r BINNENLAND^ Uit den omtrek. groot, dat' er allicht nieuwe tooneelen zul- leu voorkomen, als de moluuumedaaaische afgevaardigden weer in de zaal verschijnen. De minister Foemis heeft aan eene depu tatie van de muzelmannen als zijn persoon lijke meening den raad gegeven weg te blijven. De Turksch© instructiën raden in tegendeel de muzelmannen aan. deel te n>$- men aan de zitting en don eed te weigeren. Alterlei. K a i r o 13 M e i. De moordenaar van den eersten minister Boctros Pacha is ter dood veroordeeld. Bordeaux, 13 Mei. De berichten, die heden uit de betrokken streek zijn ge komen, doen verwachten, dat de terugwer king van het gtire weder op den oogst zeer ernstig is. In Dordogne, Lot-ei-Garonne, Lot, Ciiarente en Corrièze is de oogst ver loren door de overstroomingen is het wa ter in de huizen binnengedrongen. Te Ber gerac staakten de fabrieken, molens en looierijen het werk. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Vrijdag werd liet debat over de zaak-De Koek voortgezet. De Minister van Oorlog eikent de juistheid van de opmerking van den heer Tor Laan, dat do autoriteiten met adres sen overstelpt worden en veel tijd moeten besteden om zich door de dossiers heen te werken, waardoor zij tijd missen om hunne eigenlijke taak naar behooren te vervullen. Ir.tusslben heeft de Minister nog geen re dres middel daartegen gehoord. Het aan tal adressen neemt toe en terecht heeft de heer Eland opgemerkt, dat er gevaar ont staat, dat de autoriteiten zich daardoor zullen laten influenceeren. De Minister zet daarna uiteen, dat bij de beoordeeling van Overste Koek de voor schriften volkomen gevolgd zijn. De onge schiktheid van Overste Koek is uitgespro ken door twee van do bekwaamste autori teiten. Wat wil de Kamer nu nog meer Het gaat niet aan om, waar adressen soms tot. liet, oneindige worden gerekt, te wach ten met het nemen oencr beslissing. Dat zou niet in liet belang van het leger zijn. Van een eigenmachtige handeling van deparie- mentatie is geen sprake geweest. De overste Koek had recht op pensioen in Nov. 1907, 1907, hij is door den samenloop* van omstan digheden gepensionneerd Mei 1909 en heeft dus geen reden tot reclame. Er ie hem geen onrecht gedaan. Thans de quaes tie van het door overete Kook uitgebracht rapport inzake het zin gen van socialistische liederen door onder hebbenden van zijn bataljon te Doesburg. Een feit is het, dat de inlichtingen, welke door overste Koek gegeven wierden, niet juist waren. De minister wil eene ruime op vatting huldigen en zich neerleggen bij sub 20 dier gewijzigde conclusie, dat de overplaat sing naar Bergen op Zoom ten onrechte is gesel ried, maar onaannemelijk is voor hem dlat deel der conclusie, waariu gesproken wordt over de tactisclie geschiktheid van overste Koek. Do lieer V er h oy blijft bij zijne mee ning dat dergelijke zaken niet in den doof pot mogen gestopt worden en dat de of£i eieren, door hetgeen hier in de Kamer ge zegd wordlt, zich niet mogen laten afschrik ken zich tot de Kamer te wenden. De commissio splitst hare conclusie in dien zin, dat liet eerste gedeelte sub. 2o. titans luidtdat de overplaatsing naar Ber gen op Zoom en de ongunstige beoordeeling van Luit.-kol. Koek ten onrechte mede is gegrond geweest op de zaak-Brantzen, ter wijl dan hot tweede gedeelte sub 2o. luidt: en te verklaren dat bij de beoordeeling zij ner tactisclie gescliiktheid niet altijd vol gens de bestaande voorschriften of althans naar den geest dier voorschriften is gehan deld en dat daarbij ook tegenstrijdigheid valt te constateeren. (Het begin eat liet slot der conclusie: dankzegging aan den minister en vergom ding van geleden geldelijk nadeel door de overplaatsing naar Bergen op Zoom zijn on veranderd gebleven.) De hoer De Stuers is er sterk voor om het recht der Ivamer hoog te houden, maar hij komt er togen op, dat de Kamer nu verlieven wordt tot een Hof van appel. Hoe kan de Kamer over de geschiktheid van oen officier een oordeel uitspreken? Tachtig van de honderd leden hier weten waarschijnlijk uiot eens wat een kaderma- noeuvre is. Ons arme leger is ziek, dood ziek en gaat dood door den goeet van indiscipline en verzet. Als men doorgaat met dien geest aan te kweeken, komt dit er van, dat de autoriteiten voor wio het toch al niet aan genaam is hun ondergeschikten met wie zij vroeger dikwijls kameraad zijn geweest, te beoordeel en, zeggen zullen ik heb er ge noeg van, ik zeg maar dat hij goed is. Moet soms aan overste Koek een hulde-ad ree ge zonden worden vraagt Spr. De hoer Koodhuijzon. Als u be handeld was als overste Koek, zoudit u ge heel Nederland op stelten zotten (gelach). De heer de Stuers vindt dat wij hier krankzinnigenwerk doeat. De Voorzitter kan dergelijke uit drukkingen niet laten passeoren. De heer De Stuers aal or verder niet op ingaan en herhaalt dat hij alleen aan het eerste gedeelte der conclusie zijn stem zal geven. De heer T e r L a a 11 repliceert en spreekt er zijne verontwaardiging over uit dat men overste Koek heeft gepensioneerd, toen men wist, dat d^ conclusie dor commissie in aan tocht was Dat wist de toenmalige Minister van oorlog. Wanneer spr. zich herinnert de houding van don heer De Stuers bij de be spreking van hetgeen is voorgevallen op de Gajoe on Alaslaaiden, dan verbaast hij zich over de woorden heden ochtend door dien afgevaardigde gesproken. De toestanden daar waren toch veel moeielijkór voor de Kamer te beoordealon. Eu wat het tijdver- knoeien betreft: ca* is op 't oogenblik toch zoo goed als mats te doen. Voorts komt spr. op legem do houding door den heer De Stuers in doze zaak aangenomen en wijst liij or op dat hot bijna ui tel ui tend de depar tementen van oorlog en marine zijn waar over klachten bij de Kamer inkomen, het- geeai komt omdlat men daar, bij uitsték, te veel zijn eigen rechter wil zijn. De heer Van Idsinga zou wen- sehen, dat de Commissie haar conclusie zóó wijzigde: dat betreurd werd dat geen behoorlijk onderzoek is ingesteld naar de klacht door adressant ingebracht tegen de wijze waarop zijne tactische geschiktheid is beoordeeld. Hij vertrouwt dat de minister met die conclusie zou kunnen meegaan. De lieer Verhey wijzigt alsnu de derde zinsnede der conclusie, zoodat die nu zal luiden 3o. te verklaren, dat bij de wijze van beoordeeling zijner tactische geschiktheid niet naar den geest van de bestaande voor schriften is gehandeld en dat daarbij ook tegenstrijdigheid valt te constateeren. De heer Van Idsinga stelt hetgeen hij hierboven als wijziging heeft gegeven, voor als amendement op sub 3. De Minister van Oorlog kan zich op de aangegeven gronden noch met de gewijzigde conclusie, noch met het amen dement vereenigen. Het minst schadelijke acht hij echter nog het amendement. Voorts deed de Minister nog opmerken, dat hij zich niet verklaard heeft tegen het zenden van adressen aan de Kamer, maar dat liij gewaarschuwd heeft tegen liet ongemoti veerd zenden van adressen door allen die zich door niet-bevordering in hun recht ge krenkt achten. Dat is bedenkelijk voor het leger en daarop had de Minister het oog. Dat de meeste klachten inkomen tegen het Departement van Oorlog, is te verklaren, waar duizenden officieren en minderen on der dat Departement ressorteeren. Een mi nister van oorlog kan niet dulden, dat so cialistische liederen jn het leger worden ge zongen, welke de tucht ondermijnen. De inlichtingen van overste Koek blijft de mi nister onjuist achten en de straf gerecht vaardigd. Over den aard der straf kan men verschillen en de minister is geneigd aan een lichtere straf dan is opgelegd de voor keur te geven. De beraadslaging wordt gesloten en de stemming, op verzoek van eenige leden, uit gesteld tot Donderdag aanstaande na de pauze. Conclusie Tilanus. Aan de orde is thans de conclusie van het verslag der commissie omtrent de in lichtingen op het adres van W. J. Tilanus, ritmeester op non-activiteit te Nijmegen, houdende verzoek om rechtsherstel. De conclusie strekt: 1. tot dankzegging aan den minister voor de gegeven inlichtin gen 2. den minister te verzoeken den rit meester Tilanus, zoo deze daartoe geschikt is, weder in actieven dienst te herstellen en ter nadere beoordeeling zijner geschikt heid to willen plaatsen bij een regiment, waarbij hij niet komt te dienen onder chefs door wie hij in 1907 werd beoordeeld. De lieer Verhey ldchlt ook deae ge schiedenis toe. De ritmeester Tilanus was tien jaren lang geschikt geoordeeld voor hoogeren rang, doch werd in 1907 overge plaatst. naar Amersfoort a's ongeschikt. Het voorspel was gelegen in. schermutselingen, welke te Amsterdam hadden plaats gevonden bij het bezetten bij e©reposrt©n, door het te laat aanvragen van versterking van zijn es kadron. Sedert volgden herhaaldelijk bemer kingen op den dienst van ritmeester Tilanus, een en ander uitvoerig vroeger reeds in het verslag aan de Kamer medegedeeld. Gevolg daarvan was dat de aanstaande majoor Tila nus verdween aan den horizon en ook de rit meester Tilanus van h«t toonvel verdween, daav hij op non-activiteit ging. Namens de commissie vraagt- Spr. of de maatstaf den ritmeester Tilanus aangelegd door zijn laat ste beoordeelaars, niet te hoog is geweest. Een fout is ook hier weer geweest dat in 1907 niet dadelijk door den inspecteur een. rechtstreekse h onder zoek is ingesteld naar de geschiktheid van don ritmeester Tilanu6. Aangezien de heer Tilanus reeds gepension neerd is, stelt de commissie thans voor sub 2o te verklaren, dat de wijze van bandelen inzake de beoordeeling van den ritmeester Tilanus de Kamer niet kan bevredigen en dat het gewenscht is de nadeehge gevolgen daarvan alsnog, zooveel dit doenlijk mocht zijn te verzachten. De minderheid der Commissie stelt voor zich te bepalen tot eenvoudige dankbetui ging, nu de ritmeester Tilanus den dienst verlaten heeft. De heer Van Veen, lid der .minder heid, was voor de oorspronkelijke conclusie sub 2o, maar kan zich niet vereenigen njet de nieuwe conclusie door de grootst moge lijke meerderheid der Commissie voorgesteld. Er zou alleen vergoeding van nad©elige ge volgen kunnen zijn wanneer bewezen was dat er nadeelige gevolgen ontstaan zijn door onrechtmatige niet-bevordering. Ook Spr. be<reurt liet- dat men ook dezen officier heeft on te. agon zonder dat de Kamer zich heeft kuniu-n uitspreken. De lieer Ter Laan meent dat ook uit deze zaak weer duidelijk blijkt, dat men quaesties maakt als men een officier er uit wil hebben. Een aanleiding is er altijd wel te vinden, dat blijkt ook hier weer en h©© minder feiten, dat men tot zijne beschikking heeft, hoe meer groote woorden er gebruikt worden. Hier heeft men een officier, die jarenlang geschikt werd beoordeeld en daar op eens daar gaat het precies anders om en wordt de man in eens ongeschikt voor be vordering. Ook Spr. komt op tegen de wijze, waarop ook hier de beoordeeling heeft plaats gehad. De inspecteur, die niets an ders te doen heeft dan inspecteeren, had zich van de juistheid der beoordeeling be hooren te overtuigen en door dat niet te doen, heeft hij zijn plicht niet gedaan. Ook spreker protesteert tegen liet pensionnee- ren van den ritmeester Tilanus voor de Kamer diens zaak had onderzocht. Het moet uit zijn met dat eigenmachtig en eigendun kelijk optreden. Met opzet heeft minister Sabron aan deze zaak een einde gemaakt. De Minister van Oorlog komt met alle kracht tegen de beschuldiging op, dat minister Sabron ,met opzet een einde aan deze zaak gemaakt heeft. De voorschrif ten zijn volkomen gevolgd en van gemis aan deferentie voor de Kamer is ook hier gien sprake. Ware de ritmeester Tilanus niet afgekeurd, dan zou de minister gehan deld hebben overeenkomstig sub 2o van de oorspronkelijke conclusie. Met de nieuwe conclusie der meerderheid kan do Minister zich niet vereenigen. De beraadslaging wordt gesloten en de stemming eveneens uitgesteld tot Donder dag a.s. na de pauze. Aan de orde is de conclusie op het adres van den kapitein der artillerie Hackstroh, ter zake van de omtrent hem uitgebrachte ongunstige beoordeelingen. De conclusie strekt tot dankzegging en instelling eener commissie van beoordeeling. De M i a i s t e r deelt mede, dat bedoel de officier door zijn gedrag de ongunstige beoordeelingen van vroeger heeft te niet ge daan en thans gunstig beoordeeld is. De verdere behandeling wordt geschorst tot Donderdag aanstaande en ook over de conclusie-Douglas, strekkende om den mi nister dank te zeggen voor de ontvangen inlichtingen en aan adressant mededeeling te doen van het rapport dat door de com missie in zake de beoordeelingslijsten is op gemaakt, benevens van de belangen enz. van 26 Juni 1909 en van liet overige ten aan zien van adressants verzoeken over te gaan tot de orde van den dag. Donderdag 11 uur komt aan de orde het enquête-voorstel Troelstra. Regeling van werkzaamheden Aan de lijst van werkzaamheden zijn als nog eenige conclusion op adressen toege voegd, benevens eeuiigie wetsontwerpen waar onder dat tot wijziging en aanvulling van eend ge artikelen dier Burgert. Pensioenwet verkoop van het arsenaal te Amsterdam aan de vereenigiing Beurs voor deu diamanthan del te Amsterdamwijziging der Indische Mijnwet regeling van de banken van lea ning, onteigening voor den bouw van een stadhuis te Rotterdam enz. Ook aan de lijst voor het afdeelingsondier- zoek zijn nog eend ge wetsontwerpen toege- voegd. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 14 Mei bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot meesterknecht ter zetterij van de landsdrukkerij D. W. de Goede de Koning, zetter-voorman ter vervanging van H. Verbeek, die op verzoek eervol is ont slagen benoemd tot reserve-officier van gezond heid 2e klasse O. Slohil, arts; overgeplaatst bij de grenadiers en jagers de kapitein M. M. Eijssel en de le luitenant C. J. M. Bleijenburg, onderscheidenlijk van het 4e en 10e regiment infanterie werkzaam gesteld als leeraar bij de Hoo- gere krijgsschool de ritmeester H. H. van Dobben, adjudant bij het 4e regiment hu zaren eervol ontheven van het beheer over het post- en telegraafkantoor te Veendam H. J. K. Buvvalda. Z. K. H. de> Prins lcwaim gisteren- avion.cl tegen 6 uur van het Loo in de resi dentie, oni morge-nmaamldldajg weer naar heit Loc terug te keea*en. H. M. de Koningin-Moeder heeft het Kon. Paleis e» het Park te Soestdijk nog deze maand welwillend voor de publieke bezichtiging opengesteld. Voor de vele vreemdelingen, die met do Pinksterdagen voornemens zijn Baarn te bezoeken, zij me degedeeld, diat kaarten hiervoor verkrijg baar zijn aan hotel Trier te Soestdijk. Ce nieuwe minister van justitie. Het Haagse he correspondentiebureau meldt ons De benoeming van het lid der Tweede Kemer voor Helmond, mr. Regout, tot mi nister van Justitie ter vervanging van mr. Nelissen, is, nu hij zich voor dit ambt be schikbaar heeft gesteld, met ingang eerst van 7 Juni a.s. te verwachten en zulke, in verband met de werkzaamheden, die de heer Regout nog als commissaris-generaal ter Brusselsche tentoonstelling heeft te vervul len. Omtrent de loopbaan van den aanstaanden minister van Justitie is het volgende be kend Mr. Edmond Robert Hubert Regout werd geboren te Maastricht den 4en Juni 1863 en is een broeder van den minister van Wa teretaai. Den 31en Mei 1886 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschap op een dissertatie over het faillissement en werd in Juni 1888 benoemd tot ambtenaar van bet Openbaar Ministerie bij de kanton gerechten te Roermond. In November 1893 werd hij substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, welke betrek king hij vervulde tot December 1903,toen hij benoemd werd tot officier van justitie te Roermond. Om zich geheel aan het Kamerlidmaat schap te kunnen wijden, vroeg en verkreeg hij in 1905 eervol ontslag uit zijn betrek king en vestigde zich metterwoon te 's Gra ven h age. Mr. Regout is voorzitter van het Rijks- woningcollege van art. 35 der Woningwet; lid van het algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor 's Rijks tucht- en opvoedingswezenook was hij lid van de Staatscommissie tegen bedelarij en landloo- perij. Hij is commissaris-generaal voor de Nederland sch© afdeeling op de Brusselsche tentoonstelling in 1910, lid der onlangs in gestelde Staatscommissie voor de herziening der strafvordering en heeft voorts zitting in het bestuur van tal van vereenigingen en maatschappijen. Spoorweg Batavi aB u i- tenzorg. Men meldt uit 'e Gravf-nihag© Uit ingewonnen inlichtingen blijkt, dat er geenerlei grond bestaat voor het bericht, dat de directie van dó Nederl. Indische Spoorwegmaatschappij voornemens zou zijn. een nader voorstel aan het gouvernement te doen betrekkelijk den verkoop van de epoor- weglijn BataviaBuitenzorg. De rondreis van leden der Eerste Kamer in de provincie Overijsel zal in het laatst van Juni aanvangen. E x-p resident Roosevelt. Aan den oud-president Theodore Roosevelt is een exemplaar toegezonden der uitgave van zijn toespraak, gehouden te Amster dam op den 29en April Naar aanleiding daarvan ontving de uitgeefster, d,g firma W. P. van Stockum <fe Zoon, te 's Graven- hage, het volgend zeer waardeerend schrij ven, door den heer Roosevelt persoonlijk onderteekend My dear Mr. van Stockum, Your kind letter and the Little book have just come, and I am greatly plea sed and touched with what you have- done. The form is beautiful, and I am glad to have what I said preserved, be cause I spoke from my heart to men whom I felt were really my friends and kinsfolk. With hearty regard, faithfully yours (w.g.) Theodore Roosevelt. (Waarde lieer Van Stockum. Zooeven ontving ik uw vriendelijk schrijven met liet boek. wat mij zeer aangenaam heeft ge troffen. Het ziet er keurig uite en ik ben blijde daarin bewaard te zien wat ik ge zegd heb, omdat 't kwam uit mijn hart tot liedeoi van wie ik voelde dat zij vrienden en verwanten waren.) De oud-gouverneur-generaal van Ned. Indië jhr. Van der Wijck, die in de eerste jaren na terugkeer in het moederland in Den Haag woonde, heeft deze overgebracht naar de gemeente Zeist. Na de benoeming van een tijdelij.ken wathouder voor Den Haag in de aanstaand© week, gaat de wethouder van onderwijs, d© heer van Samclick om gezondheidsredenen voor een maand uit de stad. Na zijn terugkeer zal dio wethouder zijne functie niet langer dan tot liet najaar blij ven vervullen, daar hij thans besloten heeft alsdan zijn ontslag als zoodanig te nemen. Tentoonstelling gemeen te b e d r ij v e n. Omtrent de te houden tentoonstelling te Schevendngen in Jund a.s. bij gelegenheid van lic-t Nationaal Congres "betreffende gemeentebedrijven wordt het volgend* medegedeeld Vele groote en ook kleine gemeenten in ons land sparen geld noch moeite om door mdd'del van teefceningenmodelflen, foto's enz. te laten zien wat al op het gebied van gemeentebedrijven in de laatste jaren is tot stand gebracht. Ook van enkele particulie ren worden belangrijke inzendingen onmid dellijk met gemeentebedrijven in verband' staande tegemoet gezien. De tentoonstelling zal geopend worden Dinsdag den 7en Juni, den tweeden dag van het te houden congres en voider tot en met Zondag 19 Juni voor het puibliek toeganke lijk blijven tegen een entree van f 0.25 do persoon, terwijl op de Zondagen van 12 en 19 Juni aan minvermogende en ambachtslie den de gelegenheid zal worden aangeboden haar te bezoeken tegen een entrée van f 0.10. De tentoonstlling zal gehouden worden in de zaal van het westelijk gedeelte van hot Kur- iha-us te Schovendngen en is thans r©eds door de zorgen van diem heer Job Annabel, mede lid van de tentoonstel 1 Lngscommissie, sier lijk in orde gebracht om de inzendingen te ontvangen De moord achter het R ij kam useum. Gisteren werd voor de rechtbank te Amsterdam ender veel belang stelling de bekende moord van 19 Januari achter het Rijksmuseum behandeld. De dader, een 21-jarige magazijnbediende, stond terecht, dat hij in den avond van 19 Januari van dit jaar op een stuk terrein, bij de Hoiitborststraat gelegen, opzettelijk na kalm beraad en nadenken en rustig over leg Juliana van D. van het leven heeft be roofd. De beklaagde bekende en gaf van het ge beurde een beschrijving, waaruit zou moe ten blijken, dat het meisje hem verzocht had, om haar te dooden. De moeder van liet vermoorde meisje deel de mede, dat zij van den beginne op de ver keering tegen was. Twee of drie maal is hij maar in huis geweest. Get. vond haar doch ter te goed voor hem. Wegens de verkee ring was tusschen haar en haar dochter wel eens verschil, doch steeds uitte zich dit op gepaste wijze. Er was geen sprake van levensmoeheid bij hare dochter. Ook verschillende vriendinnen van de vermoorde, verklaarden, dat Juliana altijd een stil, kalm en braaf meisje was, doch nooit bij haar levensmoeheid bespeurd te hebben. De ambtenaar van het O. M. wees er op, dat bekl. opzettelijk, na kalm beraad het 17-jarig meisje van het leven heeft beroofd. Er is niet bewezen, dat Juliana ooit erop heeft .aangedrongen of voorgesteld heeft haar van het leven te berooven. Spr. twij felt aan de waarheid der voorstellingen, die bekl. van liet geval geeft. Hij eischte tegen bekl. 10 jaar ge vangenisstraf. Beklaagdes verdediger, mr. van Zeggelen, twijfelde van zijn kant niet aan de waar heid der voorstellingen, die bekl. van het geval geeft en geloofde zeker, dat de daad gepleegde is op verzoek. Spr. meende dat in deze zaak ©en groote fout is begaan door den rech'ter-commissa- ris, door geen onderzoek in te doen stellen naar beklaagdes verstandelijke geest-vermo gens, terwijl ibekl. in het (gasthuis verpleegd werd. PI. drong aan op vrijspraak, daar het z. i. gebleken is, dat hij de daad gepleegd heeft op uitdrukkelijk verzoek van het meisje. Zoo de rechtbank met zijn meening medegaat, zoo smeekte pl. een grondig onderzoek in te stellen naar beklaagdes verstandelijke ver mogens. Bekl., die zeer kalm was en toonde wei nig onder den indruk van het oogenblik te zijn, had zelf niete te zeggen. De rechtbank bepaalde de uitsspraak op 25 dezer. Twee kinderen d'oor den trein overreden. Gisteren zijn bij het station Weert op een overweg door een goe derentrein twee kandoren overreden en ge dood. Kinderen verongelukt. Donderdagmiddag waren eien tweetal knapen de 10-jarige Cornelis V. uit de Bleonora- straat en de 12-jarig© Geruit H. uit de Stijn weg straat aan de Oosthaven te Rot terdam onder stellingen aan heit zoeken naar olienootjes. Plotseling viel een zware plank naar beneden, kwam op beider hoofden te recht en veroorzaakte bij de beidé knaapjes hersenschudding. Per brancard werden zij naar hun ouderlijke woning vervoerd. Hun toestand is zorgelijk. School- en Kerknieuwe. Legaten. Wijlen mej. G. E. Everwijn, overleden te Nijmegen, heeft de volgende legateo gelegateerdaan de Groote of St. Stephens kerk (van do N'ed. Herv. gemeente) aldaar f 2000, aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente f 1000 en aan het Wilhelmina Ziekenhuis f 1000. Donderdag middag kwam de Raad van Utrecht bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. dr. A. F. baron van Lynden. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de Groene- Kruis Jubileumten toonstelling, welke alhier 'zal worden ge houden, om toekenning van een subsidie. Dit verzoek werd in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Hierna was aan de orde ©en voorstel om de sporen van de lijn Centraalstation Willem Barentastraat te verbeteren, door daaronder een basaltbed te doen aanbren gen en verder daarmede in verband staan de werken uit te voeren en daarvoor te be steden een bedrag van pl.ni. f 36.000. Voorts het riool, gelegen aan de noord zijde van de Biltstraat, tus6dhen de Bekker- straat en de Wittevrouwensingel, te ver beteren en daarvoor te (besteden een bedrag van pl.ni. f 9500. Verder bet ricol, gelegen in de Voorstraat t© verbeteren en daarvoor te besteden een bedrag van pl.m. f*7000. De heer Van Noordennen bracht een persoonlijk feit ter sprake. Eeuigien tijd] geleden was door hem in den Raad een interpellatie gehouden over de weinige sa menwerking tusschen d©n diieniist der ge meentewerken en die van het electidciteits- bedrijf bij de aansluiting dfer tramsporen bij do nieuwe Willemsbrug. De directeur van liet eleobricit-eitsbedirijfde beer Smits, had daarvoor een nota van verweer gericht tot den Raad-, welke moto,, hoewel niet voor pu blicatie bestemd!, t-och in verschillend© bla den is opgenomen. De heer Vian Noordenmen wraakte ©iv ke]e opmerkingen door den directeur van. het electricitei tsbedrijf in aijln nota gemaakt en ontkende enkele dJaarvan te hebben ge- gezegd zoóals ze in de nota worden mede gedeeld. De directeur van het electricitei ts bedrijf had z. i. h©t officieel verslag moeten afwachten en niet op een courantenverslag moeten afgaan. De voorzitlter was eohtier van meening, dat de lieer Van Noordennen wel degelijk 1 gezegd had dat door het electricitei tsbedrijf met opzet- die trambaan Centraalstation Biltstraat bedorven was om diure bazaltbed- den te kunnen aanbrengen. De heer Van Noordennen vroeg ten slotte wat er tegen deze wijze van optreden van een ambtenaar tegen een raadslid zal worden gedaan. De Voorziter deelde mede, dat hetgeen B. eu W. hadden gemeend te moeten doen, reeds was geschied. Wat ze echter gedaan hadden, wenschen ze niet aan den Kaadl nrede te deel en. Na levendige discussie werd met 23 tegen 10 stemmen/ de voordracht goedgekeurd. Benoemd werd tot leerares in de Engelfiche en Frausche talen aan de H. B. S. voor meisjes mej. M. Lotsy, te Den Haag, op een jaarwedde van f 1400, en tot tijdelijk leerares in het- Duitsch aam dezelfde school cmej. J. M. Robbers, alhier. Tot leeraar in de oude talen aan heb Ste delijk Gymnasium werd benoemd dr. E. Slijper, op een jaarwedde van f 2100, en tot leeraar in liet Hébreeuwsc'h. voor den cursus 1910/11 dr. A. J. Wensinok, op een jaarwedde van f 100 per wekelijksch lesuur per jaar. Na eene geheime zitting werd daarop nog een korte openbare vergadering gehouden, welke wegens het vergevorderd uur spoedig werd gesloten. Prof. Nijland schrijft in heb U. D. De komeet is op de sterrenwacht al hier door den heer v. d. Bilt en door mij ettelijke malen ak morgenster waargenomen. Het is jammer dat, als zij hoog genoeg j staat, om niet meer te zeer door' de nevels en dampen gehinderd te worden, die zelfs bij heldere lucht gewoonlijk laag op den horizon hangen, de schemering dan tevens al zoover is geworderd, dat de 6taart ,zoo goed als onzichtbaar wordt; alleen in een groeten kijker 'hébben wij eenige malen vlak bij den kop der komeet- een zeer flauwen, van de zon af gerichten 6taart kunnen zien. De afwezigheid van een staart maakt, dat, met het bloot© oog waargenomen, -de komeet nauwelijks van een heldere, debs of wat wazige sten* is te onderscheidenmen ziet in. de morgenschemering een lichtpuntje han gen, dat- eerst in een binocle zeer duidelijk door een bleekgele koma omgeven blijkt te zijn. Deze koma lijkt in een grooten kijker haast oranjegeelzij vormt een pluim of fontein, d'ie uit de kern in een richting naar de zon toe ontspringt. Zeer duidelijk was het dezer dagen te constateeren, dat deze pluim sterk veranderlijk van vorm is. Het zelfde verschijnsel is bij de laatste verschij ning der komeet van Halley in 1835 door velen waargenomen. Het is merkwaardig, hoezeer de helder heid der kern, met het bloote oog gezien, in vergelijking met sterren toeneemt, naar mate de dageraad opkomt. Heden morgen

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2