r. 894. 9'" Jaargang;* Vrijdag 20 Mei 1910. BUITENLAND. BINNENLAND. OORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Par 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franoo per post 1.50. kfzoi-derlijke nummert - 0.05. C\:o Couran verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 'a morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO, Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eeue circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. Verkiezing viani 4e<l'eu der Provin ciale Staten van Ut echt. De Burgemeester dér gemeente Amersfoort, Gezien het besluit van. Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. .19 April 1910, le Afdeehng no. 966; Gelet op <ie betrekkelijke bepalingen der Kies wet, der Provinciale wet en der Koninklijke be sluiten van 26 Februari 1897 (Staatsblad uo. 69) en 8 Mei 1897 (Staatsblad, no. 144); Brengt ter kennis van 'belanghebbenden dat, ingevolge art. 5 der Provinciale wet, ter vervulling der openvallende plaatsen wegens pe riodieke aftreding van leden der Provinciale Sta ten van Utrecht, in liet Kiesdistrict Amersfoort eene verkiezing moet plaats hebben op Dinsdag, den 7n Juni a.s. dat wegens den vastgestelden rooster aan de beurt van aftreding zijn: K. VAIN DiElil, BURG, A. J. BICKER. CAiARiTEN, H. C. A. DE JONG, W. ViAiN KLOOSTER dat voor deze verkiezing de stemming, zoo noodiig zal geschieden op Vrijdag, 17 Juni a.s. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag, den 28. Juni d!.a.v. dat op den dag der verkiezing (d'. i. op 7 Juni 1910) bij hem ten stadhuize van des voormid dags 9 tot des namiddags 4 uur, opgaven van eandidaten kunnen worden, ingeleverd. Deze opgaven moeten inhouoen den naam, de voorletters en de woonplaats van de eandidaten en onderteekend zijn door ten minste veertig kie. zers, bevoegd tot deelneming aan de verkie zing, waarvoor de inlevering geschiedt. De formulieren voor de bedoelde opgaven zijn kosteloos verkrijgbaar ter gemeente-secretarie van heden tot en met 7 Juni d. a. v. l>e inlevering moet persoonlijk geschieden door een of meer dergenen die haar hebben onder- teekend. Amersfoort, 19 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. ONÏOERZOEK VAN VmLOEG-ANGËRS. Buuge.neester en Wetlioudlers der gemeente Amersfoort maken bekend), dab het onderzoek van die verlofgangers der militie te lland voor deze gemeente zal plaats hebben te Amersfoort op liet terrein voor de Infanterie-kazernes op Dins dag 7 Juni as., dies voor middags 9j| uur, over <ie verlofgangers 'behoorende tot de lichting 1902 en tot vroegere dichtingen, alsmede tot de lich tingen il903 en 1904; op Woensdag, den 8. Juni 191des voormiddags te 9f ure over de ver lofgangers behoorende tot de lichtingen 1906 en 1906 en op Donderdag, dén 9e Juni 1910, des voor middags te 9f ure, over de verlofgangers behoorende tot de lichtingen 1907, 1908 en 1909. Aan het onderzoek wordt niet deelgenomen door verlofgangers, die in dit jaar vóór het voor het onderzoek bepaalde tijdslij» uit andteren hoofde dan krachtens art. 124 of art. 131 der militie wet 1901 onder de wapenen zijn geweest, of die bestemd' zijn, om in, dit jaar krachtens art. 106, art. 109 o fart. 111 der wet onder de wapenen of in werkelijke®, dienst te worden ge roepen. Deze vrijstelling is niet van toepassing ten aanzien van de verlofgangers aan. wie dóór deni minister van/ oorlog is vergund eerst in een volgend jaar tot bedloekl einde onder de wape nen of in werkelijiken. dienst te komem; door verlofgangers, die in dit jaar bestemd zijn om ingevolge art. 134 der militie wet 1901 naar de Landweer over te gaan door ingelijfden Dij die militie, die krach art. 113 der wet van den. iverkelijkeii dienst zijn onbiieven, of aan wie krachtens art. 114 der wet uitstel van eerste oefening of van verblijf onder de wapenen is verleend', gedurende dén tijd, dlat zij hl het genot zijn van do ontheffing of van het uitstel; door miliciens, aan wie ingevolge de regeling van den dienst voor het blijvend gedeelte tijde, lijk verlof is verleend: en die tijdens dit verlof geaoltt worden in werkelijken dienst te zijn, zoo dat het hun later verleend; groot verlof gere kend moet worden eerst een aanvang te hebben, genomen op den dag, waarop liet tijdelijk ver lof is veranderd in groot verlof door niilitaepk-ihtigendie dadelijk na dé in lijving met verlof tot nadere oproeping huis waarts zijn gezonden en ingeschreven zijn in het register van verlofgangers, tijdens dén duur van dat verlof; door verlofgangers aan wie toestemming is verleend) om het onderzoek' eerst in November of December a.s. te ondergaan, die bij de ihun vorlfeende toestemming tot vefbïyf dn, het bui tenland van deelneming aan het onderzoek zijn, vrijgesteld, of die een vrijwillige verbintenis vol gens art. 9 der wei. 'hebben aangegaan bij het regiment Genietroepen met bestemming voor de exploitatie-compagnie der spoorwegafdeeling van dat regiment. De verlofgangers zijn verplicht bij liet onder zoek te verschijnen in uniform gekleed en voor zien van de kleeding- en uitrustingstukken hun l>ij vertrek met verlof medegegeven en, van hun zak boekjes. Een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan m de naastbij gelegen provoost, of het naast bij zijnde 'huis van bewaring, kan doér dén Mili tie-Commissaris worden opgelegd, aan dén ver lofganger 1. die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt; 2. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen niet voorzien is vam dé hierboven vermelde voorwerpen.; 8. wiens kleediin.g- of uitrustingstukken bij heb onderzoek niiet in voldoenden staat worden be vonden 4. dlie kleedimg- of uit rustingstukken, aan een andér behoorende, als dé zyne vertoont. Gedurende het onderzoek, en in het algemeen, wanneer de verlofgangers in uniform zijn ge kleed, worden, de manschappen, der militie te landi geacht onder de wapenen te zijn en zijn dus op hen van toepassing het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht. Zij, die door ziekte buiten staat mochten, zijn om op te komen, zullen zoodra mogelijk ter se cretarie moeten overleggen een op ongezegeld' papier geschreven en !>ehoorfijk gelegaliseerde geneeskundge verklaring. Den verlofgangers wordt, uitdrukkelijk bekend' gemaakt, dat zij zich in geen geval beroepen op het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping, maar <Lat déze kennisgeving, welke uitsluiten 1 dient als rechtsgeldig bew ijs, dat de oproeping be hoorlijk is geschied, hen bij niet-verschijning in verzuim stelt. Amersfoort, 19 Mei 1910. Burgemeester en wethouders voornoemd, l)e Secretaris, De Burgemeestei J. G. STENFEIRT KROESE. WUIJTIERS. Politiek Overzicht. Politieke anarchie in Portugal. In Portugal neemt de politieke anarchie handover hand toe. Onider dén indruk van den faragdschen dood van Koning Carlos en zijui oud&ten zoon, hadden de monarchale partijen in eene opwelling van vaderlands liefde zich bij elkaar aangesloten. Maar deze toenadering is niet van lanigjen duur ge weest; de persoonlijke intriges kregen spoe dig weder de overhand en reeds na weinige maanden was men teruggekeerd tot de jam- merlij,loste traditiën van de Portugeesche po litiek de partijen, die voor de regeering in aanmerking komen, hebben geen ander richtsnoer voor hun beleid dan de persoon lijke eerzucht van hunne hoofden. In de bei de laatste jaren zijn Progressistos en Re- goneradtores elkaar opgevolgd in het bewind, zonder dat zij een van beiden praktisch werk hebben kunnen verrichten. Vijf ministeriën zijn op deze wijze versleten door incidenten van bijikomend belang, waarvan de oppositie zich steeds heeft weten meester te maken om den werklust te verlammen. Initussclien is het ook waar, dat bet aanhoudend terugkee- ren 'tot de oude gewoonten aan de oppositie eene sc boon,e gelegenheid schonk om toet vertrouwen van liet volik in dan regeerings- arbeid te schokken en voedsel te geven aan den indruk, dat er iets onherstelbaar rot is in den Portugeeschen staat. Inde regeering is thans eene gedeeltelijke crisis ontstaan door het aftreden van den minister van justitie ten gevolge van den heftigen veldtocht, dien de oppositie voert naar aanleiding van ernstige onregelmatig heden, die zijn voorgekomen in de bank voor gronderedietDe gouverneur van deze bank is Luciano de Castro, liet hoofd van de Pro- gressistos, de partij die n,u aan het bewind is, en de minister van justitie maakt, even als de procureur-generaal, deel uit van het bestuur der bank. Deze bank nu had hooge dividenden uitgekeerd op grond van fictieve rekeningenruim vijf mii'llioen aan obd'.L- giataën, diie vernietigd hadden moeten wor den, zijn weder in omilioop gebracht. De ge pleegde onroigelmia.bigbeden hébben mioet&n dienen om een vefflies te bemantelen, dlat over vijftien jaren geschat wordt op een totaal van 15 millvoen. Zelfs al neemt men aan, dlat hunne persoonlijke verantwoorde lijkheid hierbij niet betrokken is, dan is het toch gemakkelijk te begrijpen, dat het aan zien van den minister van justitie en het hoofd der regeeringspart i j door deze onthul lingen gevoelig is geknakt. Die maken een te sterken indruk, omdat zij komen nadat andere even ongelukkige zaken zich hebben voorgedaan, zooals die van de concessie voor de suikerteelt op Madera, waarnaar eene commissie van het parlement thans be.zig is een onderzoek in te stellen en waarbij een adjudant van den Koning eone compromit teerende rol beeft gespeeld. Dit alles brengt koren aan op den molen van de tegenstanders van liet tegenwoordige regeeringsistelisel. Er zou eene radicale zui vering moeten plaats hebb,en in do Porbu- geescihe politiek om de natie te kunnen bewe gen, wederom volledig vertrouwen te stel len d-n de regeering. Maar om die zuivering te kunnen verrichten, zou men moeten be- binnen met de partijbesturen aan eene ver jongingskuur te onderwerpen en liet perso neel der politiekers te vernieuwen. Maar welke nieuwe krachten deze taak zouden moeten vervullen, dat is eene vraag, die niet gemakkelijk te beantwoorden is. Behalve de dvnastieke partijen, is er nog de republikein- sche partij, maar die heeft in Portugal geen wortel geschoten. Progressistos en Regene- radores zullen elkaar blijven afwisselen in het bewind; de personen zullen wisselen, maar in bet steOsel zal geen verandering ko men, want dat komt bij beide partijen over een. Engeland. Londen, 19 Mei. De Hohenzollem met Keizer Wilhelm II aan boord, ie heden morgen om 8 uur te Port Victoria aange komen. Gisterenavond, toen de Hohenzollem de lange linie van de Engelscho linieselvepen en kruisers passeerde, was de Keizer op de brug en beantwoordde den groet, die hem door ieder van de twaalf schepen werd ge bracht Londen, 19 Mei. Keizer Wilhelm II is hier aangekomen. Hij werd aan het station begroet dloor den koning, db her togen van Cornwal l en van Con nought en andere koninklijke en vorstelijke personen. Londen, 19 Mei. Kort na drieën bezochten Koning George en Keizer Wil helm Westminster Hall. De Majesteiten re den in gesloten rijtuigen daarheen, verge zeld van leden van het respectievelijke ge volg. Londen, 19 Mei. Het was heden namiddag een treffend gezicht toen de Ko ning en de Duitse he Keizer in stil gebed geknielld lagen bij de katafalk, daarna zicht baar ontroerd opstonden en elkander de hand drukten in 'tegenwoordigheid van een buitengewoon talrijke menigte die, hoewel «enigszins teruggehouden, toch voortdurend doov de Hall bleef gaan. Aan liet bofd'inervan 60 couverts, dat hedenavond in Buckingham Palace weid ge geven, zaten aan alle te Londen vertoeven de buitenlandse he staatshoofden, prinsen en buitengewone gezanten. De Koning zat tegenover den hertog van Oonnaught, met Keizer Wilhelm, den ko ning van Denemarken en aartshertog Fer dinand van Oostenrijk aan zijne rechterzijde. Links van den Koning zaten de koningen van Griekenland en Portugal, de troon opvolgers van Turkije, Griekenland en Ser vië, prins Heinrich van Pruisen en Roose velt Ter rechterzijde van den hertog van Con- naugiht zaten de koningen van Spanje en Bulgarije, girootvorst Michael Alexandro- witsch, de kroonprins van Rumenië, prins Hendrik der Nederlanden; links zaten de koning van Noorwegen, de koning der Bel gen en de hertog van Aosta. Na afloop van het diner werd het gevolg van de koninklijke gasten aan den Koning voorgesteld 2 0 Mei. De zaken staan heden stil. Langs den weg, diien de stoet zal nemen, verkochten de winkeliers zitpaatsen tot veel verminderde prijzen; een guinea was de goedkoopste prijs. Het weer is bewolkt en ongestadiggisterenavond en lieden mor gen heeft er onweer gewoed. Het volk begon zich reedis vroeg in den avond langs den weg te verzamelen. Velen begaven zich naar Hydepark in de hoop, dat liöt hun zou worden toegestaan den nacht daar over te blijven, maar zij moes ten tegen middernacht, op den gewonen slui tingstijd, het park ontruimen. Men raamt het aantal menschen, dat de kist in Westminster Hall opgebaard heeft gezfieli, op 400,000. De politie heeft met veel beleid gisterenavond de queue ontbon den de laatste menschen kwamen drie mi nuten vóór die sluiting in de hall. Oostenrijk. Ween en, 19 Mei. In de commissie voor de nieuwe belastingen werd door den afgevaardigde Renner voorgesteld, dat de commissie hare zittingen zou verdagentot dat de regeering inlichtingen had verstrekt over de crediet aan vragen voor de marine. De minister bestreed dit voorstelhij zeide, dat noch hem noch der regeering iets bekend was omtrent de dreadnoughts. De motie werd verworpen met 16 tegen 11 stemmen. Serajewo, 19 Mei. Gisteren begon nen de verkiezingen voor den nieuwen land dag in de plattelandsgemeenten; er zijn 34 plaatsen bezet door 7 katholieken, 9 muzel mannen en 18 orthodoxe Serven. Eene bende Al'baneezen trok de Bosni sche grens over, drong te Mokranorga in een particulier huis, dat werd geplunderd, en ging daarna terug over de grens. Er is een onderzoek geopend. Rusland. In de vergadering van de rijksdoema heeft het lid van de rechterzijde graaf Bo- brinski geprotesteerd tegen de memorie van de Engelsctoe en Iersclie parlementsleden, ter zake van het wetsontwerp betreffende Fin land; hij eindigde met- de woorden: „Wat zouden de Engelschen zeggen, als hun van Russische zijde raadgevingen werden ge daan hoe zij zich tegenover Ierland en Indiö moesten gedragen? De met ons bevriende Engelsche natte moet weten, dat er ook in Rusland, en inzonderheid in de doenva, men. schen zijn, die elke inmenging van vreem delingen beslist •afwijzen". Do voorzitter van de rijksdoema, Alexan der Goetschkow, die met den afgevaardigde graaf Oewarow een tweegevecht heeft gehad, is deswege door de rechtbank tot vier weken vestingstraf veroordeeldzijn tegenstandei in het duel kreeg drie weken arrest in de hoofdwacht. Turkije. Do Turksche regeering hoeft, volgens een bericht van de Deutsche Aziatische Corres- pondenz, het tracé van den Bagdiidspoor- weg aan gene zijde van de Taurus definitief vastgesteld. De lijn zal, van Adona uit gaande, niet de kust volgen, door om de golf van Alexandrette heen te gaan, maar terstond het binnenland ingaan, overeen komstig het eerste plan, dat door Duitsch- laqd is voorgesteld. Dezelfde strategische overwegingen, die bij liet ontwerpen van dit plan hadden voorgezeten, hebben de beslis- sing van den ministerraad bepaald. Het ge kozen tracé belet, dat de lijn kan worden blootgesteld aan bombardement en vernie ling door eene vijandelijke vloot, die de kust eu de golf van Alexandrette bezet, en dat daardoor de gemeenschap tusschen Euro- pee6ch Turkije en Mesopotamië of Arabiê kan worden verbroken. Ten gunste van het tracé langs de kust worden hoofdzakelijk economische overwegingen aangevoerd. De minister van oorlog heeft de oprich ting bevolen van een nieuw legerkorps met Uskub ate middelpunt. Het zal uit drie di- visiën bestaan, die in Uskub, Mitrowitza en Djakova gestationeerd worden en aan de bijzondere omstandigheden worden aange past. In Katschanik en omgeving is door huis zoekingen niet sterke militaire afdeelingen de ontwapening van de bevolking verricht, om dat de Aibaneezen wel vrijwillig geweren, maar alleen van oud medei hadden afgele verd. In IJskub hoeft eene vergadering plaats gehad om te protesteeren tegen de gebeur tenissen op Kreta. Er werd aangedrongen op een 6olidair optreden van de bevolking om de eventueele inlijving bij Griekenland tegen te gaan. Volgens do laatste officieele berichten hebben de Allbaneezcn de streken, waar de troepen bij Verissowitsch opereeren, verla ten of zich onderworpen. De regeering s*aat nu voor de keus, den oorlog in het binnen land van Albanië over te brengen of zich tevreden te stellen met het tot dusver be haalde succes. In het eerste geval is er kans, dat oolk in Zuid-Al'banie de opstand zal uit- biekep. Daarbij 'bevalt de Kretakwestie eene vermaning tot dien vrede in liet eigen land, ofschoon in militaire kringen er nadruk op wordt gelegd, dat de tegen Albanië gemobi liseerde Aziatische troepen thans, als men ze noodig mocht hebben, dichter bij de Grieksche grens 6taan, dan in hunne gewone standplaatsen. Volgens een te Weenen ontvangen beriolit uit Konstantinopel, lieeft de Turksche vloot bevel ontvangen, Zaterdagmorgen in zee te gaan. Zij zal zich begeven naar het eiland Karpathos, tusschen Kreta en Rhodus, waar de verzegelde orders, die liaar worden mee gegeven, zullen worden geopend. Men ziet in dit besluit van de Porte eenerzijds het voornemen om door het aannemen van eene vaste houding tegen de uitdaging van de Kretensers de openbare meening op de hand van de regeering te houden, en aan den anderen kant een krachtige» druk op de Kreta beschermende mogendheden uit te oefenen, opdat zij aan de Porte eene vol doening zullen verschaffen door nietigver klaring van den Griekschen onderdanen eed van de christelijke leden van den landdag van Kreta en door bescherming van de mo- hammedaanselie leden. Het geschil over de achterstallige rente voor de aan Russische particulieren uit den oorlog van 1877 te laat uitgekeerde schade vergoedingen, dat aan het Haagsehe hof van arbitrage zal worden -onderworpen, loopt over een bedrag van 950,000 Turksche ponden Kreta. K a n e a, 19 Mei. In de nationale ver gadering zette Venesilc6 gisteren het. regec- ringsprogramima uiteen. De regeering wil diplomatieke middelen gebruiken om den be- 6taanden toestand té handhaven en de be scherming van de mogendheden te behouden Hedleai bracht de vergadering een votum van vertrouwen in Veniséloe uit. Deze deelde de waarschuwing van die consuls medé om geen eed van trouw op dén Koning der Hel lenen af te leggen. Venieelos verklaarde, dat de medewerking van de mohammedanen in do vergadering onmogelijk washij was vor- plicht de miohamimedaansche ledén te be schouwen als bedrijvers van e-n tegon- etaatsgreop. De Kretenzere zullen .voortgaan hun do noodige bescherming te verleen e-n zij beschouwen hen als de onbewuste slacht offers van de Turksche politiek "Na talrijke redevoeringen besloot de ver gadering de mohammedaanzcho leden niet in de zitting toe te laten en den ariieid gedu rende 40 dagen uit te strileu. Vereenigde Staten. L&kemahonk (New-York) 1 9 M e i. Staatssecretaris Knox heeft eene nie- dedeeling doen toekomen aan de internatio nal) conferentie voor arbitrage, die hier ver gaderd is, waarin hij de voorspelling deed dat wanneer de derde Haagsehe conferentie bijeenkomt, er een Permanent liof van ar bitrage te 's Gravenhago zal zetelen. Vele staten hebben reeds een daartoe strekkond voorstel aangenomen, althans in beginsel. Allcélei. Volgens do „Zeit" zou het wel moge- lijk zijn, dlat Hof richter aan doodstraf ontsnapt. De Keizer en aartehertog Frans Ferdinand zijn pijnlijk getroffen geweest door deze hatelijke misdaad, gepleegd door e»en officier van het keizerlijke leger, maar de Keizer moet genogen zijn van z'n recht van genade gebruik te maken, niet uit medelij den met den schuldige, maar uit eerbied voor het officierenkorps, waartoe hij be hoorde. De straf zou dan gewijzigd worden levensdurende gevangenis. Hij wil aan de officieren de vernedering speren een der hunnen te zion ophangenhooggeplaatste militairen hebben veel pogingen in dien zin gedaan, en hij néémt ze in aanmerking. D° Zeit" ten minste verzekert zulks. Petersburg, 19 Mei. In den af- geloopen nacht heeft in de Narva-wijk een brand gewoed, waardoor meer dan twintig door werklieden bewoonde huizen in ascli zijn gelegd. Vijfhonderd menschen zijn daar door zonder onderdak. Havana, 19 Me i. Twee gelijktij dige ontploffingen van 3000 pond dynamiet vernielden die kazerne on de veldlwacht te Penar del Rio. Een honderdtal persionen zijn gedood en bijna evenveel gewond. De slachtoffers behooren voor 't mieerendieoL tot de veldwacht, maar geheele gezinnen van officieren en velen in de stad wouen- de personen moeten gedood zijn door brok ken muurwerk. De oorzaak van de ramp is onbekendmen gelooft, dat een werkman een bus dynamiet heeft laten vallen. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van 19 Mei. Wegens de aanwezigheid van den minis ter van Koloniën ter audiëntie op het Loo werden de zijn departement betreffende ont werpen voor heden van de agenda afgevoerd. Bij de wetsontwerpen tot wijziging van net militaire onderzoek, betoogden de hee- ren Van Voorst tot Voorst en Van der Does de Willebois de noodzakelijkheid tot aanvulling en verster king van het beroepsoificierskader en aan moediging der officiersopleiding do >r lots verbetering. Verschillende denkbeelden wer- den door hen ontwikkeld. De Minister van Oorlog kon digde aan, dat de Staatscommissie voor de volledige reorganisatie van het militair on derwijs eerlang zal worden iugeöteld op de volgende grondslagen volkomen aansluit ing tusschen middelbaar of gymnasiaal onder wijs en de Academie, waarbij de cadetten school vervalt; algemeene universitaire op leiding van allo officieren aan de academie niet verwijzing naar den hoofdcursus te Kampen, opleiding aan de academie, zui vere opleiding voor twee jaar, mogelijkheid voor verlofsofficieren te openen om tot de beroepsofficieren over te gaan. Inmiddels gevoelt de imniister veel voor de tijdelijke beroepsofficieren. Verbetering dor tnactementen van officieren is in uit zicht gjesteid. Het wetsontwerp is aangeno men, benevens eenige andere ondergeschikte of regularisatie-o ut werpenwaaronder tot onteigening te Dreumel en tot wering der k ru i sbessen meoldau w Waarschijnlijk Woonsdagavond weder bij eenkomst. De nota van baron Van Heeckeren. Het thans verschenen, doch tot dusver nog niet gepubliceerd gedeelte uil de Nota, welke het Eerste Kamerlid harou Van Hom keren van Keil dezer dagen aan die Kamer zond, luidt aldus De zaak zelf weegt mij zwaar op het hart. Sedert ik mijn zetel als lid dezer Kamer heb ingenomen, heb ik mij voortdurend af gevraagd of ik als Volksverbegienwoordlgter er in mocht berusten, dat de Staten Ge neraal in volslagen onwetendheid worden gelaten van het dreigend gevaar eener vreem de interventie of zelfs occupatie, dlie ons sedert eenigo jaren boven het hoofd hangt, en of het niet mijn plicht was om bij de Regeering op een korte mededoeling in co- niité-generaal omtrent liotgeen in 1904 is voorgevallen, aan te dringen. 1 De telken jare terugkeerende gelijklui dende woorden der Troonrede, blijkens wel ke onze betrekkingen tot liet- buitenland al- J toos oven uitstekend heeten te zijn, nietto- I genstaande het mij bekend is, dat er in de laatste jaren meer dan eenmaal sprake is geweest van dreigende stappen, die voor ons j onafhankolijk volksbestaan zeer noodlottig j hadden kunnen worden en waaraan wij I slechts ter nauwer nood zijn ontsnapt, heb- ben mij altoos zeer gehinderd. Na hét voor en tegen ooncr inmenging in ideze quaes tie ernstig te hebben overwogen, ben ik ofscli/oon wel vreezendie dat mij een zeer harde strijd met de Regeering to wachten stond en ik mij daardoor aan ciu- delooze onaangenaamheden ging blootstel- j len, tot de slotsom gekomen, dat ik mij I noch door persoonlijke, noch door politieke consideraties mocht laten weerlioudon om te doen hetgeen ik ten deze als mijn plicht beschouwde. Ik heb dan ook voortdurend in do laatste

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1