BINNENLAND. De Suaaiscouraui xau Zaterdag 28 Mei bevat o.a. de volgende koninklijke be- sluiteu benoemd tot gezautscliapsraad jlir. P. R. A Mel vil van Caru'bee, gezantechapasecre- taris le klasse, niet den persoonlijken titel van gezantschapsraad bij het Nederlandsch gezantschap te Brussel; op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de reserve-Ie luitenant-kwar tiermeester P. A. T. Appelboom, van de militaire administratie, bij het. 25e landweer- dietriet toegevoegd als secretaris aan het algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het Rijkstucht- en opvoed in gewezen jlir. in.\ S. M. S. van Panhuijs, te Leiden; benoemd tot directeur der Rijkswerkin richting Veenhuizen II J. F. Hondius, thans directeur van Veenhuizen I tot di recteur van Veenhuizen I P. A. Roozen- daal, directeur van Veenhuizen III. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. De aubade. Het was gisteren alweer vroeg dag. Te 9 uur zou de aubade van leerlingen van vwsc brillende openbare en bijzondere lagere scholen aanvangen. Reeds te 8 uur mare lieerden, de 8400 kin deren, die luier aan zouden tteeln'emen op. Dat was een alleraardigst schouwspel. De kinderen op den Nieuw© Zijdsvoorburgwal opgesteld, mare lieerden door de Nieuwe Kerk. Met vluggen pas kwamen zij scbools- fowijae, allien met een vaantje of een met ieurigo linten versierden krans in de hand uit do hoofddeur dei- kerk op den Dam. Het plein was voor een groot deel in de rondte afgezet door de jongens van de Hoo gere Burgerscholen, het Gymnasium en de Handelsschool Toen liet geheole carré ge reed was, bood het met al die kindergezich ten en wuivende linten en vaantjes een fleu- rigen en kleurigen aanblik op. IIM had Haar wensch te kennen gege ven, dat te 7 minuten vóór negen alles go- reed zou zijn, opdat Zij prinses JuLiania aan db kinderen zou kumion vertoornen. En in derdaad, precies op den ges telden tijd ver schoon de Koningin met Haar kindje aati een dei* vensters, lietzelfde waarvoor wij Vroeger zoo vaak prinses Wilhélmiiiua zagen. En de kinderen juichten, dat er geen eind aan scheen te komen. Geen spoor meer van de vrees voor <£e meiuscheu mas sa Ju haantje taclute blijk. maakte kushandjes, sloeg met de vuistjes teg^n de ruiten. Te 9 uur voisolueruen H. M. en Prius Hendrik op het balcon, vergezeld door den Burgemeester van Amsterdam, jlur. mr. A. Röelilon de dames baronesse van Harden - .broek, gnootuneeotoresso en mevr. Van Loon Egidiius, dame du pal ais. Ontmiddellijk werd het toeken om te be ginnen door Haar gtqgevec. Onder leiding van don hoer H. J. den Hertog, directeur van de ..vereendging tot verbetering van den Volkszang", zongen <le kinderen: Oraaijeliedje' van F. J. Haverkamp, mu ziek van J. .f. Vdotta, „Vlaggelied", vau dl*. J. P. Heye, muziek WiBh. Smits, ..Oils Prinsesje", woorden van J. G. Nijk, mu ziek van H. J. den Hertog. Het laatste couplot van het liedje is: En nu dit Kindje tot ons kwam, In 't oude, trouwe Amsterdam, Nu konven wij Haar groeten En nooit, zoo lang one leven duur', Vergeten wij het heerlijk uur Van 't eerste blijde onltmoetan Wij willen liet Prinsesje bewaken, Het Kindje, teer en küerin Dat Kindje, aan Neerland geschonken, Zal Neerlands lieveling zijn! Toen het eerste liedje uit was klapten do menecheudie zich op dien Dam en op de daken en voor de vensters der huizen be vonden. En toen ldapte liet prinsesje, dat zich met liaai* gouvernante aan het venster bevond, ook in do handjes. Voor den aanvang en u-a afloop van het zingen der kinderen, vertoonde H. M. zich nog een.ige oogenblikken met Kaar kind op den arm op het balcon. Toen alle kinde ren het prinsesje dus goed kooiden zien, klonk het. gejuich uit de tienduizend kin dermonden natuurlijk liet luidst. IIM. deed de hoer den Hertog, mr. R v. d. Werk. voorzitter van het hoofd-co- mitó en prof. Fabius. voorzitter van het sub-comité, bij zich ontbieden. In een der balcon-kamers werden ge noemde fatoren door het KioruinM. Echt paar ontvangen, waar hun achtereenvolgens dank werd gebracht voor het aandeel, dat ieder hunner had gehad in hot tot stand komen der zoo welgeslaagde aubade. Allereerst richtte H. M. zich tot mr. R. v. d. Work en zeido lvem zoo dankbaar tc zijn voor de schitterende feesten, ter eere van Haar bezoek aan do hoofdstad gearran geerd. Prof. Fabius werd door H. M. aange zocht allen hartelijk dank te zoggen, speci aal de kinderen, die zoo mooi en treffend haddon gezongen, en ook de onderwijzers voor do vele goede zorgen aan het insta- deoren der liederen besteed. Ton slotte drukte H M. den lieer Den Hertog, den dirigent hartelijk de liand en zeide hem vriendelijk dank voor de voorbe reiding en leiding van deze aubade. H. M. verklaarde, dat de liederen zoo verrassend mooi geklonken hadden en verheugde zich er over. dat Prinses Juliana zich tijdens de vertooning zoo goed had gehouden. Ook Prins Hendrik onderhield zich met do drie hoeren. Z- K. II. verbaasde zich over de buitengewone eenheid in den zang van dit koor. Wol was het Z. K. H. be kend, dat or acht repetities, telkens mot 1000 kinderen tegelijk waren gehouden, doch een dergelijke eenheid had Hij vóór deze uitvoering niet mogelijk geacht. Ton slotte werd don hoer Den Hertog door H M. de Koningin nog een woord van hulde gebracht voor de compositie en uitvoering van zijn eigen lied: ,,0ns Prin sesje' Ook maakte H. M. nog in he<t bijzonder melding van de bekoring, die de tekst van dit lied op Haar had uitgeoefend. Teruggekomen beklom prof. Fabius de estrade van den dirigent en riep hij den kinderen toe door een spreekhoorn ,,H. M. de Koningin bedankt alle kinde ren hartelijk voor de zoo voortreffelijk ge slaagde aubade". Het Prinsesje rijdt uit. Kort na afloop der aubade verscheen aau den achterkant van liet Paleis, op den Dain, eemhofrijtuig, bespannen met twee paarden, met palfrenier. En een oogenblik daarna stapten in mejonkvr. v. d. Poll, de gouver nante van het Prinsesje en mejuffrouw Marring met het kindje op den arm, dat heel zoet en tevreden over de juichend.» menschenmenigte heenkeek en nu uit zich zelf met de handjes wuifde. De route van dezen rijtoer, on de bestem ming waren angstvallig geheim gehouden. Toen 't rijtuig in draf den Voorburgwal af reed en langs Spui, Heerengracht, Spiegel gracht en Museum-terrein naar het Vondel park poogden honderden liet bij te houden, wat natuurlijk alleen den wielrijders ge- gelukte. Doch dezen werden door twee fiet sende rechercheurs op een afstand gehou den. In het Vondelpark is de z.g. tweede bloe ment ui n zeker wel het mooiste plekje vau het lieele park, voor de bezoekweek bestemd tot tijdelijken tuin van liet Prinsesje. Dut geheole gedeelte is afgerasterd, eu er word niemand toegelaten. Wachtmeesters der hu zaren handhaafden hier mot politie de orde. In het Vondelpark had zich spoedig de mare verspreid, dat Prinses Juliana ©r aan hel wandelen was, en alles stroomde naar de bewuste plek, dicht bij liet melkhuis. Her haaldelijk was men in de gelegenheid hét- Koningskind, dat weer gekleed was in een wit jurkje mét kanten baby-muts, van nabij te aanschouwen, terwijl 't nog wat onbehol pen voortdribbelde tussclion inej. Marring eu mejonkvr. v. d. Poll. Na een half uurtje werd de terugweg aan vaard door het Vondolpark, Constantijn Huijgetistraat, BildOrdrijkstraat, Rozen gracht, Raadhuisstraat, Paleis. Eigenaardig was het dat velen onderweg eerst bemerkten wie zich in dat rijtuig bevonden als het reeds een twintigtal meters voorbij was. Dan was men boos op zichzelf dat men zoo slecht uit zijn oogen had gekeken en beloofde men zichzelf beter op zijn hoede te zullen zijn. Vele spontane ovaties werden het Prin sesje onderweg gebracht. De Cour. Dos morgens gaf de Koningin cour van ge- lukwensching voor burgerlijke en militaire autoriteiten, welke druk was bezocht. Doordat nvt werd gesproken was de c^ur veel vroeger afgeloopen dan andere jaren de audiëntie. 's Middags. Reeds te ruim hali twee reed Prinses Juliana met haar beide verzorgsters weer uit naar haar tuin in het Vondelpark. Het rijtuig werd overal begeleid door hardloo- pende kinderen. Te drie uur vingen de Koningin en Prins Hendrik hun aangekondigde rijtoer aan door het Noordwestelijk deel der stad. Het was een ware triumftocht door de dichte men schenhagen overal langs den weg opgesteld. Op verschillende punten in de volksbuurten had II. M. de Koningin een warme ovatie iu ontvangst te nemen, eerst aan het Frede- rik Hendrik plantsoen, waar een dochtertje van ds. J. J. van Noort, namens twaalfhon derd kinderen dier buurt, die eenige cou pletten zongen, een bouquet aanbood. Daar na volgde het traditioneele huldebetoon in de versierde Willemstraat, aan welker in gang de heer Albert van der Horst het Hooge bezoek verwelkomde eu een eere- wacht van kleine jongens in het wit zich aan weerszijden van het rijtuig schaarde. Stap voets werd hier gereden. H. M. onderhield zich minzaam met den heer v. d. Horst en Z. K. H. met den heer lteus, voorzitters van twee Oraujevereenigingen, die naast het rijtuig liepen. Driehonderd kinderen zongen der Koningin een lied toe en een meisje bood een bouquet aan In den Zandhoek had de gewone hulde-betuiging bij den bekenden \ersierden Oranjeboom plaats. De Oranje vrouw Vork sprak H. M. toe, die, evenals overal elders, in hartelijke bewoordingen be dankte. Men was overal teleurgesteld, om dat het Prinsesje er niet bij was, dat zich eerst in de Raadhuisstraat bij den Dam in den stoet voegde. De zanghulde. Reeds vóórdat de rijtoer een aanvang nam, lliod do politie den heeleoi Dam gasteren sclnoon geveegid, om ruimte te maken voor de bijna tienduizend personen, die zouden deelnemen aan de hulde der Nederlandse he zangverenigingen, wélke om 5 uur een aan vang naan. Machtig en grootsch was deze uitvoering van niet minder dan 70 koren, van mannen, vrouwen, zoowel als kinderen, die uit heel het lanxi te Amsterdam waren samengeko men. Wel het meeste trokken de aandacht do leden van het Volendamsch muziekkorps, die in hun eigenaardige nationale kleeder dracht. waren overgekomen. Dan waren er nog zeven andere muziekkorpsen, waaronder van enkele regimenten infanterie, één van de cavalerie en één van de grenadiers en jagers, om den zang te begeleiden. Onder de opwekkende tonen der jagermu- ziek marcheerden de deelnemers naar hun plaatsen, in de meest volkomen orde. Toen alles gereed was gingen de deuren van het Palcaöbalkon open on traden de Koningin en de Prins met burgemeester en mevrouw Röell en mevr. Van LeonEgidius te voor schijn. H. M. de Koningiu droeg het Prin sesje op den arm, dat weder davereaud werd toegejuicht. Dc heer M. II. van 't Kruijs had inmiddels op zijn hoog Uirigeergedtoelte plaats geno men en de uitvoering kon beginnen. A' do dafaon rondom zaten prop- en propvol met menschen. Het Prinsesje werd nu naar binnen ge bracht cn een oogenblik later klonk de mach tige koorzang der negenduizend, begeleid door het scheitorend koper. De bekonde Oranje-Nassau-cantate van P. Landman. Een bijzonder moment in de cantate was nog toen 't Paleiscarillon, mee te beieren be gon. nadat de dirigent op een knopje langs de speciale electrische jreleiddng 't sein naar den hJoogen toren had doen gaan. De k'okken strooiden hun metalen klanken over den Dam, tot 't kinderkoor weer zong „Daar is geboren Een koningskind'' Zoo luidende klokken. De laatste coupletten werden op de wijze van het oude „Wilhelmus'' gezongen en daarna speelden alle muziokkorpeen de slot- ac co ouden, waarin mee opging 't hoezöe-go- zang van de duizenden deelnemers. Een goed gevouden slot. dat indruk maakte. De coutate slaagde uitnemend. Na afloop der cantate werd deu heer prof. mr. D. P. D. Fabius, die met den dirigent, den heer Van 't Kruys, en met den president van het hoofdcomité, mr. R. v. d. Werk, ten Paleize was ontboden, opgedragen om aau de zangers, zangeressen en muzikanten haar dank over te brengen. Prof. Fabius kweet zich onmiddellijk van die taak. Hij beklom daartoe het dirigeer- gesiofclte en riep duidelijk verstaanbaar over den lieelen Dam: „H. M. de Koningin heeft mij de eer volle opdracht gegeven, in de meest warme bewoordingen aan alle deenemers» Haar hartelijken dank over te brengen. Wat Haar vooral zulk een blijdschap bereid heeft, i6 dat zangers uit alle deelen des vaderlands gekomen zijn om Haar van hun verknocht heid een bewijs te geven." Toen volgde een défilé voor H. M. van de 5000 zangers en zangeressen, behourende tot 70 Nederlandsche zangverenigingen, en van de 4000 schoolkinderen en acht muziek korpsen, waaronder de kapellen van vijf re gimenten infanterie, twee cavalerie eu een muziekgezelschap van Volendammers in hun eigenaardigen dracht. Dit défilé duurde bijna een uur. De geestdrift, waarmede jong en oud langs de Koninklijke Familie trok (het Prinsesje zat nu voor een der ramen) gaat- alle beschrijving te boven. Vooral voor de kinderen van buiten moet dit een onver getelijk moment in hun leven zijn geweest. Velen konden haast niet van de plaats weg komen, vanwaar zij in de gelegenheid waren de Koningin, het Prinsesje en den Prins van zoo nabij tet zien en te huldigen. H. M. was onuitputtelijk in haar minzame dankbe tuigingen voor deze hulde, die Haar blijk baar diep in het hart trof. De kinderen verlieten den Dam weer dooi de Nieuwe Kerk, de volwassenen begaven zich terug naar de Beurs. 's Avoniis. Ook gisterenavond was de drukte in de feeststad ontzaglijk. De Dam, die weer prijkte in volle illuminatie, was, evenals de schitterend verlichte Kalvei-straat, moeielijk te bereiken. Overigens werd ook nu weer oen belangrijk gedeelte der menschenmassa afgeleid naar de Westermarkt, waar de illu minatie der Westertoren alle aandacht trok. Ook langs de Heerengracht met vel© fraai versierde en verlichte huizen trok een groot© menigte. De feeststemming nam toe naar mate het later werd; men scheen het hos sen en zingen nooit moe te worden. Dat de café'6 tot laat in den nacht stamp vol zaten, en dat hier de stemming ook uit gelaten vroolijk was, spreekt vanzelf. Een onverwachte gebeurtenis was, dat te kwart over tienen de menigte in de gelegen heid werd gesteld het Prinsesje goeden nacht te zeggen. In haar nachtponnetje verscheen zij toen ©p den arm van mej. Marting aan het be kende venster. Toen steeg de vreugde weer ten top. Gisteren waren de leden van het Dage lij ksch Bestuur der gemeente aan den ko ninklijken disch. De tafel was met een keur van bloemen versierd, waarvan rood de hoofdtoon vormde. H. M. droeg een rijk mauve kleurig gewaad. Nadat H. M. zich had teruggetrokken onderhield Z. K. H. de Prins -zich nog eer. igen tijd met de genoodigden. H. M. de Koningin heeft de onder scheiding tot het mogen voeren van hot praedicaat Koninklijk verleend aan de firma P. Goedewaagen en Zn., pijpen- en aardewerkfabrikanten te Gouda. Men. meldt uit Soesbdijik H. M. die Koningin^ Moedter kwam gister morgen per extra trein te 9.20 aan de halte SoC6tdijk aan, alwaar zij werd verwelkomd door den waarn. burgemeester van Baarn dr. S. Greidanus en den burgemeester van Soest, den heer Loten van Doele Grothe. Bij* Kon. besluit zijn benoemd, tot kan- toiM*eK3btor-plaatsvervanigor, met ingang van 10 Juni 1910 in heit kanton Winschoten,, mr. M, Tres- lang. advocaat en procureur te Winschoten in hot kanton Leeuwarden, nu*. J. W. Tijsma, advocaat en procureur te Leeuwar den. Alphabetische aanbevelingslijst voor rechter in de rechtbank te Assen mrs. Th. Eve kink, kantonrechter te Deventer, G. J. de Jonclieere, rechter in de rechtbank te Heerenveen, en Th. J. Sleeswijk, kanton rechter te Bolsward. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, ter werkzaamstelling voor 3 jaar als scheeps maker bij het vak van scheepsbouw aan het marine-établissement te Scerabaya S. v. d Berg, N, J. Kuiper. B. de Groot, en J H. Macpherson. M r. F. E. C o u p e r u 6. f Te Bern is overleden de heer mr. F. E. Couperus, president van den Raad van Justitie te Semarang. - Herinneringen mr. C. Fock. De onlangs overleden oud-minister mr. C. Fock heeft naar men aan de N. 11. Ct. meldt zijne herinneringen aan zijn veel zijdig leven te beek gesteld. Niet minder dan acht deelen dezer memoires staan in manuscript gereed, zorgvuldig geordend, om, als de tijd daarvoor rijp is, ter perse te worden gelegd en gepubliceerd. Er worden belangrijke staatkundige gebeurtenissen in verklaard of toegelicht, waarbij thans nog actieve staatslieden een rol spelen. Beoefening der weten schap onder de katholieken. Te s Graveuhage had de gewone algemeene vergadering plaats van de "Vereeniging tot het bevorderen van, de beoefening der we- ter schap onder de katholieken in Neder land. Ongeveer 110 leden waren bijeengekomen. Zij genoten het voorrecht vóór den aanvang der vergadering de grafelijke zalen te mo gen bezichtigen onder de leiding van hun medelid dr. P. J. H. Cuypers. Na een gemeenschappelijken lunch werd daarop des middags te 2 uur in het hotel „Dc Twee Steden" de vergadering door den voorzitter; prof. Spronck, uit Utrecht, ge opend met een voordracht over de oorzaak vuil de epidemische struma, een in bepaalde streken veelvuldig voorkomende vc-rgroo- ting van de schildklier, die wij met den naam „krop" aanduiden. Spreker was tot de keuze van dit onder werp vooral geleid door het feit, dat in ons land, dat tot dusver tot de kropvrijo lauden wordt gerekend, waar krop slechts sporadisch voorkomt, vergrooting der schildklier in de laatste jaren op enkele plaatsen vaker £chijnt waargenomen te wor den. De oorzaak werd door Spr. gezocht in het plaatselijk drinkwater. Daarna werd het woord gegeven aan prof. Ch. Dejace, professor in de economie en de rechtsphilosopkie aan de Rijks Universiteit te Luik, stichter der „Société d'économie sociale" en lid van den Conseil supérieur du Travail. Deze wist iu een boeiend betoog zijn gehoor een blik te geven in de methode en den geest der sociale wetgeving in Bel- gie. Na afloop der rede werd het woord ver leend aan den secretaris prof. S. Arnydhen, tot het voorlezen der notulen en van het jaarverslag. Uit het laatste bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar was toe genomen van 331 tot 353 leden, waarvan in de rechtsgeleerde afdeeling 129, in de geneeskundige 126, in de wis- en natuur kundige 48, in de letterkundige 50 leden. N ederlandsche Zui d-A f r i- kaansche Vereeniging. Uit het jaarverslag over 1909 van de Nederlandsoh- Zuid-Afrikaansobe Vereeniging blijkt, dat het ledental 'bedraagt 2451 tegen 2659 in het vorig jaar. Het afgeloopen jaar is voor het studie fonds voor Zuid-Afrikaanse he studenten een jaar van groeten vooruitgang geweest. Er zijn nu reeds een vijftigtal Afrikaan- sche studenten in ons vaderland. Ten behoeve van het Hollandsche onder wijs in Zuid-Afrika werden 14 ouderwij zere goedgekeurdzes vertrokken ©r naar Zuid-Afri'ka, één naar Portugeeseh-West- Afrika, de overigen bekwamen zich. nog in het Engelsch. Tot 31 Dec. 1909 waren bij de Zuid-Airi- kaansohe voorsdhotkas ingekomen 147 aan vragen, waarvan toegestaan 125, tot een bedrag van 257,447,45. Uit het Herman Co&ter-fonds werden ge durende 1909 aan acht personen beurzen of toelagen verstrekt. Aangaande de be trokkenen ontving men gunstige berichten. Uit liet financieel overzicht blijkt, dat er een voordeelig saldo is van 333.26. Versiering a contant. Woensdagavond omstreeks half negen kwa men drie bloemisten, om hun gekl op te edschen voor de levering van bloemen aan de feestcommissie van N. Looierstraat en Noorderstraat te Amsterdam en vorderden van deze commissie directe 'betaling of de bloemen. Een van de commissieleden zei, dat zij zouden betaald worden zoodra de feesten afgeloopen waren, daar zij tot zoolang de bloemen onderhouden, maar daar namen de bloemisten geen genoegen mode en ze haal den de bloemversaeriaig van de ©erepoorten af. Een politieagent, die gewaarschuwd weid, kon er niets tegen doen. (Tijd). Ook een straf! De voorbeeldige straf, dlie de inspecteur van politie Van Rossen wegens zijn verregaand, onbetame lijk optreden tegen den heer Van Raalte, gequalificeerd als „het handelen in strijd met de. waardigheid en ernst waartoe zijn instructie hem verplicht", heeft gekregen, is niaiar „Land en Volk" verneemt, een geld boete van... zes-en-twintig centen! Z e s-e n-t wintig centen. Naar aanleiding van de mededeeliug, dat de Haagsche inspecteur van politie, die zich zoo ontactisch gedroeg tegenover een jour nalist, op den avond van de Roosevélt-ont- vangst, door den burgemeester gestraft is met oplegging eener geldboete van zes en twintig centen, schrijft de Nederlander: „Geen vijf en twintig, en geen zeven en twintig, maar zes en twintig precies. Dat is zeker precies uitgemeten naar de maat der straf, die de man verdiende, en het is ole- menter dan ieder kantonr echtere vonnis, dat het vóór niet minder doet dan vijftig cent. Men zegt, dat de beroéps-com missie voor de politie over de vaststelling van het be drag dezer boete, vijf conferenties met den 'waarnemend burgemeester en vier vergade ringen in pleno heeft -gehouden. Men zegt, dat de politie-inspec'teur ge troffen is door den zwaren slag die hem ie toegebracht ditmaal -niét in zijn Jiek, maar in zijn portemonnaie. Men zegt, dat de betrokken journalist, die geen wraakzuchtig man is, een adres aan den burgemees/ter (waarnemend) zal richten, inhoudend het verzoek om genade voor recht te willen doen gelden, aangezien hij déze gevolgen van zijn misschien wel wat overdreven aanklacht niet heeft voor zien en dat hij, zoo tegen de inwilliging van dit verzoek gegronde bezwaren mochten be staan, bereid isi minstens de -helft van do boete voor zijn rekening te nemen Wij kunnen dit alles niat goedkeuren. Het recht moet zijn loop hebben, en straf moet er zijn. De inspecteur van politie zul len zich, met dergelijke straffen in het voor uitzicht, wel tweemaal bedenken alvorens zij, in één ontactisch oogenblik heel de toe komst van één glas Bockbier en twee siga ren van drie cent (maakt 26 centen samen) op het spel zetten Eeu gewaarschuwd man geldt voor twee." Beslaglegging. De firma Guy de Coral, die de officieel© portretten van liet Koninklijk Gezin in den handel bracht, en deze rechte onder in den hoek van het wettig gedeponeerd merk had voorzien, heeft beslag laten leggen op alle nagemaakte kaarten, die eveneens van dit gedeponeerd merk waren voorzien. (Ti j'<I) Arrondissements-recht- b a n k te M i d d, e '1 -b u rg. Gasteren werd door bovengenoemde rechtbank uitspraak gedaan in <ie zaak van den 23- jarigon arbeider M. P., te Cortgene, be klaagd van op 28 Maart den jeugdigen A. Markusse met een mes een zoodanige wond te hebben toegebracht, dat hij daaraan over leed. De rechtbank veroordeelde hem tot 5 jaar gevangenisstraf. Voor -diezelfde rechtbank werden heden 'behandeld twee zaken tegen H. A. van Dalsum, notaris te Hulst c-n uitgever van hei weekblad „De Volkswil". In de eerste plaats werd hij beklaagd in no. 19 van genoemd weekblad opzettelijk de eer en den goeden naam te hebben aange rand van W. J. Schets, pastoor te St. Jan- sieen, door dezen in een open brief ten laste te leggen, dat hij in den biechtstoel aan de biechtelingen zeide, dat zij aan de missie niet mochten deelnemen, als zij het abonnement op „De Volkswil" niet opzeg den, dat hij in denzelfden geest de missie paters opstookte, dat hij verlangde naar den dood van een dear vrienden van beklaagde, de hoop koesterende, dat deze hem in zijn test anient zou bedenken, dat zijn geweten hem alles veroorloofde en men 'hem daarom noemde „den blikken van Steen", daar men meent, dat zijn geweten van 'blik was, dat hij zijn haatdragend karakter ging vertoo- nen op de preekstoel en dadelijk daarop de consecratie doen, dat hij eindelijk was een onwaardig herder en een onwaardig pries ter, zulks met het kennelijk doel om daar aan ruchtbaarheid te geven. In deze zaak waren twee getuigen gedag vaard de pastoor W. J. Schets en de druk ker C. J. Cuyle, te Hulst. In de tweede plaats werd hem ten laste gelegd, dat hij in no. 22 van „De Volks wil" een stuk heeft doen opnemen, waarin opzettelijk de eer en goede naam wordt aangerand van Cleanenee Dieleman, alge meen bekend onder den naam van Clemence, door haar ten laste te leggen, dat zij te Ossenisse van den eenen boer naar den an- deien zou loepen als een brieschende leeuw met de bedreiging den werkman geen werk meer te mogen geven, als "hij „De Volkswil" niet wil opzeggen, met het kennelijk doel om daaraan ruchtbaarheid te geven. In deze zaak waren als getuigen gedag vaard C. Dieleman, huishoudster te Osse nisse, en C. J. Cuyle, drukker te Hulst. De ambtenaar van het O. M. vroeg in de eerste zaak f 100 boete, su'bs. 25 dagen hechtenisin de tweede f 25 'boete, su'bs. 5 dagen hechtenis. Uitgifte valse h baukbil- j e t. Donderdag had zich v-oor de Haag sche rechtbank te verantwoorden A. J. de G., ijzerhandelaar te 'e Gravenhage, be klaagd dat hij wetende, dat een door hem ontvangen bankbiljet van f 25 v-alsch was, dit biljet als echt weder in omloop heeft trachten te brengen. Eiscfh f 125 boete, 6U'bs. 60 dagen hechte nis. Bankbiljetten op siga ren zakjes. Met zekerheid kan de Tijd mededeelen, dat de heer A. M. v. L., te Amsterdam, in cassatie is gekomen tegen •het tegen hem in hooger beroep door de Amsterdamsóhe rechtbank gewezen vonnis, waarbij hij tot f 25 boete ie veroordeeld we gens den bekenden nadruk van bankbiljet ten van f 40 op zijn sigarenzakjes. De kan tonrechter had hem van rechtsvervolging ontslagen. Desertie. Tegen een opvarende van het stoomschip Vondel, die in Juni 1908 t© Genua deserteerde, werd gisteren ter zit ring van de 6de Kamer der Amsterdamse he reliffcbaji-k door den subst.-officier mr. Del Campo 2 maanden gevangenisstraf geëischt. De moord teGronau. Gemeld wordt dat liet aan de politie te Gronau is gelukt- drie personen te arresteeren in ver band met den daar gepleegd-en moord op dien 19-jarigen fabrieksarbeider Willemsen. Een der drie is uit Enschedé, de andoren waren van over de grens. Eén hunner moet in liet bezit zijn gevonden van een bebloeden dolk, één der anderen van een horloge van den verslagen©. Inbraak. Door 't openschuiven van een raam beeft men zich gisterennacht toe gang verschaft tot de woning van den café houder H. W., op de Nïeuwöhavem te Rot terdam en terwijl de bewoners sliiiepen, zij-n er uit een kast in de voorkamer een- be drag van f 200 aaai bankpapier en specie, eeu gouden ketting, twee gouden horloges en twee gouden ringen gestolen. Niemand van de bewoners heeft iets bemerkt. Door den trein overreden. Vrijdagmiddag is 'bij de viaduct aan de Brouwersvaart te Haarlem een 10-jarig jon getje W. genaamd en wonende aan dé Brou wersvaart, die door o-ver het hek vau de spoorwogafsluiting te klimmen op verboden terrein was gekomen, door oen voorbijgaan- den trein overreden. Het zwaar verminkte lijkje is per raderbaar naar het gasbuis ge bracht, (O. H. Ot.) Overreden. Te Wierden is bij het rangeeren een wi<5selwachter, Schild wacht, overreden door een trein van de H. S M. De rangeering geschiedde zóó wild dat de wagen, die moest aangekoppeld, ongeveer 125 M verder liep op twee andere wagens, die ongeveer 80 M. verder werden geduwd. De trein had zooveel vaart, dat van den aan te koppelen wagen de go- sloten deuren openvlogen eu twee schapen uit den trein werden geslingerd. Woensdagmiddag hebben de rechtercom missaris mr. E. Jannink, de sub-griffer mr. Plantenga een onderzoek ingesteld.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2