BINNENLAND. Uit den omtrek. oppositie-partij gelukt den wegens zijne tirannie impopulaire» president Santos Ze- lava. ei ie sedert 1906 aau het bewind was, tot aftreden te dwingen eu generaal Madriz tot president te benoemen. Internationale beteekeuis kreeg de strijd in Nicaragua dooi de op bevel van Zelava ten uitvoer gebrachte terechtstelling van de beide Amerikanen (1 race en Cannon als rebellen Amerika ver langde voldoening, brak de diploinaüeke be- trekkingen met Nicaragua af eu zond boven dien tot bescherming van zijne belangen een eskader onder opperbevel van admiraal Kimball naar Corinto, de voornaamste haven van Nicaragua. Na de benoeming van generaal Madriz brak terstond een opstand uit. De opis tan delingen verlangden de erkenning van de vuorloopige regeering onder generaal Juan Estrada. Men streed met afwisselend geluk. Estrada leed nederlagen en stond in 't eind bij Blue Fields, aan de oostkust van Nica ragua, waar nieuwe gevechten plaats had den. Den 23-en was er eeue bloedige botsing tufischen de regoeringsvloot en de opstan delingen. De kanonneerboot Venus van de regeering boorde de kanonneerboot Ornotep© van de rebellen in den grond, waarbij hon derd personen omkwamen. In de laatste dagen spraken de berichten elkaar tegen. l)en 28en Mei werd eeue beslissende over winning van de regeeringstroepen en de in neming van Blue Fields, den dag daarna eone nederlaag van dezelfde troepen bij een hovigen aanval op de stellingen van Estrada bericht. Ecno afdeeling Amerikaausehe zee soldaten is aan land gegaan om gevechten binnen de stad Blue I' ields te verhinderen. Het ingrijpen van Amerika, naar liet schijnt ten gunste van Estrada, wordt hieraan toe geschreven, dat een groot aantal Amerikaau sehe burgers zich van dezen reeds conces sion hebben verzekerd voor het geval, dat Bij mocht overwinnen. Zuidwest-Afrika P a r ij s, 3 Juni De gouverneur-gene raal van Franse-li West-Afrika seint, dat op 21 Mei j.l. 50 K. M. ten N. O. van Nguig- jivi een mehorietenafdeeling uit Maul werd ©vervallen door 500 Arabieren. Na een ge vecht van 4 uren werden de aanvallers te ruggeslagen. Zij vluchtten met achterlating van 100 dooden, 37 gewonden en een vaan del. Negen Franse he soldaten zijn gedood of worden vermist, en 19 werden gewond. Een Europeaan sneuveldè en een ander werd gewond. Allerlei. Zondagmorgen li.eePt die katholieke lord-mayor van Londen, sir John. Kuilt, mot zijne echtgenoot© in de Duitse he St.- Bonifaciu9kerk de plechtigheid bijgewoond der Eerste H. Communie van die kinderen. De lord-mayor kwiam in zijn met vier paar den bespannen galakoets.. Zoo iets had sinds 300 jaren te Londen niet- meer plaats gehad. Hef. hoofd der City en zijn echtgenoot© ge bruikten het ontbijt in de pastorie en be gaven zich vervolgens" naar het vereenigings- 1 okaal waar de Duitse he Jrilnderen bijeen waren Een Japansch professor, diie onlangs oen bezoe'k heeft gebracht- aan Rusland en daar ook bij Tolstoi is geweest, heeft den Rusedaclben denker e.n schrijver m-ededee- lingen gedaan over den stand van het chris tendom in Japan. Onder anderen vertelde de Japanse he geleerde, dat. niet lang te voren bij een opgraving in Japan een oude boekerij was aan het li-club gekomen, welke boeken bevatte, waaruit bleek, dat het christendom reeds in de vierde eeuw tot- Ja pan was doorgodrongen. Een Ween goh co rres ponden tiebureau meldt, dat iemand dozer dagen op de miarkt een oud boek heeft gekocht, Waarin een Hebreouwsch handschrift lag. Een geteer de, di© den inhoud ervan vertaald heeft-, beweert, dat liet geschrift van Jezus Chris tus afkomstig is en oen „zendbrief aan zijn volk"' bevat. De vinder heeft het hand schrift laten fotografeeren en liet oorspron kelijke in de kluis van een bank laten weg. bergen De gemeenteraad van Johannesburg heeft 20,000 bewilligd voor den bouw van een museum voor kunst. Eerder reedg wa ren voor dit museum schilderijen en beeld houwwerk aangekocht en rijks Johannes- burgers hadden een groote som voor ver deren aankoop beloofd, als de gemeente raad de 20,000 voor 't museum gaf. Dat is nu gebeurd Do bevolking van België, bestond volgens de „Nieuwe Gazet' 'op 31 Dcc. 1909 uit 7,154,903 inwoners; 3,702,854 van liet mannelijk en 3,749,049 van liet vrouwelijk geslacht. De bevolking der verschillende provin ciën bedroeg: Antwerpen 973.455 inwo ners; Brabant 1,477,2*9; West-Vlaande ren 876,014; Oost-Vlaanderen 1,118,235; Henegouwen 1.234,418; Lu-ik 899,437; Limburg 273,652 Luxemburg 233,963 Namen 365,420. *-De tweede stad in het Vereenigde Koninkrijk, naar liet aantal inwoners, was tot nog tee Glasgow, Londen de metro polis, zonder eenige voorsteden is verre de eerste met ongeveer 4,796,000 inwoners (deze en volgende getallen zijn geschat om trent het midden van 1908) dan volgden Glasgow met 860,000. Liverpool met 753,000, Mancheeter niet 649,000, Birmingham met 558.000, Leeds met 477,000, Sheffield met 463.000 enz. Maar nu is Birmingham op de tweede plaats gekomen door een aantal om liggende gemeenten in te lijven Hands- worth, Erdington. Yordley, King's Norton en Aston Mjtnor. Daarmede heeft Chamber lain's stad haar bevolking op bijna 900,000 gebracht. Deze inlijving is een slag voor een groot getal bewoners van den omtrek, die in 'ie landelijke omstreken van Birmingham de stedelijke belasting ontvloden. Pater Rousset, die na twintig jaar- in Zuid-Afrika voor miss-iedoeleinden werk zaam te zijn geweest, naar Parijs iis te ruggekeerd om zijn ouders te bezoeken, heeft eenigo nadere bijzonderheden medegedeeld over den dood van den zoon van Napoleon III, die eens geroepen scheen de troon zij nor vaderen te bestijgen. Op den morgen van 1 Juni 1879 h-ad de Engelsche o-fficier Carcy met eeai kleine afdeeling een verkenmingsri.t gemaakt. De jonge Prins had zich bij hen aangesloten. Na een marsch van eenige uren werd ge rust bij een beek. die de Ithsotshozy heet. Toen men aan den terugkeer dacht, werd men overvallen, 50 Zoeloe's, di>e zich in eon maïsveld verscholen hadden, stormden schreeuwend en niet speren zw/aaiend op de Engelscheu in. Luitenant- Oarcey was zoo laf om te roepen „redde wie zich redden kan" en vluchtte. De Prins reed een vurig paard en had moeite het op te zadelen. Toen hij zag, dat de soldaten reeels ver weg waren, besloot hij den Zoeloeg niet sabel en revolver weerstand te bieden. Hij heeft, dan oo-k eeuiiige hunner verwond. Spoedig echter viel hij door ettelijke speren getroffen doo- delijk gewond ter aarde. Den volgende,i morgen vonden artsen het lijk met 18 won den. die ieder op zichzelf doodelijk waren. De Zoeloes waren over hun vergissing zeer bedroefd. Zij meenden een Engelseh of ficier te hebben gedood en bemerkten, dat een Fr-ansche Prins, wien zij geen vijand schap toedroegen', hun slachtoffer was ge worden Petersburg, 4 Juni. De lncht- schippr Popov is 'bij het neerdalen enietig verongeluktzijn toestel ia vernield. De Fuansche vliegers Blériot en de Lesseps hebben in een Engelscliman, den be kenden Wrightstuurnian Charles S. Rolls hun meester gevonden. Deze is er in geslaagd, het kanaal van Dover tot Calai6 en terug zonder onderbreking te overvliegen. Donderdagfiamiddag om half zeven steeg hij met prachtig stil weer op. Na eenige krin gen gezwenkt te hebben, schoot hij pijlsnel op de zee toe en verdween spoedig uit aller oog. Veertig minuten met intusschen opge stoken sterken wind tegen vloog hij naar Calais. Hij vloog 10 minuten over de stad Calais, kringde een paar malen om den vuur toren en zette toen weer koers naar Engel sche kust, waar hij om 8 uur 5 min. landde. In liet Opera-gebouw te Boston ge beurde dezer dagen een merkwaardig inter mezzo. Men speelde de Tosca en wel in het Italiaansch. De beide vertolkers der hoofdrollen zongen juist een duet, Cavara- dossi en Tosca open-baarden hunne gevoe lens in de hoogste toonaarden, toen plotse ling van den eei"6ten rang een onbedwing baar gelach opsteeg en de wijding van het oogenblik totaal vermoordde. Hoe dat z.o kwam? Tosca had op een gegeven moment ontdekt, dat. haar geliefde een groote win kelhaak in zijn broek gehaald'had. Als goede collega wilde ze hem voor een bespotting van liet publiek behoeden, en zong daarom in de nieening, dat niemand in de zaal Itnliaarsch verstond, met tragisch gebaar en ingehouden hartstocht„Draai je niet om, want je broek is gescheurd Maar de primadonna had misgerekend. Juist waren eenige Italianen in de zaal, die zoo lachen moesten, dat ze misschien nog lachen. Het Amerikaausehe publiek, kort aangebonden als liet. is, liet de rustverstoor ders naar de wacht sleepen. Daar werd de zaak opgehelderd. De Staatscourant van Zaterdag 4 Juni bevat o.a de volgende koninklijke beshii- ten ben-oemd to't leer aai- aan de R. H. B. S. ■to Middelburg dr. G. van Hasselt, te Utrecht; benoemd tot burgemeester van Dinxperlo J C. A. M. van Kluijve, secretaris dier gemeente. Het Koninklijke bezoek aan de hoofdstad. De burgemeester van Amsterdam maakt bekend, dat door "hem van H. M. de Koningin het volgende telegram is ontvangen „Op Het Loo teruggekeerd, haast Ik mij nogmaals uiting te geven aan Onze innige dankbaarheid voor al hetgeen .Amsterdam voor Onze dochter en Ons deed in de onver getelijke dagen die achter Ons liggen en Ik verzoek U de tolk te willen zijn van Onze groote erkentelijkheid daarvoor bij de be volking. -i WILHELMINA." H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens op Donderdag 9 Juni te Amsterdam de Wagner-uitvoering bij te wonen en zal alsdan den heen- en terugtocht van Soest- dijk uit per automobiel maken. Nederland en Venezuela. De minister van buiten landsche zaken heeft gisteren in zijn kabinet aan het departement de besprekingen inet den gevolmachtigde van Venezuela, dr. Grisanti, hervat. De gouverneur van Curasao heeft in zijn rede tot opening van het zittingsjaar 1910 1911 van den Kolonialen Raad medege deeld, dat de verbetering der betrekkingen tusschen Nederland en Venezuela en de daarop gevolgde intrekking van voor den handel en scheepvaart belemmerende bepa lingen, in het afgeloopen jaar weer een ver levendiging van den handel en scheepvaart meebracht. De eerstkomende zitting van het scheidsgerecht ter beihandeling van het aan arbitrage onderworpen geschil tusschen En geland en de Vereenigde Staten omtrent de Nooixf-Atlantische Kustvisscherijen zal ge houden worden op Maandag 6 Juni a.s., des voormiddags 10 uur, in de bovenste zaal van de Grafelijke Zalen. Sir Robert Finlay zal het eerst aan het woord zijn, namens Engeland. De minister van waterstaat mr. Re- gout, vertrok gisterenavond naar VlSssiügen ter deelneming aan den proeftocht op zee met- den 6toomer Juliana, tevens postboot. De nieuwe Belgische gezant bij ons Hof, baron Fallon, wordt tegen het laatst dezer maand hier verwacht ter aanvaarding van zijn post. „De Zeven Provinciën". Naar het Hbld. verneemt, ligt het in de be doeling van de afd. Amsterdam van de ver een igin-g Onze Vloot, om te zijner tij-d aan den commandant van liet nieuwe pantser- schip ,.De Zeven Provinciën", aan te bie den ten artistiek bewerkte koperen plaat, groot model, waarop de historische bijzon derheden omtrent dit uit geschiedkundig oogpunt zoo belangrijke schip, vermeld wor den. Meit de uitvoering van deze plaat- heeft zich welwillend belast prof. C. Dake, wiens naam een artistieke uitvoering waarborgt. Het. ligt in het voornemen de aanbieding op plechtige wijze te doen geschieden. Dc- minister van Marine is zeer gunstig voor dit plan van Onze Vloot gestemd. De le luitenant P. H. Hekkema, van den staf der cavalerie, werkzaam bij de Kon. Mil. Academie is eervol ontheven van die werkizaa-mstelliivg en overgeplaatst bij het 4e reg. huzaren. Ter beschikking gesteld van den gou verneur-generaal van Ned.-Indïë voor plaat sing als civiel gezaghebber de luitenant ter zee 2e klasse L. Th. van Heusde. - Een petrol tt.m bron in O o s t-F r i e s 1 and. Men schrijft aan dc N. R. Ct. Tc Leer, in Oost-Friesland, werd in 't be gin van Januari ten huize van den lieer Hortmeijer, confiseur aldaar, ontdekt, dat in den kelder geregeld petroleum kwam op bruisen., die goed brandbaar bleek te zijn. Gerilimen tijd duurde dit te voorschijn ko men van petroleum, doch wegens den hoo- gen waterstand, die ook den kelder rijkelijk van water deed voorzien, werd niet meer op dc petroleum gelet. Thans, nu het water den kelder heeft ver iaten, blijkt het, dat er dagelijks nog onge veer 4 a 5 liter goede petroleum wordt op geworpen. Naar schatting is er nu ongeveer 12C' dagen lang petroleum opgeborreld, en wel per etmaal een hoeveelheid van 4 a 5 liter Een geval van electrocu te e. Men dieelt mede, dat zeer onlangs een der groote dynamo's in de gemeente lijke eüe-ctrijciteit/s fabri-ek te 's Graiveniha- ge eigenaardige vuurverschijnselen ver toonde, die bij de technici bet vermoeden van kortsluiting deed ontstaan. Bij onderzoek vond men in het draaiend gedeelte der dynamo, biet z.g. anker, een half verbrande kat, die zich waarschijnlijk terwijl de machine in rust was, te slapen gelegjd had en ten gevolge van de rond draaiende beweging tegen een of andere dlraadtwikkel'ing gedrukt werd en zoodoende een kortsluiting veroorzaakt beeft. Gelukkig kon geen beschadiging aan de machine geconstateerd worden. Aanplakken van verkie zingsbiljetten.. Daar de Vrijz.-dem. en de Kieevereeniginig ,,'s Gra-venhage" me dewerking weigerden, is eene in de resi dentie gedane poging om overeenstemming te krijgen faussclhen de verschillende kies- vereenigingenteneinde afschaffing te krij gen van het aanplakken van veikiezingsbil- j et-ten, mislukt. De D e 1 i c 1 u b te '6 G r a v e n- (h a g e. Naar men verneemt is gisteren dbor eenige zangeressen en actrices uit Parijs, die een engagement hadden aangegaan om gedurende een paar weken op te treden te Scheveningen in het Gebouw de Deliclub, de gemeente 's Gravenhage gedagvaard voor de rechtbank te 's Gravenhage tot schade vergoeding, op grond dat zij door politie agenten werden verhinderd haar contract na te leven, doordat, wanneer zij zich in het gebouw der Deliclub willen begeven, eenige agenten zich voor haar posteeren, haar tegen houden en haar feitelijk belemmeren en be letten het gebouw binnen te gaan. Deze zaak zal a.s. 14 Juni voor de Haagsclie rechtbank dienen. De Del ieclu b te 's Graven hage. Omtrent de Fransche zangeressen en actrices, die voornemens zouden zijn een vordering tegen het bestuur dezer gemeente in te stellen, omdat de politie haar belem merd zou hebben in de uitoefening van liaar beroep, wordt nader gemeld, dat- bedoelde ar tieten 'zicfli gewend hebben tot het Fran sche consulaat te 's Gravenhage met hare bezwaren, en dat de consul, de heer Peti!t- pied. naar aanleiding daarvan een onder houd heeft gehad met- den hoofdcommissaris van politie, den heer Versteeg, waarvan het gevolg is geweest, dat den artisten voor noemd vergund is, haar vak uit te oefenen. Grond w er kersrelleij es 's Gravenhage. Bij het opstootje van Donderdagavond op het Zieke en dén Zuidoost/binnensingel wend door de politie ook een charge gemaakt met de sabel, waar bij iemand, die zich in de menigte bevond, dooT een sabelhouw gewond werd. Ook een agent werd door een der steen-en waarmede uit de volksmenigte was gegooid, geraakt, doch kreeg geen verwonding. De politie aan dien post Huygenspahk is nacht en -diag aanzienlijk versterkt en ook op het terrein-, Waar gewerkt- wordt, is ©en. sterk detaelrement aanwezig. Bedde poliiltie- afdeelingen staan onder bev-e] van een in specteur. Een faillissement. Door de rechtbank te Rotterdam is failliet verklaard de stuwadoorsfirma Brandjes Dalmeijer en Rogier. Dit i-s dezelfde firma die zich in den loop der laatste jaren een zekere be faamdheid heeft verworven voor de wijze waarop zij de Rijksverzekeringsbank naar de verschuldigde premies heeft laten zuch ten. Het ligt dan ook voor de hand, dat deze Rijksinstelling tot de voornaamste cre diteuren behoort. De schattingen" daarom trent loopen uiteen tot een minimum van 100,000 tot 160,000. Het was van al gemeen e bekendheid, dat- deze stuwadoorsfirma voor baar bedrijfska pitaal een zeer grooten steun vond in de staangelden die zij eischte van de werklie den in haar dienst, waardoor zij in totaal zeker wel over een tien mille kon beschik ken Het, verluidt evenwel dat zij te dien aanzien terugbetalingen zou gedaan hebben, zoodat de werklieden niet, zooals de Rijks verzekeringsbank, dupe van de historie zou den zijn. Mede wordt gemeld dat onder de credi teuren behoort de Ongevallenverzekering- maatschappij „Fatum'', die voor de firma op het laat-st nog risico had overgenomen. (HM.) Opruiing. Tegen den heer H. Ko'lthek .secretaris van het Nationaal Ar beidssecretariaat te Amsterdam, ie, naar de Tel. meldt, een instructie geopend, op grond dat bij in'zijn redevoering, op 1 Mei in bet gebouw „Planoius" gehouden, oprokende over Int optreden der politie bij staikin.gsrel- letjes, -gezegd heeft: .Ale wij de straat wil len gebruiken om dioor deimOnlstrati© uitinig te -geven aau onze beste gevoelens en propa ganda te maken voor onze denkbeelden, zul len wij gewapend de straat op moe-ten gaar en haar veroveren.'' Noodlottige vechtpartij. In den nacht van Zaterdag op Zondag h-ad op het Oude Kerbsplein te Amsterdam een vechtpartij plaats tusschen burgers en sol daten Een huzaar, die vluchtte, struikelde daarbij over zijn saibd, kwam te vallen en kreeg van een burger een stomp tegen het achterhoofd. De man werd-, na in het bureau Warmoeestraat verbonden te zijn, naar hot hospitaal vervoerd en is, naar het N. v. N. thans meldt, gisteren aan de gevolgen over leden. Het lijk is door de justitie in beslag genomen. Uitgemaakt moet worden, waar mede de slag ie toegebracht. De versla-gen© was een 21-jarige milicien. Naar den dader wordt ijverig gezocht. Vlektyphus. Naar aan de N. C. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, mag. worden aangenomen dat het- te 's Graven- zande wel zal blijven bij de twee geconsta- terde gevallen, dank zij de samenwerking van gemeentebestuur en den inspecteur der volksgezondheid. De twee patiënten zijn jon gens van 6 en 17 jaar en ze maken het beiden gced. Voor afzondering en observatie der huisgenooten is voldoende gezorgd ontsmet ting en verbranding van goederen heeft op ruime schaal plaats gehad. Zij, die gewoon zijn in dezen tijd hun "hart te gaan ophalen aan de beroemde 's Gravenzaudsclie asperges, ter plaatse toebereid, behoeven geen besmet tingsvrees te koesteren. De vijandhier de typhus is omsingeld en ingesloten, kau geen kwaad meer stichten. Het tramwegongeluk b ij O u d-B e ij e r 1 a n d. Omtrent het tram wegongeluk, dat Donderdagavond plaats had met- de stoomtram der Rotterdamsche Tram wegmaatschappij, ter hoogte van Gouds waard, wordt gemeld, dat de zwaar gekwetste machinist De Vroedt, die per zieken-auto mobiel naar het ziekenhuis te Rotterdam werd vervoerd, aldaar gisterenmorgen half 5 aan de gevolgen is overleden, zoodat het aan tal doodeu thans drie bedraagt. Ook de conducteur G. Wisse van d-e Rot terdamsche Tramwegmaatschappij, -die Don derdagavond bij het tramwegongeluk bij Goudswaard, een been brak en inwendig ge kwetst. werd, is Vrijdag te Rotterdam aan het station Rozestraat aangebracht en per ambulancewagen naar het ziekenhuis ver voerd. Omtrent het ongeluk meldt men aau de N. R. Ct. Men moet zich verbazen, dat de passa giers er zoo goed zijn afgekomen. De conduc teur is letterlijk uitgegraven geworden; hij heeft een gebroken been. Niettegenstaande nog Donderdagavond werkvolk enz. van de R. T. M. verscheen om den weg vrij te maken, was hij gisterenmor gen nog versperd. Donderdagavond moesten de reizigers naar Goudswaard te Oud-Beier land uitstappenzij moesten maar zien, hoe zij de plaats hunner bestemming zouden bereiken. Vreeselijk moet de schok geweest zijn. De eene personenwagen is haast geheel versplin terd en bijna rechtstandig tegen den dijk ge worpen. Mét geweld moesten de reizigers zich uit de wagens bevrijden. Deerniswekkende tooneelen speelden er zich af-de moeder kermend den wagen vol gend, waarop haar zoon dood lag uitgestrekt. Een der gedoode stokers maakte de reis voor zijn pleizier mee. Vreeselijk is -de snelheid geweest, waar mee de tram reed. De locomotief werd, na gevallen te zijn, 40 meter over den weg ge duwd, den grond geheel omwoelend. Nader wordt gemeld, dat toch een der vrouwelijke passagiers zeer ernstig gewond is. Liftongeluk. In het magazijn De Zon van de firma Vroom en Dreesman aan den Binnenweg te Rotterdam, -dat thans een groote verbouwing ondergaat, heeft Vrij dagmiddag omstreeks half vijf een ernstig ongeluk plaats gehad. Een vijftal werklie den wilden zich met de werklift van een hoogte van 9 meter laten zakken, toen het staaldraad brak en de lift naar beneden stortte. Alle vijf de werklieden werden ern stig gekwetst en zijn per brancard, naar het nabijgelegen ziekenhui-s overgebracht. Na-der meldt men, dat een der gekwetsten, Sies, te half zes overleed aan schedelbreuk en een tweede, J. Visser, te 7 uur stierf aan inwendige verbloeding. Goed afgeloopen. Donderdag middag heeft te 3^ uur in den mond, van de Noord eene aanvaring -plaats gehad tu-s- sdhen de van Rotterdam binnenkomende sleepaak „Risico" en een .zandbak. Daarbij heeft zich een omgeval voorgedaan, dat aan vankelijk niet was op-gemerkt en vooral met liet oog daarop goed is aifigöl-oo-pen. Toen eeniige oogeniblilkken na -de aanva ring de marinesloep no. 66 passeerde-, waar in gezeten waren de kwartiermeester F. A. H van Hr. Ms-, kanonneerboot „Udu-r", tl'Uis'belhoerende -te Hellevoetsluis en thans liggende aan de Marinewerf alhier, bene ven-s twee matrozen, zagen dezen een man drijven. Zij meenden eerst dat het een lijk was, doch toen ze hem hadden aan boord, gehaald, bleken weldra de levensgeesten van den drenkeling nog niet geweken. Mem stoomde naar het kantoor van dem haven meester aan den Draai, waar men onmid dellijk de hulp inriep van den poiitiedokter, den 'beer dr. W. F. de Jong, die door toe passing van de kunst-matige ademhaling den man weer tot bewustzijn bracht. Nu bleek, dat het wtfe de bankwer ker C. Los, oud 40 jaren. Weldra was zijn toestand in zooverre verbeterd, dat hij kon meded-eelen wat met hem ge beurd was. Toen de baas van de bag germachine van den heer A. Bos Pzn.., waarvan de bak is aangevaren, de botsing zag aankomen, riep hij di't ter waarschu wing naar beneden in de machinekamer. L. rende naar dek, doclh sloeg, een-maal -boven gekomen, door den hevigen schok onmiddel lijk achterover 'buiten boord, zond ei- dat dit blijkbaar wc-rd opgemerkt. Hij 'had. het be wustzijn verloren en m-oet reeds ©enigen tijd in het water hebben gelegen, toen de ma- rinebairkais öiern oppikte. Het omgeval is dus wonder boven wonder goed afgel-oopen. Te-gen 5 uur kon L„ in dekens gewikkeld, per bra-ncard van de politie naar zijne wo ning, Spuiweg 22, worden overgebracht. D. Ot. Een giek overvaren. Vrijdag namiddag te half zes werd op de rivier bij liet Kralingsche veer een giek van den Ruder-und Turnverein, waarin 2 roeiers en een stuurman waren gezeten, middendoor ge varen door de stoomboot-en van de Anglo Dutch Bottleworks. Alle drie de opvaren den geraakten te water. Twee redden zich door zwemmen, doch de derde, de Duitscher A. S., \v nende Leuvehaven, is verdronken. Het lijk van den Duitscher, een jong- menseih -uit Leipzig, i-s des avonds na ge- ruimen tijd dreggen-s door de rivierpolitie opgevischt en overgebracht naar het boo tenhuis der Roeivereeniging aan de Oude Plantage*. School- «n Kerknieuw». Het opvoedingsgesticht te M aarsbergen. Aan giften en oolleoten ten behoeve van liet opvoedingsgesticht voor j-ongens 'le Maarsbergen, dat aldaar door de Synode der Ned. Herv. Kerk wordt gesticht en dat men in den lioop van 1911 hoopt te kunnen openen, is thans bij den penningmeester van het bestuur een bedrag van f 42,366.94 ingekomen. Zooals we reeds meldden, is met ingang van I Sept. a.s. tot- directeur dier .stichting benoemd ds. C. R. v. Lelyveld, predikant -te Diepenveen. Dom* het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Hol. land is aan ds. C. J. Boers, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zuid-land, na 40-jarigen dienst, met ingang van 21 Augustus a. s. eervol emeri taat verleend. Ds. A. F. Kamp A.Wzn., predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zwolle, die 25 Sept. a.s. de Ned. Herv. Kerk 40 jaar dient, heeft tegen 1 October a. s. emeritaat aangevraagd. Te Zwolle deed ds. Kamp 8 Mei 1892 zijn intrede. Zijn vorige gemeenten waren Berkenwoude, Hekelin gen, Oude-Pekela, Oudshoo-rn en Heerenveen. In de miaamd September a.s., waar schijnlijk Dinsdag 6 Septeanb-er zal alhier bijeen 'koonen de 22e Centrale Diaconale con ferentie der Gereformeerde kerken. Tot vaststelling van de agenjda moeten de puntten (van 'behandeling vóór 1 Augustus opgezonden worden aan den len ©©cretaris, -den heer R. Broekhuizen, te Meppol. Het UtrecihltBck -Studenten Corps -heeft na-ar wij vernemen,, o-p voorstel van die Mas kerade OoanimaW-e alls onderwerp voor de maefke-rad© van 1911 gekozen ean optocht uit den tijd van Napoleon I al© hoofdpersoon. Vele anjdlere plannen waren geopperd, zelfs eenigen min of meer alreedls uitgewerkt^ ■doch deze grootsc'he idee dead -al de anderen wijken. De commissie van vooibertiding doet de volgende maand een reis naar Parijs, o-m gegevens te ver-zamelen voor dezen optocht. Later zal bekend gemaakt worden., welke episode uit Napoleon's loven voorgesteld zal worden. Door „Enknateia", Bond van P-rot. Chr.. Drankbestrijdersve-re en-igingenwei*d op 1 Juni j.l. een vergadering gehouden te Utrecht. Besloten wend bij de N. C. A. (Nationale Commissie tegen het Alcoholisme) aanhan gig te maken ee-n punt van behandeling, waarin aangedrongen wordt op maatrege len t<jt hiet -verkrijgen, vian meer wijken, waarin geen vergunningen worden verleend en op vermindering van hiet aantal drink- gelegenheden op den openbaren weg; teai tweede het punt: Onderzoek naar het drankgebruik onder spoor- en tramwegper soneel en de houding die de directies aan nemen tegenover beambten d* e misbruik maken van bedwelmende dranken, ook wan neer zij ontsil-agen zijn maar, door geheel- onthoudiiing, hun leven trachten te beteren Met hjet oog op de reedis bij de N. O. A. aanhangig gemaakte onderwerpen „Een verbods-wet voor Indiië" en „Alcoholverbod in de canftine" worden commissies benoemd. Uit ingekomen mededeclingen bleek, dat op het a.s. Oho*. Nat. Zendingsfeest, door ds. A. J. Mo-ntijn uit Hiaarlem, gesproken zal worden over een onderwerp verband houdende met de zending en het alcoholis me. Van de financiën van het congres werd rekening en verantwoording gedaan. De nog niet verkochte congresverslagen zullen ver zonden word-en aan de aangesloten vereeni- gingen. De Bond heeft voorts besloten op zich te nemen de regeling van ©en wijdingssa- m-enkomist, te houden vóór d© opening van bot internationaal congres tegen het alcoho lisme ijv 1911 te 's Gravenhage, in een der Pret. kerkgebouwen in den omtrek van luet gebouw waar het congres plaats heeft; en de leiding vain een samenkomst v-an Prot. Christelijke drankbestrijders uit alle landen der wereld De uren voor deze samenkom sten zullen zoo gekozen worden, dat ze geen afbreuk doen aan d-e congresiwerkzaamhe- den. Ten slotte verdient nog. vermeldt te worden het besluit, genomen naar aanleiding van een ingekomen schrijven van d-e redactie van een der Christelijke -bladen, om te trach ten meer invloed te oefenen op die Christe lijk© pers in het belang van do drankbe strijding. Een goed verstaander heeft een half woord noodig is de grondgedacflite van een

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2