Mijn friend ie Chauffeur. 1% 32. Eerste Blad. 9** Jiuirfanf. Zaterdag 2 Juli 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort f 1.00. Idem franco per post 1.50 Afzonderlijke nummer: - 0.05. Di.'j Cou an verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur *s morgens bg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat lntercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f O.ÖO, Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cent» bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De anti-Griekache boycot in Turkije. In <le verklaring, die de Turksche regee ring aflegde in de sluitingszitting van het parlement, wordt de hoop uitgedrukt, dat „zekere maatregelen, die door de bevolking ten aanzien van Griekenland zijn genomen, spoedig zullen verdwijnen". Dat is zeer opti mistisch gesproken, want als men let op wat men ziet gebeuren, dan k deze beweging eerder toenemend dan afnemend. Z,o wordt uit Saloniki berichtDe boycot neemt steeds scherpere vormen aan. Een schaar Turken van verdacht uiterlijk trekt door de han delswijk en wijst de zaken van de Grieksche onderdanen aan. De Ottomaansclie Grieken worden gedwongen zich legitimatiën van het boycot-comité te verschaffen, opdat de boycot niet ook tegen hen wordt uitgesproken. Geen wonder, dat men zich in Grieken land in toenemende mate over deze beweging verontrust. Uit Athene wordt bericht: „De tijdingen over de uitbreiding van den boycot tegen de Grieksche scheepvaart en de Griek sche handelszaken over geheel Turkije, ver oorzaken hier groote ongerustheid, bijzon der verontrustend zijn de berichten uit Smyrna, waar een bloedbad wordt gevreesd van de zijde der talrijke Turksche Kreten- sers. De Grieksche kooplieden van Smyrna en Konstantinopel zijn van plan u.j het voortduren van deu boycot hunne betalingen te staken. Hier heerscht de overtuiging, dat de anti-Gri-eksehe boycot door het Jong- Turksche comité als middel gebruikt wordt om liet geduld van de Europeesche mogend heden uit te putten en hen tot eene v,or Turkije gunstige definitieve oplossing van de Kretakwestie te bewegen. Daar de Grieksche regeering geen baat vindt bij hare reclit- streeksehe stappen bij de Porte, zal zij waar schijnlijk nu de tusschenkomst van de be schermende mogendheden inroepen". Over den aard van deze beweging wordt uit Konstantinopel aan de Temps bericht Onder den dekmantel van de vaderlands liefde, is het niet meer de eenvoudige boy cot, die wordt toegepast op de Grieksche scheepvaart en den Griekschen handel, maar het is de economische oorlog, die ten doel heeft den Griek uit te schakelen van de oostersche markt, om hem te vervajigen door den Turk. De Tanin schrijft: „Alvorens den degen te trekken, sluit de Ottomaaii- sche natie hare beurs voor de Hellenen. On danks de schade, die door dezen economi- schen oorlog zal worden geleden, zullen de toekomstige voordeelen aanzienlijk zijn, om dat de Helleensche vlag en de Grieksche waren gedwongen zullen worden de plaats prijs te geven en de mededinging te staken. Deze plaats zal spoedig kunnen worden aan gevuld door den Turkscheu handel. Men zou dus, van heden af, alles moeten voorberei den wat noodig is om de vruchten van de overwinning niet te verliezen. Daartoe zou men, met behulp van 100,000 a 200,000 pond, de Grieksche schepen, die nu werke loos liggen ten gevolge van den boycot, moeten aankoopen en vervolgens de nu ge staakte handeleqperatiëu moeten voortzet ten". Deze gevoelens worden, natuurlijk gedeeld idloor die Turksche liandeHdrij venden en koop lieden. Men. moet luier onderscheiden tus schen Turken en Ottoimanen, omdat men de Ottomaansclie Grieken ndet moet verwarren die, hoe Ottomaansch zij ook zijn, dé vader landsliefde niet zoo ver zullen drijven om met de Turken samen te doen, ten einde bij te dragen tot den ondergang van den H01- leenschen handel. Die gevoelens worden op brutale wijze in praktijk gebracht. Turksche handelaars nemen voor een nietig salaris lie den uit liet laagste gepeupel in dienst om de wacht te houden voor de winkels van hun ne Helleensche concurrenten, d© klanten té beletten er binnen te gaan en dezen door dwang naar hen t© ibiienigen. Te Smyrna is een talbakswinkel, dlie door een Helleen ge houden werd, door de hoycotters vernield. In andere steden hebben de winkels volledige aanvallen door te staan. Het is geen boycot, eenvoudig uitgeoefend door de weigering om de schepen onder Hel leensche vlag te laden en te lossen en door dat de Ottomanen zich onthouden van het doen hunner inkoopen en van het nemen van ververscliingen in door Hellenen gedreven iiirichtingenwat men nastreeft is de weg zending en de verdiwij ni-ng van de Hellenen en van al wat Helleensch is uit 'hiet Turk sche rijk. De handel en de scheepvaart van de Tur ken zijn nog zoo weinig ontwikkeld1, dat men geen oogenblik er aan kan denken, dat zij met eenige kans op succes kunnen strijden tegen die Helleensche handel en scheep vaart. Wat de Turksche scheepvaart betreft, kan men zeggen, dat zij zoo goed als nul is. De eenige stoomvaart-maatschappij, waarvan sprake kan zijn, is de maatschappij Mah- soussé, en die is in zulk een staat van ver val geraakt, dat men haar in~ concessie heeft moeten geven aan een© Engelsche maatschap pij, die haar eene volledige verandering zal moeten doen ondergaan, hetgeen veel tijd zal vorderen. De verdere Turksche maat schappijen teilen niet mee. Het is dus zeer goed mogelijk, dat de Turken, wel verre van eenig voordeel voor zich zelf uit den boycot te halen, zullen gewerkt hebben voor de vreemde stoomt vaart maatschappijen en voor den vreemden handel De Turksche regeering heeft nu, na ge pleegd overleg met het comité „Eendracht en Vooruitgang", eene nieuwe aanschrijving uitgevaardigd, dat de boycot moet eindigen. Men zal moeten zien wat die uitwerkt. DuitschlancL In de zitting van den bondsraad van 29 Ju' i is liet ontwerp van eene wet voor de verbetering van de Duitsche waterwegen van de heffing van scheepvaarttollen op de rivie ren goedgekeurd in den door de commissie voorgestelden vorm. In den loop van de laatste jaren is her haaldelijk het gerucht opgekomen van eene afzetting van Koning Otto van Beiereu, die sedert jaren ongeueeselijk krankzinnig is. Thans is weder uit München bericht, dat het voornemen bestoud hem af te zetten en den prins-regent Luitpold naar aanleiding van zijn aanstaanden 25-jarig regeeriugsju- .bileum als Koning uit te roepen. Ook dit maal heeft de tegenspraak zich niet laten wachten het ministerie van het koninklijke huis en de geheime kanselarij van den prins regent verzekeren beide, dat van zulk een plan geen sprake is en dat het gerucht on waar en ongegrond is. Frankrijk. Onder de 121 leden, die hij do stemming over het eerste gedeelte van de door de regeering aanvaarde motie-Hessc aan het kiibinet-Briand de verzekering van hun ver trouwen weigerden, zijn de 75 orthodoxe s c ialisten, de 34 leden van de rechterzijde, vier onafhankelijke socialisten en acht radi caal-socialisten. De ontwerp-begrooting voor 1911 raamt iit ronde getallen 4270 millioen frs. voor de uitgaven. Daaronder zijn 37 millioen voor het bouwen van twee linieschepen. Het even wicht wordt zonder leening verkregen door de normale inkomsten en door eene matige verhooging van de kwitantiezegelbelasting. De credieten voor de werkliedenverzeke ring zullen nader in de begrooting opgeno men worden tegelijk met de noodige middelen tot dekking. Jaurès komt in de Humanité met allen nadruk op tegen de handelwijze van gene raal Moinier, die over de grenzen van het Chaujagebied vooruit is gedrongen onder het voorwendsel den ejeik Ma el Ainin den weg naar Fes te versperrenHij verklaart: „Dat is een leugen. De sjeik is zoo weinig de grenzen van het Chaujagebied genaderd, dat men Marokko moest binnendringen om hem te bereiken. Overigens als hij naar Fes gaat, dan volgt hij de roepstem van den sul tan, inet wien Frankrijk 'thans vrede heeften wiens jongste handelingen de meest eischen- de Fransche ministers bevredigden. Omdat de vrede generaal Moinier verveelde, omdat hij wat rumoer in de wereld wilde maken, daarom heeft hij eene expeditie georgani seerd, die tegelijk onverstandig en misdadig is, die aan vele strijders het leven heeft ge kast en die- na de met dien sultan gesloten overeenkomst eene daad van onredelijkheid is, die wij niet kunnen dulden. Deze ge welddaad, dit gemis aan rechtschapenheid moet de stammen tegen ons ophitsen en Moeley Haf id bemoeielijben in de politiek van goede verstandhouding met Frankrijk. Wanneer hij zich had schuldig gemaakt aan zulk een aanslag, dan zouden onze kolo niale politiekers zeggen, dat hij een barbaar was, tegen wien geen ander middel bestond dan het geweld. En wij breken de verdra gen, wij zaaien liet verderf, den dood en den haat. Wanneer de regeering de bedoe ling van den generaal kende, waar is dan hare oprechtheid Wanneer zij er niets van wist, wie bestuurt dan onze buitenlandsche politiek? Is het de heer Pichon of zijn het de generaals die in Marokko commandee- ren?" Zooals reeds onder de telegrammen werd •bericht, heeft de ministerraad de instructie goedgekeurd, die per telegraaf aan generaal Moimier is gezonden om zijne troepen te rug te brengen in de gewone stellingen, die zij bezet+en in het binnenland van het Chaujagebied. Denemarken. Kopenhagen, 1 Juli. De Koning aanvaardde het door den minister-president Zahle ingediende verzoek om aftreding van het kabinet in zijn geheel. Zwedtn. In Zweden hebben de verkiezingen voor de Provinciale Staten voor het eerst plaats gehad naar het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging. De uitslag van deze ver kiezingen geeft eene voorproef van de ver anderingen, die het nieuwe stelsel in de samenstelling van het- Zweedsche parlement zal meebrengen. Vroeger bestonden de Pro vinciale Staten bijna uitsluitend uit conser vatieven. Daarentegen zijn hij de laatste al- gemeene verkiezingen de 1217 plaatsen, die te vervullen wareu, aldus bezet667 con servatieven, 427 liberalen en 123 socialisten. Daar de leden van de Eerste Kamer ge kozen werden door de Provinciale Staten en de gemeenteraden, heeft men berekend, dat als de gemeenteraadsverkiezingen, die bin nen kort zullen plaats hebben naar het stel sel van evenredige vertegenwoordiging, uit komsten opleveren overeenkomende met de hierboven vermelde, de Eerste Kamer zal be vatten 84 conservatieven, 52 liberalen en 14 socialisten, terwijl die Kamer thans over wegend conservatief is. Spanj*. Madrid, 1 J u 1 i. In den Senaat ver zocht de miinister-president, wat de oplos sing van de kerkelijke kwestie betreft, den steun van alle liberalen. De aartsbisschop van Saragos&a verklaar de, dat de langzaamheid die aan het Vati- caan verweten is in het geven van eene op lossing aan de kerkelijke kwestie, enkel te wijten is aan de onbestendigheid van de Spaanse lie ministeriën. Canalejas antwoordde, dat hij er voor zou zorgen, dat de onderhandelingen niet op de lange baan werden geschoven. Hij ver zekerde uitdrukkelijk, dat de regeering 't niet heeft tegen het godsdienstig gevoel, maar alleen tegen het clericali&me, en be klaagde zich over het openlijk optreden van liet episcopaat en den veldtocht, diien de katholieke dames voeren. Hij verlangde be scheidenheid en maat houden vooral van het episcopaat. De regeering handelt met alle gematigdheid en bescheidenheid, die men mocht weii6chen. Oostenrijk, In de begrootingscommissie zetten de Zuid-Slavische leden hunne obstructie te gen de afdoening van het wetsontwerp be treffende de Italiaansche rechtsfaculteit voort. Het kwam bot heftige tooneelen, toen de voorzitter van de commissie aan een lid, die de behandeling wilde ophouden met eene Sloveensche rede, het woord ontnam met de opmerking dat in de commissie niet an ders dan Duitsch gesproken werd. In Weenen verluidt, dat de regeering, wan neer de Slaveensclie obstructie er in mocht slagen te verhinderen, dat het wetsontwerp op de Italiaansche rechtsfaculteit in het parlement wordt afgedaan, bij keizerlijk be sluit de oprichting van deze faculteit zal bepalen de motiveering, dat men hier niet te doen heeft met de oprichting van eene nieuwe faculteit, maar met het weder in werking brengen van eene reeds opge richte instelling. Lemberg, 1 Juli. Een botsing liad plaats in de Universiteit tusschen Routheen- sche en Pool6che studenten. Revolverschoten werden gelost en maakten véle gewonden. Lemberg, 1 Juli. In het gevecht tusschen Poolsche en Rutheensche studen ten zijn negen personen gewond, van wie een gestorven is. Griekenland Tegen de verwachting van de Grieksche regeering is er in de onderhandelingen tot bijlegging van het Grieksch-Rumeensche in cident een kink in den kabel gekomen, om dat Rumenië verlangt, dat de havenmees ter ran Piraeus in gala-uniform zich aan boord van de Imperatul Trajan zal begeven om het leedwezen van de Grieksche regee ring over liet gebeurde uit te drukken en in tegenwoordigheid van den Italiaanschen en den Russischen gezant het bedrag van de schadevergoeding te overhandigen. De Grieksche regeering beschouwt dit als ver nederend. Een, andere reden, die de onderhandeling vertraagt, is de weigering door de Rumeen- sche regeering van de voorwaarde van Grie kenland, dat nadat de schadevergoeding i3 betaald de passagiers van de Imperatul Trajan zich met- hunne vorderingen tot haar zouden moeten wenden. Bu ka reet, 1 J u 1 i. De Grieksche regeering heeft door de Rumenië gestelde voorwaarden omtrent de voldoening voor den overval op een Rum&ensch schip in de ha ven van Piraeus aangenomen. Kreta. De ministerraad te Konstantinopel heeft besloten zich door middel van eene nota tot Duitschland en Oostenrijk-Hongarije te wenden om het standpunt van deze beide staten ter zake van de oplossing van de Kretakwestie te leeren kennen en hen te ver zoeken zich met dat doel bij de andere on derteekenaars van het BêrKjnsche verdrag aan te sluiten. In de politieke kringen te Weenen wordt opgemerkt, dat eene officieel© bevestiging van dit voornemen van de Porte nog niet ontvangen is. Men verwijst overigens in deze kringen naar de vroeger afgelegde ver klaringen, dat Oostenrijk-Hongarije en Duitschland slechts dan een terugkeer in het- concert van de beschermende mogend heden en eene actieve deelneming aan do onderhandelingen in de Kretakwestie zou den overwegen, wanneer er sprake was van eene principieele verandering der interna tionale stelling van heb eiland. Als zoodanig zou de inlijving van Kreta door Grieken land zijn te beschouwenDe bepaling van de autonomie van het eiland wordt echter niet als eene zaak beschouwd, die die me dewerking van de beide centrale groote mo gendheden behoeft. De internationale zeemacht in de Soeda- baai bestaat thans uit negen oorlogssche pen, waarvan zeven groote kruisers zijn. Oost-Azlë. Overeenkomstig eene onlangs gesloten overeenkomst tusschen Korea en Japan heeft de Keizer van Korea een besluit uit gevaardigd, waarbij aan den Keizer van Ja pan het, gebeele bestuur over de politie van het land wordt opgedragen. Dit wordt als de eerste stap tot do inlijving van Korea be schouwd. De afkondiging van de annexatie wordt verwacht met het tijdstip, waarop Korea staat onder de afdoende bescherming van garnizoenen, die men nu steeds bezig is te versterken. Somallland. Kolonel Seely, de Engelsche onderminis ter van koloniën, heeft in het Lagerhuis het bericht., dat de mollah van Soinaliland dood was, overdreven genoemd. De mollah is dus Naar het Engelsch $2 van C. N. en W. M- WILLIAMSON. Wij stapten uit alsof wij met dat doel hadden gestopt-, en het- hotel door het- Lot en onzen Chauffeulier gekozen, bleek heel mooi maar te modern voor deze omgeving. Had de automobiel ons onverhoeds naar Mars gebracht dan zouden wij niet vreem der hebben opgekeken, toen wij den volgen den morgen gingen wandelen en ons te mid den van een grande fête bevonden. Vlaggen wapperden uit 'boogvormige, met rijk beeldhouwwerk omlijste vensters en van de groote .poorten der stadslingers van groen en bloemen versierden de kleine, be haaglijke huizen met 'hun door kolommen omgeven pleinen. De boeren uit den omtrek waren terwille van den feestdag met heele troepen naar de stad gekomen. De donke re meisjes met fluweelige oogen en korte, kleurige zijden kleedjes, gegarneerd met zwaar gouden galon-het haar verborgen onder wittej, kunstig gevouwen doeken schitterend- van gouden munten; do rijzige •mannen in lange donkerrood© of gele ge kleed© jassen schenen van het too nod weg- geloopen, terwijl knappe Oostenrijksche officieren, hun blauwe mantels gracieus over één schouder gehangen, veel op opera helden geleken. In alle straten weerklonk eigenaardige muziek, en een plechtig voortschrijdende re ligieuze processie werd eenigen tijd door ons gevolgd op onzen weg naar een maras- quinfabriek, die meneer Barrymore aan raadde te gaan bezichtigen. Natuurlijk was. als- gewoonlijk, de- likeur do-or monni ken gemaakt-, ofschoon de kersen, welke al leen tussdhen deze bergen groeien en niet uitgevoerd kunnen worden, zeker evenveel deel aan 'het succes van den drank zullen ge had hebben als het recept der kloosterlingen. Als tante Kathryn naar meneer Barrymore en mij had geluisterd, zouden wij van Zara het land zijn ingetrokken tot Knin, om van daar een bezoek le brengen aan, den grooten waterval Krka, be-schreven als een combina tie 'van de Niagara en de cascades aan den Rijn. Zij beweerde echter, dat alleen de klank der namen- iemand het kippenvel zou doen krijgen en de ijzige kou-de haar dood ziek maken, dus werd ons voorstel afgewe zen en hielden wij de kust, de kortste route naar ltagusa en Cattaro, Nadat wij langs den ouden postweg, be gonnen te Venetië en eindigend bij Oosten rijk, Zara haddon verlaten,, liep ons pad tusschen de beroemde kerséboomen die de stad rijk hebben gemaakt. Mijlen ver niets dan igolvend land en graanvelden afgewisseld door wijnstok, amandel- en kerse'boomenDe weiden, waar schapen en geiten graasden, zagen blauw en rose van de viooltjes en anemonenbier en daar stond een oude wachttoren destijds opgericht tegen de Tur ken en de rijke boeren reden in belache lijk platte sjeezen, veel gelijkend op panne koeken op wielen. Per motor was de afstand naar Sebenico, dat zich 'heel bescheiden „Klein Genua" noemde, gauw afgelegd, en het zoo vriende lijk aan zee gelegen -plaatsje met zijn nauwe straten, alle voerend naar een oude vesting op een heuvel, was zoo aardig dat ik er -gaar ne een- poosje had vertoefd, doch tante Ka thryn profereerde door te rijden, en aange zien het- haar uitstapje is, dienden wij 'haar wenschen te gehoorzamen als wij ze niet in een andere richting kunnen leiden. Wij hielden er enkel stil om een ommelet-te te eten en na een vluchtigen blik op dioht bij elkaar gebouwde huizen (met drie gezichten voor elk raam, vol nieuwsgierigheid onze automobiel bekijkend), en een kathedraal ui et eene fraaie poort, hadden wij eenige mi nuten later het stadje al achter den rug en snorden door een woeste, onwerkelijk- schijnende -streek naar Spalat-o. „Wat een nie-uw lustoord voor wittëbrood- wekers," zei sir Ralph, verrukt over alles wal hij zag, op zijn half-jongonsacht-ige, lialf-cynische manier. „In „The Riviera Sun" zal ik -het aanbevelen voor een huwe- lijksreisje per auto. Zou dat u niet- aan staan, juffrouw Beechy?" „Als ik trouw wil ik niet reizen, maar voor de verandering eens ergens -blijven", luidde met een air van gewicht Bec-chy's be scheid „Het is wat vroeg om nu al een besluit te nemen," merkte sir Ralph op. „Misschien. Het is altijd goed op iets voorbereid te 'zijn," beweerde Beechy -met den raadselachtigen blik en heb wijze ge zichtje dat- ze soms trekt en dat- haar, on danks haar korte rokken en lange vlechten, minstens zestien doet schijnen. Na Sebenico toonde het Dalmatische landschap een steeds wilder karakter. De weg, nu l-audwaarts loopend, was aan weers zijden ingesloten door bergen, zoo woeet, dat zelfs bet hart van Child-e Roland op zijin tocht naar den Dark Tower door angst bevangen zou zijn. Hier en daar hing aan een ro-tsachbigen schouder een somber, ver vallen dorpje, als een zwarte kat zdch vast klemmend aan den bals van een heks. Op de m-eer uit steenen dan uit gras bestaande weiden, w-aar ontmoedigde geiten met droef geblaat haar ontevredenheid te kennen ga ven, zagen wij een heel enkele maal een menschelijken bewoner van een dezer sinis tere, spookachtige gehuchten een schaap herder in een ld-eed van baar bij-n-a zoolang, als diat v-au Beechy, een cost-uum miecr vreemd dan pittoresk, een naargeestig we zen miet een tanig Mongoolsch gelaat, dat met open mond ons nastaarde toen wij voorbijvlogen, terwijl zijn schurftige hond, door het gesnor van don motor te ver schrikt om zelfs te blaffen, in nijdige ver bazing aan de voeten zijns meesters bleef liggen. Slechts eens bemerkten wij een verschijnsel van de moderne bes charing do spoorweg van Sebenico naar Spalato, den eersten dien wij in Dalmatië te zien kregenen wij wensebten onszelf geluk dat wij van dat ouderwetsche vervoermiddel geon gebruik behoefden te maken,, maar per automobiel voort-vlogen. Geen tunnel om het een of ander wonderfraai panorama aan onzen blik te onttrekken, juist als onze oogen er aan te gast gingen* geen zwarten rook, geen stof, geen last met spoorboek-* jes J Toen wij eindelijk de Adriatische zee te rugzagen, wachtte ons een verrassing. Het desolate land lieten wij achter, en vóór ons strekte zich uit een land van schoonheid en volle zomerweelde. Wij reden langs eeu azure zee, doorschijnend als gaas en be sproeiend' e«n tropisch strand, en bereikten, weldra het stadje Trau dat sinds de mid deleeuwen in diepen slaap verzonken, scheen. Zijn wallen en poorten,, zijn versierd© hui zen, zijn vestingwerken en Saniuicheli to- ïen, alle als een mozaik van juwoeleu ge zet in oen ring van mirthen, oleanders en laurieren, waren een verrukking voor onze oogen, en hoe dichter wij, steeds de schit terende zee volgend, Spalato naderden, hoe frappanter telkens wisselende tooneelen. werden. I)e wallen, waarlangs de route oii6 soms voerde, gingen bijna schuil onder aga ven en rosmarijn. Cactussen lonkten ons onbeschaamd toepalmen en granaatappe Ion deden liet koeltje dat on-s om het hoofd streek, zoowel van het Zuiden als van hiet Oosten fluisteren. Geen plaatsje passeer den wij of ik had er graag een maand ver toefd, om in de gebeeldhouwde steenen der kerken en de tot ruïnes vervallen kas tooien de geschiedenis te bcstudeeren van het Vene. tiaansch bestuur en van de romantische strooptochten der Turken. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1