AlUrUL BINNENLAND. niet dood, maar, zei hij, wel erg in 't nauw gedreven. Ook dit kon wel overdreven blij ken. Volgena eeu telegram uit Aden, vertellen Somali's dat de mollah ziek ia. VtrMnigd* Staten. Beverly, 1 Juni. President Taft bad een langdurig onderhoud met Knapp, den voorzitter van de „Interstate Commerce Commission", over de uitvoering van de nieuwe wet op de spoorwegtarieven. Daarna werd bekend gemaakt, dat het nieuwe ge zag, dat de wet verleent aan de commissie, niet willekeurig zal worden gebruikt of met het doel om de spoorwegmaatschappijen te belemmeren in het rechtmatig doen van zaken. De commissie zal er niet naar stre ven om definitieve vrachttarieven vast te •tellen en hare macht om vrachttarieven op to schorten, zal slechts worden toegepast in gevallen, waarin het onderzoek uitwijst, dat zij buitensporig hoog zijn. Uit gezaghebbende bron kan worden be richt, dat de commissie niets zal doen om de belangen van de geldschieters in gevaar te brengen. Er is sprake van geweest, dat de Europeesche geldschieters mogelijk zul len schrikken en dat een overgroot aanbod op de beui's verlegenheid zou kunnen doen ontstaan. President Taft ziet in den toestand niets wat cene dergelijke meening zou kun nen rechtvaardigenhij voelt, dat de wet in handen is van een college van conserva tieve mannen en stelt er prijs op, dat dit karakter zal worden gehandhaafd, ue com missie is er niet op uit om de geringste wrijving met de spoorwegmaatschappijen te veroorzakener zul niets gedaan worden om hun voorspoed te bedreigen, zoolang zij zich overeenkomstig de wet gedragen. Sparlansburg (Zuid-Carolina), 1 Juli. De besnoeiing van de werkzaamheid der katoenmolens begint heden in Noord- en Zuid-Carolina en Georgia. Van de 3 millioen spoelen hebben 2J millioen het voornemen kenbaar gemaakt om gedurende minstens een maand in dezen zomer stilstand te doen in treden. Dit beteekent eene vermindering van de werkzaamheid, overeenkomende uiet c«n twaalfde. Te Liverpool wordt op het oogemblik een veeteelt-tentoonstelling gehouden. Ze ge niet veel belangstelling, ook van de zijde der kleinste Lu ver poolers. Het te kijk ge- bodene maakte blijkbaar op de kleine toe schouwers grooten indruk, want zij maakten er opstelletjes over en do Standard nam uit de opatelletjea eenig6 zeer belangwekkende •zoölogische inededeeLingen over. Hier vol gen cr 0en paar. Het paardi bestaat uit gewrichten, ribben,, pooten en hoeven. Zonder deze zou het sta tige diier niet kunnen leven. Het- paard heeft de grootte van een man op middelbaren leeftijd. Als wij in Ierland rondwandelen, zien we, dat daar de varkens als leden van het ge zin bohandeld wordenZe zitten bij het vuur, gaan in en uit en houden de weinige stoelen, die daar te vinden zijn, bezet. De St. Bernhard-honden zijn zeer slim. Zij hebben veel reizigers het leven gered, doordat zij de patiënten brandewijn in den mond goten In de slagerswinkels ziet men reusachtige stukken ossenvleesch, die eens het eigendom van een koe waren. Een koe lijkt veel op een staer, maar eeu stier doet meer kwaad dan een koe. Een inwoner van St. Louie, David J Rankin, die een fortuin van 7 A nuliioen gul den met grond- en beursapocufatiés had ver diend, heeft al zijn géld, op een jaaxrente van 7500 gulden na, weggeschonken aan een ambachtsschool, die liij vroeger vogr die op leiding van arme jongen» gesticht liad. De vroegere gravin van Yarmouth, Alice Thaw, de zuster van Harry Thaw, den moordenaa van den New- Yorkechen arcliitect Standford White, heeft het procea tegen lord Yarmouth oim uitbeta ling van een bedrag van honderdduizend pond sterling gewonnen. Miss Alice Thaw, die een zestal jaren geledien met den graaf van Yarmouth in het huwelijk trad, doch zich twee jaren gel oden liet scheiden, ving een procte aan tegen haar vroegeren echtgenoot om uitbetaling van bovengenoemd bedrag, zijnde een deel van de bruidschat, die hij had geweigerd te betalen. Eindelijk heeft zij toch liet proces gewonnen. Allenstein, 1 Juli. Mevrouw We ber is heden namiddag naar hvt provinciale krankzinnigengesticht te Xortau overge bracht. (Hiermee is alles wat verricht was in het rechtsgeding, dat tegen haar, d« weduwe van den door kapitein von Göben doodgeschoten majoor von SchöneVck, werd gevoerd, nie tig geworden. Men was in dit pro ces, door een der verdedigers Oeaie „moreole pijnfban'k" voor de beklaagde ge noemd. na 4A week zoo ver gevorderd, dat mien bijna aan d« pleidooien toe was. Als later het proces mocht worden hervat, dan zal men van meet af moeten beginnen.) De pleizierboot „Grecian", uit Phi ladelphia, met een groot aantal passagiers aan boord, met bestemming naar Boston, geraakte, volgens de Daily Chronicle, 's avonds in brand. Na het vuur eerst met alle middelen bestreden te hebben, werd, daar het onmogelijk bleek den brand te blusscheu, terug naar New-York met volle kracht koers gezet. Het schip brandde flink aan den voorate ven en groote massa's water, die over liet vuur gepompt werden, richtten niets tot blussching uit. De passagiers werden gewekt en met het gevaar, dat zij liepen, in kennis gesteld. I>e moedigsten onder hen stelden voor eeu dansje te maken, om den goeden moed er in te houden en de aandacht van het gevaar af te leiden. Het dansen werkte aanstekelijk en den geheelen nacht door werd druk op het achterdek gedanst. Vroeg in den morgen werden de paesa ^iers door andere schepen overgenomen en behouden aan land gebracht De kapitein en de bemanning bleven aan boord. Men vreest echter, dat de „Grecian" verloren zal zijn. De Staatscourant van Zaterdag 2 Juü bevat o.m. de volgende Kon. Insluiten bevorderd bij het departement van B uiten- landfiohe Zaken tot adjunct commies G. A. Gerritsen, eerste klerk; op verzoek eervol ontslagen P. Oly, burge meester vau Buiksloot; benoemd in de Oranje-Nassauorde tot com mandeur prof. mr. D. P. D. Fabius, mr. R. v. d. Werk, president van het gerechtshof te Amsterdam; tot ridder in de Oranje-N assau- orde J. J. Blussé, voorzatter der roeivexee- niging „De Hoop", E. Cuypers, architect, A. I. de Haan, broodfabrik&nt, H. J. den Hertog, raadslid, W. L. H. Koster Hemke, politic-commissaris, Th. Molkeuboer, kunst schilder, Mr. H. A. van Mierop, secretarie der feestcommissie voor 1910, H. Tereteeg, voorzitter der Amsterdamsche per6 benoemd tot leden van die commissie van de Statieetiek mr. Tli. H. de Meester, lid der Tweede Kamer en Jhr. Mr. J. A. Stoop, referendaris bij het departement van binnen- landeche zaken benoemd tot officier in de Oraaje-Nassau- orde H. W. L. Leur, directeur van het telegraafkantoor te Amsterdam tot adjunct-commies hij het departement van Koloniën mr., A .J. C. Franszen, met- eervol ontslag op verzoek aan den adjunct- commies J. A de Visser, wagens zijn benoe ming tot griffier bij het kantongerecht te Schoonhoven. toegekend de eere-medaille der orde van Oranje-Nassa.ilia zilver, aan M. A. vau Busch- bacQi, telegraphist bij de politie te AinsterdJaan verlof verleend tot liet aannemen der onder scheid uigsteekenen achter kunne namen vermeld, aan na to noemen personen douairière A. baron van dei Hoyden van Door- neu'burg. geb. barones van Voorst tot Voorst, huize Suideras bij Zutphen, de medaille „Bene Meronti", haar door Z- H. den Paus gesclionken J. F. Maassen. te Ginneken, wethouder; A. J. Simts, to den Dungen (N-.B.), en J. Deelen, wed. W. Karnapente Geldrop, allen- het kruis ..Pro Ecclesia et Pon-tifice", hun- door Z. H. den Paus geschonken. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard liet voorzitterschap van h®t eere-comité van de Internaionatle wedstrij den, die te Scheveningen zullen gehouden worden door den Neder]andachen Amateur- Schermbond op 1, 2 en 3 Juli e.k. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het beschermheerschap van de Stoomvaart Maa^diappij „Zeeland". I)e vorst van Thurn en Taxis is he den morgen 11 uur 17 m. uit Duitschland te Scheveningen aangekomen. Belangstelling bij de be sprekingen over de not a-V a n H e e c k e r e n. Bij de besprekingen giste ren ochtend in de Eerste Kamer, door den Minister van BuitenlZaken van de be kende nota van den heer Van Heeckeren van Keil, waren beide tribunes dicht bezet. Op de gereserveerde tribune werden op gemerkt de voorzitter der Tweede Kamer, Graaf van Bylandt, verschillende ledieoi der Tweede Kamer, de oud-ministers van marine Ellis en Cohen Stuart, de oud-minister van oorlog Sabron, de secretaris-generaal van het Arbitragehof, baron Michiels van Ver- duynen, de le secretaris van dat hof, baron W. Röell, verschillende ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken. IX4 meeste leden van het kabinet hadden aan de ministertafel plaats genomen. Jïhr. dr. van Vredenburch, vroeger gezantechapsraad van Nederland te Berlijn, ie benoemd tot commandeur 2e klasse der Albert-orde van Saksen. Rijkswerklieden. Dezer da gen had, naar Het Vad. verneemt, het da- gelijksch bestuur van den Alg. Ned. Rijks werk lieden bond een audiëntie met den mi nister van Oorlog. Ter sprake werd gebracht de loo-nen van de verschillende categorieën van werklieden en een request van de afdee- ling Den Haag om de loonsverhoogin-g van de corveeërs spoediger toe te kennen. De minister kon echter op deze verzoeken niet ingaan alvorens de staatscommissie haai' on derzoek heeft geëindigd. Ook werd do aandacht van den minister gevestigd op de hooge contributie van 5 die in verband met de lage bezoldiging van de rijks werklieden niet kon worden gedra gen. De minister verklaarde zich bereid dit nader te onderzoeken. Op de vraag of een eventueel wetsontwerp binnenkort te verwachten zou zijn, kon de minister niets zeggten, daar ook omtrent deze aangelegenheden eerst het onderzoek en het rapport van de staatscommissie diende te worden afgewacht. Met het oog op den be schikbaren tijd vroeg 'het dagelijksch bestuur van den Rijkswerkliederibond een buitenge wone audiëntie om enkele aangelegenheden ter sprake te brengen omtrent belangen van verschillende categorieën van werklieden. De minister zei deze audiëntie toe, doch wenschte dat een en ander eohriftelij k zou worden ingediend Friesland. 8 choterl and. Nu in het kiesdis trict Schoterland weer een stemming moet plaats hebben voor een lid der Prov. Staten (vacature Janeonius) zal d« S. D. A. P. weer komen met dien heer H. v. Vos te Jubbega, die bij d© jongste herstemming maar 24 stam men in de minderheid bleef. Huizen van» ontucht. Door de gezondheidscommissie is advies uitge bracht over het voorstel van 3 Januari 1910 van mr. De Blécourt en Binnendijk, waarbij wordt voorgesteld 1 dat de raad zal besluiten de verorde ning op de huizen van ontucht en de pu blieke vrouwen in de gemeente Zutphen, dd 2 Sept. 1872 en 1 April 1873, in te trekken 2 dat de raad zal besluiten in te trek ken het bij art. 1 sub b van de instructie voor den gemeente-arts (belast met den heel- en verloskundigen dienst buiten het ziekenhuis) bepaalde. De gezondheidscommissie is eenstemmig van oordeel te moeten advisee ren het ge melde voorstel niet aan te nemen. Gevolg van de intrekking der verordening zal zijn, dat het houden van huizen van ontucht wordt vrijgelaten en de verplichte keuring wordt afgeschaft, en hoewel som mige leden voor afschaffing der verplichte keuring zijn, achten ook deze leden afschaf fing der keuring, gepaard gaande met vol komen vrijheid van het- houden van huizen van ontucht, niet in het belang der volks gezondheid. Toch wenscht de commissie niet den in druk te vestigen, alsof zij het met de be staande verordening eens is, immers de min derheid (3 stemmen) wenscht de bestaande verordening in haar geheel te handhaven. Een andere minderheid wenscht de keu ring af te schaffen en overigens de bestaan de verordening te handhaven (3 stemmen), terwijl de meerderheid der commissie (4 stemmen) wenscht afschaffing van de be staande, doch te gelijker tijd invoering eener nieuwe verordening, waarbij het houden van huizen van ontucht wordt verboden en strafbaar gesteld. Zutph. Ct. M r. A. d e J o n g. De héér mr. A. <lë Jong, die Donderdag door den Rotter- damschen gemeenteraad tot wethouder ge kozen werd, heeft bedankt als hoofdredacteur van het- anti-revolutionnaire dagblad „De Rotterdammer (Nrt.) Vacature b ij den Egypti sch e u Gezondheidsraad. Bij den Egyptiechen Gezondheidsraad bestaat ge legenheid tot plaatsing van een Nederlan der, uiet jonger dan 25 en niet ouder dan 40 jaren, als bewaker der 6chepen die in quarantaine het kanaal van Suez doorvaren. Voor die betrekking wordt vereischt kennie van het Fransch of Engelech, alsmede -van het Duitsch of Italiaansch. Het traktement bedraagt 120 Egyptische ponden 'e jaare met jaarlijksche verhoogin gen, totdat een maximum van 160 E. P. ie bereikt. De aanvragen moeten vóór 8 Juli e.k. bij genoemden gezondheidsraad te Alexandrië zijn ingediend. Dit kan geschieden door tus- echcnkomst van den Nederlandschen diplo matiek agent te Caïro, den heer P. C. van Lennep (Verdere bijzonderheden bevat St.-Ct. aommer 152). Jubileum van Aken. De heer G. B. van Aken Bz., thans referendaris aan het Dep. van Koloniën, herdacht giste ren zijn veertig-jarig ambtenaars-pubilé en ontving bij monde van den Minister en den 'Secretarie-Generaal hartelijke gelukwemschen on betuigingen van waardeering. Bloémge- schenkeu werden den jubilaris aangeboden, o.a. persoonlijk door den secretaris-generaal en ambtenaren, en beambten, deden weder door geschenken en attenties van hun hoog achting blijken. Talrijk waren dë gélukwen- schen van de verschillende Dopartements- •atmib ten aren. Journalistic k. [Men meldt uit Amsterdam: De lieer J. Stuf kens Lzn., journalist te Rotterdam, herdacht gisteren zijn veertig jarig jubileum in dienst der dagbladpers. Vele blijken van belangstelling kwamen in. Een Deptatie der Rotte rdamsche journalis ten huldigde hem bij monde van den heer A. Voogd, president der Rotterdamsche journalisten-vereeniging, roemende zijn ijver en collegialiteit en bood hem aan, na mens de Rotterdamsche journalisten een kostbaar bloemstuk, namens de Directies van enkele groote bladen uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam bood hij oen fraai schrijfbureau aan met stoel. Ook het bestuur der vereeniging tot be vordering van fabriek- en handwerksnij ver heid, waarvan hij véle jaren officieel ver slaggever was, maakte opwachting., onder aanbieding van een bloemstuk. Ook van vele >audere zijden ontving hij bloemen en andere waardevolle geschenken. De heer D. Clement, chef van hét plaatskaarten-bureau dér Staatsspoor in Den Haag, vierde gisteren onder vele blijken van belangstelling zijn veertigjarig dienst-jubilé en veer tig-jarig 'huwelijksfeest. De ambténa ren van het station schonken, hem een prach tige salonlamp. Voorts ontving hij o.a. velé bloemstukken. De hoeren A. J. Zijdelaan, te Rotterdam, en L. A. J. van de Poel, te Sassenheim, zijn bestemd vooi den Indiselien dienst om te worden benoemd tot onderwijzer der 3de klasse bij het openbaar Europeesdh lager onderwijs in Ned.- Indië. Ned. Juristen vereen. On der leiding van prof. mr. Drucker is Don derdag te 'e Gravenhage de jaarvergadering geopend van de Nederlandsche Juristen ver eeniging. De voorzitter hield een welkomst rede voornamelijk over de verhouding tus- schen wetgever en rechter. In d5t verband den arbeid van mr, Neldssen wien hij ge heel en spoedig herstel toewenschte be sprekende, zcide de voorzitter, dat een ge wijzigde opvatting omtrent die verhouding van invloed zal zijn op deze Vereeniging. Op haar rust vooralsnog de taak haai- zedelij ken invloed te doen gelden op de wetgeving w/utr nog zoovele har er wenschen onbevre digd zij-u gebleven. Hij noemde het erfrecht bij versterfhet erfrecht der echtgenooten do vergemakkelijking der echtscheiding. De voor deze bijeenkomst aan de orde zijnde onderwerpen zijn ook bij den wetgever aan hangig. Hij hoopte, dat deswege de belang stelling te grooter zal zijn. Voor heden was het onderwerp aan de orde de burgerrechtelijke aansprakelijkheid van oprichters en commissarissen van naam- looze vennootschappen. Preadviseurs mr. G Sloot en, rechter te Rotterdam en prof. D. Josepihus Jitta, te Amsterdam. Toestemmend wordt beantwoordt d-e vraag of de wet dringende voorschriften moet be vatten omtrent de aansprakelijkheid voor den inhoud van het prospectus en van an dere stukken, waarnaar in het prospectus wordt verwezen of waarop beroep wordt gedaan. Omtrent de verplichte inhoud en onderteekening van het prospectus was de vergadering van oordeel, dat de wet geen dringende voorschriften moet bevatten de aansprakelijkheid voor het prospectus moet ook omvatten schade ten gevolge van ver zwijging geleden. De schuld moet worden bewezen van den aansprakelijk gestelde. Aansprakelijk behooreu te worden gesteld all$ onderteekenaars, en zij die met hunne toestemming iu het stuk worden vermeld als inbrengers, als toekomstige bestuurders of commissarissende aansprakelijkheid ml voor allen hoofdelijk zijn en de omvang der schadevergoeding moet worden beperkt tot vermogen sverminderi n g Aangenomen werd de hoofdelijke aanspra kelijkheid van commissarissen, behoudens het geval dat hun taak wettiglijk aan een ander is opgedragende actie komt niet toe aan de vennootschap. Aan het debat werd deelgenomen door mrs. J. A. Levy, A. S. Oppenheim, prof. Molengraaff, Ter Spill, H. A. van Ni erop, en H. Verkouteren, waarna, prof. D. Jo- sephus Jitta zijn praeadvies nader toelicht te. evenals mr. G. van Slooten. Ten slotte werden de als praeadviezen ge stelde vraagpunten in stemming gebracht. Op den tweeden dag werd behandeld het praeadvies, uitgebracht door den raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage, jhr. mr. Rli. Feith over „het Bewijs in straf zaken." Aan de beraadslaging daarover werd deel genomen door de heeren mrs. J. Kruseman, raadsheer in het- gerechtshof te Amsterdam, D. S. van Emden uit den Haag, mr. J. A. Levy, B. P. J. Plamitdnga, uit Almelo, prof. G. A. van Hamel, secretaris der Juristen- vereeniging. Middenstandscongres. Voor het middenstandscongres, dat 19, 20 en 21 Juli te Arnhem gehouden wordt, is een eere-comité gevormd, waarin zitting zlllen nemen de minister van landbouw, handel en nijverheid, de heer Talma; de minister van Waterstaat de heer Regout; de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. Van Cifc- teersde te Arnhem wonende leden der Eerste Kamer voor Gelderland; de afgevaar digde ter Tweede Kamer voor Arnhem, gene raal Elandde leden van Gedep. Staten te Arnhem wonendede leden der Prov. Sta ten voor het district Arnhemde burge meester en de wethouders van Arnhem de voorzitter de rKamer van Koophandel te Arnhem en de oud-voorzitters der Arnhem- sche Vereeniging voor handel en nijverheid. Bond tegen drankmis bruik. Mr. F. W. J. G. Snijder van Wis- senkerke, alg. voorzitter van den „Volks bond tegen drankmisbruik", is benoemd tot correspondeerend lid van de in 1837 gesticb te Zweedsclie Vereeniging voor matigheid en volksopvoeding (Svenska Sallskapet för nykterhet och folkuppfostran). Een nieuwe Rembrandt- vondst van dr. Bredius. Dr. Bredius heeft den inventaris ontdekt van de nalatenschap van Herman Becker, die met Rembrandt persoonlijk omging en zeer belangrijke schilderijen naliet, voornamelijk werken uit Rembrandt's laatste levensjaren. Er bestaat een vier jaar voor Rembrandt's dood opgesteld contract, waarin staat, diat deze voor Becker een Juno zou schilderen. Rembrandt 'beleende schilderijen en teeke- ningen bij dezen koopman, als hij geld noo- dig had. Vele schilderijen, die de kenners altijd voor Rembrandt's laatste werken heb ben gehouden, zijn hierdoor gebleken inder daad juist te zijn. toegeschreven. „V an den Prins van de Zee". Binnenkort zal bij den uitgever G. H. van Eek te 's Gravenhage verschijnen de ballade „Van den Prins van de Zee", ge dicht van H. W. van der Mey en M. J. Hofland, voor middenstem met piauo-bege- leiding, gecomponeerd door Arnold Spoel. De Oprechte Haarlem mer. Met 1 October wordt de „Op rechte Haarlemmer Courant" omgezet in een naanrlooze vennootschap, directeur jhr. A. W G. van Riemsdijk. De firma Enschedé heeft Vrijdag luet dienstverband mét bet redactie-personeel op gezegd tegen 1 October. Groenloopén. Na al wat in den laats ten tijd over bet Groenloopén aan. de universiteiten en de hoogeSchool te Délft de geschreven, heeft nu ook de heer A. T. A. Heytin-g, civiel-ingenieur, dlie vroeger in de Avondpost over het- onderwerp schreef, op nieuw de pen opgevat. De groenen kanker aan de universiteiten heet hét boekje, dat bij D. Coene te Amsterdam is uitgegeven.. Scheerwinkels in dienst der anti-rev. propaganda. „De Zwaan", Chrisbelijk-historisch nieuwsblad van Zeeland, schrijft: Scheerwinkels zijn ook wél goed, maar dat zijn slechts behulp seiswij moeten heb ben kies vereen igin gen, waarin wij elkander opbouwen en stichten, en van waaruit wij onze vrienden kunnen bewerkenhetgeen in den scheerwinkel, met alle respect overi gens voor 't geen men daar in verkiezings dagen voor de candidaten kan doen, niet mogelijk isenz. De Brusselsche Tentoon stelling, Het Belgisch dleparteanent van Kunsten en Wetenschappen zendt dé volgen de mededeel ing Te Brusse] is de tentoonstelling van Bel gisch XVTT eéuwsdhe kunst geopend déor den minister van Wetenschap en. Kunst. Die tentoonstelling omvat meer dan 600 meester werken der VJaaraeche schilderkunst uit de XVIe eeuw van Rubens, van Dyek, Jor- daens, Fijt, Tvs Snydiere, Teniers, Brouwer, euz.voorts tweehonderd téekeningen uit dien tijd en wonderen van toegepaste kunst uit de zeventiende eeuw. als tapijten, beeld houwwerk, goudsmeedwerk zoowel kerkelijk als profaan, ijzerwerk, wapens, borduursel en kanten, etsen, munten, medailles enz. De meest gesloten particuliere collecties uit Engeland, Amerika en die vermaardete musea van Euvoipa hebben, op verzoek dér Bel gische regering de fraaiste doéken afgestaan Die tentoonstelling is ondergebracht in een paleis, speciaal hiervoor ingericht, en waar in zich een rij appartementen bevindt in XVII eeuwsche Vlaamsdhén stijl. Het- be vindt zich in het Pare Cinquanténaire en zal tot het einde van October a.e. geopend blijven. tVan 20 Augustus tot 18 September zal nu de Sporttentoonstelling in het Bron gebouw te Haarlem worden gehouden. We ontvingen een reclameplaat, vervaardigd door den heer Jan Brouwer, leerling aan de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam, 't Ontwerp, waarop alle spor ten in een of ander daarbij gebruikelijk ar tikel vertegenwoordigd zijn, i® niet onver dienstelijk. Vlieg w«ek te Schevenin gen. De N. R. Ct. meldt: De heer H. Hoppkéns, die ons eenigen tijd geleden, zijn plannen tot het inrichten eener internationale vliegweek te Schevenin gen heeft medegedeeld, bericht ons tJhans, dat die plannen vasten vorm hebben aangeno men. De vliegdeononstraties want dit zullen de vluchten zijn, zoo de leider er niet in slaagt, het benoodigde kapitaal voor het be schikbaar stellen van prijzen bijeen te krij gen zullen uitgevoerd worden door vlie gers op Antoinette-, Farman-, Blériot- en W righttoestelle n De namen der vliegers zijn nog niet be kend, zij zullen door den heer Hrin rich Heit- mann woeden geëngageerd. De vluchten zullen, zoo deelde de 'heer Heppkens ons medle, einde Juli plaats vin den te Scheveningen en op de terreinen van Glingen daal. Eeu vondst in de Peel. Een veenarbeider heeft in het moeras de Peel, onder de gemeente Deurne, merkwaar dige dingen gevonden. Deskundigen stelden een nader onderzoek in, waarbij, naar de Arnh. Ct. mededeelt, het volgende bleek: Bij het graven stiet S. op een hard voor werp, dat voorzichtig werd opgegraven. Er werd gevonden een verguld zilveren helm ter lengte van 30 en ter breedte en hoogte van ongeveer 20 c.M. Hij is vervaardigd uit een stevigen lederen kap, waarop door middel van verschillende zilveren stiften, welke in paarlen koppen eindigen, een achttal prach tig bewerkte drie- en vierhoekige platen van verguld zilver zijn bevestigd. Zij worden samengehouden door een van voor naar ach ter loopenden kam van edel metaal, bezet met- zilveren paarlen. Daarbij lag een gouden lelieversiering 10 c. M. bij 10 c.M.; een mooie achterplaat, halfrond, waaraan nog de gespen en een riempje zitten en waarop in zeer vreemd schrift een lange naam gedreven is. Het schrift herinnert aan het Runenschrift, maar" vertoont meer Grieksche vormen. Aan een groven schoen zit een met brons vergulde spoor, aan een stuk doek of leder een goed gevormde zware mantelhaak of fitula. Bij deze overblijfselen lagen ook nog 41 muntenhet zijn meestal bronzen munten uit den tijd van keizer Constantijn. De voorwerpen berusten ten huize van den vinder te Meijel. Van de vondst is kennis gegeven aan het Rijksmuseum te Leiden. Een grafsteen blootge legd. Bij de herstelling van de Sint-Wal- burgs- of Groote Kerk te Zutphen is in dé oude Raadskapel een grafsteen gevonden van baron A. van Heeckeren met het jaartal 1624. Detramlijn Zutphe nE m- m e r i k. Naar men verneemt begint de voorbereiding van de stoomtram Zutphen Emmerik te vorderen. De plannen voor den aanleg van de lijn schijnen thans in gereed heid gebracht te zijn, zoodat verwacht mag woi'den, diat zij eerlang aan de regeeiring zullen worden ingezonden. Voorts wordt vernomen, dat de opening van den lokaalspoorweg DeventerOmmen met eeuige waarschijnlijkheid mag worden tegemoet gezien tegen 1 September a.s. De bouwwerken der Leid- sche Studentenfeesten. Van het secretariaat der Mij. tot Bev. der Bouw kunst verzoekt, het volgende te plaatsen In verschillende dag- en weekbladen wordt de heer Henricus genoemd, als architect van bet Roinaansche gebouw en andere bouwwer ken, gebruikt ten dienste van de Leidsche Studentenfeesten Dit is onjuist; de heer A. J. Jesse, ar chitect te Oegstgeest- is de ontwerper er van. Daar de heer Jesse in de verschillen de verslagen van de feesten niet vermeld wordt, deel ik u hierbij mede, dat de Mas kerade-commissie den heer Jesse heeft op gedragen liet Romaansch gebouw, de oude brug en de Vroeg-Renaissance Poort te ont werpen, nadat de lieer Henricus den heer Jesse gevraagd had hiervoor schetsen te ma ken. Zoo is ook het ontwerp voor den ti'oon in de zaal en 't in- en uitwemidlig architecto nisch werk van zijn hand. Een nieuwe scheur in de Amsterdamsche Beurs. In den zijgevel aan de Beursstraat is een nieuwe scheur gekomen, die bewijst, dat de werking van het gebouw, ondanks alle voor zieningen, nog niet tot staan gekomen is. De scheur, thans nog smal, loopt van een der bovenkozijnen tot de lijst en gaat nog wel dwars door de nieuwe steenen heen, die hier ter „opruiming" van een vroegere scheur destijds zijn ingemetseld. Het N. v. d. D. verneemt, dat de nieuwe scheur in den gevel van hei beursgebouw aan de Beursstraat, na de versterking van heb gebouw van eenigen tijd geledien, absoluut geen bezorgdheid behoeft te geven. Luchtdrukver f-a p p a r a a t. Op de terreinen van Wilton's Machinefa briek en Scheepswerf aan den Westkousdijk te Rotterdam zijn proeven genomen met het luchtdrukverf-apparaat van de firma Otio Heinrich te Leipzig-Plagwitz, welk appa raat sinds ee'nige jaren in tal van kleine inrichtingen in toepassing wordt gebracht. Genoemd toestel, waarin de toegevoerde

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2