9" Jaargang. Dinsdag 19 Juli 1910. BUITENLAND. BINNENLAND. W°. 4». AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: PRIJS DHR ADVERTENTIËN: Afzonderlijke nummers - 0.05. Dcro Cou-an verschijn dagelgks belialv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelise bepalingen tot het hertaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. ntme circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. lntercomm. Telephoonnummer 66. Kennisgevingen. De Burgemeester en Wethouders van. Amers foort maken ibékendf, dat het register van insohrijh ving over heb jaar 1910 en. <le alphabetisohe naamlijst, «bévattendla do ingeschrevenen voor de lichting dér Nationale Militie voor 1911, gedu rende acht dagen, te rekenen van ilieden, van des voormidd'ags ,10 uur. 'tot des namiddags 3 uur, ter Secretarie voor een iedér tor lezing liggen, binnen a-elken tijdl bij d'enl lieer Commissaris der Koningin iu deze provincie 'irezwaren bunnen worden ingebracht door middel van een door de noodige 'bewijsstukken gestaafd verzoekschrift-, op ongezegeld papier i'a to dienen, hij. dien Burge meester der woonplaats. Amersfoort, 18 Juli 1010. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. K. H. DE BEAUFORT, lo.-S. WIÜIJ TIERS. De IBurgemleester der gemeente Amersfoort brengt, ter voldoening aan de aarischrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, d.d'. il3 Juli 1910. 4e afdeelmg, no. 3332/2253, ter kennis van belaughehlbenden, dat in, de gemeente Zeist een geval van schurft bij een paard is voorgekomen. Amersfoort, den 18. Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, W CUTTERS. Politiak Overzicht De kerkelijke strijd in Macedonië. I)e Kreta-kwestie is voorloopig weer dé rust ingegaan en de demping van den op stand der Albaneezen maakt goede vorderin gen. Maar het is er ver vandaan, dat nu alles rustig is in het Balkangebied. De brandstof, die daar is opgehoopt, zoekt nu een uitweg naar eene andere zijde, en het kost steeds de grootste moeite en inspan ning om te verhoeden, dat de smeulende gloed in vlammen uitslaat. De zaak, die op dit oogenblik een onder werp van strijd uitmaakt, is do strijd om het bezit van de kerken en scholen iu Mace donië, waarin Grieken en Bulgaren tegen elkaar in het harnas staan. Naar aanleiding van eene onlangs door het furksche parle ment aangenomen wet, die de sultan be krachtigd heeft, zijn de Grieken op hunne achterste beenen gaan staan. De synode en de leekenraad zijn te Konstantinopel verga derd geweest en hebben onder leiding van den patriarch het besluit genomen eene al- gemeene vergadering van vertegenwoordi gers van alle Grieksche gemeenten in Tur kije bijeen te roepen. Die vergadering zal hebben te beslissen wat er verder moet wor den gedaan. Verder zal aan de groote mo gendheden, op grond van art. 62 van het Berlijnsche verdrag, eene memorie worden overhandigd, waarin bezwaren zullen wor den ingebracht, zoowel wegens de nieuwe wet als wegens de aanhoudende vervolgin gen, waaraan de Grieksche kerk en de Grieksche natie blootstaan. Indien de Turk- sche regeeriug het houden van deze vergade ring mocht verbieden, dan zullen de patriarch en de raad van het patriarchaat hun ontslag nemen en de kerken en klooster scholen zullen gesloten worden. Volgens een bericht uit Athene is daar de opgewonden heid over den staat van zaken zeer groot; mogelijk kan die ook het. koninkrijk Grie kenland tot nieuwe moeielijklieden met Tur kije brengen. Over do hier genoemde wet wordt aan de Kóln. Ztg. uit Saloniki geschreven ,,Hcr. kabine-t-Hakki Pacha heeft, toen het deze wet aan den sultan ter goedkeu ring voorlegde, de beste 'bedoelingen gehad om het zwaar beproefde land eindelijk tot rust te brengen, en als liet zijn doel niet geheel heeft bereikt en met de wet de erger nis van de gebeele Grieksche bevolking heeft uitgelokt, dan kan het zich er mee troosten, dat er geen middel was om deze kwestie op te lossen, dat zoowel exarchisten als ook patriarchisten kon bevallen. De toestand in M ace do mie behield iéts verontrustends, zoolang er niet eene beslissing bestond im dén eenen of anderen zin, en wie alle moeielijklieden kent, die daardoor aan de re geering zijn bereid, die zal moeten toege ven, dat er voor haar geen terug" meer was. Do energie van Hakloi Pacha moet on omwonden erkend worden. Men koestert in Macedonië groote verwachtingen van de uit werking van deze wet op het openbare leven in liet binnenland en er zal nu veel aankomen op de wijze, waarop zij wordt ge handhaafd. Het hevige proleet van de Grie ken tegen de toepassing steunt op verschil lende gronden. De nieuwe wet maakt met één slag alle firmans en hatts krachteloos, die sedert de verovering van liet land door de Turken door de vei-scbillende sultans aan de orthodoxe kerk zijn toegestaan. Deze hatts en firman6 waren steeds als onschend baar, heilig en eeuwig verbindend be schouwd, eu het is begrijpelijk als de Grie ken liet tegenwoordige optreden van de re geeriug als een ingrijpende inbreuk op hunne rechten, kenschetsen. De grond'wet heeft iu art. 11 deze rechten bekrachtigd, een redeu te meer voor de Grieken om zich uu te verzetten tegen de toepassing van eene wet, die in zekeren zin in strijd is met. de 'bedoelingen van de grondwet; maar toch bleef er voor de regeering niets anders over dan de wijziging van verouderde en niet meer met de gewijzigde omstandigheden overeenstemmende bepalingen tot stand te brengen. Inzonderheid is het art. 3 van de nieuwe wet, dat de patriarchisteu in be roering brengt. Het luidt: Indien de bevol king van eene plaats, waar-in zich eene school of kerk bevindt waarover geschil be staat, gedeeltelijk uit patriarchisten, ge deeltelijk uit exarchisten bestaat, dan be boeren kerk ©u school tot dat deel der be volking, in welks naam zij werden opge richt. Indien echter dit gedeelte de min derheid uitmaakt in dier voege, dat het niet het derde deel der geheele bevolking van de heirokken plaats uitmaakt, dan moeten kerk en school aan het andere deel afgestaan wor den. De regeering zal in dit geval overeen komstig de artt. 5 en 6 van de nieuwe wet tot de oprichting van nieuwe kerken en scholen voor de minderheid bijdragen." De Grieken hopen nog altijd de toepassing van de wet tegen te gaan of dit hun gelukken zal, is aan twijfel onderhevig. De Bulgaren zijn niet zoo bevredigd; intusschen wordt hunne positie in Macedonië daardoor ver sterkt." DuiUchland. De Japansche gezant te Berlijn heeft, in opdracht van zijne regeering, aan liet depar tement van Luiteulandsche zaken eene nota doen toekomen, waarbij het Duitsch-Japan sche handels- en 6cheepvaartverdrag en het consulaire verdrag van 4 April 1896, als mede de nadere overeenkomst met tarief van 26 December 1898 tegen den 17en Juli 1911 worden opgezegd. Vorst Biilow vertoeft thans voor enkele dagen in Berlijn. Eenige Berlijnsche bladen leveren naar aanleiding daarvan beschou wingen over de verandering van den poli tieleen toestand iu het jaar, dat sedert Bülow's val is verloopen, en herinneren aan Bülow's afscheidswoorden in het in de Ham burger Korrespon dent opgenomen interview, luidende: ,,Wij zullen zien of de sociaal democratische vloed verder zal teruggaan zoo niet. dan zal men daariu de slechte uit komst' moeten zien van de houding der con servatieven, die dan zou worden erkend als een lichtvaardig spel met de belangen van de monarchie en van het land. Bij Philippi zien wij elkaar terug". Rijkskanselier von Bethmann Hollweg is naar Berlijn gekomen om met zijn voorgan ger een onderhoud te hebben, dat ruim een uur duurde. Tegenover een dagbladcorrespondent liet vorst Biilow zich aldus uit „Ik voel mij werkelijk heel wel en frisch. Geen wonder, want ik ben nu immers een vrij maiu Mijn slinger gaat tusschen Bonn en Nordemey heen eu weer, en ik beu van plan dat voortaan zoo te laten blijven. Na een veertigjarigen diensttijd mag men zich wel ontspannen eu de rust genieten. Ik blijf nu misschien drie a vier dagen iu Berlijn eu dan heel lang aan zee. Daar wil ik, zoo als ik ieder jaar heb gedaan, rijden en baden, in één woord het rechte leven van een badgast leiden, maar als vrij man". Op de opmerking: „Vrij van alle poli tieke zorgen", zeide de vorst: „Ja, God dank, maar laat ons niet spreken over poli tiek". Vorst Bülow zeide tot besluit„Ik denk aan liet afscheid van Berlijn in het vorige jaar nog beden in dankbare herinnering en zal het, zoolang ik leef, niet vergeten. Ik keer ook altijd zeer gaarne hier terug, want ook mijne gezindheid is niet veranderd. Ik weet, dat ik talrijke goede vrienden hier heb achtergelaten, die ik mij verbeug weer te zien". Frankrijk. P ar ijs, 18 Juni. President Falüè- res ontving (lieden in plechtig .gélioor, den markies van Northampton, da© belast was mét ;het doen der officieel© mededeel ing van die troonsbestijging van koning George V. De gezant gaf daarbij de verzekering, dat de nieuwe vorst bezield ie met éven vriendschap pelijke gevoelens ten opzichte van Frankrijk, als wijlen lcondng Eduard. D© koning zal iziclh er over verblijdenals die entente cor diale in stand 'blijft en wordt versterkt. President Fallièreg zeide, dat Frankrijk .op Koning George de gevoelens van vriend schap zal overdragendie het voor wijlen diens vader koesterde, en niets zal verzuimen om dé entente cordiale steeds te bevestigen. Bij de tusscJhentijdsdhe verkiezing in het 15e Parijsohe district is de nationalist d'Ar- mant gekozen met 6524 stemmen tegen den socialist de Pressensé, die 5030 stemmen kreeg. De socialisten ho&ben deze plaats ver loren ten gevolge van geschillen met de ra dicalen, die deze bewogen voor den nationa list te stemmen. Het bestuur van de lands-vakvereeniging van de spoorwegbeambten heeft het volgende besluit bekend gemaakt: „Het, bestuur van de landsvakvereeniging machtigt de stakings- commiesie, dag en oogenblik te bepalen, diie zij gunstig vindt om de algemeen© staking te verklaren, eu zulks binnen dén kortst mo gelijken termijn om te antwoorden op de moieele beschimping, die -gelegen ie in de ge ringschattende weigering van die maatschap pijen om niet die beroepsvereeniging te onder handelen ©vér de door haar lan ds c ongres ge stelde easelicn". Hiermede woi'dt voor de ver wezenlijking van de staking een uitstel gege ven Het huidige tijdstip schijnt daarvoor niet gunstig te zijn, waar me© intusedien niet gezegd is, dat het gevaar van d© staking nu voorbij is. Engeland. Op een gastmaal van bankiers en koop lieden in Londen, zeide de kanselier der schatkist, Lloyd George, dat alle natiën schijnen te zijn aangegrepen door eene epi demische zucht tot verkwisting. Engeland heeft hierin de leiding op zich genomen, maar het heeft ook het grootste rijk te ver dedigen. Alle natiën dragen d,o verantwoor delijkheid. Men moet hopen op den dag, waarop de volken elkaar beter hebben lee- ren verstaan. Londen, 18 Juli. Het bestuur van de Eugelsche posterijen heeft onlangs ©eu onderzeesc'hen telefoonkabel van een nieuw type gelegd van Dover naar kaap Gris- uez, om d© gemeenschap met Engeland en Frankrijk te verbeteren en proefnemingen te doen voor de verbetering der gemeen schap tusschen Londen eu Amsterdam, mo gelijk ook Berlijn eu andere steden in Duitschland. Dit is de eerste kabel van deze soort, die gelegd ,is in volle zee, ofschoon een derge lijke 'kabel vroeger reeds gelegd is in het meer van Constanz. De nieuwe ka'bél zal in geregeld gebruik genomen worden, zoodi'a de correspondeerende Fransche landlijnen voltooid zijn, an aar de uitkomsten zijn tot dusver zeer bevredigend. De Frausclie re geering is voornemen-s een tweeden kabel te leggen, om in do mogelijkheid te zijn te voorzien in het vermeerderd© verkeer, dat waarschijnlijk een gevolg zal zijn van de vermindering van het tarief van gesprek ken tusschen Engeland on Frankrijk, die dan in werking zal treden. De tegenstanders van het vrouwenkies recht hebben Zatei'dag namiddag zes ver gaderingen in Trafalgar Square te Louden gehouden, tot aanneming van eene motie, dat de regeering geen gelegenheid moet ge ven voor de aanneming van de bill-Shackle- ton, -zonder te voren de kiezers te raadple gen. De vergaderingen verliepen kalm, of schoon talrijke suffragettes aanwezig waren, die de sprekers dikwijls onderbraken. Denemarken. Kopenhagen, 18 J uli. De hoog leeraar iu de i-eclxtsgeleerdheid aan de uni versiteit alhier, dr. Henning Miatzen, lid van liet Deenscho Laudsthing en van het permanente hof van arbitrage te 'e Graven- hage, is op 70-j-arigen leeftijd overleden. Noorwegen. De Duitsche keizer heeft koning Haakon aangeboden om het Noorweegsche volk uit dankbaarheid voor de gastvrije ontvangst, tijdens zijne reizen naar het Noorden, een Frithjof-standbeeld te scheuken. De Keizer stelt zich voor een rots in het Jogne-fjord bij Framnes in de nabijheid van Frith jofs graf, als standplaats voor dit monument aan te wijzen. Koning Haakon betuigde, namens het Noorweegsche volk, dank voor deze attentie. Professor Unger-Steglitz werd met de uitvoering van het standbeeld belast. Spanje. In Madrid hebbeu geruchten geloopcn over een anarchistisch complot-, dat te Val- ladolid ontdekt zou zijn, toen de Koning door die stad reisde om zich naai- Segovia te begeven tot onthulling van een stand beeld. Een persoon, Vicente Morga ge naamd, werd! daar gevangen genomen-, bij wlen comp-romiitteorende papieren ïnio-ette-n zijn gevonden. Deze geruchten zij|n in tusschen door hot agentschap Fabra offi cieel tegengesproken. De jonge Koning lis reeds verse hoi den© malen dooir de an are lui alen vervolgd en eens als door een wonder aan de doo-delijke bom ontkomen. Dit was iu Madrid o-p zijn trouw dag, den 31. Mei 1906, toen hij niet Ko ningin Ena op den terugweg van de inzege- niug van het huwelijk in de Atochakerk de Galle Miayor passeerde. Het Koningspaar bleef ongedeerd, maar het bloed van de naa6t het rijtuig rijdende, door de splinters van de bom getroffen ruiters, die met vele anderen vielen als slachtoffers van den, roekeloozen aanslag, bevlekte het witte kleed vian de jonge Koningin. Ook bij zijn bezoek aan Parijs was Koning Alfonso, toen hij met president Louibet in een open rijtuig uit de opera huiswaarts keerde, het doelwit van een aanslag geweest, waaraan hij heelhuids ontkwam. Nog in Mei van dit jaar was Alfonso bij zijne terugkomst van de begrafenis van Koning Eduard weder door eene anarchistische bom bedreigdhij ontging die door zijne reisroute te veran deren. De omstandigheid, dat bij de jong ste Kamerdebatten ov&r de revolutie in- Barcelona in den afgeloopen zomer de te rechtstelling van Ferrer tot de hevigste aan vallen op Maura en de toenmalige regee ring aanleiding gaf, en eindelijk het feit, dat in den laats te-n tijd ©en aantal van dé- na de bloedige gebeurtenissen in Barcelona naar Frankrijk gevlucht© anarchisten weer thuis zijn gekomen, zal de nieuw© aanslag- geruchten, die gelukkig ongegrond zijn ge bleken, in d© hand gewerkt hebben. Rusland. De Czaar is bij zijne aankomst in Riga door de bevolking met geestdrift ontvangen. Het was 43 jaren geleden, dat een Czaar do stad Riga had bezocht. Dit bezoek geschied de naar aanleiding van de viering van het tweede eeuwfeest der vereeniging van Liv- land met Rusland. Eergisteren werd in tegenwoordigheid van den Keizer en de Keizerin een standbeeld van Czaar Peter den groote onthuld. Riga, 1 8 J u 1 i. De Czaar en de Cza rina zijn aan boord van hét keizerlijke jacht „Standart" van hier vertrokken. Turkije. De militaire maatregelen tot completeering van de militaire depots aan de Grieksche grens wordt voortgezet. In Salonika laadt de Turksche stoomboot Halet munitie, ka nonnen ên meel voor Preveza in. De auto riteiten gaan voort, met het uitzetten van Grieksche onderdanenook de anti-Griek- sche boycot duurt onverzwakt voort. Pwzië» Uit Teheran wordt bericht, dat de afge vaardigde Seyd Abdullah door Kaukasische revolutionairen Is vermoord. Hij was het hoofd van de reactionairen en ging door voor een vriend van de Russen. Onder sjah Molia- med Ali was hij meermalen tegen de con stitutie opgetreden. I-n de samenstelling van het kabinet on dervindt Mustaufi el Mamek moeielijklieden. Het kabinet- verlangt waarborgen, dat hij de orde zal herstellen, hetgeen bij den heer-schenden toestand onmogelijk is. Midden-Amerika. Wegens de in West-Nicaragua heersclien- de, de vreemdelingen vijandige stemming, heeft -de in Panama liggende kanonneerboot der Vereenigde Staten bevél ontvangen zich naar Corinto te begeven. Aller W. De jongste vredebond is dézer dngén in Japan gevormd, namelijk hét „Oostersc'he Vredesgonootscha-p", te Kyoto. Er is nog een andere vredevereeniging in Japan en er zullen daar, naar men verwacht, weldra nog meer ko-men, om te werken in hét belang van de verbroedering der volken en do vreed zame beslechting van geschillen. Montreal, 18 Juli. De staking is hedeu avond om half tien begonnen op de spoorwegen Grand Trunk en Central Ver mout. Ottawa, 19 Juli. De staking op de Grand Trunk is gisterenavond om 9.30 ver klaard. Montreal, 1 9 Juli. Men gelooft, dat moeielijklieden met liet- personeel van den Grand Trunk binnen kort zullen worden geregeld. Philadelphia, 18 Juli. Volgen6 de voorzitter van de broederschap van liet treinpersoneel zijn de geschillen op de Peun- svlvariische spoorweglijnen ten ooaten van Pittsburg in 'hoofdzaak opgelost. 1 9 J u 1 i. De moeielijklieden op de spoor wegen in Pennsylvania zijn geheel geregeld. Uit Tannwald in Bobemen wordt gemeld, dat inde buurt van hét dorpje Eisenbad een man in wanhoop zijn jongste kind dn 'n ketel kokend water gooide en doodde zijn tweede kind, door het onder d$n voet te vertrap pen; hij worgde zijn moeder, die te hulp snelde en kloofde zijn vader met een bijl het hoofd. Eerst na ge-ruimen tijd gelukte het, den waanzinnige te overweldigen eu hem naar oen krankzinnigengesticht te doen vervoeren. Twee grootere kinderen konden zich gelukkig nog bijtijds uit de voeten ma ken. Bij de Britscihe Vloot-manoeuvres is aan boord van den kruiser „S-utley" een ont ploffing geweest, waardoor een man werd gedood en vier anderen zwaar gewond wér den Uit New-York wordt melding ge maakt van een zwaren brand, die binnen een uur een .groot havenhoofd, aan de Metro politan Steamship Cy. behoorende, vernield en bovendien c-en aantal vaartuigen bescha digd heeft. De pier lag vol koopwaren, toen de brand uitbrak men raamt dan ook de schade op een half mi'Hioen dollarsook vreest -men dat eenige menschen er bij omge komen zijn. De -brand moet ont6taan zijn door het ach teloos wegwerpen van een lucifer. Hét per soneel der maatschappij had toch de ge woonte te rooken onder hét werk, terwijl nota bene het rooken streng verboden is aan i het pu/bl-iek. De Staatscourant van Dinsdag 19 Juli bevat o.a. de volgende Ko-n. beslui ten benoemd tot directeur v-au en leeraar aan de R. H. B. School te Leeuwarden dr. IT. F. Huisken, met gelijktijdig eervol .ont slag als directeur van- en leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Ve&ndam benoemd tot burgemeester van Ossenisse A. JRosseel benoemd tot rijkskeunmeestor in bijtzon- aond-eren di&nst H. C. F. L. Warnecke, veearts-keurmeester le klasse bij de ge meen teslachtplaats te Utrecht; bevorderd in de Oranje-Nassauorde tér zake van de krijgsverrichtingen op Nias in 19081909 tot officier de kapitein A. Kruisheer van de infanterie van het In dische leger en begiftigd m«t de gouden eere-mediaille de onder-luitenant J. A. Was- terfall van de infanterie van het Indische leger. Zondag en Maandag vertoefde ale gast van Z. K. H. de Prins op Het Loo graaf De Perponcher, Duitsch jagermeester. Zondagmiddag begaf Z K. H. zich met zijn gast per jachtwagen naar Vaaesen, waar op het kasteel Connenburch, van den heer Von Cleve, de thee werd gebruikt. Per auto werden hierna de ontginningen onder Viersen en Gortel bezichtigd, waarna de Prins en zijn gast naar Het Loo terug keerden. Maandagmiddag is graaf De Perponcher weder van Het Loo vertrokken. De buitengewone Britsclie ambassade, belast met de bekendmaking der troonsbe klimming van Koning George V, zal 18 Augustus in de residentie aankomen, om tot 22 d. a. v. in ons land te verblijven. Behalve uit Graaf van Qranard, hoofd der speciale zending. 16 het gezantschap verder samengesteld uitLord Herschell, Generaal Hunter, Kapitein ITood en den heer Villiers. De leden zullen vermoedelijk ten Konink lijke paleize te 's Gravenliage logeeren. De Vorst van Thurn en Taxis heeft gisterenochtend na een 14-daagsch verblijf Scheveningen verlaten. Aan het station van de Staatsspoor in Den Haag was ter af- scheidsbegroeting aanwezig de heer B. Gold- beck, directeur-generaal van het Zeebad. Do overige Vorstelijke familie blijft nog op de badplaats. De ministers van Marine, vfcn Water staat en van Handel zijn voornemens a.-s. Woensdag te Amsterdam in oogenscliouw te nemen het nieuwgebouwde stoomschip „Zelandia", van de Holl.' Lloyd en bestemd voor de vaart op Zuid-Amerika. Met verlof is hier te lande aangeko men jlir. mr. H. van Weede, Ilr. Ms. ge zant te Rome (Italiaansche bof). De heer dr. Loudon, gezant te Washing ton, die sedert de helft van April met verlof hier te lande en buitenslands vertoefde, ver trekt 24 dezer op terugkeer naar zijn post. Te 's Grav©nhage is aangekomen de heer Scheltema, consul der Nederlanden te Djeddah. W ij z i g i n g Woningwet. Do minister van Binnenlandscho Zuken heeft aan Gedep. Staten der onderscheidene pro vinciën toegezonden een ontwerp tot wijzi ging van de Woningwet, met verzoek hem daarover vóór 1 September a.s. te doen ken nen hun gevoelen en dat van besturen van twee gemeenten, een groote en een kleinere, in elk gewest. De ontworpen wijzigingen zijn beperkt tot hetgeen noodzakelijk voorkwam eu betref fen de artt. 5, 12, (bevoegdheid van Gedep. Staten van liet gemeentebestuur aaukoop of onteigening van gronden en aanbouw van woningen te bevolen), 27 (houdende bepalin gen, dat de vaststelling van voorschriften betreffende de plaatsing van gebouwen ten opz.ichte va», voor het ojieubaar verkeer be stemde gronden geschiedt volgens een afzon derlijken modus procedendi, waarbij belang hebbenden gelegenheid hebben voor bun bo- laugen op te komen) en 32 (verplichting van de gemeenten door Gedep. Staten tot wo ningbouw). Ook de ambtenaren der gemeentepolitie worden bevoegd overtredingen der wet op te sporen. Een verder strekkende meer algemeen© wijziging der wet ligt niet in de bedoeling van den minister. Arbeidswet. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hengelo is, inzake bet ontwerp-arbeidswet, een adres i gericht aan de Tweede Kamer, waarin het volgende in overweging wordt gegeven 1. De wet blijve verstaan onder jeug dige personenpersonen, beneden zestien jaar. 2. De leeftijd, waarop jeugdige perso nen tot de fabrieken en werkplaatsen mogen

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1