worden toegelaten, blijve twaalf jaar, ten zij de leerplicht wordt uitgestrekt tot het dertiende jaar, in welk geval deze leeftijd ook kan gesteld worden voor de toelating tot de fabrieken; 3. De maximum werktijd voor jeugdige personen en vrouwen blijve bepaald op 11 uren daags evenwel met een maximum van 63 uren 's weeks, of de werktijd worde bepaald tot 10^ uur daags voor jeugdige personen en blijve be perkt tot 11 uur daag6 voor vrouwen 4. de thans geldende bepalingen betref fende de rusttijden, blijven onveranderd. Bij de gisteren gehouden verkiezing 'van een lid voor de Prov. Staten in district Amsterdam IV, ter voorziening in de vaca ture, ontslaan door het bedanken van mr. J. C. de Vries, hebben de heeren nir. NV baron Röell (lib.) 1112, H. Barnstein (V.- D.) 630 en Z. Gulden (soc.-deni 540 stem men verkregen, zoodat herstemming zal moe ten plaats hebben tusschen do heeren Róell en Baru6tein. Een interpellatie over de Haagsehe rioleering. Aan het einde der zitting van den Ha&gschen gemeenteraad verkreeg gisteren de heer VVfoling vrlof B. en W. eenige vragen te doen naar aanleiding van de overstrooming van sommige stadsgedeelten door den zwa re u regenval van Maandagochtend. Ook een vorig maal bracht zulk een regenval velen schade. Is 6inds dien de zaak onderzocht? 8pr. meende, dat door deskundigen een rapport was uitgebracht. Zullen B. en W. dit rapport overleggen? De 'heer Van Liefland wees ook op de ontzettende schade voor velen. Spr. hoopte, dat de zaak ernstig zal wor den onderzocht. De heer Hoejenbos vroeg, zoo er geen rapport was, een zoodanig rapport over onze rioleering te laten opmaken. Het blijkt nu, dat de opzichter Du Blois, die door den Raad zoo onbillijk is behandeld, in zijn klachten over de rioleering gelijk had. De wethouder Lely erkende den ernst van den toestand, waarvan hij zich persoon lijk heeft overtuigd. Hij gaf dan ook on middellijk order om gegevens to verzame len voor het vestigen van een oordeel. Men dient op zware regenvallen t>e rekenen, het is niet bij een hoog© zeldzaamheid gebleven. Reeds nog eens kwam eene overstrooming voor. Wie dat leest, moet tot de overtui ging komen, dat do zaak niet zoo eenvoudig is. Er schijnen nog-meerdere nood uitlaten noodig; wellicht een snellere bemaling; wellicht ook versterking van do stoomge malen. Daarvoor zal veel geld noodig zijn, maar daarom behoort een volledig onder zoek vooraf te gaan. ,De regenval van 55 m.Al. in anderhalf uur was echter verba zond; het geleek een wolkbreuk. B. en W. tullen zich met ernst met deze zaaik bezig houden. De heer Wesseling constateerde met ge noegen, dat B. en W. diligent waren. Hij vroeg spoed met een rapport en overleg ging daarvan, wat -wethouder Lely toezegde. Naar de N. Arnli. Ct. uit vertrouwbare bron verneemt, heeft jlhr. mr. A. J. Retihaan Macaré, advocaat-generaal bij den. Hoogen Raad, ontslag aangevraagd uit deze betrek king. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 October 1910, aan J. Spruyt, eervol ontslag verleend als ihulpsluismeester bij het kanaal door ZmdrJJeveland te Wemeldiage. Gedenkteeken voor baron Macikay. Na afloop der godsdienstoefe ning is gisteren door mr. D. Jbaron Mac- kay (lord. lleay) in do kerk te Ophemert een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis aan zijn neef wijlen mr. d2. baron Mackay, in leven minister rvau Staat, lid van den Raad van State enz., wiens verdiensten als staats man en niensch door hem gehuldigd werden. Ds. W. O. van Leeuweu aanvaardde na mens de gemeente het geschenk. Chr. Letterkundig Ver bond. Het Chr. Letterkundig Verbond houdt op 27 Juli ziju zomervergadering te Hilversum. In deze vergadering zal ds. R. J. v. d. Meulen van- Welsum liet onder worp inleidenle eeu nieuwe algemeeue bruikbare bijbelvertaling voor ons volk ge- wenscht, en zoo ja, waarom? Nedorlaudsche Esperan tisten verec uiging. Zondag had in Café HoLlaudais te 's Gravenhage de 6de jaarvergadering der Nod. Esper. Vereeni- guig onder presidium van don lieer D. F. Romein, burgemeester van Drumpt, plaats. Het verslag van den secretaris getuigde van den gestadige» vooruitgang van de wereldhulptaal Esperanto in Nederland de N. E V. telt, behalve 83 algemeen© leden, 10 afdc-elingou met 232 leden, zoodat het lodental totaal 315 bedraagt. Met een vier tal nieuwe Esp.-groepen wordt over aanslui ting onderhandeld. Uit het financieel verslag bleek, dat de penningmeester nog juist het evenwicht tus- scheu ontvangsten en uitgaven had weten te handhaven, ofschoon de uitbreiding der beweging voortdurend meer geld vereischt. De bestuursleden H Blok, van Amster dam, en H. R. van Ollefen, van Utrecht, werden reep. als secretaris en bibliotheoaris her kezen. Tot vertegenwoordiger der N. E. V. in het 6e Wereld-Es per antocongres, de vol gende maand in Washington (V. S.) te hou den, werd gekozen jhr A. E. Humalda van Eysinga, van Den Haag. Verder werd de beschrijvingsbrief behan deld, die grootendeek aanvulling van liet huish reglement inhield. Aan de Esp. pers club werd voor dit jaar een subsidie van f 60 toegekend, in aanmerking nemende de gewichtige bcteekenis, die deze club in de Esperanto-propaganda door geheel ons land heeft. Bij de rondvraag werd onder applaus der geheelc vergadering oen voorstel aangeno- memeu tot bestudeering der vraagDe in voering van het Esperanto op do program ma's van het Lager en Middelbaar Onder wijs fin verband met een eventueel© herzie ning der onderwijswetten, ingevolge het rap port der ineenschakelingscommissie) met fa- cultafiefstelling van het onderwijs in de mo derne talen. Met nog meer geestdrift werd besloten (daar voortaan de jaarvergaderingen in Dec. zullen gehouden worden) voortaan één dag in den zomer tot feestdag te bestemmen, en dit voor 't eerst in 1911 te doen plaats hebben, na het dan in Antwerpen te hou den 7e Wereld-Esperanto-congres, ton einde hier dr. Z amen hof zelf, en vele buitenland- sche Esperantisten, feestelijk te kunnen ver welkomen. De vergadering werd afgewisseld door het onder veel bekijks doen nemen van een ge meenst: happelijke foto op de trappen van den Hoogen Raad, oen gemeenschappelijke lunch, diner en rijtoer naar Scheveningen. Op d© vergadering werd bijna uitsluitend Esperanto gesproken. Veeartsen ij kundige hygië nische v e r e c n i g i n g. 'In M usis Sacrum te Arnhem werd Zaterdagmorgen de algemeeue vergadering gehouden van do vee- artsenijkundige hygiënische vereeniging, on der voorzitterschap van dr. J. Rem melts, inspecteur van den veeartsenij kundigen dienst, te *6 Gravenhage. In de plaats van het periodiek aftredende, niet herkiesbare bestuurslid, den heer B M. Busing, werd gekozen de heer H. J. C. van Leut. Tot plaats der volgende vergadering werd 's Gravenhage gekozen. Uit het verslag omtrent den toestand en de werkzaamheden der vereeniging over het jaar 1909, bleek dat die toestand in veler lei opzicht gunstig is gowee6t-, Het aantal leden vermeerderde met 19, terwijl 2 leden bedankten en 2 overleden. Het ledental be draagt thans 101. Tot de wetenschappelijke werkzaamheden der vereeniging behoorde o. a. de behande ling en vastsielling van een leiddraad voor een ontwerp eener verordening, regelende den handel in en den verkoop van melk, waarvan de bewerking was opgedragen aan de heeren B. M. Busing, te Naarden; dr. A. A. Overbeek, te Groningen en E. A. L. (Juadekker, te Nijmegen. Voorts werd door <ien heer F. W. van Daim te Arnhem ingeleid het onderwerp „Stalinrichting voor melkvee"; terwijl de heer H. G. van Ilarrevelt te 's Gravenhage mededeelingen deed over het ift aanbouw zijnde slachthuis te '6 Gravenhage. Na de pauze hield de heer dr. H. Markus uit Utrecht eeu voordracht overBijdrage tot de kennis der vleeschvergiftigingen. Spr. deelde den uitslag van proefnemingen mede, door hem genomen met zekere bacillen-cul tures uit hem door de gezondheidscommis sie te Amsterdam toegezonden rookvleesch, welke proefnemingen gedaan zijn op mui zen en kalveren. Ook met het vleesch van een onder vreem de omstandigheden overleden kalf heeft spreker voedingsproeven genomen op andere dieren en het te voorschijn geroepen (ziekte proces was volkomen gelijk aan dat van iiet eerste geval. Uit deze proeven leidt spre ker af, dat het vleesch van dieren, besmet met bedoelde bacil, waarvan de identiteit niet met volkomen zekerheid door hem is vastgesteld, doch die een paratyfus karak ter vertoont, vergiftigend kan werken op an dere dieren en dus ook op den mensch. De rede van den heer Markus lokte een zeer deskundig debat uit met prof. De Jong uit Leiden. Met het oog op het groote belang dezer zaak werd besloten de verdere beraadslaging over dit punt uit te stellen tot een volgende vergadering. Hierna hield de heer dr. C. J. Rab, uit Oosterbeek, een voordracht over: „Machi naal melken". Spr. begon met in het kort eenige syste men van melkmachines te beschrijven, waar bij hij wees op de velfc verbeteringen in den loop der jaren aangebracht en op de inge nieuze vindingen, om het zuigen van het kalf na te bootsen. Hierna deelde hij de oudervindingen mede, opgedaan met eeu melkmachine op do modelboerderij Het Huis ter Aa, welke ondervinding verre van gun stig wus. Ten slotte werd een bezoek gebracht aan het binnenkort te openen gemeentelijk slachthuis. Stuwadoorswet. De Algeniee- ne Nederlandsche Bond van Arbeiders in het Havenbedri f en de ltotterdamsche Be- etluurderebond liielden Zondlag oen druk bezochte vergadering in het Verkooplokaal te Rotterdam, „om der regeering te toonen hot sterke verlangen der havenarbeiders, naar een goede stuwadoorswet." De vergadering was niet druk bezocht. De heer Spiekman presideerde en deelde mede, dat ook een uitnoodiging was ge richt aan minister Talma, om zijn departe ment op deze vergadering te doen vertegen woordigen. Door den minister was echter ge antwoord, dat hij van die vertegenwoordi ging de noodzakelijkheid niet inzag, doch dat hij van het nut eener regeling zeer stel lig overtuigd was, waarom aan zijn depar tement dan ook hard hieraan wordt gewerkt. De sprekers van den dag waren de hee ren mr M. Mendels, J. H. Schaper en A. W. Heykoop, van wie eerstgenoemde in het kort de bezwaren naging, welke van werk geverszijde tegen het voorontwerp zijn ge noemd, de tweede in het algemeen aandrong op organisatie en de derde enkele voorbeel den noemde, om aan te toonen, dat do tegenv;oordige toestand in het havenbedrijf voor de werklieden zeer onbevredigend is. Het slot was de aanneming van een motie, waarin er bij de regeering op wordt aan gedrongen, met indiening en behandeling van het voorontwerp-stuwadoorswet spoed te maken, opdat die wet vlug tot stand kome en dringend wordt verzocht rekening te houden met- de door de arbeidereorgani saties gevraagde wijzigingen. Ned. Ver, van Spoor- en Tramwegpersoneel. In de gis teren voortgezette vergadering der Ned. Ver. voor Spoor- en Tramwegpersoneel werd over de rekening van 1909 langdurig gediscussieerd. Op die rekening werden verschillende aanmerkingen gemaakt, die door den pen ningmeester werden beantwoord. Hij zei daarin o.m., dat hij van de af- deelingen nog goed f 1400 had te vorde ren vandaar dat het. hoofdbestuur wel eens moest putten uit de weerstandskas om ge wone uitgaven te kunnen doen. De rekening werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Over het orgaan en de redactie daarvan ontspon zich eveneens een zeer uitvoerig debat. Hoewel Den Haag II groote hulde bracht aan de redactie, meende die afdeeling toch te moeten opkomen tegen de wijze, waarop in 't orgaan werd gesproken over R.-K. geestelijken en zelfs over den godsdienst. De redacteur verantwoordde zich uitvoe rig en zette uiteen, waarom aanvallen op R.-K. geestelijken soms niet konden ach terwege blijven. De heer H. Sneevliet werd als redacteur algemeene stemmen her benoemd Tot voorzitter werd herkozen de heer «T Oudegeest, die verklaarde de benoeming aan te nomen. De mooiste en de droevigste ©ogenblikken van zijn leven heeft hij in deze organisatie doorgebracht. Toen hij :n 1903 trachtte de vereeniging in stand te houden, heeft men hem uitgelachen, maar thans is wel gebleken, dat. de organisatie van de vereeniging nog steeds deugt. Hij besefte zeer goed, dat ook voor hem een tijd zal komen om te gaan, dat er jon geren in de vereeniging zijn, die hij niet begrijpt en die hem niet begrijpen, zoodat ten slotte «en andere voorzitter zal moe ten worden gekozen, maar in ieder geval wenschte hij thans te blijven, waar het nu nog noodig is, dat de leiding der vereeni ging aan. een sterke hand' moet worden toevertrouwd. Wanneer voor hem een plaatsvervanger ie aan te wijzen, zal hij gaan. In de hoofdbestuursvergadering had hij aangedrongen op zijn aftreden en hij zou daarbij zijn gebleven, wanneer zijn heen gaan thans geen voeding had kunnen ge ven aan de praatjes, die er over de vereeni ging leggen. De voorzitter critiseerde hierna de hou ding van de regeering in zake de enquête naar de arbeidsvoorwaarden en de pensioen regeling, hekelde het optreden van hot blad „Myosotis" in de kwestie van bet ontslag-Nathans en de algemeene vergade ring besloot, daarop, dat de volgende ver gadering zal plaats hebben te Nijmegen. Om te voorzien in het salaris van Na thans stelde het hoofdbestuur nu voor de contributie voor drie groepen te brengen van 8, 10 en 12 cent op 8, 11 en 15 cent- Besloten werd. de voorgestelde contri butie te doen ingaan op 1 Augustus en voert te zetten tot de nieuwe algemeene vergadering en om aan werkstakers en uit gestotenen.. alsmede aan hen, die, in ver band met hun optreden voor de vereeniging in het bijzonder, of de arbeidersbeweging in het algemeen, ontslagen worden. ten hoogste gedurende 6 maanden toe te kommen de "helft"hunner bezoldiging tot een maxi mum van f 10 per week met 25 cent voor ieder kind. (Tel.) In de jongst gehouden vergadering van den Raad van Beheer der Carnegiestich- ting is de rekening en verantwoording over het afgeloopeu en de begrooting voor het volgend dienstjaar goedgekeurd. De tegenwoordige stand vau den bouw van het Vredespaleis aan den Scheveniug- schen weg laat voorzien, dat de voltooiing en inwijding van dit-gebouw in het jaar 1913 is tegemoet te zien. Nationale Tentoonstel- lin g voor Huisvlijt. Oip de Natio nale Tentoonstelling voor Huisvlijt, uit gaande van den Voilksbond tegen Drank misbruik, welke te Scheveningen wordt ge houden, bezit de tweede afdeeling niet de minst groote aantrekkingskracht. Steeds verdringen de bezoekers zich om hier de kinderen en de ouderen aan het werk te zieu, en ook hier wordt het overtuigend be wijs geleverd, dat de demonstratie van de praktijk der dingen toch nog altijd op het grootste succes mag bogen. In de Huisvlijtsc'hool worden eiken Maan dag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 4£ uur de gewone cursussen in car lo unoeren, klei- en liou tar beid gehoildien, onder leiding van onderwijzers uit Haag sehe scholende heeren Van der Laan en Ligthart' hebben door hunne zorgen deze medewerkiug mogelijk gemaakt. Maar bo vendien 6taan in het lijstje der tentoonstel ling de volgende bijzondere cursussen, ook op dezelfde dagen als bovengenoemd14 24 Juli rietvlechtcursus door Mej. Lely; 12 Juli7 Aug. houtsnijcursus van Neeltje Lettinga; 25—31 Juli houtbeitelcursus van Mej Dikkers; 1 Aug14 Aug. spaander - werkcursus van Mej. PosLhuma; 813 Aug anodelcursus van den heer Hoogen- booir. uit Vlaardingen1528 Aug. 'batik cursus van Mevr. Wegerif; 1521 Aug. rietvlechtcursus van den heer C. de Cock 29 Aug.12 Sept. rietvlechtcursus der Rij ksriet vlechtschool to Noordwolde; 29 Aug.12 Sept. boekbiudcursus Van do Haagsehe boekbindschool. Bovendien zullen van tijd tot tijd' een tweetal huis vlijt-beoefenaars uit Gouda en Rotterdam, wier producten'ook ter tentoon stelling reeds lof inoogstten, werkzaam zijn alsof ze thuis zijn. Voor de lezingen, welke aan deze afdee ling zijn verbonden, staan in de eerstvol gende weken de volgende aangekondigd Dinsdag 19 Juli: Dr. W. Haverkamp: Huisvlijt, eeu zegen voor hart en huis. Vrijdag 22 Juli: de lieer H. v, d. Man- dere De beteekenis van de Nationale Huis vlijt tenloonstellin g Maandag 25 Juli Prof. S. D. van Veen: Volksbond en Huisvlijt. Vrijdag 29 Juli: de heer J. Stam: de geschiedenis der beweging voor practische bezigheid (huisvlijt, huisarbeid) in verband met verschillende inzichten, die er op dat gebied zijn ontstaan. Dinsdag 2 Augustusde heer A. van WaartHuisvlijt en handenarbeid. Vrijdag 5 Augustus anevx. N. van Zuy- len TrompEen praatje over Indische huis vlijt. Dinsdag 9 Augustus de lieer 'G. J. Blees Hzn. Wat men van takken maken kan. Vrijdag 12 Augustus: de 'heer A. J. SchreuderHuisvlijt in 't kinderleven. Dinsdag 16 Augustusmevrouw A. We gerif fGravestein Batikken. Vrijdag 19 Augustus: de heer A. J. P. BoekeHuisvlijt als onderdeel van ons huiswerk. Dinsdag 23 Augustus(mevrouw A. We ger if 1G r aves tei n kan twenken Vrijdag 26 Augustus: de heer D. H. Gunning Wzn.: Ethische paedagogische be teekenis van Huisvlijt. Dinsdag 30 Augustus: de heer D. van Hinloopem LabbertonIndische huisvlijt. Koloniehuis E g m o n d. Op Donderdag 28 Juli zal de feestelijke opening plaats hebben van het nieuwe koloniehuis voor kinderen te Egmond aan zee. De tram uit Alkmaar komt te 1 uur 7 min. aan. De opening is te 2 uur. Een maaltijd der feest genoot en wordt in het Kurhaus gehouden te 6 uur. Tusschen 4 en 6 uur concert aldaar. Huwelijk volgens li et stel- s e 1-V a n Houten. De Nieuwe Courant meldt Een huwelijk volgens het stelsel, door mr. S. van Houten in een zijner Staatkundige Brievc-n aanbevolen, wordt Maandag a s. te 's Gravenhage voltrokken. De bruid is een bekend feministe. De aankondiging van dit huwelijk luidt „Ondertrouwd (volgen de namen); recep tie 35 uur op Zondag 17 Juli a s. (volgt straat eu huisnummer), te 's Gravenhage. Onderteekening der huwelijkscontracten op Maandag 18 Juli 1910 te 's Gravenhage. Wettelijke huwelijksvoltrekking: „Zöodra de Nederlandsche wetten do individualiteit van gehuwden waarborgen". Geweigerde verzekerings som. De „Arnh. Crt." meldt, dat een twee tal maatschappijen, thans geweigerd hebben aan de weduwe van den heer E., die onlangs met zijn auto te Rheden in den IJssel te rechtkwam, de verzekerde sommen uit te be talen. 25 jaar later. Het „Groene Weekblad" wijdt een vermakelijk plaatje aan de Papendrechtscho rechtzaak. Zij vertoornt ons den rechter commissaris in de genoemde zaakin het jaar 1935. De man is oud en uitgedroogd. Overal sta pels rapporten enz. Nu héb ik de getuigen tot in den zestienden graad en ook de psychiaters psy chiatrisch laten onderzoeken. Nu alleen nog mij zelf en dan kan de openbare zitting worden geopend. Een s t e k e r. Te Amsterdam is Zaterdagavond omstreeks 10 uur in het le Weteringplantsoen de dienstbode van een familie, in do omgeving wonende, door een als werkman gekleed persoon onverhoeds met een scherp voorwerp in het linkerschouder blad gestoken. In een apotheek op de Vij zelgracht werd zij dooy een geneesheer ver bonden. Dez© kon gelukkig conistateeren, dat de wonde niet gevaarlijk was. De dader is onbekend. De dankbare cliënt. Eeni ge n tijd geleden werd van een advocaat in het gerechtsgebouw te 's Gravenhage een fiets gestolen. De dader bleef onbekend. Een vriend van den advocaat, die dezer dagen een van diefstal beschuldigde had te verde digen, zocht zijn cliënt in het Huis vau Be waring op. Bij het onderhoud liet deze -zfch toen, naar L. en V. meldt, ontvallen, dat een kennis van hem onlangs de fiets gestolen had van •den advocaat, die zoo mooi voor hom gepleit had, dat hij er een maand minder door ge kregen had dan de eisch was". Voor dit bewijs vau dankbaarheid zit de man nu echter ook in het huis van bewaring. I n b raak. Zondag nacht ontdek ten nachtwakers onraad in den tuin van het perceel Vondel6traat 57 te Amsterdam, be woond door den heer Polak, die met zijn fa milie afwezig is. Zij bemerkten, toen zij een nader onderzoek instelden, dat van een ven ster in den achtergevel e©n ruit was gebro ken. De twe© nachtwakers en twee agenten van politie doorzochten 'het huis en vervol gens het aangrenzend© perceel. In dit laatste vonden zij een kamer afgesloten, terwijl zij daar hinnen een raam (hoorden openen. Toen de deur was ingetrapt vond men in die ka mer een 25-jarig man, die zich gewillig over gaf. Hij zeide voornemens te zijn geweest zich langs een aan stukken gescheurde sprei naar beneden te laten zakken. Eenige voor werpen, die (hij reeds had gereed gezet om mede te nemen, werden in beslag genomen. De aangehoudene is een bekende der justi tie. Groote opschudding heerschte gisterenavond in de Spuistraat te Amsterdam. In de meubelfabriek van de firma H'illen was de politie geroepen voor een inbreker, dio zich tot heb uitgebreide perceel toegang had verschaft. Inderdaad bleek er er een man in het gebouw te zijn. Een groentekoopman had hij toegeroepen hem aan een ladder te helpen en deze, mee- nende dat een werkman van de fabriek bij vergissing was ingesloten, voldeed aan dit verzoek en hielp op die wijze den dief ont snappen, natuurlijk zeer tot ontstemming der politie. Oplichters. Een heer en dame, die sedert geruimen tijd in pension Bakke ren te Ginneken gelogeerd waren, zijn ge vlogen met achterlating van een schuld, groot f 780. Bij den rijwielhandelaar Oomee te Breda hadden zij zich op crediet twee keu rige karretjes aangeschaftmet den archi tect Van der Pas te Ginneken waren zij in onderhandeling over bouwgrond voor een villa aan den Ulvenhoutschen weg, terwijl zij reeds een automobiel in besprek hiel den. De man gaf voor het spoorwegongeluk te Coutry te hebben medegemaakt-, waardoor hij zenuwziek zou zijn geworden en, tot her stel, door de spoorwegdirectie onder behan deling gesteld te zijn van dr. So er. Werke lijk is hij patiënt van dr. Soer geweest. Hij loog allen voor, dat hem 200,000 francs schadevergoeding door de spoorweg maatschappij was geboden, doch hij een eisch van 400,000 francs ingesteld had. Toen de familie Bakkeren eindelijk maan de, wilden de oplichters per rijwiel vertrek ken, dat werd hun belet, waarop zij te voet uit gingen. Onder weg viel de man flauw, een rijtuig werd ontboden, de oplichters wisten den koetsier te bewegen naar de Meereische dreef te rijden, van waar zij per Belgische stoomtram ontsnapten. Een zonderling. De ruim, 60-jarige v. d. M. te PrincOnhag© werd de zer dagen wegens een misdrijf in het huis van bewaring te Breda opgesloten. Deze man, die als een zonderling bekend staat en in een krotje woonde, werd door velen als een anme tobber beschouwd. Zijn voeding 'bestond uit bier en brood, middag eten was hem vreemd. Toen hij nu enkele dagen achter slot en grendel zat, begon (hij te vertellen, dat (hij thuis nogal een flink spaarpotje had en hij verzocht, of dit niet voor hem kon worden gehaald, daar hij bang voor dieven was. Woensdag middag was men onder politietoezicht bezig, naar het spaar potje te zoeken. Maai- dat was een allesbe halve gemakkelijke en aangename taak. Toen de deur van het krot geopend werd, kreeg men een aanblik van de verregaandste vuilheid en kwam er een verpestende stank naar buiten. Het bed was een ware mesthoop, omwo nenden verklaarden, dat het bed langer dan zeven jaar had gelogen zonder gelucht of ge- wasschen te zijn. Nu begon 't zoeken naar den schat. On der den vloer in een kast vond men een stee- nen pot, waarin f 75 aan rijksdaalders. Dit geld was bedolven onder ongedierte en had blijkbaar jaren ter plaatse gelegen. Verder werd er o. ver al geld gevonden, zelfs op de onmogelijkste plaatsen. Toen men op hield met zoeken, was er een sommetje van ruim f 180 gevonden en bovendien had de man nog f 500, uitstaan. Hij zal overgeluk kig zijn geweest, toen hem het spaarpotje werd gebracht. Als men van iemand kan zeggen: „Hij is van alle markten thuis", dan is dat op v. d. M. van toepassing. Zijn hoofdberoep is tim merman. In het krot, dat hoogstens 10 vier kante meter oppervlakte heeft, was een vol ledige timmermanswinkel aanwezig. Boven dien was hij verver, mandemaker, netten - breder en barbier. Al deze beroepen werden door hem uitgeoefend. Achteraf i6 nu gebleken, dat hij hier nog een aardig duitje mee verdiende. Men meldt ons uit 's Gravenhage Eeu jongen, die gisteren middag op het Stationsplein een tienrittenboekje vond, wil de met behulp daarvan een epooreisje naar Leiden maken. Onderweg viel hij echter in dn trein in slaap en reed door naar Amster dam. Daar werd -hij aan de politie overgege ven, die zorgde, dat hij nog denzelfden avond onder -behoorlijk geleide met den laateten trein naar zijn verontruste ouders in Den Haag kon terugkeeren. Overreden. Te Heemstede is een 9-jarig knaapje door de st-oomtram overre den. Het kind is aan de gevolgen overle den. Bij het zwemmen is te Sche veningen nabij het Ververschingekanaal een 19-jarige jonge man, zekere P. woonachtig in de Daguerrestraat, verdronken. Brand. Gisterenavond omstreeks kwart voor elf werd de Amsterdamsche brandweer gealarmeerd voor een uitslaan- den brand in het perceel Van Hogendorp- straat 29, in het benedenhui-s waarin ge vestigd is een uitdragerij van W. van Dun- gen. De bewoner was bezig een potje was warm te maken op een test, toen dit omviel. Hij trachtte eerst de vlam te dooven met een deken, doch toen dit niet gelukte, bracht hij eerst zijn driejarig kind naar buiten. In middels had het vuur sneller om zich heen gegrepen en sloegen de vlammen weldra voor eu achteruit. Het benedenhuis braudde ge heel uit. Huis, inboedel en winkelvoorraad waren verzekerd. Brand. Zondagavond omstreeks 8 uur brak te Zaandam door een onbekende oorzaak brand uit in de taanderij, tevens bergplaats van visschersgereedschappen, als netten, zegens, fuiken, schutting6, oliepak- ken, enz. van den heer G. Klein aldaar. Het gebouwtje stond aan den Zuiddijk in de onmiddellijke nabijheid van de Hanepad- sluis en bevatte voor een groote waarde aan vischtuig, wijl onder de netten verscheidene zijden exemplaren waren, en met het oog op den Zondag geen der netten, fuiken enz. uit stonde Alles ging in een minimum tij ds ver loren. De waarde werd op 3000 a 4000 geschat. Verzekering dekt de schade. Onweer. Men meldt -uit 'e-GravenhageGiste ren in den vroegen ochtend', tussclien 5 en 7 uur ie boven de stad 'n zeer lievig onweer losgebroken, vergezeld van zwaren regenval, die in zijn gevolgen voor velen hoogst on aangenaam, voor menigeen schadelijk is ge weest. Feil© bliksemstralen en krachtige donderslagen 'risaelden elkander af en tegen zes uur zette een wolkbreuk eenige stadsge deelten geheel blank. De riolen konden in verschillende 6ftraten den regen niet verzwel- geen. en zoo stond weldra het water tot aan de trottoirs, of liep, wat erger was de woningen binnen. Dat geschiedde o.m. in verschillende straten van het centrum d-er stad als Achterom, Hopstraat, Poten, P-leu- en Wagenstraat, waar later in dien morgen de bewoners zelf, of door anderen geholpen, met pompen of emmers bezig waren het wa ter te verwijderen. De knechts van het Departement van Oorlog stonden in liet keldergedeelte tot aan de knieën in het waterde Directie van Hotel Central had de glazenwasscherij te hulp geroepenin de drukkerij van de Huagscbe Courant iu de Wagenstraat waren vele krachten noodig om de machines, die gedeeltelijk onder water stonden daarvan te bevrijden in ©en schoenwinkel op do Ged. Gracht dreven do bottines in liet water; in het Bezuiidenhout-kwartier, op den Tee-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2