„De Hertekop", HOTEL, PENSION en UITSPANNING, BOOMVRUCHTEN. SALON-AMEUBLEMENT BL00KERS CACAO w G. VAN DUIN. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. r Amersfoortsch n Wissel- en Effectenkantoor 18*. BOOMVRUCHTEN. Keurige Boeken. Arnhemsche Weg 188, Amersfoort. goed ZOMERVERBLIJF, Is gedurende het geheele jaar geopend. Gezonde, frissche ligging, in boschrjjke omgeving. H. BILDERBEEK. MAGAZIJN Fyn Sehep- en Zilverwerk. Goud en Horloges. MABMEBEN SCHOORSTEENMANTELS. EEN FLINKE KNEVEL kenweg vooral was er voor bakkers en melkboeren, voor brievenbestellers e. d. geen doorkomen aan. Op den Sohenkweg hield de stoomtram het tegen het natte element met moeite vol. Van den kant van den Rijswijkschenweg was het voor voertuigen en voetgangers on mogelijk de stad in te komen; onder de via ducten stond alles blank. En zoo was het op menig punt van de oude 6tad. De bewoners van de Schoolstraat, van de Splnozostraat, enz. waren genood zaakt of in de huizen te blij Aren of door hel water te waden. Vele winkeliers hebben door •beschadiging van hun goederen, zeer belang rijke schade geleden. Van persoonlijke onge lukken is tot dusver niets vernomen. Men meldt nader uit 'e-Gravenli&ge Omtrent den zondvloed van gisteren och tend wordt nog o.a. vernomen, dat door den enormen regenval ook de kelder van het Kon. Paleis onder water is gezet. Ook in het Lange Voorhout zijn de on derhuizen onder geloopen. Aan de Voldersgracht, die, zooals reeds gemeld, geheel blank stond, waren in den vroegen ochtend de bewoners druk in den weer om door het leggen van planken en dijkjes het water zooveel mogelijk uit hunne huizen te houden. Sommige personen wisten hier en daar, waar het water bijzonder hoog stond, o.a. nabij het StUtionsplein, nog eenige ver dienste te slaan uit de overstroorning, door tegen een kleine vergoeding hen die tegen een „sopper" opzagen, over te dragen. Overal zag men in de ondergeloopen stadsgedeelten het water uit kelders en on derhuizen oppompen. Bij hotel Central ge schiedde dit met stoompompen der open bare reiniging. De directie van den gemeentelijken tele foondienst bericht, dat het zeer hevige on- weder dat in den afgeloopen nacht woedde,, wederom vele storingen bij den gemeente lijken telephoondienst veroorzaakte. Om 12 uur gisterenmiddag waren er reedis ongeveer 200 bekend, terwijl vermoed wordt dat een even groot aantal nog verholpen zal moeten worden In alle vroegte waren gisterenmorgen reeds 11 ploegen bezig 'met het opzoeken en herstellen der gestoorde verbindingen, Beschadigingen aan toestellen e. d._ kwa men ook ditmaal] niet vo'or. Ook te Amsterdam is het zeer zwaar weer geweest. Ook daar ontlastte zich een hevig en langdurig onweder. De dreunende, rafe lende donderslagen volgden elkander met groote snelheid en heftigheid op, terwijl de bliksem niet van de lucht was. Het vreese- lijko onweder ging gepaard met hevige slag regens, waardoor sommige straat gedeelten geheel onder water werden gezet, daar de riolen niet alles konden verzwelgen en de waterstand in de grachten steeg merkbaar. De benedenwoningen van vele perceelen zijn ondergeloopen. Ook is in vele huizen bliksemschade aangericht. Gistermorgen te ruim 6 u. is bij' Sloterdijk de bliksem geslagen op de geleiding van de electrische tram, waardoor het verkeer ge heel sbi! stond. Tusschen Halfweg en Sloter dijk bleven de beide eerste diensten staan. Te Halfweg stonden te 9 uur vier* treinen met volgwagens. Velen gingen van daar per trein naar de hoofdstad, al was 't dan ook maar in den bagagewagen. Anderen gingen per rijtuig. Eerst te 10 uur kon weder naar Amsterdam worden gereden. Op verschillende plaateen moest de brand weer handelend optreden. Fundamenten va.n in aanbouw zijnde hui zen werden geweldig geteisterd. Planken en balken lieten los en de zandlagen werden groote modderpoelen, waarin het voort wer ken totaal onmogelijk bleek. Zandhoopen spoelden weg. Een ernstige storing van In t tramverkeer ontstond door het wegslaan van e.n ge deelte der trambaan aan de Roelof Hart- straat. Verleden jaar is daar, tot afsnijding van de scherpe bochten, een nieuwe baan ingelegd van een 100 Meter lengte, en de geweldige waterhoozen hebben liet zand weg geslagen, zoodat de rails aan den polder kant over den weg hingen. Een van de opstijgpalen begon bedenkelijk te hellen, en de verbindingsdraad brak af, gelukkig hiel den de andere palen zich goed en bleef de stroomdraad ongeschonden. Voor alle zeker heid werd dit gedeelte van het net echter uitgeschakeld. Eeii en ander had een zeer ongeregelden dienst tengevolge, al deed de tramdirectie alle moeite om de stagnatie zoo gering mogelijk te maken. Tussclien Ruys Jaelkade en Ferdinand Bol straat was het een meer. Op het gedeelte van Dusart- tot Ferdinand Bolstraat- stond het water o*ver de heele breedte, van gevel tot gevel, op de trambaan van 20 tot 30 centimeter hoog 1 Het Sarphatipark stond eveneens blank. In de Van Breestraat ontstonden twee gaten in de straat, door wegapoeling van het zand. De gemeentetram is er overigens vrij goed afgekomen. Op enkele wagens sloeg de zekerheid uit, of ontstond kortsluiting, maar daartoe bepaalde zich de schade. Al leen op lijn 6 was nog aanmerkelijke ver- keersstoring, wijl in den tunnel naar den Zeeburgc-rdijk de doortocht eenigen tijd was gestremd. Op de gemeente-telefoon is het aantal verbroken aansluitingen zéér groot. Aan dezen diepst is nog nooit -een dergelijke on- wecrschnde aangericht als gisteren morgen. Heli Willemsparkkwartier stond blank. Daartoe werkte ook 'mede, dat het stoomge maal zijn diensten' weigerde. 'Van de eene machine is de ketel defect en de andere kan niet werken omdat de drijfriem kapot is. De interlokale telefoondienst was vrij goed alleen in. den omtrek van Amsterdam waren heel wat stoornissen, maar die dienst met. het buitenland ging vrij geregeld. Van de telegraaf geldt 'hetzelfdealleen do dienst op Londen was zeen exmstig ge stoord. Verschillende draden waren heele- maal ,11 iet te gebruiken, en op de andere, die nog in dienst, waren, em zéér overbelast, was de dienst zeer precair. Het ergste is evenwel gebeurd op den Haarlemmerdijk, waar •een melkrijder bij de Oranjestraat plotseling werd doodgeslagen. Zijn ipaard werd eveneens getroffen en viel dood voor den wagen neer. De ongelukkige mar, bleef als lijk op den wagen zitten, ge- geheel verkoold. Het ipaard werd van ach teren geraakt, zakte door en gaf in enkele oogenblikken den gee6t. De spoortreinen hadden door het nood weer geen vertraging. Wel kwamen enkele treinen aanmerkelijk later dan gewoonlijk aan, doch dit was tengevolge van vacantie- en Maandagdru'kte. Verschillende telegraaf palen en lijnen langs de sporen zijn door den "bliksem getroffen, docli ook het onge rief, dat hierdoor ontstond, kon binnen en- kélló ureh -verholpen worden. Gisterennacht sloeg de bliksem in de woning van den heer G. Deters aan de Belt straat te Enschede. De brandweer blu6chte het vuur, maar van liuis en inboedel is veel vernield. Twee kinderen werden met moeite uit een brandend bed gqced. Alle6 wa6 ver zekerd. Zondagavond woedde boven Deventer pn omstreken een hevig onweder met zwaren regen. In Epse sloeg de bliksem in oen groote boerderij, die in een oogwnk in lichtenlaaio stond en geheel in vlammen opging. Verze kering dekt de 6chade. School- en Kerknieuws. Voordracht voor Hoofd der M. C. L. 0.- school to Baa in (alphabetisch)A. H. Fou mier, te Oud'-BoijerlandjH Korenstra, te Doorn, en J. Tli Rinketna, te Delft-, allen Hoofden van M. 0. L. O.-s-holen. Pensioengrondslag. Door het be stuur der „Vereen iging van Leeraren en Leera. lessen aan Inrichtingen van Openbaar Hooger-, Middelbaar- en Zeevaartkundig Onderwijs te Rot terdam", is aan den minister van Biiinenlaudsche Zaken een ad-ros gericht, waarin verzocht wordt, dat in <be zoogenaamd gesplitste betrekkingen waarbij dto leeraren-, die bij (hun. benoeming aan een bepaalde school, hierbij de verplichting krij gen, ook aan andere inrichtingen van gymnasiaal of middelbaar onderwijs, les te ge-ven, de dubbele pemaioengroiuMagen vervangen zullen worden door één enkelen pensioengrondslag, daar deze dubbele werkkring voor de betrokken leeraren geen invloed heeft op het salaris, doch wel op den pensioengrondslag. Adressanten zouden in de bedoelde gevallen het totaal-salaris van den leeraar als basis willen nemen voor zijn pensioen, of anders gaarne zien, dat eene regeling getroffen werd1, overeenkomen de mot die te Amsterdam, zoo, dat in de bedoelde gevad-llen, bij een normaal aantal lesuren, liet volle normale salaris verbonden werd aan de hoofdbetrekking, «-aardoor het als eenige pen sioengrondslag in aanmerking zou komen, terwijl lessen aan een© tweede school, zonder vergoeding gegeven, op het pensioen zonder invloed zouden blijven. Examens hoofdakte.. 's-Hertogenboseh. Geëxamineerd 13 vrouwe lijke candid'ateii. Geslaagd de dames: M. S. Wij nen en M. A. H. Geelen, beiden van Maastricht A. Janssen Steenberg, van Nijmegen; P. M. van der Meer, van Halsteren; J. A. M. E. Boers, van Grubbenvorst,J. W Langenhorst, van St. Anfr tbolusJ. J. Luijeks en A B. A. Snijdërs, beiden van Dongen. Stuurlieden-examenste '6-G:ravenhage. Gedaagd, groote stoomvaart, eerste stuurman, W. H. Mellema, G. C. Ko"ktweede stuurman, D. Dekker. Door de Aartsbisschop van Utrecht is in de plaats a an den heer G. W. van Heukelum, pastoor t© Jutphaas, d-io aldaar kort geleden is overleden, benoemd tot pastoor aklaar de hoog. eenv. heer dr. J. A. H. G. Jansen. Zondag had te Utrecht in het hotel Cen trale de 19e algemeene vergadering plaats der Nederlandsche Ste nografen-Vereoniging Stolze-Wéry, onder voorzitterschap van den heer ds. J. Quast. Het jaarverslag van den directeur, den heer J. L. Wéry, toonde aau dat liet ledental der v-etreeniging ongeveer stationair bleef, evenals het. aantal der uit gereikte diploma'sde studie van liet kort schrift. in de moderne talen neemt geleide lijk toe Ook uit de verslagen der afdeelin- gen en der commissarissen bleek, dat de er kenning van de waarde der stenographic voortdurend stijgt. Het stelsel werd weder om op oen aantal nieuwe scholen ingevoerd. Bij de bespreking van de belangen der ver een iging ontknoopten zich uitvoerige discus sies over verschillende maatregelen ter be vordering van liet kortschrift, vanwege de vereeriging te nemen. Besloten werd, dat de volgende jaarver gadering zal worden gehouden te Gronin gen. Na afloop der vergadering vereenigden zich de meesten der aanwezigen tot deelne ming aan een gezamenlijk uitstapje naar Utrecht's ometreken. Zeist. Zondagmiddag reed een 'huur rijtuig het hek van het landgoed Sten ia'', eigendom -van den heer Burmania baron Rergers uit en den Utrecflitschen weg op. Op dat o ogenblik naderde 'van uit de rich ting Utrecht een electrische tram, bestaande uit een motorwagen en twee aanhangwa gens. Daar de, tramlij n vlak langs het hek van „Stenia" ,voert, was ,een botsing onver mijdelijk. Het rijtuig werd door den eer sten aanhangwagen gegrepen en tusschen dien .wagen en het ijzeren hdk gedeeltelijk vernield. Een inzittende dame, mevr. Vau Hoogendorp, had 'zich nog bijtijds weten to redden door uit een dei- 'portieren te siprin- gen De koetsier echter slingerde van den bok en werd met verwondingen aan lioofd en rug jopgenomen. Hij werd naar het zie kenhuis vervoerd, alwaar dr. Kortlandt hem verbond. Het 'hek van 'het landgoed, alsmede de tramwagen, -werden ernstig be schadigd. Het paard kreeg geen letsel. Woosp. Bij een hevig onweder sloeg heden de bliksem in het bosch der buiten plaats .„Schoonoord" van den heer Van der Sleesen, vdde een paar boo men neer en stak den koepel in brand, die geheel ver nield ,werd. 2 Augustus te Baarn. Ter .gelegenheid van den verjaardag van H. m. do Koningin-Moedor, Ambachtsvrouwe vau Baarn, zullen iti het dorp enkele der voor naamst straten door de bewoners worden ver sierd en verlicht. Van gemeentewege zal op het Brinkplein eene versiering worden aan gebracht, terwijl aldaar 's avonds eene illu minatie zal Avorden gehouden en een concert za Iworden gegeven. Dee middags heeft op een terrein nabij de Gedenknaald van Wa terloo het reeds aangekondigde concours liip- peque plaats. Ten behoeve van het op 2 Augustus te Baarn te houden concours hippique zijn nog beschikbaar gesteld Een verguld zilveren medaille, uitgeloofd door den heer L. W. Groeneveldt, intendant van het particulier paleis en domein „Soestdijk" van H. M. de Koningin-Moe der, voor afdeeling Eenspannen, toebehoo- roiide aan landbouwers. Een émaille kruis, uitgeloofd door de ge meente Baarn. Een kunstvoorwerp, uitgeloofd door een paardenvriend, voor afdeeling springcon cours terwijl voorts door een van de leden van het comité beschikbaar zijn gesteld her- innerings-medailles voor inschrijvers Hors Conoours, waarvan een zilveren voor het schoonste en bronzen voor de overigen, een en ander ter beoordeeling aan de jury. Door het comité is aangevraagd aan Z.Ex. den minister van Oorlog om hh. officieren van ver af gelegen garnizoenen, die wen- schen deel te nemen aan het concours, zoo mogelijk, vrijstelling te verleen en van de op 2 Augustus a.s. te houden pairade, waar op Z.Ex. heeft gemeld het verzoek te heb ben gesteld in handen van de inspecteure der betrokken wapens, ten einde hierop te beschikken in verhand met de belangen van den dienst. Verder is door het comité nog aan de inspecteurs der bereden wapens ge vraagd, ook voor het concours hippique de bepaling te willen doen gelden, dat hh. officieren in 't bezit van rijkspaarden, daarmede mogen uitkomen. In een gisteren avond gehouden ver gadering van de afd. Amersfoort vau de Soc.-Dem. Arb. Partij is de heer J. Hof land candidaat gesteld, voor het lidmaat schap van den gemeenteraad, in district III (vacature-Saudera). De Clir. Historische Khsvereenigimg stelde den li heer M. van Heioma candidaat. I>e generaal majoor Roelafs, bevel hebber in de He Militaire afdeeling, zal hier Donderdag een iuspectie houden over de militaire gehouwen. De bronzen medaille voor twaalf jarigen trouwen dienst is op 21 Juli a s. toegekend aan den sergeant majoor admini strateur H. J. Kraay van het 5e regiment infanterie. Van het le reginient Huzaren is aan den wachtmeester v. d. Koek alhier een voortdurend pensioen vau f 432. 's j-aars toegekend en den milicien van Kooij een pensioen van f 200 's jaarsde laatste wegens lichaamsgebreken. Voor het „Mercurius-Dipiloma" vau de Federatie van Handels- en Kantoorbe»- dienden-vereenigingen in Nederland klaag den, voor Boekhouden, de lieeren J. Stuurop en J. van der Vlugt. Belanghebbenden worden attent ge maakt op de kennisgeving van B. <en W. (betreffende het register ,van inschrijving o vet het jaar 1910 en «de alphabetize lie naamlijst bevattende de ingeschrevenen voor de nationale .militie voor 1911. In de zweminrichting werd het di ploma uitgereikt aan de leerlingen H. A. J. Driessen., J. A. de Koeijer, J. Verhoef, E. J. Hilling en H. C. A. Vermolen. De temperatuur van liet water was heden morgen 7 uur 68 graden Fahrenheit. Weggoloopen een ree-kleurige, Holl. herdershond, tenger dier, l£ jaar oud. Zij, die eenige inlichtingen kunnen geven, om trent verblijfplaats van het dier, worden beleefd verzocht, hiervan kennis te geven aan den Commissaris van Politie. Faillissementen. UitgesprokenUtrecht. J. Schellin gerhout. beurtschipper, wonende te Bn-u- kelen-Nijenrode. Rechter-commissarisjhr. mr. J. Schuurboque Boeyecurator: mr. J. F. E. Claringhould. Scheepst ij dingen. Opgave van liet agentschap Alex. Mackintosh en Co., Amersfoort Het stoomschip „Oranje", van. de Mij. N«derland, arriveerde 16 Juli te Batavia. Telegrafisch Weerbericht. Na»' waarnemingen in den morgen va® 19 Juli 1910. Medegedeeld door het Kon Ned Met Instituut te de Bilt Hoogste stand 774.4 te Horta; laagste stand 753.9 te Swinemunde. Verwachting tot den avond van 20 Juli: Zwakke tot matige N. tot W.-wind, zwaar bewolkt, weinig of geen regen. Weinig ver andering in temperatuur voorheen W. CROOCKEWIT W.Azn. Kortegracht 7. assurantiën, credieten Coupons Deposito1., Effecten, Prolonöatién Vreemd geld Wissels. Krommi Kienw# Gracht 46Utrecht Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal 11,000,000.—. Verschaft op billijke voorwaarden crediet koopt en verkoopt Effecteii. Coupons en Bnitenlandsch Geld, sluit prolonga- tiën tegen den koers van don dag en opent rekening - courant met rentevergoeding Neemt gelden in depót met 2 dagen opzegging k 3 "2 pCt. U3'/, voor drie maanden vasl 8'/ voor zes maanden vast fc 31/3 voor een inar vast ft 4 hare Spaarkas k S Belast zich met het in bewaring nemen van waarden in hare brandvrije in richting. Kantoor geopend eiken iverkdag van s mor gens 9 tot s namiddags 3 uur. Betaaltijd van 101 uur. Do Directie, j. j. VAN ASCII VAN WIJCK. G. W. j. HOOFT. Notaris SCHALIJ, te Breukolen-Nijenrode, zal op Vrijdag den 12 Augustus 1910, des namiddags ten 6 ure, in het Logement „het Statewapen", aldaar in het openbaar verkoopen De boomvruchten uit onderscheidene boomgaarden, gelegen onder Breu- kelen, Ruwiel, Zuijlen en Utrecht. Do Notaris VAN HEYST, te Wijk bij Duur stede zal de gewone rerkoopingeh van Boomvruchten dit jaar houden: Te Wijk bij Dnnrstede, op Donderdag 4 Augustus, nam. 2 uur, bij S. HOL, aan de Markt. Te Cotlien. op Vrijdag 5 Augustus, nam. 5 uur, bij W. WALTJEN. Te Yeeïiten, op Zaterdag 6 Augustus, nam. 4 uur, bij Mej. VAN DE VEGT. Te Langbroek, op Dinsdag 9 Augustus, voorm. 11 uur, bij J. KRONENBURG. Te Bunnik, op denzelfden dag, nam. 6 uur, bij H. VAN DER HORST. Te Werkhoven, op Woensdag 10 Augustus, nam. 4 uur, bij J. VAN LEEUWEN. Breeder bij biljetten en bij notitiën, welke te zijner tijd aan de bekende adressen zullen worden verzonden. Er b. z. a. tegen 1 of half Aug.te Amersfoorteen net TWEEDE-MEISJE P. G.leeftijd 20 j.z. z. d. w., en goed kun nende naaien, stoppen en taleldienen en v. g. g. v. Br. onder lett. L M. Herderinne- straat 20, DEN HAAG. Brillen, Pinee-uez en alle - Optische Instrumenten. - Velband- an Zlekenverpleglngs-Artikelen. Prima kwaliteit Scharen en Messen. Reparatie- en SI ij pin richting W. F. A. GROENHUIZEN. Instrumentmaker. Lang eet raat 42 Telefoon Interc. 83. Mrs. Y'ONGE. De Erfgenaam van RedcIyU'c. Nieuwe uitgaaf met 4 fraaie platen, 2 deolen voor slechts f 1.90. In 1 Prachtband slechts 1 2.50. Miss CU91MIN.S. Dc Lantaarnop steker. Nieuwe uitgaaf met 1 fraaie platen, 2 doelen voor slechts f l.OO. In 1 Prachtband slechts 1 2.50. Verkrijgbaar bij den Uitgever D. BOLLE, Hang 98 te Rotterdam, en verder alom Franco na ontvangst van Postwissel waarop verlangde melden. BU vooruitbestellingDiners van f l.so, f 2en hooger per persoon. Minzaamst aanbevelend, VAM REPARATIE-INRICHTING. Aanbevelend Langestrant 143. CONCOURS HIPPIQUE, ZEIST. 21 en 22 Juli '10. Eerste I»ag o. a. SPRIBfd-COXCOURS. ENTREE. ïsten dag Tribune terrein f 3.Voorterrein f 1.—. 2den „1 2 Beide dagen f 4.—. f 1.25. Namens het Bestuur: MATTHIAS DUYS Voorzitter. C. FRED. KLOKKESecr.-I'cnningm. Amsterdam. G. J. COOL, Rotterdam. UTRECHT, Biltstraat 30. Teleph 322 binnen 4 weken door gebruik van ééne dosis van onzen beroemden „KR1TDEXB4LSEM" Geheel nieuwe methode. Volkomen I garantie. Geen succes, geld terug. Ook uitstekend tegen Kale Vlekken en Haaruitval. I Zending fr., (geheim verpakt,) na ontv. I van postwissel k f 0.75 (ook postze gels), rembours f 0.90. 1 Bestelt ééne dosis en de uitwer king zal u verbazen. Indien na het I gebruik het succes nog niet geheel I bereikt is, dan leveren wij den Krui- donbalsom verder gelieol gratis, wtot dat het succèa volkomen verkre gen is. CHEM. LABORATORIUM „1IOLLANDIA W. Wagenstraat, Rotterdam. modern) en e«n prachtig Huiskamer-ameuble ment, massief eiken, door bijz. omst. aange boden. Ook afzonderlijk. Zes maanden oud, kwitantie en blijvend garantiebewijs ter inzage. Nu voor den hal ven prijs. To zien tot^a.s. Vrijdagavond, dagelijks van 10 tot 0 uur^aan de transport en bergplaats van Inboedel» van C. SCHIMJIKL, lUtrechtschestraat 20—28, Amersfoort. m DAALDERS kost slechts ds helft van andere goede cacao. Do prils van aan bus van I Kilo (twoa pond) bedraagt 1.50 (een daalder). Kleinere bussen naar verhouding. Hooit los verkrijgbaar.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3