BINNENLAND^ stadium is getreden. Hij vertoeft nu in Pa rijs, nadat hij gedurende vijf dageu in Vichy is geweestmen zegt, dat hij naar een sana torium zal gaan om zich daar aan eene ope- ratio te onderwerpen. Al« het bericht waar is, dan zou de prins zich nu eens in een toestand bevinden, die hem aanspraak gaf op medelijden. Maar de vraag is of het waar isin Belgrado wordt ter bevoegde plaatse het bericht, dat de prins bedenkelijk ziek zou zijn, ongegrond genoemd. TarWto- De correspondent van de Lokal-Anzeigei te Konstantinopel heeft met een hoogge plaatst Turk de verzekering ontvangen, dat het verhaal van do samenspanning tegen de joug-Turken niet anders dan eeu doorga- stoken kaart was. Het was, zeide hij, aan de ingewijden al lang bekend, dat het Comité den tijd, dat de Kamer niet bijeen was, zou gebruiken, om zich zij 11e voornaamste tegenstanders van den hals te schuiven. Eene geheime com missie uit het comité werd met die taak be last. Zij begon met Achmed Samini op zij te schuiven. Verder was zij er op uit de lei ders van de drie groepen der oppositie uit het openbare leven te verwijderen. De met hei geld van Sjerif-pacha gesticht») vereetu- ging van de radicale hervormers, waarbij zicli alle politici van de oppositie hadden aangesloten, moest de stok zijn, om den hon<i( mee te slaan. De zegsman van dezen correspondent ver zekert, dat de oppositie er wel naar streef de, om op eeu goedeu dag aan het roer te komen, maar nooit aan de aanwending van onwettige en onparlementaire middelen heeft gedacht. Saloniki, 23 Juli. De directeur van het belastingkantoor te Uskub is gis terenavond liier vermoord. Sofia. 23 Juli. Een troep Macedo nische uitgewekenen ia te Sofia aangeko men. Bij wijze van voorzorg werdeu zij naar liet binnenland gezonden, waar zij zullen kunnen werken. De minister van binnenlandse he zaken heeft de medewerking van do militaire autoriteiten gevraagd om de grensbewaking te versterken. Brit»ch-Indië. Uit Calcutta wordt bericht, dat het on derzoek naar verborgen wapenen door de politie wordt voortgezet. In een huis in Noord-Calcutta werden kisten revol vers en geweren met patronen gevonden. De bewoners, twee jonge Bengalen, ontkwamen. Een bijzonder gerechtshof is belast met het voeren van liet proces tegen dertien aan zienlijke Bengaleezen uit Khulua, die be schuldigd worden tot den oorlog tegen den Koning te hebben aangespoord. Daarna zul len voor dit hof terecht staan 45 andere personen, onder wie zich eenige rijke en aan zienlij ko mannen bevinden. PtrvNk De regeering heeft in de bazar laten uit roepen, dat een van de moordenaars van Seyd Abdollah is opgespoord en volgens de wet zal terechtstaan. De bazar zal nu weer geopend worden. Uit Teheran wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat de vorming van het kabinet geen bezwaar meer zal oplevereu, nadat de regeering aan de geestelijkheid heeft toege zegd, dat do plaatsen in liet bestuur weder door geestelijken zullen wordeu bezet. cw** Volgens een Reuter-bericht heeft de Cbi- neescho regeering op de mededeeling van het sluiten der Ruesisch-Japansche overeenkomst geantwoord, dat hij zich verheugt over het (vasthouden aan heft verdrag van Ports mouth en aan den status quo in Mandsjoe- rije. China zal in de toekomst in overeen stemming met het verdrag van Portsmouth en met de Chineesch-Japausche verdragen handelen en zijne bemoeiingen voortzetten in alle zaken, die voortvloeien uit de uit oefening van zijne souvereiuiteitsrechten en uit do voor allen gelijke gelegenheid tot outwikkeling van handel en nijverheid, op dat de belangen van alle landen zoo goed mogelijk worden behartigd. Vereenigde Staten. Londen, 25 Juli. De Times be richt uit Washington, dat president Taft gisteren te Barharbour bij het golfspel zijn enkel heeft verstuikt. liet ongeluk veroor zaakt hem vrij wat pijn, maar de presideut nam gisteren zijne ambtsplichten waar. De Indépondance spreekt van 't be- zook van prins Hendrik der Nederlanden to Brussel op 15 Augustus. De Patrio te geeft einde October op als den datum voor het bozoek van keizer Wil helm aan koning Albert. De Gazette, van baren kant, acht hot niet onmogelijk dat pres. Faillières nog in den loop van dit jaar zijn tegenbezoek zal bren gen te Brussel. Engeland zal ook zijn Académiciens hebben. Het besluit daartoe is geiiomou dichters, romanciers, dramatische kunete- naarv politieke schrijvers, pihilosophen zul len door de groots ten onder lien worden ver tegenwoordigd in een te stichten lichaam, dat weldra een Instituut belooft te wor den Naast lord Morley, de befaamde his toricus van Gladstone, staatssecretaris vin- oen wij al de namen vermeld van Thomas Hardy, Henry James, Editiond Gorse, den auteur van die zeldzame autobiografie ,,F ather and So n", welke op het oogenblik zooveel opgang maakt, Arthur Wing Piiiero, Barrie, enz. En niet te ver geten Rudyard Kipling en George Wells 1 De tijden, dat men gedurende een zeereis van do dagelijksche courantenspijs verstoken was, zijn, tenminste voor de groote booten, eindelijk voorbij. Thans bezit iedei der zwemmende oceaanreuzen zijn eigen drukkerij en zijn eigen scheepecouruut, die dank zij de draadlooze telegraphic soms zelfs hare lezers aan boord even prompt kan inlichten, als de bladen aan land. Zelfs was bijv. de ,,Lusitania" bij de jongste Engel se he verkiezingen in staat, de uitslagen aan haar lezers ter zelfder tijd gedrukt te bren gen als de vastelandspers, ja, menigmaal kan de sclieepscourant, omdat het opmakeu eu expedieereu van haar minder tijd vraagt, zelfs eerder iets aan de groote klok hangen, dan haar collega op liet land. De grootste Engelse he oceaan-courant, de „Cunard Daily Bulletin" van de Cunard Line, ver schijnt met een oplage van 20002500 exem plaren, 32 bladzijden groot en kost 2A penny per nummer. De Compagnie Générale" Trans- atlantique geeft ecu „Journal de l'Atlan- tique" uit, die zelfs geïllustreerd is. De Duitsche scheepvaartmaatschappijen geven hare passagiers hare sclieepscouranten kos teloos de Norddeutsche Lloyd de „Ozeau- Zt itung" eu de Hamburg-Amerika-Liuie het „Atlantische Tageblatt", ieder 16 bladzij den grow;, half in Duitsch eu in Eugelsch gesteld. De door de Londensche suffragettes beraamde massale onunetocht door do stra ten der Engelse he hoofdstad, is Zaterdag met buitengewoon sterke deelname van be langstellenden volbracht. In geen enkel op zicht is de vrede, welke bij de strijdlustige aanhangsters van het vrouwenkiesrecht an dere slecht bewaard is, verstoord. Twee reusachtige optochten, de eene in East-End, de ander in West-End opgesteld, doortrokken de straten van Londen en richt ten hun koers uaar het historische Hyde- Park. Do stoet van East-End, die van de Theemiskade afging, was vooral zeer schil derachtig. De aanvoerster, Miss D r u m- m o n d, omringd door een staf bereden ad judantinnen, reed vooraan. Zij werd ge volgd door 817 gevangenis-martelaressen. De optocht van het westen verzamelde zich bij Notting Hill en werd eveneens door mi litaire amazones begeleid. Een barer, MÏ6S Vera Holme, viel met baar paard in Ken sington Palace Garden. Politieagenten hiel pen haar op, en dapper besteeg de moedige rijdster weer het ros, ondanfas bekomen kwetsuren. In Hydepark werd van 40 tri bunes gesproken, voor een auditorium vau honderdduizenden. Alles verliep in de beste orde, en het publiek bleek deze reuzenmee- ting zeer genegen. Canada beeft voor het oogenblik weer groote behoefte aan arbeiders, vooral voor den aanleg van spoorwegen. Daarom heeft het tijdelijk de bepa'ing opgehevendat ieder immigrant f 60 moet bezitten. Een-en-fcwmtag Mormonen, meeren- dceJs Amerikanen en Engelsdben, hebben kennis ge-kregen, dat zij binnen drie dagen het Pruisische gebied moeten verlaten, daar men hen als hinderlijke vreemdelingen be schouwt. Men had hen Donderdag avond aangehouden op een bijeenkomst, die in het Oo6t-eönde van Berlijn belegd was voor een lezing van Thomas E. Mc Kay uit Utah, eeu Mormonenleider in Duitschland en Zwitser land, die te Zurich zijn hoofdkwartier heeft. Mc Kay is dadelijk naar Rotterdam vertrok ken, waar hij ook het woord zou voeren. De bladen van Warschau deelen een vreeselijk feit mee. Te Gregor stierf dezer dagen een oud man, Domiczenko genaamd, 90 jaar oud. Na zijn overlijden drongen eenige buren eu bloedverwanten in zijne woning en vonden overal menschelijke over blijfselen. Do overheden werden verwittigd en deden huiszoeking. Men kwam tot de volgende ontdekking Domiczeuko nam ontvluchte gevangeuen op. Toen hij er een in huis had, gaf hij hem overvloedig te eten en te drinken en meng de ten slotte een slaapmiddel in den drank. Toen sneed hij hem de keel af en maakte pekelvleesch van hem, wat dan diende om andere gevangenen te voeden, die op huune beurt hetzelfde lot oudergingen. Daar ge vangenen nooit ontvluchten zonder latige toebereidselen eu zonder eeuig geld bijeen te hebben, begon Domiczeuko natuurlijk met zich van dat geld meester te maken. De politie vond in de keldere kisten vol men- sc hen beenderen. Men weet niet fyoeveel on- gelukkigen door den bandiet zijn omge bracht, maar het getal moet groot zijn, te oordeelen naar het aantal gevonden beende ren. Domiczeuko was onder de veroordeel den bekend als een braaf oud man, op wien men rekenen kon. Te Barking (Eng. graafschap Essex) is dezer dagen zekere Harman op zijn trouw dag in hechtenis genomen. Hij had, zoo gaf hij voor, eon goede betrekking in Zuid-Afri- ka en hij zou, terstond na het huwelijk, met ziju jonge vrouw daarheen vertrekken. Maar een paar uren na d^ huwelijksinze gening, terwijl de jonggetrouwden met ver wanten en vrienden vroolijk bijeen waren, kwam opeens de eerste vrouw van o.n brui degom, die hij met vier kinderen te Londen in den steek had gelaten, en liet hem door de politie in hechtenis nemen wegens biga mie. Hij is nu veroordeeld tot eeu jaar tucht huisstraf. Ongeveer tien jaar geleden werden te Co- rancoz vijf kinderen van dien pachter Brière vermoord. Brière zelf werd van die afschu welijke misdaad verdacht^ schuldig verklaard on ter dood veroordeeldmaar zijn vonnis word veranderd in gevangenisstraf Thans is echter te Tours een voddenra per, die den akeligen naam Bourreau (beul) draagt, zich bij liet gerecht komen aange ven als de moordenaar van Brière's kinde ren. Do man is in hechtenis genomen en er is een onderzoek ingesteld, om uit te maken of Brière werkelijk onschuldig veroordeeld is. Initusschen is Brière dezer dagen in de gevangenis overleden. Hij betuigde bot het laatst tof, d-at hij onschuldig was aan den vijfvoudigen moord. De SLmp'on-spoorwCg is bij Domodos- sola versperd, ten gevolg© van oen aardstor ting en met hot vrijmaken van het spoor zul len verscheidene dagen, misschien wol tien, heengaan. De treinen naar Milaan moeten nu langs de oude lijn van Novara gaan een omweg, die de reis een half uur langer maakt. Lens, 23 Juli. In de mijn Winglee vielen twee kolenkarren met vijf werklieden in een put. Drie werden gedood, een gewond. San Ron no, 23 Juli. Door storm en onweer zijn bijna alle huizen beschadigd. Een persoon werd gedood, 14 gewond. Te Solaro stortte een steenfabriek in. Veertien werklieden werden gedood, velen gewond. Milaan, 23 Juli. In een onweer zijn te Busarsizio eenige fabrieksschoorstee- nen omgewaaid. Tien werklieden werden gedood, verscheidenen ernstig gewond. Te Salario zijn 14 dooden en een twintig tal gewonden. Te Saronno zijn drie dooden en eenige gewonden. Er moeten nog meer slachtoffers zijn in andere gemeenten van het arrondissement Gallorati, maar de be richten daarover ontbreken. De gemeenschap is gedeeltelijk verbroken. De prefect begeeft zich naar de plaats van de ramp met sol daten en brandweermannen. Te Mosciane veroorzaakte een cycloon groote schade; er ziju 15 slachtoffers. 24 Juli. Uit de ontvangen berichten blijkt, dat de rampspoedige gevolgen van d© cycloon voornamelijk een gevolg zijn van het instorten van de schoorsteenen der fa brieken. Er zijn omstreeks 50 dooden en verscheidene honderden gewonden. Bustoreizo, Saronno en omstreken zijn zwaar beproefd. In den omtrek van Monza is belangrijke schade aangericht. De boet- kapel, die is opgericht ter herinnering aan Koning Humbert, is beschadigd. In den om trek van Bergamo werd op het veld schade aangericht. In het Russische district Tsjerkassy zijn bij een orkaan en een wolkbreuk 17 ge bouwen vernield en acht fabrieken zwaar be schadigd. Tokio, 24 Juli. Het stoomschip Tetsureimaru is op de reis van Kobe naar Dalny heden nacht vergaan ter hoogte van Chindo (Korea) met 246 passagiers. Veertig personen zijn gered; de overigen worden ge mist. Er zijn oorlogsschepen uitgezonden om lien op te sporen. Muziek bij de Eskimo's. Over de muziek bij de pool-eskimo's heeft een Deenseh geleerde, Cliristian Lefo- den, in Berlijn een hoogst interessante lezing gehouden, aan de hand van lichtbeelden en phouograaf. Als voor alle primitieve volken is bij de eskimo's de muziek een middel tot uitbeelding van hun leed en vreugde. De muziek der Groenlanders, waar de dans on afscheidelijk mede samengaat, is een soort van recitatief, waarin slechts weinige tonen zich vereenigen tot een voor ons gehoor zeer eigenaardige, maar niet onschoone melodie. De tekst bestaat uit weinige, steeds terug- keerend© woorden. Merkwaardig echter roert het ons gevoel, wanneer deze gering uitdruk kingsmiddelen een dramatische hoogte be reiken en met een schelle dissonant sluiten. De Groenlander is zeer trots op de cultuur van zijn stamgenooten en op zijn muziek. Op de Europeanen ziet hij meelijdend neer, zij dunken hem zoo'n tusschending van mensch en dier En toen Lehden aan een Groenlar.dschen zangmeester uit dankbaar heid voor de gehoorde muziek een' composi tie van een der grootste musici voorspeelde, liet de eskimo hem ophouden en zeide min achtend: „Ach, zooveel tonen en toch geen betere muziek." Vergeleken met de muziek van andere natuurvolken gelijkt de Groen - landsche sprekend op de Indiaansche. De muziek is den kenners van het eeuwige ijs een uiting van hunne gevoelens, zij beeldt hun omgeving uit, de donkere winternach ten, hun avontuurlijk leven, en bezweert te vens boo zo geesten. Is het ftuberculeuse rund gevaarlijk voor den mensch? Bekend is, dat Robert Koch op het Brit- sche tuberculose-congres van 1901 reeds be weerde, dat ernstige ziekteprocessen door bovine kiemen veroorzaakt, bij den mensch zelden voorkomen. De tegenspraak van vele zijden ondervonden, deed hem op de con gressen van 1902 eu 1904 zijn meening nog eens herhalen en daarbij opgeven, op welke wijze bewijsmateriaal voor zijn stelling kon worden verzameld. Het „Kaiserliche Ge- sundheitsamt" is op zijn voorslag ingegaan en heeft gedurende de jaren 19051909 in een verzamelstaat te zamen gebracht vele gevallen van uiertuberculose bij runderen, negegaan hoe lang de ziekte had bestaan en welke menschen en kinderen melk en boter van die zieke runderen gekookt of onge kookt hebben genuttigd. Weber geeft van d© uitkomsten van dit onderzoek verslag in het 10de deol der Tuberkulose-arbeitetl aus dem Kaiserlichen Gesundheitsamt". Hij vat het resultaat der onderzoekingen als volgt samenHet gevaar, dat den mensch dreigt door het gebruik van melk en melkproducten van vee met uiertuber culose is zeer gering vergeleken bij dat het geen den mensch dreigt van zijn mede- mensch, die oan open longtuberculose lijdt. Volkomen stemmen deze resultaten dus overeen met de cloor Kocli geopperde stel ling. Zeer nuttig moet, het dus genoemd worden al die maatregelen te nemen, welke ons in staat stellen melk te verkrijgen van ziektekiemen. Op den voorgrond mag men die bemoeiingen echter niet plaatsen, wan neer het gaat om de bestrijding der tuber- close bij don mensclidaar is het hoofdzaak den tuberculeusen mensch aan te vatten, die door het verspreiden van kiemen1 een gevaar voor zijn omgeving is. De bestrij ding der rundertuberculose is dus volgens de laatste inzichten van veel minder prak tisch belang voor de tuberculose van den mensch, dan men vroeger heeft aangenomen. (Weekbl. van Zuivelber.) Muzikale eigenaardigheden. Het dikwijls geciteerde woord „Een talent vormt zich in de stilte", schijnt op muisici niet zoo algemeen van toepassing al6 bij de andere scheppende geesten. Ame rigo Scarlatti wijst in een interessant arti kel in „Ora et Labors" op de merkwaar dige voorliefde van een aantal groote musici voor een luidruchtige omgeving. Een groot- aantal nog tegenwoordig bewonderde mees terwerken der toonkunst zijn onder omi- standigheden ontstaan, die van iedere „Ruhe des Schaffen»" verre verwijderd zijn. Wan neer Cimarosa componeerde, moest hij la waai om zich heen hebben, het liefst was het hem, waaneer hij zijn iuspiraties temidden van een kring van pratende en schertsende vrienden op het papier kon brengen. Berlioz componeerde zijn heerlijke orgel sonate. „Het afscheid van de Herders", in liet huis van den architect Due, te mid den van een gezelschap, dat zich vol ijver en in 't minst niet geruischloos met whisten vermaakte. Wanneer Gluck in zijn geboor testad Weidenwang vertoefde., liet hij zijn spinet naar buiten dragen, in de onmiddel lijke nabijheid van de veemarkt werd het instrument dan opgesteld, en hier compo neerde Gluck, bij bet gebrul der oasen en het geschreeuw der kooplui. Paer schiep ziju beste composities terwijl hij met vrienden schetste of disput-teerde, met ziju kinderen speelde of met zijn vrouw allerlei huise lijke aangelegenheden in orde bracht. Gou nod schreef met voorliefde onder het rei zen, in de postkoets of in den spoortrein. Het beroemde „Gebed van Mozes" van Ros sini ontstond in een kwartiertje te midden van een vroolijk schertsend, luidruchtig gezelschap vau vrienden, die tea huize van den dichter TrotJtola bijeen waren geko men. Trot lol a bracht Rossini de verzen, en deze begon te lezen, daar de dichter een al te (strenge (kritiek vreesde zeidé |hij tiot Rossini.meester, ik heb er langer dan een uur over gewerkt." „En jk zal er d© muziek in een kwartier bijschrijven", ant woordde Rossi ui. Hij hield woord, een kwartier later was het- „Gebed van Mozes" gecomponeerd. De Staatscourant van Zondag 24 Ju'i bevat o.a. de volgende Koninklijke Beslui ten: i erkend en toegelaten op den voet van Ne- dexüandisclh onderdaan als vie©-consul van Panama te Rotterdam, G. de Koster; op verzoek eervol ontslagen als analyst© bij het Rijkslandbouwproefstation te Goes, mej. C. den Hollander. Ter gelegenheid van de verjaring van den dag, waarop in Turkije de Grondwet werd ingevoerd, wapperde Zaterdag de vlag vau het land uit de woning van den Turk- schen gezant in het K. Voorhout te 's Gra ven hage. Invoering justitieel© wetten. Zuljlen de nieuwe justitieel© wet ten 1 Januari e.k. in werking treden, d© nieu we voorschriften echter, ingevolge waarvan de Hooge Raad met vijf en do hoven met drie leden zullen rechtspreken, zullen, naar het „Weekblad van het Recht" meldt, reeds November e.k. ingevoerd worden. Voorschotten voor volks huisvesting. Naar men aan de Arnh. Crt. mededeelt hoeft het rijk nu reeds een bedrag van ruim 15 miilioen gulden voorge schoten aan do vereenigingen tot verbetering der volkshuisvesting in verschillend© gemeen ten van ons land. Bij beschikking van den minister van Marine is de officier-machinist der 2de klasse C. P. Ivaptein, geplaatst in de di rectie der marine te Willemsoord, met 11 Augustus a.6., op non-activiteit gesteld. De Statenverkiezing in Amaterd am. Thans verneemt het Hbl., dat het bestuur der A.-R. kiesvereeniging N©d. en Oranje IV alsnog heeft besloten den kiezers aan te raden Maandag a.e. op den heer mr. W. baron Röell te stemmen. Door B. en W. van 's Gravenhage is praeadvies uitgebracht op het bekende adres der directie der Haagse he Tr anrweg-Maat schappij, houdende wenschen en bezwaren in verband met de stroo mie vering door de gemeentelijke electrische centrale. De conclusie van het praeadvies is, dat B. en W. den gemeenteraad in overweging geven aan de directie te berichten dat er geen fout in de berekening van de boeveel heid geleverde stroom is gemaakt en er der halve geen aanleiding bestaat tot herreke ning der betaalde bedragendat de bereke ning, zooals reeds door B. en W. aan adressante is medegedeeld, in het vervolg zal geschieden door twee seriën van vier me ters en dat de gemachtigden der Haagsche Tramweg-Maatschappij eenmaal per maand toegang zullen hebben tot de meters, nadat zij zich hiert-oe tevoren bij de directie van het gemeentelijk electrisch bedrijf zullen hebben aangemeld en dat er geen bezwaar bestaat de meters zoowel van de zijde der gemeente als van die der Haagsche Tram weg-Maatschappij te doen verzegelen. Toestand der gemeente 's Gravenhage. Uit het verslag van den toestand der gemeente 's Gravenhage over 1909 blijkt o. a. dat de werkelijke be volking op 31 Dec. 1908 bedroeg 118.110 mannen en 140.902 vrouwen, totaal 259.012, terwijl die cijfers over 1909 resp. waren: 123.128, 146,960 en 270.108. Geboren werden 3677 mannen en 3583 vrouwen, totaal 7260; overleden resp. 1587, 1745, 3332. 't Getal huwelijken bedroeg 2142, dat der echtscheidingen 100. De totale opbrengst van het vergunnings recht krachtens de Drankwet bedroeg in 1908 63.146.87i, in 1909 61.806.88. Het aantal vergunningen bedroeg op 31 Dec. 1908 517 en op 31 Doe. 1909 518. De bestrate oppervlakte, die 2.928.080 M2. bedroeg op 31 Dec. 1908, vermeerderde dit jaar met 142.843 M2. en bedroeg dus 3.070.923 M2. op 31 Dec. 1909. In den morgen van den 30sten April werd ter herinnering aan de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana op het Oostelijk en op het Westelijk gedeelte van het Sweelinck- plein een zwartbladig beukeboompje ge plant; beide boompjes groeien zeer goed. Aan verschillende dienaren van politie werden wegens overtreding hunner instruc tie boeten opgelegd tot een bedrag van 234.25. Voor bijzondere plichtsbetrach ting enz. werden belooningen toegekend tot eeu bedrag van 6062.13. Het aantal aangegeven voorwerpen ba- droeg 11657. Op 1 Jan. 1909 werd in 68 openbare 6cholen lager onderwijs gegeven en wel in 33 scholen der 2e kl., 12 der le kl., 19 bur gerscholen voor jongens en meisjes, 1 burgerschool voor meisjes en 3 buitengewone scholen voor lager onderwijs. In dit jaar kwamen geen nieuwe scholen gereed. Het getal leerlingen op de openbare scholen bedroeg op 1 Jan. 1909 11231 m. en 10743 vr., totaal 21974. Op 31 Dec. 1909 waren die cijfers resp. 11787, 11101 en 22888 Kosteloos werden onderwezen op Dec. 1909 2052 m. en 1926 vr., totaal 3978. Het aantal bijzondere scholen in deze ge meente bedroeg op 31 Dec. 1909: 65. Het getal leerlingen op de bijzondere scholen bedroeg op 31 Dec. 1908: 7626 m. en 7568 vr., totaal 15194. Op 31 Dec. 1909: 7802 m. en 7814 vr., totaal 15616, van wie kos teloos onderwezen werden op 31 Dec. 1908: 2430 m. en 1990 vr., totaal 4420. Op 31 Dec. 1909: 2067 m. en 1874 vr., totaal 3941. Het getal gemeente-bewaarscholen be draagt 9. Verzoek om herstel van grieven. De heer W. van Dijk, voorma lig commissaris vau poilitie te Hilversum, heeft zich gewend tot' H. M. de Koningin, ■met verzoek of het Hare Majesteit moge be hagen Hare hooge tusschen'komst te willen vcrlecnen tot herstel van grieven en tot be tering van het door hem geleden onrecht en hem adressant, met onverminderde werk kracht en lust tot arbeiden toegerust, weder om werkzaam te willen doen stellen, zoo noo- dig na gehouden onderzoek. Uit d q loopbaan van den heer Col ij n. „De Banier" vermeldt de volgende aardige bijzonderheid uit de mili taire loopbaan van het lid der Tweede Ka mer, den lieer H. Colijn. Hij maakte, zooals men weet, de Lombok expeditie mee. Op zekeren dag was men gelegerd rond om 'n kampong van Lombokkers. 't Was noodzakelijk om er over de heining te kij ken hoe 't er daarbinnen toch wel uitzag. Doch dit was een gevaarlijk werkje. Want zoodra één der Hollanders 't hoofd boven de schutting waagden uit te steken, was hij 't mikpunt der inlanders, die met wiskundige zekerheid schoten. „Neen, jongens", zei Colijn, „jullie niet meer, ik zal 't zelf wel doen". Ze keken raar op. Maar de aanvoerder nam 'n 6oldatenmuts en stak die op 'n stok. Toen beklom hij langzaam de ladder. En beurde de muts eenige keeren iets bo ven den rand der heining. Daarachter lag men op den loer. Plotseling ging de muts boven de schut ting uit en meteen werd zij aan flarden ge schoten. Maar onmiddellijk na dit salvo stak Colijn zijn hoofd boven de heining uit, overzag den toestand daarbinnen en eer de Lombokkers de krijgslist begrepen hadden, was de dappere officier al weer beneden. Hij had zijn doel bereikt. In de plaats van d©n heer Roeéke is tot directeur van de gemengde zangwereeni- ging Musis Sac rem" te Amsterdam be noemd de heer L. C. Keereweer te Utrecht, die d©ze benoeming heeft aangenomen. Begrafenis P o p p e4 Een zeer groat aantaJI ambtenaren der registratie, van den 'hoogste® tot den laagsten rang, zoome de een groot aantal vrienden en bekenden waren Zaterdag op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te '6 Gravenhage, om de laat ste eer te 'bewijzen aan het stoffelijk over schot van dl©n heer J. Poippe, in leven ont vanger der registratie, dlie dezer dagen door een misaprong op de electrische tram, op zoo noodlottige wijize bet leven ver loor. Nadat de kist, bedolven onder een schat van kransen en bloemstukken, boven d© groe ve was geplaatst, bracht in de eerste plaats de heer J. D. G. Schuuring, hoofd-directeur der registratie, een afscheidsgroet namens het corps ambtenaren der registratie en domei nen. Hij schetste de groote verdiensten van iden overledene als ambtenaar. De gepens. kolonel J. C. M asm an ©prak daarna als vriend van d©n overleden©, wiens vriendenhart niet Voor iedereen openstond, maar wie er eenmal een pfflaats in vond, leer de er de volle waard© van kennen. Zijn treurend© vrouw verliest in hem all ies haar steun, haar liefde, haar geluk, alles wat zij op de wereld had. Namens de wedluwe en verdere betrekkin gen dankte daarna ©en familielied voor de betoonde belangstelling. Inzonderheid wened- de hij zich daarbij tot de beide heeren, die het woord hadden gevoerd. Internationaal Uitge verscongres. Zaterdag middag bracht een groot aantal buiten!' andsche leden van het Internationaal Uitgeverscongres een be zoek aan Leiden. Daartoe dOor A. W. Sijt- hoff's Uitgevers-maatschappij uitgenoodigd, werden zij met hunne dames in rijtuigen van het station afgehaald, waarna een toer door 6tad en omgeving werd gemaakt. Hierna wer den d© gebouwen en inrichtingen van genoem de uitgevers-maatschappij beziohtigd, waarna een salonboot van de maatschappij ,,D© Volharding" het gezelschap over het Braos- semer- eu KnagermCer voerde. Na terug komst wachtte de gasten een feestmaaltijd in Maison Prins. De burgemeester jbr. mr. De Gijselaar, vergezelde de vreemdelingen. Algemeen ©Ned. G e h. Ont houd e r s b o u d. Aan het jaarverslag van den Algem. Nederl. Geheelonthouders- bond over het jaar 19091910 is het vol gende ontleend De bond, welke in 1904 24 afdeelingen en 1211 leden telde, bestaat thans uit 45 af deelingen met 1645 leden en 71 algemeene leden, tegen resp. 41 afd., 1577 leden en 77 algemeene leden in 1909. Opgericht wer den 11 nieuwe afdeelingen en wel Leiden, Losser, Sneek, Deventer, Stadsknaal (O.), Wormerveer-Krommenie, Bussum, Almelo, Hengelo, Overdinkel en Hoogezand-Sappo- m©er. Daarentegen vielen af 6 afdeelingen.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2