Uit den omtrek. Het orgaan van den bond „De Geheel onthouder" had eene wekelijkse be oplage van ruim 10,300 exemplaren. Het Meiblad, dat voor rekening van 16 afdeelingeu wordt uitgegeven, had eene op lage van 11,300 ex. Door het brochure depót werden ruim 500 bestellingen uitge voerd en ruim 14,000 brochureu verzouden. De inkomsten van den bond bedroegen 917,994, de uitgaven 704.79, terwijl de algemeene kqsverantwoording aanwijst als ontvangsten 5359.494 en als uitgaven 5310.53. Op den beschrijvingsbrief voor de alge meene vergadering, welke op Zondag 31 de zer te Arnhem wordt gehouden, komt een voorstel voor tot de oprichting van 9 pro vinciale propaganda-commissiën, namelijk voor Friesland, Groningen en Drente; Overijsfii, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg; Utrecht, Gooi- en Eemland; Z.- Holland en Zeeland en voor N.-Holland. De algemeene voorzitter, prof. dr. J. van Bees, zal inleidenHet neutrale karakter van den bond. Schilders-atelier, Naar het voorbeeld van Parijsche ateliers lieeft zich in ons land een artistieke oomibinatie ge- vomd, om te Amsterdam te stichten een „vrij" atelier, als cr tientallen te Parij6 zijn. Men heeft de keuze laten vallen op Amsterdam, naar het mij voorkomt, eerstens omdat de jongere Kaagsehe schilders, enke len uitgezonderd, vrijwel in de sporen zich bewegen van de groote Hagenaars der negen tiend'-twintigste eeuw. Daarbij kan de over peinzing, dat Laren en de andere plaatsen van het Gooi, Volendam, Marken en derge lijke verzamelplaatsen van buiten- en bin- nenlandsche jongere schilders, om zoo te zeg gen onder den rook van onze hoofdstad lig gen, niet zonder invloed zijn geweest- op het besluit der commissie om het atelier te Amsterdam te vestigen. De artiesten nu, die zich er vóór hebben gespannen om de zaak tot stand te brengen, en als wier vertegenwoordigster freule M. de Jonge te. Zutphen optreedt, zijn er in geslaagd de schilders _M. van der Maaral en Martin Mo nnd eken dam aan het atelier te verbinden, die dan de artistieke leiding er van 'op zich zullen nemen. Van der Maarel en Martin Monniökendiam zullen namelijk elk eens per week zoo is het voornemen corecturen komen aanbrengen aan het werk der in het artelder werkenden, terwijl de zen. in hun opvatting en in hun techniek overigens, gelijk trouwens in de keuze van hun leermeester", geheel vrij zullen wor den gelaten. Aldus meldt het werkblad „De Kunst". De „Halve M a e n'\ Naar wij uit goede bron vernemen, is de door Neder land bij gelegenheid van de Hudson-Fulton- feestcn aan de New-Yorksclie feestcommis sie ten geschenke aangeboden reproductie van de „Halve Maen", na ampele vergelij king vajj verschillende voor de bewaring ont vangen aanbiedingen, thans overgedragen aan „Hqdson River and Palisades Commis sion", gevormd door den staat New-York, in verbinding mot eene commissie, gevormd in den staat New-Yersey. Deze commissie oefent het toezicht er over uit en heeft de beschik king over ruime fondsen, bijeengebracht zoo wel door genoemde Staten als particulieren, voor het ouderhoud van een strook land aan den Westelijken oever van de Hudson- rivier en zich uitstrekkende tot Bear Moun tain, ter lengte van ongeveer 40 mijlen. Het scheepje zal ergens aan dien strook land, vermoedelijk bij Bear Mountain, ge meerd worden. Politiehondenconcours. Men meldt on6 uit 's Gravenhage De uitslag vau hot poliitdehondenconcours vaai Zaterdag was, dat in de drie afdeelin- gen behaald werden de volgende aantallen punten door.: Max genaamd Wolf, dresseur-eigenaar B. Guentiher te Rauxel i. W., Duitischland, 116, 48 en 187 p., hoogste sprong 2.50 M. Max, dress.-eig. C. Luijendijk, hoofdagent van politie te Delft, 27, 205 en 151 pM geen sprong Harras v. d. Heide, eig.-dress. B. Guen- ther, 104, 168 en 178 p.; h. spr. 2.40 M.; Max, dress.-eig. Chr. F. Hóssen, Middel- harnis, 100, 52 en 156 p.h. spr. 2.30 M. Marre, dress. M. Kessler, ©ig. gemeente, 's Gravenhage, 123, 225 en 189 p.h. spr. 1.80 M.; Betsy, eig. O. Faber, Hilversum, 102, 38, 156 p., h. spr. 1.80 M. Lotte, dress. Steyns te RozendaaJl, eig. gemeente 's Gravenhage, 126, 257, 210 p., h. spr. 2.50 M. Spits, edg.-dress. J. D. Pigeaud, 's Gra venhage, 122, 122, 182 p., h. spr. 2.20 M. Herta, gen. Lida, dress, insp. van politie A. Lokerse, eigen, gemeente Bloemendaal, 124, 104,, 207 p.; h. spr. 1.80 M. Fief, dress. M. Kessler, eig. Jac. Key, Amsterdam, 100, 57, 158 p., h. spr. 1.80 M. Twee honden vielen af. Stand der landbouwge wassen op 15 Juli 1910. Aan liet vanwege de Directie van den Landbouw ge publiceerde overzicht van den stand der landbouwgewassen, wordt het volgen-de ont leend Evenals in het vorige jaar werden ook nu weer reeds in de maand Juni door de burgemeesters de gegevens verstrekt om trent de in 1910 met verschillende gewas sen bezette oppervlakte, voor zoover het voor den handel van belang i6 deze uitge strektheid te kennen. Hoewel deze opgaven niet geheel met- de later definitief vast te stellen cijfers overeen zullen komen, mag wel worden aangenomen, dat de afwijkin gen van geringe beteeken is zijn. Uit een vergelijking met de cijfers over de voorgaande jaren blijkt, dat er geen groote verandering in de uitbreiding der cultures is gekomen. Van eenige beteeken is i6 de vermindering in de teelt van boonen, erwten, geel mosterd zaad en fabrieksaard appelen en de vermeerdering in den ver bouw van karwijzaad en vlas. De periode van buitengewoon gunstig weer, die omstreeks half Mei was begonnen, ging tegen den 24sten Juni over in een tijd perk van -koude, regenachtige en somtijds zelfs stormachtige dagen, waardoor aan den juist begonnen hoooioogst belangrijke scha de veroorzaakt werd, terwijl ook de andere gewassen slechts weinig voortgang maakten. Niettemin is de ontwikkeling der meeste gewassen nog bij die van de voorgaande jaren vooruit. Alleen klaver en gras ont wikkelden zich in den laat-sten tijd minder goed Na 11 Juli volgden weder zonnige dagen, zoodat de hooioogst kon worden voortgezet en ook met den oogst van de vroege granen een begin kon worden ge maakt. De groei van gras en klaver is dit voorjaar buitengewoon welig geweest, zoo dat de hooioogst zeer rijkelijk is uitgeval len. Aangezien echter nog slechts weinig hooi binnen was, toen de natte periode in zette, heeft de qualiteit van het grootste deel veel geleden. De akkerbouwgewassen hebben zich over het geheel naar wensch ontwikkeld. Alge meen wordt echter gemeld, dat do granen weinig stroo geven. Vooral de haver 6taat over het geheel dun. De zaadvorming schijnt echter zeer bevredigend te zijn, zoodat een goede graanoogst is te verwachten. Sterk geklaagd wordt over den stand der erwten, die evenals in vorige jaren weder in hooge mate van allerlei ziekten te lijden hebben. Or. bevredigend is ook de stand van som mige perceelen aardappels, met name van de soort Paul Kruge-r, die in zoo hevige mate door de z.g. krulziekte is aangetast, dat zij waarschijnlijk slechts een gering be schot zal geven. In sommige streken, voor al in bet Noorden des lands, hebben slag regens en hagelbuien vrij voel schade aan gericht, met name aan de rogge. De sterke wind heeft hier en daar schade gedaan, o.a. in Zeeland aan bruine en witte boonen, als ook aan karwij, dat juist aan tollen gezet werd Langs de groote rivieren heeft men veel hinder van den hoogen waterstand. Uit Gelderland wordt o.a. bericht-, dat honder den H.A. van de be6te weiden onder water staan, zoowel buiten- als binnendijks; dit laatste* als een gevolg van het welwater. Gewoonlijk is het water in Juli lang niet zoo hoog als thans. Van 1901 tot 1908 w«6 de hoogste rivierstand te Zut-phen in deze maand 5.34 M. N. A. P. in 1906; daar vóór schommelde de- hoogste stand om de 5 M. In 1909 was de hoogste 6tand 6.38 M. en in Juli 1910 is hij reeds 6.98 M. geweest en ook nu nog is de stand boven 6.90 M. Veel vee is elders geborgen moeten worden Een klein deel van het hooi wa6 binnen, het- overige" lag slechts gedurende korteb- tijd gemaaid of stond nog op stam. Zooveel mo gelijk werd dit laatste direct gemaaid en met het andere naar huis gehaald, om daar te drogen. Op het binnendiiksche land doet het water ook veel schade aan de akker bouwgewassen de aardappelen zullen er vermoedelijk wel'het meest van lijden. Door dat het water zoo langen tijd hoog blijft, zal de naweide vermoedelijk ook slecht zijn. Een bezwaar is voorts, dat de verpachtin gen van deze hooilanden veelal te laat plaat-s hébben. Ook uit andere provinciën met .name Lim burg en Noordbrabant, wordt over schade ten gevolge van den hoogen rivierstand ge klaagd. In Zuidholland en Gelderland doen de slakken hier en daar nogal schade. Algemeen wordt thans verlangend naar droog, warm weer uitgezien. Nederlandsch vee te Bue- o s-A ires. Men meldt Eenigen tijd geleden deden in verschillen de bladen berichten de ronde omtrent een© inzending van rundvee op de Internationale Landbouwtentoonstelling te Buenos-Aires door 4© Nederlandsch o Regeexing en door d© Koninklijke Nederlandsch© Landbouwver- eenigiug. Deze berichten zijn niet overeen komstig de waarheid. Op grond van door haar ingewonnen be richten zag de Koninklijke Nederlandsch© i Laudbouwvereeniging in het- begin van dit jaar af van het formeeren eener collectief inzending. Daarop vroegen enkele particu lieren financieelen steun aan de regoering voor het doen van enkele inzendingen, daar bij aanvoerende dat zij door het zenden van prima vee zouden bijdragen tot- het vesti ge eener goede reputatie voor liet Neder- landsche rundvee in Argentinië, waar, op grond eener voortschrijdende oeconomische ontwikkeling over enkele jaren een behoeft© aan melkrijk vee verwacht mag worden. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel deed daarop zijnerzijds de toe zegging dat hij genegen was te bevorderen, dat de Koninklijke Nederlandsche Laud bouwvereeniging in de gelegenheid gesteld werd subsidie te veiieenen voor die ing©zou den dieren, welke aan bepaalde eieclien vol deden. Het vaststellen dier eischen werd overgelaten aan de Koninklijke Nederland sche Landbouwvereeniging in samenwerking met den heer I. G. J. van den Bosch, di© juist eeu studiereis in Argentinië, in op dracht van genoemde vereeniging, volbracht had. Op grond van verschillende overwegingen, welke ter zijner tijd in een rapport van de hand van den lieer Van den Bosch uitvoe rig uiteengezet zullen worden, werden die eischen in hoofdzaak als volgt geformuleerd De dieren zullen moeten zijn volbloeden van het zwartbonte Friesch-Hollandsche veeras, ingeschreven in het N. R. S. of het F. R. S.zij moeten bij onderzoek door de Rijksseruminrichting volmaakt gezond blijken zijn en vorder op exterieur goed gekeurd worden door enkele aan te wijzen deskundigen. De kalf tijd der koeien moet zoodanig zijn, dat de dieren op de tentoon stelling volop in de melk staan. Als Nederlandsche inzenders te Buenoe- Aires kwamen uit de firma Jean Poels en Co. te Venreay en do hoeren Dé Koek en Waller, t© Kampen. De eerste firma zond 5 stieren en 4 stuks jongvee, terwijl de twee de 2 stieren en 7 koeien zond. Beide in zendingen hebben succes gehad en een goe den indruk in Buenos-Aires gevestigd, vooral ook uit een oogpunt van den gezond heidstoestand van het voor uitvoer in aan merking komende vee. Terwijl toch van d© 45 stieren en' kooien, die Duitschland in zond, er slechts 8 tot het vrije verkeer wer den toegelaten en Engeland 40 van zijn in gezonden stieren zag afgekeurd, werd er van de Nederlandsche stieren slechts één af gekeurd als te zijn verdacht van tubercu lose. Aangezien dit dier bij onderzoek door de Rijksseruminrichting gezond was geble ken, heeft de Nederlandsche regeering or der gegeven tot terugzending, teneinde door slachting uit te maken qf het dier in quaestie inderdaad lijdende is aan tuber culose. Verder werden alle goedgekeurd© dieren op één na bekroond, waarbij dient te worden opgemerkt-, dat een stier niet voor een prijs in aanmerking kwam, omdat hij te oud was voor de rubriek, waarvoor hij was ingeschreven. Van do 7 koeien van de hoeren De Koele en Waller kalfden er 5 gedurende den over tocht. Niettegenstaande dat kwamen deze tocli in goeden toestand te Buenos-Aires aan. Alle kalveren hadden een kol voor den kop en volkomeu witte beenen, hetgeen niet na liet een goeden indruk te maken met het oog op de ras vastheid. Inderdaad kan bet behaalde resultaat niet anders dan schitterend genoemd worden en het is te verwachten, dat hierdoor do weg gebaand is voor een goeden afzet van Ne derlandsch melkvee naar Argentinië tegen loonende prijzen. Dit zal ontegenzeggelijk nog bevorderd worden, doordat de heer I. G. J van den Bosch zich thans opnieuw in Argentinië bevindt met de opdracht van de regeering om zooveel mogelijk connecties voor Nederland aan te knoopen en de aan dacht op de goede eigenschappen van ons vee te vestigen Per s-d e 1 i c t. Voor de arr.-recht bank hebben gisteren terecht gestaan A. J. H. van M. en J. L. v. d. B., uitgever en drukker van de „Zuid-Willemsvaart", beiden te Helmond, aangeklaagd van in het nummer van de „Zuid-Willemevaart" van 12 Maart 1910 een stuk te hebben opgeno men onder den titel _,,Weertsche Pennekras- sen", waarin behandeld wordt de automati sche ontsteking en blussching der gaslan taarns voor de publieke verlichting t© Weert, in welk stuk de schrijver opzette lijk den burgemeester der gemeente Weert in het openbaar heeft beleedigd, ter zake vau de rechtmatige uitoefening zijner be diening, daar hij opzettelijk in dat stuk voor genoemden burgemeester beleedigende zin sneden opnam, terwijl d© dader van gemel de beleediging onbekend is en door beklaag den niet op de eerste aanmaning na den rechtsingang is bekend gemaakt. Eiscli 50 gulden boete of 15 dagen hech tenis. Dierenbescherming. Door de inspecteurs van de afid. Gooi- en Eem land der Nederl. Vereen, to't Besch. van dieren zijn in de eerste helft van 1910 niet miind,er dan 130 processen-tyedblaal opge maakt wegen miishlandelang van dieren, het gebruiken van gewonde trekdieren of van trekdieren onder de maat. Moordaanslag en poging tot zelfmoord. De man, die Vrijdag in de Lange Lombardstraat, bij de Lage Nieuwstraat te 's Gravenhage een vrouw door een revolverschot verwondde, is ter be schikking van de justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Hij is ©en 34-jarig los werkman, laatste lijk als stoker werkzaam geweest te Leiden. Na zijn wettige vrouw verlaten te hebben leefde hij sedert eenigen tijd met de vrouw op wie hij den moordaanslag pleegde (een 32-jarige vrouw die met een orgel loopt). Tegenover verschillende voor hem bezwa rende getuigenverklaringen ontkent hij de bedoeling te hebben gehad om de vrouw te dooden. Na in het ziekenhuis te zijn ver bonden heeft de vrouw gisteren weder haar gewonen rondgang met haar orgel door d© stad kunnen doen. De man zou in den loop der week na te vergeefs getracht te hebben weer met de vrouw (die niets meer van hem wilde we ten) samen te leven een revolver ge kocht hebben, welk wapen hij Vrijdagoch tend, toen hij de vrouw ontmoette, niet bij zich had, maar dat hij daarna is gaan ha len. Hij beweert uit baloorigheid de revolver gekocht te hebben om zich zelf te dooden (zooaLs gemeld, heeft hij ook op zich zelf ge scholen, maar zich slechts onbeduidend ver wond). Brutale hoeren. Men meldt aan de Tel. d.d. 22 Juli: Gisterenmorgen vervoegde zich bij eene alleenwonende dame te Heerenveen een pseudo-oogarts, die haar tegen contante be taling van 3 gulden een bril verkocht, die zij niet noodig had. In schemeravond kwam de oogarts terug met nog een ander persoon. Brutaal drong het tweetal in de achterkamer. Dc dokter deelde aan de ontstelde dam© mede, dat haar zwakke oogen het gevolg waren van lichamelijke ongesteldheid en hij haar dus moest onderzoeken. Hij keek haar in de oogen, beklopte de borst en gaf een medicijn af, een flesclije rozenwater. In haar angst betaalde de juffrouw daarvoor f 15de an der gaf daarvoor ©en onleesbare kwitantie af. Toen verdween het tweetal. De juffrouw wilde het geval stilhouden, doch familie waarschuwde de politie. Do dokter werd Vrijdag gekuipt. Hij is zekere K. Sj. uit Zwolle. Van de f 18 was niets meer over; alles was geofferd aan Schiedam. De dokter werd ter beschikking van de justitie' gesteld. Ontrouwe bediende. De jongste bediende ten kantor© van de The Na tional Packing Co. Chicago, in de Reeder ij- straat te Rotterdam, de 15-jarige G. M., uit de Oostmaaslaan, kreeg gisteren op dracht bij de Rotterdamscbe Bank in de Boompjes oen bedrag van f 200 te ontvangen. Hij deed dit, maar keerde niet w©der naar zijn kantoor in d!e Keoderijstraat. In den afgeloopeji nacht kwam (hij thuis en vanmor gen werd (hij door de politie aangehouden. De jongen zegt zijn portemonuaie, met do 200 gulden aan bankpapier, to water to heibben geworpen. Tot nog too is er ft© vergeefs naar gezocht. Meieje vermist. Sedert Dinsdag morgen wordt te Oost©rb©ek ver mist dé 13-jarige Theodora Kraak. In ver band met de vermissing is oen Duitscher aangeliouden die door een vriendin van bet vermiste meisje is (herkend als degene die Theodora meermalen aansprak en baar choco lade en geld gaf. De DwtBcber gaf bij zijn. verhoor tegenstrijdige antwoorden. Overreden. Op den Gronauschen weg to Enschedé, is door een aildlaar passeo- renidle tram, het 3-jarig zoontje van den beer D., dat al spelend© op den tram toeliep, overreden. Het kind raakte zoo vast onder den wagen, dat bet door uitzagen van ©en. plank moest worden bevrijd'. De arme ikleiine overleed: ©enige uren la ter. Brand. Vrijdagnacht brak te Rot terdam brand uit in de stoom timmerfabriek van de firma C. Bruijnzeel Zonen aan den Zwaanhals. Een cycloon, dienende tot aanvoer van krullen en zaagsel, staat met die stokerij in verbinding en daardoor trokken de vlam men naar de eerste- en de zolderverdieping. De brand, die zich tot de stokerij, den cycloon en het schotwerk, dat zich in de onmiddellijke nabijheid op de eerste- en zol derverdieping bevindt, bepaalde, werd spoe dig door hel flink optreden der brandweer gebluepht. Do schade is nogal aanzienlijk. Verzeke ring dekt de schade. School- en Kerknieuw*. Aan de Universiteit van Amsterdam is toe. gelaten tot privaat-docent in bijzondere gedeelten der wiskunde, de heer dr. L. E. J. Brouwer te Blarioom. Examens Hoofdakte. Amsterdam, 22 en 23 Juli. Geëxamineerd 14 candidaten. Geslaagd- de dames: E. G. P. Mo- rak en Th. M. Tijburg. van Amersfoort; J. P. Swenjle. van Utrecht; G. J. Ga'ljee, E. G. J Sphindüer, H. L. Wolter en J. F. v. d. Berg, van Amsterdam. 's-Gira veinh age, 23 Juili. Geëxamineerd 14 candidaten. Geslaagd de heeren: G .de Boer, te Nieuwer kerk a.d. IJssel; J. M. van Rrengel, to Rotterdam; J. Ureunesse, te Woorden; D. L. EXaaldes, te BlaricumS. van Bjjik, te Oud-Beyer- landTh. H. M. van den Donk, te Voorburg; L Vriens, te Rotterdam; A. de Wio, te Schie dam; H. Z wijnenburg, te Rotterdam Ara h e m 23 Juli. Geslaagd do heeren H. J. A Dudar, te 's-HertogewbosohJ. J. Hens- sen, te Bochoks; L. J. van Hoek, te Amsterdam; S H. van der Kluit, te Dried; J. Muiderman, te Maassluis; F. Steenbruggen"te Deventer. Groningen, 23 Juli. Geslaagd de heeren E. Boersma, te Blya; H. Huizinga, te Niezijl; R. Jager, te Stadskanaal; J. Kees, te Finster- wolde; S. Kok, te Wagenborgen; L. Larooy te Midi urnD. van der Menlen en D. A. van der Meuten, beiden te NijemiirdumG. Schenkel, te AssenH van Zanten, te Uithuizen. Afgew. 4. 'a-Her t ogen'bosoh 22 en 23 Juli. Ge slaagd de dames: A. M. Sprenger, J. E .H. Hui- hoven en M A. C. van den Burg, te Roosendaal M. A. Titulaer, te BlerökA. van Vlerken.to Oifflsohot, en A. M. Sterk, to Arnhem. Zwolle, 22 en 23 Juli. Geslaagd de heeren P C. Hoegen, van Kampen; W. L. Hoeksema, van AssenJ. F. Houdhuis, van LattropJ. Jan. sen, van, Almelo; J. Jansma, van Amersfoort; H. de Jong, van Neede; H. Koster, van Veenen. daaJL. D. Kikte, van Winterswijk, en J. La. mark. van Apeldoorn. Examens der Ned. Toonkunstenaars-ver- eeniging, te 's-Gravenhage. Van de 4 candidaten zijn Zaterdag geslaagd voor Solozang de dames J. H. A. Mazzola en A. M. ötethouber, te Haarlem. Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam. De uitslag van de aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam gehouden examens is: Voor het eindexamen slaagden: afdeeling A. 2e klasse: S. P de Boer, F. G. J. Bruoe, R. G. Bijsterbosch, J. Drent, H. v. Dijk, M. A. v. d. Est, H. P. Glastra, V. Grisnigt, P. Harder, J. Karst, A. J. Kos Koolhaarder. .J. P. Leg uit, A. Lettingia, A. W. Loos, P. A. Lijljaart, J. Pons- seu, S. J. Sohoorl, C. M. Smits, E. Teensma, J. A. Thijsse, E. J. Tjerkstra, P. Varkevisser, C. H. Velden ga, P. H. G. Verhoog. Afdeeling B. 2e 'klasse: W. J. Beekman, F. D. Bloemen, C. Coster, D. J. Huijer, A. Kikkert, J. Koel, P. F. Leersnijder. A. W. de Leeuw, J. F. v. Leeuwen, O.J. Lukaart, J. G. Robanus Maandag, G Xieveen, G. P. Nijhoff, H. Roelink, D. A. .Schermer, J. W. Vegter, D. v. d. Werff, W. Woud), L. v. d. Woude, M. Ydo, J. M. M. v. Zwet. Bevorderd werden tot de hoogste klasseAfdee ling A. Ie klasse: S. Bakker, J. W. Blankert, J. W. de Boer, H. Daams, J. W. Fransen, J. C. Horton, R. Jonkman, J. A. Kdeijn, C. H. de Lagh, 1'. J Laven, A. J. F, F. v. Leek, H. v. Leeuwen, D. H. M. van Lesson, J. G. v. d. Meuten, N. G. Moten, H. Panjer, C. Rosberger, H. E. Ituijtenschildt, J. Stolp, S. Verweij, J. de Vries, K. R. Wiersma. Afdeeling B. Ie klasseJ. E. Barendregt, C. Barends. C. v. Beelen, J. Bronkhuyse», G. Dijk stra, F. W. Hagedoorn, F. Janssen, F. te Kant, H. O Kampschuur. H. Koegstra. H. Koffijberg. G. Meijer, W. P. J. Moree, J. Morks, Th. Xioo- laa, P. H. Poppes, D. Postma, K. L. Reinders, A. Sehaafsma, H. Schol, M. J. Spaauderman, M. M. Stogenga. J. Timmer. Toegelaten zijn zonder examen de H. B. scho- lieren: uit de 5e klasse: F. H. Donner. van Ny. megenuit de 4e klasse: A. G. H. Beetsma Vrij burg. van Kampen; Chr. B. Felius, van 's-Gra- venpolderG. H- Klomp, van VeonendaalC. Stapel, vau Enkhuizenmet eind-diploma 3de klasse: J J. R. Bravenboer. van Zwolle; N. S Bus, van EhkikuiizenJ. H. Coninck Liefsting, van Lochom; J. G. Damman, van Utrecht; W Donk, van Watergraafsmeer; B. A. v. Doorn, van BuasumG. J. Draafsel, van Doetinohem; J. A. Graven, van Arnhem; A. S. Groustra, van Slochtoren; F. J Hartman, van Tied; A. Haver kamp, van Zalt-Bommel; H. J. Havinga, van Zaandam; H. W. Hettetna, van Blokzijl; H. J. Hofstede, van Blokzijl; J. Jonker, van Amers foort; S. A. Jonker, van Veendam; K. v. d. Knoop, van Leusden Ph. A. C. Th. Knijff, van. Hees bij Nijmegen: J de Leeuw, van Amster dam: A. v. d. Linden, van Dordrecht; A. E. F. H. Meijer, van Amsterdam; C. Meijer, van Am sterdam; H. J. C. Mojet, van Gameren; E. J. Nijvcldt. van Terborg; J Otto, van Rotterdam; M. J. C. v. 't Riet, van Utrecht; M. A. Zwama, van Dordrecht. Voor het toelatingsexamen slaagde G. Witvoet, van Zwartsluis. Alle namen zijn alphabetisoh gerangschikt. Alg. Synode der Ned. Merv. Kerk. Bj] het begin der besprekingen van Zaterdag burcht de voorzitter den dank der Synode toe aan de ten vorigen jare door haar benoemde oom missie tot bijeenroeping en regeling eener diako- nal© conferentie, die den Sisten Maart j.l. gehou den is, en met uitnemend suooee. Nadat het ver slag van het te dézer zake verrichte gelezen was, werd een voorstel om in het volgende voorjaar opnieuw eene conferentie te houden, met alge meene stemmen aangenomen. Op verzoek der vergadering nam deoelfde commissie, bestaande int de heeren Leenman», Eiterts de Haan en Weyland, nevens don secretaris, de leiding hier van weder op zich. Vervolgens hield de Synode zich bezig mei. de verslagen omtrent den arbeid vanwege de Her vormde kerk onder do tot haar behoorende Hol- landsche arbeiders in Duitschland; ditmaal al leen van de posten Dusseldorf en Duisbirrg. Eten verzoek om steun voor dergelijken arbeid onder de 80 ii 100 Hoililandsche bagger'lieden, in Pomme- ren werd ter afdoening opgedragen aan de Algem. Synod. Commissie. Heden Maandag aal waarschijnlijk de bespre king der Synodaite Fondsen, worden, voortgezet. (N. et.) Z. Exc. dö minister van financiën bracht Zaterdag e. n bezoek aan 'e Rijke Munt alhier. In „Buiten-lust" Maliebaan, te Utrecht, hield Zondag de Nederi. Post- en Telegraafbond (klerkenbond) zijn 16e jaar- lijkische Bondsvergadering. De vergade ring, die door een groot aantal leden, waar onder vele dames, was bezocht, werd ten ongeveer 11 ure geopend door den voorzit ter, den heer D. A. Kakebeen, van Waal wijk, met eene rede, waarin hij allereerst zijn dank uitsprak voor de vele bewijzen van sympathie, welke Spr. bij zijne benoe ming tot directeur mocht ontvangen. Ver volgens gaf spreker een resumé van de audiëntie van het bestuur bij den Minister van Waterstaat, waarvan de indruk was, dat Z.Exc. welwillender stond tegenover hetgeen door den Bond werd verzocht, dan uit zijn rede bij de behandeling van de suppletoire begrooting gehouden, was op te maken. In den breede had het bestuur in het licht gesteld, dat de werkzaamheden van klerken en commiezen in de praktijk niet verschillend waren, terwijl daarentegen het salarissen-verschil van beide categorieën schril onbillijk is. Nadat Spr: nog een histo risch overzicht had gegeven van de gevoer de actie voor salarisverbetering der klerken, en de afgevaardigden had aangespoord door eenheid het bestuur in har© pogingen te steunen, kwam aan de orde het jaarverslag van den secretaris. De heer S. v. d Woude bespreekt ver schillende wenschelijkheden en wraakt het in het bestuur, dat het geen vaste lijn volgt bij hetgeen het wil. Aan de samenwerking met de Commiezenvereeniging werd door het bestuur uiet voldoende aandacht geschon ken. In 1908 verklaarde het bestuur zich voor uitbreiding van het commiezencorps, oen jaar later het tegendeel, toen wilde het sterke inkrimping van dat corps, en weer een paar maanden later geleidelijke inkrim- ping. Spr. geeft ten slotte het bestuur in over weging te streven naar 1. Afsluiting van de commiezen- en kler kenrang 2. Betere positie voor commiezen-oud klerken 3. dat de sollicitatie blijft zooals zij thans is, en 4. titelverandering voor klerken en sala ris voor commies-titulair 2300, klerken met één radicaal 2000, zonder radicaal f 1700. De heer Postman verwijt het bestuur niet voldoende actief te zijn opgetreden, na de afbrekende rede van den Minister van Waterstaat, gehouden bij de Suppletoire be grooting. Nog enkele heeren nemen aan de discus sie over het. jaarverslag-deel. De voorzitter, de verschillende sprekers beantwoordende, doet toezegging zooveel mogelijk te zorgen, dat de jaarverslagen en prac-adviezen van het bestuur vroeger zul len verschijnen. Wat betreft de samenwer king met de ander© vereenigingen van poet ambtenaren, zegt hij, dat daarnaar zooveel mogelijk zal worden gestreefd, maar „de liefde kan niet van één kant komen", daar moet men rekening mede houden. Een ander bestuurslid verdedigt het be stuur tegen het verwijt, dat geen vaste lijn zou worden gevolgd ten opzichte van do eischen van den Bond. Spreker zegt dat als hiervan werkelijk sprake kan zijn, dit een logisch gevolg was van gewijzigde tijdsomstandigheden. Na nog eenig debat werd het jaarverslag goedgekeurd. Eveneens het jaarverslag van den penningmeester, aanwijzende in ont vangsten en uitgaven een bedrag van 4733.95, met een saldopost van 485.23. Aan het bestuur werd, overeenkomstig d© statuten, een crediet toegestaan van 400. De begrooting voor het Orgaan, 11e jaar gang, werd vastgesteld tot een bedrag vau 1950. Utrecht wordt gekozen ate plaats voor de volgende Bondsvergadering. Aangenomen wordt, een voorstel om den Bond te doen toetreden als lid van de Pen- sioeuvereeniging van Burgerlijke ambtena ren. Bespreking van hot ontwerp „Straffen" werd besloten overeenkomstig het prae-ad- vies van het. bestuur, n.l. art. 16 van het dienaangaande Koninklijk besluit aldus te wijzigen „Op wangedrag, plichtverzuim, overtre dingen of tekortkomingen van ambtenaren wordt de straf toegepast van ontslag, terug zetting in rang of in tractement, verplaat sing zonder toekenning van de reglementaire vergoeding voor verhuiskosten, geldboete, mondelinge of schriftelijke berisping, mon delinge of schriftelijk© vermaning". Verder moot voor don gestrafte beroep open staan op een scheidsgerecht. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. A. Krijger en in de plaats van den heer D. Krook, welke niet meer in aanmerking wensch te te komen, werd gekozen de heer J. P. A. S. v. d. Wiel. In bespreking kwamen een aantal voor stellen beoogende 'te voorzien in de ver traging van de titelverieening van com mies-titulair, waarmede verband houdt sa- larisverhooging. Aan discussie over deze voorstellen namen een groot aantal afgevaardigden d©eL

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3