aan het parlement het programma van. hefc nieuwe kabinet) voorgelegd, dat de vol-» gen de punten bevat: Ontbieden van raads lieden uit vreemde st»ton, oprichting van cene sterke legerafdeeling in de hoofdstad, ten einde, ale dat noodig is, troepen naar de provincie te kunnen zonden, hervorming va het. rechtswezen met oprichting van) een hof van cassatie. Zweden. Tromsoe, 30 J uli. De Zweedsche stoomboot Eolus, die voor de expeditie naar Spitsbergen van honderd deelnemers van het internationale geologencongrcs te Stockholm is gehuurd, is gisteren te Narwik aange komen en des avonds naar Spitsbergen ver trokken. De deelnemers worden den 17eu Augustus te Stockholm terugverwacht. Bulgarijë* Belgrado, 31 Juli. De regeering maakt een nota bekend, waarin gezegd wordt, dat er niets waars de in de geruchten, volgeii6 welko Servië in overeenstemming met Bulgarije een protest of andere ge meenschappelijke handeling tegen de ont wapening in Macedonië zou voorbereiden. Cuba. Op Cuba zijn onlusten uitgebroken, die, volgens een bericht aan de Fraukf. Ztg. uit New-York, ernstiger 6chijnen te zijn dan de tot dusver voorgekomen bewegingen. Gene raal Parra bracht eene expeditie uit Mexico over. In Penar en in Santiago zijn opstan delingen opgekomen. In een van de regeering afkomstig tele gram uit Havana wordt medegedeeld, dat de regeering over den opstand van generaal Min iet enkel het feit heeft vernomen, dat deze met een dozijn van zijne manschappen om onbekende redenen aan het muiten is ge slagen en naar het binnenland is gevlucht. l>e muiters worden door politie en militie vervolgd. De regeering verklaart, dat do zaak zonder beteekenis is; er wordt echter op gewezen, dat de president het vertrek naar zijn zomerverblijf heeft uitgesteld. Volgens een bericht van eergisteren ziju deze onlusten door de gevangenneming van generaal Miniet en verscheidene van diens aanhangers geëindigd. In een schrijven uit Havana, dat van half Juli is gedateerd, wordt melding gemaakt van de ontdekking van eene samenzwering tegen de regeering. In verscheidene plaat een werden wapenen en munitie, benevens compromittoerende stukken, ontdekt. In de geneeskundige hoogeschool werden 28 K G. dynamiet gevonden. Zeven van de leiders werden gevangen genomen. Meu zegt, dat de afgevaardigde San Miguel, uitgever van het dagblad'La Lucha, en een intieme vriend van den vroegeren Amerikaanschen consul- generaal Steinhart, de ziel van de samen zwering is, die werd beraad om de Vereenig- de Staten andermaal gelegenheid te geven in te grijpen en wat de meeste mannen van zaken van Cuba thans gaarne zouden zien voor goed het eiland in bezit te nemen. De schandalige uitbuiting van. het land door de tegenwoordige regeering, de voortdurende onveiligheid tengevolge van de amnestieën, die zelfs de zwaarste recidi visten in vrijheid stellen, hebben eene groote omkeering in de stemming ten gunsto van do Vereonigde Staten teweeg gebracht. Allerlei. In Ischl wordt mot koortsachtige ha as ti gewerkt aan de voorbereidingen van liet 80ste geboortejaarfeest van Keizer Frans Jozef. De stad komt in feestdos» doch zal haar alpeninisch karakter bewa ren door guirlandes vaai dennengroen, be zaaid mot alponbloemon. Te avond zal i-e' stedeke baden in illuminatie-licht. Berg vuren zullen ontstoken worden, en daar voor sleept nu al jong on oud takkebos- sohen en hout de kruinen der bergen op Don 17den Augustus ontvlammen dan op oen gegeven teek-en de vuren op alle Ischl omringende bergen. Den 18dcu Augustus komen aile leden der Keizerlijke familie de» morgens vroeg bijeen en nemen hun intrek in hotel Elisabeth, alwaar voor hei 47 kamers en een groote gemeenschappo lijko onfcvangsalon ziij;u gehuurd. De aan bieding van den gelukweusch zal groeps gewijs geschieden in de Keizerlijke villa. he eerste gelukwconscliers zullen zijn des Keizers dochter mot hare kinderen, zoo mede de dochter van den gestorven Kroon prins, vorstin Windasch-Groetz en kindo ren, en ook de broeder des Keizers, aarts hertog Ludwig Viktor. De andere familie groepen, dio van den troonopvolger, Van den overleden aartshertog Ofcto. dan de groob-hertogelijko familie van Toscana ko men in de zelfde vorgordo, als waarin «ij tot den troon in betrekking staan. Om 3 uur is het grooto feestmaal in hv Kursalen, waaraan alleen do volwassen le den van het Keizerhuis deelnemen. Do Kursalen zal met voortbrengselen van aio hofituineai prachtig gedecoreerd worden, de tafels prijken met de meest uitgelezen bloomen in vazen en met het beroem- "o groote gouden tafelservies. Uit Wecuen zullen rijtuigen, paarden, meubilair, goud en zilver-serviezen, glas en porcelein naar Isclil- verstuurd worden. De kleinkindoren van deai Keizer loeren vlijtig gedichten en spreuken. Do Keizer neemt van alles goed hoogte en zegt en lier zegt maar steeds: „Maak het mij vooral niet al to druk aan mijn hoofd." Brussel, 30J uli. Olieslagers heeft met zijn monoplan het wereldrecord gesla gen met 1439 Meter. Borlijn,31 Juli. De Parseval VI is t© middernacht in Bitterfeld opgestegen om verder te gaan naar München. Eene tus- schentijdscho landing werd verricht to Löbstadt wegens een gebrek aan de schroef daarna werd de tocht voortgezet over Plauen en Hof. Door een onweer gedwongen, ging liet luchtschip om drie uur namiddags in de buurt van Bayreuth voor anker; de lan ding geschiedde voorspoedig. De tocht zal eerst Dinsdag voortgezet worden. Bayreuth, 31 Juli. De Parseval ligt op het exercitieveld van het garnizoen voor anker. Waarschijnlijk zal morgen reeds de reis worden voortgezet. Tegel, 31 Juli. Hot- luchtschip M 111, dat gisterenavond om 9 uur te Gotha was opgestegen, i6 heden morgen om 6 uur hier voorspoedig geland. De „Xiederdeutsche Bank'' te Dort mund is Donderdag failliet verklaard. Het consortium van groote Duitsche banken en de bestuursleden der bauk hebben overwo gen, om den kleinen schuldcischers de be hulpzame hand te bieden. Hoeveel de uitbe taling zal bedragen, staat nog niet vast. Dat het geschieden zal is echter zeker. De direc teur Julius Ohm is, zooals reeds gemeld is, gearresteerd. Dit moet- geschied ziju op het vermoeden, dat Ohm de balansen der bank vervalscht heeft. De mogelijkheid, om bui ten de rechtbank om de zaken van de bank te regelen, was hierdoor vervallen. De ver gadering van de groote Duitsche banken be sloot dan ook, geen steun aan de Xieder deutsche Bank te verleenen en het faillisse ment werd daardoor onvermijdelijk. Het totale bedrag der schulden moet circa M. 41 millioen beloopen, terwijl de vorderingen van houders van een deposito- of chéque- ^ekening en de saldo's in rekening-courant alleen te zamen circa M. 14 millioen moe ten bedragen. De schuldeischers van saldo's in rekening-courant zullen door het consor tium in de eerste plaats geholpen worden, waartoe op de vorderingen van do bank, naar verluidt, voorloopig circa 30 pet. bij wij zo van voorschot zou verstrekt worden. Een weduwe in Einden, die daar een han del in koloniale waren heeft, verliest haar geheele vermogen en de directeur van het filiaal te Emden, de heer Betram, moet 30,000 Mai'k schade lijden. Andere, kleine luiden te Emden verloren alles. De accountant Krüse, die op 23 Juli 1.1. nog zulke gunstige verklaringen aflegde, zal eveneens ter verantwoording worden geroe pen. I*athe rp o i at, 3 1 Juli. De in specteur van de Loudensche geheime politie Dew heeft heden dr. Crippen en zijne reis genoot© mise Le N©ve aan boord van de Montrose opgespoord en gevangen genomen. Budapest, 30 Juli. In een cement fabriek te Beoczin is de stoomketel ge sprongen.. Er zijn vier dooden en verschei dene gewonden exi vermisten. Tweede telegram. Bij de ramp te Beoczin zijn. 9 personen gedood en 4 ern stig gewond. Een wordt -vermist. I m a n (Russisch Oost-Azië), 3 0 Juli. Bij een spoorwegongeluk in hot kustge bied zijn vier personen gedood. Veertien goederenwagens werden vernield. Uit de Radbod-mijn zijn sedert den llden dezer maand, toen de laatste begra fenis geweest was, weer dertien lijken bo vengebracht, van welke er Zaterdagochtend tieoi in een algemeen graf te Hó vel begra ven <zijn. Onder de lijken is er een stellig herkend, liet zal Zondagochtend bijgezet worden. In het geheel zijn er tot nu toe 191 lijken bovengebracht. Anoona, 31 Juli. Twee rijk ver sierde graven, van vrouwelijke krijgslieden zijn gevonden in de gravenstad Belmonte, da toer vude uit het ijzeren tijdperk. Deze ontdekking levert het bewijs van het bestaan van vrouwelijke legeraanvoerders, waarvan do oude dichters spreken Fonds ter verbetering kust verdediging. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van een fonds als boven ge noemd, tevens tot wijziging van de Milie- wet. De regeering is door het indertijd ter kennisneming van de leden der Kamer ter inzage gelegd rapport van 1904 van de be treffende commissie tot de overtuiging ge komen, dat voorziening van den toestand der kustverdediging mi-et langer behoort te worden uitgesteld, zulks niet alleen voor zooveel betreft do inrichting en de be wapen in|g der jk usqversterkiii gen inett kle» middelen tot versperring en verlichting der nabij gelogen wateren, maar ook wat. het drijvend materiaal der zeemacht, bestemd tot handhaving der onzijdigheid en verde diging der zeegaten en vaarwaters aangaat. Die noodizakelijkh-edd is grootenctoels een gevolg van de krachtige aanvalsmiddelen waarover eeai vijandelijke vloot thans an beschikken, maar die aioodziakél ij kh eddi wordt tevens verscherpt door de algemeen veldwinnende overtuiging dat ihet drin gend noodig i6 de mogelijkheid onder do oogen te zien dat 's lands maritieme gron den to eeniger tiijd kunnen zijn blootge steld aan een onverhoedse he bedreiging of een coup de main, zeer kort na of gelijktij dig met een formeele oorlogsverklaring. De Regeering acht 't daarom noodig de aanvulling on verbetering onzer kustver dediging te doen plaats hebben [binnen den korsten tijd waarin zul'ks uit een tech nisch oogpunt mogelijk zal zijn. Deze uit komst zal echter alleen zijn te bereiken, indien teven6 do voorziening in de daar toe benoodigde geldmiddelen wordt verze kerd. Daar het hier in hoofdzaak betreft het maken of verbeteren van verdedigingsmid delen, die geruimon tijd im bruikbaren. staat blijven, meent de Regeering, dat dit op de meest doelmatige wijze z>al kunnen geschieden door de instelling van een fonds waardoor -liet mogelijk wordt de daaruit voortvloeiende lasten over een grooter aan tal jaren te verdeelen. Zoodoende wordt 't ook mogelijk liet werkplan to regeleu naar een vaster grond slag oonheid te brengen in de uitvoering en bij leveringen voordeelen te bedingen, welke bij een broksgewijze uitvoering niet kunnen worden verkregen. Ook betreffende hot drijvend materieel der zeemacht zijn eenige afwijkingen noo dig gebleken sedert- de indiening van liét- rapport der commissie van 1904. Een voor loopig onderzoek hoeft aangetoond, dat het noodzakelijk zal zijn orm de ipanftecrdek- lioaten van betere bescherming en zwaar der geschut te voorzien. De aanvulling on verbetering wordt geraamd op f 38,370,000 waarvan f 25,080,000 voor de kustverster- kingen en f 13,290,000 voor bet marine- matorieel. Wat de financieel© regeling aangaat, deze is in hoofdzaak gelijk aan die, wel ke werd voorgesteld inzake de spoedige afwerking der stelling van Aimst^rdjam.j waartegen op zich zelf geen bezwaren zijn gerezen. Vioor eene uiteenzetting van hetgeen noodig zal zijn ter verbetering van de ves tingwerken met hunne bewapening en uit rusting zoomede de versperringen wordt verwezen naar het rapport der oommissio in zake samenwerking van land- en zee macht- Het beheer van het fonds zal geschieden door den Minister van Marine. Evenals in het wetsontwerp tot instel ling van een fonds tot spoedige afwerking van de stelling van Amsterdam1, werd ook hier eeai rentevoet van 3J ten honderd aan genomen. I Met het oog op tegenvallers is het raad zaam geacht het in de w-et vast te leg gen maximum-bedrag van het fonds te 6 tellen op f 40,,000,000. j De Minisiters van Marine en Oorlog zet ten uitvoerig uiteen de bezetting en de be diening van do zeefronten der kustverster- kiugen inzonderheid waar hunne meeniug ten deze staat tegenover die der meerder heid van den Raad, neergelegd in 's Raads advies van 8 Juli 1909. Naar hun oordeel zullen van de verbeteringen van het mate rieel ndet de gewensclit© vruchten worden geplukt, tenzij te gelijkertijd op de beste wijze wordt voorzien in het personeel dat de verdedigingswerken zal hebben te bezet ten en te bedienen. Om* van de strijdkrachten te land en to water, die den vijand moeten keeren, het meeste nut te trekken is het li. i. noodig, dat- de leiding in één hand zij, niet alleen de bevelvoering in tijd van oorlog, doch tevens die in vredestijd, waardoor de maat regelen die in oorlogstijd ten uitvoer moe ten worden gebracht worden voorbereid door dengene die voor de richtdge uitvoe ring aansprakelijk is. Naar die meeniug van bedde Ministers ie het ten zeerste gewenscht, dab do kust verdediging, voor zoover deze bestemd is om- het tegen de vijandelijke schepen op te nemen, in haar geheel wordt opgedra gen aan de Marine, welk beginsel ook werd neergelegd in het aangeboden wetsont werp. (De meerderheid van don Raad van De fensie acht dien overgang ougewenscht.) Sedert het in 1900 indienen van het ad vies der commissie in zake samenwerking van zee- en landmacht, aldus bet-oogen bei de Ministers ter verdediging van hunne opvatting, zijn de toestanden in vele op zichten gewijzigd en van eene overneming van de bezetting der kustbattorijeoi door de marine is thans verbetering te wach ten. De overgang mag echter slechts zeer geleidelijk plaats vinden. Wat de bevelvoering o'vér de kustforten betreft, welko, behalve een door marine1 te bezetten zeefront, ook nog door een per soneel van de landmacht te bezetten land- front hebben, wordt opgemerkt dat die aan een officier van dat korps zal worden op gedragen, hetwelk het sterkst in. aantal op het fort vertegenwoordigd is. Het personeel voor de kustverdlediging zal, wil dezo werkelijk in goede handen zijn, zoo stabiel mogelijk moeten wezen en derhalve zoo m'in mogelijk onderhevig aan imitation. Het personeel der kustartilie- rie zal eem afzonderlijke afdeeding der ma rine vormen. Betreffende de samenstelling dezer af- deeling zij opgemerkt dat zij zóó sterk zal moeten wezen dat: lo. reeds in vredestijd het personeel be stemd voor belangrijke posten ale richters, reserve-richters, afstondsmetang, munitio- aanvoer enz. aauwezig is; 2o. ingeval van onverhoedschen aanval ©f van dreigend oorlogsgevaar, vóórdat de mobilisatie is uitgevoerd, de voornaam ste stukken reeds dadelijk bediend kun nen worden Bij mobilisatie wordt deze afdeeding met miliciens op volle oorlogssterkte gebracht. Aangenomen mag worden dat reeds in 1915 een voldoend aantal zee-officieren aanwezig zal zijn voor de bezetting van. alle kustfronten. Tegen vermeerdering van heb aanbal on derofficieren en korporaals beebaat geent bezwaar, daar deze in betrekkelijk korten tijd kunnen govorandi worden uit mjatrozon. Het aantal kanonniers zal moeten wor den vermeerderd om de kustversbertóngen doorloopend met een goed geschoolde kern van vrijwilligers te kunnen bezetten. De uitgaven voor onderhoud der ver sterkingen. en van liet artillerie-materieel, beuevens die voor schietoefeningen mot het kustgeschut gaan rechtstreeks van de begroeting van oorlog op die van marine i«ver. Indien de zeefronten der kustversfcorkin- gen geheel door de marine zijn bezet, is een rationeel gevolg hiervan, dat ook liet leggen en onderhouden der versperringen in handen der marine komt. Bij het advies van de eerste afdeeling van den Raad van Defensie rijn twee no ta's gevoegd, waarin van hot advies afwij- kende meeningeoi door onkel© leden zijn j neergelegd. De eerste is onderteekend door de hee- ren J. Öardinaal, I. v. d. Bosch en W. C. I J. Smit, en verklaart hot oneens to zijn met liet advies, dat het toevertrouwen van de bezetting en de bediening der kust-' batterijen aan de Marine, ontraadt. De on derteek en aars van de nota mee- nen daarentegen, dat juist de marine daar- toe veel beter geschikt is dan de land- 1 macht, daar de eerste over goed en lang in het schieten gooefenden beschikt, ter wijl de landmacht slechts zelden met scherp kan schieten en niet dezelfde krachten heeft. De nota wijst er op, dat sedert het ad vies van de commissie in zake samenwer king van land- en zeemacht van 23 Juli 1906 (dat ook ongunstig was voor het toe vertrouwen der bedoelde taak aan die ma rine) de toestanden aanmerkelijk vemml? derd zijnaan de schietbekwaamheid bij de marine zijn hoogere eischen gesteld en buitendien verwachten de ouderteokenaare van het overbrengen van die bediening! naar de marine betere samenwerking tus- schen land- en zeemacht. De tweede nota is van de lieeren A., Kool en W. C. J. Smit, die zich niet kun nen vereonigen met het advies om behalve het fort op Walcheren nog een tweede fort op den Zuidelijken oever van de Wester- Schelde te bouwen. Zij achten hefc fort op Walcheren volko men voldoende voor het doel. De Staatscourant van Zondag 31 Juli eu Maandag 1 Augustus bevat o. n. de vol gende Koninklijke besluiten: benoemd tot commandeur iu de Orauje- Nassau-orde G. J. de Jongh, directeur vau tie gemeentewerken te Rotterdam benoemd voor 1 jaar tot agent der Rijks verzekeringsbank H. J. Hendrikse, opzich ter le klasse bij het stoomwezen te Amster dam tot opzichter 2e klasse bij het stoomwezen A. C. Braggaar te Amsterdam; op verzoek eervol ontslagen als assistent bij liet Rijksproefstatión voor zaadcontróle te Wageniugeu A. Boonstra; op verzoek eervol ontslagen de le luite nant op non-activiteit der infanterie K. W. H. Jeltes; de reserve-luitenant J. H. E. ltuckert van het regiment genietroepen en is hij bestemd voor den dienst der landweer in het 23e district. Bij Kon. besluit is aa!n den luitenant- kolonel, met fcitulairen rang van kolonel, K. D. Punt, van den staf der artillerie, voorzitter der remonte-commissie voor de bereden artillerie, en aan de eerste luite nants P. H. B. Beernink, H. W .C. E. Matlion, jhr. K. F. Quarles van Ufford en den sedert tob eerste-lniteaiant bevor derden tweede-luitenant W. A. van den Wall Bake, onderscheidenlijk van hefc 3de regiment huzaren, van het 2de depot hu zaren, van het korps rijdende artillerie en van het 4de regiment huzaren, vergun ning verleend tot- het aannemen en het dra gen van de ordebeekenen van commandeur in de orde van de Kroon van België, voor zooveel den kolonel-titulair Punt voor noemd aangaat, en van het militair kruis der 2de klasse, voor zooveel de vorenge noemde eerste luitenants betreft, welko onderscheidingen den bovengo no emden of ficieren door Zijne Majesteit den Koning der Belgen rijn geschonken. H. M. de Koningin, K. H. Prins Hen drik en H. K. H. Px-inses Juliana, verge zeld van de hofhouding vertrokken Zaterdag middag drie uur por Koninklijken trein, be staande uit vier rijtuigen, van het Loo naar Baarn. De verpleegster droeg prnses Juliana uaar den trein. De honderden toeschouwers juichten het vorstelijk gezin hartelijk toe. In den trein naar do Koningin de Prinses op Haar schoot die vroolijk wuifde met haar handje. Men meldt uit Baarn De Koninklijke Familie kwam Zaterdag middag por extra trein van het Loo te 3.49 aan het station Baarn H. S. aan. Op het perron werden H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana on Z: K. H. den Prins der Nederlanden verwelkomd door H. M. de Ko ningin-Moeder. De 'begroeting was zeer hartelijk. Nadat do Koningin zich enkele oogenblikken mefc den Commissaris der Koningin in de provincie U(t|r|echt, den heer nu*. F. D. Graaf Schim- molpenninck, en met den burgemeester van Baarn, dien heer F. F. baron d'Aulnis do Bourouill, die ter begroeting aanwezig wa ren, reed de Koninklijk© Familie met gevolg in 4 hof rij tuigen naar het paleis te Soestdijk. De duizenden belangstellenden, dio zich reeds uren van te voren hadden verzameld op liet Stationsplein en langs den S oestd ij kerstraat- weg stonden geschaard, juichten de vorste lijke personen hartelijk tee. D© Koningin, had haar dochtertje op haar schoot en reed blijkbaar met 't opg op den wind achteruit. Het Prinsesje "wuifde met haar handje, het geen de geestdrift onder het publiek niet weinig verhoogde. Voor het paleis to Soestdijk wa6 hefc ook bijzonder druk. Bij aankomst aldaar werd de Koninklijke familie eveneens luide toege juicht door de vole Baarnaars eu vreemde lingen, die met groot verlangen de komst der Koningin met Prinses Juliana hadden tege moet gezien. 2 Augustus te Baarn. Wordt de verjaardag van H. M. de Koningin-Moe der, Ambachtsvrouw© van Baarn, steeds met luister gevierd, ditmaal wordt er van dien feestdag door de burgerij zeer veel werk ge maakt. De voornaamste straten, als Laan- slraat, Brinkstraat, Nieuwstraat, Bosch straat en Oosterstraat ziju door de bewoners keurig versierd. Tal van eerebogen zijn op gericht en guirlandes van sparregroon en bloemen zijn aangebracht. Op het Brin'k- plein is van gemeentewege een fraaien mu ziektent geplaatst, welko des avonds schit terend zal worden verlicht. Ook de ver sierde straten en vele particuliere woningen en villa's zullen worden geïllumineerd, 's Middags le IJ uur wordt het conoours- hippique gehouden, hetwelk door de Ko ninklijke Familie zal worden bijgewoond. Te 2 uur wordt- aan 80 ouden van dagen op initiatief van den heer G. Bakker in hotel Velaars een feestmaaltijd aangeboden. Op verschillende plaatsen in het dorp zullen concerten worden gegeven, terwijl to 10 uur des avonds bij de Gedenknaald van Water loo een vuurwerk zal worden ontstoken, hetwelk zeer vermoedelijk evoneons zal wor den bijgewoond door de Koninklijke Fa milie. Men meldt uit Soestdijk: Het was Zondag alhier buitengewoon druk, vooral in den omtrok van hefc Paleis, waarvoor zich een groote menigte had ver zameld, met 't oog op het verblijf van de Koninklijke Familie aldaar. Af en toe deed j|oC een stortbui de meuschenmassa uiteen gaan, (1<j doch als 't droog was geworden, waagde men en weer spoedig eene poging om de Koningin eb< en haar Dochter te zien. In den vóórmiddag <rC verscheen de Koningin met het Prnsesje op K)ii het balcon van het Paleis en werden Moe- is der en Dochter luide toegejuicht. De Ko-j I niuigin-Moeder begaf zich met gevolg naarleu de Herv. kerk te Baarn, alwaar de predi- pro katie word gehouden door ds. Laan uit bat Brussel. Toen in den middag het weder op-ich helderde, reed de Koningin met de Ko- ^.-il ningin-Moeder en Prinses Juliana tegen 2 feu uur uit. Te 3 uur keerden de vorstelijke jspr personen ten paleize terug, na een rijtoer j J door de gemeente Soest gemaakt te hebben. Pa De Prins was intusschen per auto uitgere den. In den namiddag verscheen do Ko- v€] nii-klijke Familie andermaal op het balcon van het Paleis en vertoefde aldaar geruimen tijd.-De Koningin-Moeder hield het Prin sesje op den arm, terwijl de Koningin naast haar was gezeten. De menigte buiten het hek juichte de vorstelijke personen hartelijk toe en wuifden met zakdoeken tegen het Prinses-je. Aan het gejubel kwam schier geen einde. Het publiek was recht voldaan. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal om te worden benoemd ale administratief ambtenaar in de buitenbezit tingen C. de Wit en H. B. F. de Vrie6; tor benoeming bij den post- en telegraafdienst in Ned.-Indië, R. D. de Weerd; ter benoeming tot leeraar aan de Handelsschool te Parama ribo, J. W. F. Vrielink, onderwijzer aan de school voor M. U. L. O. te Harderwijk. Kapitein Christoffel. Men meldt uit Amsterdam aan ,,De Maasbode" Naar wij vernemen, heeft kapitein Chris toffel, die verleden week per s.s „Vondel" naar Ned.-Indië zo u"terugkeerennog een maand verlof van het Departement gekregen, .en zal hij nu met het s.6. „Koning Willem II" der Stoomvaart Mij. Nederland, het welk 20 Augustus van Amsterdam vertrekt, naar Ned.-Indië terugkeeren. De heer en mevrouw Christoffel zullen zich te Genua in schepen. Landjweer kader. Naar .>,De Tijd" verneemt, zullen, met het oog op de behoefte aan sergeant-majoors bij de Land weer dó onderofficieren, die ingevolge arti kel 2 punt 6 der Pensioenwet het leger ver laten. in. de eerste jaren niet meer worden aangesteld tot officier bij de Landweer. Van wege het Alge'meen Syndicaat van Suiker-fabrikanten in Nederl.-Indië. wiens voorzitter daarbij aanwezig was, werd Zaterdag in een der zalen van het Palace- Hotel te Sclieveningen, in tegenwoordig heid van een zeer groot aantal belangstel lenden, onder wie oud-ministers, oud-Ka merleden en Kamerleden, aan prof. idr. M. Tieub een medaille en oirkonde uitgereikt ak hulde voor hetgeen prof. Treub in het belang van den landbouw in Nederl.-Indië en speciaal voor de suiker-industrie, heeft -gedaan. De medaille is van goud, draagt aan de eeoie zijde eene afbeelding Van gamelang- •spelers en landbouw-attributen en aan de andere zijde een vrouwenfiguur, houdende een opgeheven rol in een der handen, met een randschrift. Zij weid. vervaardigd in heb atelier van de firma Begeer te Utrecht. De fraai gecalligrapheerde oirkonde, ver vaardigd door E. Fuhri en Co. te Soerabaia, luidt: Het Hoofdbestuur van het Alge'meen •Syndicaat van Suikerfabrikauban in Nederl.- Indië heeft besloten aan Professor Dr. M. •Treub als een blijk van hulde en erkente lijkheid voor zijn groote verdiensten jegens den landbouw en de suiker-indiU'strie, in het bijzonder de gouden Syudicaats-inedail- le aan te bieden, waarvan bij deze oirkonde kennis wordt gegeven. De aanbieding 'had' plaats door den heer J. W. R aim ter, die in eene zeer uitvoerige rede de groo'fce verdiensten van den heer Treub schetste. Bij d© vel© huldebetuigingen welke aan prof. Treub reeds waren te beurt gevallen van verschillende zijden, had het suiker syndicaat gebruik gemaakt van de gelegen heid, welke hare statuten geeft o-m hem eeq meer blijvend huldebewijs aan te bieden Spreker releveerde al hetgeen prof. Treub voor den Iudiscken landbouw heeft tot stand gebracht, waardoor zijn naam ovec geheel de wereld beroemd is geworden Eu alles wat hij gedaan heeft, werd ge daan uit vrijen wil, maar met onthousiaj me. Onder meer herinnerde spreker aan' hetgeen prof. Treub heeft gedaan ter be strijding van de Sereh-ziekteaan de op richting van landbouwproefstations en aan het groote aandeel dat hij gehad heeft in de oprichting van een iandbóuwdepar* i ment in Indië. En vooral deed spreker uitkomen dat de landlbouwpiroe£statiions( niet zijn geworden concurrenten van deu Plantentuin te Buitenzorg, maar daar naast op wetenscliappeHijken grondslag hebben voortgewerkt, gelijk door aanvan kelijke tegenstanders later zelf is erkend. Het verwijt dat prof. Treub zoo weinig heeft gedaan voor den inlandschen land bouw noemde spreker onverdiend; uit deq' aard der zaak moest hij ecliter wel het meest aanraking zoeken niet de proota Europeesche industrie en zich daartoe kaü meest aangetrokken gevoelen. Niet alleen als landbouwkundige en ge leerde wilde het Syndicaat echter profes sor Treub huldigen, maar speciaal voor het geen hij voor de suikerindustrie heeft ge daan, .waaraan het te danken is, dat het suikersyndicaat het officieel raadsorgaan is geworden voor de Indische regeering in sui- kerzaken. In tegenstelling met andere ge leerden is prof. Treub, aldus spreker, geen boekengeleerde gebleven, maar den man in het volle loven en daarvoor vooral is men hem zoo erkentelijk. Hij verzocht hem daar na medaille en oirkonde te aanvaarden als bewijs hoe in Nederl.-Indië een groote bloeiende industrie zijne verdiensten waar deert. Wanneer al hetgeen prof. Treub voor den Indisclicn landbouw en de industrie ge daan heeft, op de rol gegrifd moest worden, welke de vrouwenfiguur, op de medaille, in

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2