9 L 6S. 3" Jaargang. Donderdag 4 Augustus 1910. BUITENLAND. BINNENLAND. Ci AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50 Afzonderlijke nummers- - 0.05. CV.-j Cou:an verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 0.50, Elke regel meer -0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. Bepaling s t e m t ij d artt. 57 en 58 der Kieswet. De Burgemeester der gemeente Amers foort herinnert personen, bij wie en bestuur ders van bijzondere ondernemingen en in stellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, ver plicht zijn te zorgen, voor zoover niét bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstel ling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tus- schen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens .art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zij.n te zorgen dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere lokalen zijn, i.n het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stem ming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnent wege omderteekende lijst, de twee achtereen volgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. dat, volgens art. 154 der Kieswet, over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste veertien dagen of geldboete van tem hoogste vijf en zeventig gulden. Ue algemeene maatregel van 'bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei 1901 (Stbl. no. 109) en luidt als volgt Art. 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij ben in diensfobetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voor komen. Art. 2. Vrijstelling als omschreven m het voorgaand artikel, wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aan zien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, alsmede aan personen en bestuur ders van bijzondere instellingen en onder nemingen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde ziekenverplegers. Amersfoort, 3 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, WUYT1ERS. De Burgemeester der gemeente Amers foort 'brengt- ter voldoening aan de aan schrijving van den Commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht, d.d. 30 Juli 1910, 4e afdeeling, no. 3689/2491, ter ken nis van belanghebbenden, dat in de ge meente Maartensdijk gevallen van vlekziekte bij varkens zijn voorgekomen. Amersfoort, den 3den Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. Politiek Overzicht. Spanje en het Vaticaan. In het geschil tusschen de Spaansche re geering en den Heiligen Stoel schrijven beide partijen elkaar de schuld toe, dat het gekomen is tot liet afbreken van de onder handelingen. Heb Vaticaan bedient zich van den correspondent van de Kóln. Volksztg. te Rome om het kabinet-Canalejas te verwijten, dat het zich van den beginne af heeft schuldig gemaakt aan de grootste vormge breken bij openlijke schending van den geest en de letter van het concordaat. ,,Deze han delwijze was zoo stelselmatig, dat ieder in zag, dar het ministerie evenmin onderhan deling als samengaan wilde, maar eene reeks van tot verwikkeling leidende episoden". Daartegenover heeft de Spaansche mi nister van buitenlandsche zaken aan den correspondent van de Temps te Ma drid verklaard, dat de Heilige Steel de omstandigheden niet kent waarin Spanje zich bevindt; anders zou hij zich rekenschap geven van wat het land behoeft. „Indien men niet tegenover onzen wensch om in overleg te treden eene volkomen op dwaling 'berustende meening had gesteld, dan zou men in Rome begrijpen, dat eene loyale schikking, waartoe de Spaansche re geering altijd geneigd is geweest me'de te werken, veiliger was dan zich in de armen te werpen van partij gangets, die, daar zij geene meerderheid onder de kiezers hebben, geen ander middel van invloed uit te oefe nen hebben dan eene onvruchtbare beroe ring." Het. hoofdpunt, waarom de strijd draait, 16 niet van vandaag of gisterenhet is sinte vele jaren de kwestie van de geestelijke orden. Het concordaat van 1851 bepaalt, dat er in het land slechts drie geestelijke orden zijn toegelateu. Twee van deze orden zijn daarin met name genoemd; de derde zou later in gemeen overleg aangeduid wor den. Daar dit laa'ste achterwege gebleven ie, heeft de eene orde na de andere kloos ters gesticht, en die allen beweren do derde orde te zijn, in het concordaat be doeld. Sedert jaren beproeft de eene regee ring na de andere met de curie tot eene regeling te komen, maar steeds stelt de curie dit uit. De veelvuldige kabinetsveranderin- geu in Madrid zijn haar daarbij goed te stade gekomenmet iedere nieuwe regeering moest opr.ieuw onderhandeld worden. Als !men 't bijna eens scheen te zijn, dan stelde de curie nieuwe cischen, waarover wederom moest worden ondierhandëld. Maar de Spaansche regeering kan niet eindeloos wachtener moeten daden volgen op het overleg. „De geschiedenis herhaalt zich, schrijft de Köln. Ztg. In December 1808 verklaarde Napoleon aan de 'bevolking van Madrid „Ik heb de geestelijke orden laten bestaan, het aantal monniken echter beperkt; geen verstandig mensch kan betwijfelen, dat zij te talrijk zijnGeestelijken moeten slechts het geweten leiden en geen materieele macht over de menschen hebben". Gelijkluidende verklaringen werden den 5en Juli jl. door minister-president Canalejas in den Senaat afgelegd. Hij denkt niet aan eene verdrij ving van de monniken en nonnen, die ook niet in het voordeel van.bet land zou zijn, omdat het onderwijs, dab zij geven, thans niet kan worden vervangenmaar hij houdt het voor ondragelijk, dat zij zich in het politieke en economische leven der natie mengen. Ook heden betwist geen verstandig mensch, dat de geestelijke orden te talrijk zijn, en men voelt het als misstanden, dat zij het onderwijs beheersc'hen en als zaken- menschen aan geheele volkskringen eene •zware concurrentie berokkenen. Doze pun ten behoeven eene nadere toelichting. De orden hebben zich sedert 1851 en vooral sedert 1898 overmatig vermeerderd. In de provincie Barcelona alleen wordt het getal van hunne nederzettingen opgegeven als 1450. Do 'burgemeester van Valencia be richtte onlangs den gouverneur van de pro vincie, dat in de 6tad 67 nonnenkloosters en 13 monnikenkloosters aanwezig waren met respectievelijk 1167 en 225 bewoners. Eene statistiek voor het geheele land is niet aanwezig, en het streven van de tegenwoor dige regeering is juist zulk eene statistiek te verkrijgen. Wat den arbeid van de orden op onderwijsgebied betreft, is uit de opga ven, die eenige jaren geleden door den toen- maligen minister van onderwijs graaf Roma- nones ziju verzameld, gebleken, dat in de bijzondere scholen 150,U00 kinderen onder wezen wordende meerderheid daarvan is in 886 ordescholen opgenomen, en er wordt verzekerd, dat deze inrichtingen, hoe ge brekkig ook het onderwijs is, dat er gegeven wordt, altijd nog bet-er zijn dan de openbare scholen. Hier verrichten de orden dus werk, dat de staat heeft verwaarloosd. Veel kwaad bloed zetten de geestelijke orden door hun bedrijfsarbeid. Zij werken goedkooper dan hunne burgerlijke concurrenten, niet alleen omdat zij over niet betaalden of beneden de markt beloonden kinder- en leerlingeuarbeid 'beschikken, maar zij onttrekken zich ook aan de belastingen en heffingenwanneer publiekrechtelijke daden van hen verlangd worden, dan beroepen zij zich op hun karak ter van vrome stichtingen, terwijl zij in wer kelijkheid wereldsëhe zaken drijven. Ook de grondbelasting weten zij te ontduiken. Van deskundige zijde i6 er dan ook nadruk op gelegd, dat de bestorming van de kloosters in Barcelona in Juli van het vorige jaar voor een groot deel was te wijten aan de ver bittering der bevolking over den bevoor rechten bedrijfsarbeid van de orden. Dat de regeering haar best doet, door de inschrijving van de leden der geestelijke orden iu daarvoor bestemde registers den grondslag te krijgen om ben aan de belastin gen ie onderwerpen, kan onmogelijk be- schouwd worden als eene handeling, die met liet concordaat in strijd is. Evenmin is dat het geval met het verbod om nieuwe kloosters op te richten. De bewering, dat in de troon rede uitdrukkingen waren opgenomen, die een de kerk vijandigen geest ademden, is geheel verzonnen. Wie met de zaken en per sonen in Spanje vertrouwd is, weet, dat Ca nalejas allerminst deukt aan een soort „Kulturkanipf", en dat de doortastendstc staatslieden dikwijls de geloovigste katholie ken zijn. Meer dan eens in de geschiedenis van het land, inzonderheid in de 18e eeuw, hebben de monarchen en de staatslieden van Spanje zich genoodzaakt gezien tegen uit wassen van het kerkelijke leven op te tre den, en eene dergelijke noodzakelijkheid is thans wederom aanwezig". Duitschland. Tussclien de beide Kamers van den land dag van Beieren i6 overeenstemming ver kregen over de belastingliervorming, die daar zal worden ingevoerd. Het laatste .punt van verschil, dat wa6 overgebleven, betrof het maximum-percentage van hef fing. Dit i6 bepaald op 5 pet. Daarmede is de invoering van eene algemeene inkomsten belasting in Beieren verzekerd. Belaid* Brussel, 3 Aug. De minister van kunsten en wetenschappen heeft, volgens het Journal de Bruxelles, om redenen van per soonlijken aard bij den koning zijne ontslag aanvrage ingediend. Frankrijk. De minister van marine heeft bevel ge geven om twee nieuwe pantisenschepen op stapel te zetten, waarvan bet eene te Brest, liet- andere te Lorient zal worden gebouwd Binnen drie jaren zullen de schepen gereed mceten zijn om in dienst te worden gesteld. Generaal Liautey, de bevelhebber van de divisie van Oram, wiens naam dikwijls ge noemd is als bevelhebber van verkennings tochten in Oost-Marokko, is uit Algerië naar Frankrijk teruggeroepen. Hij zal ibet bevel over een legerkorps krijgen. Het'heet, dat hij om zijne overplaatsing heeft ver zocht, omdat hij in zijne ver reikende plan nen steeds gestoord en belemmerd werd door de civiele commissarissen, die de re geering in Oedjda en op andere plaatsen heeft ingesteld. De voorzitter van het syndicaat der „ban- quers des valeurs au comptant" beeft aan den voorzitter der parlementaire enquête commissie voor de zaak-Rochette srlirifte- lijk medegedeeld, dat zijne corporatie bereid is een afschrift van de opgaven, die aan den rechter van instructie gedaan zijn over de zaken, die zijn afgesloten in aandeelen van de Rochette-ondernemingen in het tijdvak van 20 Februari tot 30 Maart 1908, aan de commissie mede te deelen. Dit schrijven is het antwoord op het verlangen van de com missie om in de boeken van de corporatie onderzoek te laten doen naar den omzet der Rochette-ondernemingen in de kritieke pe riode. Zweden. Stockholm, 3 Aug. Ter eere van de leden van het internationale vredescon gres, werd hedenmiddag op het koninklijk paleis een receptie gehouden, waaraan 600 personen deelnamen. Ter vervanging van den Koning, ontving Prins Karei de congresledenhij liet zich een groot aantal leden voorstellen, met wie hij zich geruimen tijd onderhield. Spanje. Sa li Sebastian, 3 Aug. Na eene stormachtige discussie besloot de gemeente raad een protest aan de regeering te zenden tegen de katholieke monsterbetooging, die op den 7en dezer is 'beraamd. Madrid, 4 Aug. De minister van .binnenlandsche zaken heeft de katholieke j betooging te San Sebastian op den 7en dezer verboden. stand heeft gedaan, heeft in de daarvan indertijd' opgemaakte oorkonde zich zijine aar.spraken als erfgenaam van, zijin oom! voorbehouden. Thans heeft hij door een advocaat laten verklaren, dat hij deze aan spraken zal laten gelden wanneer wordt beslist, dat er rechtsvermoeden bestaat, d&t zijn oom dood is. Montenegro. Uit Cettinje wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat in de politieke kringen aldaar alle beweringen, dat de aanstaande verhef fing van Montenegro tot een koninkrijk in Belgrado ontstemd, beeft, als onwaar wor den verklaard. Als tegenbewijs wordt aan gevoerd, dat Koning Peter en zijne regee ring schriftelijk reeds vorst Nikita een ge- lukwensch hebben gebracht met deze han deling. Ook wordt 'betwist, dat er wrijving •zou zijn ontstaan tusseihen het Italiaansche en het Montenegrijnsche hof over de uit roeping van Montenegro tot een koninkrijk. Men verzekert, dat het koninkrijk Montene gro een element van rustigeu arbeid en be schavende ontwikkeling op den Balkan zal zijn en men rekent iu dit opzicht op de sympathie van het verlichte westen en van Europa. Rusland. Het wordt meor en meer waarschijnlijk, dat de Czaar met zijne gemalin binnen kort in Duitschlaud zal komen. De datum wordt reeds genoemdden 25. Augustus wordt de komst van heb Czarenpaar in bet slot te Fried berg (Hessen) verwacht. De Cza rina zal eene kuur van zes weken in het nabijgelegen Nauheim gebruiken. Officieel wordt nog gezwegen over dit redsplan. Uit Berlijn -vordt aan de Köln. Ztg. be richt, dat men wel kan aannemen, dat de reis werkelijk zal worden ondernomen in den herfst van dit jaar. Voor dit geval is het zeer waarschijnlijk, dat er ook eene ontmoeting met den Keizer zal plaats heb ben in den tijd, dat de Czaar op den Duit- scben grond vertoeft. Turkije. De minister van 'binnenlandsche zaken heeft eene reis ondernomen naar Macedo nië en Albanië. Er wordt groot gewicht- gehecht aan deze reis, waartoe in een bui tengewone ministerraad besloten is. De mi nister zal in de eerste plaats een einde moe ten maken aan den overmatigen ijver van de autoriteiten bij de ontwapening. Verder zal ihij zijne aandacht wijden aan de toe passing van de kerkenwet en aan de kwestie van de moliammedaansche immigratie. Konstantinopel, 3 Aug. Volgens een door de regering ontvangen bericht heb ben de Druzen in den afgeloopen nacht drie dorpen met gemengde Christen- en mokam- medaansche bevolking overvallen; zij ver moordden meer dan honderd mannen, vrou- iwen en kinderen van beide gezindten en plunderden de huizen. Ook overvielen en be roofden zij reizigers op den grooten weg. Ctria*. De aan Duitschland uit te keeren scha de-vergoeding voor de door den opstand in Tsjangsja veroorzaakte verliezen is op 50,000, die voor Frankrijk op 40,000 taels bepaald. De scliad/edoosstieHingen voor <Ie andere natiën worden nog berekend- Venezuela. Over de stemming in Spanje wordt uit Madrid aan de Köln. Ztg. bericht, dat de staking in Bilbao afwisselend pessimieti&ch en optimistisch beoordeeld wordt. In de omgeving van minister-president Canalejas verwacht men met vertrouwen eene vreed zame oplossing door de macht van de re geering, gesteund door het instituut voor sociale hervormingen. Talrijke katholieken hebben zich eergis teren naar het gebouw van de nuntiatuur begeven om daar kaartjes af te geven, waar mee zij hunne gehechtheid aan den Paus en hunne afkeuring van de politiek van Cana lejas uitdrukken. In eene rede van den mi nister van buitenlandsche zaken trekt vooral de aandacht zijne verklaring, dat de hou ding van Rome steunt op onjuiste inlich- tiiigen over de toestanden van liet geeste- I lijkt* leven, de sterkte der partijen en de i openbare meeniug 111 Spanje. In San Se- j bastian wordt tegen den 7en Augustus eene j groote katholieke betooging beraamd. De 1 beide partijen zijn zeer opgewonden en men vieest botsingen. De minister van binnen- terug begeven naar hunne woonplaatsen, laridsclie zaken heeft aan dagbladschrijvers j _Aj]e p0gingeu 0m deze beweging te sluiten, eiklaard, dat de regeering de vergunning j bleven vruchteloos. Volgens een te New-York ontvangen be richt, heeft de regeering van Venezuela, eetne samenzwering tot vermoording van president Gounez ontdekt. Twee aanzien lijke Venezolanon zijn gevangen genomen; anderen zijn gevlucht. Allerlei. Te Parijs is Dinsdag het derde inter nationale congres voor echooïhygiëne geo pend. P e t e r s b u r g, 3 Aug. Uit vreee voor de cholera hebben 4070 arbeiders de kolen mijnen van 'liet district Tagenrog verlaten en voor deze betooging zal weigeren. Intu6Scbeu j zijn belichten alsof een burger-oorlog voor i de deur 6taat, overdrijving. Aan de Frankf. Ztg. wordt bericht, dat er tot dusver geene toebereidselen zijn ge- maakt voor het vertrek van den nuntius uit. Madrid. De regeering ontvangt uit alle dee- len van het land een overweldigend aantal betuigingen van instemming. De katholieke betooging in San Sebastian is op verlangeu i van d<? handelskringen aldaar verboden. Men i6 in Madrid verbaasd over de in het buitenland, vooral in Londen en Parijs, in omloop zijnde alarmberichteii betreffende Spanje. Overal lieerschit de grootste rust. De reis van het Spaansche Koningspaar via Frankrijk naar Engeland wordt alö een bewijs beschouwd, dat Alfonso XIII ge heel onbezorgd is over den uitslag van don door Canalejas aangebonden strijd tegen bet Vaticaan. Oostenryk. Brussel, 3 Aug. Do Luiksche lucht schipper Kinet is gedood bij een val uit eene hoogte van een honderdtal meters. Tweede telegram. Een machine deel, dat brak, kwam terecht in den motor, die daardoor niet meer kou werken. Kinet viel uit eene hoogte van 200 meterhij werd door den motor verpletterd. De vrouw van Kinet was getuige van het ongeluk. De Staatscourant van Donderdag 4 I Augustus bevat o.a. de volgende koninklijke i 'besluiten 1 hemoemd tot plaatsvervangend voorzitter der plaatselijke commissie voor de onge vallenverzekering te Rotterdam II, in ge steld bij K. B. van 26 November 1902, Stbl. no. 202, mr. A. J. Fortuin, advocaat en procureur te Rotterdam L. Ossen, op zijn verzoek Leopold Wölfling, die even als zijm oom aan mr. A. N. Jcliann Orth, van den aartshertog titel af- eervol or.tslag verleend als plaatsvervangend voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Helder, inge steld bij K. B. van 26 Nov. 1902, Stbl. no. 202, en benoemd tot plaatsvervangend voorzitter dier commissie mr. N. A. Blom, griffier bij het kantongerecht te Hefld'er. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder hebben ieder een gift van 100 doen toekomen aan den heer B. Koker Jzn. te Krimpen a. d. IJ6el, voorzitter der commissie van beheer der stichting, bedoeld 'bij art. 2, 4o der statuten van den Algem. Nederlandschen Politiebond (verpleging van zieke politiebeambten en de bouw van een eigen sanatorium), als blijk van belangstel ling in het nuttige en menschlievende stre ven der commissie. Toen Prins Hendrik gisterenmiddag een rijwieltochtje maakte, werd hij op liet voet pad van den Amsterdamschen Straatweg aangereden door een meisje, dat leerde fietfl- rijden. De Prins viel van zijn rijwiel en brak zijn el-eutel'been. Per auto werd hij naar liet Paleis te Soeetdijk vervoerdi, al waar Dr. Muysken de eerste hulp verleendo. Men seint one nader nog uit Baarn De val van den Prins had geen sleutel- beenbreuk tengevolge. Slechte werd zijn schouder ontwricht. De toestand van Z. K. H. is thans gunstig. Men seint ons alsnog: Met zekerheid kan thans worden gemeld, dat de Prins wèl zijn sleutelbeen brak, en zijn arm ontwrichtte. Enkele weken rust zijn noodig. Z. K. H. maakte nog een auto tochtje. Eerst later constateerde men de breuk. De toestand blijft bevredigend. Generaal Van D a a 1 e n. Do benoeming van luit.-geu. G. C. E. van Daalen, den chef van den generalen staf, tot commandant van het Indische leger, komt niet meer onverwacht, zegl liet N. v. d. D. Na den plotselingen dood door cholera van luit.-generaal P. C. van der Willigen was hij, als oudste op perofficier bij het hoofdkwartier, reeds ad interim met het legeroommandjo belast. Zoo is hij dus thans bevorderd tot de positie, welke liem re ede jaren géledien werd toegedacht. Im mens, toen hij in Juli 1907 bij buitenge wone promotie tot generaal-majoor werd be vorderd, geschiedde dit onder liet motief, dat hij de meest geschikte candidaat was voor het legercommando. Het ligt nog vensch in het geheugen, hoe gouverneur-generaal Van Heutsz, na de klachten over den toestand in Atjeh, daar een ondeizoek ging instellen, met het resul taat, dat de civiel-militair gouverneur van liet gewest, generaal Van Daalen, van zijn post werd ontheven. Waren er bewijzen dat hij te kort wa6 geschoten in het civiel be wind, zijn militaire bekwaamheden bleven onaangetast en daarom werd hij ook, tijdens zijn verlof in Europa, in Juli 1909 en duB nog onder het bewind van generaal Van Heutsz, tot luitenant-generaal bevorderd toen echter was generaal Van der Willigen reeds tot legercommandant benoemd. Even als deze en diens voorganger, generaal Rost van Tonningen, behoort generaal Van Daa len tot liet wapen der artillerie. Het groot ste deel van zijn diensttijd heeft hij, naar men weet, in Atjeh doorgemaakt, als een der officieren, die in de leerschool van generaal Van Heutsz zijn opgegroeid. Als aanvoer der heeft hij groote resultaten verkregen en het toppunt van zijn roem heeft hij bereikt, toen gouverneur-generaal Van Heutsz hem te Batavia, uit naam der Koningin, heb grootkruis van de Militaire Willemsorde ter hand stelde. Gedurende den straks 'bedoelden verloftijd] is generaal Van Daalen als vertegenwoordi ger van H. M. de Koningin naar Kleef af- gevaardigd om Keizer Wilhelm bij zijm be zoek aan Middachten welkom te heeten aan de Nederlandsche grens. Een nieuwe uniform. Naar de N. C. verneemt, neemt men op het oogon- blik bij de mitrailieurs-afdeelingen proeven met een nieuwe uniform, waartoe een sectie in licht grijs-blauw laken en een andere sectie in groen laken gekleed is. I Het ligt in de bedoe/ling van het leger bestuur, wanneer deze twee soorten kleeding een 'half jaar beproefd zijn, de uniformkleur, welk in de practijk het meest blijkt te vol doen, geleidelijk bij het geheele leger in te voeren. Vertraagde officiersbe- n o e m i n g. De benoeming van cadetten van de Kon. Militaire Akademie uit het laatste studiejaar tot 2en luitenant, laat dit jaar wel wat op zich wachten. Men meldt aan het N. v. d. D. omtrent de oorzaak daarvan het volgende: Eenige voor benoeming voorgedragen ca detten hadden kort geleden een „fuif", WHiarbij 't teen nog al zeer dol en vroolijk loegiug en een officier beleedigd is. Deze officier heeft geëd&cht, dat voor die be- leediging excuses gevraagd zouden worden, docli één der cadetten moet dat geweigerd hebben, waarna is voorgesteld dien cadet zes

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1