KOLONIËN. BINNENLAND. Allerlei. Bar i, IQ Aug. Heden morgen trok eeue aanzienlijke menigte door de straten om te betoogen togen de verhooging van de huurprijzen van woningen. Er werden revol verschoten geloot tegen de politie, die déor de politie werden beantwoord. Van. de be- toogere werden twee gedood en 12 gewond, van de agenten 15 gewond. Soldaten iioretel- den de orde. Do Time© ontvangt uit Toronto be richt, dat. de vrouw van inspecteur Dow zou verklaard hebben, dat „Belle Elmore", de eerste vrouw van Crippen, nog zou leven, zoodat er van een door Crippen bedreven moord geen sprake zou zijn. De heele Crip- pen-zaak zou dan voor reclame op touw go- zot zijn. Dit bericht klinkt zoo zonderling, dat men goed fal doen er voorloopig niet de minste waarde aan te hechten. Volgens een nader bericht, afkomstig van den Londenschen correspondent van de „Berl. Lok. Anz.", heeft Crippen aan zijn advocaat t- Londen een telegram gezonden van den volgenden inhoud,,Ik heb geen bekentenis van welken aard ook afgolegd. N'aar ik gehoord heb, zijn onjuiste verklarin gen afgelegd aangaande mijn reisroute, na het verlaten van Londen. Ik verliet Londen Zaterdag 9 Juli, en reisde over Harwich, Hoek van Holland en Rotterdam naar Brus sel, en later naar Antwerpeu. Crippen". Professor Pep per heeft in het bijzijn van een anderen gerechtsdokter nogmaals de lijk- deelen, die m den kelder van Hilldrop Cres cent werden opgegoraven, onderzocht. Het onderzoek duurde twee uur, maar omtrent het resultaat wordt nu ineens de grootste ge- hniruliouding betracht. Langzamerhand wint de meening veld, dat de verrassingen in de zaak Crippen nog long niet geëindigd zijn. Lyoii, 10 Aug. Op een avond-con cert te Oullins werden twee valse he mun ters aan de politie aangewezen. Bij do jacht, d!io de politie op hen maakte, viel een van do twee gewond in hare handen, nadat hij een agent gedood en een werkman gewond had met revolverschoten. De ander werd eveneens gevangen genomen. Gelijk een telegram reeds eerder meldde, is de nog onlangs in November van het vorige jaar benoemde burgemeester van New-York William J. Gaynor, die ondanks zijn korten ambtstijd al zeer veel voor de hoofdstad van den staat New-Yofk gedaan heeft, Dinsdag, toen hij een vacantie-reisje vilde beginnen, door een ontslagen stede lijken werkman met een revolverschot zwaar gewond. De burgemeester was juist aan boord gegaan van de Iiloydsteamer Kaiser Wilhelm", die naar Europa zou stoomen, toen de 58-jarige Gallagher hem in den hals trof. De burgemeester werd dadelijk naar het ziekenhuis vervoerd, Gallagher gear resteerd. De aanslag werd juist gepleegd, toen de vrienden van Gagnor het signaal kregen het onder gang gaande schip te verlaten. De moordenaar was nachtwadht op een stedelijk dok en on'lang6 wegens dronkenschap ontslagen. Hij was eea oudo Tanunanyman en had zijn betrekking om politieke redenen gehouden. Na do arresta tie verklaarde hij, dat Gaynor hem zijn da- gclijk6cli brood bad ontnomen. De scheeps dokter onderzocht Gaynor onmiddellijk en bevond, dat de kogel zijn oor had doorboord en in den nek zit. Daar de hereenen niet bekedigd zijn, hoopt men op herstel. In het ziekenhuis was Gaynor nog steeds bij bewustzijn. Hij vroeg de geneesiheeren hem in geen valschen waan te laten, maar de doktoren konden met een vrij geweten ver klaren, dat op het oogenblik geen gevaar bestaat. De kogel ie nog wel niet gevon den, maar de bloedingen, die aanvankelijk zich ernstig lieten aanzien, hebben opge houden. In heel New-York, waar het be richt van den aanslag zich zeer snel ver breidde, zijn de zaken gesloten. Voor het stadhuis en de groote courantengebouwen staan duizenden tie nieuwste berichten af te wachten. Overal heerecht oprechte deel neming en verontwaardiging. Al wordt ook beweerd dat de aanslag het uitvloeisel was van een persoonlijk -wraak gevoel, zoo zal men toch niet mistasten, wanneer men aanneemt', dat Gallagher'6 schoten nauw samenhangen met den haat van Tammany Hall jegeii6 Gaynor, want deze burgemeester is de meest geliefde, maar ook de meest gehate man in Groót- New-York. OOST-1ND1E. De nieuwe chef van den generaien staf in Indië. De correspondent van het Hld. te Batavia meldt, dat de kolonel der infan terie J. P. Michielsen is benoemd tot chef van den generalcn staf van het leger in Ned«rl*ndsch-Indië, en dat de luitenant kolonel van dat wapen J. N. C. baron van Heerdt is bevorderd tot kolonel. (Kolonel J- P. Michielsen was coromau- dant in de 4de militaire afdeeling op Java, zoodat door zijne plaatsing bij den gene- rah-n staf ais chef van dien staf eene kolo- nelsplaats bij het wapen der infanterie open kwam. Deze wordt dan thans ingenomen door den oudsten luitenant-kolonel van dat wa pen, J. N. C. baron van Heerdt, die zich in Mei j.l. eenigermate zag voorbijgaan door de bevordering tot kolonel, met ge lijktijdige benoeming tot commandant in de le militaire afdeeling op Java, van zijne eenige jaren jongeren ranggenoot bij het wapen der genio, W. U. de Greve.) II bid. De Staatscourant van Donderdag 11 Aug. bevat o.m. het volgende Koninklijke Besluit: Op verzoek eervol ontslagen de reserve eerste luitenant J. A. Smits, van het 4e regi ment infanterie. II. M. d« Koningin heeft het voor nemen 17 dezer van Soestdijk naar het Loo terug te keeren. Z. K. H. de Prins, die heden een be zoek brengt aan het schietterrein op Ocken- burg, onder Loosduinen, zal aldaar het déjeuner gebruiken en is verder voorne mens met den Staat «spoortrein van 2.54 uaar Soestdijk terug te keeren. Namens H. M. de Koningin is aan de Engelsche buitengewone ambassade, die mededeeling komt doen van de troonsbestij ging van Koning George V van Engeland, toegevoegd II. M.'s adjudant luitenaut-ko- lontl \an Hoogstraten. Gedenkraam Prinses Jn liana. Men i6 thans bezig het gedenk raam van gebrand geschilderd glas, in lood gevat, dat het feit van de geboorte van Prinses Juliana zal vereeuwigen, in een der kerkvensters van de Groote of St. Laurens kerk te Rotterdam te plaatsen. Naar de N. R. Ct. verneemt, zou het in de bedoeling liggen, om het gedenkraam op den a.s. verjaardag van II. M. de Koningin te onthullen. Het N. v. d. D. verneemt, diat de kolonel A. W. de Jonge van der Halen, van het 3e reg. vest.-art. te Gorinchem, pensioen heeft aangevraagd. In het voorjaar wordt eenige promotie verwacht in hoogere legerrangen. Dan zal, naar de Tel. meldt, de kolonel F. Tonnet, commandant van het regiment grenadiers en jagers, worden bevorderd tot generaal- majoor. Persjubileu m. .Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer 0. Sythoff, thans eigenaar en directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad, aan dat blad verbonden werd en het zoo als de heer Frans Netscher dat in zijn Hol- landsche revue van Mei 1905 zoo juist uit- diukto„door zijn zakenflair, zijn «onder nemingsgeest, zijn opvattingen van de e.schen der moderne journalistiek en exploi tatie, zijn handigheid, zijn durf en inge- uu-use vindingrijkheid" heeft weten op te voeren tot een blad van groote beteekenis \oov Rotterdam's burgerij. Dat dit erkend wordt, hiervan mocht de jubilaris lieden de ondubbelzinnigste blij ken ontvangen in den vorm van een schat van bloemen en andere souvenirs. Ook redactie en technisch personeel van het Nieuwsblad huldigden hem door de aan bieding van een meer dan levensgroote buste, geboetseerd door den beeldhouwer Charles van Wijk uit 's Gravenhage. Deze bu6te, weljje uitmuntend getroffen is, zal voortaan in liet gebouw van het „Rotterdamsch Nieuwsblad" een plaats vinden. Namens de redactie sprak de oudste redac teur, de heer JHobbel, namens de admi nistratie mejBazendijk, namens de afdee ling correctie mej. v. d. Hoeven, namens het Dordrechts Nieuwsblad de heer G. W. Burgers en namens het technisch personeel j chef der zetterij en drukkerij, de lieer S. Ga6t. Voorts werd den jubilaris aangeboden eeu prachtig album met een 50-tal photo's van hei gehcele bedrijf en namens de agenten een aloum met kunstvollen omslag en opdracht van den heer Frans Bakker, bevattende stadsgezichten, waarop de verschillende liui zen voorkomen, waarin agentschappen ge vestigd zijn. De heer Sijthoff bedankte allen in harte lijke woorden en noodigde redactie en per soneel uit tot een uitstapje naar Brussel, op Zondag a.s. Jubileum mevrouw Lobo- Braakensiek. Mevr. Lobo-Braaken- siek viert in dit seizoen haar 25-jarig jubi leum als tooneelspeelster. Het eigenaardige van dit jubileum is zeker wel, dat genoemde kunstenares de drie kruisjes nog niet is ge passeerd, maar haar tooneelloopbaan rekent begonnen te zijn als 4-jarig meisje bij gebr Van Litr in verschillende kinderrollen. Dat kan een diamanten jubileum ook nog wor den. Tel. Bouwmeester gaat naar Ame rika, meildt de Pr. Bode. Als zijn troep huistoe trekt, zal de groote acteur de Ver- eenigde Staten gaan afreizen met een En- gelsoh troepje, en overal de „Greep" spelen. Zooals men weet, behoeft door Bouwmees ter in dit stuk niet gesproken te woTden; het is enkel zijn stil spel, dat het publiek ikrijgt te aanschouwen. Sarah Bernhardt naar Holland' Het Concert - en Theaterbureau de Haan zal het seizoen niet onbelangrijk openen. Het bureau is er in geslaagd met Mad. Sarah Bernhardt te "hébben kunnen r.ontracteeren tot het geven van eenige voor stellingen in Holland. Voorloopig zijn vast gesteld 12 September Den Haag, 13 Sep tember Amsterdam, 14 September Arnhem, 15 September Rotterdam. Met het oog op haar vertrek naar Amerika kan zij in elke stad slechts een voorstelling geven. Mad. Sarah Bernhardt en haar troep zal spelen l'Aiglon van Rostand. Het II a n z o f e e 61 te Bols- w a r d. Het stadje Bols ward heeft fees telijk het feit herdacht, dat het- in 1549 te Keulen op een vergadering van afgevaar digden der Hanzesteden weer als medelid werd erkend. Hot feest bestoud in een historischen op tocht, die in den feestgids als volgt werd gekotscluetst „Weer zijn Friesland's edelen met hun gemalinnen de poorten binnen gereden, - de gilden zijn herleefd, een breede rij van aanzienlijke vrouwen e»- mannen, be weegt zich langs de straten, om getuige te zijn van hot feit, dat Keizer Karei V de Stad de Hooge Eer aandoet, dit Hanze- besluit te bekrachtigen. Z. M. brengt zijn zuster de land/voogdes Maria mede, om haar Frieslands welige landouwen te too- nen in zijn gevolg merken wo op, zijn edel knaap Prins Willem van Oranje, nu nog een zestienjarig jongeling later de Vader des Vaderlands De optocht is uitnemend geslaagd. Er werd aan deelgenomen door 10 dames, 144 beeren en 44 paarden. Ook was ©en marktdag van Oud-Bolsward ingericht, waai- het druk was en vroolijk toeging. Des avonds werd de optocht met fakkel licht herhaald. De tranen van den H. Lau ren t i u s Gisteren avond, het weer werk te prachtig mee, kon uitmuntend de Perseï- nenregen worden geobserveerd. De nauw keurige waarnemer zag herhaaldelijk geel achtige lichtstrepen, de z.g. vallende sterren van Augustus, waarvan de oude Engelsche kerkkalender ree«l6 melding maakt, die ze de tranen van den H. Laurentius noemt. Zoo als men weet, zijn vallende eterreu kleine, donkere lichamen, die met groote snelheid door de oneindig uitgestrekte kosmos snel len Om en bij den lOden Augustus breekt de aarde door een vrij lichten stroom. Dan komen de lichaampjes met den dampkring in aanraking, zij worden gloeiend en gaan ten slotte in gasvorm over. Deze hoogo tem peratuur, door de wrijving in dé dampkring- lucht teweeggebracht, is er de oorzaak van, dat de stofjes hun donkerheid verliezen, zoo dat zij een lichtende boog beschrijven aan het firmament. Daar in den nanacht de maan niet hinderde, kon het interessante natuur verschijnsel beter worden waargenomen dan in jaren liet geval is geweest. Inmiddels vliegt de aarde door den zwerm. Reeds den 8en Augustus ontmoette zij de eerste grenswachters. Onze planeet stoorde zich evenwel niet aan liet onschuldige bom bardement en snelde met den zelfden 6poed verder. Op het oogenblik bevindt zij zich in het dichtste gedeelte van den Augustusstroom, zoodat, indien tenminste het heldere hoog blijft heerschen, de vallende sterren ook nog heden avond goed kunnen worden waar genomen. Immers, eerst tegen den 14en is de aarde door den. stroom heenge- draaid, zoodat het „hemelsche" vuurwerk slechts langzaam uitdooft* Men zoeke voor al in den nanacht, wanneer het halve maantje niet meer stoort, aan den Oostelij ke lhemél. Hier staat het sterrenbeeld Perseus, waaruit dé lichtstrepen te voor schijn komenvandaar, dat men van Per- seïdenregen spreekt. De ondervinding heeft geleerd, dat de sterrenregens van Augustus eerst tegen, de ochtendschemering hun groot ste dichtheid bereiken. Niemand late thans de sclioone gelegenheid' voorbijgaan. Bekroningen Brussel- sche tentoonstelling. Aange zien van verschillende zijden 'bij het Neder - landsche commissariaat aanvragen inkomen van tcntoonstellers, die verlangen te weten, welke bekroningen hun ten deel zijn ge vallen, verzoekt dit commissariaat ons, be kend te maken, dat alle tot op heden in eerste instantie door de klasse-jury's toege kende onderscheidingen terstond aan de be langhebbenden worden bekend gemaakt. Deze onderscheidingen zijn echter niet defi nitief, doch kunnen door de groepen jury's en eveneens eloor de jury-supérieur worden gewijzigd. Verschillende inzendingen zijn bovendien tengevolge van door do klasse jury's vermeende minder juiste classificatie nog niet beoordeeld, zoodat bij die inzen dingen de greepen-jury's in eerste instantie zullen hebben te beslissen. Zoowel tegen de uitspraken der klasse- als der groepen-jury's kan appèl worden aangeteekend, hetgeen be hoort te geschioden per aangeteekend schrij ven, gericht tot den Nederlandschen Com missaris-generaal te Brussel, en welk schrij ven de gronden moet bevatten, waarop de inzender op een hoogere onderscheiding aan spraak meent te mogen maken. fGisterenavond om zeven uur is de aviateur Olieslagers t« Helpman bij Gro ningen opgestegen. Er waren 5 a 6000 rneu- scheai op de terreinen en duizenden had den zich daaromheen opgesteld, zoo meldt o.m. het Hbld. Het enthousiasme van de menigte bij de prachtig geslaagde opstijging was overwel digend In alle richtingen vloog de avia teur over en om het vliegterrein, een hoog te houdend van 4050 meter, een enkele maal iets meer verheffend. Heb was een. in drukwekkend gezicht dezen, grooten Vogel op zijn vlerken te zien komen aanzweven. Tweemaal vloog hij tot groot vermaak van de toeschouwers een voorbij snorrenden trein na om een denkbeeld te geven, van de vaart-, waarmee hij het luchtruim door kliefde. -50 minuten en 54 seconden heeft deze eerste tocht geduurd en daarmee heeft Olieslagers tevens zijn wil doorgezet om het record van Van Maasdijk, dat staat op 27 minuten en 59 1/5 sec. bij zijn eerste op stijging in Nederland te slaan. Toen hem het teeken was gegeven, dat hij meer dan een half uur gevlogen had, zette hij zijn motor stop en op de vlerken drijvend1 daalde hij vol gratie, kwam heel kalm op de aarde terug en scheerde als een zwaluw enkele me ters op de raderen der machine over de grasvlakte om op dezelfde plaats van op stijging weer stil te staan. Van alle kanten kwamen de menschen den moedigen man hartelijk gelukwenscben en het duurde niet lang of de anderfe zoo koele Groningers had den hem vol cccbase over de wondervolle vlucht opgenomen om hem in triumf naar de hangar te dragen. Men meldt aan het Hbld. uit Breda, dat thans is bepaald, dat de aviateur Ar- chef op 28 Aug. op de Molenschotsche hei de vlicgdemonstratdes zal houden. B o y-S c o u t s. Te Amsterdam, is na enkele dagien. in Rotterdam veriöoefd te hebben, Dinsdagmiddag een clubje Boy- Scouts gearriveerd, deel uitmakende van de thans meer dan 200,000 jongens tellende organisatie dor Engelsche Boy Scouts. Wat zijn dat voor jongens? zal men wel vragen. De heer Ges. de Voogjt, redacteur van „Eigen Haard" en „Allen Weerbaar", die den jongelui to Amsterdam verschillende bezienswaardigheden zal toornen., beschrijft hen aldus „De Engelsche boy-scouts loeren zichzelf helpen onder alle omstandigheden. Zij loe ren strenge plichtsbetrachting, opofferende steeds tot hulp in staat zijnde naastenlief de zij leeren de handen uit de mouwen steken, practifich zijn en practisch doen, gehoorzamen zonder vragen, tucht- en orde zin. Binnen twee jaar heeft zich die beweging niet alleen over Engeland, maar ook over al haar koloniën verspreid. Iedere Engelsche jongen, die scout wil worden, heeft voor een scout-master (een geoefend jongeling van ouderen, leeftijd) de plechtige belofte af te leggen: le. trouw te zijn aan godsdienst en vaderland; 2e. altijd en overal zijn medemensch te hel pen 3e. de scout-wetten te gehoorzamen. De scout-bloy salueert te allen tijde de Engelsche vlag en het volkslied. Een Sicout-boy is absoluut geen braaf Hendrikje en hij loopt, evenmin als zijn kornuiten hier, met een cabechiseerboekje in zijn zak, maar voor den godédionst-van- het-hart, voor naastenliefde en hulpbetoon is hij zeer gevoelig. Hun werkterrein ligt voornamelijk buiten in het open veld, maar ook in 6tad en dorp hebben zij reeds herhaaldelijk groote dien sten bewezen, o. a. bij branden, terrein af zettingen, reddingen enz. Buiten leeren zij signaloeren met vlaggen of lichten, met armen of stokken, en over dag of s nachts. Zij moeten allen het Mor- se-alphabet kennen, en zij 6taan daardoor boven de menigte, daar zij op eiken afstand met elkaar van gedachten kunnen wisselen. Zij oefenen zich in practische aardrijks kunde, terreinkennis, kampeeren, bruggen slaan, vuren aanmaken, transport-diensten, spoorzoeken, wegvinden door middel van zon of 6terren, op 't kompas loopen, lange marsehen makon, padvinden, plantenkennis, dierenkennis, verbanden leggen, drenkelin gen behandelen etc. Zij maken van de een voudigste hulpmiddelen (een zak, een jas, takken en bladen) draagbaren of reddings toestellen. Zij werpen hun bouwen, na lange oefening, met dezelfde juistheid naar of over of ora een voorwerp, al6 dé cow-boys". 'Kortom, 't zijn handige, rappe gasten, jongens, die leeren in en door alles flink te zijn. Men verwarre de organisatie niet met een weerbaarheidskorps, want de weer baarheid iö, zooals men begrepen zal heb ben, hun eenig doel niet. Gisteren vertrok het troepje naar Utrecht per fiets en van daar wordt via Den Bosch naar België gereden waar de jongens weer scheep gaan naar Engeland. Met den tredn van 2 u. 45 arriveerden de jongens aan het Centnaal-Station te Amsterdam, 't Waren er slechts acht. Zij hadden onderweg veel bekijks. De boy's dragen een khaki-kostuum met korte panta lon en halve kousen. Ze hebben z.g. Trans- vaal-hoeden op en dragen een knapzak op den rug. De jongsten zijn van ongeveer dertien jarigen leeftijd. Verhooging der vleesch- p r ij zen. In verband met den in den laat- steu tijd zich zeer uitbreidenden uitvoer van slachtvee naar Zwitserland en Italië, zouden, volgens het Vad., binnen enkele dagen de vleeschprijzen belangrijk verhoogd moeten worden. Reeds gedurende eenigen tijd was er een belangrijke uitvoer naar België, die de veeprijzen deed in de hoogte gaan en nu da na-hij nog Zwitserland en Ita lië gekomen zijn, die het vee opkoopen bij groote hoeveelheden, zou hefc den binnen- lar-dschen vleeschhouders niet dan tegen zeer hooge prijzen mogelijk zijn zielh van voldoende slachtvee te voorzien. Binnen kort zou een prijsverhooging worden ver wacht van niet minder dan 15 a 16 ets. per pond. Het arbeidsgeschil te Enschede. De gezamenlijke organisatie-besturen heb ben het volgende antwoord gericht aan het comité uit de fahrikanten-vereeniging „Wij erkennen de goede ontvangst van uw schrijven, d.d. 5 Augustus, hetwelk even wel de organisaties noch de si akers kan bevredigen. Het verhaast ons ten zeerste, waar u schrijft, dat na uw nauwgezet on derzoek naar de grieven van de arbeiders, der firma Menko geen verwijt kan worden gemaakt en dat zulks evenmin ten opzichte der bazen het geval is. Dat zegt u, nadat u door de commissie uit de arbeiders dér firma Menko feiten zijn medegedeeld, die menig patroon aanleiding zou geven, zulke bazen onmiddellijk te ontslaan. Deze feiten zijn grootendeels ook nog bevestigd door de 14 a-rbeidere, die door u zei ven zijn uitge nood igd om gehoord te worden. Bovendien is bij de conferentie van Woensdag 3 Augus tus 1.1. door den voorzitter van uw comité aan de fiiima Men ko in overweging gege ven in verschillende van deze toestanden verandering te brengen. „Wij geven toe, dat „vergissingen en fou ten" menschelijk zijn, maar daarover loopt de quaestio bij de firma Menko niet. Het geldt hier eene staking, die in hoofdzaak is uitgebroken doordat de bazen schromelijk hun functie misbruikt, hebben en steeds bui ten hunne bevoegdheid traden, die de arbei ders opzettelijk plaagden en die zich schul dig hebben gemaakt aan de meeste brutale willekeur, zooals het in geen enkele fabriek te Enschede, voor zoover ons bekend, voor komt. Daarom verwijzen wij nogmaals naar de hierboven vermelde clausiles. „Ter motiveering nog slechts het volgen de feitEen jongen werd ziek en moest thuis blijvenDen vader van dien jongen die ook in deze fabriek werkzaam was werd tot - viermaal toe aangezegd, dat hij voor den jongen een noodwever in de plaats moest stellen, hoewel hij daarin, ondanks zijne moeite, niet slaagde. Ten einde raad bracht de man, bevreesd dat anders ontslag of boete zou volgen, zijn ziek kind weer mee naar de fabriek. Dit feit trok onder de an dere wevers zóó de aandacht, dat deze den vader onder het oog brachten, dat het on verantwoordelijk was, het kind in dien toe stand in de fabriek te doen blijven. Het gevolg hiervan was, dat de jongen opnieuw thuis bleef, waarop 50 cent boete volgde, niettegenstaande dit o. i. in strijd is met art. 5 van 't fabrieksreglement. Waar der gelijke handelingen voorkomen, daar ver wondert het ons ten zeerste, dat u durft verklaren, „dat de arbeiders der firma Menko in 't algemeen oen goede behande ling ondervinden". Omtrent de cijfers, door u opgegeven, be treffende het boete-systeem bij de firma Menko, merken wij het volgende op „Volgens de verslagen van het ziekenfonds voor Enschede en Lonneker is aan boete ge heven in 1906 f 4085.19 op een totaal ar beidsloon van 3,529,470, dus gemiddeld per f 1000 loon aan boete f 1.15. Deze cijfers waren in 1907 f 4607.83 op een arbeidsloon van f 3,780,522, dus gemiddeld per f 1000 f 1.21. in 1908 f 5128.91 op f 3,958,480, dus per f 1000 f 1.30. In 1909 over een half jaar f 2333.64, d. i. over een jaar f 4667.28, op een arbeidsloon van f 4,334,150, dus ge middeld eene boete per f 1000 van f 1.07, zoodat op f 1000 arbeidsloon aan boete werd geheven door de gezamenlijke fabrikanten in 1906 f 1.15, in 1907 f 1.21, in 1908 f 1.30 en in 1909 f 1.07, terwijl volgens uwe op gave de firma Menko alleen in 1909 op f 1000 f 1.44 hief en in 1910 zelfs f 1.70. Hiermede willen wij volstrekt niet beweren, dat de boeten, bij andere firma's geheven, •billijk zijn, doch begrijpen niet, hoe u kunt verklaren, dat bij de firma Menko geen hooge boeten worden geheven. „Wat nu uwe concessies betreft, dienaan gaande deelen wij u mede, dat de arbeiders met instemming hebben kennis genomen, dat eenige verbetering is toegezegd in liet bezoeken dei- doktoren, dat het ledigen der privaten na fabriekstijd, zal plaats heb ben dat een electrische klok aan den falrieksingang zal worden geplaatst, en dat de vrije dagen behouden blijven, ook bij verwisseling van getouwen. NochtanB zijn we van meening, dat deze concessies niet voldoende zijn om eene goede verstand houding in de fabriek te waarborgen, daar nog altijd het willekeurig optreden der ba- i zpu de hoofdgrief is. „Om deze te bereiken, nl. eene goede ver- i standhouding tusschen de bazen en de ar- beiders, stellen wij u voor: „1. den arbeiders wordt in de toekomst, eene humane behandeling van de zijde der bazen door de firma Menko verzekerd. „Speciaal dit betreffende, verklaart zioli de fabrikanten-vereeniging bereid, om, wan neer hierover eventueel quaesties rijzen en deze tusschen de firma en eene commissie uit hare arbeiders niet tot eene bevredigen de oplossing gebracht kunnen worden, deze met de besturen der organisatie te onder zoeken „2. een arbeider, die ziek wordt, mag niet; gedwongen worden op straffe van boete of, ontslag eeii plaatsvervanger te stellen „3. betere verdeel ing der ketting en wel zóó, dat op 6 getouwen zooveel mogelijk slechts één zware ketting voorkomt, op 4 ge-1 touwen alleen ook slechts één zware, op 4 getouwen met een hulp 2 zware. Op 6 ge touwen komt slechte 1 geboomde ketting voor. Mochten omstandigheden het noodza kelijk maken om meerdere zware of geboom de kettings te laten verwerken, dan bestaan daartegen geen bezwaren, mits de verdeeling gelijkmatig plaats vindt; „4. Voldoende hulp door de touwbazen. Is een der touwbazen tijdelijk afwezig, dan dient voor hem een plaatsvervanger te wor den gesteld. ,,U tracht telkens weer den indruk te ves tigen, als zouden de organisaties der ar beiders verantwoordelijk zijn voor deze sta king. Evenals vroeger, moeten wij deze voor stelling van zaken 'beslist afwijzen. Uit de feiten, door de arbeiders zeiven aan u mede gedeeld, en uit bovenstaande boetecijfers blijkt maar al te duidelijk, dat speciaal on middellijk vóór het uitbreken dei* staking de toestand bij de firma Menko dringend verbetering eischte. Indien deze firma eenig begrip had gehad van den ernst der grieven, dan zou zij ongetwijfeld de arbeiders niet ge noodzaakt hebben tot eene staking, doch in tegendeel de grieven hebben weggenomen. De verantwoordelijkheid voer dit conflict rust dus allereerst op haar en op uwe ver- eeniging, die thans tegenover cijfers en fei ten nog poogt te ontkennen, dat er tot sta king alleszins reden was; draagt met de firma Menko de verantwoordelijkheid ook voor de voortzetting van een strijd, die bij, slechts weinig goeden wil uwerzijds ibinneö eenige dagen tot het verledene zou kunnen behooren. „In het belang der industrie en vani gansche de bevolking geven we u dus ern stig in overweging, bovenstaande voorstel len aan te nemen." Het volgend schrijven is door de Fabri- kantenvereeniging gezonden in antwoord! op bovenvermeld1 sclmjven der organisatie-: besturen: Wij ontvingen uwe letteren van gisterenmet den inhoud diaarvan gaan: wij niet accoord, evenmin kunnen wij uw voorsbellen aanvaarden. De beschuldigingen door u uitgebracht tegen de firma N. J. Menko en Zonen en tegen de bazen zijn naar onze overtuiging op grond van ons on derzoek ongerechtvaardigd. De werklieden kunnen zich van een rechtvaardige behan deling verzekerd houden, overigens verwij zen wij u naar ons schrijve nvan 5 dezer, hetwelk geen aanvulling behoeft; namens het comité, volgen de hanidteekeningen. j Relletes te Enschedé. Men meldt van Dinsdag uit Enschedé Dezen dag openbaarde zich vooral na den middag een geest van meer verzet, die rich het eerst- uitte bij het uitgaan der fabriek „Roomweg" toen daar werkende bazen de stad intogen naar hunne woonhuizen. Op den Oldenzaalschen en den Losse rschen weg werd de toevloed van lastig vallenden zoo groot, dat op bevl van den burgemeester eene charge werd gemaakt met olanke sabel de slagen kwamen hier en. daar raak aan. De Oldenzaalsche straat werd eenigen tijd geheel afgezet. Dezen avond werd het zeer woelig in het centrum, 't Waren meest op geschoten jongens, die schreeuwden, sisten en floten en ook een enkelen steen wierpen naar de politie. Er liepen er velen onder de menigte met stokken gewapend. De aanma ningen tot doorloopen en de pogingen oot handhaving van 't. verbod tot samenseUoling hielpen niet en dézen werd daarom Kracht bijgezet door het trekken der sabels en 't in 6laan op de menigte. Op den hoek Havenstraat stortte het paard van één der maréchaussees en viel de berij der; beiden bleven ongedeerd. Op het zie a vallen schoot echter andere gewapende machi toe en deze bracht de menigte zoo in t ge-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2