BINNENLAND. schikt, en tiet departement van onderwijs heeft het beroep tegen deze beschikking af gewezen. De vereeniging is nu aangescbre ven de door haar opgerichte volksscholen te aluiten ouder bedreiging, dat de stuiting van ambtswege zal geschieden, wanneer aan deze aanaclirijving niet wordt voldaan. Rusland. Peterhof, 28 Aug. De Czaar en de Czarina zijn gieterenavond om lialf acht van hier vertrokken Petersburg, 28 Aug. De Czaar heeft Koning Nicolaas van Montenegro tot veldmaarschalk van het Russische leger be noemd, erfprins Damlo tot gencraal-majoor en prins Mirko tot luitenant-kolonel. Om de Russische vloot zoo spoedig moge- lijk in goeden toestand te brengen en den aanbouw van nieuwe schepen zoo goed mogelijk te regelen, zijn bij keizerlijk besluit drie leden van don rijksraad, de generaals Rörberg en Rödiger en geheimraad Dmitzi- jew, belast met een onderzoek naar de eco nomische en administratieve werkzaamheid van do organen, die den schepenbouw lei den, en naar de leverantiën voor de werven en havens De commissie zal haar rapport met voorstellen over de door haar noodig geachte maatregelen zoo spoedig mogelijk moeten indienen. De gelieele Petersburgsche pers heeft met grooten nadruk afgekeurd, dat de levering vau nieuw geschut voor een bedrag van 25 millioeu roebels aan het buitenland is op gedragen, ofschoon de rijksdoenia bij het toestaan van deze som uitdrukkelijk als voorwaarde had gesteld, dat de bestelling uitsluitend zou worden gedaan aan Russi sche fabrieken, tegen welke voorwaarden het militaire bestuur niet was opgekomen. De voorzitter van de financieele commissie van de rijksdoenia heeft verklaard, dat de han delwijze vau liet militaire bestuur onver geeflijk was en niet zonder invloed zou blij ven op het verder toestaan van gelden Van regeeringswege is naar aanleiding hiervan medegedeeld, dat van het wettelijk toegestane algemeene crediet tot aanschaf fing van artillerie-materieel om zuiver tech nische redenen, namelijk omdat de bestel ling niet op den bepaalden tijdstip in Rus land had kunnen worden uitgevoerd, eeue bestelling in het buitenland is gedaan, die minder dan 6 pet. bedraagt van het gelieele bedrag, dat is toegestaan. De overige be stellingen zijn onder de Russische fabrieken verdeeld. Montenegro. Nadac in «ene vergadering van de •koepschtïna van verleden Vrijdag was be raadslaagd over de formaliteiten, bij de uitroeping van Montenegro tot een konink rijk in acht t© nemen, werd besloten tot de indiening van het daartoe betrekkelijke voor stel in dc vergadering van 28 Aug. en om ia diezelfde zitting het besluit te nemen tot de daarmee verband houdende grondwets wijziging De Grieksche regeering heeft kroonprins Konstan tiju als haar vertegenwoordiger bij de jubileumfeesten te Cettanje afgevaardigd. Gisteren ia de kroonprins vertrokken, ver- geveld van d© pantserschepen Pisara en Spetzai en van twee torpedojagers. Griekenland Athene, 27 Aug. De Athenaï pu bliceert een verkieruigsstaat volgens welke zijn gekozen94 Thoolokisten, 64 Rhallys- ten, 34 Mavromikalisten, voorstanders der constituante, 13 Zoimisten, 4 Kretensere, 30 Agrariërs uit Thcssalië, 26 radicalen, voorstanden» der conafcituaiie, 4 socialisten en 86 onafhankelijke». Ton aanzien van de vTaag of de nieuw gekozen nationale vergadering hare taak zal opvatten als eene Kamer an revisie of acne constdtueerende vergadering, wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat waarschijnlijk 105 leden, namelijk 33 aanhangers van Mau ronuchalis, 26 radicale onafhankelijken en 46 Thessalische agrariërs, voor de consti tuante zullen opkomen. Voor de Kamer van revisie zijn 66 conservatieve onafhankelij ken, waartoe ook Venizeloe gerekend wordt, cd verder de aanhangers van Theo to kis. Rallis en Zaimist© zomen 293 leden. Men boopt dus, dat de nationale vergadering <h» haar gestelde grenzon niet zal oversrij de i> Egypt*. Voor eenigen tijd liep het gerucht en verschillende gebeurtenissen maakten het waarschijnlijk dat in Egypte naar aan leiding van den in verschillende opzichten dreigenden toestand, ihet Engelscho garni zoen zou worden vermeerderd. Het is moge lijk, dat dit gerucht meer was dan een uit de ten doele tamelijk bedenkelijke gebeurte nissen van den laatsten tijd geput vermoe den en beantwoordde aAii de stemming, die een tijdlang in de militaire kringen van Engeland heeft geheerscht. Thans schijnt intusschen deze zenuwachtige stemming te hebben plaats gemaakt voor ©ene koelblo©- diger opvatting van den toestand. Althans de Morning Post bericht, dat de legerraad geen plan heeft tot versterking van het Egyptische garnizoen. Dit bericht is op dit oogenblik van bijzon der belang, omdat het samenvalt met de tijding, dat het Jong-Egyptische congres weldra zal bijeenkomen, en wel te Parijs, waar veel sympathie wordt betoond aan de beweging van de Egyptische nationalisten. Daarmede wordt indirect te kennen gege ven, dat men die beweging niet van genoeg betcekenis acht, om ter wille daarvan, het Engelscho garnizoen in Egypte te vermeer deren. Volgens een nader bericht heeft de per manente commissie van de Egyptische jeugd, di© te Genëve zetelt, het bijeen komen van het derde congres in Europa tot 1911 uitgesteld, met het oog op het in het vorige jaar genomen besluit om in Novem ber 1910 te Cairo een congres te doen bij eenkomen, dat de middelen zal bestudeeren om te komen tot een 6telsel van vrij onder wijs, geheel aan den staat onafhankelijk. Korea. Seoel, 27 Aug. Burggraaf Torauchi, de nieuw© resident-generaal van Korea, ver klaart, dat het de wensch is van den Kei zer van Japan, dat niets onbeproefd zal worden gelaten om de Koreanen te doen voelen, dat de inlijving geen vernedering voor hen is, maar integendeel een uitkomst. De Japansche staatkunde zal er naar gtre- ven de hulpbronnen van Korea te ont wikkelen Van gezaghebbende zijde wordt verze kerd, dal al zijn de verdragen met vreemde staten door de inlijving vervallen, het te genwoordige tarief van invoerrechten in Korea voor onbepaalden tijd gehandhaafd blijft. Vreemdelingen zullen in Korea dezelfde rechten genieten als in het overige gedeel te van Japan. Er worden geen ongeregeldheden ver wacht wanneer het inlijvingsbesluit wordt afgekondigd, hetgeen niet vóór 29 dezer zal plaste hebben. Washington, 28 Aug. De tekst van het verdrag betreffende de inlijving van Korea, is hier bekend gemaakt. Het gaat vergezeld van eene verklaring der Japan- j echo regeering, dat de 'bestaande Koreaan- j cche tariefposten betreffende de invoeren uit en de uitvoeren naar vreemde landen, ver- I der do voorschriften betreffende den door voerhandel en de vrijhavens in Korea ge- 1 durende tien jaren in stand blijven. Ma- s&mpho vervalt a's vrijhaven, Shenwijo wordt als vrijhaven geopend. De Japansche wetten op het copijrecht en op de patenten worden tot Korea uitgestrekt; de verdra gen tusschen Korea en vreemde staten hou den op te gelden; de'bestaande Japansche verdragen rullen, voor zoover zij toepasse lijk zijn, in Korea worden toegepast. Vreem- delingên genieten, /voor zoover de omstan digheden dit toelaten, dezelfde rechten al6 in Japan. Op deze .verklaring volgen de acht artike len van 'het verdrag. Het eerste artikel houdt in, dat de Keizer van Korea >aan den Keizer van Japan volledig en blijVend af staat alle isouvereiniteitsrechten over geheel Korea. Art. 8 bepaalt, dat het verdrag in werking zal tredy op don dag van de af kondiging De overige artikelen betreffen bijzonderheden omtrent het bestuur over en de behandeling van de .Koreanen. Tokio, 2 9 A u g. De inlijving van Korea ie afgekondigd. De nieuwo kolonie heeft de naam gekregen Cho-Sen. Chili. De regeering heeft besloten, in Septem ber een oorlogsschip naar Duitscliland t© zenden, dat de lijkkist van den overleden president Monett naar Duitschland zal moe ten brengen. Allerlei. Londen, 27 Augustus. Dr. Crip- pen en miss Lc Neve zijn uit Canada te Londen teruggekeerd en in de gevangenis opgesloten. Eene groote menigte volks stond in den omtrek van het station en bet politiebureau. Door de politie waren bijzondere maatrege len genomen tot handhaving van de orde. Havre, 27 Aug. l>e luchtschipper Legagneur is tengevolge van een© botsing tweemaal met zijn toestel omgeslagen; hij kwam onder het vernielde toestel terecht. Hij werd opgenomen met bloed bedekt; men kan nog niet zeggen of zijn toestand ern stig is. Tweede telegram. De geneeshee- ren hébben geconstateerd, dat Legagneux ernstige kwetsuren aan het hoofd heeft ge kregen als er niets bijkomt, dan hoopt men bem te redden en zal hij over een dag of veertien weer klaar zijn. Het ongeluk werd veroorzaakt door het breken van het stuur van het roer. Rome, 27 Aug. In de laatste 24 uren zijn 17 nieuwe choleragevallen voor gekomen en zijn 9 choleralijders overleden. Van dr; 9 suspecte gevallen waren 4 met doodelijken afloop. W ©e oen, 2 8 Aug. Het gezondheids departement van het ministerie van binnen- Jandsche zaken maakt bekend, dat tot den avond van den 27. geen enkel nieuw ge* val van cholera is voorgekomen. Heisin gfors, 27 Augustus. De Michael-wijk alhier is afgebrand. De Staatscourant van Zondag^ 28 Augustus bevat o. a. de volgende Konink Üiko besluiten benoemd tot advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's Gravenhage mr, A. W. C. Wentholt, officier van justitie bij de recht bank te Almelo; benoemd tot officier van justitie te Almelo mr. P. J. M Schaepman, substituut-officier van justitie te Arnhem; overgeplaatst bij het Indische leger de 2e luitenant H. A. Luppes van het 5e regi ment infanteriebij liet 2e regiment infan terie de 2e luitenant G. P. Hecking Coleu- brander van het Indische leger; benoemd tot postcommies le klasse de postdirecteur te Prinsenhage L Engels; benoemd tot kornet de reserve-wacht meester W. C. Benodictus van het 3e regi ment huzaren. op verzoek eervol ontslagen jhr. R. J. Boddaert te Rotterdam, als bacterioloog- scheikundige aan de Riiksseruminrichting aldaar. bekrachtigd de benoeming van een tijdelijk lid der Indische Kekenkamer B. 'Ih. W. \an Hasselt, laatstelijk secretaris van dat college. benoemd lot lid van he* ooilege van regenten over het buis van bewaring te Roermond, mr. Th. W. F. A. Mathon, officier van justitie bij de arrond.-redhtfeank aldaar; met ingang van 6 Sept. a.s., benoemd tot Rijks- keurmeester in algemoenen dienst 3e klasse, de Rijkskeurmeester J. Zweers, te Hoek van Hol land, en met ingang van 14 Sept. a s., voor den tijd van één jaar. benoemd tot Rijkskourweeetor in bijzonderen dienst te Epe. de Rijkskeurmeeeter B. van Goor, te Epe. Zaterdagmiddag bracht H. M. de Koningin-Moedor met haar gast do Prinses j Von Teek, den kamerheer jhr. Schimmel- penrinck en freule Van de Poll, een bezoek aan de villa Mauve te Laren, waar H. M. mei groote belangstelling ak gewoonlijk de gar.sche collectie bezichtigde en zich bij - zender interesseerde voor de belangrijke v erken van Anton Mauve, Albert Neuhuys, Kever, Offermans en vele jongeren. II. M. werd door de beide directeuren, de heer en Van Harpen en Neuhuys, ontvangen en rondgeleid, en vertoefde ruim een. halfuuv in de Villa Mauve. H. M. de Koningin»-Mbéder, met ge volg, kwam hedenmiddag te 4 uur 58 een ealonwagen te Apeldborn aan, ter vie ring van den verjaardag der Koningin. Het gevolg bestaat u'iti'hr. mr. Schimmelpen- nir.ck, kamerheer, ionkvr. van de1 Poll en barones van Jttereium, h'of dames. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is van plan op 7 September as. bij te wo nen den plechtigen iutocht van zijn broeder, den Hertog van Mecklenburg, als regent van Br u us wijk. Dientengevolge is Z. K. H. verhinderd gevolg te geven aan zijn voornemen, om, dien avond in het Koninklijk Paleis te 's Gravenhage eene receptie te houden voor de leden van het Internationaal Congres voor 6öciale verzekering. In verband hiermede is de regeeringsre- ceptie gesteld op 6 September 's avonds en zal den volgenden avond 7 September aan de deelnemers ter conferentie een concert worden aangeboden in het Kurhaus te ge ven. door het Plxiiharmonisch orkest, onder leiding van dr. Kunwald. Z. K. H. Prins Hendrik zal in het laatst van September weder een paar weken te Dobbin doorbrengen. Jbr. van Suchtelen van de Haare, adju dant, zal den Prins ook dan vergezellen. De Prins van Teek ging Zaterdagmor gen met jhr. Van Weede, hofmaarschalk, per rijtuig naar Amersfoort, alwaar de mili taire rijschool werd bezocht. Ter eere van den geboortedag va i H. M. de Koningin zal ten paleize Het Loo ten 1| uur een gala déjeuner plaats hebben. De gasten vertrekken uit Den Haag met den trein van 9.54 Staatsspoor. In dezen trein zijn rijtuigen gereserveerd direct voor het Loo, zoodat de gasten niet behoeven over te stappen De Prins en Prinses van Teek en drie kinderen, die gedurende acht dagen de gas ten zijn geweest van de Koningin-Moeder, verlieten hedenmorgen 6 uur het paleis Soestdijk. Jhr. van Weede deed hen uitge leide tot het station Baarn. De deputatie van officieren van het Duit- sche regiment Prins Frederik, kwam gis terenavond laat aan het station Baarn aan en werd door twee hofrijtuigen afgehaald. De officieren logeerden ten paleize. De deputatie van Duitsche hoofd- en andere officieren van heli regiment Prins Frederik der Nederlanden no. 15, is heden rechtstreeks te Soestdijk aangekomen voor de audiëntie van dankbetuiging bij H. M. de Koningin-Moeder. Naar men verneemt, is H M. de Koningin niet in de gelegenheid de deputatie te ont vangen. De minister van Marine, vice-admi- raal Weuit'boTt, hoeft lieden1 ma afwezig heid met vacantia van ongeveer eein maand zijn 'werkzaamheden aan; héb departement hervat. De minister van Buitten]. Zaken komit Dinsdag terug, laatstelijTc uit Parijs. De minister van Oorl'og was ^aiertlag naar het Loo tot liet houden der ambtelijke bespreking met H. M. de Koningin. De heer R. Roosmal© Nepveu, atta ché bij Hr. Ms. gezantschap in China t© Pekiug is als zoodanig verplaatst naar d© Nederlandsehe legatie te St. Petersburg ©u bereids ter plaatse zijner nieuw© bestem uiing aangekomen. Prins L. Ouroussoff, le secretaris van liet gezantschap van Rusland te 's Graven hage, is in dien rang overgeplaatst naar Sofia en wordt in zijn functie te 's Gravenhage vervangen door den heer Constantijn Onon, thans 2e secretaris bij de Russische legatie te Coii6tnntinopel. Toezicht op particuliere Levensverzekering Maat- schappijen. D© Haag6ch© correspon dent van de Tel. meldt: Naar wij vernemen zal binnen niet al te langen tijd worden ingediend een wetsont werp tot het instellen van toezicht op par ticuliere levensverzekeringmaatschappijen. De Vereeniging voor Levensverzekering heeft, daartoe door de regeering aangezocht, reeds eenigen tijd geleden een voorontwerp saam gesteld. Met ingang van 1 September a.s. zal aan d© redactie van het Leidsch Dagblad worden verbonden mr. J Draayer, advo caat en procureur te Leiden. Voor algemeen kiesrecht. Te Wageningen is Zondag een meeting ge houden voor algemeen kiesrecht, waar 58 vereeuigingen vertegenwoordig waren. Ruim 1000 personen waren op het terrein. Als sprekers traden op de heeren dr. J. van den Brink en L. M. Hermans. Na afloop werd met ontplooide vaandels en voorafgegaan door muziek, een optocht gehouden door de stad. Poli s-N ederl andsch. Een lid van het Alg. Ned. Verhond heeft zich te recht geërgerd aan de vele vreemde woor den, die de polissen van verzekeringsmaat schappijen ontsieren, zoo niet onverstaan baar maken voor den gewonen lezer, en wijst er op hoe de vervanging door Nederlandse lie woorden niet alleen een eisch van taalzuive ring is, maar ook nuttig kan zijn bij nog al eens voorkomende geschillen. Uit de bloem- of liever distellezing doen we een gieop en geven er een proeve van vertaling bij abandonnement arbiter assumeeren cessie competent constructie continueeren décharge definitief directie documenten exploit factuur functie geassureerde gearresteerd gedomicilieerd gefourneerde inleggel- geroieerd don gesommeerd in cas van schade individueel in hoogste ressort kwaliteit kwantiteit likwidatie normaal perceel réassurantie reparatiekosten restant restitutie solied successievelijk tarief taxatie ter visie tresorier usantie verificatie prysgeving scheidsrechter toevoegen afstand bevoegd samenstelling, bouw vernieuwen, voorzetten ontheffing beslist bestuur stukken dagvaarding en beteeke- rekening ning betrekking verzekerde vastgesteld gehuisvest gestorte inleggelden geschrapt, afgevoerd gedagvaard in geval van schade persoonlijk m hoogste bevoegdheid hoedanigheid hoeveelheid vereffening gewoon pand herverzekering herstellingskosten overschot terugbetaling degelijk, waardevol achtereenvolgens, opvol- prijsbepaling gend waardeschatting ter inzage penningm., schatbewaar- gebruik, gewoonte der echtheidsonderzoek Wat zegt men van. dezen slotzin der po lissen Allee onder verband en submiss ie van onze personen en goederen, present© en toekomende, renuntieerende als lieden van eer van alle cavillatiën en exoeptiën die deze zouden contrarieëren. Waarom kan die niet luiden (al ie 't nog geen onooi Nederlandech) Alles onder verband en onderwerping van onze personen en goederen, tegenwoordige en toekomende, verwerpende als lieden van eer alle haarkloverijen en uitzonderingen, die deze zouden tegenwerken. Het A. N. V. heeft Teeds dikwijle op de voor onzen tijd dwaze polieeen- en aktentaal gewezen. Neerlandia. Hollandeche viecb in bet buitenland. Een gezelschap Neder- landere maakt een pleizierrijsje ih Duitech- land. In de 6treek, die men bezoekt, prijkt op bijna elke spijskaart een zekere visch- soort ,,Schleihe", die men in onuitputtelij ke bewoordingen prijst. En daar het echte Noord-Nederlanders zijn, vol'gt dan het ge wone slotlied, dat allen in koor aanheffen Nee hoor! zulke visch, die vindt je bij on6 toch maar niet. Aan alle vacanti© komt een einde en one gezelschap reiet weer naar het vaderland. Een van de heeren, die getrouwd is, heeft zich door zijn hotelier een koude moot van de fameuse visch in een net pakje mee laten geven, om zijn vrouw dat eene te laten proe ven. In Hannover komt er een heer in den trein, die den man van het pakje scherp aanziet en na eenigen tijd zegtSie kommen aus Zin Holland 1 Ja, zegt de aangesprokene verwonderd. Hoe kent u mijl Ah! Ich habe Sie liaufig in Café Xin Zgeeehen. U heeft gelijk, zegt onze man met stij gend© verbazing en vraagt Waar komt u dan vandaan? Wat doet u zoo dikwijle bij one? ,,Ich komme aue Chemnitz und kaufe in Z Schleihe. Es iet die beste der Welt." Tableau Dat liet pakje vóór Oldenzaal bij ongeluk uit den trein viel, zal niemand onzen visob- liefhebber kwalijk nemen. Had de man nu maar geweten dat de lek kere Duiteche Schleihe onze goede Holland eche zeelt is. (Neerlandia). Bmsselsehe Tentoonstelling. Men schrijft ons 'De Nederlandsehe tuinbouw maakt o-p de Brusselsche tentoonstelling een igoed fi guur. Indertijd reeds konden wij meedeelen, dat op de tijdelijke internationale tuin bouwtentoonstelling, van 30 April 3 Mei te Brussel gehouden, aan een collec tieve Nederlandsehe inzending groenten en fruit 6 oenste prijzen werden toegekend. Frankrijk en België moesten toen. (beide het onderspit delven. De dingend aalscihe kweekerij te Clingendaal bij den Haag, Di recteur Th. J. Dinn, had toen, op vier da gen, anjers ingezonden en verwierf daar mede, ondanks de concurrentie der meest bekende Engeleche anjer-kweekere, drie eerste prijzen en een tweeden prijs. Thans heeft dè jury voor de permanente tentoonstelling, groep „Tuinbouw", waar in voor Nederland zitting hadden de hee ren E. H. Krelage te Haarlem groepsvoor zitter, R. Ruys te Dedemsvaart en Henry Looymans te Oudenbosch, toegekend lo. aan den Nederiandschen tuin, tegen over het Nederlandsehe paviljoeneen Grand Prix '2o. aan de permanente inzending Ne derlandsehe versche groenteneen Grand Prix; 3o. aan de Permanente inzending Ne- derlandsch verech fruit een diplome d' Honneur 4o. aan eene inzending graphische voor stellingen, betrekking hebbende op de ont wikkeling van het vereenigingsleven en het veilingswezen, alsmede op de uitgestrekt heid der verschillende cultures en den uit voer van tuinbouwproducten, eveneens een diplome d'Honneur. Deze inzendingen, evenals de bovenbe doelde collectieve inzending groenten en fruit, waren bijeengebracht door eene com missie uit het Centraal-Bestuur van den Nederlandse-hen tuinbouwraad, op naam van oien raad. Behalve deze werden ook nog een aan tal Nederlandsehe inzendingen, tentoonge steld in den "bovenbedoelden tuin, bekroond. De firma W. Keeseen Jr. en Zonen te Aalsmeer (Terre Nova) behaalde een gou den medaille op hare inzending Ruxus- en Taxusfigurende heer K. Kee&sen Jr. te Aalsmeer eene zilveren medaille op eene soortgelijke, maar minder omvangrijke in zending. Aan de N. V. Jac. Jurrissen en Zo nen te Naarden werd voor eene inzending coniferen eene gouden medaille toegekend en; aan de firma Gt. van Waveren en Kruyff te Baesenheim eene zilveren medaille voor eene inzending Spiraea's (Astilbe). De in zendingen der firma's E. H. Krelage en Zoon te Haarlem en P. J. Looymans en Zo nen te Oudenboscb en van den 'heer R. Ruys te Dedemsvaart, konden, omdat de inzenders deel der jury uitmaakten, niet voor eene bekroning in aanmerking komen. De heer J. C. de Lange te Rotterdam, die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt met den aanleg van den Nederlandschen tuin en geene moeite heeft ontzien om dien aanleg te doen slagen, werd voorts ook voor zijne diensten beloond. Want niet al leen dat, zooals boven gezegd, zijn arbeid, den tuin, een Grand Prix werd waardig ge keurd, maar ook aan hem persoonlijk ken de de jury een Grand Pr.ix toe. Reizende bibliotheken. De ingezetenen van de vele kleinere plaat sen in ons land zullen dezen winter door de Maatschappij tot Nut van: 't Algemeen weder in de gelegenheid worden gesteld, te genieten van goede en degelijke lectuur. Met reizende bibliotheken immers beoogt de maatschappij-, goede boeken van allerlei soort en inhoud te brengen onder de bevol king van kleine gemeenten, die, helaas, voor het overgroot© deel van -goede en. goedkoope lectuur is verstoken. In het najaar worden naar plaatsen, die daarvoor in aanmerking komen, kisten met 100 boeken (romans, vakboeken, werken voor de jeugd en diver sen), alsmede eenvoudige boekenkastjes ver zonden, nadat zich eerst een ingezetene be reid heeft verklaard, belangeloos als boek- beheerder op te treden. Ieder kan van de bibliotheek gebruik maken. In het voorjaar worden de kisten weder naar de Central© Bibliotheek te Amsterdam teruggezonden, terwijl, indien dit gewen€cht wordt, in heb najaar weder een nieuwe zending arriveert. De 45 afdeelingen, die den afgeloopen win ter van deze instelling profiteerden, zijn bijna zonder uitzondering ten hoogste vol daan Thans kunnen in October 65 kisten worden verzonden. Zij, die voor de plaats hunner inwoning een zending wenschelijk achten, worden uitgenoodigd zich vóór 10 September te wenden tot de Nutscommis- sie voor de reizende bibliotheken,, N.-Z. Voorburgwal 212, te Amsterdam. Bij voor keur ontvangt de commissie de aanvrage van een lid van het gemeentebestuur, een predikant, onderwijzer, bestuur eener ver eeniging e. d. Indien het aantal aanvTa- geu het aantal beschikbare kisten overtreft, zal door loting worden beslist, aan welke «al worden voldaan. Het leven van polderjongens. Door den directeur-generaal van den Arbeid i6 een verslag openbaar gemaakt om trent een onderzoek naar het leven vaai pol derjongens. Bedoeld verslag is in den boekhandel ver krijgbaar en wordt, zoolang de voorraad strekt, ook rechtstreeke door de directie vaai den Arbeid, Nieuwe Uitleg 12, te 'a Gra venhage toegezonden. In het laatste hoofdstuk, behelzende het resultaat van het onderzoek, leest men o.a. Gerust kan men zeggen, dat het overgroo-, te doel der rijewerkers, steenzetters en grondwerkers bij het werken in den vreem de niets kan overhouden, zelfs niet voor den winter, om niet te spreken van het sparen vjoor ziekte of ouden dag. Zoo goed als ail© tot deze categorieën be hoorenden moeten leven van die hand in den tand1, zooals zeker in het algemeen de ar beider doet, doch zooals bij deze lieden on der bedenkelijke omstandigheden geschiedt. Er is echter immer dit groote verschil met een gewonen werkman, dat deze lieden niet bij hun gezin kunnen verblijven. -Het leven der polderjongens was een 3 of 4-tal decennia geleden wel hard, in sommi ge opzichten (inrichting keeten, werktijd, enz.) zeker harder dan thans, maar toen was er gebrek aan handenarbeid: in ons land. De loonen waren in verhouding hooger dan thans en in elk geval wist men zeker, dat men 9 maanden van het jaar geregeld werk had. Toen was er van buitenslands werken geen sprake Wanneer dat geschiedt tegen hoog loon, is de arbeid in verre landlen een hoogst ge lukkig verschijnsel. HTj is te danken aan de energie onzer groote aannemers. Wan neer de afwezigheid van het gezin, gedu rende geruimen tijd, beloond: wordt met de vorming van een overgespaard kapitaaltje, dat liet mogelijk maakt den strijd om het bestaan voor zich zelf en de kinderen in hooge mate te verlichten, dian worden zeker de bezwaren aan zulk een toestand verbon den ruimschoots vergoed. Met het in den vreemde verdiende geld heeft kapitaalvorming hier te lande plaats; of, indien dit niet het geval is, wordt het gewonnen bedrag in elk geval voor het grootste gedeelte in Nederland verteerd. Doch wanneer, zooals bij 90 pOt. der in het buitenland werkenden het geval is, van zulk een oversparing geen sprake is, wan neer er gedurende het verblijf over de gren zen 9lecbta hoogstens zoo vee] kan worden overgelegd, dat er reisgeld is, om het ge zin eenige dagen te bezoeken, dan wijst zulks op een in elk opzicht treurigen toe- 6tamd. Op zich zelf kan het werken buitenslands niet als een absoluut verkeerd! econo misch versohijnsol beeobouwd worden, al wijst het feit, d'at het eigen land zijn zo nen niet behoorlijk kan voeden, niet op groote welvaart. Indien emigratie plaats heeft, kan deze vaak voor het moederland op den duur goe de vruchten dragen. Hier heeft mien ech ter te doen met oen verschijnsel, dat geen enkele goede zijde der emigratie heeft. De connection van het moederland' worden er

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2