BINNENLAND. achttien jaar uit Kreta verbannen geweest, omdat hij Griek was Maar daar ik er na tuurlijk niet over denk mijn nieuw man daat te aanvaarden, zonder eeret mijn func tie als hoofd der Kretenzer regeering neer te leggen, kunnen er geen buitenlandsche complicaties voorkomen. Maar ook van een binLenlandsch standpunt bezien, zou ik nimmer aanleiding tot moeilijkheden -willen geven. Ik ga dan ook naar Kreta om mijn vrienden te raadplegen en met mijn tegen standers te gaan praten. Daarna zal ik een beslissing nemen, die dus geheel zal afhan gen van de opvatting der verschillende par tijen. Zoo ik het mij aangeboden mandaat aanvaard, dan heb ik daarmee slechts één bedoelingmede te werken tot den volko men vrede voor Griekenland en Kreta, naar buiten en inwendig. Marokko. Verschillende bladen melden uit Tangar, dat de 8paanscho regeering het garnizoen te CVuta aanzienlijk versterkt heeft. Do be zetting bedraagt reeds 15.000 man en in de in den laat Sten tijd opgetrokken barakken kunnen er, zoo dat noodig mocht zijn, nog even zooveel geborgen worden. Ook zijn er «en groote hoeveelheid oorlogsmateriaal 'transportmiddelen .en genie-troepen aange komen. Men veronderstelt, dat Spanje strategische wogen wil aanleggen en reeds gaat liet gerucht, dat er bij Couta een Spaansch achterland voorbereid wordt, dat Tetoean en de omgeving zou omvatten. Brltsch-Indië. Taschkont, 1 Sept. De Khan van Chiwa is aan hartverlamming overleden. Do van de samenzwering in Dacca be klaagde voorname Hindoe's, welke te Kal- kutta hebben terechtgestaan, zijn veroor deeld als volgtzes beklaagden tot zeven jaar, drie tot vijf jaar en twee tot drie jaar deportatie naar de strafkolonie op de An- daman-eilanden. Slechts twee aangeklaag den werden vrijgesproken. Het vonnis on dervindt wegens zijn scherpte algemeen© be vrediging in de kringen der Europeanen. Allerlei. De Fransche geschiedschrijver, het lid. der Academie Albert Vandal, is te Parijs overleden op 57-jarigeu leeftijd. Een te Munchen overleden geneee- heer dr. Fritz Gartuer, die uit Wiesbaden geboortig was, heeft aan deze laatste stad ©en legaat vermaakt., met de bepaling, dat de rente van dit geld besteed moet worden om uitzetten voor onechte kinderen te koo- pen, hen zelfstandig te maken of hen in de gelegenheid te stellen om te trouwen. Het stoomschip Trieste", van den Oostenrijk6chen Lloyd, is bij zijn terugkeer uit Indië te Triest met groote geestdrift ontvangen en kapitein Nietsche en de ge heel© bemauning zijn door de inwoners, de overheid en het Lloyd-bestuur als kloeke, onversaagde zeelieden gevierd. De „Trieste" hooft, gelijk men weet, op reis uaar Bombay, even voorbij Aden, in een hevigen storm een schroef gebroken en het schip heeft toen, zeer gebrekkig tot zeil schip ingericht, zoodat het toch eenigszins bestuurd kou wordeu, twaalf dagen lang wind en golven getrotseerd. Het Engelsche 6chip „Lowther Range", dat het onderweg inhaalde, trachtte het ont redderde schip op sleeptouw te nemeu, maar de pogingen daartoo bleven langen, tijd vruchteloos, wegens de onstuimige zee, en toen zij eindelijk gelukten brak het touw. En onder al die ellende verloren de vele kajuit- eu tussohendekspassagiers van de „Trieste", door de voorbeeldige houding van den kapitein en de bemanning, geen oogen- blik hun kalmte en vertrouwen. Den grootsten angst stond de kapitein uit, toen de „Trieste", door een ander Lloyd- stoomschip gesleept, 15 mijlen afstand van de kust voor anker lag, om een sleepboot af te wachten, die het verder zou brengen. De storm was toen nog zóó hevig, dat de kapitein vreesde dat de ankerketting zou breken en liet schip op de kuat geworpen en verpletterd zou worden. Maar hij liet niete van zijn angst bemerken en het 6chip kwam ten slotte in veilige haven. Ben diefstal, dio zijn komische xijde niet mist, heef t pil ants gehad op do Duitsche pakketboot „Priniz-Hohonlbhe". Aan boord van dit stoomschip 'bevond rich graaf Tser- uodew, die als buitengewoon gozant van den Russisohon Czaar naar Cettinje op reis was om Koning Nikolaas I van Montenegro te complimenteeren. Eenige behendige dieven wisten zich meester te maken van een ge deelte der bagage van den gezant, o.m. van de geschenken, die de Ozaar aan Nikolaas I wilde aanbieden ter gelegenheid van diens verheffing tot Koning. Bovendien werd een som van 400,000 franc® ontvreemd, die eveneer® voor den nieuwen Koning bestemd was Men karn zich gemakkelijk een denk beeld vormen van de teleurstelling, dio het bericht van don diefstal, vooral aan bet hof te Oettinje, teweegbracht, daar Koning Ni kolaas, naar men beweert, aan chronisch geldgebrek lijdt R o m e 1 S e p t. In de jongste 24 uren 2ijn 25 nieuwe gevallen van cholera voor gekomen en zijn 13 patiënten overleden. Konstantinopel, 1 Sept. In het vilajet Erzeroem, waar man van 29 op 30 Augustus 12 gevallen van cholera tele'e, zijn 8 patiënten overleden. De Staatsoourant van Vrijdag 2 Sep tember bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten overgeplaatst in rang en ouderdom van rang bij den provincialen staf en benoemd tot provinciaal adjudant in Utrecht do lui tenant-kolonel W. A. E. Mansveldt van het 9e regiment infanterie; benoemd bij den provincialen staf tot majoor provinciaal adjudant, onderscheiden lijk in Overijssel, Noord-Brabant en Noord- Holland de kapiteins D. V. L. Pompe, J. van Munster en A. A. Heisterkamp, respec tievelijk van de grenadiers en jagers, het 3e en het 5e regiment infanterie; de iu de tweede plaats genoemde is toegevoegd aan den bevelhebber in de 3e militaire afdeeling eervol ontslagen op aanvrage wegens laug- durigen dienst de luitenant-kolonels van don provincialen staf P. G. L. baron Quarles de Quarles, J. L. Vogel, G. A. Jong en J. J. E. Francken, provinciale adjudanten, on derscheidenlijk in Overijssel, Noord-Brabant, Utrecht eu Noord-Holland. Het ver jaargeschenk van de Koningin. Men schrijft ons uit Apeldoorn Naar wij vernemen, heeft Hare Majesteit de Koningin ter gelegenheid van H. D. ver jaardag, van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden o. m. ten ge schenke ontvangen een ijzeren hok, hetwelk bestemd is om geplaatst te worden op de stoep van het Koninklijk paleis het Loo. Bedoeld hek is vervaardigd aan de fabriek van de firma Betten hausse» te Rotterdam, niet naar eigen ontwerpen van deze firma, zooals voor eenigeti tijd verkeerdelijk in en kele bladen word vermeld, maar near een ontwerp uit de werken van den architect Daniël Marot, hetwelk aan deze firma voor het vervaardigen van dit smeedwerk werd verstrekt. Gelijk men weet is het paleis Het Loo een bouwwerk van genoemden architect, die niet van Nederland6che, maar van Fransche na tionaliteit is. Op het feestmaal, dat de minister van buitenlandsche zaken op Koningin's verjaardag den vreemden gezanten te 's Gra venhage aanbood, heeft de deken van het diplomatieke korps, thans de gezant van Rumenië, de heer Mavrocordato, een dronk ingesteld op de gezondheid van H. M. de Koningin en de leden van het Vorste lijke Huis. De gastheer jhr. de Marees van Swinde- ren hiervoor dank betuigende, bracht een dronk uit op de staatshoofden, waer verte genwoordigers aan tafel gezeten waren. Het feestconcert in de versierde Kurzaal te Scheveningen ter cere van den verjaardag van H. M. de Koningin was zeer druk bezocht en werd o.a. als genoo- digden door de directie in de loge bijge woond door den Duitschen gezant bij on9 hof, door de leden der Duitsche legatie en door de Duitsche officieren deputatie van het 15e regiment die nog te 's Gravenhage vertoefden. Uit Brussel wordt gemold: De verjaardag van H. M. de Koningin ging ook hier niet onopgemerkt voorbij voor de leerlingen, die, door de commissie-Deen uitgezonden naar de expositie, zich op 31 Augustus te Brussel bevonden. Door de goede zorgen van den heer direc teur van de Ecole Centrale Technique, was bij hot diner do tafel keurig versierd met groote vazen vensche bloemen, waaruit de Belgische en Nederlandsche vlaggen slank omhoog rezen. Dat deze keurige attentie door de leer lingen er waren dezen keer twintig meis jes' met haar geleidsterszeer werd op prijs gesteld, spreekt van zelf. Aan tafel heerschte de meest opgewekte stemming; alle aanzittenden hadden zich met oranjestrikjes getooid. Bij het dessert vatte het aanwezige com missielid, de heer C. D. Wesseling, het woord en herdacht in gloedvolle woorden het natio nale feest. Hij sloot zijn rede meteen „lang leve H. M. de Koningin", dat driemaal da verend herhaald werd door alle aanwezigen, ook de Belgen, die tot den dienst van de school behooren. Een der meisjes had inmiddels plaats ge nomen aan de piano en begeleidde kranig de vaderlandsche liederen, die uit volle borst gezongen werden. 't Was 'n echt prettige dag in het gast vrije Brussel. Vorstelijke g i f t. H. M. de Koningin-Moeder heeft f 100 geschonken voor het opleidingsfonds, gesticht tem bate van de kinderen van den 16. Juli 1.1. to Oss noodlottig om heit leven gekomen briga dier dei marechaussee Heijndiijk. Tijdens heb Belgische Koningspaar zich te Amsterdam bevindt, zal in de hoofd stad aanwezig zijn jhr. mr. van der Staal v.in Pierehtü, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Nederland te Brussel De heer v. d. Staal, die met verliof is, wordt in het laatst der volgende week in den Haag verwacht. In Hotel des Indes te 'a Gravenhage is aangekomen de kapitein-luitenant ter zee <le Faramond de la Fagolle, maritiem at taché bdj de Fransche 'legatie. Grondwet s-commissie. He den vergadert voor de eerste maal de Grondwetscommissie, tot aanvang van haar werkzaamheden Jhr. S. van Citters, commissaris der Koningin in Gelderland, bevindt zich in Den Haag De burgemeester der Residentie ba ron Sweerts, die laatstelijk ge ruimen tijd to Adelboden in het Berner-Hoogland ver toefde, is Woensdag te Blion verblijf gaan houden. Gemeentelijk bouwbe drijf. Naar de Haagse he correspondent van De Maasbode verneemt, zijn een aan tal eigenaars van gronden en bouwonder nemers te 'e Gravenhage voornemens bin nenkort een adres in te dienen bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal om zich te beklagen over de handelingen van B. en W. dier gemeente en speciaal van den wethouder, dr. Lely in zak» hot ge meentelijk grondbedrijf. Nog een adres-Do Gelder, Door dr. G. de Gelder, werktuigkundig en electro-techniech ingenieur, gowezen inge nieur-onderdirecteur der G. E. W., is heden aan den Raad dezer gemeente andermaal een adree met memorie van toelichting Ver zon dm. In dat adree geeft adressant o. m. te ken nen dat adiessant meent in de motiveering van de voorstellen der commissie, door de raadsvergadering te dezer zake eerder be noemd, geen voldoende rehabilitatie, en in de voorgestelde uitkeering geen voldoende vergoeding te kunnen vinden voor de schade door hem in moreelen en materieelen zin ge leden. De commissie voornoemd, legt adressant, wat zijn optreden in zijne ontslagkwestie be treft, twee tekortkomingen ten laste: a. dat hij op 22 Februari 1910, gelijktij dig met de indiening van zijn aanklacht aan 'burgemeester en wethouders, per 'brief aan den directeur der gemeente elektriciteits werken heeft verzocht (in overweging heeft gegeven) om hem, adressant, tijdens den duur van het onderzoek zijn bevelen schrif telijk te géven 'b. dat hij zich niet tot den wethouder, maar tot het college van burgemeester en weliouders heeft gewend om redres van grie ven te verkrijgen. Adressant meent liiertegen het volgende te kunnen aanvoeren Ad A.) De hier 'bedoelde brief is aan adressant (schijnbaar) ongeopend door den directeur teruggegevende iu ontvangst- name werd geweigerd. De inhoud van dien brief kon dus niet officieel aan zijn chef be kend geweest zijndie brief kan daarom niet als grief tegen adressant worden aange voerd. Ad B.) B. en W. hebben geen bezwaar gemaakt, tegen de in ontvangst-name en de behandeling vari de tot dit college gerichte aanklacht van adressant en hebben hem de stukken niet teruggezonden. De gebleken vijandige houding van den toenmaligen wethouder van de bedrijven je gens adressant, en de pogingen vain dien wethouder om eerst de gehoede zaak eu baga telle te behandelen en later dloor intimidatie de aanklacht te smoren, met opoffering van do belangen van adressant, bewijzen in vol doende mate, dat adressant een voor hem noodlottige fout zou hebben begaan., indien hij alleen de tussclionkomst van den wet houder zou hebben ingeroepen. Met bescheidenheid diurft adressant verder in izijn adres te beweren, dat zijm meening aan kracht wint door de volgende verkla ringen der commissie „Wie aan de G. E. wilde blijven, had te doen wat hem gelast werd" en „En wat zijn ('s heeren Ressing) zucht tot verdachtmaking betreft, inderdaad wa6 nie mand daarvoor veilig". Al te maal redenen waarom adressant den Raad eerbiedig verzoekt liet daarheen te willen leiden, dat adressant in de functie van ingenieur-onderdirecteur der G. E. worde hersteld. Een gehandhaafd raads besluit. Zooals gemeld is, hebben Gedep. Staten van Zeeland het besluit van den raad van St. Maartensdijk goedgekeurd, waarin besloten werd tot niet toelating van het ge kozen lid, den heer J. W. Rosker. De heer Rosker legt zich niet bij dit be sluit neer, doch gaat in hoog er beroep bdj H. M. d'e Koningin. Overgeplaatst bij die rijdende artil lerie de le luitenant C. C. Pels Rij eken van het 2e regiment veld artillerie, gede tacheerd bij het instructie bataljon. Bdj beschikking van den minister van oorlog is de eerste luitenant C.~ C. Pieüs Rij eken van het 2e regiment véld-artillerie, gedetacheerd bij de instructie-batterij, in zijnen rang overgeplaatst bij het korps rij dende artillerie. H. M. de Koningin heeft den heer J. A. van der Star, hoofd van het bureau „Secretarie van H. M. de Koningin", be noemd tot ridder le klasse in de Huisorde van Oranje e>n toegekend de gouden ©ere medaille dezer orde aan den adjudant-on derofficier-parkwachter op het Kon. Domein Het Loo A. Derickx. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot administratief ambte naar op Java en Madoera J. F. Vos en P. W. Palte. Naar Indië! Voor den dienst in Nederland6ch-Indië wordt gevraagd een bij uitstek practisch ervaren boekhouder, aan wien, zoo noodig, de inrichting van de boek houding van een groot bedrijf kan worden toevertrouwd, ten einde te worden aange steld als adjunct-gouvernements-accountant. Aan deze betrekking zal worden verbon den een bezoldiging van f 500 's maande, mvt één tweej aarlij ksche en twee driejaar- lijksche verhoogingen van 100 's maande elk, alzoo een maximum van 8J0 's maands. Verdere bijzonderheden zijn te vinden in St.-Ct. no. 204. Dr. v. d. Weele. f Omtrent de loopbaan van den te Batavia aan cholera overleden dr. H. W. v. d. Weele, entomo loog aan 'e Rijks Kina-omdernemingen te Bandoeoi, wordt o. m. het Volgende gemeld Dr. v. d. Weele studeerde te Leiden, later te Bern, waar hij promoveerde. Zijn speciale vak bleef de insectenkunde, waartoe reeds in zijm prilste jeugd, de liefhebberij be stond. Reeds op 21-jarigen leeftijd wa6 hij aajn het Middelbaar Onderwijs verbondenreep. als leeraar aan de H. B. Scholen te Nijme gen, Schiedam en Rotterdam. Maar meer dam het onderwijs, ofschoon hij een goed docent was trok hem de wetenschappe lijke studie aan. Zoo werd hij dam als con servator verbonden aan het Leidsch Mu seum van Natuurlijke Historie, waar hij in betrekkelijk korten tijd veel heeft tot 6tand gebracht. In binnen- en buitenland Ver schenen wetenschappelijke mededeel in gen van zijn hand en hij verier ecg dan ook weldra een Europeesche vermaardheid al9 entomo loog en speciaal als kenner van Libellen. Begin 1909 werd lüj benoemd tot entomoloog bij do Rijkskima-ondernemingen in Ban doeng, waar hij eich met groote liefde en kennis toelegde op het vraagstuk der toe nemende verwoesting van verschillende cul tures, van de zijde van de insecten. Sinds een paar maanden was <haj bezig aam een omvangrijk werk over de voor de kina-cultuur schadelijke insecten em hunne verdelgers. Vóór zijm vertrek naar Indië schonk hij zijme verzamelingen aan het Zoölogisch Mai- 6eum te Utrecht, waarvoor hij begiftigd werd met de „medaille van verdienste voor 's Rijks verzamelingen van Wetenschap en Kunst". De Nederlandsche Gros6iersbond zal in zake de middenstandsbeweging dn België de heeren ,W. A. Heijnings te 's Gravenhage en J. Zijlstra Hzn. te Zwolle, op het te hou den congres te Brussel van 3, 4 en 5 Sep tember u.s., afvaardigen. DeHagespelers. Evenals beide vorige jaren zal door het gezelschap Verkade eene Shakespeare-voorstelling worden gege- venditmaal iu het midden van het sei zoenJanuari 1911, en wel de tragedie van „Romen en Julia". Jacobu6 van Looy heeft de nieuwe verta ling voor de Hagespelers gemaakt, die dit jaar nog in druk zal verschijnen. De heer Verkade belooft ons een vrijwel on ge coupeer de voorstelling in 24 tafereelen, die, niettegenstaande het groot aantal chan gementen, zonder pauzes, behalve de groote pauze na het derde bedrijf, elkaar zullen op volgen. De geheele voorstelling zal slechte drie uur duren, (van acht tot elf uur). Ook kan nog worden verwacht eene re prise van „Hamlet", nieuw ingestudeerd en in vernieuwd decoratief. De suikerconventie. Voor de suikerindustrie is het Donderdag een ge wichtige dag geweest. Bij de verlenging van de suikerconventie op 1 September 1908 werd bepaald, dat de overeenkomst zou worden gesloten tot en met 31 Augustus 1913, met vrijheid echtei aau elk der toegetreden Staten, om zich met 1 September 1911 terug te trekken, mits hij daarvan mededeeling zou doen vóór de laatste vergadering, die door de perma nente suikercoinmissie vóór 1 September 1910 (dus gisteren) zou worden gehouden en deze commissie zou beslissen dat bestaaude omstandigheden zulk een terugtreding zou den wettigen. Een tijdlang lieeft de vrees bestaan, dat Engeland van dat recht zou gebruik maken, en hoewel de minister van Buitenlandsche Zaken Sir Edward Grey, ter zake om inlich tingen gevraagd, uitdrukkelijk heeft ver klaard, dat de Engelsche regeering er niet aan dacht daartoe over te gaan, bleef toen nog altijd de kans, dat zoo niet Engeland, dan toch een der andere mogendheden zou trachten zich terug te trekkeu. Thans is echter de 31ste Augustus gepas seerd, zonder dat een opzegging heeft plaats gehad, zoodat de Brusselsclie conventie tot 31 Augustus 1913 op den tegenwoordigen voet bestendigd blijft. Dit is voor de suikerindustrie <en geluk- wensclx waard. N. Crt. Gezon dheidskolonie. Don derdag j.l. verlieten een 120-tal kinderen het nieuwgebouwde koloniehuis „Zwarten dijk" van het Centraal Genootschap te Eg- mond aan Zee, terwijl het heden, Zaterdag, wederom bevolkt zal worden door 120 kin deren uit de verschillende afdeelingen. Na afloop van deze tweede groep wordt het huis, dat zeer goed voldoet, gereed ge maakt voor de z. g- najaars- en winterkolo- nie. Bij genoegzame deelneming zal ook dooi het Centaal Genootschap gelegenheid wor den verschaft- voor najaarsverpleging in een der koloniehuizen te Nunspeet. Evenals verleden jaar, duurt de kuur min stens acht weken, van 1 October tot 1 De cember, en blijft de prijs één gulden per dag en per kind, met inbegrip van genees kundige hulp. Olieslagers te Amsterdam, f't Vliegterrein te Amsterdam, waar binnen weinige dagen de aviateur Jan Olieslagers zal opstijgen, ligt aan den Bui- t-enl-iAmjsibel nabij Halfweg ,,'t Kalfje", een kwartier buiten de stad'. Het terrein werd door den heer Olieslagers uiterst ge schikt geoordeeld Hij was tegen „Wilhel- m u s". Woensdag had „Koninginnedag" te Haarlem voor de schoolkinderen een kinder feest georganiseerd in den Hertenkamp. Te genover den burgemeester zat de heer E. ten Broeke, hoofd der Eerste Burgerschool. Ter wijl het „Wilhelmus" gezongen werden allen oprezen en het hoofd ontblootten, bleef hij, bij wijze van manifestatie, zitten, wat groote verontwaardiging wekte. Door een bestuurs lid van „Koninginnedag" wérd het school hoofd te grazen genomen en werd hij gewe zen op de groote onwelvoegelijkheid, om als gast mede te komen en zich dan niet naar de regelen van het huis te gedragen. De lieer Ten Broeke antwoordde, dat hij den inter- pellant het recht moest ontzeggen iets over hem te zeggen. Men verwacht over dit op treden van het schoolhoofd een Raadsinter- pellatie. Als een bladopeen boom! Maandag 5 September a s., 's avonds 8 uur, spreekt de ex-anarchist E. Kloostepnan in het gebouw van de Christelijke Jongeman nen aan de Prinsegracht te 's Gravenhage, over het onderwerp „De leugen der sociaal democratie en de misleiding van het anar chisme. Te Wageningen worden op 10 Sept. de 14 arbeiders der sigarenfabriek van den heer L. van Omme ontslagen en de fabriek stop gezet. Reden is, dat de heer v. O. van 12 September tot uit. October zijn mi litaire dienstplichten moet vervullen. Na dien datum kunnen de arbeiders zich op nieuw aanmelden. Een verzoek aan H. M. de Koningin om vrijstelling van herhalings oefening is niet ingewilligd. Arbeidsconflict. Gisteren morgen zijn aan de Kon. Ned. Grofsmederij, af-1, kettingmakers, welke op de fabriek on der Leiderdorp is gevestigd, 25 werklieden ontslagen Te gelijk daarmede zijn ook oen dertigtal jongens werkloos geworden, die bdj het kettdngmaken de mannen helpen. Geruimen tijd werden reeds tusischen de directie ©n de kettingmakers onderhande lingen gevoerd over de door de directie voorgestelde wijzigingen in het contract. De werklieden wilden daarmee geen genoe gen nemen, omdat diie voor sommige hun ner vermindering van loom beteekenden. De directie zeide door de concurrentie daartoe te worden gedwongen. De werklie den betrokken er het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Metaalbewerkers in, dat np met de directie onderhandelde en naar men ons meedeelde erkende, dat deze niet anders kon handelen. Ze rieden daarom de werklieden aan het nieuwe contract te tee kenen. De genoemde 25 werklieden hebben dit gisteren niet willen doen en zijn nu als ont slagen beschouwd. Zij zijm rustig van de fabriek gegaan. Vandaag wordt het hoofdbestuur van den Metaalbewetkerabond weder verwacht en men hoopt dat dit de werklieden zal be wegen dit contract to teekenan, op welke voorwaarde zij den arbeid weder kunnen hervatten (L. D.) M©n meldt uit Middelburg Woensdagavond is bij een twist tusschen boeren en militairen om. een borrel een boer uit Veere, als arbeider werkzaam te Klevers- kerke, door militairen met de 'bajonet dood gestoken. Uit een nader politie-onderzoek blijkt, dat de militairen bij Vt station 12 boeren jongens en meisjes ontmoetten, die jenever uit, een flesch dronken. Een soldaat vroeg ook een slokje, hetgeen geweigerd werd. Hierop trok hij de bajonet en doodde daar mede een der boeren. De aangehoudenen zijn hedenmorgen aan de militaire autori teiten overgeleverd. Poging tot moord. Te Roo sendaal was het parket van Bredla ter on derzoek van eon poging tot moord door den nachtwaker der S. S-, zekeren M. ge pleegd op den remmer v. Niepen. M. is zwaar geboeid naar de gevangenis overge bracht. Branden. Woensdagavond is in een schelf van den landbouwer W. D., aan de Boschdrift te Hilveitsumi, van 20,000 Kg. hokstroo liet grootste deel door brand vernieldde rest is onbruikbaar gewor den Men schrijft den brand toe aan kwaad will igheid Donderdagmorgen tegen 9 uur is er brand ontstaan in de Tiélsche Papierfabriek voorheen Beernink Co., in de Plantage, te Tiel. De brand ontstond door een nog niot opgehelderde oorzaak in de machine- kam<.van waar hij oversloeg op een pak huis van stroo, aan de fabriek verbonden, en van daar in de papiermakerij, die ge deeltelijk is uitgebrand. Drie spuiten kon den verdere uitbreiding van dem brand1 voorkom-en. De fabriek is op beurspolis ver zekerd. De voorraad papier kon geborgen worden. School- en Kerknieuwe. 's-G ravenhage, 1 September. Examens M. 0. Boëk'liouden. Opgeroepen acht c-andidaten. Geslaagd de heer J. Hufferman, En schedé, voor schoolaklte. Examen hoofdonderwijzer, 31 Aug. ern 1 Sept. Geëxamineerd 15 Candida ten. Geslaagd de hee ren: J. Siderius, ScheveningenP. Snoek, Rot terdam; C. Wagemaker, Den Haag; J. H. van Wijnen, Schiedam, en J. de Zomer, Oudewete- rxng. Wageiningen, 31 Aug. en 1 Sept. Acte-examens Landbouwkunde, L. O. Geslaagd de heerenG. de Leeuw, VeenendaalG. Lijf- tcgt, Apeldoorn.; K. van der Meer., Bakhuizen; A. Meeuse, Schiedam; L.'L. Mulders op Kuiper, DenekampA. de Nat.ris, NuLand; P. H. Een ders, Voer endaal; H. Piebes, Altereer; B. Pos- ma, Appelscha. Afgewezen 2 candidaten. Centrale Pastorale Conterentie. Do Centrale Pastorale Conferentie der Geref. Kerken zal gehouden worden op Dinsdag 20 Sep tember, te Utrecht. De volgende onderwerpen zullen door een xefe- raat worden ingeleid: 1. De praotische opleiding van predikanten en het 'hoofddoel der Classical© examina, door prof. L. Lindeboom, te Kampen. Het hoofddoel der Classical© examina isonder, zoeken, of de candidaat geacht kan worden be kwaam en geschikt te zijn voor de praktijk van het herder- en leeraar-ambt in de Gemeente des Heeren. Do tegenwoordige praotische opleiding" aan de Scholen en der Theologie is niet voldoende tot voorbereiding voor zulk een Classicaal examen- Tot voldoende practisohe opleiding voor al het werk des ambts in de Gemeente is onmisbaar: geordende werking en samenwerking van de School (van curatoren, docenten en studenten) en van de Kerk (kerkeraden c.a., en herdqrs en leeraars)ia aansluiting aan goede voorbereiden de vorming in het huisgezin, de school, de cate chisatie en de vereeniging. 2. Wat 1 lebben de Geref. Kerken te doen in zake art. 171 der Grondwet met htt oog op de komende Grondwetsherziening? door A. Steijling, te Naarden. De rechtsgrond van de betaling der Staatssub sidies aan de Kerken en hare leeraars ligt niet allen in art. 171 der Grondwet, maar evenzoo in historische reohten en verplichtingen. De eerste alinea van art. 171 legt den Staat de verplichting op tot betaling van subsidies, die bij de afkondiging der Grondwet worden genoten. De tweede alinea verleent den Staat, tegenover leeraars, welke tot neg toe geen of een niet toe reikend traktement ontvingen, een bevoegdheid van moreel obligatoir karakter. De vraag, of onder deze leeraars ook verstaan moeten worden leeraars van godsdienstige ge zindheden, na 1815 geïnstitueerd, werd tot heden niet principieel, doch uitsluitend op praotische gronden, ontkennend beantwoord. Art. 171, den Staat aanleiding gevend tot wille- keuiig handelen, historische verplichtingen on zeker makend, is in strijd met het 'beginsel van gelijkheid, die de Staat krachtens art.. 168 en 169 der Grondwet, jegens de onderscheidene ker kelijke gezindheden heeft in acht te nemen, en pleegt onrecht tegenover de Kerken, die na 1815 zijn geïnstitueerd. Alhoewel de oplossing dezer quaeeitie hoofdza kelijk op staatsrechtelijk terrein moet gezocht wor den, ligt 't nochtans op den weg der Gerefor meerde Kerken, omdat ook aan haar in deze zaak van Staatswege onrecht geschiedt, zioh tot de Overheid te wenden, niet het dringend verzoek, dat dit onrecht worde weggenomen, zoo nfogelijk in den weg van afrekening, waarbij ook aan de Gereformeerde Kerken het haar wettig toeko mend erfdeel worde gegeven, of anders op zulk eene wijze, als de Overheid mocht goedvinden, mits de rechten en vrijheden der Kerk onaange tast blijven.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2