S°i 96. Eerste Blad. 9"° Jaargang. Zaterdag 3 September 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. f l.OO. - 1.90 - 0.05. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort Idem franco per post Afzonderlijke nummert r j Cou an verschijn dagelijks bohalv op Zon- en Feest dagen. AdvertentiSntnededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrachtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnumnier 66. PEIJS DER ADVERTENTISN: Van 15 regels f 0.90 Elke regel meer - O.lOi Dienstaanbiedingen en aanvragen 89 cents by vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Een# circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisaavingen. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien art. 203 der wet van 29 Juni 1851 (Stbld. no. 85); Doen te weten, dat de Begrooting der- plaat selijke inkomsten en uitgaven dzer gemeente voor het jaar 1911, door hen aan den Raad aan geboden- gedurende veertien dagen, te iekenen van lieden, alle werkdagen van 10 tot 3 uur, op de secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, en dat men van voormelde begrooting afschrift kan bekomen, tegen betaling der kos ten.. Amersfoort30 Augustus 1910. Burgemeester en 'Wethouders voornoemd De Secretaris, 'De Burgemeester, J. G. STEXPERT KROESE. WUIJTLER6. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, volgen® schrij ven van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, d-d. 30 Augustus 1910, 4e af- deelinig, no. 4471/2985, op 7 en zoo nootlig op 8 September a s. een© schietoefening zal worden gehouden van het fort Pampus; dat gevuurd zal worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware rich tingen Oost tot Z.-O. t- Z. (56°) tot op 4500 M. van het fort; datop 9 en 10 September a. s- gelijksoortige oefeningen zullen worden gehouden, waarbij on veilig wordt gemaakt een sector, begrensd dooi de ware richtingen N.-W. door Noord tot Z.-O. t, Z. (100°) tot op 4500 AI. van het fort; diat op de dagen, waarop gevuurd; wordt, van hot fort Pampus eene rood© vlag zal waaien, diie 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgehe- sohen wordt. dat bovendien tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen zullen, waaien van de bat terijen Diemerdam en DitTgerdam, de West-bat terij nabij Muid'en en den kerktoren te Muider-' berg. Amersfoort, den 2de nSeptember 1910. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Politiek Overzicht De rijkskanselier en de rede te Koningsbergen. De Duitsch© rijkskanselier is, nadat hij Dinsdag 'jongstleden in Berlijn was aange komen en in den namiddag van dienzelfden dag een onderhoud van anderhalf uur met den Keizer had gevoerd, Woensdag weel naar zijn landgoed Hohensinow terugge keerd. Over datgene wat hij met den Keizer heeft besproken, heeft hij evenmin openlijk rekenschap gegeven als over de vraag hoe zijne verhouding is tot de opportuniteit van de Koningsberger rede van den Keizer en lioo hij den Keizer denkt te verdedigen. In ernst heeft ook niemand kunnen verwachten dat de Rijkskanselier de eene of andere iuededéeling van dezen aard zou doen, want wat hij tot dusver aan het volk heeft mede to deelen, dat heeft hij Maandag j.l. reeds door de Nordd. Allgemeine Zeitung laten doemen de rest zal later wel gevonden wor den. Het ontbreekt natuurlijk niet aan aller lei combinaties van de buitenwacht, waar van de onjuistheid en onmogelijkheid mei weinig moeite kunnen worden aangetoond. Hoe des rijkskansel.er's houding is tegen over de redevoering des Keizers, verneemt inen met alle duidelijkheid uit zijne verkla ring in de Norddeutsche Allgemeine Zei tung. Hij 'hoeft verklaard dat hij de verant woordelijkheid voor de rede te Koningsber gen op zich neemt en den Keizer t?gen wil lekeurige interpretaties en boosaardige ver draaiingen zijner rede zal verdedigen. Eén ding alleen heeft hij niet gezegd, n.l. of hij het met den inhoud der redevoering eens is. Uit kan hij echter altijd nog doen, en wan neer de rijkskanselier dit niet uit zich zelf mocht doen, dan zal men hem daartoe ge legenheid geven in den Rijksdag. In ver hand niet deze laatste kwestie schrijft men uit Berlijn aan de Frankfurter Ztg. ,,Er wordt beweerd, dat de Rijkskanse lier niet er toe geneigd zal zijn in den Rijks dag rekenschap af te leggen, omdat de Kei zer als Koning van Pruisen zou gesproken hebben en een uitspraak daarover alzoo in den Pruisische» Landdag zou tehuis belmo ren. Aan inblazingen om op deze wijze t - schen den Duitschen Keizer en den Koning van Pruisen onderscheid te maken, heeft het niet ontbroken, doch wij gelooven niet, dat ze in een uiting van den Rijkskanselier zelf steun vinden. Zijne verklaring in de Nord deutsche Allgemeine Zeitung maakt zulk een onderscheid niet, want deze spreekt uitdruk kelijk van den Keizer en Koning, van wieu het verre geweest is zich in den heerschen- den strijd der partijc-n te mengen en aan zijn rede een absolutistisch cachet te geven Het zou ook politiek onverstandig zijn, wan neer de Rijkskanselier weigeren zou de ver dediging des Keizers in den Rijksdag op zicli te nemen. Een interpellatie over diens redevoering zal hem zeer zeker niet bespaard blijven en wanneer hij de beantwoording daarvan weigert, dan wordt het debat er over nog niet verhinderd. Want ten 6lotte heeft de Keizer in zijne rede te Koningsber gen toch eenige zaken aangeroerd, die on getwijfeld tot de competentie vau d:n Rijks dag belmoren, men denke slechts aan de kwestie der krijgstoerustingen en aan liet vrouwenvraagstuk, en wie zal nu in er hst verlangen dat de re-de, voor zij in het parle ment zal worden behandeld, eerst in de bij zonderheden op de ressort-bevoegdheid zal worden onderzocht? Voor het publiek is de monarch, wanneer hij het woord neemt, niet de Koning van Pruisen, doch in eerste in stantie de Duitsche Keizer en dientenge volge heet het ook in de ambtelijke verkla ring van den Rijkskanselier, dat de rede den geest ademt van op religieuze motieven berustend plichtsgevoel, waaraan de Keizer herhaaldelijk uiting heeft gegeven en dat hij bij de uitoefening van zijn heerschersambt steeds heeft toegepast. Wij gelooven daarom ook niet, dat de heer von Betlimaim Holl- weg ooit er aan gedacht heeft eene verdedi ging des Keizers in den Rijksdag van de hand te wijzen. Hij behoeft haar ook niet te vreezen, nadat gebleken is, dat zoowel de partijen der rechterzijde als het centrum aan zijn zijde staan". Duitschtand. Friedberg, 3 Sept. De Keizer van Rusland ondernam heden voormiddag half twaalf, vergezeld van zijn oudste doch ter, een wandeling naar Bad Nauhedm en de zoutmijnen. Hij bezichtigde do Ludwigsbron en liet zich de inrichting der zoutmijnen uitleggen. Te -voet keerde de Czaar naar Friedberg terug. Volgens een telegram uit Berlijn aan de Köln. Ztg., hebben te Berlijn tussclien Duitschland, Engeland en België onder handelingen plaats gehad tot regeling in. bijzonderheden van de nieuwe grenzen van België, Duitschland en Engeland i.n het riviergebiied van Oost-Afrika. Nadat men vier dagon had beraadslaagd kwam men tot een in alle opzichten bevredigende op lossing. Frankrijk. De afdeeling Reims van den Sillon, de door dei; Paus veroordeelde katholiek-demo cratische vcreeniging, lieeft zich tot aarts bisschop Lu^on gewend met de vraag wat haar nu te doen staat. De aartsbisschop antwoordde, dat de Sillonisten goed doen zullen de beslissing van het Fransche episco paat af te wachten, dat zich in zijn eerst volgende vergadering zal bezighouden met den pauselijken brief. Spanje. St. Sebastiaan, 2 S e p t. Het ar bitrageverdrag tussclien Spanje en Italië is lieden geteekend. De ledder van liet blad Espana Nueva te Madrid is op verlangen der militaire over heid in hechtenis genomen wegens een ar tikel ovei- Ceuta. Een correspondent seint uit Madrid ,,de maatregelen der regeering maken diepen indruk. De minister van Buit. Zaken gaf er mij de volgende toelichting van. Sedert 45 dagen wendde de regeering vruchteloos pogingen aan, tussehen werkgevers en ar beiders een akkoord tot stand te brengen. Die toestand kon niet bestendigd blijven. De handelaren en nij veren begonnen zich ongerust te maken. Zoolanc er in de stad niets buitenvewoons gebeurde, behoefden wij niet in te crijpen. Maar de werkstakers schijnen thans geweld te willen gebruiken en daardioor is onze tussehen komst volstrekt noodzakelij k geworden- Te Saragossa heeft de staking zic.ii sterk uitgebreid zonder algemeen te zijn en ook zonder liet verkeer- op straat te verstoren. De traum rijden geregeld. De duur der sta king bangtaf van de gebeurtenissen te Bil bao. En volgens de laatste berichten begint de staking daar alweer te luwen. Madrid, 2Sept. Met- het oog op den toestand door de stakingen teweeggebracht heeft minister-president Canalejas zijn reis naar Brussel uitgesteld. Bilbao, 2 Sept. De werkstakingen waren hedenmiddag verminderd. Men ge looft dat de algemeene staking mislukt is. Bilbao, 2 Sept. De karrevoerders en dokwerkers besloten den arbeid Maan dag te 'hervatten. Portugal. TTa-t Lissabon vernemen de Engel se lie bla de: dat de Portugeesche minister-presi dent Texeira Souza een gelijke politiek als de Spaansche permier Canalejas zal gaan voeren en een order heeft uitgevaardigd de kwestie der godsdienstige orden aan een diepgaand onderzoek te onderwerpen. De bijzondere aandacht zal worden gewijd aan alle vreemde kloosterorden, die niet over eenkomstig de Portugeesche wet zijn ge grondvest. Men beweert zelfs dat deze or den het land zullen uitgewezen worden. Verder wordt beweerd, dat vele vreemde priesters en monniken, speciaal diegenen welke onlangs van Spanje naar Portugal zijn getrokken, moeite zullen doen om een. laatste toevlucht te vinden in Groot-Brit- tannië of in een van deszelf's koloniën. Oostenrtyfc. Markies di San Giu.liano, de Italiaanse he minister van b uiten landsche zaken, die Donderdag j.l. door keizer Franz Joseph te Isold in audiëntie word ontvangen, stel de dezen een eigenhandig, van 18 Augus tus gedateerd schrijven van koning Victor Emanuel ter hand, waarin de koning zijn telegraphasche gelaikwenschen herhaalde eti zijn bondgenoot van zijn vriendschappelijke .gevoelens verzekerde. Onmiddellijk na afloop der audiëntie zond de keizer aan koning Victor Emanuel een hartelijk telegram, waarin hij zijn dank lietuigde voor de ontvangen gelukwenschen e nverklaarde dat het hem groot genoegen liad gedaan den uitnemenden staatsman Giuliano te kunnen ontvangen. Rusland. De Russische minister-president Stolypin heeft, gelijk re ede een telegram, kort meld de, zich naar Siberië begeven, naar het heet om de kwestie der kolonisatie te be- studeerer, in werkelijkheid echter, volgens den berichtgever van het Berliner Tage- blaüt, om een onderzoek in te stelten naar het beheer der verschillende gouvernemen ten. M hém zijn vertrokken de minister van landbouw Kroewosj'n en tien. ambtenaren. Stolypin is de tweede Russische minister van binnenlandsch zaken, die een inspec tiereis in Siberië onderneemt. In het jaar 1902 heeft n.l. de toenmalige minister van Plehwe eveneens Siberië bezocht om zich met eigen oogen te overtuigen van den vooruitgang der kolonisatie. Hij bracht het niet verder dan tot Tomsk, maar kwam zeer voldaan over hetgeen hij gezien had, terug,. Langs de spoorlijn, gezien van uit het coupéraam, wonen dan ook meerendeels zeer bemiddelde herbergiers ,op honderd werst afstand van den spoorweg, ziet het er ech te" heel anders uit. Door een beslissing van den Russischen ministerraad wordt de invoer van schiet wapenen uit Rusland naar Finland verbo den. Uitgezonderd zijn gladloops-geweren. Turkije. Naar men verneemt- heeft de Turicsche mi nister van hnitenlandsche zaken in zijn on derhoud met den Griekschen gezant te Kon- stantinopel gewezen op de groote opwinding, welke zich tengevolge van de verkiezing der Kreteneer «afgevaardigden in de Griekeche nationale vergadering van de openbare mee ning in het Ottomaansche rijk heeft mees ter gemaakt. Dit kon tot de ergste gevolgen aanleiding geven. De Grieksche gezant legde er den nadruk op, dat de houding van Grie kenland sinds 1908 correct is geweest. On danks de loopende geruchten gelooft men in diplomatieke kringen niet, dat het tot een oorlog komen zal. Men is vast overtuigd, dat de toestand door de niet-toelating van de drie, behalve Veniselos en Pologeorgis, gekozen Kretenaer-afgevaardigden beter zal worden. Naar uit goede bron verluidt heb ben eenige «gezanten verklaard aan den mi nister van buitenlandscbe zaken, dat een oor log ouder alle omstandigheden moet worden vermeden. Brltich-IndlB. Het samenzweringsproces te Dacca heeft in de laatste dagen nog nieuwe onthullin gen gebracht. Zoo werden in het bezat der samenzweerders spoorwegkaarten gevonden, die niet alleen alle spoorweglijneu van Noord-Indië met de meest mogelijke pre ciesheid aangaven, doch ook bijzonderheden vermeldden over het rollend materieel, den toestand der spoorwegdijken, bruggen, tun- néh enz. In geval van een opstand zou het zee1" gemakkelijk geweest zijm aan de hand van dit plan strategisch gewichtige lijmen door het springen van bruggen en tunnel» te vernielen en liet verkeer te belemmeren. Verder werden b:j de samenzweerders kas boeken in beslag genomenwaarin nauw keurig boek werd gehouden van de gelden* welke voor omlkooping waren uitgegeven. Simla, 2 Sept. Twee jonge mannen schoten gisterenavond te Dacca in de nabij heid van het gerechtshof, waar op het ©ogen blik het strafgeding plaats vindt tegen de 42 van samenzwering beschuldigde Hindoes op een inlandsch inspecteur van politie. Deze werd gewond aan oor, hand en borst. Zijn toestand is bevredigend. De daders zijn gearresteerd. Ooit-AzM. Op de Phillip pij mem is een opstand uitge broken onder leiding vau Sirnson Mandac, den voormaligen gouverneur van Ilsoos Norte in do prtovincie Nuelva Vizcaya, die gerechtelijk vervolgd werd. Politieafdeelin- gen zijn naar het terrein van den opstand vertrokken. Vereenigde Staten, In een rede te Osawatomie in Kansas heeft Roosevelt krachtig den nadruk ge legd op het noodzakelijke vam eerlijkheid in handel en wandel en verklaarde, dat er een einde moest worden gemaakt aan den politieker invloed van de maatschappijen, die voor haar bijzondere belangen opkwa men. Hij pleitte verder voor een geleidelijk onderzoek van de tarieven en een onmid dellijk onderzoek van het financiëe>Le stel sel tot voorkoming, van financjëele panie ken De regeering moest over de vor ming van kapitaal van alle maatschappijen toezicht oefenen, om op vruchtbare wijze verder controle te houden. Allerlei Olieslagers maakt weer een prachtige vlucht. Het succes blijft den Antwerpse hem duivel'getrouw, ook te Osteóde. We meld den al hoe hij begon met een mooietn vlieg tocht daar. Dadelijk is er den volgenden dag een tweede prachtvlucht op gjevolgd» We citeeren uit het Hbldi. van Antwer pen Het was mooi weer, maar de wind was tamelijk sterk en de zee onstuimig. Om 6 uur 10 opstijgende, vloog hij eerst boven den zeedijk heen en weer en deed toe.i een tochtje naar Middel kerke, Wost- ende, Nieuwpoort, Oostdtuinkerke. Cocxyde en La Panne, waar hij n«abij de Framsche grens de terugreis aanvaardde. Toen hij vandaar terug kwam, was hjj tot eene verbazende hoogte gestegen, minstens 500 meters. Vijftig duizend menschen stonden het heerlij'-, schouwspel aan te zien en begroet ten den stouten luchibvlieger dtoor geest- H.A.NZEA. TEN. 36 DOOK RUDOLF HERZOG. HOOFDSTUK VIII. Het kwam uit zooals Robert Twersten vermoed had. Door de ramen van het huis der familie Vanhei 1 scheen helder licht en, toen het dienstmeisje de voordeur had ge opend, hoorde hij reeds in de gang muziek en gezang. „Zijn de kinderen nog niet naar bed?v vroeg Robert Twersten, ,,'t is toch al negen uur." „Hun papa, de luitenant, is overgeko men," antwoordde het meisje lachend. Robert Twersten wilde weggaan, maar reeds werd de deur van de huiskamer ge opend en keek Marga de gang in. Zij wenkte hem met een gebaar geen leven te maken. Toen ging hij, op de fceenen loo pend, naaj binnen. De oude Van heil zat voor de piano. Met het grijze hoofd diaht over de toetsen ge bogen, zochten zijn handen de melodie van de kin der-Kerstliedjes. De beide klein zoontjes, in dikke, «witte nachthemdjes, stonden aan weerskanten van hem, hielden heil' bij de jas vast en zongen met hun hoo gt, bevende kinderstemmetjes er dapper op los, meer de tonen dan de woorden volgend. Mevrouw Vanheil zong vol aandaciht mede en onder haar grijze lokken wedijverden de oogen in het jong gebleven gezicht in glans met die van haar kleinkinderen. De officier, in donker© burgerkleeding, stond achter de piano en gaf, door met het hoofd te knikken, zijn kleinen jongens de n aat aan. In een hoek van de kamer, diep un een stoel gedoken, luisterde de boek houder Rochus, met het gladgeschoren ge zicht en de door het vele schrijfwerk rood gelande oogen aandachtig toe. Fet geheel gaf een 'indruk van vrede en huiselijkheid, en Robert Twersten vond het een weldaad, dat hij zich daarbij mocht aansluiten. Het vrome lied was spoedig ten einde, waarop de kinderen goeden nacht zeiden en door liet dienstmeisje naar bed werden gebracht. Marga nam haar vriend bij de hand en slelde 'hem aan haar zwager en aan den ouden boekhouder voor. „Fn, Bob, waar heb je o rozen Frits ge laten? Beu je niet met hem naar de comedio gew- est?' Robert antwoordde, dat zij van plan ver anderd waren en de familie van een werf- nrbeider hadden bezocht, van wie hij ge dacht had, dat zij in armoede verkeerde. Maar bij 'had Iden goeden toon bij dat be zoek met kunnen treffen en dus was Frits achtergebleven om het zendingswerk te vol tooien. „Fnto als zendeling?" Iedereen lachte hartelijk. „Hij zal prcfoeeron om ze te vertroosten met •warmen grog," zeide de oude Vanheil schertsend, „of met een vroolijkheidje uit zijn rijken voorraad. Beken maar liever, Robert, dat die practische hedlzorg je te zwaar is geworden en dat je daarom de vlucht hebt genomen. Is 't zoo niet?" „Nu ja," stemde Robert toe, „wel ©enigs zins. Maar meer toch de geestdrift, waar mee de menschen die leer des heils aanna men." „Ja, ja. zeide de heer des huizes, en hij verzonk ir. gedachten. „Er zijn verschil lende manieren van bekeerenZij za ten nu allen om hdm heen, terwijl hij ver telde „Ik was destijds op het reederskantoor van Schwenzen, in Christiania. Eens, op een stillen avond, wandelde i'k in de Karei Johan-Siiaat, die naar het paleis van 'en Koning gaat. In het park was het vol menschen. Voor het standbeeld van den dichter NV er gel and zag i'k een kleinen op loop. Op het voetstuk staan vier vrouwen cn een j aar jonge mannen, eenvoudig, bur gerlijk gekleed, vcfl. ijver Noorsch© liedeion zingen Kijk, denk ik ,bij mijzelf, zoo huldigt liet Noorsche volk zijn dichter 1 Een gevoel van ontroering bekruipt me. Maar wat gebeurt er nu? Een jonge man komt ■ïaar voren, heft de Manden in de hoogte en begint met een lang gebed. Zalvend gal ut rijn stem over de hoofden der menigte, waar onder rich matrozen en werklieden, en hoe- reu en oam.es uit goede kringen, bevindt i. Nu staat hij zijn plaats af aan een. andereu jongen nan, die zich oytpop't .als straalpr© diker. IIij spreekt over Saulus van Tar sus, uit ,\vien te Damascus een Paulus grooit. Wei een uur lang, onvermoeid, met tallooze herhalingen, waarin slechts do wis selende klank van zijn stetoi eenige klei." geeft, zoekt hij de wandelaars aan te trek ken en ze te bekeeren door de geschiede- mie hoe Paulus van Tarsu6 werd geroepen. De klokken slaan elf uur en altijd blijven de gebeden en het koraalgezang weerklin ken door de lucht. Den volgenden avond ging 't evenzoo. Al leen, in plaats van de zangers, bevindt er zich een muziekkorps, dat zeker de mee ning is toegedaan, d'at het doel de midde len heiligt. Om de waarheid te zeggen was het middel, dat zij gebruikten, afschuwe lijk. Het lawaai was te hooren in de kamer van mijn, hotel en benam mij mijn nacht rust. De hotelhouder echter, haalde onver schillig zijn schouders op. „Dat is Noorsche vrijheid," zeide hij. „He», is de stadszeuding. Vroeger hadden wij het Heilsleger, maar dat heeft het veld moeten ruimen." „Waarom?" vroeg ik. „Waarom? Wel die stadszending maakt meer lawaai." De toehoorders lachten hartelijk. Martin Vanheil bleef etil voor zich uitkijken en ging na enkele oogenblïkken voort „Toen dacht ik aan het woord: Als gij bidden wilt, ga dan in .uw binnenkamer en doe niet ate de Farizeën, die bidden op de hoeken der straten, opdat het volk hen hoo ren zalWie in Christiania wil bidden, moet de Bocksenkóller opgaan, of naar buiten op de fjord. Daar is hij 't dichtst bij. zijn God." Hij zweeg en in gedachten verdiept, 6treek hij met zijn hand over zijn voor hoofd. „Vindt u het ook zoo mooi in Noorwe gen?" vroeg Robert Twersten op zachten toon aan den ouden Vanheil. „Ik ben er als jongen geweest, en zou de herinneriug eraan gaarne wat opfrisschen." „Zoo mooiherhaalde Martin Van heil terwijl een -heldere glans zijn gezicht o vertoog. „Ik ken geen heerlijker dwalen in de natuur dan daar, in de frissche mor genlucht, door liet een'zame (bergwoud, (TOaar de hooge toppen. Alles is er zoo ru6tig en 't is ateof men geheel alleen het leven ver tegenwoordigt. Als je stilstaat, zwijgt alles in net bosch. En als je roept, herhaalt het jubelend je stem. En dan die heerlijke zons opgangen Dan ziet men eerst een brok god delijke natuur, dat spreekt van de groot heid van den Schepper van het Heelal, 't 'Is alsof men de stem hoort, die tot Mozes sprak uit het braambosch„Trek de schoe nen van uw voeten, want de plaats waarop gij 6taat, is heilig landEn vau de hoog ten van Christiania, dat zoo verrukkelijk ligt. in de ronding der fjord, geniet heb oog van de bedwelmende schoonheid van 't panorama. Men vergeet den tijd, als men in gedachten verzonken.' staart op het heldere, klare water en'de opdoemende eilandjes... Ja, Robert, Noorwegen is mooi, verrukke lijk mooi!" Robert Twersten luisterde vol aandacht naar de verhalen, welke de oude koopman, die voor zijn vader een on verbeterlijken idealist genoemd was, uit den schat van zijn herinneringen te voorschijn bracht, om daarmede het genoegen van zijn huiselijke» kring te verhoogen. Het onverkwikkelijke tafereel van de Laagstraat verdween allengs uit zijn gedachten en het vredige, dat in deze kamer ondier deze menschen heersch- te, vervulde zijn gemoed geheel. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1