W°, ÏOO. 9"' «laargang. Woensdag 7 September 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. HA.JSTZEA.TEN. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50 Afzonderlijke nummers - 0.05. IX: j Cou an verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnumtner 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50 Elke regel meer - 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents by vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement. Eene ciroulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat volgens schrijven van den Commissaris der Koningin in de provincie. Utrecht, d.d. 5 September 1910, 4e afdeeling, no. 4626/3076, op 14 cn, zoo noodig, ook op 15 September 1910 schietoefeningen zullen worden gehouden van 't fort Pampus dat er gevuurd zal worden met kanonnen van licht kaliber (6 C.M.), waarbij onveilig wordt ge maakt een sector, begrensd door de ware richtingen O. N.-O. door Oost tot Z.-O. t. Z. (79°) tot op 4500 M. van het fort; dat op de dagen waarop gevuurd wordt, van het fort Pampus eene roode vlag zal waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en écn uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt; dal bovendien tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen zullen waaien van de batterijen Dic- merdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Mui den en den kerktoren te Muiderberg; dat op 13 en zoo noodig op 14 September 1910 schiet oefeningen zuilen worden gehouden van het fort Hoek van Holland; dal er gevuurd zal worden met kanonnen van licht kaliber (6 C.M.), waarbij onveilig wordt ge maakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag ben. en bez. het zeegat tot op 3100 M. van het fort; dat op de dagen, waarop gevuurd wordt, van het fort eene roode vlag zal waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, den 6den September 1910. De Burgemeester voornoemd, CELOSSE, Weth. loco-Burg. Politiek Overzicht De Vereenigde Staten en het Panamakanaal. De rede, welke de oud-presidcnl Roosevelt de vorige week te Omaha heeft gehouden ten gunste van de versterking van het Panama kanaal, heeft in de buitenlandsche pers op nieuw de belangstelling wakker gemaakt voor deze zaak, welke, niet nieuw meer is. Het is overbodig up te merken, dat deze rede van Roosevelt voorloopig niet meer dan eene per soonlijke uiting is, maar men kan er zeker van zijn dat hij daarmede de gevoelens heeft weer gegeven van het overgroote deel zijner Ame- rikaansche medeburgers en van de regeerin gen van meerdere afzonderlijke Amerikaan- sche staten. Wel vormt ook in Amerika zelf het vraagstuk der versterking des kanaals eene zaak waarover tegenspraak heerscht. En het vorige jaar is eene aanvrage van 800,000 pond sterling als eerste termijn voor een reeks militaire werken tot een totaal be drag van 3,000,000 pond sterling, door het Congres verworpen om de algemeene reden, dat dc inwilliging ervan eene schending zou zijn van dc internationale verdragen ten op zichte van het Panamakanaal gesloten en om de bijzondere reden, dat de voorgestelde wer ken nutteloos zouden zijn van een militair standpunt beschouwd. Doch president Taft moet voornemens zijn in de komende zitting van het congres met een nieuwe aanvraag te komen, volgens een bericht uit Washington een som van 14 millioen dollars vertegen woordigende. Groot-Brittannië heeft een speciaal belang bij deze zaak, niet alleen met het oog op den invloed, dien de nieuwe waterweg, welke in 1915 of, gelijk Roosovelt voorspelde, nog vroe ger zal worden opengesteld, zal hebben op hare handelsmarine, doch ook met het oog op de tusschen het Vereemgd Koninkrijk en de Vereenigde Staten gesloten verdragen. In 1850 sloten beide hel Clayton-Bulwer-verdrag waarbij men zich verbond geen versterkingen aan te brengen in eenig deel van Midden- Anierika. Deze overeenkomst is in 1901 ver vangen door het llay-Pauncefecote-verdrag, waardoor thans nog de betrekkingen tusschén beide rijken ten opzichte, van de Panama kwestie worden beheerscht. Hierbij hebben dc Vereenigde Staten zich verbonden de .neutrali teit van het kanaal te waarborgen en, het uit sluitend gezag en toezicht er op uitoefenende, Groot-Brittannië gelijke handelsrechten toe te slaan. Ook over al of geen bewapening van het kanaal waren wederzijds clausules voor gesteld, doch niet definitief aangebracht, zoodat de zaak eigenlijk in staat van onzeker heid verkeert. De vraag rijst nu of de versterking van het kanaal een stap is die inbreuk maakt op de neutraliteit van het kanaal of een stap, die de Vereenigde Staten in staat moet stellen die neutraliteit te waarborgen, m. a. w. of het oprichten van fortificatiën al dan niet een schending is van de gesloten verdragen, een vraag, die door de Engelsche pers grootcn- deels bevestigend wordt beantwoord. De rcgcering te Washington heeft overigens nooit haar streven om versterkingen langs het kanaal aan te brengen yerbloèmd. Duidelijk kwam het weer uit in het Hay- Bunau-Varilla-verdrag, twee jaar later ge sloten tusschen de nieuwgevormde repu bliek Panama en de Vereenigde Staten, het- welkB aan laatstgenoemde het uitsluitend en eeuwigdurend gebruik toestond van een 10 mijlen lange strook lands aan weerszijden van het kanaal, benevens vier eilanden die den ingang er van 'behcerschen, met de speciale bevoegdheid om er forten met garnizoenen te vestigen. Het is niet bekend of de Britsche regeering tegen deze laatste concessie des tijds protest heeft doen opgaan. Roosevelt heeft in zijn rede ook gezegd, dat wanneer dc Vereenigde Staten den plicht ver waarloosden versterkingen aan te brengen langs het Panamakanaal, zij daardoor volko men afstand zouden doen van de Monroeleer. Naar aanleiding hiervan schrijft de Temps: „De leer van Monroe, die in de gedachte van zijn schepper slechts doelde op den toestand die werd teweeggebracht door den opstand der Spaansche koloniën in het begin der vo rige eeuw is in den loop der tijden de leiden de wet geworden van de Amerikaansche poli tiek in 't algemeen. Het beginsel van non annexatie en non-interventie gesteld tegenover de Europeesche mogendheden in de zaken die de Nieuwe Wereld aangingen, heeft de belcckenis gekregen van een nationaal dogma. Al hel streven van dc diplomatie der Unie in de kwestie van het interoceanische kanaal is er op gericht «geweest dit dogma in feiten te verwezenlijken. Om de controle op het kanaal te verkrijgen is de Columbiaansche opstand van 1903 aangestookt, dc onafhankelijkheid van de republiek Panama geproclameerd, deze onafhankelijkheid erkend, het Ilay- Bunau-Vanilla-verdrag geteekend. Het begin sel, thans door Roosevelt verkondigd, is een logisch gevolg van al hel voorafgaande. „Van Amerikaansche zijde wordt laatstge noemd verdrag beschouwd als d e grondslag van het hcerschcnde stelsel, van Engelsche zijde neemt van het verdrag Hay-Paunce- fecote van 1901 daarvoor aan. De tegenspraak tusschen die beide springt in het oog en be slaat tusschen deze beide bedoelingen: het kanaal.v oor anderen en het kanaal tegen anderen te beschermen. De heer Roosevelt is klaarblijkelijk van de tweede school. Men zal tusschen dc beicle standpunten een vergelijk moeten aanbrengen indien men voor het toe komstige kanaal een regeling wil treffen, die door allen kan worden aangenomen." Ilelzij nu de versterking van het Panama kanaal in overeenstemming met internatio nale verplichtingen is of niet, 'l verlangen van de Amerikaansche regeering om het kanaal, in welks bouw ze 60,000,000 pond sterling heefi gestoken, onneembaar te maken voor een vijandelijke macht in tijden van oorlog, is zoo wil de Daily News wel erkennen makkelijk verklaarbaar. „Het voornaamste po litieke resultaat van het kanaal", zoo schreef admiraal Mahan ecnigen lijd geleden, „zal zijn dat onze S'ille Zuidzeekus' nader wordt gebracht tot de groote vloten van Europa." „Militair gesproken en alleen rekening hou dende met Europeesche verwikkelingen", zoo sclireef deze Amerikaansche marinedeskun- dige bij een andere gelegenheid, „is de door breking van de landengte niet anders dan een ramp voor dc Vereenigde Staten bij den tc- genwoordigen toestand van haar land- en zee macht." Nader drukt hij dit nog uit door te schrijven, dal „het gebruik van het kanaal ge heel zal behooren aan die oorlogvoerende .partij, welke de zee beheerscht door haar vlootmacht." Admiraal Mahan gelooft dat de nieuwe waterweg de Caraibische zee, waarin Europa thans weinig handelsbelangen heeft, nog belangrijker zal maken dan dc Middelland- sche zee en dat Engeland's West-Indische be zittingen aan dil rijk een groote strategische kracht zullen geven, welke het in staat zullen stellen deze wateren te blokkeeren. (Een reden misschien voor andere mogendhe den om begeerig hel oog te slaan op de Nc- derlandsche koloniën!) Versterking door for ten alleen is volgens hem onvoldoende, cn dientengevolge zou deze mogen worden op geval als de voorloopcr van dc vestiging eener marinebasis aan het Panamakanaal voor de Atlantische- en Stille Zuidzee-eskaders der Vereenigde Staten. Duitschland. Terwijl vanuit Nanlieim wordt tegengespro ken, dal het bezoek van den Czaar tot over last aan buitenlandsche bezoekers aanleiding zou gegeven hebben, wordt aan de Frankf. Ztg. mededeoling gedaan van verschillende gevallen, waarbij kras is opgetreden tegen vreemdelingen, wien niets anders ten laste kan worden gelegd dan. dat ze buitenlanders zijn en daardoor de Russische politic-autori teiten verdacht voorkomen. Men weet hoe licht de Russische politie verdachte perso nen, al zijn ze nog zoo onschuiuig, tol anar chisten stempelt cn ze als zoodanig bij de vreemde politic-overheden aangeeft. Dat schijnt thans op vrij aanzienlijke schaal te zijn gebeurd en er moeten lange lijsten be staan van personen, welke het verblijf in plaatsen, niet ver van Fricdberg gelegen, wordt belet. Ook in Frankfurt schijnt aan dit uitdrijvingssyslcem streng de hand te worden gehouden. Zulk een geval heeft ook dezer dagen weer plaats gehad. Op het oogenblik vertoeft in Frankfurt een Joodsch tooneclgezelschap, dat voor korten tijd in Frankfurt gastvoorslellin- gen zal geven. Tot dit gezelschap behoort o. a. eei» tooncelspeler genaamd Eisenberg, een geboren Rus, die sinds zijn kinderjaren niet meer in Rusland vertoeft. Deze was Dinsdag der vorige week te Frankfurt aangekomen; Woensdag werd hij plotse ling in een restaurant gearresteerd en bet politiebureau in bewaring gehouden, waar hij den nacht op de harde brits moest doorbrengen. Den volgenden dag vernam hij, dat- men hem. voor een anarchist aanzag, niettegenstaande hij volgens eigen verklaring zich nooit met de politiek heeft bemoeid. Het eenigc feit van positieven aard, wat men legen hem kan doen gelden was, dat hij eens in Londen een gedicht op den Czaar heeft voorgedragen, dat betrekking had op den Russisch-Japanschcn oorlog. Dat gaat dc Duitsche politie ongetwijfeld niets aan. Ver moedelijk heeft de politie hem daarop zonder meer als een anarchist gequa-iiceeru en dc Duitsche politie gelooft dat maar zonder eigen onderzoek. Dc man werd daags daatop uit de politiebewaring ontslagen, doch kreeg levens liet bevel uiterlijk Maandag jj. Frank furt te verlaten. De Frankfurter Xtung protesteert in krachtige bewoordingen tegen deze willekeu rige handelwijze. Prins Ludwig van Beieren, de troonopvol ger in dit koninkrijk, heeft in Alt-Ooelting, een bekend bedevaartsoord in Beieren, bij de eerste steenlegging van een nieuwe Roomsch- kalliolieke kerk een rede gehouden, die druk besproken en gecritiseerd wordt. De prins zeide o. a.: „Ik dank den goeden God, dat ik van katho lieke ouders afstam en in den katholieken godsdienst ben opgevoed. Ik heb het steeds voor onzen katholieken godsdienst opgeno men, omdat ik overtuigd ben, dal het de eenig ware en echte godsdienst is. De ka .io- lieke godsdienst staat iederen katholiek toe verdraagzaamheid te oefenen jegens anders denkenden. Hel is een valsche meening, dal de overtuiging van andersdenkenden door ons katholieken niet zou mogen worden hoogge schat. Daartegenover verlangen wij ook dat aan onze overtuiging verdraagzaamheid be wezen worde. Wij weten wel, dat het niet de Moeder Gods, doch alleen God in den hemel is, die onze beden vervult of afwijst, omdat Ilij hel 't beste weet of de vervulling onzer wenschen ons ten voordeel is of niet. Des niettegenstaande ijlen wij naar de allerzalig ste maagd Maria en wenden ons lot Haar in vol vertrouwen op hare macht bij God". De „Mfinchcner Neucste Nachrichten" schrijft naar aanleiding van deze uitingen: „De godsdienstige gevoelens van prins Lud- wig zal niemand's achting ontzeggen; doch anders is het gesteld met uitingen, die 'juist uit den mond des prinsen kwetsend kunnen werken en die bewijzen hoe slecht hij aan het Bcicrsche hof wordt ingelicht' omtrent de kerkelijke toestanden van onzen tijd. Prins Ludwig betwist dat de overtuiging van an dersdenkenden door de katholieken niet ge respecteerd wordt. In dezelfde rede bewijst hij echter hoe de katholieke verdraagzaam heid bedoeld wordt, door den vanwege de katholieke kerk verkondigden „eenig ware en echte godsdienst" te belijden. Bij de pro testanten van Beieren, die in elk geval toch een derde deel der bevolking vormen cn niet dc slechtsten zijn onder de aanhangers van het Huis Wittclsbach, zal dit woord van den toekomstigen „summus episcopus" der Pro- testjfntsche landskerk geen vriendelijken weer klank vinden". Bolrft Brussel, 6 Sept. De nieuwe minister van spoorwegen Drogueville en de nieuwe minister van binnenlandsche zaken Berryer hebben in handen van den Koning den eed afgelegd. Brussel, 6 Sept. De Koning ontving hedenochtend prins Napoleon in particuliere audiëntie. Denemarken. Hel internationale socialisten-congres te Kopenhagen heeft in zijn twee laatste zit tingsdagen, Vrijdag en Zaterdag, belangrijke onderwerpen behandeld. Aan de orde kwam namelijk het anti-militarisme. Inder tijd is op hét congres in Stuttgart een motie aangenomen, waarin werd gesproken over de ontzaglijke lasten, die het milita risme den volkeren oplegt en die sociale hervormingen onmogelijk maken, zoodat het dc plicht is van de socialisten in alle- lan den, oorlogspolitiek te bestrijden, de oor- logsbegrootingen af te stemmen, in alle voorkomende gevallen verplichte arbitrage uit te lokken en op de algemeene ontwape ning aan te sturen, te beginnen met Beper king der bewapening. Verder is men niet ge gaan op het vorige congres, en meep speci aal hebben daar de Franschc en Duitsche so cialisten zich verklaard tegen de gezamen lijke desertie bij het uitbreken van den oor log. Op het Kopenhaagschc congres nu heb ben eenige algevaardigden getracht een uitbreiding van dit votum uit te lokken de Eugelschman Keir Hardic cn dc Fransche socialist Vaillant hebben voorgesteld om aan de motie het volgende toe te voegen dat een zeer geschikt middel om oorlogen tegen te houden bestaat in het uitroepen van een algemeene staking, bepaaldelijk in die be drijven, welke den oorlog mogelijk maken, te weten de wapen- en munitiefabrieken en de transportbedrijven. Aldus stelden het Hardie en Vaillant voor. De sub-commissie voor dit onderwerp heeft niet zoover willen gaan, en op de vergade ring hebben de Duitsche socialisten, vooral Ledebour, er tegen gesproken. Zij hebben betoogd dat wel is waar de algemeene sta king een schoon middel is om oorlogen te beletten, maar dat men haar niet als een partijdogma mag opwerpen, omdat er reke ning gehouden moet worden met volkseigen aardigheden en met de vrijheid welke de partij in elk land geniet voor haar propa ganda. Ir. elk geval, zoo betoogden de Duitschers, kan men moeilijk eischen dat dc arbeiders in een land dat aangevallen wordt de verdediging van dat land zullen lamslaan door een staking. Het resultaat van het debat was, dat men het er over eens werd de motie Hardie- Vaillant op dit congres nog niet in stemming te brengen, maar naar het internationale bureau tc Brussel ter onderzoek te zenden. Hongarije. Boedapest, 6 September. Te Czelna werden boeren die de Roemeensche cocarde droegen door gendarmen gesommeerd deze wg te nemen. Dc boeren vielen dc gendar men aan die hunne geweren afschoten; twee mannen werden gedood. Een soortgelijke hotsing ontstond tc Straesa waarbij drie gendarmen werden gedood. Rusland. Naar aan. de Tagliche Rundschau uit l'c- tersburg van steeds goed ingelichte zijde wordt gemeld, staat het thans vast, dat dc Czaar een verzoek om ontslag van Iswolski 39 DOOK RUDOLF HERZOG. Zij ging rechtop zitten. ,,Ja, Bob, dat zou werkelijk een reden kunnen zijn. Wat je daar zegt, is heel juist opgemerkt, zie jeTegenwoordig bestaat onder vrou wen en meisjes een streven om -zieli vrij te maken van de oude, bekrompen toestanden. Velen vatten dat verkeerd op en meenen dat 't alleen maar geldt het geraken tot meer schitterende toestanden. Maar ik zoek dat vrijmaken uit den ouden, knellen den toestand alleen in werkzaamheid. Al merkt men daarvan niets van buiten, wij scheppen ons toch door onzen arbeid een vrijeren toestand, en al legt deze ons ook eenige verantwoordelijkheid op, hij verschaft ons toch ook veel vreugde. Zelfs het d«.el hebben aan zorg geeft een zekere voldoe ning. Als wij vrouwen dezelfde rechten willen hebben als de mannen, is het n:et voldoende, dat wij gaan studeeren en dezelf de kennis trachten 'te verwerven als d>? mannen. Men heeft eerst gelijko rechten, als men volkomen deel neemt aan alles wat iu het leven voorvalt. En niet 't minst aan de zorgen. Zie je, niet opzienbarend, maar geheel in stilte. Als iets, dat vanzelf 6preekt, waarvan men niet gewaagt, maar wat men alleen dóét." ,,En wat doe je dan nu?" vroeg Robert Twersfcen, terwijl hij v>ol eerbied naar haar opzag. Zoover ben ik nog niet, nu doe ik nog eenvoudig mijn best. En dan komt latei- de dag, dat ik mijn doel bereikt zal heb ben." „Daar twijfel ik niet aan en ik hoop het voor 'je, ale 't je genoegen doet," zei «hij langzaam. fn ernstige gedachten verdiept, keek zij naar het licht van de lamp. Daarop ging •haar blik naar de huiskamer, waar de oude Van heil in zijn stoel zat te slapen. ,,Hij wordt tegenwoordig gauw moe, Bob, en, al werkende 'voor ons, zijn zijn krachten veel verminderd. Eens zal cr iemand moeten zijn, die den last van zijn Schouders neemt, om zijnentwil en ten be hoeve van de geheele familie. Maar om zijnentwil in de eerste plaats. Want zooals zijn leven was, moet ook zijn. levensavond zijn, opgewekt en tevreden. En wie zou daarvoor in aanmerking komen? Frits niet. Hij is ingenieur van scheepsbouw en zal naar de een of andere werf gaan. Moeder natuurlijk niet. Zij heeft de zorg voor hat geheele huishouden. En Erica is vrouw van een officier en moet een j aarlijksclie toelage 'hebben, zonder welke haar huwelijk niet mogelijk was. Blijft dus niemand over dan ik. En mocjit het mij gelukken mij als een man in de zaken in te werken, zoodat ik ze later ten behoeve van de familie kan blij ven waarnemen, dan betaal ik dat mis schien met mijn jeugd, maar-ik betaal daarmede vader al het goede wat hij voor ons heeft gedaan." Beiden zwegen. ,,Zie je dat ook niet in. Bob?" vroeg zij na eenige oogenblikken. Hij keek verschrikt op. „Inzien? Hoe bedoel je daJt? Texwdlle van je vader afzeu van alle wenschen? Ten koste van je jeugd?" „Ach, zeide zij lachend, „wat ik over die jeugd heb gezegd, viel mij eigenlijk maar uit den mond. Dat ig niets als ver beelding- 'it Zou wel erg zijn, als men op z'n vijftigste jaar niet meer zoo vatbaar was voor genieten als op z'n twintigste jaar. Wat doen wij eigenlijk als wij twin tig zijn? Dan voeren wij dwaasheden uit, die men later niet meer zou durven dóen. En dat is dikwijls h~el jammer. Maar an ders? Meester te zijn i.s toch beter dan leerjongen. Ik jieh je vader mjaar aan te zien om me rustig gestemd te voelen." „Ik weet 't niet," zeide Robert Twers- tèn, en zijn gedachten waren -als een dool hof waarin hij den weg niet kon vinden. Intusschen zaten an de kleine, ouder- wlejhsche ontvangkamer mevrouw Vanheil met Erica en haar nrnn te praten. De jon ge man vertelde van zijn studies op de Krijgsschool. Hij gold bij zijn kameraden en zijn meerderen als een offücier die een toekomst had, en zijn bevordering tot ka pitein zou dan ook niet lang meer op zich laten wachten. Zijn stalen ijver, die voor een groot deel met eerzucht gepaard ging, was algemeen bekend. Men hield niet van hem. maar men droeg hem achting toe. „Ik hoop," zeide hij tot de dames, „dat ik er met een jaar dienst baj den troep als compagniechef af ben. Gebeurt er in dien tijd .niets wat nadeelig kan zijn voor mijn carrière, dan heb ik alle reden om to hopen, dadelijk bij den generalen staf te worden geplaatst. Eerst een paar dagen geleden heeft de generaal mij dat vrij dui delijk gezegd." Waar denk je, dat wij dan geplaatst zullen worden?' vroeg Erica belangstel lend. „Waar wij geplaatst zullen worden? Dat doet er weiuig toe. Compagniesdienst blijft compagniesdienst .„Neen, zoo bedoel ik 't niet. Ik dacht meer aan mezelf en aan de kinderen. Hot leven in Berlijn en do omgeving met al je superieuren is zoo duur geweest, niet waar, dat ik met de jongens drie maanden naai huis heb moeten gaan om ons budget in evenwicht te houden. Ik zou er niet6 op tegen hebben naar een kleinere stad to gaan. Al wiat 'k verlang, is in de gele genheid te zijn een, gezellig huiselijk le ven te leider." „Gezellig? Nu ja, dat is een heel rek baar begrip. Als wij in de gezelligheid niet vast willen roesten, ik bedoel, ak wij ons willes laten zien bij de toonaange vende menschen, dan kotst dat gelid, en- geen klein beetje ook. Ik zou 't met pei- zier willen uitgeven. Dat is in dezen overgangstijd geen slechte belegging van kapitaal Wat denkt u daarvan, mama?" „Kinderen," zei mevrouw Vianheil vrien delijk, „jelui bent oud genoeg om te weten, wat je moet doen. Bovendien heb jelui een beter inzicht dan ik." „Mama!" zeide Erica lachend, terwijl zij haar omhelsde. Zoo bleven zij oen tijdlang zitten zonder te spreken. Daarop maakte Erica zich be hoedzaam los om te luisteren. „Wat is er, kind? Alles is stil in huis." „,Ik zal eens naar de jongens gaan zien, mama. Somtijds krijg ik zulk een aan drang om naar de kleine bengels toe te gaan, dat ik mij inbeeld, dat zij naar mij verlangen, ook al slapen zij." „Zoo is 't mij bij jelui ook gegaan." Zoo stil mogelijk verliet Erica de kamer en bleef mevrouw Vanheil met haar schoonzoon alleen. Beiden bewaarden het- stilzwijgen Zij gevoelde zich altijd be klemd in zijn gezelschap. „Mag ik u eons wat vragen, nvama?" „Zeker! Wat is er?" „Scheelt papa iets! Hij ds niet meer zoo flink als vroeger." „Viin-je? Hij heeft toch heel vroolij-1^ van zijn reizen zitten vertellen, niet waar?" „Éérlijk gezegd: neen! 't Maaitóte op mij den indruk, alsof hij Zooveel spra'k om ons te doen van vragen te beletten." Mevrouw Vanheil kleurde, maar 't was een zekere ergernis, die haar deed kleu ren ,,'t Is mij niet duidelijk, welke vragen wij hadden kunnen doen. waarvoor papa ons de gelegenheid had willen benemen." „Nu, mama, daar behoeft men niet zoo lang over te denken. Bij voorbeeld hoe het met de zaken gaat en of de vooruit zichten goed zijn." „Beste jongen," hernam mevrouw Van heil, terwijl er iets st-ijfg in haar houding kwam, ,.papa is de eenige eigenaar van de firma Martin Vanheil, en als hij er zelf niet om vraagt, behoeven wij ons geen van allien met de zaken van de firma te be moeien Vergeet niet, dat de firma een oude Hamburger zaak is." „Lieve heme!, mama, wait vat u dat dadelijk ernstig op! Ik heb allen eerbied voor de firma, maar u is toch een vro-uiw, die een goed begrip heeft van hetgeen men voor het tlagelijiksch leven noodig heeft, en ik bedoel dan ook als papa's za ken niet meer zoo goed gaan Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1