STADSNIEUWS. Ingezonden Stukken. Amsterdam II stelde voor het verleenen van hulp aan een schilder die door het verschui ven van de ladder waarop hij stond viel, in de sporten der ladder bleef hangen en daar op met hel hoofd op den grond neerkwam, tengevolge waarvan ficl bloed uit neus en ooren vloeide. Verder toonde zij hare vaar digheid aan een man, die van een dak was gevallen en bewusteloos bleef liggen met een naar buiten gekeerd en verkort been. Algemeen werd bij deze laatste behande ling de vlugheid en vaardigheid bewonderd die de Amsterdammers toonden bij het leg gen van het heupverband. De Utrechtsche brandweer behandelde een door gas bedwelmden persoon, en iemand uie ongebluschte kalk in het oog had gekregen. Verder gaf zij eene voorstelling van het af drukken en binden van den slagader van een gewonden arm. De Haagsche brandweer, die de op een vo- rigen wedstrijd behaalden zilveren lauwer krans had te verdedigen, behandelde een door het ijs gezakte; een kind dat in een emmer kokend water was gevallen; een persoon die ongebluschte kalk in het oog had gekregen, en een kind dat uit een fleschje loog had ge dronken. Met voor iedere groep een toepasselijk woord werden door mevr. Tilanus—van Leeu wen, de prijzen uitgereikt. Verschillende toespraken werden hierna nog gehouden o.a. door ds. Fleischer, dr. Karsten, dr. Tilanus, dr. Van de Moer, en den heer De Leur, waarin dank en hulde werd uitgesproken aan allen die tot het welslagen der wedstrijden hadden bijgedragen. De Bilt. Over het algemeen hoort men dit jaar roemen als een zeer goed bijenjaar, dat wil zeggen, dat de diertjes goed gewerkt hebben en de korven goed gevuld zijn met honing. Bij den boschbaas G. T. van den Brink alhier, trof men deze week bij het drijven der bijen een korf aan, die gevuld was met 59 halve kilo's honing. Dit kan zeker wel als een groote uitzondering vermeld wor den. Voor dezen bij uitstek werkenden stok bijen heeft men voor eenigen tijd geleden den korf reeds moeten vergrooten, aangezien deze toen al geheel gevuld was. De misdaad te Hilversum. De Ililversumsche politie heeft, in verband met de misdaad aan de Koningstraat aldaar, een vijfden verdachte aangehouden, S. de J. genaamd, tegen wien sterke vermoedens zijn gerezen. 11ij is ter beschikking van de justitie gesteld. Bij Kon. besluit van 8 September is lol voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal gedurende de zitting die zal aan vangen op den derden Dinsdag in Septem ber 1910, benoemd de heer J. E. N. baron Schimmclpenninck van der Oye van Hoevela ken, lid van die Kamer. (St. Ct.) Op 1 September 1910 schreven Burg. en Wetli. aan den gemeenteraad: „Wij hebben de eer U hierbij weder aan te bieden het adres van de Yerceniging „Ver gunning", waarbij adressante verzoekt, in de Verordening op de koffiehuizen eene be paling op te nemen, volgens welke tijdens de kermis alle drankgclcgenheden lot twee uur 's nachts geopend blijven. Zooals U bekend is, eindigt de kermis steeds te 12 uur middernacht, terwijl de sluiting op den laatsten dag te 11 uur plaats vindt. Volgens de laatste wijziging van de Ver ordening op de tapperijen, koffiehuizen en logementen is voor alle dergelijke inrichtin gen hel sluitingsuur bepaald op 12 uur te middernacht. De Burgemeester heeft de be voegdheid om, behalve aan bepaalde inrich tingen in bijzondere gevallen vergunning te geven later te sluiten, ook in buitengewone gevallen bij algemcencn maatregel het slui tingsuur later te stellen. De Burgemeester heeft ons medegedeeld, dat hij van deze laat ste bevoegdheid tijdens de kermis geen ge bruik wenscht te maken, omdat hij van oor deel is, dal er geen enkele reden bestaat ge legenheid te geven tot verblijf in de tappe rijen, enz. na sluiting van de kermis. Hel is daarom, dat adressante thans ver zoekt de Verordening in dien zien te wijzi gen, dal daarin het latere sluitingsuur voor alle gelegenheden, waar drank gebruikt kan worden, tijdens de kermis vast te leggen. Ons College meent U eene dergelijke wij ziging der verordening te moeten ontraden. Bij uw besluit van 6 April 1904 zijn de sluitingsuren voor alle kermisdagen vastge steld op het uur, hierboven medegedeeld. Een later sluitingsuur voor de tapperijen en herbergen, speciaal tijdens de kermis, zal natuurlijk medebrengen, dat de viering van de kermis na 12 uur in die gelegenheden wordt voortgezet. Dit nu achten wij in geen enkel opzicht wenschelijk. Naar onze mee ning biedt de kermis tol 12 uur des avonds voldoende gelegenheid tot feestvreugde, zoo dal wij het niet noodig achten, door inwil liging van het verzoek, nog langer gelegen heid te geven lot bezoek van de herbergen en dergelijke gelegenheden. Wij hebben derhalve de eer U voor te stel len afwijzend op het adres te beschikken. Ook de Commissie voor wetgeving veree- nigl zich met dit advies. De miliciens van de lichting 1909 van het 5e regiment Infanterie zijn heden in het genot van groot verlof gesteld. Onder de advertentie's vinden de le zers een mcdedceling van „Toonkunst", be treffende den aanvang van de repetilie's der Zangvcrccniging en omtrent aanmelding voor het lidmaatschap. liet is te hopen dat velen alsnog lid zullen worden van deze zangverceniging, die hel vo rige seizoen met haar zeer goede uitvoerin gen getoond heeft met eere te mogen ge noemd worden! De eerstvolgende uitvoering zal plaats heb ben op 13 December, waarvoor in studie worden genomen het in Nederland nog niet ten gehoore gebrachte „Requiem", van Sgambati, en „Pergolese", van Rijken. De begeleiding zal worden opgedragen aan het volledig Arnhemsche Orkest. Dat belooft dus weder een belangrijke en mooie avond te worden. Op de Iluisvlijttentoonslelling te Sehc- veningen werden aan verschillende stadgc- nooten bekroningen toegekend. Eervolle vermelding: Mej. L. II. Wildt. Verder: Fr. v. Rupprecht, zilv. med.; A. J. Voorn, diploma, H. V. Rupprecht, id., J. Iloen- dcrdaal, bronz. med. Cisleren avond hield het „Kruisver- bond" eene goed bezochte ledenvergadering, waarin vijf nieuwe leden werden geïnstal leerd. Bij monde van den heer J. Knuivers bracht de commissie van verificatie rapport uit, dat dc boeken van den penningmeester in orde waren bevonden. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. Knuivers. Dezen werd in eene latere gehou den bestuursvergadering de functie van secre taris toegewezen. Vervolgens hield de heer F. J. Kisner een lezing over: „Vermindering van arbeidstijd en drankgebruik". Bij de rondvraag werd de vraag gedaan, of het „Kruisverbond" nog langer federatief kan aangesloten blijven bij het Amersfoortsch Drankwcer Comité, nu de „Drankbestrijder op een zóó minderwaardige wijze Katholieke instellingen patronaatsgebouwen heeft gecritiseerd, terwijl het geheele artikeltje sa mengesteld is uit alle mogelijke onjuistheden, waaruit blijkt dat de ondcrtcckenaar, zich noemende een „Katholiek", geen Katholiek kan zijn. Het bestuur zou deze zaak in bespreking brengen, om uit te maken of de Vereeniging er op moet ingaan. In een gisteren avond gehouden verga dering is besloten tol definitieve oprichting der „Coöperatieve Inkoopverccniging van ambtenaren". De statuten werden vastgesteld terwijl hel secretariaat voorloopig gevestigd werd Schiminelpenninckkade 3. Van dc apotheken zal morgen alleen die van den heer Van Wisselingh, Lange- straal, geopend zijn. Men verzoekt ons te melden: Bij onderhandsche aanbieding, gehouden door den heer .1. Boshuizen, voor dc levering van 1 kub. meter gepolijst graniet en kub. meter hardsteen was ingeschreven door R. v. Dijk voor f 680 en door 1. J. Kreupeling en A. Meijer voor f 450. Aan laatstgenoemden is het werk gegund. Gisteren werd alhier aangehouden een gesignaleerde en wegens dronkenschap in ar rest gestelr; heden werd hij naar Utrecht overgebracht. Predikbeurten te Amersfoort op Zondag 11 Sept. 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorin. 10 uur: Ds. D. Drijver, Ev. Luth. pred. te Zaandam. REMüNSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10} uur: Ds. Ilooykaas. DOOPSGEZINDE KRING, „Het Logcgebouw," Van Pcrsijnstraat No. 1. Voorm. lui uur: Ds. E. M. ten Cale. GEREFORM. KERK, (Langcgracht). Voorm. 10 uur: Ds. Donner. 's Avonds 5i uur: Ds. Donner. GEREFORM. KERK, (Zuidsingel). Voorm. 10 uur: Ds. Tecrink. 's Avonds 5} uur: Ds. Teerink. VRIJE GEREFORM. GEMEEN! r.. Voorm. 9} uur: De heer II. J. Vaarlics van Dordrecht. 's Avonds 5 uur: De heer II. J. Vaarlics. CI1R. GEREFORM. GEMEENTE. Lokaal „dc Zaaier." Voorm. 9J uur, Godsdienstoef. 's Av. 5} uur, Godsdiensloef. HERSTELD APOST. GEMEENTE, in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-IIaëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdiensloef. Nam. 4} uur, Godsdienstocf. Burgerlijke Stand. Van 2 tot 8 September. Geboren: Willcmina Jacoba d. van Leen- dert Jacobus van Munster en Jacoba Rooi. Henri Wilhelmus Johannes, z. van Wilhelmus Johannes Teunissen en Elisabeth Maria van Veldhuysen. Geertruida Johanna, d. van Jo hannes Cornelis van der Logt en Geertruida Krijnen. Wilhelmus, z. van Johannes Cornelis Capello en Alijda den Enting. Leonardus Wilhelmus, zoon van Wilhelmus Gerar- dus Nagelmakers en Maria Jagtenberg. Jaco bus, z. van Ilcndrikus van Wageningen en Geertruida Kommer. Jan, z. van Jan Janszen en Maria van Nimwegen. Hendrik, z. van Jo hannes Schulte Nordholt en Jacoba Ilendrika Marsman. Jan Joseph Marlinus, z. van Adria- nus Leonardus Maas en Cornelia Ilartogs- veld. Trijntje Jacobje, d. van Hendrik Jan Polman en Elisabeth Adam. Ilcndrikus Nico- laas, z. van Antonius Bliekcndaal en Alberta van den Heuvel. Berta Vornelia, d. van Bar- tus Alies en Anna Koekoek. Cornelia Gijsber- la, d. van Jacobus Cornelis Vcenendaal en Clara Reijerse. Ondertrouwd: Henri Leonard Mar nier en Gezina Johanna Calrina Gaillard. Getrouwd: Ilendrikus Meijcrs en Her- manna Johanna Klein Scherpenzeel. Arie van Diggele en Rigje van der Werf. Overleden: Rcijer van 't End, 27 j., on gehuwd. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk gelacht. Jan van Beek, 32 j., ongehuwd. Sikke Bos, 19 j., ongch. Jan Evert Derksen, 17 d. Een als levenloos aan gegeven kind van het m. gesl. Opgave vau de Vereeniging „Handel en Nijverheid" van personen, die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 31. Augustus tot en met 6 September 1910. GEVESTIGD: E, Snoek, van Utrecht naar Hendrik van Vian- denstraat 18. C. C. van' Essen, van Amsterdam naar Hendrik van Viandcnstraat 20. A. \V. J. Couvëe, van Amerongen naar Kamp straat 19. J. A. A. H. Reynen, van Zwolle naar Hoogl. weg 7. J. van den Ilooff. van Hilversum naar Soester- weg 123. W. E. van Dam van Isselt, van Amsterdam naar Zuidsingcl 43. 1). Hcins, van Amsterdam naar Zuidsingcl 43. A. Post, van Deventer naar Arnhcmschcweg 2. E. 11. Bos, van IJselstein naar Nieuwstraat 13. If. L. A. Dullaert, van Zutphcn naar Ulrecbtsche- straat 30. F. Ouwendorp, van Barneveld naar Bloemendaal- schc binncnpooil 1 C. S. M. E. Prins, van Maartensdijk naar Paulus Buijsluan 2. H. E. Davelaar, van Ede naar Korlegracht 18. A. van Dijkhuizen, van Amsterdam naar Soester- weg 3. A. van Dijkhuizen, van Amsterdam naar Groole Koppel 13. H. van den Broek, van Woudenberg naar Zand 3. VERTROKKEN: A. M. Berg, van Hof 5 naar Amsterdam. A. M. 11. Schoenmakers, van St. Andriesstraat 15 naar Maastricht. W. van Beek, van St. Andriesstraat 15 naar Hil versum. J. II. C. Suermondl, wed. mr. J. W. Sluiter, van Blankenhcimstraat 13 naar Laren. E. van Beek, van Biankenheimstraat 13 naar Laren. II. Kniijsdijk, van Varkenmarkt 7 naar Harder wijk. R. van de Kamp, van Monnikenpad 49 naar Utrecht. G. van Egdom, van Nieuwstraat 5 naar Amster dam. K. Rinkel, van Muurhuizen 76 naar Hilversum. J. van der Vennen, van Groote Gasthuislaan 41 naar Leusden. P. Hof, van Bisschopsweg 39 naar Oud-Karspel. O. Libbinga, van Joban van Oldenbarneveldlaan 14 naar Amsterdam. G. L. Mculman, van Langestraat 40 naar Bussum. W'. A. Houtzager, van Leusderweg 3 naar Utrecht. E. W. Koenen, van Dorresteinschesteeg 5 naar Rockvally, Ohio l'. S. A. G. Bloemendal, van Dorresteinschesteeg 3 naar Rockvally, Ohio U. S. A. A. Onwezen, van Soeslerweg 185 naar Soest. E. D. dc Rood, van Westerstraat 41 naar Haar lem. H. .1. van der W'eerd, van W'eijersstraat 14 naar Leiden. F. L. H. Uijttcrbroeck, van Korte Bergstraat 17 naar Amsterdam. B. E. Hcndrikscn, van Zuidsingcl 44 naar Bus- J. \V. Bonsel, van Muurhuizen 47 naar Baarn. A. van Drie. van Gaslaan 19 naar Den Haag. B. C. van Uckkum, van Scherbierstraat 7 naar Amsterdam. W. H. Tick, van Schimmelpcnninckstraat 48 naar Haarlem. B. G. Jagtenberg, van Muurhuizen 89 naar Amsterdam. „Wie alles kooptwat licm gerief is Moet vnnik verkoopenwat hem lief is." Faillissementen. Uitgesproken: 5 Sept. D. G. Walsemann, rei ziger in sigaren, te Utrecht, r.-c. jhr. mr. T. J. de Marees van Swinderen, cur. mr. J. A. Böchner. Naaml. Venn. Olso-Spaarlichl-Maatschappij Ie Utrecht. Bechter.-comm. jhr. mr. T. J. de Marees van Swinderen, cur. mr. A. J. S. van Lier. Dc nalatenschap van W. van Os, koopman, gewoond hebbende te Utrecht. Rechtcr-com- missaris jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, cur. mr. J. G. Ilolslcyn. Opgeheven hel faillissement M. van der Zeysl, echtg. P. J. Zingcl, openb. koopvr. te Utrecht. Marktberichten. Amursl ooit, 9 Sept. Op e hei en gehou den weekmarkt besteedde men voor aard appelen f 2.50 A 2.90. Appelen f 5.— A 8.—. Peren f 8.A 20.per H.L., Hoondereieron f 5.A 5.50 por 100 stuks. Roter f 1.30 h 1.42} per K.G. Kippen f 0.70 A 1.10, Kuikens f 1.A 1.40, Piepkuikens f 0.40 a 0.80, Een den f 0.70 A 1.Hazen a -.Wilde konijnen f 0.k 0.—, Tamme konijnen f 0.6') •V 1.por stuk, Duiven f 0.40 A 0.50 per paar Magere Varkens f 25 A 35, Zeugen f 50 a 120. Biggen f 11.— A 16.-. Bruineeieren f 5.50 A 6.25, Jonge Eenden f 1.— A 1.20. Aangevoerd waren: 150 heet. Appelen40 heet. Peren, 250 heet. Zandaardappelen; 600U0 stuks Hoendercieren, 900 kilo Grasboter stuks Vee, Vette Varkens, 12 Magere Var kens. 400 Biggen en 35 Zeugen Marktbericht van 10 Sept. 1910 van de Nederlandsche Central# Boter mqnta Amersfoort Gisteren werden aangevoerd op de Mijn: Gezouten Ongezouten 2925 K.G. 87ü0 K.G. t 1.29 Hoogste prijs f 1.28 - 1.18 Laagste prijs - 1.20 - 1.25 Middel prijs - 1.25 Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in don morgen van 10 September 1910. Medegedeeld door het Kon. Ncd. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste stand 770.5 te St. Mnthieu; laagste stand 758.6 te Nice. Verwacht wordt lot den avond van 11 Sept.: Meest matige N. tot N.-W. wind, zwaar be wolkt tot betrokken. Weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. Het opnemen van ingezonden stukken oeteekent geenszins dat de Redactie met den inhoud instemt. De copie wordt aan den inzender niet teruggegeven. Mijnheer de ïtediacteu r! In „De Drankbestrijder", orgaan van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. tol afschaffing van Aleoh. Dranken, van Zaterdag 3 September 1910 komt een waarschuwing voor aan katholieke ouders 0111 hun kinderen geen lid te laten worden van de R. K. Patronaten. In dit stukje wordt met name genoemd het Patronaat op de Lange Gracht, waarmede waarschijnlijk bedoeld is het Patronaat der Parochie van O. L. V., gevestigd in de Elle boogsteeg. Aangezien het volgend nummer van dit orgaan eerst verschijnt einde October, meen ik genoemde waarschuwing niet weersproken le mo gen laten en ben ik zoo vrij hiervoor in uw blad eenige plaatsruimte te vragen. De „Katholiek", schrijver van dit artikeltje, die van zich zelf getuigt, dat hij zeer goed hierover kan meepraten, wensch ik te wijzen op het vol gende, dal ik om vrcdeswille maar vergissingen wil noemen. 1°. In Nederland vindt men in de R. K. Kerken geen Zondagsscholen. Deze zijn een uitsluitend Protestantschc instelling. 2n. Geen jongen wordt gedwongen lid van een Patronaat te worden. Dit is volkomen vrijwillig. 3". Men leert in dc Patronaten geen biljarten noch kaartspelen. Er wordt iedere week gods dienst-onderricht gegeven, meestal 's winters bo vendien lierhalings-onderwijs. Zondags is er gele genheid lot ontspanning, waarbij echter geen cen ten en geen biljarts of kaarten aanwezig zijn. 4°. Het Jongeling-Patronaat op de Lange Gracht bestaat niet. 5°. Wanneer daar mee bedoeld wordt het Pa tronaat der Par. van O. L. Vr., staande in de Elleboogsteeg, dan is hiervoor nooit verlof ge vraagd of verkregen voor den verkoop van alco holhoudende dranken, andere dan sterke dranken, iets wat dc „Katholiek" op het stadhuis kan na vragen. Drank, welke ook, tot zelfs schoon wa ter, wordt niet geschonken. 6°. Hoe het Patronaat dus de jongens opleidt voor de kroeg, zooals die heer beweert, is mij volkomen een raadsel. 7". Wanneer genoemde katholiek, die er over kan meepraten, zelfs zonder kennis van zaken, zich op de hoogte wil stellen van de werking van eeji Patronaat, dan kan bij zich lederen Zondag middag, tusschen 5i7 uur, aan het Patronaats gebouw in de Elleboogsteeg vervoegen. M. de Red. onder dankzegging voor de opname, UEd. dw. dn. TH. J. M. VAN ROSSUM, KapeL-Dircct. v. h. Patr. „St. Raphael." Amersfoort, Langegracht 4, 5 Sept. 1910. Weekoverzicht der Amsterdamsche Beurs. De Amerikaansche markt. Er is in den toestand, waarin zich de Yankee- markt thans reeds vele weken bevindt, ook gedurende deze weck geen noemenswaar dige verandering gekomen. Er is beweerd, dat de lusteloosheid daarom vooral zoo groot was, wijl dc minder gunstige gang van zaken over hel geheele land samen viel met den vacantietijd. Een groot deel der zaken- menschcn is op reis en zij, die nog of al weer in de stad zijn, gevoelen onder zulke omstandigheden nog minder lust tot het aan gaan van nieuwe engagementen dan wel het geval zou zijn, wanneer het geen vacantie tijd ware. Ontegenzeggelijk bevat deze be wering veel waarheid, maar men zou o. i. toch zeer verkeerd doen te vchonderstellen, dat, nu de rustperiode werkelijk ten einde spoedt, een krachtige opleving van zaken voor de deur stor.d. Zulks ware juist, in dien men een geschikt uitgangspunt voor een flinke hausse-campagne bezat, indien een be paalde gebeurtenis van beteekenis het mo tief voor een zoodanige actie kon leveren, maar daarvan is op het oogenblik niet het geringste te bespeuren. Eenigszins belang rijke factoren, die nog hun invloed doen ge voelen, zijn eer van legenovergcsleldcn aard en mede aan de geringe deelname aan den handel is hel Ie danken, dal die invloed tot heden zoo betrekkelijk weinig schade heeft aangericht. De transacties dragen een zeer opportunis tisch karakter. Zij gaan, zooals vroeger al eens aangetoond, hoofdzakelijk uit van bc- rcepsspeeulanten, daghandelaars en deze menschen kunnen niet anders dan oppertu- nistische zaken doen. In dit leeken staan dan ook weer dc marklbcwegiugcn van dc afgeloopen week. Dc politieke strijd bleef een der voornaam ste factoren. De redevoeringen van Presi dent Roosevelt worden met vrij groote aan dacht gevolgd, maar oefenen op de stemming in Wallstreet nog slechts weinig invloed uit. Van meer belang zijn dc verkiezingen in de verschillende Stalen, welke groolendcels nog moeten plaats hebben. De uitslag van tot he den gehouden stemmingen waren voor de re- geeripg van President Taft zeer ongunstig. Woensdag hadden de verkiezingen plaats in den Slaat Vermout. De „ontevredenen" be haalden daarbij weer flinke winsten, hetgeen op Wallstreet wel indruk maakte, maar de daaruit voorvloeiende verkoopen werden door stéunorders geëquivalecrd. Met span ning worden thans de volgende verkiezin gen afgewacht. De staat Maine is hel eerst aan de beurt. Er verscheen aan het einde der vorige week een regecringsrapporl betreffende den sland van den katoenoogst hetgeen algemeen zeer gunslig beoordeeld werd en even een aangenamere tendenz in het leven riep. Het was evenwel spoedig weer vergeten. Men had nog al heel gehoopt van het begin van de loopende week. Na een vacanlie van drie dagen, Zaterdag, Zondag en Maandag, meende men op een flinke toename van affai res te mogen rekenen Indien inderdaad nei ging beslaan heeft 0111 na hel verstrijken van deze „rust" nieuwe engagementen aan te gaan, dan is deze blijkbaar door den teleur stellenden bankstaat op de vlucht gejaagd. Dc surplusreserve toonde een vermindering van 17.000.000. Hoewel men zich overal op een flinken achteruitgang had voorbe reid, hetgeen als gevolg van de oogstbewc- ging onvermijdelijk was, overtrof dat cijfer toch elke verwachting. Maar ook dit was spoedig daarop vergeten, wat niet verhin derde dat de lusteloosheid hand over hand toenam. Het slechte begin had alle geest drift gedoofd. Het zal geen nader betoog behoeven, dat men onderlusschen zijn aandacht blijft schen ken aan de berichten, welke geregeld dc we reld ingezonden worden, betreffende den loop van zaken in de diverse industrieën, en zooals van ouds let men bijna uitsluitend op de metaalnijverheid. Voornamelijk de staai- en ijzerindustrie geniet nog altijd de alge- meene belangstelling. Zij wordt beschouwd als de graadmeter van de welvaart van 's lands geheele industrie. Men weet, de toe stand daar laat nog al hel een en ander te wenschen over. Men is bovenal ongerust voor de toekomstige maanden, want niette genstaande de onmiddellijke vooruitzichten iets beter schijnen le zijn, verwacht men ol liever vreest men, dat tegen het einde van dit en het begin van het volgende jaar weer belangrijke verminderingen in hestellingen zullen worden gerapporteerd. Hel verslag van de Republic Iron Steel Company versterkte deze vrees, liet wijst op 30 Juni een achteruitgang in onuitgevoer de orders aan van 00.000 tons, vergeleken bij 30 Juni 1909. Waar ook de Steel Coroor.tiion een beduidende vermindering had gemeld kon men voor deze maatschappij moeilijk wal anders verwachten, nutar desniettemin veroorzaakten de cijfers een onprettige ge waarwording. De koersen fluctueerden betrekkelijk gering. Te Amsterdam werden zij bijna onveranderd overgenomen. Staatsfondsen. De stemming voor Hollandse he staatsfondsen was flink vast. Zoowel voor drieën als Integralen bestond goede vraag, hetgeen waarschijnlijk verband houdt niet Septembercoupon verzilvering. De koersen konden A 3 verbeteren. Voor Hongaarsche Rente waren eveneens eenige kooporders in de markt. Oostenrijksche waarden daarentegen eerder iels aangebo den. Enkele transacties kwamen tot stand in Portugeeschc papieren. Zij droegen echter geen bepaald karakter. In Rumenci werden eenige aankoopen uitgevoerd. Voor Russen bestond eenige vraag. De meeste soorten gingen een fractie in koers vooruit. Zeer vast gestemd waren Russische Sporen, als Donelz, Orel Vitebsk, 1 Trans- eaueasische, evenals -1 Binnenlanl 1894. Daarentegen waren Groote Sporen 1880 aan merkelijk lager. Servon verdeeld, ten slotte weer vaster. Spanjaarden en Turken verlaten. Ook Cln- neezen en Japancezen werden zeer verwaar loosd. Mexicanen ietwat aangeboden. Voor Brazilianen onwikkclde zich me :rdere be langstelling. Wij hebben mecrmalei waarge nomen, dat deze fondsen een geliefkoosd ob ject vormen voor speculatieve beleggers, welke voorkeur zij dan ook alleszins verdie nen. Heter dan de veel te populaire Rus sen. Coluinbianen flauw. Nicaraguancn zeer vast. Wij beschouwen dit fonds als zeer ge vaarlijke belegging. Het ordeloozo en oor logzuchtige Nicaragua is geen getrouwbare schuldenaar. Ook Uruguancn stegm een paar procenten. Peruanen stil en weinig veranderd. De Cu Huurmarkt. Deze afdeeling kenmerkte zich door een zeer willige tendenz. liet wordt meer en meer zeker, dat 1910 een pracht jaar voor de Javasche suikeronderne mingen is geweest. Wij zeggen geweest, want de maaltijd loopt voor de meeste onderne mingen reeds ten einde en er zijn dus geen omstandigheden meer, die op de resultaten van dit bedrijfsjaar nog van invloed kunnen zijn. Zooals bekend wordt de suiker reeds verkocht voor zij nog geproduceerd is. De groote vraag, die allen bezig hield was derhal ve alleen nog maar „hoe groot is de riet- oogst en hoe groot het suikergehalte van het riet." De rietoogst nu was bijna zonder uit zondering zeer groot. Dat dus was al heel bevredigend. Thans zijn ook meerdere be richten omtrent het sapgchalte ontvangen en hoewel nog lang niet definitief, is het toch zeker, dat het gehalte eveneens reden geeft tot groote tevredenheid. Men mag dus de conclusie trekken, dat in 1910 een groole sui kerproductie verkregen is, verkocht tegen prijzen zoo hoog als nooit te voren. Alsof zulks nog niet voldoende ware om de belang hebbenden verheugd te stemmen, meldt bijna elk nieuw bericht een verdere stijging van de suikerprijzen, zoodat de opbrengsten het volgend-jaar waarschijnlijk weer aanzienlijk hooger zullen zijn. Al deze prachtige vooruitzichten veroor zaakten uitgebreide aankoopen, tengevolge waarvan de koersen van talrijke aandeelen met procenten omhoog liepen. In ons vol gend overzicht zullen wij een vergelijkend tabelletje opnemen van dc koersen der laat ste weken. Aan het einde der week was de tendenz nog zeer vast. De M ij 11 in a r k t. Voor mijnaandeelen heerschte eveneens een veel betere stemming. Ketahoens herstelden een tiental procenten. Paleleli's waren op het einde der week bijzonder vast, in verband met veelbelovende productie-vooruitzichten, Redjangs werden op 8 hooger gevraagd. Aandeelen Totok avanceerden zelfs meer dan 10 Voor dit papier blijven wij op groote onzichtigheid aandringen. Great Lobars steeds ongeanimeerd. De Petroleummarkt. In de ten denz voor oliewaarden kwam een volledige ommekeer tot stand. Het aanbod moest plaats maken voor levendige vraag en of schoon in den aanvang beslist de manipula tie de overhand bezat en de hoogere koersen grootendecls kunstmatig werden geëffec tueerd, kwant later toch het publiek met uit gebreide kooporders in de markt, zoodat de rijzing een bona fide karakter verkreeg. Niettemin zijn wij van meening, dat de bewe ging op onzuivere fundamenten is gebouwd en dientengevolge niet voor langen tijd zal kunnen stand houden. Sedert vele maanden is een klieK aan het werk, die telkens weer hoogere koersen pousseert, zonder ooit met onaanvechtbare feiten aan te toonen, dat prij zen, als voor aandeelen Koninklijke, Gecon solideerde, Sumpal enz. worden betaald, werkelijk gemotiveerd zijn. Men heelt tot nog toe toekomstkansen aangevoerd, die telkens en telkens weer in duigen zijn gevallen. Hoe geanimeerd dan ook op heden de stem ming is, den indruk gevende alsof geen kwaad te vlcezcn is, blijven wij trouw ha maren op hetzelfde aambeeld „dc redactie" welke onvermijdelijk en hevig op deze opdrij- verij volgen moet. L) e R u h b ermark t. Omtre deze af deeling kunnen wij kort zijn. De annno wilde ook thans niet wederkeeren. De handel is heel gering en geeft den indruk van totale uitgeputheid. Er is geregeld aanbod, waar door bijna elke transactie een koersalbrokke- lir.g niet zich brengt. Slechts enkele aandee len behaalden een klein avans. Aandeelen Lankat Rubber verloren 37} na in ruim vier weken niet genoteerd geweest te zijn. Nederlandsche Gutta-Percha 6 beter. En dan vooral waren zeer vast aandeelen Intercontinental Rubber, die echter niet on der den invloed van de locale rubbermarkl verkeeren. Dc aankondiging van 1 divi dend, tegen de algemeene verwachting in, veroorzaakte voor dit fonds een rijzing van H waarvan later 2 verloren ging. De Tabaksmark t. Deze afdeeling bracht opnieuw een teleurstelling. Aanvanke lijk scheen een flinke haussebeweging le zul len doorkomen. Betere oogstberichten uit Indiê hadden eenige aankoopen tengevolge, vooral in de zwaardere soorlcn, waardoor min of meer aanzienlijke koersverheffingen genoteerd kon den worden. Er» ontstond meer en meer een hoopvolle neiging lot het aangaan van specu latieve transacties, doch winstrealisaties en verkoopen op latere min gunstige information wierpen het jonge hausseplantje omver, zoo dal per saldo andermaal een flauwe stem ming overhecrschte. A. C. E. Co.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3