KOLONIËN. BINNENLAND. De Temps bespreekt de leeningskwestie en zegt, dat geen sprake er van is de Parijsche financiers, die reeds rechtstreeks een over eenkomst met Djavid Bey hebben ondertee kend, uit de zaken te dringen. Wanneer de leening mocht tot stand komen, kan de Fran- sche regeering niet verlangen, dat de groot vizier schriftelijk verzoekt om de toelating der noteering van de leening, wanneer te voren de voorwaarden nauwkeurig zijn be paald. Een evcntueelc weigering zou in dit geval voor de Turksche regeering ongetwij feld uiterst krenkend zijn en Frankrijk mag in het belang van zijn invloed in Turkije deze zaak niet uit handen geven. Heeds geeft zich een Engelsche groep financiers moeite om de gunst te winnen te Konstantinopel. (Vermoedelijk het consortium, dat reeds 500.000 pond leende en de Banque de la Tur- quic exploiteert. Red.) Volgens de Neuc Freie Presse heeft de be sturende raad van het oecumenische patriar chaat besloten de nota van den minister van eeredienst en onderwijs te beantwoorden en het recht van het patriarchaat tot het hou den van eene nationale vergadering toe te lichten. Inmiddels is deze tot nadere termijn uitgesteld. Griekenland. Naar uit Athene aan de Vossische Zeitung gemeld wordt, is de toestand plotseling weer kritiek geworden. Het leger zoowel als de staatslieden zijn in twee kampen gescheiden. De perscnenpartijen verlangen het aftreden der regeering, teneinde een gemengd minis terie tot stand te brengen. De aanhangers van Veniselos evenwel, welke niet over de meerderheid beschikken, om een kabinet te kunnen vormen, zijn er. op gesteld dat de te genwoordige regeering aan het roer blijft. De personenpartijen hebben verder beslo ten in de nationale vergadering de vraag van de verantwoordelijkheid voor het revolution- naire optreden der regeering op te werpen. De aanhangers van Veniselos en de onafhan- kelijken stemmen daarin toe, doch verlangen dat deze vraag ook zal worden uitgestrekt tot de vroegere regeeringen van Rhallys en Theotokis. Voorts stellen ze de onmiddellijke instelling van een staatsgerechtshof voor, om te oordcelen over het geheele wanbeheer, dal tot de omwenteling aanleiding heeft gegeven. Daar, zooals van zelf spreekt, de personen- partijen zich tegen dezen eisch verzetten, be- slolen de Veniselistcn en de onafhankelijker! een beroep op de medewerking van het volk te doen, stormachtige straatmanifestaties in Athene en in den Piraeus te organiseeren en met gewapende lieden een schrikbewind in te s'ellen. Toen de reactionnairc officieren en onder officieren van deze plannen vernamen, stel den ze zich in betrekking met de personen- partijen, met het doel de regeering ten val te brengen, een manifestatie van trouw aan den Koning op touw te zetten en eene eigen regccring te grondvesten. De regecring heeft 30 onderofficieren doen arresteeren en verschillende hooggeplaatste officieren naar de provinciën verplaatst. De plaatselijke commandant heeft aan de jongere officieren verboden aan een diner der volkspartij deel te nemen. Deze uitten daarop in het openbaar hunne ontevreden heid over dezen maatregel. In de haven van Phaleron zijn een Rus sisch en een Engelsch eskader aangekomen. Dit laatste is al meer door den correspon dent der Vossische Ztg. gemeld. De Grieken zijn wel heethoofden, doch veel van zijn re laas schjjnt ons toch al te fantastisch en nachtmtrrie-achtigl Athene, 12 Sept. Het bericht uit Sa- loniki omtrent de versterking der Grieksche troepenmacht aan de grens en schermutselin gen tusschen Turksche troepen en Grieksche benden .wordt tegengesproken. Marokko. Tangcr, 12 September. De Sultan heeft besloten Mohamcd el Mokri met een volmacht naar Madrid te zenden teneinde te trachten spoedig tot eene overeenkomst te ko men over de bestaande geschilpunten met Spanje. Vereenigde Staten. Augusta (staat Maine), 12 Sept. De uitslagen in 107 van de 628 stemdistricten voor de verkiezing van een staatsgouverneur hebben hel resultaat dat Fernald, republi kein en tegenwoordig gouverneur, 16111 stem men verkreeg, en Plaisted, democraat, 25505. liet democratische winstcijfer bedraagt 12 per cent, het republikeinsch verliescijfer 6 per cent. In Kennehec County waar Plaisted ver blijf houdt, zijn de democraten waarschijnlijk overal gekozen; vroeger was Kennehec Coun ty republikeinsch. I)e uitslagen van het eerste en het tweede district, waar verkiezingen voor het congres plaats hebben, wijzen een nederlaag aan van de beide republikeinschc candidaten. Deze districten waren tot dusver republikeinsch. Augusta, 12 Sept. Het democratische comité in den staat Maine voorspelt de ver kiezing van Pleistcd met eene meerderheid van 5000 stemmen en evenzoo een democra tische overwinning in het congres. Een repu blikeinsch persorgaan geeft eveneens toe dat Plaisted zoo goed als gekozen is. De voorzitter van het republikeinschc co mité geeft toe, dat de democraten hun can- didaat tot gouverneur hebben gekozen, bene vens drie hunner mannen in het congres. Argentinië. Buenos Ayres, 13 Sept. De minister van financiën heeft ontslag genomen. Nicaragua. Uit Managua wordt gemeld, dat twee Nica- raguaansche regecringsstoomschepen dezer dagen gevuurd hebben op het stoomschip „Victoria", waarop zich de gewezen presi dent Madriz bevond, met het gevolg, dat van de aan boord zijnde personen achttien ge dood en twee-en-dertig gewond werden. Allerlei. Londen, 12 September. Het fede rale hooggerechtshof heeft een onderzoek in gesteld naar aanleiding van de beschuldigin gen tegen tien hooggeplaatste ambtenaren der maatschappij van geconserveerd vleesch Swift en de Compagnie Armour Morris, waarbij be weerd wordt dat het doel hunner combinatie is een onwettig monopolie te vormen. Charbris, 12 September. Tsjoen- goezen op een Russisch stoomschip doodden de beide eigenaren er van, knevelden en be roofden de bemanning en de passagiers en verwondden velen ervan. Voorts bedierveu zij de machines. De grenswacht bevrijdde de ge boeiden. Rome, 12 Sept. In de jongste 24 uur zijn in Apuliê vier gevallen van cholera ge constateerd en zijn vier lijders overleden. P a r ij s 11 September. De dagbla den bevatte een telegram uit Rome volgens hetwelk ondanks de tegensprekende berichten de cholera sinds 8 dagen te Napels daadwer kelijk heerschcnd is. Er zouden reeds 12 ge vallen, waarbij 8 doodelijk, zijn voorgeko men. Weenen, 12 September. Twee kin deren wier vader aan cholera is gestorven zijn naar het hospitaal voor choleralijders overgebracht als verdacht van aan die ziekte te lijden. Boedapest, 12 Sept. Van de 22 ver dachte ziektegevallen, die in Hongarije gedu rende I I dagen zijn voorgekomen, zijn 11 als cholera herkend. OOST-IN DIE Belangrijk Atje li nieuws. Naar de „Arnhemsche Courant" verneemt, heeft de gouverneur van Atjeh, die tijdelijk te Arn hem vertoeft, heden de telegrafische rnede- deeling ontvangen, dat zijn neergelegd Tcung- koe Otjhi Ma et Tiro en het vijandig land- schapshoofd Keudjioeen Geumpong, en dat in de onderafdeeling Mculaboh zich gemeld heeft Teungkoe Pidie met een honderdtal vol gelingen. Het verzet in Pidiê en Malaboh kan hiermee als geëindigd beschouwd worden. Cholera op Java. Aan de „Dcli Cour." werd geseind dat den 15en Augustus 1.1. Scmarang voor de der de maal met cholera besmet verklaard werd. Dien dag waren te Batavia nog onder be handeling 14 choleralijders, o. w. 10 Europea nen. De toestand van generaal Loke was uit stekend. De Staatscourant van Dinsdag 13 Sept. bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot consul der Nederlanden te Algiers buiten bezwaar der schatkist F. M. Burke; benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau J. Lelyveld, directeur der Roomsch- Katholicke normaallessen, gevestigd in liet St. Vincentiusgestichl te Den Haag; benoemd tot substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem mr. G. Ilovens Greve, adjunct-commies aan het departement van oorlog te Den Haag; benoemd tot ridder in de Oranjc-Nassau- orde mevrouw de douairière luitenant-gene raal N. van Willes, geb. J. C. Janse van Zou- telande van Werendycke, eerelid der Ver- ceniging het Nedcrlandsche Roode Kruis. De Koninklijke familie brengt heden een bezoek aan Amsterdam. Yetrek van statior\ Baarn om 1.50. Des avonds keert de Ko ninklijke familie per automobiel naar Soest- dijk terug. Naar wij vernemen, staat dit bezoek iri verband met het a.s. bezoek van het Ko ninklijk echtpaar uit België. II. M. wcnscht blijkbaar persoonlijk de voorbereidingen tot de ontvangst in oogen- schouw te nemen. De regeerende Prins van Wied met zijn Gemalin zijn gisteren middag te 's Graven- hage aangekomen om gedurende cenige da gen in het Grand Hotel te Scheveningen te logeeren. De vorstelijke personen reizen on der het strikste incignito. A u d i n t i e s. De minister van Finan ciën verleent Donderdag 15 September, de minister van Justitie, Zaterdag 17 September geen audiëntie. De ministers van Buitenland- sche Zaken, Koloniën en Marine, verleenen Vrijdag 16 September geen audiënties. De Markies Impériali, ambassadeur van Z. M. den Koning van Italië bij het Engelsche Hof is gisteren te 's Gravenhage in het ho tel „den Ouden Doelen" aangekomen. Reuter meldt uit Peking De opium-conferentie welke in den Ilaag zou gehouden worden is een jaar uitgesteld. H. M. de Koningin heeft benoemd tot kamerheer in buitengewonen dienst G. C. baron van Asbeck, voorzitter van den Hoogen Raad van Adel, lid van de Algemeene Reken kamer; tol kamerheer E. L. baron van Har- denbrock van Lockhorst, burgemeester van Rijswijk. In het Haagsciic Hotel „den Ouden Doelen" is aangekomen Z.Exc. dr. S. Hiari, vice-president van de Staatsspoorwegen in Tokio (Japan), vergezeld van de heeren Yas Shima en R. Kinoshita, beiden hoofden van departementen. Opening Staten-Generaal. liet programma voor de opening van de zitting der Slaten-Gcneraal op Dinsdag 20 dezer luidt: Des middags ten twaalf ure zullen de leden der Staten-Gencraal zich begeven naar de Ridderzaal, en in vereenigde vergadering te zamen komen, onder leiding van den door II. M. de Koningin benoemden voorzitter van de Eerste Kamer. De Ministers en de leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags ten één ure, mede in die zaal vereenigen. 11. M. de Koningin zal ten één ure met den volgenden trein van het Palcis afrijden: a. Een commando cavalerie tot opening van den trein; b. Een rijknecht-majoor en twee rijknechts tc paard; c. D c ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig, met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier. d. Acht Kamcrhcercn, gezeten in twee rij tuigen, ieder met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier. De Kumerheeren plaatsen zich volgens hun nen rang van benoeming; c. De groot-officieren, gezeten in twee rij tuigen, ieder met zes paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; f. Een commando cavalerie; g. De grootmeesteres en de dienstdoende dame du Paleis, gezeten in een rijtuig met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; h. I)e opper-cerenioniemeester, gezeten in een rijtuig met vier paarden bespannen, gaan de twee lakeien naast elk portier; i. II. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. 11. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, gezeten in een Staatsiekoets met acht paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien naast elk portier. De opper-stalmeester, le paard, rijdende naast de Staatsiekoets, een weinig achter het portier ter rechterzijde en de gouverneur der Koninklijke Residentie, te paard, rijdende een weinig achter het portier ter linkerzijde. Achter de Staatsiekoets de officieren van hel Militaire Huis van II. M. de Koningin, te paard, rijdende twee aan twee, naar ouder dom van rang, de oudsten vóór. j. Een commando cavalerie, tot sluiting van den trein. De trein zal rijden: door de Ileulslraat, door het Lange Voorhout, over den Korten Vijverberg, naar het Binnenhof. II. M. de Koningin zal aan den ingang van de Ridderzaal ontvangen worden door eene commissie uit de vergadering, die, voorafge gaan door den ceremoniemeester, de Kamcr hcercn, de groot-officieren en den opper- ceremoniemcestér, II. M. zal geleiden naar de zaal, waarin de vergadering gehouden wordt. Pensionneering van ge meente-ambtenaren. Men schrijft aan „De Telegraaf": In het blad van Zaterdag kwam een be richt voor, overgenomen uit de „H. Ct." en betrekking hebbende op pensionneering van gemeente-ambtenaren, dat niet geheel juist is. De zaak is deze: Voor ongeveer twee weken is aan den minister van Binnenlandsche Za- Wn uitgebracht het wiskundig rapport aan gaande dc berekening van de kosten, welke een algeheelc pensionneering van gemeente ambtenaren en hunne weduwen en weezen voor den Staat en de gemeenten zullen heb ben. Of dit rapport echter in druk zal ver schijnen slaat nog te bezien. In ieder geval is daaromtrent nog niets beslist. De kosten worden begroot op ruim 60 mil- lioende werklieden niet daaronder be grepen. Kamerverkiezing E i n d h o- v e n. De uitslag der Zondag gehouden stem ming in het district Eindhoven voor candi- daat voor de Tweede Kamer (vacature-v. d. Heuvel) door de R.-K. Klesvereenigingen is als volgt: Mr. dr. J. van Best ruim 1400 stemmen, en J. J. Wintcrmans ruim 1000 stemmen, terwijl ongeveer 1600 leden der kiesvereeniging niet waren opgekomen. (Centr.) De S. D. A. P. zal, naar gemeld wordt, den heer Spiekman eandidaal stellen. Arnhemsche wethoudersbe noeming. Men meldt uit Arnhem In dc vacature-Cordes is gisteren tot wet houder gekozen de heer m r. d r. R. J. d e Visser. Bijbeschikking van den minister van Oorlog is de eerste luitenant J. W. N. Le Heux, van het 6e regiment infanterie, met in gang van 16 September 1910, werkzaam ge steld als leeraar bij de Kon. Mil. Academie, er., Jn verband daarmede overgeplaatst bij den staf der infanterie. Werkzaam gesteld als leeraar bij de Kon. Mil. Academie en in verband daarmede overgeplaatst bij den staf der infanterie de 1. luitenant J. W. N. le Heux van het 6. reg. infanterie. Naar men uit Arnhem aan de N. Crt. meldt, zal de plaats van raadsheer in het ge rechtshof aldaar, opengevallen door het ver leend eervol ontslag aan jhr. mr. Nahuys, niet worden vervuld met het oog op de spoe dig verwacht wordende inwerkingtreding der laatste wijziging van de wet op dc rechterlij ke organisatie. Dc directie derG. E. W. Oi- schoon B. en W. van Amsterdam nog niet beraadslaagd hebben, omtrent den te benoe men opvolger van den heer Ressing als di recteur der gemeentelijke electricitcitswerlcen, wordt meegedeeld, dat de waarschijnlijkheid niet geheel is uitgesloten, dat voor de direc tie zal worden aangezocht den heer T. E. van Putten, den verdienstelijken onder-directeur van de gemeentetram. Aspirant-verificateurs der a c c ij n z e n. Bij resolutie van den minister van Financiën is bepaald: Aan adspirant-verificateurs der invoerrech ten en accijnzen, die nog niet voldaan hebben aan het vakexamen, wordt zooveel mogelijk eene standplaats naar hunne keuze aangewe zen. Zij worden door den inspecteur, onder wiens bevelen zij slaan, werkzaam gesteld, waarbij zooveel mogelijk voor afwisseling wordt gezorgd en hem gelegenheid wordt gegeven den dienst der invoerrechten en ac cijnzen grondig te leeren kennen. Zij worden, zoodra zij zich voldoende ken nis hebben eigen gemaakt, met zelfstandige diensten belast, en zoo noodig, gebezigd ter tijdelijke vervanging van andere ambtenaren. Behoudens dit laatste geval, wordt de duur van hun dagelijkschen dienst zoodanig be paald, dat zij den noodigen tijd overhouden voor theoretische studie. Als regel zal wellicht kunnen gelden, dat de bedoelde ambtenaren gedurende een vier tal uren per dag dienst verrichten. G. A. C r o o c k e w i t. f Naar dc Msb. verneemt, is de heer G. A. Croockewit, oud- directeur der Kon. Ned. Stoomboot-Mij., in een spoorwegcoupé in dc nabijheid van Parijs plotseling overleden. Hij bereikte den leef tijd van 77 jaren. Dc overledene, een man van verdienste voor de ontwikkeling onzer scheepvaart, maakte ook deel uil van het bestuur van het Zee manshuis te Amsterdam. •—Bond van o u d-0 nderofficic- r e n. Zondag hield de Eerste Nederlandsrhc Bond van oud-Onderoffilieren van Land-, Zeemacht en Koloniën zijn 15e jaarlijksche al gemeene vergadering tc Nijmegen, welke ver gadering o.m. door den eere-voorzitter van de afdeeling Nijmegen, den heer II. J. Malthes, werd bijgewoond. De bondsvoorzitter, de heer A. B. Michels, leidde de bijeenkomst. Uit het verslag van den bondssecrctaris den heer M. C. Gregorius, bleek dat het le dental en dat der donateurs voortdurend toe neemt. Op 30 Juni 1910 bedroeg dit resp. en 183. Ook het ondersteuningsfonds verkeert, volgens het verslag van den penningmeester, den heer M. S. Matzen in bloeienden staat. Het batig saldo bedraagt thans f 7583. Aan ren teloos voorschot werd in het laatste jaar eene som van f 1935 uitgekeerd. Besloten werd in het tijdvak van 1 Juli 1910 tot en met 30 Juni 1911 uit te keeren bij overlijd» n van een lid 1 100, van een buiten gewoon lid f 50, terwijl bij ziekte en werk loosheid een bedrag van hoogstens f 40 kan worden uitgekeerd. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden, de bonds-voorzitter, de heer A. B. Michels, de secretaris van het Ondersteu ningsfonds, de heer J. H. Staaken, en de com missaris van dat fonds, de heer P. J. F. Busch, werden met algemeene stemmen her kozen. Besloten werd de volgende algemeene ver gadering te doen plaats hebben te Utrecht. R ij k s v-e rzekeringsbank. Er bestaan plannen om dc vijl bestaande veree- nigingen „Vereenigingen van klerken, van schrijvers, van ambtenaren, adjunct-commie zen en boden bij de Rijksverzekeringsbank op te lossen in één grooten Bond van perso neel bij de Rijksverzekeringsbank, met onder deden. Internationale conferen tie voor bestrijding van liet mis bruik van sterken drank. De In ternationale conferentie te Scheveningen te gen het misbruik van alcoholhoudende dran ken heeft Zaterdagochtend 10 uur haar werk zaamheden herval. liet eerste onderwerp van dezen dag: „üe toestand van het alcoholisme en van zijn bestrijding in de Vereenigde Staten van N. Amerika", werd ingeleid door graaf Skar- zynski, van St. Petersburg. Op deze inleiding volgde ecnig debat. Daarna leidde dr. \V. P. Ruijsch, hoofdin specteur van de volksgezondheid, in het on derwerp: „De verzorging van drankzuchti gen", en wees op de „Tuinstad-beweging", als machtige factor in den strijd tegen het alcoholisme. Drankverkoop moet dan in dc „Tuinsteden" verboden zijn. Dat kan alleen, als de gemeenten zelf dc tuinsteden stichten. Dr. Van Deventer vulde het betoog van dr. Ruijsch eenigszins aan. Aangenomen werd een resolutie van den heer J. K. Vietor, Bremen, luidende: De Internationale Bond tegen het misbruik van geestrijke dranken, kennis genomen heb bende van eene memorie, Vrijdag 9 Septem ber 1910 le Scheveningen door den heer J. K. Vietor ingediend, over „de alcohol en de natuurvolkeren", en na eene beraadslaging in bijzonderheden daaromtrent, verzoekt alle koloniale' mogendheden haren invloed aan te wenden: 1. opdat op de aanstaande Internationale Conferentie der Staten, die het verdrag van Brussel van 1890 geteekend hebben, het voor stel worde gedaan om den invoer van spiri tualiën in de koloniën te verbieden; 2. opdat, indien dit voorstel thans niet uit voerbaar mocht zijn, dc volgende maatrege len worden genomen: a. Het is verboden spiritualiën van eiken sterktcgraad in fusten in de koloniën van Afrika in te voeren. De invoer in flesschen van deze spiritualiën wordt belast met een invoerrecht van minstens twee mark per flescli van drie kwart liter. b. De verkoop van spiritualiën is niet ge oorloofd dan na onderzoek van de noodza kelijkheid daarvan en tegen hooge vergun ningsrechten. c. Het is verboden spiritualiën aan minder jarigen en vrouwen tc verkoopen en deze als rantsoen en salaris aan inlandsche werklie den te geven. 3. De regeeringen, welke te Berlijn mede- onderteekend hebben en periodiek zijn verte genwoordigd ter conferentie te Brussel, wor den uitgenoodigd aan de gouverneurs van hun desbetreffende koloniën alle vrijheid tc laten om hun maatregelen van verbod of al leen van beperking van den handel in alcohol te nemen, die naar hun oordeel in elke ko lonie noodzakelijk zijn; deze ambtenaren zul len als minima nemen de laatste inkomende rechten, vastgesteld door dc conferentie tc Brussel. 4. Dc gouverneurs zullen rechtstreeks me- dedeeling ontvangen van de wenschen, uit gesproken door den Internationalen Bond te gen het misbruik van alcoholhoudende dran ken en door de internationale congressen te gen den alcohol, door bemiddeling van den secretaris, die door hun respectieve natie is afgevaardigd. Ned. Heidemaatschappij. Maandagmorgen half twaalf werd te Zwolle de algemeene vergadering der Heide Maatschappij gehouden en geopend met een rede van den voorzitter, jhr. mr. G. L. M. II. Ruys de Beerenbrouck, commissaris der Koningin in Limburg Hij herinnerde, dat het thans voor de twee de maal zou zijn, dat de jaarlijksche excur sie naar Drenthe voert. Toen, 9 jaren gele den, was het naar dc omstreken van Assen en Iloogeveen, thans is het naar den meest westelijken hoek der provincie. Daar is se dert dien veel gebeurd. De naam „land van hei en struiken" past welhaast niet meer, daar het arme Drenthe, dank zij dc heide- en Yecnontginningcn, nog een der welvarendste gedeelten van ons land zal gaan worden. Thans zijn in Drenthe geplaatst een hoofd opzichter, 3 adjunct-opzichters en 2 bosch bazen, terwijl 25 werkbazen, voorwerkers en ploegers hier volop werk vinden. Wat betreft de ambtenaren der Maatschap pij, zoo is het naast het verbeteren van hun positie dringend noodig, krachtig te blijven voortgaan met de opleiding van personeel. De tegenwoordige cursus wordt bezocht door ongeveer 40 jongelieden, een aantal, dat met het oog op de behoefte, welke in ons land aan goed en veelzijdig onderlegd per soneel bestaat, ook in de naaste toekomst nog vereisclit zal blijven. De tot dusverre gebruikte leslokalen en het bureau der Maatschappij waren te klein ge worden, zoodat den laatsten winter cenige zalen in het gebouw Irene moesten gehuurd worden. Thans echter heeft de gemeente Utrecht in huur aan ons afgestaan het gun stig gelegen gebouw Nieuweroord, waarin de cursus zal gevestigd worden en waar boven dien gelegenheid beslaat dc verzamelingen der Maatschappij onder te brengen, en een en ander in te richten tot een museum op het gebied van boschcultuur, cultuurtechniek, ont ginning en grond-verbetering, zoetwatervis- scherij enz. Nog drie jaren en de Nedcrlandsche Hei demaatschappij herdenkt haar 25-jarig be staan! Mocht het kunnen gebeuren, dat wij in staat zijn, u dan in ons eigen gebouw te ontvangen. Hierna werden mededcelingen gedaan om trent de uitbreiding der Maatschappij. De samenwerking bij aankoop in het groot en afzet en ontginning was bijzonder goed en toenemend. In 1909 werd reeds voor niet minder dan ruim f 68,000 omgezet, in de eerste helft van 1910 zelfs voor ruim f 45,000. De gemeen schappelijke verkoop van landbouwvoort- brengeselen van ontginningen werd mede ter hand genomen. Ook op visscherijgcbicd is een begin ge maakt met den geniccnschappelijken aan- en verkoop ten behoeve van de leden der hoofd- afdccling Zoelwatervisscherij. In verband met den toenemenden omvang van dezen tak van bedrijf, onderging de kwee- kerij opnieuw eene zeer wenschelijkc uitbrei ding. De geheele kweekcrij beslaat thans eene oppervlakte van 53 II.A., waarvan 37 H.A. eigendom zijn der Maatschappij. Er kan dan ook zonder tegenspoeden jaarlijks heel wat pootvisch geteeld en in dc openbare wateren uitgezet worden. Verblijdend voor de vis- schers is ook het feit, dat thans zekerheid bestaat omtrent het op natuurlijke wijze voorttelen van de door ons uitgezette edel- karpers in onze wateren. De commissie, welke in het leven werd ge roepen ter bestrijding van de gelukkig weer geweken nonvlinderplaag, is thans na cenige uitbreiding ondergaan te hebben, bezig de wenschelijkheid van eene algemeene bosch- wet te bestudeeren en daarvan dan een ont werp samen te stellen. Behalve door het overlijden van een twee tal jeugdige ambtenaren leed de maatschap pij een gevoelig verlies door den dood van den heer D. E. A. Bauduin, die zooveel jaren als commissaris hare belangen behartigde. Het vertrek van den heer Lovink naar Indië was voor onze Maatschappij eveneens een groot verlies. De heer Lovink is evenwel lid van onzen Raad van Commissarissen ge bleven. Niet alleen door uitbreiding van haren werkkring ging dc Maatschappij in het afgc- loopcii jaar vooruil, ook haar ledental klom wederom aanzienlijk, terwijl in Apeldoorn eene nieuwe afdeeling werd opgericht. Ten slotte wees spr. er op, dat op dc in ternationale tentoonstelling te Brussel aan de gemeenschappelijke inzending van Staats- boschbehecr en Heidemaatschappij 'n „Grand- Prix" ten deel viel. Eveneens werd deze hoogste onderscheiding toegekend aan de in zending van de hoofdafdeeling Zoetwater- visscherij. terwijl ook dc belangrijke inzen ding van hel landgoed „de Utrecht" der Le vensverzekeringmaatschappij Utrecht die be kroning verwierf. Hebben wij thans in het buitenland getoond wat hier door ons wordt tot stand gebracht, laten wij allen tezamen ons reeds nu voor bereiden om in 1913 in 's Gravenhage op nog grooter schaal te laten zien, welk hier de uitkomsten van onzen arbeid zijn. Op voorstel der commissie werd bij accla matie de heer Lovink benoemd tot lid van verdienste. Bij de verkiezing werden alle aftredende commissarissen herkozen, terwijl in plaats van wijlen den heer Bauduin gekozen werd dc heer J. T. Cremer. De heer F. B. Loehnis hield vervolgens een verhandeling over „ruilverkaveling." In verband met de wettelijke regeling in dezen acht spreker het daarom op den weg der Heidemaatschappij propaganda te maken. Zij heeft dan ook ruilverkaveling op kleine schaal zelf reeds ter hand genomen. In het wetsontwerp, hetwelk aan de regeering werd aangeboden, is gebracht eene aan het Nederl. staats- en administratief recht aangepaste re geling te maken, waarbij zoowel eene meer als minder intensieve ruilverkaveling naar Pruisisch of Zuid-Duitsch voorbeeld mogelijk is. In onderdcelen ging spr. dit ontwerp daar op na. Eindelijk deed de heer Deking Dura, voor zitter der commissie van onderzoek betref fende de wenschelijkheid van wijziging en aanvulling van' artikel 673 Burg. Wetboek, in zake den stand der werkzaamheden der commissie, enkele mededeelingen. Na afloop der vergadering, waarin aan 't slot nog enkele mededeelingen gedaan wer den, werd een excursie gemaakt te half vier naar Hattem, om daar een wandeling te ma ken op het landgoed „Molecaten" van baron van Ileeckeren van Molecaten. Heden gaat de excursie naar Steenwijk, Boschoord en Fredcriksoord en wordt de van Swieten tuinbouwschool bezocht. Ter vergadering was o.a. aanwezig de di recteur-generaal van den Landbouw, de heer Van Hoek, die door den voorzitter werd ver welkomd en wiens aanwezigheid door dezen zeer op prijs werd gesteld. Ned. Tooneclvereeniging. Zaterdag 17 September a.s. geeft de Neder- landsche Tooncelvereeniging tot opening van het seizoen haar eerste voorstelling in den Ilollandschen Schouwburg. Voor het komend seizoen is ter opvoering aangenomen „De Echtgenooten", tooneelspel in vijf bedrijven van J. Steijnen. Tooneelwedstrijd. De toonecl- en muziekvereeniging „Vondel" te Breda, zal in het a.s. winterseizoen een internationalen tooneelwedstrijd houden van blijspelen in drie of meer bedrijven.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2