W\ ÏOT. Jaargang. Woensdag 14 September 1910. BUITEN LAND. FEUILLETON. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50 Afzonderlijke nummer 0.05. Cou-an verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bjj de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRUS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels f 0.90 Elke regel meer - 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen S5 cents bij voerultbetaling Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeehge bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnemeni. Bene ciroulairebevattende de voorwaarden, wordt ep aanrr&g toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van de gemeente Amersfoort, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat in gevolge missive van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, d.d. 12 September 1910, No. 4817/3177, op 14 en zoo noodig ook op 15 Sep tember a. s. schietoefening zal worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen O.Z.Ü. door Oost tot Z.O.t.Z. (79°) tot op 4500 M. vai* het fort. Op 20 en zoo noodig ook op 21 September a.s. zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 c.M.). waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Noord tot Oost tot Z.O. (135°) tot op 9000 M. van het fort. Op (1e dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bo vendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdain en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Tevens wordt ter openbaïe kennis gebracht, dat de schietoefening van het fort Hoek van Holland, bedoeld in dc Kennisgeving van 6 September 1910, is gesteld op 27 en zoo noodig op 28 September a.s. Amersfoort, den 13. September 1910. De Burgemeester van Amersfoort, CELOSSEWeth.-loco-Burgem. Politiek Overzicht Duitschers en Czechen. Het moeilijke vraagstuk cene verzoening tot stand te brengen tusschcn de Duitschers en Czechen in Bohemen, houdt thans het Oostenrijkschc kabinet in de persoon van zijn minister-president, baron Bienerth, weer le vendig bezig. Het is waar, dat reeds sedert tal van jaren deze kwestie alle andere in Oostenrijk domineert; vóór Bienerth hebben al twee minister-presidenten, nl. von Koer- bcr en baron Gautch, al hunne politieke mid delen uitgeput bij de pogingen om te verzoe nen, wat in de oogen van zoo goed als allen niet tc verzoenen is. In het vorige jaar heeft Bienerth getracht van de Czechen eenig uit stel hunner dwarsdrijverijen te verkrijgen, teneinde de regeering in de mogelijkheid te stellen verschillende dringende wetsontwer pen door den rijksraad te doen aannemen. Hij hoopte bovendien, dat de invoering van hqj algemeen kiesrecht de politieke partijen voldoende zou gematigd hebben, om de vraagstukken van algemeen belang de boven hand te doen verkrijgen boven die van natio- nalen aard, doch in dit opzicht zijn de re geerders tc Wcenen diep teleurgesteld. Ten einde de versnippering hunner macht te ver mijden, organiseeren de Czechen op het oogenblik ecne nieuwe nationale partij, die in één blok zal omvatten de oud-Czechen, de jong-Czechen, de radicalen, de katholieken en de agrariërs. Tegenover deze massa ver mogen de pogingen der Duitschers niets en indien, naar men beweert, de Duitsche min derheid voornemens is hare obslructionnis- tisehe tactiek in den Bokcemschen landdag voort tc zetten, dan zal het Czechische blok waarschijnlijk daarop antwoorden, zooals hel vroeger al eens gedaan heeft, met een stelselmatige oppositie in den Rijksraad. Het conflict zal geen eind nemen dan wanneer men eene practische formule zal hebben ge vonden voor het gebruik van de beide talen, Duilsch en Czcchisch, bij de bcstuurs- en ge n-echtelijke instellingen, edoch, deze formule is onmogelijk te vinden zoolang de Czechen vasthouden aan de onverdcelbaarheid van hel Koninkrijk Bohemen en zoolang zij niet zullen toelaten, dat het overwicht der Czechi sche taal in bepaalde streken zijn tegenhan ger vindt in het overwicht der Duitsche taal in gedeelten van het land, waar het Duitsche element de meerderheid heeft. Hel eenige dat er nog toe zou kunnen lei den, dat de Czechen zich ietwat verzoenend gaan toonen is de omstandigheid, dat dc Duitsche obstructie in den Bolieemschen landdag sinds twee jaren de goedkeuring heeft verhinderd der noodzakelijke credielen voor het onderhoud van verschillende open bare instellingen, waaronder scholen, zieken huizen enz. Daarvan is natuurlijk een finan- cieele toestand hel resultaat, welke aller ingewikkeldst en allernoodlottigst is en dien men niet langer kan laten voortduren. Doch de nationale hartstochten hebben dien toe stand ondanks alles sleepende gehouden en zelfs vinden de Czechen, wijl zij de geheele verantwoordelijkheid op de Duitsche afge vaardigden in den landdag werpen, er een nieuwe grief in, welke zij tegen hunne tegen standers kunnen cxploiteeren. Tot overmaat zal, indien de obstructie der Duitschers in den landdag, wat waarschijnlijk is, zijn te genhanger zal vinden in een stelselmatige obstructie der Czechen in den Rijksraad, de regeering te Wcenen zelf gedeeltelijk in hare werkzaamheid verlamd worden. Of men nu eenige pressie op de Duitschers zal uitoefenen om hen te nopen van tactiek te veranderen en hunne obstructie te staken, wat misschien nog het eenigslc middel zou zijn, of hoe dan ook zeker is dat baron Bienerth een moeilijke taak heeft en dat de taalkwestie in Bohemen, waaraan wij al vaak artikelen hebben gewijd, niets van zijn scherpte verloren heeft, ondanks de krachtig ste pogingen sinds twaalf jaren gedaan, om eene overeenkomst tot stand te brengen, waarbij de belangen en de waardigheid van beide nationaliteiten worden gewaarborgd. Frankrijk. De vorige week Vrijdag werd, zooals wij reeds meldden, te Havre een arbeidswillige, zekere Dongé, door een twintigtal andere ar beiders overvallen, en onder het geroep „dood den vos" op gruwelijke wijze mishandeld, zoodat hij naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht, waar hij, zonder het be wustzijn te hebben herkregen, na eenige uren den geest gaf. Hij laat een vrouw en drie kinderen na. De justitie heeft een onderzoek ingesteld waaruit bleek, dat in een voorafgehouden vergadering gestemd is over een voorstel om hem ter doo(l te brengenhet voorstel werd aangenomen en twintig arbeiders wer den aangewezen als uitvoerders van het von nis. Expres was dit groote aantal bepaald om een ontdekking van den dader te verhinde ren. Voorts was den moordenaars, indien zij eventueel toch gearresteerd werden, beloofd, dat hunne gezinnen door de vakvereeniging zouden worden onderhouden. Drie aanvallers werden onmiddellijk na den moord in hechtenis genomen, thans zijn ook de leiders, die tot de misdaad aange sticht hebben, dc secretaris en nog twee kemp hanen der vakvereeniging, in arrest geno men. De Temps besluit een bespreking dezer gru welijke* voorvallen met dc woorden: „Een aantal onzer landslieden schijnt tot het steen tijdperk teruggekeerd. De gorilla verschijnt onder de menschen met zijn neiging tot dood slag en zijn dorst naar bloed." Spanje. Een bericht uit Wcenen meldt, dat de Ko ningin-Moeder van Spanje, Maria Christina dit rijk zal verlaten, wijl ze de anti-clericale politiek van Canalejas atkeurl en niet in staat is geweest haar zoon in tegengestelden zin te beïnvloeden, /.ij zal dezen winter vertoeven te Boedapest in het paleis harer nicht Aarts hertogin Clolhilde en is ook voornemens eventueel liet kasteel Freudenthal in Silczië te gaan betrekken, dat aan haar rocdcr, aartshertog Eugcnius,, behoort. Op eene vergadering van het rcpubli- keinsch-socialislische cartel in Gerona, ver klaarde de bekende Snaansche socialistische leider Pablo Inglesias, dat het doel van het cartel is het huidige regeeringstelsel omver Ie werpen, ten eir.de de republiek te grond vesten en wel door eene bloedige omwente ling. Maura moest indertijd bestreden wor den, doch legen een kabinct-Weyler (bedoeld zal zijn een kabinet'-niet N.cyler's invloed achter de schermen) moet nog krasser wor den opgetreden. Canalejas boezemt Iglesias, zoowel in de Marokkaansclie als in de clcri- cale kwestie wantrouwen in. De heeren zijn ook.nooit tevreden! Oostenrijk. De Keizer van Duitschland zal op 20 en 21 September een bezoek, aan liet Weensche hof brengen. Turkije. Volgens verklaringen van vertrouwbare zijde te Konstantinopel, heeft het Turksche ministerie van financiën de voorwaarden voor de toelating van de Turksche leening aan de Parijsche beurt, geweigerd. Hierop zouden van Fransche zijde nieuwe voorstel len zijn gedaan, waarover een buitengewone ministerraad beraadslaagde. Gisteren moet de minister van financiën gunstige tijdingen hebben ontvangen over den stand der onder handelingen, die doen hopen, dat men het eens zal worden. Door de Turksche regeering zijn vanuit Uskjub drie balaillons militairen gedirigeerd naar Kotsjane, dat door troepen is in gesloten en waar de krijgsraad onmiddellijk in werking zal treden. Aanleiding hiertoe heeft dc reeds vermelde overval van een Turksch gezin door een Bulgaarsche bende gegeven. Ook naar Saloniki gaal een extra- bataillon. Griekenland. Uit Athene wordt aan de Vossische Ztg. gemeldDe Atheensehe militairen zijn reeds sinds eenige dagen voortdurend in de kazer nes geconsigneerd. De reactionnaire officie ren en onderofficieren, welke het op den val van het ministerie Dragoemis aanleggen en een betooging vóór den Koning wilden op touw zetten, hebben het plan gevormd tot een staatsgreep door het bezetten der kazer nes en munitie-magazijnen. Bij hen wilden zich de onlangs ontslagen officieren en amb tenaren, benevens hun aanhangers onder de burgers, aansluiten. Het middenpunt van deze samenzwering vormde het officieren korps van het derde regiment cavalerie, welks commandant, overste Milliotis, is gevangen genomen (een vorig bericht gewaagde slechts van overplaatsingmaakt de correspondent van de Vossische de zaak weer erger dan ze is?) Ook de vroegere minister van oorlog Lapathiotis was aan het plan debet. Het ge rucht gaat, dat hij hierdoor zal worden ge straft, dat men hem naar Larissa overplaatst om het bevel over het artillerie-regiment over te nemen, doch hij moet geweigerd hebben aan het hevel tot overplaatsing gevolg te ge ven. Bij den bovengenoemden hoofdofficier Milliotis vond men een door honderd officie ren ondertcekcnd protocol, waarin het ont slag van den minister van oorlog Zorbas en dc herstelling des kroonprinsen in het legcr- commando gêëischt werden. Ondanks de ge dane arestaties wordt dit protocol door de reactionnairen verder verspreid en er be staat aanleiding tot de vrees dat heden, den dag van de opening der nationale vergade ring, bloedige botsingen zullen ontstaan tus- schen reactionnaire en radicale officieren en staatslieden. De minister van oorlog heeft talrijke dreigbrieven ontvangen en heeft op nieuw zijn ontslag-aanvrage ingediend, wel ke door Dragoemis niet werd ingewilligd. (Den Koning zou men dus voor dergelijke be slissingen maar heelemaal uitschakelen!). Alle dergelijke kuiperijen hadden en hebben nog ten doel de radicale en revolutionnaire bewe gingen in en buiten de nationale vergadering gewelddadig en zoo noodig bloedig te onder drukken. Venisclos komt Vrijdag te Atehene aan en zal door den socialisten-leider Drakoelis met een toespraak worden ontvangen. Men denkt dat hij in zijn antwoord eindelijk zijn pro gram zal ontwikkelen. Van dc drie Ilaliaansche oorlogsschepen oYcr welker aankoop Griekenland onderhan delt, moet liet nieuwe slagschip van de eer ste klasse „Pisa" reeds binnen 14 dagen voor den prijs van 30 millioen en 750.000 francs in het bezit van Griekenland overgegaan. De rijke Griek Serwudakis in Egypte, met wiens naam het schip waarschijnlijk zal worden ge doopt, heeft voor den aankoop 13 millioen francs ter beschikking van de Grieksche re geering gesteld. Voorts heeft de te Londen wonende Griek Korelianos 2 millioen francs ervoor afgestaan. De directeur van de groote Egyptische boomwolzaak Choreni en Venahis, die thans in Attika lol lid der nationale ver gadering is gekozen wil een bedrag van een millioen storten teneinde een dreadnought te kunnen bestellen, onder voorwaarde dat de rest door openbare bijdragen wordt verkre gen. Kreta. De Turksche minister van buitcnl. zaken, Rifaat, heeft de Kreta beschermende mo gendheden opmerkzaam gemaakt op dc om standigheid, dat de afgevaardigde Pologcor- gis weigert zijn ambten op Kreta neder tc leggen. De gezanten der mogendheden heb ben Rifaat verzekerd, dat zij in dat geval krachtig zouden ingrijpen en zouden weten te verhinderen, dat Polygeorgis als afgevaar digde aan de Grieksche nationale vergade ring deelneemt. Het uitvoerend bewind op Kreta is gereed. Dr. Maris, partijgenoot van Venizelos, zal dezen vervangen en de beide andere leden blijven aan de regeering. Abessynië. Negus Menelik, wiens toestand onlangs als gevolg van een beroerte als zeer ernstig werd gesignaleerd, blijkt al weer zoo ver te zijn opgeknapt, daL hij op den Abessynischen Nieuwjaarsdag de hoogwaardigheidsbekle ders uit zijn rijk heeft kunnen ontvangen. De zwarte Keizer is onverwoestbaar! Vereenigde Staten. P h c n i x (Arizona), 13 Sept. De demo craten zullen eene nieuwe constitutie redi; geeren van den staat Arizona, daar 28 hunner afgevaardigden gekozen zijn in de 52 zetels tellende conventie. Portland (Maine), 13 Sept. Een herziening van de stemmingen toont aan, dat twee democratische afgevaardigden voor het congres gekozen zijn met een meerderheid van 2000 3000 stemmen. Twee republikei nen hadden meerderheden van 200 ix 300. Theodore Roosevelt is Zondag morgen te New-York teruggekomen na zijn reeks con ferenties te hebben afgedaan. De oud-presi dent verklaart zich tevreden gesteld over zijn reis; hij heeft eene nieuwe republikeinsche leer gevestigd die tegelijkertijd zich stelt te genover de bemoeizucht der geldmannen en de tyrannie der vakvereenigingen. Men denkt dal de politieke strijd fel zal worden, allereerst tusschen de republikeinen onder ling, vervolgens tusschen de republikeinen en democraten. Midden-Amerika. In hel Journal des Débats betoogt Philippe Bunau-Varilla, die vertegenwoordiger was der republiek Panama, toen deze met dc Ver eenigde Staten het naar hem genoemde ver drag sloot tot overdracht van de strook gronds aan weerszijden van hel kanaal, dat het recht der Vereenigde Staten tot het bouwen van forten langs het kanaal niet door het verdrag met Panama gegeven wordt. Er staat daarin wel iéts over Amerika's bevoegdheid tot ver sterking van het kanaal, maar dat slaat al leen op verdediging legen vrijbuiters en roo- vers en niet tegen andere staten. Wanneer Amerika besluit het kanaal te versterken, dan doet het dat in zijn onafhankelijkheid en vrijheid van groote mogendheid en niet krachtens aan een verdrag ontleende be voegdheid. Zuid-Afrika. Johannesburg, 13 Sept. Generaal Botha zeide in een redevoering, die hij hier hield, dat dc beste weermacht ter wereld kon worden gevormd uit bruikbare menschen. Zuid-Afrika vraagt de medewerking van het Brilsche element in het vormen van zulk een krijgsmacht, samengesteld uit beide rassen. Botha dacht daarom gebruik te maken van de diensten van Lord Methuen, tenzij een andere Britsche officier, Lord Kitchener, zijn ouden vriend uit den oorlog, daartoe bereid zou zijn. Kaapstad, 13 Sept. De minister van Financiën Ilull zeide in een rede te Ger- miston, dat dc inkomstenbelasting in de Kaap kolonie, welke jaarlijks 525,000 opbracht, op 30 Juni is opgehouden. Het is thans de vraag hoe tc voorzien in het tekort, dat hier door is ontstaan. Hij acht het volkomen bil lijk een belasting té'lieffen van de diamant mijnen in de Oranjerivier- en de Kaapkolo nie. Later zal hij een progressieve belasting voorstellen op de onedele metalen, welke zoo zal zijn ingericht, dat de mijnen, die met groote moeiefijkheden te kampen hebben, niet er door worden getroffen. Allerlei. Het onderzoek der overblijfselen, gevon den onder den vloer van den kelder in Crip- pen's buis in Ilildrop Crescent, wordt voort gezet en daarbij zijn verschillende personen HANZE A. TEN. 45 DOOR RUDOLF HERZOG. Theodoor Bramberg stond langzaam op. Scherp zag hij zijn gast aan. „Aha! Zoo royaal, Twerstcn? Daar steekt iets achter." „Sinds een half uur ben ik bezig met je tc zeggen, dal er een onderneming achter steekt. Maar ik zal wel oppassen je er vandaag meer van te vertellen." „Een onderneming, die aanleiding voor je zou zijn de twee stoomers over te nemen?" „Zonder mijn hand er voor om te draaien, Bramberg En dan zal ik je er nog dankbaar voor zijn op den koop toe!" „Wanneer kun je me dan nadere inlichtin gen daaromtrent geven?" „Binnen enkele dagen. Zoodra ik de be rekeningen nauwkeurig heb uitgewerkt. Mis schien binnen een week. Bovendien moet ik nog allerlei dingen onderzoeken en nagaan. Maar laat dat maar aan mij over. 't Is eigen lijk maar kinderspel." „Wat jij al niet kinderspel noemt," mom pelde Bramberg met een gedwongen lach. „Ik voor mij zie liever baar geld. Maar ik zal er over nadenken." Nu stond ook Twersten op. Hij reikte den chef der reederij de hand. „En nu moet je mij beloven, Bramberg, aan niemand er een woord over te zeggen, zelfs geen toespeling er op maken." „Dal beloof ik je gaarne," antwoordde Bramberg. „Ik geef je er m'n woord op." Met een vroolijke grimas liet hij er nog op volgen „Ik weet trouwens zelf ook nog niets." „Als ik in jouw plaats was," hernam Twer sten, terwijl een lachje over zijn gezicht vloog, „zou ik, als ik zooveel vernomen had als jij van mij, de onderneming alléén doen." „En alleen in het labyrinth komen! Maar zooals je zegt, ik zal er over nadenken." „Waar moet je heen?" „Ik moet naar huis om me tc vcrkleeden en heb m'n tijd hard noodig. Ga je mee?" „Ik kon je vrouw wel eens goeden avond gaan zeggen, of gaan jelui samen uit?" „Iloe kom je daartoe? Ik ga naar het bal in de comedie. En dan met m'n vrouw? Dat moest er nog bijkomen I" Hel rijtuig van Bramberg wachtte buiten. Zij stapten in en reden in snellen draf naar de villa Ulilenhorst. Terwijl Theodoor Bram berg dadcujiv naar zijn kamer ging om zich tc vcrkleeden, liet Twersten zich bij de vrouw des huizes aandienen, door wie hij dadelijk ontvangen werd. „Ik kom maar een oogertblik,' zeide hij, terwijl hij haar hand in de zijne hield, „maar toen Bramberg mij vroeg mee tc rijden, kon ik aan de verzoeking geen weerstand bieden. Ik was bij hem op het kantoor om hem te polsen over een onderneming." „Een onderneming? En alleen maar... pol sen. Dan zal 't zeker iets heel bijzonders zijn. „Goed geraden," antwoordde hij vroolijk. „Wij hebben niet veel woorden noodig om elkander te begrijpen." „Blijf je vanavond?" vroeg zij, terwijl zij hem zijn geliefkoosde» stoel aanwees. Ilij schudde ontkennend .hel hoofd. „An gèlc heeft mij een verrassing bezorgd. Zij is persoonlijk bij mij op de werf gekomen, iets wat geloof ik slechts twee- of driemaal gebeurd is sinds wij getrouwd zijn, en dan nog wel alleen in de eerste jaren van ons huwelijk. Met de boot, die morgen vertrekt, moet zij weer eens naar huis. Ilaiir familie in Santiago ligt haar nader aan 't hart dan haar familie in Hamburg. Maar ik moest er wel in berusten, dat zij gaat." Ingeborg Bramberg keek met een bedrukt gezicht naar den grond. „Ik weet niet," zei zij eindelijk, „of ik die reis moet beschouwen als een geluk of als een ongeluk. Het past mij niet daarover een oordcel te hebben." Zij hief hel hoofd op en keek hem met haar ernstige oogen blijmoedig aan. „Zoo waar als ik hier sta, verlang ik slechts je bestwil." „Dal weet 11c," zeide hij eenvoudig. „Dc zekerheid daarvan geeft mij rust en is een aansporing voor mijn werk." Nog een oogenblik bleven zij zoo staan, ter wijl zij elkander stilzwijgend aanzagen. Toen gaven zij elkander, door dezelfde ge voelens gedreven, opnieuw de hand. „Ik moet nu weg. Mijn avond moet ik haar wijden." „Ik behoef je niets te raden. Je gevoel zegt je, wat je doen moet." „Bonsoir, Ingeborg! 't doet me genoegen, dat je dat inziet. Dat is een belooning voor hetgeen ik doe." „Bonsoir, Karei! 't Is eigenlijk verkeerd, dat ik zoo gesproken heb. En zoo iets zul je dan ook niet meer uit mijn mond hooren.' Toen Twersten thuis kwam, zeide dc knecht hem, dat mevrouw en de jonge me neer naar de opera waren gegaan. Ilij toonde niet de minste verwondering, liet zich een glas wijn en wat koud eten geven en ging daarna mei de couranten, in het bchagclijk warme salon zitten. Tegen elf uur kwam het rijtuig terug, en vroolijk als een jong meisje, trad Angèlc, met Robert, de kamer binnen. -Ilij groette haar zonder met een woord van zijn eenzamen avond te ge wagen. „Heb je plcizier gehad? Je zult nu wel trek hebben om wat te eten." Ilij legde de cou ranten neder en voegde zich bij hen aan ta fel. „Ik zal ook nog een glas wijn nemen. Op je goede -en voorspoedige reis, Angèlc!" Den volgenden avond reed mevrouw An gèlc Twersten naar de haven. Zenuwachtig liepen de dienstboden de trappen op en af, om te zien of er nog iets was blijven liggen. Zij voelden zich gelukkig als zij haar mees teres nog een dienst konden bewijzen. Even als vroeger bij haar thuiskomst, stonden zij ook nu weder allen in de gang. „Dag. kinderen!" riep mevrouw Twersten en drukte dc handen, die haar werden toe gestoken. „Houdt je goed en blijft braaf oppassen I" De dienstboden snikten, toen %ij in het rij tuig ging. Daarop volgde het afscheid op dc boot. Hartstochtelijk omarmde Robert zijn moe der, terwijl zij hem op de oogen en op het voorhoofd kuste, fluisterende: „Tot weer ziens, beste Bob! Tot spoedig wederzien!" ,,'t Ga je goed, Carlos." Ilij nam haar hoofd tusschcn zijn handen en keek haar langen tijd aan, als zocht hij... altijd nog. „Vaarwel, Angèle." En bij kuste haar op het voorhoofd. Zoo namen zij afscheid. De scheepsklok luidde. De loopplanken werden weggehaald. Ratelend werd de an kerketting ingedraaid. Een langgerekt, gil lend gefluit en de machine begon te werken. Het schip draaide, zwenkte sierlijk door de haven en stoomde de rivier af. Zwijgend reed Karei Twersten met zijn zoon naar huis. In zijn jeugd had hij haar gevonden, die nu wegreisde, maar hij wist, dat het schip zijn jeugd niet mede kon voe ren, niet datgene wat liij thans zijn jeugd noemde. Zijn jeugd bleef bij hem, zoolang hij ge dachten kon voeden die zich omzetten in da den. Ilij nam zijn zoon mede naar zijn kamer en hield hem tot laat in den avond bij zich. Wordt ver vol'y d.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1