BINNENL politiemacht was noodig om de straat schoon te vegen. Een poli'ie-officier en een agent werden gewond. Londen, 24 Sept. Op een vergadering van gemachtigden van de kantoenkaarders, te Manchester gehouden, werd besloten het voorstel, aan te nemen om de geschillen met de patroons door arbitrage te laten uitmaken. Men is van mcening.dat hierdoor de moge lijkheid van eene uitsluiting wordt ter zijde gesteld. C hartres, 2 5 S c p t. De luchtschipper Poillot is, toen hij met een passagier nel manoeuvrcveld rondvloog, met zijn toestel gevallen; dc luchtschipper werd gedood, de passagier gewond. Rome, 25 Sept. De minister van bin- ncnlandsche zaken heelt het departement van buitenlandsche zaken verzocht dc regoe- ringen, die de Parijsche conventie hebben onderteekend, te berichten, dat heden een geval van cholera is geconstateerd te Napels bij een schoenmaker. Alle voorzorgsmaatre gelen zijn genomen. W e c n e n 2 4 Sep t. Twee matrozen, die hier uit Hongarije waren aangekomen, zijn door cholera asiatica aangetast. Tc Brünn is een daglooncr aan cholera over leden. Konstantinopcl,24 Sept. De dag bladen berichten, dat drie matrozen van de oorlogsvloot ziek zijn geworden; men denkt, dat zij door cholera zijn aangetast. Tot dus ver zijn hier 13 choleragevallen voorgekomen. Tipton (Indiana), 24 S e p t. Rij eene botsing tusschen een passagierswagen en een goederenwagen op den electrischen spoorweg van de Union Traction werden zes personen gedood en zes ernstig gewond. liet ongeluk is van gelijken aard als dat van 21 dezer bij Fort Wayne. Staten-Generaal. Opcenten op de bedr(jfs- en Vermogensbelasting. Ingediend is het aangekondigde wetsontwerp tot aanvulling der middelen ter goedmaking van de uitgaven, begrepen in de Staatsbegrooting voor 1911, strekkende tol heffing van tien opcenten op de aanslugen in dc bednjfs- cu vermogensbelastingen, ücgrooting van Oorlog. bij bet afdeelingsondcrzoek van de voorgestelde verhooging der Oorlogsbcgrooling voor 1910 werd o. a. het vraagstuk der muziekkorpsen besproken. Verscheidcuc leden betreurden het, dat de minister de bestaande organisatie heeft behouden. Zij be toogden de wcnschclijkhcid der vervanging van dc muziekkorpsen door fanfarekorpsen. Andere leden echter waren van oordeel, dat voor het leger in vredestijd de tegenwoordige muziekkorpsen van groot nut zijn. benige leden waren van meening, dal de voorgestelde bezoldiging bepaald onvoldoende moet worden geacht. Zij stelden zich op het stand punt, dat dc bcloomug vanwege bet Kijk van dien aard moet zijn, dat dc muzikanten een fatsoenhjk bestaan hebben en niet in dc noodzakelijkheid ver- keereu muziek tc maken voor particulieren. Ande ren wilden niet zoover gaan, maar wenschten in elk geval geen deloyale concurrentie der militaire muziekkorpsen tegenover particuliere korpsen. Ook weid besproken dc splitsing va ude lilde afdecling van het Departement in twee afzonder lijke onderafdeclingen. Men achtte het beloog van den minister allerminst overtuigend. Dc werkzaam heden, aan die afdecüug Ie verrichten, mogen in de laatste jaren belangrijk zijn toegenomen, het be treft bier voor het overgroote deel zaken van vrij cenvoudigcn aard, waarvan de afdoening aan het hoofd der afdeeling niet veel lijd behoeft te kosten, indien de voorbereiding op doelmatige wijze heeft plaats gehad. De uitbreiding van het korps maréchaussee, door de Kegccring voorgesteld, vond bij verscheidene leden instemming. Zij oordccleu die uitbreiding alleszins gerechtvaardigd, gelet op de goede dien sten, welke het korps op politiaii en justitieel ge bied bewijst. Berichten. Dc Staatscourant van Zondag 25 Sep tember bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten: benoemd tot adspirant-landmcter bij bet kadaster J. 11. Jonas te Leeuwarden, P. Ver- liage te deu llaag, J. J. A. llcezemans te Hii- varenbeek, J. II. van Mameren te Arnhem, H. Vermeulen te Zaandam, J. W. Hoving te De venter, Th. 1). Kicrs, te Laag Soeren, W. P. Smits te Steggerda, D. Eelting te Winschoten en W. Suermond te 't Zand; op verzoek eervol ontslagen J. E. blaudy, consul der Nederlanden te Pungal op Madei ra en benoemd als zoodanig buiten bezwaar der schatkist C. L. de Freitas; op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de Rijks lloogere burgerschool te lleimonu, M. Zeldenrust Dzn.; benoemd tot opzichter van den Rijkswater staat le klasse W. E. Couinou te Wilsum; benoemd tot directeur van het postkantoor te Priucenhage A. 1. J. Schnialhausen thans commies de rpostcrijen le klasse; op verzoek eervol ontslagen D. Noteboom, directeur-brievengaarder le Nieuwersluis— HecnvlicL Zaterdag dineerden ten Hove op het Loo jhr. van der Staal, gezant te Brussel en mevrouw; baron Gevers, gezant te Berlijn en mevrouw; baron van Heemstra, burgemees ter van Arnhem en mevrouw en graal en gra vin L. G. T. van Limburg Stirum. Hr. Ms. gezant in Griekenland jhr. mr. de Sturkr, is van verlol te Athene terugge keerd. In hotel des Indcs te 's Gravenhage heb ben intrek genomen de hoeren William Gul len Dennis, agent der Verecnigde Staten van Amerika in het geschil met Venezuela be treffende de quaeslic van de „Orinoco", W. Clayton Carpenter, secretaris van den agent, Frederic Duncan Mc. Kenncy, raadsman en W. T. S. Doylc, toegevoegd raadsman der Vercenigdc Staten in genoemde arbitrage. Dc heer Doyle is reeds eenmaal in dezelfde hoedanigheid hier geweest, n.l. in de eer arbitrage-zaak, welke voo rhet Permanent Hof van Arbitrage werd behandeld, tusschen de Vereenigde Staten en Mexico, betreffende „the pious fund of the Californians". Prof. Lammasch, voorzitter van hct scheidsgerecht in de „Orinoco"-zaak, wordt luxleu avond in den Haag verwacht - Ook Zaterdag was de Tweede Kamer commissie voor de gemeentelijke belastingen bijeen. Bij beschikking van den Minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen, over plaatsingen enz. gelast: met 1 October 1910: luitenant ter zee der lsle klasse J. de Lange geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord; luitenant ter zee der 2de klasse J. E. van Hoogenhuyze geplaatst in de directie der ma rine te Willemsoord; met 13 October 1910: luitenant ter zee 2de klasse jhr. R. F. O. Groeninx van Zoelcn geplaatst aan boord Hr. Ms. Friesland; met 15 October 1910: luitenants ter zee 1ste klasse J. II. G. Kre- mer geplaatst aan boord llr. Ms. Piet Hein, en L. J. Quant geplaatst bij het Kon. Instituut voor du Marine te Willemsoord; luitenants ter zee der 2de klasse G. J. W. Putman Cramer en C. A. Borreu geplaatst bij het Kon. Instituut voor de Marine te lemsoord; A. ten Broecke Hoekstra en W. C. Canters geplaatst aan boord Hr. Ms. Heems- kerek; E. R. Schultz geplaatst aan boord Hr. Ms. Schorpioen; F. Diephuis geplaatst aan boord wachtschip te Amsterdam. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantscrdekschip Utrecht, 23 dezer van Paramaribo vertrok ken, met bestemming naar Port Castries (San ta Lucia.) Het nieuw gebouwde oorlogsschip „De Zeven Provinciën' dat 6 October in dienst gesteld wordt, vertrekt 15 November via de Kap de Goede Hoop naar Ned. Indiê. De kapitein D. A. M. G. Plancken, van het 1. regiment vcst.-art., wordt 1 October a.s. van zijne detachcering bij het 4. bat. 9. reg. inf. ontheven. De 1. luitenant J. F. van der Vijver van het 7. regiment infanterie, wordt 30 dezer van zijne detacheering bij het 1. reg. veld-art. ontheven. De onlangs van den hoofdcursus af komstige benoemde 2. luitenants zullen den 1. October beëedigd en in functie worden ge steld. Het hoofdbestuur van de Hollandscne Maatschappij van Landbouw ontving het vol gende schrijven van den directeur-generaal van den Landbouw. „Naar aanleiding van het gesprokene ter al- gemecnc vergadering uwer maatschappij te Hoorn, over de ineuting van varkens, heb ik de eer u te berichten, dat mij bij onderzoek is gebleken," dat de directeur der Rijksserum- inrichting nooit in gebreke is gebleven aan veeartsen hel daarvoor door hen gevraagde serum tijdig toe tc zenden. De Directeur-Generaal van en Landbouw, (w.g.) P. VAN IIOEK. De „Ingenieur" bevat het bericht dat de heer G. J. de Jongh, voormalig directeur der gemeentewerken te Rotterdam, nauwe lijks teruggekeerd uit Nederl.-Indic, en Rot terdam metterwoon verlaten hebbende, zich tc 's Gravenhage vestigde, echter niet om het groot aantal ambtenaren in ruste te vermeer deren. Den 19 September 1910 vertrok de heer De Jongh naar St. Petersburg, met een be langrijke opdracht. Aldaar voert een Neder- landsche aannemersfirma, de tc Rotterdam gevestigde Internationale Maatschappij tot het aannemen van werken, belangrijke wer ken uit, zooals de baggerwerken voor het zeekanaal van Kroonstad naar St. Peters burg. Zooals alle groote steden der wereld, heeft ook St. Petersburg haar woningvraag stuk. Stadsuitbreiding is urgent en kan ver kregen worden aan de zijde van de oudste, door Peter den Groote gestichle Wassiljews- ka ja wijk, bevattende het bekende eiland Wassili-üstrow, gelegen tusschen de rivier armen, de groote en dc kleine Newa. Grenzende aan Wassili-Oslrow ligt een uit gebreid terrein van 240 IIA., dat bestemd is om een geheel nieuw en modern ingericht stadskwartier van St. Petersburg te worden. De ligging van dit terrein aan de Finsche zijde der stad is echter zoo laag, dat het onder water staat bij hooge Newa-standen. De Nederlandsclxe firma is nu in onderhan deling met den eenigen eigenaar van dit terrein, tot aankoop, ten einde daar een mo derne stadswijk, eigenlijk een nieuwe stad, die bijv. riolccring zal hebben, wat St. Pe tersburg mist, te doen verrijzen. Daarvoor is dan in de eerste plaats verhooging van het terrein noodig met ongeveer 2 ix 3 meter. Het kapitaal voor deze onderneming wordt alleen dan beschikbaar gesteld, wanneer een rapport van een zaakkundig ingenieur van reputatie, de levensvatbaarheid constateert. Dc heer De Jongh werd aangezocht om ten deze als raadgevend ingenieur op te tre den. Zijn ervaring betrekkelijk stedenbouw, opgedaan gedurende zijn ambtelijke werk zaamheid te Rotterdam, en zijne bekendheid met Russische, speciaal Pctersburgsche toe standen hij ontwierp voor eenige jaren een nog steeds niet uitgevoerd plan voor de riolccring van St. Petersburg, eveneens voor een Nederlandschc aannemersfirma wezen hem als van zelf voor deze opdracht aan. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Oct. 1910, voor den tijd van één jaar, benoemd tot rijkskeurmeester in bijzonderen dienst te Lo- chem en te Borculo A. D. Oostcrbaan, tc Lochem, thans Rijkskeurmeester in bijzon- deren dienst te Lochem, en tot rijkskeurmees ter in bijzonderen dienst te Cuyk, T. E. Wis- mans, veearts, aldaar. Directeur slachthuis te Leiden. Voor de benoeming van een direc teur van het openbaar slachthuis te Leidon (ter vervulling van do vacature, ontstaan door het aan prof. dr. D. A. de Jong ver leende ontslag worden door B. en W., na raadpleging van de commissie van het open baar slachthuis voorgedragen: 1. Dr. W. Stuurman, directeur van het slachthuis tc Alkmaar, en 2. G. G. J. West- holz, adj.-directcur van het slachthuis te Rotterdam. Gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië ter benoeming bij den bureaudicnsl, waaronder begrepen de dienst ter griffie van het Hoog gerechtshof en Europeesche of inlandsche rechtbanken dr. J. H. Boeke en voor onder wijzer 3e klasse J. H. Bel. Naar wij vernemen zijn er 29 sollicitan ten voor de betrekking van dirigent van het Groningsche Harmonieorkest. Daaronder zijn enkele buitenlanders. Het kan nog wel eenige weken duren, voordat de benoeming haar be slag zal hebben gekregen. Van de sollicitan ten hebben wij hooren noemen de namen der heeren Kor Kuiler, Ruijgrok, Kwast (te Arn hem) en \Volters, (thans te loonden verblij vend). Prov. Gron. Ct.) R o 11 e r d a m—S chcveningen en terug, f— Jan Olieslagers heeft zijn zoo goed ge slaagde Rotterdamsche vliegweek met een schitterende apothéose beëindigd. Hij vloog van Rotterdam via don Haag naar Scheve- ningen, wendde daar boven de zee en keerde met volle snelheid naar Woudensleyn terug. De vlucht duurde 54 minuten; de aviateur bereikte een grootste hoogte van 1000 meter ruim en verbeterde dus de Nederlandsche duur- en hoogte-records. Zaterdag avond had ölieslaegers 18 minu ten gevlogen, een hoogte van 550 meter be reikend. Opening lijn Deventc r—O Hi nt e n. Ter gelegenheid van de opening der nieuwe lijn Deventer—Ommen, van de Over- ijselsche Locaal Spoorweg-Maatschappij, op 1 October a.s., reed Zaterdagmiddag een feesttrein met genoodigde autoriteiten. De Minister van Waterstaat had bericht gezonden, wegens drukke ambtsbezigheden tot zijn spijt verhinderd te zijn. Aan de verschillende stations werd de feesttrein door een groote menigte begroet. Eerepoorten waren opgericht. Bij aankomst in Ommen werden de auto riteiten met muziek ingehaald ern begeleid naar hotel „Het Laar" waar een maaltijd plaats vond. Te Ommen, Lemelerveld, Wezep en Die penveen, aan de lijn gelegen plaatsen, werden feestelijkheden gegeven. Dc nieuwe lijn wordt geëxploiteerd door de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen. Ze geeft van uit Deventer en omgeving een directe aansluiting op het oostelijk deel van Drenthe cn Groningen en wordt vooral voor den han del op grooten prijs gesteld. De lokaalspoorweglijnen Zwolle en Deven ter over Ommen, Coevorden, Stadskanaal en Delfzijl hebben thans een gezamenlijke leng te van 250 K.M. Vroege winter? In Friesland zijn uit het noorden groote koppels wilde gan zen aangevlogen. Men beschouwt dit als een teeken voor een vroeg invallenden winter. Geëindigde slaking. De onder handelingen gevoerd tusschen liet Verbond van vereenigingen van sigarenfabrikanten in Nederland en afgevaardigden van den Roomsch-Katholiekcn-, den Nederl. Bond en dc Federatie van sigarenmakers en tabaksbe werkers hebben geleid tot opheffing van de werkstaking bij de firma Van Oenen en Manssen te Hilversum, waarbij betrokken wa ren 110 sigarenmakers, benevens het verdere personeel. De werkzaamheden zullen heden hervat worden, met een gedeelte van het personeel. De fabrikanten die inmiddels een fa briek in Kaïnpen hebben aangekocht zul len alle beschikbare plaatsen, thans nog on geveer 80, successievelijk door het oude per soneel doen innemen. De eischen ora loonsvcriiooging waar om het bij deze werkstaking ging zijn af gewezen, als zijnde volgens Ijet oordeel van het Verbond onbillijk. De werkstaking heeft 6 weken geduurd. Een belangrijke beslissing in zake de Ongevallenwet. Een belangrijke beslissing in zake de Ongevallen wet door den Centralen Raad van Beroep wordt vermeld door „De Risico-bank". Het beroep betrof de herziening eener oog- rentc. Een werkman had beroep ingesteld te gen de beslissing der Rijksverzekeringsbank, waarbij de hem wegens het verlies van het gezichtsvermogen van het rechteroog toege kende rente werd verlaagd. De Bank oor deelde dal de werkman zich, sinds de toe kenning der rente, aan zijn letsel eenigszins had aangepast, hetgeen de werkman echter ontkende. Bank en Centrale Raad stellen zich op het standpunt, dat als regel bij iemand, die aan één oog blind is en die dientengevolge het vermogen om z.g. stereoscopisch te zien mist, na verloop van tijd een zekere compensatie van dit gemis optreedt, waardoor het gebrek zich dus minder doet gevoelen. Dan wordt diensvolgens de rente verminderd. Verscheidene malen is door arbeiders hier tegen beroep ingesteld, doch zonder resul taat. De Centrale Raad steunt op een des kundig advies en rapport van den oogheel kundige prof. dr. Straub. Doch nu heeft de Raad van Beroep te Den Haag den grondslag dier methode aangeval len. De Raad heeft het oordeel ingeroepen van een anderen oogheelkundige, prof. dr. W. Koster uit Leiden. Deze deskundige stelde voorop, dat als regel wel compensatie kan werden aangenomen, vooral in die gevallen, waarin de getroffene niet ineer dan 45 jaar oud is en arbeid is blijven verrichten, die nauwkeurig opletten noodig maakt. Toch blijft onderzoek van elk speciaal geval noo dig. Prof. Koster had, na deze algemeene beschouwing, nog meer speciaal ten aanzien van den betrokken arbeider (die bijna 50 jaar is) opgemerkt, dat bij deze wel eene compensatie was ingetreden wat betreft het snr.l cn juist tasten, doch niet wat betreft het beoordcclen van onderlinge afstanden en het momentaan schatten van verhoudingen, zoodat, volgens het oordeel des hooglccraars de arbeidsgeschiktheid van dezen getroffene niet geacht kon worden in noemenswaardige mate te zijn toegenomen. Dc Raad van Beroep te 's Gravenhage ver klaarde in verband met de beschouwing van prof. Koster, dat er voor vermindering van rente geen aanleiding bestond. In hoogste instantie heeft echter dc Cen trale Raad zonder nadere motivcering de Rijksverzekeringsbank in het gelijk gesteld. Een kassiersbenoeming. Uit de jongste vergadering der Boerenleenbank te Dinxperlo zal nog een rechtszaak voort vloeien. Een der leden, de heer H., had dc vrijheid genomen de sollicitanten voor kas sier te beoordeelcn, doch op zoodanige wijze, dat een hunner, de heer J. II. Wolken, lid van den gemeenteraad, een aanklacht wegens beleediging bij de justitie heeft ingediend. Een faillissementskwestie. De kantonrechter te Haarlem wees von nis in tie zaak van den curator in het faillissement-Schmier contra een deposito- belegger, die na het uitspreken van het fail lissement, doch tijdens het appèl daartegen hing, het kantoor geopend was en geen pu bliciteit aan het faillissement was gegeven, zijn deposito had terugontvangen. De curator had geëischt terugbetaling in den faillieten boedel van de door den deposi- tobclcgger ontvangen gelden. Den curator werd zijn eisch ontzegd. Een Nederlander te Brussel vermoord. Te Brussel is de Amsterdam mer Edward Offerman, 26 jaar oud, ver moord door een Duitsoher. Laatstgenoemde leefde in ongeoorloofde betrekking met een gehuwde vrouw. Offerman schijnt den echt genoot dier vrouw op de hoogte gebracht le hebben van die verstandhouding. Treurig. Men meldt aan de Tel. uit Steenwijk: Zooals wij indertijd meldden, werd 31 Aug. jl. bij een twist de 21-jarige K. v. D. door zijn 17-jarigen broeder, J. v. D. met een vlijm scherp mes in de borst gestoken. Dc verwonding, die in dolle drift plaats had, geschiedde in dc ouderlijke woning Vrijdagavond is de verwonde, na al dien tijd lijdende te zijn geweest, plotseling over leden. De gehecle stad is onder den indruk van dit hoogst tragische geval en men ge voelt diep medelijden met de geheele fami lie v. D., die tot den gegoeden burgerstand behoort. Zaterdagmiddag kwam hot gerecht uit Hee- renvecn. De instructie werd ten sterfhuize, waar ook de sectie op het lijk plaats vond, gevoerd door den heer officeir van justitie, mr. Van Eijk Bijleveld, den rechtercommis saris, mr. Boschloo en den beëedigden klerk Prinsen. De sectie werd verricht door een dokter uit Heerenveen en dr. Adr. de Jong alhier. De 17-jarige J. v. D. werd niet gearres teerd. Een o plichtster. Zaterdagmor gen is door de politie te Arnhem in een eerste rangshotel wegens oplichting gearres teerd een 20-jarige dienstbode, wonende in dc Graaf Lodewijkstnaat. De N. A. Ct. verneemt omtrent deze zaak het volgende: De dienstbode was de vorige week door de politie aangehouden wegens het feit, dat zij een costuumrok door oplichting in haar bezit had. Het meisje werd door de politie aan de maréchaussée overgegeven, en toen bleek, dat zij ook in Oosterbeek en Velp op lichting had gepleegd. Daar het evenwel voorwerpen van geringe waarde betrof, werd zij op vrije voeten gesteld. Maandagavond nu nam zij haar intrek in een eerste rangshotel, zich uitgevende voor freule Van Schaick. Zij vertelde dat haar ouders in Den Haag woon den en dat dezen ook zouden overkomen. Zoo bestelde zij ook voor haar ouders ka mers. Zij zelf kwam hier, naar ze beweerde, om examen te doen voor de hoofdacte en voor dc acte Fransch. De bagage zou spoedig komen Vrijdag bracht de freule een nieuwe fiets mee in het hotel, waarop de naam van don leverancier was aangebracht. In het hotel had men intusschen eenigen argwaan gekre gen. 0.a. had men vernomen, dat zij te voren in een ander hotel had gelogeerd en dat zij daar door de maréchaussée was aangehou den. Men stelde zich nu in verbinding met den rijwielhandelaar, die de fiets der freule had geleverd, en toen bleek dat deze was opgelicht. Vrijdagavond werd bij de politie aangifte gedaan en gisterenmorgen volgde de arrestatie van de dienstbode. Bloedvergiftiging. Een 15-jari- ge jongen te Westwoud (N.-II.) had een klein wondje aan het been, waaruit bloed vergiftiging ontstond. Na een kort, maar he vig lijden is de jongen gestorven. Kind verdronken. Het vijfjarig dochtertje van den heer P. M. te Wervershoef dat tijdelijk in een huisgezin tc Andijk was opgenomen, omdat haar moeder in een zie kenhuis wordt verpleegd, is in een sloot ge vallen en verdronken. Branden. Te Wijk bij Heusden is Zaterdagmorgen de landbouwerswoning van de gezusters Van Ballegooijcn afgebrand. Twee der zusters waren op het veld werk zaam; de derde, die niet wel bij het hoofd is, was alleen thuis. Toen het gebouw in asch lag, ontdekte men, dat zij verbrand was. Haar lijk lag vlak bij de buitendeur. Vrijdagmiddag brak een feilen brand uit in de dicht bebouwde Nieuwstraat te Kerk- Driel, en wel in de bergplaats van hout en manden van den mandenmakerspatroon M. N. Het felle vuur deelde zich weldra mee aan het links daarnaast staande achterhuis van L. v. d. K., alwaar mede een groote voor raad hout en manden aanwezig was, terwijl ter rechterzijde hel vuur oversloeg naar de schuur van Th. D. Door het krachtdadig op treden der brandweer mocht het haar ge lukken de voorhuizen te behouden en het vuur tot de drie aangetaste perceelen te be perken, die echter geheel vernield werden. Voor een aanzienlijk bedrag ging er aan hout en manden verloren, hetgeen echter door assurantie gedekt wordt; dc ooorzaak van den brand is onbekend. ('sH. Crt.) Van een slachtoffer der mode verteld t het „Haarl. Dbl.": l'oen Dinsdag-avond een regenbuitje kwam opzetten, wilde een dame, die op de Turfmarkt liep, ,nog met de tram mede. Fluks wilde zij de treeplank van het ach terbalkon opstappen, toen zij ontwaarde dat de toegang tot het balkon te klein was voor haar „hoedje". De passagiers zaten te proes ten van het lachen; de conducteur hield zich goed en gaf de dame den raad, haar hoed af te zeilen; maar hieraan gaf zij geen ge hoor. En toen trok de conducteur maar aan de bel cn de dame en haar hoed hieven in den regen staan. Venus geboeid. Het kleine sol daatje, achter het Koninklijk Paleis, stapt me lancholiek en stil heen en weer, tien pasjes rechts, tien pasjes *.nks van z'n huisje. Soms staart hij verlangend en aandachtig naar dc trams, die voorbij gieren, naar de struische dienstmeisjes, glanzend en schoon van muts cn trippend van rappen gang. Dan eens staat hij stil, en zijn kin zakt langzaam neer op de handen, gevouwen over den loop van zijn geweer. Maar ineens zwaaien de uitgangsdeuren, boven aan de stoep open, en het soldaatje is vol hartelijke aandacht voor hetgeen ge- schiedt. Een zwerm speclakelende, kakelen de, snaterende Amerikanen stuift uit de mis tige donkerte van de Paleisgang in klaren, lichtgouden zonneglans, knipperend met de oogen. De grasgroene sluiers wuiven en de kijkers bungelen, de vierkante schoenen klep peren, de tongen ratelen. De overzcecrs maken zich gereed, de stoep af te dalen. Maar een incident doel zich voor. Er is onder de dames een juffrouw, wier fabelachtige hoed de verwondering wekt van wie hem aanzagen, en wier be enen omkneld zijn door een parelgrijzen lap, die haar nauw om de puntige knieën spant en haar schrale dijen jammerlijk tentoonstelt. Deze juffrouw is dermate volgens de mode gekleed, dat zij zich slechts met de grootste moeite bewegen kan. Zij is het paleis doorgeschoven als een ko nijn op wieltjes, voetje-voor-voetje. En hoe zij de trappen op-en-af is gekomen dat blijkt uit het verwonderlijke schouwspel, waarop zij nu het verbaasd toekijkend pu bliek onthaalt. Want ze kan de stoep niet af als een 'ge woon mensch. Ze klemt zich vast aan een hooggewassen Amerikaan met een houten pijp, vastgeschroefd in een houten mond, en hipt nu, een rheumatischen musch gelijk, met beide beenen tegelijk, springerig de stoeptre den af. En de houten Amerikaan hipt mee. Het is zeer aardig om te zien. Als de gekluisterde Venus beneden is, vol gen de anderen en langszaam aan schuifelt hel troepje weg. De vrouwenmode is een goed ding. (Tel.) Kenteekcn: Jeugdige zakkenroller op een feestterrein tot z'n kameraad: „Kom Jantje, laten w.e 'I bij den dikken advocaat nog maar eens probeeren." Jan: „Neen, die heeft een krijtstreep op z'n rug; daar is vader al geweest." de nung opvoli tc be' liet Dordi dcelei der k gings' word' beide ■versé beves nieuv schei liefde Amst dc b advis lieke zijn De veel geve dan der dep nel School- en Kerknieuw*. Prof. mr. I. B. Cohen aanvaardde Zaterdag het ambt van buitengewoon hoogleeraar in het orga nisch recht aan de rijksuniversiteit te Groningen met hel uitspreken van eene rede over: „Landbouw en sociale wetenschap." Examens Fransch L. O. De minister van Binnenlandsche Zaken heft in de Staatscourant ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat het, in hel jaar 1911 eventueel tc houden examen ter verkrijging van een akte van bekwaamheid voor lager onderwijs in de Fransche taal, de spraak kundige oefeningen als proef zullen worden ver vangen door de vertaling in het Fransch van een tiental eenvoudige zinnen, gekozen met het oog op grammaticale cn idiomatische moeilijkheden. Vrijheid van den onderwijzer. De afd. Amsterdam van den Bond van Ned. Ond. heeft besloten de volgende motie in te dienen voor de volgende Algem. vergadering De Algem. verg., kennis genomen hebbende van den aanslag van verschillende gemeentebesturen op de grondwette lijke rechten van de onderwijzers, daarin ziende niet alleen een verkorting van de vrijheid van spreken en schrijven der onderwijzers persoonlijk, doch ook, en vooral door de circulaire van het Amsterdamschc gemeentebestuur, een aan val op hun organisatie, wier werken men tracht te fnuiken, deze reactionaire maatregelen ten zeerste in strijd achtende met de belangen van het openbaar onder wijs, handhaaft het standpunt, door den B. v. N. O. steeds ingenomen in zake de vrijheid van den on derwijzer buiten de school, en vertrouwt, dat de Bond met dezelfde kracht als vroeger zal blijven werken voor de verwezen lijking van zijn program. Waardigi ij k behandeld. Een onzer predikanten schrijft aan het Ilbld.: Het geval, waarvan mededecling gedaan werd onder het hoofd „Zonderlinge weigering", heeft zich vóór bijna vijftig jaren ook voorgedaan te Rotter dam en is toen door twee hoogstaande mannen op waardige wijze behandeld. Ds. D. Chantepie de la Saussaye, rechtzinnig, was aan de beurt toen dr. F. Rauwenhoff, vrijzinnig, moest bevestigd worden. „De beurt aan een ander over le geven, zoude mijne verantwordelijkheid niet gedekt hebben", schreef de la S., „het ware een lafhartig ontwijken geweest van den plicht, die mij was opgelegd." Waar echter dr. R. bezwaar maakte, bevestigend antwoord te geven op de vragen uit het, van de eerste eeuw der Reformatie dagteckenend bevesti- gingsformulier, bij welks gebruik de predikanten „naar eigen oordcel te rade moeten gaan met de godsdienstige behoefte hunner gemeente" (Syn. Hegl. v. d. kerkeraden), heeft Dc la Saussaye toe gestemd zijne „moeielijke, teedere en kiesche taak" op de volgende wijze te vervullen Hij erkende het recht van dr. R. om door dc hem roepende gemeente zich geene andere belijdenis te zien opleggen, dan die, welke hem door het hoogste bestuur der kerk, waartoe die gemeente behoort, was opgelegd, en verving de vraag, waartegen deze bezwaar had, door dezelfde welke door den te be vestigen predikant bij zijn toelating tot de Evangelie bediening was beantwoord. Bij de nu geldende redactie, van 1888, belooft men bij die toelating: in het diep besef der roeping in vertrouwen op God met ijver en trouw werkzaam te zullen zijn om, overeenkomstig de beginselen en het karakter van de Hervormde Kerk hier tc lande, het Evangelie van Jezus Christus te verkondigen

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2