ah ISO. 9de Jaargang. BUITENLAND. _FEUILLETON. H.A.NZEA. TEN. AHIERSFOORTSCH uAGBL ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden roor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post 1.90 Afzonderlijke nnmmer - 0.05. D-.ro Coutan versehij* dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen Advertentie*mededeelingea enz.gelieve men véör U uur 's morgens b| de Uitgevers in te zeaden. Uitgevers: VAL K H O FF ft C*. Utreehtechestraat 1. Inttrcomm. TelepHoontiumrasr 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.90 Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 99 «enU btj vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrjjf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren ia dit Blad, btf aboaaemeat, Eeae cireulairebevattende de voorwaarden, wordt op aaamMg toegezonden. A.an hendie met 1 October a. s. op dit blad inteekenen ■worden de nummers die ge durende de maand September nog zullen -verschijnenkos te loos toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat, volgens mededeeling van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, d.d. 26 September 1910, 4e aMeeling, no. 5198/3457, de navolgende schietoefeningen zullen plaats hebben Op 29 en zoo noodig ook op 30 September a. s. van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Oost tot Z.O.t.Z. (56 gr.) tot op 4500 M. van het fort. Op 5 en zoo noodig ook op 6 October a. s. zal eene dergelijke schietoefening gehouden worden waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richting N.W. door Noord tot Z.O.t.Z. (191 gr.) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en een uur vóór de oefening geheel voorgchcschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlag gen waaien van de batterijen Diemerdam en Dur- gerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerk toren te Muiderberg. Op 7 en zoo noodig ook op 8 October a. s. van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), .waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N.-zijde door eene lijn vanaf het fort in de ware richting N.N.W. en aan de Z.-zijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting W.Z.W. van het uiteinde daarvan. De N.-lijke grens van dezen sectoir zal op het fort aangegeven wor den door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgelieschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst op het terrein van den Rijksviscbafslag. Amersfoort, 27 September 1910. De Burgemeester voornoemd, WUUTIERS. Politiek Overzicht: Czechen en Duitschers. De eerste stap om de Duitschers en de Cze chen in Bohcmen tot elkaar te brengen, is geschied: de Boheemsche landdag komt den 30en dezer weer bijeen, en de beide partijen hebben zich voorloopig met elkaar verstaan over de agenda van de beide eerste zittingen van den landdag. In de eerste zitting zullen de belastingvoorstellen en de nationaal-poli- tieke voorstellen der regeering ingediend en in handen van commissiën gesteld worden; in de tweede zitting, die drie weken later zal worden gehouden, zal eerst het rap port van de verzoeningscommissie en daarna dat van de belastingcommissie behandeld worden, zoodat voor de Duitschers de moge lijkheid blijft bestaan om wanneer, naar aan leiding van het rapport der verzoeningscom missie de beslissing van den landdag uitvalt in een voor hen ongunstigen zin, de obstruc tie tegen de belastingvoorstellen voort te zet ten. Dit hebben wij reeds bericht, maar om op de beteekenis van den nu gedanen stap het juiste licht te doen vallen, moet het vroe ger gebeurde in herinnering gebracht worden. De in het voorjaar van 1908 gekozen Bo heemsche landdag, die den 15en September van dat jaar bijeenkwam, moest na vier we ken verdaagd worden, zonder dat de beraad slagingen tot eenig resultaat hadden geleiu, omdat de Duitschers de afwijzing van hunne nationale eischen door de Czechen met ob structie beantwoordden. Zij hadden in de eer ste plaats verlangd, dat de kanselarij van den landdag niet uit enkel Czechische ambtena ren zou bestaan, maar dat ook een Duitsche ambtenaar daarin zou worden aangesteld. Dit verlangen was door de Czechische meerder heid botweg afgewezen. De Duitschers be sloten hierop den arbeid van den landdag te obstrueeren, en toen zich later dingen voor deden, die in strijd waren met het reglement van orde, namen de Duitsche afgevaardig den het besluit, de obstructie niet eerder te staken dan tot dat verkregen zou zijn, dat den Duitschers de positie was verzekerd, die hun in het land toekwam. Tegelijk formu leerden de Duitschers hunne eischen in een door den afgevaardigde Frengl ingediend voorstel. Dit voorstel verlangde de vorming van nationale curiën, die de verkiezing van leden in den „Landesausschuss" (college van dagelijksch bestuur) en in de landscommis- siën zouden hebben te verrichten en een recht van veto zouden bezitten in nationale kwes- tiën. De inkomsten zouden naar een wette lijk vastgestelden maatstaf door de nationale curiën bestuurd moeten worden, de bestuurs- dislrictcn zoodanig samengesteld, dat de Duit sche zaken uilsluitend terecht kwamen bij de Duitsche afdeeling van den „Landcssaus- schuss", die ook in de kwestiën van het arnb- tenaarspcrsoneel eene beslissende stem zou krijgen. De landdag was na de eerste obstructie- zitting niet meer in staat om te werken en werd daarom den 15en October 1908 ver daagd. Na vruchtelooze pogingen tot verzoe ning in hel najaar van 1909, werd in Januari van dit jaar andermaal ccuc poging gedaan om eene zitting van den Boheemschen land dag te houden. De onderhandelingen, die tot dit doel in Januari plaats hadden, leidden echter niet lot het beoogde doel. Toen de landdag den 3cn Februari werd bijeengeroe pen, duurde de Duitsche obstructie voort, en na vier vruchtelooze zittingen moest de land dag den 8en Februari nogmaals verdaagd worden. De bij den landdag aanhangig ge maakte nationaal-politieke voordrachten der regeering bevatten eene toenadering tot de Duitsche eischen; zij hebben ten doel de gren zen van de bestuursdistrictcn zoodanig te be palen, d at zij overeenkomen met de taal grens, en het gebruik van dc beide lands talen te regelen. Nu is de Boheemsche landdag voor de derde maal bijeengeroepen. Daar de landdag sedert twee jaren niet tot werken bekwaam was, bevindt Bohemen, het rijkste land van Oos tenrijk, zich feitelijk in een financieelen nood toestand. De met het dagelijksch bestuur be laste „Landesausschuss" beschikt slechts over schrale middelen. De schatkist kan de kosten van het onderwijs, de traktementen van dc leeraren, betalen, maar voor andere dringende behoeften ontbreekt het geld. De druk van dezen toestand werd door Czechen en Duitschers steeds zwaarder gevoeld, en bij beide partijen won de overtuiging telkens meer veld, dat het bestuur met de wenschen van beiden rekening moet houden. De Czechen echter voeren tot heden in _dc landswetgeving de heerschappij van dc meerderheid en richt ten tot dusver de aanwending van de belas tinggelden, de bezetting van de ambtenaars- posten, het beheer van de openbare landsin- stellingen in naar hunne wenschen. Daarom verlangen nu de Duitschers, dat het bestuur naar nationale afdeelingen zal worden ge splitst; dc groote industrie van Duitsch Bohe men, die bijna twee derden van alle belastin gen des lands opbrengt, en de groote Duitsche gemeenten stelden met nadruk den cisch, dal zij 't door ben opgebrachte geld, dat nu aan de Czechische landbouwdistricten ten goede komt. voor zich zelf en ten behoeve van Duitsch Bohemen zouden kunnen besteden Maar niet de financieele nood van Bohemen alleen, ook de wensch om invloed uit te oefe nen op de verhoudingen in den Oostenrijk- schen rijksraad, kan tot het tot stand komen van deze voorloopige verzoening hijgedragen hebben, en deze omstandigheid schenkt daar aan eene grooterc beteekenis. De toekomst van de rijkspolitiek en van het parlement is met dc Boheemsche kwestie nauw verbonden. Wanneer liet vrede is in Bohemen, dan opent zich ook in den rijksraad de weg, die leidt tot arbeid en verzoening. Daitochkuid. Bij de herstemming in het district Frank fort (Oder)-Lebus voor de verkiezing van een lid van den rijksdag, werd de sociaal democraat Faber met eene meerderheid van 172 stemmen gekozen. Op den nationaal-li- beraal Winter werden 15,625 stemmen uitge bracht, op den gekozene 15,797. Bij de eerste stemming had Faber 14,319 stemmenop Winter waren 7754 stemmen uitgebracht en op. den conservatief Dunkel 6595 stemmen. Bij de herstemming gingen de burgerlijke partijen samen. Berlijn, 27 Sept. Hedenavond om 7 uur kwamen opnieuw botsingen voor tus- schcn politie en ongeveer 3000 rustverstoor ders. De agenten te voet en 15 bereden agenten trokken de sabels en sloegen krachtig op de menigte in. Hoevelen gekwetst zijn is thans nog niet uit te maken. Twee gewonden moesten weg gedragen worden. De menigte begint reeds weder samen te scholen. Tweede telegram. Ook in den laten avond moest de politie nogmaals de wapens gebruiken om een troep van ongeveer 500 personen uiteen te jagen. Toen uit de huizen met flesschen, briket ten en scherven naar de politie werd ge worpen, schoten de agenten met Browning pistolen naar de vensters. De politie is ver sterkt. Er werden vele personen gewond en tal van rustverstoorders in hechtenis genomen. Tegen 10 uur reed de politic-president met zijn automobiel door de menigte heen. In de Waldstrasse drong de politie eene woning binnen, waaruit met bloempotten en andere voorwerpen naar haar was gegooid. Eene vrouw slingerde een brandende pe troleumlamp naar de agenten toe; de lamp ging echter uit. Dc namen der bewoners van hel huis werden door de politie opgeschre ven. Meermalen werd uit de menigte op dc po litie geschoten. Er hadden vele arrestatiën plaats. Derde telegram. Bij de gevechten van hedenavond werden in het geheel 90 personen gekwetst, van welke 13 zwaar, één arbeider zelfs zeer zwaar. Voor zoover bekend is, zijn twee politie agenten gewond, één aan het hoofd door een steenworp en een ander door een val op straat. Tegen middernacht hielden de samenscho lingen op. Verscheidene winkels zijn ver nield. Over de onlusten, die Maandagavond (te Berlijn veroorzaakt zijn door de stakende werklieden van de kolenfirma Kupfer Co. in Moabit, wordt nader bericht, dat in den namiddag rust had geheerscht, dank zij de maatregelen van de politie, nadat tegen half drie, om aan een steenbombardement-een ein de te maken, aan de politie het sein gegeven was tot het trekken van den sabel, waarna een gevecht was ontstaan waarin een veertig personen waren gekwetst. In den voormiddag hadden reeds botsingen plaats gehad, waar bij aan beide zijden gewonden vielen door steenworpen en sabelhouwen. Des avonds werd het tumult onder bescher ming van de duisternis met groote hevigheid voortgezet. Tegen 2 uur kwamen de stakers als op een signaal onder gejoel en geschreeuw opzetten. Het kwam tot een bloedig straatge vecht, dat een half uur duurde. Tegen 9 uur was er weer een groote menschenmenigte op de beenin den Beusselstraat kwam het teen tot nieuwe onlusten. Meer dan 300 poli tieagenten werden er heen gebracht, die eenigszins de orde herstelden. Het 4. garden regiment werd gewaarschuwd om, als het noodig was, te helpen. In het ziekenhuis te Moabit werden omstreeks 20 gewonde poli tic-agenten behandeldvan de stakers wer den omstreeks 30 zwaar gewond door sabel houwen velen kregen lichtere verwondin gen. Een werkman werd levensgevaarlijk ge wond. Kort na middernacht schoolde in de Beus selstraat eene duizenden personen sterke menschenmenigte samen, die omstreeks half een de in die straat gelegen reformatiekerk bestormde. De stevige kerkdeuren werden vernield en steenen van een vuist dik vlogen door de vensters. In de straat heerschte vol ledige duisternis. De politie had inmiddels hulpmanschappen gerekwireerd en rukte met gelrokken sabel tegen de woedende menigte op. Ook hier werden weer velen zwaar ge wond. Het Tempelhofer veld ,het bekende parade- veld van Berlijn, verandert van bestemming. Het gaat over in het bezit van dc gemeente Tempelhof, die daarvoor 72 millioen moet betalen aan het legerbestuur. De betaling ge schiedt in termijnen, welke loopen tot 1930. 't Geld tot betaling van den koopprijs zal wor den verschaft door de Deutsche Bank en de Berliner Bodcngesellschaft; de garantie der koopprijs heeft de Kroisdag van Teltow op zich genomen, en daarna nam de gemeente raad van Tempelhof het koopcontract aan. Met deze beslissing vervalt het plan van het stedelijk bestuur van Berlijn om op hel Tempelhofer veld eene mooie en gezonde stadswijk op te richten naar de beginselen der moderne bebouwing. Daartoe was de in lijving van Tempelhof bij Berlijn noodig, en dit stuitte af op het verzet van den Kreis Teltow, waartoe Tempelhof behoort, en van het gemeentebestuur van Tempelhof. België. Prinses Clementine dochter van wijlen Leoplod II, is Maandagnamiddag te Dover aangekomen cn naar Farnborough doorge reisd. Volgens inlichtingen uit goede bron zal nu haar huwelijk met prins Victor Napoleon niet te Farnborough gesloten worden, ondanks den levendigen wensch van keizerin Eugenie. Dc staat der gezondheid van prinses Clo- tilde, moeder van den bruidegom, belet haar naar Engeland te reizen en het huwelijk zou dan, in het begin van November, in de groot ste vertrouwelijkheid te Moncalieri, Italië, in gezegend worden. Getuigen van den prins zouden zijn: prins Louis Napoleon en een aartshertog van Oos tenrijk; van de prinses, ook twee, waaronder prins dc Ligne. In Brussel vertoeven thans een aantal leden van den gemeenteraad van Parijs als gasten van den Brusselschen gemeenteraad, die eene reeks schitterende feesten geeft ter eere van de Parijsche collega's. Dc feesten zijn be gonnen met een galamaal in het raadhuis en eene voorstelling in de opera, waarin Caruso optrad en die ook door den Koning werd bijgewoond. Ook de Koning zal de Parijsche gemeenteraadsleden in het kasteel te Laeken bij zich te gast zien. Engeland. Londen, 27 Sep 1. Lord Charles Beres- ford heeft een open brief gericht aan den eersten minister Asquith, waarin hij ver klaart, dat de veiligheid van het rijk eischt, dat er onmiddellijk maatregelen worden ge nomen tol het bouwen van nog zeven Dread noughts boven dfc vijf, die in het volgende jaar op stapel worden gezet. 11 ij noemt hel aantal Dreadnoughts op, flie de staten van len driebond in 1913 en 1911 zullen bezitten, ten bewijze, dat anders de positie van Groot-Brittannië een gevaar zal loopen, dat moeielijk onderschat kan worden. Tot dekking van dc onkosten verlangt hij dc onmiddellijke uitgifte van eene groote lee- ning. Turkije. Naar aanleiding van de bewering van hot sluiten eener militaire conventie tusschcn Bumenië en Turkije schrijft de officieuse In- dépendance Roumaine, dat tengevolge van de door de Matin verspreide onjuiste berichten sommige internationale organen beweringen hebben geuit, waarin de Riunccnsche politiek geheel verkeerd werd voorgesteld. Deze heeft reeds zooveel bewijzen van hare oprechtheid gegeven, dat de fantasieën van een dagblad schrijver hare loyauteit in de internationale betrekkingen niet in verdenking kan bren gen. Het blad verklaart, dat Rumenie nooit heeft opgehouden, aan de poorten van den Balkan voor de belangen van den vrede en van de Europeesche beschaving op te komen. In deze onrustige streek ondersteunt het ten allen tijde de factoren, die opkomen voor de rust en den status quo. Ook gedurende den laatsten gevaarlijken tijd van de woelingen, die het oosten verontrusten, heeft Rumenie zijne houding niet veranderd. Volgens een bericht van de Politische Kor- respondenz uit Konstantinopel wordt daar ter bevöcgder plaatse verklaard, dal eene Turksch-Rumeensche militaire conventie in geen enkelen vorm bestaat. Men verwacht, dat de politieke kringen het gerucht na de ondubbelzinnige officieelc tegenspraak, die zoowel uit Konstantinopel als uit Bukarest is vernomen, als afgedaan beschouwen. 55 DOOB RUDOLF HERZOG. Een vroolijke trek verhelderde Martin Yatt- heil's gezicht. „M'n oude, brave zaak! Al is die dan ook wat ouderwetschl Zij houdt zich maar goed. Wat? Met een gelukkig lachje speelde hij de eer ste troef uit, die echter werd afgetroefd. Mevrouw Vanheil en Erica gingen naar de keuken, terwijl het kindermeisje de levendi ge kleinzoontjes kwam halen. Marga wenkte daarop Robert. „Kom, dan gaan wij naar de andere kamer." Zwijgend zaten zij daar tegenover elkan der. Eindelijk zeide Robert Twersten, om de stilte te verbreken: „Ik hoor met genoegen, dat de zaken zoo goed gaan." „Ach, zij gaan niet beter dan vroeger." „Maar ik heb toch zelf gehoordwat je aan je vadergezegd hebt! „Dat de zaak zoo goed ging? Natuurlijk heb ik dat gezegd. Heb je dan niet opge merkt hoeveel genoegen dat den zieken man deed? Zou je denken, dat hij anders een oogenblik rust had? Rust heeft hij noodig en dus zorg ik daarvoor in de eerste plaats. Dat is de quaestie." „Margavroeg Robert Twersten, „is dat niet te veel gewaagd?" Marga beantwoordde zijn verbaasden blik door op haar beurt verwonderd te zeggen: „Ik doe 't toch voor vaders bestwil, Bob!" „En als hij nu weer geheel hersteld is en naar zijn kantoor mag gaan? Dan zal hij 't immers dadelijk merken?" „Dan zal hij 't merken, zeker, maar dan zullen wij er ons over kunnen verheugen, dat hij weer gezond is. Al liet andere is bij zaak. Trouwensen in haar bleek ge zicht kwam plotseling een levendige uitdruk king, „ik heb maatregelen genomen, waar door ik hoop, dat de toestand van de kas werkelijk gunstig zal worden." „Je bent toch nietop je eigen houtje zaken gaan doen?" „Ja, Bob! En die moeten goed uitvallen, want* de compagnon, dien ik daar bij heb, is een zakenman van den eersten rang." „Wat zijn jelui toch een bijzonder soort nienschcn," hernam Robert Twersten na een poos. „Ik vind mijzelf zoo klein, bij jou ver geleken." „Kom," antwoordde zij levendig, „dat zijn maar dwaze praatjes. Dc toekomstige chef van de firma K. R. Twersten gaat zijn eer ste groote reis doen, dat is heel wat anders, cn veel gewichtiger. Nu moet je mij ook je programma eens meedeelen, Bob." „Ik heb aan je oude lui gezegd, dat ik een reis ga doen naar Amerika." „En is dat dan zoo niet?" „Jawel, maarKom, Marga, tusschen ons behoeven geen geheimen te-bestaan. Frits heeft het uit zichzelf geraaen, maar jij moet 't weten. Ik zeg 'l alleen aan jou en jij zult 't wel voor jc houden, want het geheim behoort voorloopig nog aan mijn vader. Ik ga met de „Ingeborg" en de „Thcodoor Bramberg" naar Santiago de Cuba." Verbaasd boog Marga zich voorover. „Wal?" zeide zij. „Breng je de schepen over?" „Omdat ik naar mijn moeder ga, Marga." Zij vatte zijn handen en hield die in de hare. „Je vader moet wel een heel groot ver trouwen in je stellen. Lieve hemel, Bob, hoe voel je jc daar wel onder?" „Ik zou er mij nog meer op verheugen ma ma weer te zien, Marga, als jk jouw gezel schap maar niet zoo lang moest missen." „Ach, kom," zei het groote, blonde meisje met een vroolijken lach. „Dat komt nu hee- lemaal niet in aanmerking. Ik heb 't alleen over je vader. Ik hoop, Bob, dat je 't er goed zult afbrengen cn dat je terug zult ko men als een flinke man." „Als een flinke man, of anders heelemaal niet." „Juist, Bob!" „Het schijnt je weinig te kunnen schelen of ik heelemaal niet terugkom." „Alleen als je niet terugkwam als de man, die je vader wenscht dat je worden zult." „Ik wil alleen weten wat jij wenscht." „Terugkomen als een flink man, Bob!" antwoordde zij met schitterende oogen. Met een beweging, die ook aan Karei Twersten eigen was, wierp hij het hoofd achterover. „Hou jc veel van me, Marga?" „Veel te veel voor iemand, die al een-en- twintig jaar is. Ben je daarmee tevreden?" „Neen, heelemaal niet. Zoo spreekt men niet een kind. Ik wil weten, wat ik mag ver wachten, als ik terugkom?" „Kom maar eerst terug. Dan ben ik in middels een oude jongejuffrouw geworden. Want dat gaat met mij heel gauw. En dan dank je onzen lieven Heer cn je vriendin Marga, dat je er vandaag zonder antwoord bent afgekomen." „Geen uitvluchten! Ik ga niet weg, voordat je mij een beslissend antwoord hebt gege ven." „Goed. Hier heb je m'n antwoord. Ik ben drie-en-twintig jaar en moet zorgen voor een familie en een firma." „Als je mijn vrouw bent, neem ik daar de zorg voor over. En praal toch niet altijd over dat belachelijke verschil in leeftijd. Ik heb je lief, en ik wil je hebben." „Je wilt me hebben? Dat is kras gezegd! Zij was even bleek en gejaagd geworden als hij, maar toch had zij blijkbaar schik in zijn openhartigheid. „Jc moet nu gaan, Bob! 't Wordt tijd, dat je op je schip komt. Dat is op dit oogenblik 't gewichtigste van alles." „Er blijft nog iets te doen, dat veel gewich tiger is," mompelde hij. Meteen sloeg hij zijn arm om haar hals cn drukte zijn lippen op de hare. Verrast bleef zij een oogenblik onbewege lijk zitten. Toen i.»ef zij haar arm op, maar niet om hem van zich af te stooten. Met een teedere beweging legde zij nu ook haar arm om zijn hals. „Lieve, domme jongenstamelde zij, „kom terug... inaar tot zóólang moet je vrij- blijvcn. Ik zal op je wachten, als je nu een maal niet anders wilt. Maar je moet vrij- blijvcn. Wie een man wil worden, zooals je vader is, Bob „Neen! Ik wil een man worden naar mijn eigen zin! Al moet dat ook jaren duren.' „Nu, dat is ook goed. Dat blijft 't zelfde. Als jij maar zorgt, dat jc een flink man wordt. Maarwij staan elkaar te kussen als kinderen!" „Dat zijn wij dan ook nog, lieveling!" riep hij vol overmoed. „Voor 't laatst kinderenZij zeide dit als tot zichzelf. Daarbij streek zij met haar handen over zijn gezicht en zijn haren en kuste heAi nog eens teeder> „Vaarwel, Bob! Meer heb ik je nu niet te zeggen vaar wél!" Hij bracht haar handen aan zijn lippen. Zijn wangen gloeiden. „Vaarwel, Marga!" Met een krachligcn handdruk namen zij afscheid. Zij stond nog in de voordeur, toen hij zich, bij den hoek van de straat, nog eens naar haar omkeerde en met zijn hoed wuifde. Toen spoedde hij zich naar de haven en liet zich naar den steiger van Bram- berg overzetten. Daar vond hij zijn vader en den heer en mevrouw Bramberg. „Precies op tijd! Dat mag ik zien," zei Twersten. Hij nam hem vertrouwelijk onder den arm cn liep, al pratend, met hem heen en weder. „Instructies behoef ik je niet meer te ge ven. Jij voert den naam van Twersten naar 'l buitenland evenals een schip, dat voor 't eerst zijn vlag aan een vreemde kust ver toont. Wat dat ie beteckenen heeft, weet jij, als Hamburger jongen, natuurlijk volko men." Zij begaven zich daarop aan boord van de „Ingeborg", waar de kapitein onmiddellijk naar hen toekwam. Na hen tc hebben ge groet, zeide hij: „Klaar om tc vertrekken!" „Laat dan onder Gods zegen het anker lichten!" Wordt wrwlyd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1