4 mijne meening, een feil, dal door de uitvoe- rir.- van dit pum hel aspect van het Juliana plein zal verbeteren. Maar voor mij is de hoofdkwestie nog iets anders: wij zullen de Amersfoorlsche industrie bevorderen. Daar om ben ik voor de aanneming van dit voor sul en zou ik niet graag de beslissing willen uitstellen. De lieer Veis Ilêyn. Mijnheer de voor zitter, gedeeltelijk heeft de heer Rijkens reeds gezegd wat ik in t midden had willen bren gen. Ik wil er nog aan toevoegen, dat ik mij nie« kan herinneren, dat de raad bij den aankoop van dezen grond de gedachte heeft gehad van den heer van Kalken, dat daar zou komen een park nut wandelpaden en rij wegen. Tot het besluit om den overblijven- den grond aan te leggen tot plantsoen, heeft gedeeltelijk zeker meegewerkt de wcnsch om de oude fabriek van de firma Eysink te blok- keercr. Als men van den Arnhcmschcn weg de stad inkomt, dan kan ik niet zeggen, dat dit punt er acsthetisch uitziet. Dat de grond is aangekocht om er plantsoen van te maken, is niet juist. Wij hebben den grond gekocht om de verkeerswegen te verbeteren, en op het hoekje, dat overschoot r.a die verbetering, heeft men plantsoen gezet om de oude fabriek van Eysink te maskeeren. Nu komt er een ander voorstel, namelijk om een nieuwen gevel te zetten voor die fabriek. Dat zal die nen tot verhooging van de schoonheid van Amersfoort op andere manier: wij krijgen niet een park aan hel Julianaplein, maar wij krijgen op die plek een mooi gebouw. Het spijl mij, dat die hoornen weggaan, maar wat wij er voor terugkrijgen, weegt ruimschoots daartegen op. Ik kan dus niet anders dan voor het voorstel stemmen. De heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, ik kan mij niet vereenigen met hetgeen cle heer van Èsveld heeft gezegd. Maar om daar over te kunnen spreken, zou het geheim moe ten worden opgeheven van de. besprekingen, die indertijd gevoerd zijn hij den aankoop van liet terrein voor den aanleg van het Ju lianaplein. Ik weet niet of het geoorloofd is om daarover nu te spreken. Vinden de heeren goed, dat het geheim daarvan wordt opgeheven? De Voorzitter. In eene openbare ver gadering kan niet hel geheim worden opge heven van besprekingen, die in ccne beslo ten vergadering zijn gevoerd. De heer Plomp. Dan zal ik daarover niet spreken. De Voorzitter. B. en W. hebben zich bij het doen van hun voorstel voornamelijk laten leiden door het denkbeeld, dat het wen- schelijk is eene industrieele zaak te bevor deren en voor de gemeente in stand te hou den. De heer Hamers heeft bezwaar geopperd met liet oog op het verkeer daar ter plaatse. Maar dal zal m. i. geen ongerief ondervin den. Feitelijk blijft cle toestond van nu be staan de schoolkinderen hebben er tot nu toe geen last van gehad. Door de uitbrei ding. die aan de inrichting gegeven wordt, kom» er een winkel bij de fabriek, waardoor het gevaar voor hel verkeer niet wordt ver hoogd. De heer Plomp. Ik zal, zooals ik reeds heb gezegd, het punt, dat op het gesprokene in de geheime zitting betrekking heeft, laten rusten. Maar de heer van Esvcld zegt„Wie de teekening gezien heeft, weet, dat de fa briek komt achter het nieuwe gebouw". Da' moet ik tegenspreken ik zou eerder zeggen „Wat men daarachter heeft, daar welen wij niets van." Dat staat niet in het besluit. Da' is een van de redenen, waarom m. i. het besluit moet worden gewijzigd; wij moeten de bestemming kennen, die aan het terrein gegeven wordt. Verder is door don heer van Esveld en ook door u. mijnheer (1e voorzitter, gezegd, dat dit wordt gedaan om de industrie in de gemeente te bevorderen. M. i. heeft dat niets te maken met de overdracht van dezen grond. Men kan zeggen„Wij helpen den fabrikant om zijn fabrieksgebouw mooier te maken", maar in hoever deze zaak te maken heeft met de vraag hoe hij zijne fabriek zal inrichten, weten wij niet. Indien men mij vraagt of er geen gelegenheid beslaat voor den fabrikant oin zijne fabriek te verbe teren .zonder deze ruiling van grond, dan kan ik die vraag niet beantwoorden. Dat liangl af van de wijze van verbouwing der fabriek. Ilct kan mogelijk zijn, dat het be lang van den fabrikant eisclit het terrein, dal hij van de gemeente krijgt, open te laten. Wij kunnen niet als vaststaande aannemen, dat door de aanneming van het voorstel, zoo als het nu luidt, wordt verkregen wat door ons wordt bedoeld I>e V o o r z i 11 c r. Als men verandering gebracht wil zien in de voorwaarden, mag ik dan verzoeken een amendement in te die nen? De heer vanDuinen. Mijnheer de voor zitter, ik zou gaarne nog een enkel woord willen zeggen, hoewel er reeds zooveel ge sproken is. Een der sprekers heeft groolen klem gelegd op het voordeel, dat de gemeente heeft hij de verbetering van de toegangen van den Arnhemschen en den Leusderweg. De verbetering van den Arnhemschen weg weegt hier niet zoo zwaar aLs die van den Leusderweg. Maar ik ben zelfs van meening, dat als de gemeente geen geld toekreeg en men hier enkel had eene ruiling van' grond, dan nog de raad bevoegd zou zijn om de overeenkomst aan te gaan, ten einde de wegen te kunnen verbeteren en verbree- den. Dat is eene zaak van groot gewicht. Er wordt in het tegen-adres gespro ken van een fabrieksgebouw, dat daar zal worden opgericht. Dal heeft mij verbaasd. Men denkt daarbij wellicht aan eon groot gebouw vam drie of vier verdiepingen, met gaten in de muren voor ramen en een schoorsteen. Ik zou zeker niet gaarne zien, als daarvoor grond aan het Julianaplein werd afgestaan. Maar dat is niet het geval. Het wordt eene winkelgalerij. Als men van den Amhemschegi weg afkomt, dan zal die eene veel mooiere afsluiting geven dan het plantsoen clal er nu is. Er is gespro ken alsof de gemeente een groot offer heeft gebracht om daar plantsoen te krijgen. Dat is niet zoo. Het plantsoen is aangelegd, om dat men den grond over had, maar het offer is gebracht voor het plein zelf. Er is over wogen of men den grond zou verkoopen, maar daarvan heeft men afgezien, omdat er te weinig overschoot voor een flink gebouw. Ik wil herinneren aan de rijwielfabriek van Fongcrs in Groningen. Die staat aan den Ileerenweg, die de wandelweg is van de Groningers. Ik heb lang gedachtHoe kan men daar eene fabriek zetten? Maar ik ben onlangs in Groningen geweest en nu kan ik mij voorstellen, da.t wat een fabriek heet, iets heel anders kan zijn. Ik heb de teekening gezien van het gebouw, dat hier komen zal, en ik moet zeggen, als het gebouw wordt gezet zooals de teekening aangeeft, dan is het in het belang van de gemeente, vooral ook met het oog op de toegangswegen, en ook in het belang van de industrie, dat hel verzoek wordt toegestaan en de ruiling van grond plaats vindt. De heer J o r i s s e n. Mijnheer de voorzit ter, de heer van Duinen legt er klem op, dat in het adres worclt gezegd, dat er. een fa brieksgebouw zal worden gebouwd. Wanneer men de teekening ziet, dan kan men zeggen, dat het een winkelgalerij is, maar de ver zoeker zelf vraagt een fabrieksgebouw op te richten. Ik kan uit de teekening alleen niet zien, wat hot worden zal. De heer K a m. Mijnheer de voorzitter, er is reeds zooveel over deze zaak gezegd, dat ik er niet veel meer aan heb toe te voegen. Ik wil alleen nog resumeeren, wat de voor- en de nadeelen zijn van het plan. Het eerste voordeel is de verbetering, die het Juliana plein -krijgt door een mooi gebouw, waarin eene winkelgalerij komt. Het tweede voordeel is de verbetering van den Leusderweg, het derde de verbetering van den Arnhemschen weg. Daar komt als vierde voordeel bij, dat eene industrie wordt bevorderd, die veel ver tier geeft en die de sympathie van Amers foort heeft. Wat staat daar nu tegeuover? Ja, het plantsoen zal verdwijnen, dat men nu heeft op den gemeentegrond. Maar als deze overeenkomst niet Lot stand komt en de fir ma Eysink zet op haar terrein een fabrieks gebouw van drie verdiepingen, dan gaan op onzen grond alle planten dood bij gebrek aan zon. Zij staan op hel noordoostenwij kunnen daar dus niets aan doen. ik moet derhalve aanbevelen, deze ruiling van grond aan te -nemen. Ik wil neg even opmerken, dat de ingang van de fabriek niet is bedoeld aan de voorzijde; daiir ikomt -de ingang van de winkelgalerij. De Voorzitter. De heer Plomp wil een amendement indienen op de voorwaar den, die aan de firma Eysink zullen worden opgelegd. Mag ik verzoeken dat amendement schriftelijk in te dienen? De heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, ik wil eene wijziging voorstellen in de be paling C lo. Daar verbindt de maatschappij zich den grond tc bebouwen overeenkomstig de door haa-r overgelegde teekening van ge vel en pannen dak, en daarin* geen verende- ring te brengen zonder goedkeuring van B. en W. Ik zou daarvoor in de plaats willen stellen, dat het gcheele plan door B. en W. moet worden goedgekeurd, zoodat wij ook kunnen influenccercn op datgene, wal achter den gevel komt te staan. Ik zou verder den tijd willen aangeven, waarin de bebouwing moet geschieden. Wanneer de ruiling wordt aangegaan zonder meer, dan hebben wij daar. over niets te zeggen. De Voorzitte r. Wilt u het amende ment schriftelijk indienen? IComt in een amendement van den heer Plomp, aldus luidende Sub c 1 tc lezenbinnen 2 jaren de gron den die zij krachtens deze overeenkomst van d? gemeente ontvangt, te bebouwen overeen komstig de door Burgemeester en Wethou ders goed te keuren teckeningcn en daarin enz. De Voorzitter. Ik kan mededcelcn, dat B. en W. het amendement overnemen. De lieer van Esvcld. Mag ik vragen of de teekening blijft, zooals zij heeft voor gelegen? De Voorzitte r. Daarin brengt deze wijziging geen verandering. In stemming g eb ra cl#, wordt het gewijzig de voorstel van B. en W. aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de hoe ren Jorisscn, Ilamers en van Kalken. 11. Voorstel van B. en W. tot het vaststel len van eene rooilijn aan den Leusderweg. Deze rooilijn staat in verband met het be sluit tot het aangaan van eene ruiling van •gronden met de naanïlooze vennootschap Amersfoorlsche rijwiel- en automobielfabriek voorheen D. H. Eysink. Wordt z. h. o. conform besloten. 12. Vaststelling van eene opgave voor de benoeming van drie leden van het college van zetters voor 's rijks directe belastingen. De opgave wordt aldus samengesteld 1. B. A. Sidrtré, 2. C. van der Zoo de Jong, 3. I. ter Schuur, 4. H. C. van Dam, 5. A. M. Tromp van Holst, 6. H. Noorman. 13. Voorstel van B. en W. tol heffing van vuur-, haven- en 'tongeld. Hel voorstel strekt om machtiging te vra gen tol heffing van het bestaande tarief tot 1 Januari 1915. Wordt z. h. o. conform besloten. 14. Vaststelling van het tweede aanvullings kohier van de inkomstenbelasting, dienst 1910. Wordt z. h. o. vastgesteld tot een bedrag van ƒ769. 15. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van afschrijving van inkomstenbelasting wegens vertrek en overlijden, dienst 1909 en 1910.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 8