148. »"e Jaargang. Vrijdag 21 October 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. H.A.NZEA. TEN. ERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededee'nngen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C«. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTI EN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel rpeer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbotaling. Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepaliuguu ivi het herhaald advertceren in dit Blad, bij abonnement. Eono circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op ar»; 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. van Raaij ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tol het oprichten van eene drogerij van sigaren, in het perceel alhier gelegen aan de Stoove- straat no. 10, bij het kadaster bekend onder sectie E, no. 2015, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 3. November aan staande, des voormiddags te half elf uren, gelegen heid ten Raadliuize wordt gegeven om, ten over staan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispruden tie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenenteneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 20. October 1910. Burgemeester e* Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WUIJTIERS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. H. Jans ingediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van eene slachterij en rookerij in het perceel alhier gelegen aan het Zand no. 6, bij het kadaster bekend onder sectie E, no. 820, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 3. November aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Boadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrich ting in tc brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispruden tie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor bet Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenenteneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 20. October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WUIJTIERS. PolitUk Overzicht. Het kabinet-Venizelos. De Kretenser Venizelos, vroeger minister president op Kreta en sedert weinige weken lid van de Grieksche nationale vergadering, heelt thans het doel van zijn streven bereikt; hij is als hoofd van de regeering van Grie kenland opgetreden. Sints geruimen tijd reeds werd hij als de komende man be schouwd. De leiders van de oude partijen, Theotokis en Rallis, zijn ter zijde getreden; ook Dragoemis, die was opgetreden toen de oude partijen 't hadden afgelegd, heeft ge meend dat lxet zijn tijd was om te gaan. Een blad, dat zijne inlichtingen uit goede bron pleegt te putten, de Patris, verzekerde oulangs, dat de koninklijke prinsen zelf had den verklaard, dat de politieke partijen ver keerd zouden doen door oppositie te voeren tegen een kabinet-Venizelos, dat door de om standigheden was aangewezen. Er was dus eene algemeene samenwerking om voor Venizelos den weg te effenen om de plaats in te nemen, waarvoor hij de aangewezen man scheen te zijn. Zelfs Turkije hoeft zijn aanvankelijk ver zet tegen liet optreden van Venizelos laten varen. Nog niet lang geleden heeft de Porte laten verklaren, dat zij het optreden van een kabinet-Venizelos als eene vijandige daad van Griekenland zou opvatten. Dat was te begrij pen, want in den naam van Venizelos is het program van het panhellenismc samen gevat; hij is voor de mohammedanen de re bel, wiens verleden vervuld was van de ge dachte der vereeniging van Kreta met Hel las. Maar nu de benoeming is geschied, is besloten het standpunt in te nemen dat, daar de Grieksche nationaliteit van Venizelos vast staat, Turkije geene bezwaren tegen zijn op treden zal maken. Het beschouwt dit wel niet als eene vriendschappelijke handeling, maar men kan er ook geene vijandige bedoelingen aan toeschrijven. De Turksche regeering heeft zich dus er toe bepaald, het verlof van haren gezant te Athene, Nabi Bey, voor onbepaal- den tijd te verlengen. Men kan dus zeggen, dal Venizelos, zoo niet met algemeen goedvinden, dan toch zon der verzet als hoofd van de regeering van Griekenland is opgetreden. Maar het is eene zeer moeielijke taak, die hem wacht. De Temps schrijft daarover: „met dat wij de bedreigingen van de Turksche pers als heel ernstig beschouwen. Maar het buitcnlandsche gevaar Ls niet alles. De heer Venizelos, die vurige bewonderaars heeft, heeft zonder twijfel uitmuntende eigenschappen. Intusschen moet hij zich niet ontveinzen, dat de politieke formule, die hij in Kreta heeft toegepast, volstrekt niet voor Griekenland past. Wanneer hij doorzicht heeft en verstandig is, dan moet hij in staat zijn zich aan te passen. Hij is overigens reeds daarmee begonnen en zijne interviews bij zijne komst aan de regeering zijn onbe twistbaar handig. Hij heeft elke anti-dynas tieke gezindheid afgelegd. Hij heeft verklaard, dat de nationale vergadering moet blijven cone Kamer van revisie en niet het terrein van eene constituante moet betreden. Hij heeft zoo heelwat ongerustheid weggenomen en heelwat aanhangers gewonnen. Zijne po sitie blijft niettemin zeer moeilijk in een land, dat tot in het buitensporige gewend is aan het coterie-parlementarismc en waar zijn eenige reden van bestaan is die coterieën te breken. „De verkiezing van den heer Essling tot voorzitter van de nationale vergadering is, wel is waar, eene reden om te hopen, dat de mannen van goeden wil zich zullen ver eenigen voor een onmisbaar werk. Essling, een voorstander van de Kamer van revisie, is gesteund door de rallislen en de theoto- kisten. Dit schijnt aan te duiden, dat de meer derheid eene beperkte herziening verlangt en zich niet tot eene constitueerende verga dering wil uitroepen. Met andere woorden: zij wil zich er niet aan blootstellen eene re- gcerings- en zelfs dynastieke krisis uit te lokken. De aan herziening onderworpen ar tikelen zijn aangewezen door de wet van 18 Februari 1910, en men zou buiten dc wet treden, door het veld der herziening uit te breiden. De lijst is trouwens uitgebreid ge noeg, om aan de Kamer eene voldoende vrij heid van handelen te verschaffen. „De Grieken moeten zich niet ontveinzen, dat als zij zich bekwaam toonen om zich zelf te hervormen en in toom te houden, dit een rechtstreelcschen invloed zal hebben op hun internationalen toestand. De herhaalde uit zetting van Grieksche onderdanen op last van de Turksche overheid toont, dat dc spanning niet vermindert tusschen Konslan- linopel en Athene. Er is alle reden om te ho pen, dat deze spanning niet tot een gewa pend conflict zal leiden. Maar hoesneer Grie kenland zal blijken bevrijd te zijn van de parlementaire anarchie, des te meer zal het worden ontzien door zijn Turkschen tegen stander en des te meer sympathie zal liet ook inboezemen aan Europa. Griekenland doorloopt eene krisis, waarin hel die sym pathie noodig heeft; het heeft het zelf in de hand haar te versterken. België. Brussel, 20 Oct. De socialistische partij heeft een heftig stuk laten aanplakken naar aanleiding van het aanstaand bezoek van den keizer. Zij protesteert bij voorbaat tegen de huichelachtige toejuichingen en zendt een groet aan het Duitsche volk en aan de Duit- sche socialisten, die strijden voor hunne be vrijding. Het stuk eindigt met de woorden: Leve de Internationalen! Tegen Maandag avond, aan den vooravond van de komst van den keizer, is eene volksver gadering bijeengeroepen. Frankrijk. Het gerucht, dat minister-president Bria.id voornemens is verandering te arengen in hel kabinet voordat de Kamers weer bijeen ko men, wordt, volgens een bericht van Jlavas, voor ongegrond gehiuden. Briand zal zich er loe bepalen den minister van landbouw Ruau, die is afgetreden, te vervangen. De benoeming, van den opvolger van Ruau zal haar beslag krijgen in den ministerraad, die morgen ge houden wordt. In het manifest, dat dc slakingscommissie van de spoorwegarbeiders liecft laten volgen op haar besluit om het werk te hervatten, wordt gezegd, dat de commissie dc onvoor waardelijke hervatting van het werk diensti ger acht voor het syndicaat, dan bedriege- lijke en vernederende onderhandelingen. De commissie wil slechts de volle verantwoorde lijkheid dragen, als de regeering een onder zoek instelt. De eischen van de spoorwegar beiders zullen vervuld worden, omdat de spoorwegarbeiders kalm en vastberaden zijn gebleven. Den minister-president Briand wordt verweten, dat hij de beginselen der vrijheid heeft geschonden en de incidenten met opzet heeft opgeblazen. Ten slotte wordt gezegd, dat de spoorwegarbeiders overwonnen, maar niet ontmoedigd zijn, en zich op wraak toe rusten. De minister van openbare werken Mille- rand heeft in den ministerraad medegedeeld, dat hij een onderhoud heeft gehad met de be sturen van alle spoorwegmaatschappijen. Die zijn geenszins voornemens nu over te gaan tot het ontslaan in massa van de arbeiders. Zij hebben zich gezamenlijk verbonden een plan op te maken tot lotsverbetering van hunne beambten en werklieden en inzonder heid tot verhooging van de loonen, beant woordende aan de uitbreiding van het be drijf in de laatste tien jaren en de waarschijn lijke toeneming in dc eerstvolgende jaren. Met uitzondering van eenige groepen on- verzoenlijken, die weigerden aan 4»el bevel van de slakingscommissie gevolg te geven men vindt die o. a. in Bijssel, Avignon, Marseille en in Bordeaux is nu overal de arbeid hervat. Voor hen, die niet hebben vol daan aan het bevel om onder dc wapenen te komen, heeft de staking nog een zeer on aangenaam naspel; zij worden met 2 tot 8 dagen militaire gevangenis gestraft. In Amiens zijn 100 van zulke stakers, toen zij tot den arbeid terugkeerden, gevangen genomen. Op andere plaatsen werden eveneens velen om deze reden gearresteerd. Het stuk, dat de stakingscommissie heeft laten uitgaan lot toelichting van haar besluit om den arbeid te hervatten, bevat dc beken tenis, dat dc staking niet kon overwinnen, omdat de regeering zich in den dienst van de maatschappijen had gesteld; men heeft zich onvoorwaardelijk overgegeven, omdat dit dc voorkeur verdiende boven huichelach tige onderhandelingen. Na eene biltere op merking aan het adres van de ambtenaren, die zich bij de groep tot verdediging der be langen van dc spoorwegarbeiders hebben laten inschrijven, maar tijdens de staking meer of minder een lijdelijk verzet hebben geboden aan hunne pogingen, wordt er ge zegd: „Na den storm is het onze heiligste plicht van voren af weer te beginnen met de propaganda en de beweging". Dc autoriteiten gaan voort met kracht tegen de anarchisten op te treden. Huiszoekingen en arrestatiën zijn aan de orde van den dag. Zoo zijn eergisteren bij 21 personen huiszoe kingen verricht ten behoeve van dc instruc tie tol opsporing van feiten betreffende de belemmering van den dienst en dc sabotage van de spoorwegen; die hebben echter geen resultaat opgeleverd. De Kamergroep van de vercenigde socialis ten is voornemens in de eerste vergadering na de opening van de nieuwe zitting der Kamers, dus aanstaanden Dinsdag, dc regee ring te inlcrpellecren ^ver de onderdrukking van het stakingsrecht. Engtlmnd. De eerste lord van de admiraliteit Mc Kenna heeft in eene rede te Blaenavon (Noord- Monnioutli) gezegd: „Wij mogen niet toe laten, dat wij met de uitrusting van onze land en zeemacht ten achter geraken. Ik weet, dat dc cisch van eene leening van hon derd millioen door een groot aantal offi cieren, door generaals en admiraals, wordt gesteund. Ik stem niet toe in dezen eisch. ""/ij moeten voortgaan onze behoeften uit de ge wone inkomsten te dekken, zoolang wij er loe in staat zijn. Het zal het eerste teeken van verval zijn, als wij onze vloot niet meer uit onze jaarlijksohe inkomsten kunnen betalen". Portugal. Londen, 21 Oct. De Portugeesche mi nister van financiën Relvas heeft aan de Financiel News geseind, dat de republikein- sche regeering in staat is alle verplichtin gen van de schatkist te vervullen. Het Por tugeesche bestuur heeft eene groote veran dering ondergaan. De regeering is voorne mens eene belangrijke vermindering van nuttelooze uitgaven aan te brengen. Het stel sel van tekorten zal een einde nemen en de regeering zal haar best doen het land op een stevigen financieelen grondslag te stellen. De colleges aan de universiteit te Coimbri zijn hervat, behalve die aan de juridische fa culteit. De pauselijke nuntius is uit zijn zo merverblijf te Circtra naar Lissabon terugge keerd. 4 Koningin-weduwe Maria Pia is eergiste/en- voormiddag aan boord van den llaliaanschen kruiser Begina Elena te Gombo, dicht Dij de Koninklijke villa San Rossore, aangeko men en dadelijk aan wal gegaan. Oostenrijk-Hongarije. Dc minislcr-prcsidcnt van Hongarije, graaf Khuen-IIedervary, lijdt aan eene oogziekte, die eene operatie noodig zal maken. Het of- ficieuse cojnmuniqué verklaart, dat de ziek te niet ernstig is, en spreekt tegen, dat graaf Khuen er aan zou denken zich terug te trek ken uit het politieke leven. Deze tegenspraak wordt bevestigd door het feit, dat de minister president naar Wccnen is vertrokken. Weenen, 2 0 Oct. Admiraal Montecu- culi verklaarde in de vergadering van de marine-commissie der Hongaarsche delega tie, dat het vlootprogram in 1911 bij de delegatiën zal worden ingediend, want Oos tenrijk-Hongarije kan niet achterlijk blijven bij de andere mogendheden. Tweede telegram. De marine-com missie uit de Hongaarsche delegatie heeft dc marine-begrooting en het buitengewone krediet voor de marine, ten bedrage van 51 millioen, aangenomen. Bij eene subcommissie van de nationaal- politieke commissie van den Bohcemschen landdag is thans aanhangig een voorstel, van Duitsche zijde ingediend, tot nationale split sing van den „Landesausschuss" (college van dagclijksch bestuur). De Czechischc leden spraken zich tegen het voorstel uit, dat zij verklaarden te zijn deels onduidelijk en ontij dig, deels onuitvoerbaar, terwijl de vertegen woordigers van het groot grondbezit zich voorbehielden in eene volgende zitting te ver klaren hoe zij denken over het voorstel. De subcommissie, die onderzoek moet doen naar de regeling van het taalgebruik bij de auto nome bestuursorganen, heeft de debatten ver daagd, omdat er geen overeenstemming was te verkrijgen. Rusland. De Darmstadter Zeitung noemt het laatste bericht over den slechten toestand van de Keizerin van Rusland geheel met de feiten in strijd. De kuur te Nauheim is geheel juist gebleken en is van goed gevolg. Alle mcdc- deelingen omtrent melancholie of andere oor zaken van dc ziekte der Keizerin ziju geheel verzonnen. Rumenië. Weenen, 21 Oct. De bladen bevatten een bericht uit Weenen, dat de Koning van Rumenië ziek is en het bed houdit. Servië. Over de ziekte van den kroonprins wordtj uit Belgrado bericht, dat er volgens mededce- lingen uit wel ingelichte geneeskundige krin gen hoop bestaat, dat de kroonprins de ziek te goed zal doorstaan, omdat de krachten toestand tol dusver bevredigend en de hart- werkzaamheid normaal is. Voeding wordt in voldoende mate langs kunstmatigen weg inge bracht. Prof. Chwostek is eergisterenavond voor de tweede maal uit Weenen overgekomen; na een consult, dat tot half een duurde, ,s een bulletin uitgegeven, dat de toestand van den zieke veranderlijk is; het bewustzijn is meer gestoord. Turkije. Volgens een blijkbaar van de Quai d'Ursay afkomstig dagbladbericht, zijn de tusschen dc Fransche regeering en den Turkschen gezant gevoerde onderhandelingen over de leening nu geëindigd. Het ontwerp behoeft nog slechts de toestemming van de Porte. Er wordt in het contract o. a. bepaald, dat als waarborg voor de behoorlijke aanwending van liet be drag der leening twee door de Fransche re geering aangewezen Fransche ambtenaren 74 DOOR RUDOLF HERZOG. „Die Fritsdie Frits 1" mompelde hij. „Koopteen kasteelde heele Hamburgerhavendie jongen!" Zijn hoofd zonk diep op zijn borst. Dc oogleden vielen dicht. „Vader 1" „lik ben een beetjemioemompel de hij. Na een halfuur openden zijn oogen zich weder. Langzamerhand werd zijai blik nu ook scherper en herkende hij zijn omgeving. „Daar isRochusNu?Met de zaken?All right?" „All right, meneer Vanheil." De oogen van Martin Vanheil zochten zijn dochter. „Vertel eenswathoe de zaakgaatkindlief." ,,'t Gaat een goed gangetje, vader. De Noorsche lijn van Bromberg en Co. kan niet meer te doen hebben dan wij. Is 't niet zoo, meneer Rochus?" De oude procuratiehouder knikte ijverig van ja. „Kijkeens aanzeide Martin Van heil, cn het gelukkige lachje van vroeger zweefde weer op zijn lippen. „De jongengoed op wegde zaak bloeiendde mijnen...... allen goed verzorgdnuzou men moeten kunnensterven „Zeg dat niet, vader." „Martin!zeide mevrouw Henriette, terwijl zij de armen om hem heen sloeg en hem op den mond kuste. Handen en lippen beefden zoo hevig, dat zij geheel vergat haar gezicht in een vroolijke plooi te trokken. „En dandie muziek!ging Mar tin Vanheil voort. „Hoor jelui die wel? Wie speeltdaarzoo hcerüijk? datklinktalsdefinale van eenheerlijkesymfonie Luister jelui ookjelui allenVan wie is die muziek?Hetklink mij... zoo bekendDat moetik ook zelf hebbengespeeld Hij had zich opgericht en boog luisterend het hoofd voorover. Een levendige uitdruk king kwam op zijn gezicht. Stralend ston den zijn oogen. En zij die om hem heen stonden, zagen in de uitdrukking van die oogen een hoogere wijding. De beide klein zonen hielden zich vast aan den rok van hun moeder en keken «verwonderd naar hun grootvader op. Terwijl hij steeds bleef luisteren, zeide hij.: „Niet vergetenaan Fritste telc- grafecrenvroodijke Kerstmisen gelukkigNieuwjaar „Vader, ziet ge ons wel?" „Allenallenen die muziek doetzoogoeddatstemt... zoorustigDoorgaanspelen... IIcnriëltc! „.Martin! mijn goede, oude Martini „GoedeGod," zuchtte Martin Vanheil, cn ontsliep in de armen van zijn vrouw Met zachte hand had mevrouw Henriette hem den laatsten liefdedienst bewezen en zijn oiogen gesloten. Zij hief nu het grijze hoofd op en keek verstrooid voor zich uit. Marga bracht de jongens bij hun grootvader, opdat zij nog eens zijn hand zouden kussen en gaf ze toen over aan him vader, die ze naar hun kamer bracht De oude Rochus trad nu naar voren. Hij wilde den ouden vriend nog iets zeggen, een woord van dank, een woord tot afscheid, maar zijn lippen trilden zoo krampachtig, dat hij het moest opgeven. Daarop lachte hij hem alleen toe, cn tranen rolden over zijn wangen, toen hij wegging. De vrouwen waren thans met den doode alleen, en plotseling kwam nu haar smart tot uiting. „Vader!" riep Erica, terwijl zij naast zijn stoel neerzonk, „nu stort alles ineen!" Mevrouw Henriette hield den geliefden man met haar armen omvat. Ilaar heete tranen vielen op hem neer. „Ik zie geen uitkomst! O, kinderen, 't is alles zoo leeg om mij heen! Marga kwam achter haar moeder en zus ter staan en sloot beiden in haar armen. „Den moed niet laten zakken. Het hoofd omhoog houden! Hebt u vader ooit moede loos gezien? Zouden wij zoo weinig van hem geleerd hebben? Wij houden ons aan elkaar en blijven bijeen, alsof hij nog altijd bij ons was. Moeder, zuster, in al ons ongeluk moe ten wij ons gelukkig achten zulk een vader te hebben gehad." „Goed zogene je, Martin," stamelde me vrouw Ilenriëttc en zij schikte teedcr de kus sens om hem heen, kuste hem lang op den veegen mond en ging toen als een zorgende vrouw, die nog een plicht te vervullen heeft, naar het klavier. Zij speelde slechts één strofe„Ik weet, dat mijn Verlosser leeftToen liet zij zich met Erica gedwee door Marga de ka mer uitbrengen om de kinderen goeden nacht te wenschen cji maatregelen te nemen voor het afleggen van Martin Vanheil. Marga, echter, keerde langzaam naar de sterfkamer terug en knielde bij den dooden vader neder. Langen tijd vlooiden haar bit tere tranen op zijn allengs verstijvende han den. Toen zij opstond, was de vrceselijke be klemming, die hart en hoofd had gedrukt, als verdwenen. „Zie u, vader," zeide zij zachtjes, „ik moet nu in uw plaats treden en, terwijl de anderen langer om u blijven weenen, zal ik aan het werk gaan om hun tranen alleen een uiltóng van weemoed cn niet van angst te doen worden. Geef mij daartoe uw zegen De dokter kwam en werd door haar ont vangen. In den laten avond kwamen ook de man non, die Martin Vanheil in zijn doodsgewaad zouden hullen cn hem op hel doodsbed zou den neder leggen. Zij bleef aan de zijde van haar moeder. Toen het daarop middernacht had geslagen cn alles stil in huis was ge worden, bleef zij met haar moeder bij het bed, waarop de geliefde doodc lag, zitten tot dat de morgen daagde. Den geheeien nacht spraken zij over het vele goede, dat dc edele man had gehad Hot stoffelijk overschot van Martin Van heil was ter ruste gebracht op het kerkhof, dal buiten op dc Ohlsdorpcrheide de men- schen van hun werk tot zich roept. Onder het dek van sneeuw rustten met hem de dui zenden bloemen van den tuin, wachtend op hot ontluiken in de lente Karei Twersten en Ingeborg Bromberg wa ren het eerst in het huis van rouw versche nen, terwijl Twersten daarop bij de groeve van den vriend zijner jeugd, dezen zijn laat sten, hartelijken afscheidsgroet had toegeroe pen. „Als je mij noodig hebt, Marga, mijn huis staat altijd voor jc open." „Evenals mijn geheele hart," voegde Inge borg Bromberg er bij. „Kom mij eens spoe dig opzoeken 1" De eerste dagen waren in weemoedigen rouw voorbijgegaan. Het Kerstfeest was achter den rug en met dc eerste dagen van het Nieuwe jaar deden de eischen des levens zich reeds gelden. In de huiskamer zaten mevrouw Vanheil, haar dochters en de man van Erica met blee- ke gezichten bijeen. Marga had hun de ba lans van hel afgeloopen jaar medegedeeld, welke zonder winst sloot. Slechts de som, die ingekomen was door het deelnemen aan dc Cubaanschc expeditie, had de firma boven water gehouden. „Je hebt één post vergeten," zeide de jonge man. ,,'t Ls wel pijnlijk voor mij daar op te moeten wijzen, maar in zaken hoort nu eenmaal het gevoel buiten spel tc blijven. De jaarlijksche toelage, die reeds den eers ten October is vervallen, is niet betaald. Zou je mij dat eens willen ophelderen?" „Dat is dezelfde opheldering," zeide Mar ga, „die ik je den eersten October reeds schriftelijk heb gegeven. Dc firma is voor- loopig niet bij machte, die som voor je uit te trekken. Maar nu, dat je het inkomen van kapitein hebt on spoedig de toelage van den generalen staf zult ontvangen, ben jc niet slechter af dan wij." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1