KOLONIËN. Binnenland. aanzienlijke betrekkingen zullen bekleedon in het Turksehe financieele bestuur, en wel de eene als directeur van de financiën en de an dere als lid van de rekenkamer te Konstan- tinopel. Bij de bestellingen heeft Frankrijk ge daan gekregen, dat bij de aanschaffing van oorlogsmaterieel en van schepen geen land met eene grootere bestelling kan worden be dacht dan Frankrijk. Het bedrag van de lee ning is op 150 inillioen frs. bepaald. Griekenland. Uit Athene wordt aan de Vossische Ztg. oe- richt, dat algemeen met waardeering -v.idt opgemerkt, dut Venizelos met opzettelijk voorbijgaan van zijne trouwste aanhangers, slechts de bekwaamste personen voor het ministerambt heeft uitgekozen. Men koestert ook de overtuiging, dat de tot dusver in het leger en de marine bestaande verdeeldheid en naijver zal verdwijnen nu de beide mil'- taire ministerien door Venizelos zijn overge nomen, al keuren ook de officieren van hc» garnizoen I,arissa het af, dat een burger aan het hoofd van deze ministerien :s opgetreden. Brazilië. Uit Rio de Janeiro wordt bericht, dat het ten behoeve van de Portugcesche ordegeeste lijken aangevraagd recht van bescherming geweigerd is nut de motiveering, dat de j-e- geering gerechtigd is aan lastige vreemdelin gen de landing te verbieden. Allerl*i. Dinsdagmiddag had te lialf drie in het reusachtige Jubelpaleis de uitreiking der bekroningen plaats aan dc inzenders van de Brusselsehe Wereldtentoonstelling. De grootc gkishal bood een overweldigen aanblik. Muren, galerijen en koninklijke loge waren met rood-bruin plus en laken ver sierd, met gulden franje bedekt. Aan de pijlers der bovengalerijen waren schilden en vlaggen van alle landen aange bracht, terwijl aan het glazen gewelf festoe nen van rozen gehangen waren. Beneden verlustigden perken chrysanthe mums en groene grasperken het oog, terwijl de uniformen en de keurige damestoiletten prachtig in deze omgeving uitkwamen. Te half 3 kwamen de koning en de konin gin toe met hun gevolg, in vier galakoetsen aanrijden. Onder de klanken van de muziek namen de vorstelijke personen plaats, omringd door een schitterende stoet van tal van hoogwaar- dighcid&bekleedens uit alle landen der we reld. Onmiddellijk na de aankomst van het vor stenpaar deed de stoet der rijkscommissa rissen zijne intrede. Eerst Duitschland volgens het Fransclie alphabet, met de Duitschc rijksvlag voor aan en dragers van bloemen, die aan dc voeten van de rozcnkoniiigin Elisabeth neer gelegd werden. 10 Duihche vlaggen werden in den stoet gedragen Na Duitschland kwam Engeland, daverend toegejuicht door tie geestdriftige toeschou wers, waarschijnlijk om de kranige wijze, waarop de Engelschc afd. zich na den brand geweerd had. Voor dc Oostenrijksche groep uit werd een ijzeren kroon, uit gesmeden rozen en an jelieren, gedragen. En dan volgden in bonte kleurenpracht de commissariaten van Bra zilië, China, San Domingo en Si>anje. In dc Franschc groep werden 14 banieren gedragen, geschilderd door de beste Fran- sehe artist en; als geheel was deze groep een model van smaak en bekoorlijkheid en toen zij voor de voeten der koningin een reueachtigcn bloemenkorf had neergelegd, trad een der commissarissen vooruit en kus te hoofd en ridderlijk Hare Majesteit de hand. Het Hollamlsche commissariaat werd ge volgd door dc soldaten van dienst in het Paviljoen. Kranig kwam ons troepje militairen aan gestapt, voorop dc „gde rijder" in groot tenue, achter hem een vavalerist en een gre nadier. Plots stonden ze. En zachtjes zonk dc vaderlandschc driekleur en het oranje- dundoek omlaag, ten eerbiedigen groet. Ook nu weer kletterde warm applaus van alle kant. Een onderofficier van de genie voegde onze bloemgave bij de veie andere. Italië kwam en ging; Japan, Luxemburg... Pcrzië... Turkije... we noemen er slechts enkelen ten besluit. België zelf besloot den optocht. Nu kwam er stille in de ruimte, de stilte van zaclil stemmengeroezemoes. Baron Jans sen, de ziel der wereldtentoonstelling, de man van grootc daden en ongelooflijke werkkracht betrad hot bordes en hield tot het koninklijk echtpaar, een toespraak met welklinkend, ver dragend stemgeluid, een toespraak die herhaaldelijk werd onderbro ken door hartelijke bewijzen van goedkeu ring uit het publiek. Ook minister Hubert sprak een korte rede uit. Hertog d'Uroel, rijkscommissaris van België, bood vervol gens het koningspaar een gouden medaille aan en las de beknopte lijst der onderschei dingen af. Door den Koning werden hierop aan tal van autoriteiten en personen opgaven van toegekende bekroningen uitgereikt. Toen was een machtig schouwspel aan de orde. Een overweldigende optocht van dui zenden mensehen, voorafgegaan door schet terende muziekkorpsen, en herauten met honderden vaandels, trok dc zaal door, grootc ellipsen beschrijvend. Van alles waren zinnebeeldige voorstel lingen gemaakt, de een nog meer dan dc onder het oog boeiend, door keurige afwer king of opvallend door vernuftige vinding. Eindelijk, toen dc geheele zaal gevuld was van de schijnbaar onontwarbare kluwen van mensclien, die toch in zoo goede orde voorwaarts schreden, besloot een daverende Brabanvonne het zoo schitterend geslaagde feest. Dc Brussclsclie wereldtentoonstelling zal 7 November op feestelijke wijze gesloten wor den. In de verlichte tuinen en op de Bruxelles- Kermesse zal door de militaire muziekkorpsen een taptoe gehouden worden .terwijl het Uit- voccrnd Comité een groot feestmaal aanbiedt In Chicn-Vert. Tentoonstelling te Brussel. Het eerste van de groote processen, welke aanhangig zijn wegens den brand op de ten toonstelling, zal binnenkort voor de civiele rechtbank te Brussel worden behandeld. De ondernemer van de in het Lunapark van Bruxelles-Kermesse geëxploiteerde Scenic Railway, welke volkomen verbrandde, eischt een schadevergoeding van 3 millioen francs, n.l. één millioen voor de materieele schade en 2 millioen voor de ontbering van inkom sten. Gedagvaard zijn de TentoonstelLings- maatschappij, de maatschappij Bruxelles- Kermesse, al de leden van het uitvoerend comité persoonlijk, dc minister van Arbeid en de gemeentebesturen van Brussel en Ixellcs. In de dagvaarding wordt gezegd, dat de leden van het uitvoerend comité en dc raad van beheer van Bruxelles-Kermesse strafbaar zijn, omdat zij noch voor een vol doend aantal brandweermannen, nooh voor voldoenden waterdruk hebben gezorgd. Het zou de plicht zijn geweest van den minister van Arbeid, de bovengenoemde personen te verplichten tot de noodige veiligheidsmaat regelen en de beide gemeentebesturen wor den verantwoordelijk gesteld voor den on voldoenden waterdruk. Brussel, 21 O c t. De bladen berichten, dat vier door de regeering gezonden Neder- landsche officieren gisteren te St. Job, bij Antwerpen, zijn aangekomen en achtereen volgens als passagiers den luchtschipper graaf Ilespel hebben vergezeld. \V ij n m a 1 e u's t ij d niet erkend. De sportcommissie van dc Automobile Club dc France heeft na onderzoek en be spreking van dc omstandigheden, waaronder het vertrek van Wijnmalen voor den tocht Parijs—Brussel plaats had, besloten, den vlucht van Wijnmalen te erkennen, doch den tijd daarvan te bepalen op 36 uur, d. i. den. als maximum loegcstanen tijd. Wijnmalen wordt dus „als laatste erkend." Door de ontelbaar velen, die Wijnmal en's schitterende resultaten in het buitenland met enthousiasme volgden, zal de genomen be slissing van de A. C. F. inzake de tijd-erken- ning met teleurstelling worden gezien. liet i s dan ook een harde tegenvaller, speciaal voor den aviateur zelf natuurlijk, en wc moe ten ons aansluiten bij de meening dat in ieder geval ware het beter geweest 51 of niet te erkennen. Maar ucze zonderlinge midden weg maakt een heel vreemden indruk. Jhr. Ram, gedelegeerde van de Ned. Lucht- vaartverecniging, heeft zich voorstander van een andere beslissing getoond. Deze uitte de volgende meening „Na de reglementen met onpartijdige aan dacht bekeken te hebben, komt het mij voor, dat de sportcommissië moeil.,,een officiële erkenning kon geven. Andere mogelijke con currenten zouden zich hierover kunnen be klagen. De genomen beslissing is halfslach tig, een mooie oplossing zou mijns inziens zijn geweest, dat de Automobielclub Wijnma- len's tijd tegenover haarzelf zou hebben er kend en Wijnmalen op 31 December in aan merking had doen komen voor die belooning, die hem bij regclmatigen gang van zaken zou toekomen, maar zonder Wijnmalen's lijd te genover andere concurrenten te doen gelden. Op deze wijze zou dc club dc fout van haar gedelegeerde geheel voor haar eigen reke ning nemen, zonder iemand te benadcelen." Twee Duitse hers gevallen. De Duitschcrs II. en W. Becker zijn met een nieuwe biplane te Berlijn opgeste gen. Na een vlucht van 12 minuten viel het vliegtuig van 10 M. hoogte. W. Becker brak een been en liep verder nog eenige kneuzingen op. Wellman maakt geen records. Hel blijkt, dat Wellman zelfs geen re cords gemaakt heeft, wanneer men zijn lucht schip als een onbest uurden ballon beschouwt hetgeen billijk is, daar hij de motors stop zette Met sferische ballons nu zijn veel lan gere reizen in korten tijd gemaakt, o.a. tien jaren geleden door graaf Dc la Vaulx van Vincennes naar Rusland, een tocht van ruim 1120 Eng mijlen. Heden zal te Parijs een zaakje dienen, door Wellman aangespannen tegen een ge ïllustreerd blad, dat op bcleedigende wijze had geschreven over Wcllman's laatste po ging om met een ballon de Pool te bereiken. Dc gehoonde aeronaut vraagt /naar eventjes een kwart millioen gulden schadevergoe ding. Kimberley, 2 0 Oct. Een telegram aan een dagblad bericht, dat dc De Beers dia mantmijnen een contract van vijfjarigen duur gesloten hebben met een syndicaat, tot het koopen van diamant. De moordenaar van keizerin Elisabeth van Oostenrijk, Lucheni, heeft zich gisteren avond in zijn gevangeniscel te Genève op gehangen. De daad, die de moordenaar nu met vrij- willigen dood heeft geboet, geschiedde den 9. September 1898. Toen keizerin Elisabeth met een hofdame uit een hotel trad werd zij door een anar chist met een scherpe vijl in de borst ge troffen. Een oogcivblikje daarna was zij reeds aan dc gevolgen overleden. Daar doodstraf in Genève door de wetten uilgesloten is, moest Lucheni tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld worden. OOST -1 N D I E. Kapitein H. Chriatoffel. De correspondent te Batavia vati liet Ilbld. meldt dat aan kapitein Ghristoffel ont slag uit den dienst is verleend. Het blad teekent hierbij aan: Den lOen dezer ontvingen wij reeds bericht, dat kapitein Ghristoffel, wijl liem een verlof van twee maanden was geweigerd, zijn ver zoek om ontslag uit den dienst had inge diend. De reden waarom op de verlofsaanvragc van dezen zeer verdienstelijken officier af wijzend beschikt werd, is ons niet bekend, ook niet die, waarmede Ghristoffel zijn aan vrage motiveerde. Wij kunnen dus ter zake in geen beoor deelingen treden, doch mcencn liet toch te. moeien betreuren dat een man, die zich in moeilijke tijden zoo verdienstelijk voor de kolonie heeft gemaakt, op deze wijze aan het leger kwam te ontvallen. Monument voor Prof, Melchior Treub uit Batavia wordt gemeld dat te Bui tenzorg eene commissie is samengesteld voor de oprichting van een monument ,ter herin nering aan nu wijlen prof. Melcbior Treub. Alweer een moord. Men meldt uit Roermond aan de Maas bode: Alhier is een telegram ontvangen, melden de dat onze vroegere stadgenoot de heer D. Reulen in Indië door een inlander werd ver moord, waarschijnlijk uit wraak. I)e versla- gene was werkzaam als chcmiker op een suikerfabriek te Pradjahan (Java) en had den jeugdigen leeftijd van slechts 21 jaar. Kameroverzicht. Tweede Kamer. De Tweede Kamer ving Donderdag aan met de behandeling der bakkerswet en het ontwerp tot instelling van bakkersraden. De heer van Idsinga ontwikkelde principieele bezwaren, wel is spr. niet legen wegneming van misstanden door wettelijke maatregelen, maar wel tegen een ruim in grijpen als hier geschiedt en ook tegen op drachten van het publiek gezag aan particu liere lichamen, als in casu de bakkersraden, waardoor de individueele vrijheid naar de rommelkamer wordt verwezen. De heer de Beaufort had eveneens verschillende principieele bedenkingen en be toogde dat de minister een geheel verkeerden weg in slaat met zijn zeer ondoelmatige re geling, welke zich had behooren aan te pas sen aan de verbeteringen, welke dank zij de ontwikkeling van het grootbedrijf in het bak kersbedrijf zijn gekomen. De heer Schaper betoogde dal het ont werp niet den naam van bakkerswet verdient, aangezien 't allerlei misstanden ongemoeid laat, als het internaat leerlingwezen, den ar beidsduur, enz. Vooral de arbeidsduur had in hel ontwerp moeten worden opgenomen, want anders is te voorzien, dat het grootbe drijf in de verleiding zal komen uit een oog punt van concurrentie tegenover het kleinbe drijf bij afschaffing van den nachtarbeid, den arbeidsduur te verlengen. Spreker oordeelde, dat beperking van den arbeidsduur niet uit het ontwerp kan wor den gemist; dat de minister een dergelijke be perking niet heef# opgenomen, schreef spr. toe aan reactionnaire conservatieve overwe gingen en uit zekere liefde voor het klein-be- drijf. Met hetgeen in de bakkerswet staat, kan spr. zich in 't algemeen vereenigen, wel was hij voor uitschakeling der bakkersraden die instrumenten kunnen zijn om het groot-bedrijf te plagen. Spr. hield vervolgens een warm pleidooi voor dc afschaffing van den nacht arbeid, wijzende op het ongezonde van der- gelijken arbeid en het nadeel voor het fami lieleven. Over dag behoort men te werken en 's nachts te slapen; dat doen ook de vogels, behalve de vleermuizen en de nachtuilen. Maar een bak ker is geen vleermuis en geen nachtuil. Nacht arbeid zal er steeds noodig zijn voor ver pleegsters, voor vervoer enz., maar voor dc bakkers is nachtarbeid niet noodig. Voor warm brood behoeft men geen 15 of 20.000 mensclien 's nachts aan den arbeid te hou den. Dat het brood duurder zal worden in prijs, zeg 'n cent per brood, dat volstrekt nog niet vaststaat, dan nog is dat niet te duur tegen over de afschaffing van nachtarbeid voor zoo veel duizenden menschcn. Het broodverbruik zal ook niet verminderen door afschaffing van nachtarbeid .gelijk de ervaring in het buitenland reeds heeft geleerd. Spr. gelooft ook niet dat het grootbedrijf, bij toepassing der wet, doodgedrukt zal worden. Het groot bedrijf zal best opgewassen zijn tegen het klein-bedrijf. Nooit is een tegenstand beter voorbereid, intensiever onderlegd dan bij de ze ontwerpen, 't Heeft geld gekost, daar kan men ♦eker van zijn. Er is zelfs een profes sor aangeschaft voor de bestrijding. Wan neer de grootindustrie zijn energie maar eens in gelijke mate ontwikkelen wil voor liun bedrijf als voor de bestrijding van deze ont werpen, dan zal men eens zien hoe goed het gaat. Laat cr dan maar eens wat minder hooge dividenden aan de aandeelhouders der broodfabrieken worden uitgekeerd. En het publiek zal in een minimum van tijd gewend zijn aan het gemis van versch brood. Op het congres te Utrecht verleide een bakker aan spr., dat het publick denkt dat het versch brood eet, maar in de meeste gévallen „op gepiept" (opgewarmd) brood krijgt van den vorigen dag. En voor den arbeider zal de zaak geen verschil maken. Die moet toch de deur 's morgens al uit voor de broodloopcr er is geweest. Spreker hoopt dat dit ontwerp wet zal wor den en dat bewaarheid zal worden de spreuk: „wat gij den minsten mijner broederen hebt gedaan, dat hebt gij mij gedaan." Pe heer Snoek H enkemans had bezwaar tegen het ontwerp wegens 't algc- meene van het verbod en omdat het een nieuw element brengt in onze arbeidswetge ving met 't verbod van arbeiden in eigen vrijen tijd. In de tweede plaats is er geen re kening gehouden met de véclinormighcid van het bedrijf. Dc heer Pastoors constateert, dat de op positie tegen dit ontwerp is uitgegaan van een gering aantal belanghebenden. Daartegen over stond een frissclie, rechtvaardige actie van 235.000 georganiseerde areiders. Het ont werp draagt geen politiek karakter, het be treft niet louter een vakbelang, het kost niets. Het is niet te vreezen dat het brood duurder wordt door de afschaffing van nachtarbeid, die de zedelijke belangen ten zeerste zal be vorderen. Spr. bestreed bij voorbaat het amcndement-Borgcsius, aangezien liet drie- ploegenstelscl doodend voor liet klcin-bedrijf zal zijn. Berichien. De Staatscourant van Vrijdag 21 Octo ber bevat o.ni. de volgende Koninklijke Be sluiten: benoemd tot reserve, eerste luitenant bij het 3e regiment huzaren de op verzoek eervol ontslagen lc luitenant M. R. baron Bentinck van dat corps; benoemd tot 2e klerk bij het departement van justitie II. N. v. d. Werff te 's Graven- hage, ter vervanging van P. Verhagen, op verzoek eervol ontslagen; overgeplaatst bij het 4e regiment ves ng- arlillerie de kapitein J. C. C. Tonnet van den generalen staf; benoemd tot lid van den voogdijraad Am sterdam II, mr. H. Wilbrink Oostema, advo caat te Hilversum; op verzoek eervol ontslagen uit den zee dienst de luitenant ter zee lc klasse W. van Braam. benoemd tot lid van den voogdijraad Rotterdam I, G. van der Giesen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, en is herbenoemd tot lid van dien raad, mevrouw P. M. J. Bredius, geboren van Geffen, wonende te Rotterdam; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den voogdijraad te Arnhem, aan mr. R. J. de Visser; op zijn verzoek, eervol ontslag als recliter-plaats- vervauger in de arrond.-rechtbank te Almelo, aan mr. A. B. van der Laan, onder dankbetuiging voor dc als zoodanig bewezen diensten benoemd tot lid van den voogdijraad te: Dordrecht, Chr. L. van den Broek, predikant bij dc Ned. Herv. gemeente aldaar; Tilburg, mr. G. E. Pastoors, advocaat en procu reur aldaar; verlof verleend tot het aannemen der versierselen van officier in de Orde van Leopold II, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken, aan H. S. Hordijk, hoofdcommissaris van politie te Amster dam benoemd tot plaatsvervangend lid van de com missie, die, te rekenen van 1 Aug. 1910, gedurende een jaar te Leiden belast zal zijn met het afnemen van de practischc examens van apotheker, W. C. de Graaff, lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden; eervol ontheven, met ingang van 24 Oct. a. s., van het bevel over llr. Ms. wachtschip te Amster dam, de kapitein-luitenant ter zee W. Cornells, en het bevel over dien bodem met genoemden datum opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee A. II C. Heydeman; pensioen verleend aan den eervol ontslagen licht- wachter bij de verlichting op de Westcr-Schelde, te Eendrachtspolder, J. de Wilde, f 403 'sjaars; verlof verleend tot het aannemen van het orde- tceken van ridder 4de klasse in de orde van den Roodcn Adelaar, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruissen, geschonken, aan G. J. van den Broek c. i., ingenieur van den Rijks waterstaat te Missingen. Z. K. II. de Prins had na terugkeer van zijn bezoek aan het Belgische Hof, giste ren ochtend een onderhoud met den Minister van Buitenlandsche Zaken in diens kabinet aan het departement. Z. K. II. Prins Hendrik heeft gisteren te 's Gravenhage de vergadering gepresideerd van de Nederl. Landbouwvereeniginig. Na afloop daarvan is Z. K. H. per Boll. Spoor gisterenavond naar het Loo terugge keerd. I n w ij d i n g der graftombe van Prinses Amalia, te D i e l z. De inwijding der herstelde graftombe van Prinses Amalia te Dietz is zeer plechtig ge weest en Heeft plaats gehad onder grootc be langstelling der bevolking van andere steden uit het Nassauschc land, als Dillenburg, enz. De feestpreek werd gehouden door den predikant Wilhelmi, die tot tekst had geko zen enkele woorden uit hel 14e Hoofdstuk uit de Openbaring van Johannes, vers 13: „Zalig zijn de dooden die in den Heere ster ven. Ilunno werken volgen hen." Naar aan leiding van dezen tekst ging de eerwaarde het leven van Prinses Amalia na en toonde aan, dat wal zij bij haar leven bepaald had, bijna twee eeuwen na haar dood, tot heden nog, zegenrijk werkte, zoodat aan deze vorstin bewaarheid wordt: „Hare werken volgen haar". Daarbij bracht de predikant in herinnering, dal zij, de Gereformeerde vorstin, in 1726 op Oranienstein gestorven, den Lutberschen vrije uitoefening van hun godsdienst verleend en verlof gegeven had tot het bouwen van een kerk. Eerst honderd jaar later werd de groote beteekenis van dit verlof begrepen. Met de opwekking, dat het godvruchtig en voor land en luiden werk zaam leven van Prinses Amalia,. die het groote op prijs stelde en het kleine niet ver waarloosde, allen tol voorbeeld mocht strek ken, besloot de predikant zijne schoone rede. Nadat de sarcophaag onthuld was, sprak de predikant Dreszler een toepasselijke en treffende rede uit, naar aanleiding van Ro meinen 14 vei^s 8: „Want hetzij dat wij leven, wij leven den Heere, hetzij dat wij sterven, wij sterven den Heere; hetzij dan dat wij leven, hetzij dan dat wij sterven, wij zijn des Heeren." Zoodra deze rede geëindigd was, werden kransen op en nevens de nieuwe tombe ge legd, die liet stoffelijk overschot bevat van Prinses Amalia, een der voorouders van onze Koningin. De eersle krans, die nedergelegd werd en wèl door Hofraad professor dr. F. J. L. Kramer, directeur van het Huisarchiel der Koningin, was van H. K. Wilhelmina, Koningin der Nederlanden. Daarna werden kransen nedergelegd door den hofmaarschalk von Ilohenhorsl, namens H. K. H. de Groot hertogin van Luxemburg, en Hertogin Adel- heid van Nassau; door A. E. Zimmerman, burgemeester van Leeuwarden, uit naam dei stad een krans zoo prachtig, dat allen dien roemden en het borduurwerk van juffrouw Birrekoven hoogclijk prezen. De heer Jager, konsisloriernad uit Wiesbaden, bracht broe derlijken groet en gelukwensch namens het Koninklijke Consistorie. Daarna legden nog kransen neder burgemeester Scheuern na mens de stad Dietz en juffrouw Fuchs na mens de Verccniging voor Nassauschc Oud heidkunde en Geschiedvorsching. Om een uur had in het Ilof van Holland een feestmaaltijd plaats, aan welken 60 dames en heeren deelnamen. Verschillende voor name personen brachten daarbij herinnerings- of heildronken uit. De landraad Duterstadt voerde het woord in opdracht van den regee- ringscommissaris. Hij maakte met nadruk ge wag van de belangstelling en de hartelijke genegenheid, door Z. M. Keizer Wilhelm II steeds betoond in al wat het Huis van Oranje betreft, en de groote waarde en den trots, door den Keizer gehecht aan zijn afstamming van het Stamhuis van Oranje. De spreker verzocht hofraad professor Kramer H. M. de Koningin Wilhelmia den dank voor hare groote belangstelling in het grafmonument voor Prinses Amalia te willen overbrengen. Prof. Kramer, vertegenwoordiger van de Koningin, diep getroffen door de vriendelijke en hartelijke woorden, door velen aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden ge wijd, verzekerde, nooit zulk een waardige, ernstige en stemmige wijding bijgewoond te hebben als deze. Zich meer uitsluitend tot Nassau en Dietz bepalend, bracht prof. Kramer een hei dronk uit op het schoone Nassausche land met zijn heerlijke bronnen, beken, rivieren, heuvels en bergen, zijn gezondheid brengende lucht, en zeer bijzonder op het trouwe en goedhartige Nassausche volk. Nog spraken Hofraad von Ilohenhorst en de lieer Scheuern, burgemeester van Dietz, die hartelijk herdacht II. M. dc Koningin, den hertog von Anhalt, en hijzonder dank bracht aan de stad Leeuwarden en de provincie Friesland. Bovendien zeide hij zeer hartelijke woorden tot den heer Zimmerman, den bur gemeester van Leeuwarden, en verzocht hem, als hij in de stad zijner inwoning terugge komen zou zijn, dien dank over te brengen. Ten slotte stelde de burgemeester den disch- genooten voor, allen een heildronk te bren gen aan Leeuwarden en de provincie Fries land. Nadat de consistorial-raad nog een toepas selijk gedicht had uitgesproken, nam de li er A. E. Zimmerman, burgemeester van Leeu warden, het woord om te danken voor de al lerhartelijkste cn trouwhartige ontvangst. Da burgemeester vermeldde, dat hij een druppel Nassausch bloed in zijn aderen heeft, over mits zijn overgrootvader in vervlogen tijd burgemeester is geweest in het Nassausch- Ilagenbaeh. Maar ook al ware dat niet zoo, de vele goede en schoone woorden, die hij over dc stad Leeuwarden en de provincie Friesland had mogen vernemen, zal hij nooit vergeten. Ilij achtte het een voorrecht een dronk te mogen wijden op het heil der stads- n geering van Dietz". Na burgemeester Zimmerman sprak nog dr. Schmidtborn, die den Keizer, Ko ingin Wilhelmina, Leeuwarden, Nederland, Luxem burg cn nog voel meer huldigde en vierde, en hoog liet leven. Na den feestmaaltijd deden dc gasten een wandeling naar Oranienstein. De feestgenooten hadden nog aan het des sert een telegram gezonden aan H. M. Ko ningin Wilhelmina en de Hertogin van Nas sau om te danken voor het zenden van ver tegenwoordigers om de verzekering van lief de cn eerbied uil te spreken. Al spoedig ontving de landraad Dudersladt een antwoord van II. M. Wilhelmina, Ko ningin der Nederlanden, luidende: „Den heer Burgemeester en allen die aan het feest deelnemen, betuig ik mijn oprechten dank voor het vriendelijke telegram. Het was mij een vreugde en voorrecht, mij hij de ont hulling van dm Sarcophaag van een mijner onvergetelijke voorouders te doen vertegen woordigen". (w. g.) WILHELMINA. Aan den avond van het feest verraste Z. M. Keizer Willem II het kerkbestuur van Dietz met telegrafisch bericht, dat Z. M. in de kosten voor de tombe van Prinses Amalia gaarne met een bijdrage van 700 mark deel nam. N. v. d. D. Naar men aan de N. Ct. meldt, bestaat bij de regeering het voornemen, de wonin gen van de commissarissen der Koningin in de verschillende provinciën voor het rijk over te nemen. De voorbereidende stappen daar toe zijn reeds gedaan. Eerste Kame r. Men verneemt, dat het plan bestaat om, wanneer de regeerings- antwoorden zullen zijii ingekomen, de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, tot afdoening van de nog aanhangige Ontwer pen, op te roepen tegen Woensdagavond 2 November. Kamerverkiezing Eindho- v c- n. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in liet district Eindhoven (vacature V. A. M. van den Heuvel) is geko zen de heer mr. J. van Best (R.-K.), te Eind hoven, met 4860 van de 5307 geldige stem men. Op den heer II. Spiekman, soc.-dem., Ie Rotterdam, werden 447 stemmen uitgebracht. Dc Leidsche kermis afge schaft. Veel publieke belangstelling was er ia de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad, voornamelijk wegens het voorstel der vier anti-revolutionnaire leden mr. Briët c.s. tot afschaffing van de kermis. Er waren in zake deze quaestie ook eenige adressen pro en contra ingekomen, waarbij neringdoenden vooral op het behoud van de kermis aandrongen. Het voorstel werd uit voerig toegelicht cn verdedigd door den eer sten voorsteller. Ilij haalde ter bestrijding der kermis uitspraken aan van prof. Groe- newegen, dr. Blooker, Ter Laan en anderen, en verdedigde verder zijn voorstel op de bekende gronden. Het financieele bezwaar werd door hem licht geacht, omdat het door de kermis verkregen geld komt uit de zak ken van hen, die het beter kunnen gebruiken. Prof. Fockema Andreae klaagde er over, dat men van de afschaffing der kermis heeft gemaakt een partij voorstel. Spr. heeft, toen hij van het voornemen der heeren vernam, hun gevraagd, zich vooraf met raadsleden van andere richting te verstaan, om eerst te trachten er iets anders voor in de plaats te stellen. Nu dit niet is geschied, zal hij tegen het voorstel stemmen. De menschen, die naar de kermis toegaan en er genot vinden, hebben, zooals wij allen, op tijd behoefte aan ont spanning. En wat de vrees voor uitspattin gen betreft, er zijn altijd menschen, die op een gelegenheid wachten om uit te spatten cn als zij het niet op de kermis kunnen doen, zoeken zij een andere gelegenheid. Het komt Spr. een weinig verdacht voor, dat het voorstel komt uit een hoek, waar men vroolijkheid en pret het minst genegen is. In katholieke landen heeft men tegen pretmaken niet het minste bezwaar. Spr. vreest, dat men met het badwater ook het kind wegwerpt en acht de goede zeden nog krachtig genoeg om met de kermis een stoot te kunnen velen. Dr. Mc idem an verklaarde namens de ka tholieke leden, dat zij zullen voorstemmen,

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2