KOLONIËN. BINNENLAND. van een voorschot gedurende een korten ter mijn zoowel als van een loening. Men zou 2ijn begonnen met de opstelling van de over eenkomst. Konstan tinopel, 3 Nov. De bladen deden mede, dat er bij Ledsja opnieuw een gevecht met Druscn heeft plaats gehad, waar in honderd hunner sneuvelden. Qriekenland. De minister van buitenlandschc zaken, Gryparis, oud-gezant van Griekenland te Konstanlinopel, heeft aan een journalist ver klaard „Gedurende mijne audiëntie bij den sultan en den kroonprins werd ik met be- minnelijke attentie behandeld. Uit mijne be sprekingen met den grootvizier, den minister van buitenlandschc zaken en andere minis ters en aanzienlijke personen heb ik de over tuiging verkregen, dat onze betrekkingen met Turkije tot beterschap neigen. Al dege nen met wie ik gesproken heb, beloofden dat de verbanning van Grieken zou ophouden, liet intrekken «van den boycot doet mij ho pen dat de beloften zullen worden gehou den." Naar aankiding van dreigementen der bootwerkers te Saloniki, heeft hun aanvoer der de verklaring dat de anti-Grieksche boycot zou eindigen evenwel weer moeten in trekken. Dc boycot blijft hierdoor aanhou den. Zuld-Amerika. De beweging in Uruguay neemt volgens telegrammen uit Montevideo steeds toe in om- van. De Times-correspondent wijt baar aan de candidatuur van den voormaligen presi dent Jose Battle y Ordonez en zegt dat dc be volking in alle provinciën daartegen is. De leiders der revolutionaire partij hebben toe gezegd de wapenen neder te leggen, indien Battle y Ordonez zijn candidatuur intrekt. De correspondent spreekt van een dreigende cri sis. Terwijl deze correspondent den oud-pre sident als zeer reactionair kenschetst, bevatte de Times dezer dagen een schrijven van gene raal O'Brien, den vroegeren Amerikaanschen gezant te Montevideo die beweert, dat toen hij 17 September Uruguay verliet, de bevol king zeer ten gunste van den terugkeer van Jose Battle y Ordonez gestemd was, wiens laatste regeeringsperiode uiterst bevredigend was en zich kenmerkte door vooruitgang. Of er dus sedert een verandering in dc openbare meening is gekomen, of dat hel revolutionaire clement het gewonnen heeft, is niet te zeggen. Volgens den correspondent van de Times wordt een uiters-t strenge censuur uitge oefend, zoodat zeer waarschijnlijk dc berich ten hoogst onvolledig zijn. De verkoop van Argentijnsche bladen moet te Montevideo zijn verboden. In elk geval schijnt de toestand ernstig. Zald-Afrika. Kaapstad, 3 Nov. Heden heeft hier een groot banket plaats gehad ter inwijding van het parlement der Unie van Zuid-Afrika. liet werd door Sauer, minister van openbare werken, gepresideerd. Hij verwelkomde (le gasten, welke door het verkenen van zelf bestuur belast zijn met dc toepassing van de liberale beginselen der regeering in het moe derland. Doctor Jameson zeide, dat het volk van Zuid-Afrika bestenul is de Unie succesvol te doen zijn en geloofde dat de Unie een oplos sing der constitutioneele crisis in Groot-Brit- tannië voorstaat op den voet van home rule aan Ierland, Schotland en Wales. Indien zulks met goed gevolg wordt bekroond, dan zou dit de eerste stap kunnen zijn op den weg eener Unie tusschen de vijf Staten: Groot- Brittannië, Canada, Australië, Nieuw-Zccland en Zuid-Afrika. Fisher, premier van het Australische bonds- ministerie, zeide, dat in 's werelds jongste ge schiedenis niets heeft plaats gehad dat zulk een groote uitwerking had als de Zuid-Afri- kaansche unie. Men heeft nu vijf natiën, die bereid zijn samen te werken in zaken van ge meenschappelijk belang, verbonden zijn door onzichtbare banden en zien dat aan alle vol ken recht gedaan wordt Lemicux, Canadeesch minister, sprak over de loyautcit der Fransche Canadeezen als ge volg van vrijheidlievende instellingen en voorzag een gelijk succes der Engelsch-IIol- landschc samenwerking in Zuid-Afrika. Foulds, minister van Nicuw-Zceland, prees de loyale eigenschappen der Hollanders. Lord Devilliers, president van liet Hooge gerechtshof in Zuid-Afrika, legde den nadruk er op, dal er geen enkele wezenlijke ras- moeilijkheid beslaat in Zuid-Afrika, dat nim mer het verkenen van zelfbestuur te schande zal maken. Londen, 4 Nov. Botha, wiens afwezig heid op het banket van gisterenavond een gevolg was van ongesteldheid, zond door middel van de Daily Mail een boodschap aan het Engelsche volk, waarin hij zegt ernstig te hopen en te gelooven dat de harten der Brit ten en Hollanders even zoo vereonigd zullen zijn als hun handen en dat Zuid-Afrika een vreedzaam en welvarend deel van het Brit- schc rijk zal worden. De Financial News, een beschouwing wij dende aan Botha's zendbrief, voorziet een tijdperk van groote industrieelc ontwikkeling in Zuid-Afrika. Allerlei. Henri Dunant heeft bepaald, dat het gek! van den Nobel-prijs, dat hij nalaat, be steed zal worden voor mcnschlievende doel einden in Zwitserland en in Noorwegen, in elk van deze landen voor de helft. Schlüsselburg, 3 Nov. De ijsgang op de Ncwa is begonnen. Konstanlinopel, 3 Nov. De gezond heidsdienst deelt mede, dat er van 28 Octo ber lot 1 November 80 gevallen van cholera en 11 sterfgevallen zijn geconstateerd onder de troepen uit Konstanlinopel, die thans op manoeuvre zijn. OOSrilNDlë. De Smeroe. Het „Soerab. Handels blad" schrijft: Eenige dagen geleden werd de bevolking in dc buurt van dezen vuurspuwend en berg tol zelfs in het Malangsche opgeschrikt door 3 geduchte knallen, die zich echter niet her haalden, waardoor de aanvankelijke onge rustheid week. Een onzer bekenden heeft zich daarna echter de moeite gegeven de Smeroe eens te beklimmen en van hem ver namen wij enkele vermeldenswaardigheden. De Smeroe werkte als gewoonlijk om de 10 15 minuten, zware rookwolken uit den krater spuwende. De vele diepe ravijnen, die zich in de buurt van den krater bevinden, beginnen zich langzamerhand weer te vullen met mod der, zand en steenen, die uit den krater vloeien, terwijl *cen gedeelte van dit uitvloei sel in de Kali Besoeki terecht komt. Deze stroom kan, zoo men weet, geducht spoken. Wat die ravijnen betreft: wanneer, zooals verleden jaar Augustus, zware regens val len, dan bestaat de mogelijkheid dat weer, evenals het vorig jaar, van die ontzettende modder-, zand- en steenenbandjirs plaats hebben, die groote rampen na zich kunnen sleepen. De catastrophe, verleden jaar in het Loemadjangsche, ligt nog versch in het ge heugen. Volgens de bevolking zou bij een volgende ramp Pasirian worden vernietigd; in de eerste twee jaren had men echter niets te vreezen. Kameroverzicht Eerste Kamer. De heer Van V e 1 z e n heeft in de zit ting van Donderdag bericht gezonden, dat hij wegens oudersdomszwakle ontslag neemt als lid der Kamer. Aan de orde was het ontwerp tot rege ling van het Octrooirecht op uitvindingen. De heer De Marees O yens ontwik kelde enkele bezwaren tegen het ontwerp waarvan hij overigens de strekking ttïe- juicht. De heer Waller geloofde dat het ont werp de energie op technisch gebied zal prikkelen. Na verdediging van liet wetsontwerp door minister Talma en den Regeeringscommis- saris mr. Fruin, werd het z. h. s. goedge keurd. De vergadering is verdaagd tot heden elf uur. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 4 Nov. bevat o.m. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen A. J. Kok, we duwe van J. W. Mooyman, te Den Haag, als colieclrice der Staatsloterij benoemd tot notaris te Velp R. Reyers, candidaal-notaris te Arnhemjhr. A. E. H. Roëll, candidaat-notaris te Heemstede; herbenoemd als schoolopziener in het ar rondissement Gorcum L. A. W. Noorduyn aldaar toegekend de eeremedaille in brons van de Oranje Nassau orde aan mej. J. Rale mans, dienstbode bij mej. M. Laane, te Roo- zendaal N.-B. erkend als apostolisch vicaris van Cura sao mgr. M. A. M. Vuyls-teke, titulair Ibis- schop van Tharabris. verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder in de orde van het Legioen van Eer, hem door den President der Fransche Republiek geschonken, aan mr. G. A. P. Bax, advocaat en no taris te 's-Gravenhage benoemd, met ingang van 6 Nov. 1910, hij den Marinestoomvaartdienst tot officier-machinist der 2e klasse, de hoofdmachinisten J. J. Montanus, J. J. van Wijk. W. van der Gaag, C. Ilabich en B. Schurink pensioen verleend aan B. Klein, wed. K. C. Schermers, mr. geweermaker bij het regiment grenadiers en jagers, f 180; M. A. Luyken, wed. M. W. Aarsen, kok bij het militair hospitaal te Venlo, f 175; G. J. van der Spek, wed. J. L. Vermeulen, stoker der 1ste klasse, f 279; E. G. M. Neyman, wed. S. R. Langenberg, ser geant-hofmeester, f 279; vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van ridder 2de klass* (groot-officier) in de Orde van den Leeuw en de Zon van Per/i, aan jhr. J. W. E. de Sturler, beheerder van het land Tjiomas. H. M. de Koningin-Moeder. Reuter seint ons uit Wcenen, d.d. 3 Nov.: H. M. de Koningin-Moeder van Nederland bezichtigde vanmorgen het natuur-historische Ilofmuseum. Des middags werd gedejeuneerd in hotel Krantz, waartoe ook de Nederland - sche gezant was uilgenoodigd. Daarna maak te de Koningin-Moeder een rijtoer in den Prater. Morgenochtend om half negen feist Zij af. Z. K. H. de Prins, Woensdagavond in de Residentie aangekomen, Leeft gisteren op Raadhorst deelgenomen aan het jaarlijksch jachtfeest van St. Hubert, dat gisteren avond besloten werd met een jachtmaaltijd in den restaurant van der Pijl, waarbij Z. K. H. mede aanzat. Voor het verblijf van eenige dagen in het buitenland zal dc Prins den 16. Novem ber van het Loo vertrekken. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal onze regeering niet overgaan tot de erkenning van de republiek Portugal, voordat een blij vende regeering aan het bewind is geko men, hetgeen zeer wel mogelijk niet voor Juni of Juli 1911 zal plaats hebben. De herstemming in Rotterdam V. De niet-officieele cijfers van de herstemming in Rotterdam V voor een lid van dc Tweede Kamer (vacalure-mr.De Jong) zijn: Aantal kiezers 7831. Uitgebracht 5251 stemmen. Van onwaarde 35 stemmen. G. J. de J o n g h (Lib.) 2752 stemmen. II. Ch. Vegtel (A.-R.) 2464 stemmen. Gekozen de heer G. J. deJongh (Lib.) In 1909 werd de a-r. mr. de Jong in dit dis trict gekozen met 3115 stemmen, tegen 2657 op den v.-d. mr. van Raalte. De Raadhuisquaestie. In ant woord op een vraag van den heer Vliegen in den Amsterdamschen Raad, „hoe het staat met de Raadhuis-quaestie", antwoordde wet houder mr. Van den Bergh, dat een voor dracht in bewerking is, die binnen betrek kelijk korten tijd den Raad bereiken zal. Naar wij vernemen gaan Burgemeester en Wethouders in de ontwerp-voordracht, zoo als ze thans met de Bijstandcommissie be handeld worden zal, van de gedachte uit, dal hel gemeentebestuur moet trachten weer 1 de vrije beschikking te verkrijgen over het Paleis-Raadhuis aan den Dam, ten einde daar de zetel van het stadsbestuur, de kern der secretarie te vestigen. Daartoe zouden B. en W. machtiging be hoeven van den Raad, om zich met de Re geering in verbinding te stellen, maar B. en W. wenschen dit te doen onder het aange ven van het bedrag, dat Amsterdam beschik baar stellen wil als bijdrage in de kosten van een nieuw koninklijk paleis, en onder aan bieding tevens van het terrein, waarop dit paleis zou kunnen verrijzen; als zoodanig zouden B. en W. het sportterrein achter het Rijksmuseum willen aanwijzen. Gaat de Bijstandscommissie met dit voor nemen accoord, dan kan in dezen geest spoe dig een voordracht aan den Raad worden verwacht. Ter vervanging van den kapitein M. Ty- doman is, bij het 1ste reg. infanterie te As sen, de kapitein N. J. Lavaleije bestemd. De 1ste luit. W. F. Sillevis, overgeplaatst van het 2de naar het 1ste reg. vesting-artil lerie, is ingedeeld te Utrecht. J a c. U r 1 u s. Jac. Urlus is uitge- noodigd om in 1911 bij dc Bayrcuther Wag ner uitvoeringen mede te werken. Hij zal de Siegmundpartij vertolken. J a v a-c o m i t Op Donderdag 17 No vember a.s. hoopt het Ja va-comité in het American-hótel te Amsterdam zijn 55e jaar vergadering 4e houden. In de morgen-vergadering zullen de ver schillende verslagen worden uitgebracht en hebben de afgevaardigden de gelegenheid daarover het woord te voeren, 's Middags houdt ds. W. T. Breijer, predikant te Batavia, met verlof hier te lande, een referaat over: „Dc Indische kerk van vroeger en nu en de Zending". In 'l begin van de volgende maand viert de Amsterdamschc Zusbertkrans van het co mité haar gouden feest, en houdt ter gelegen heid daarvan een bazar. De netto-opbrengst zal dan als feestgave in de bovengenoemde jaarvergadering worden overhandigd aan hel bestuur. Centrale Werkgever s-R i s i- c o-B a n k. Onder leiding van den voorzitter van het college van commissarissen, den heer jhr. mr. W. F. van der Wyck, werd gisteren te Amsterdam de jaarlijkschc algemeene ledenvergadering gehouden. Nadat door dc commissie tot nazien van de balans en rekening en verantwoording over 1909, bij monde van den heer II. Th. Cox, verslag was uitgebracht, werd dc belans en rekening en verantwoording, alsmede hei jaarverslag goedgekeurd. De president-directeur, mr. II. P. L. C. de Ivruyff Jr., hield eene gebruikelijke rede over „Het verleden en de toekomst der Centrale Werkgevers Risico-Bank". Als commissarissen werden herkozen de hceren: S. C. J. Ileerma van Yoss, te Leur; J. Leis, te Rotterdam; mr. dr. I. A. van Royen, burgemeester van Zwolle, te Zwolle. Tot leden der commissie tot nazien van de balans werden herkozen de hoeren Jan B. Blijdenstein, te Enschedé; II. Th. Cox, te Am sterdam; I'. Fenlener van Vlissingcn, te Hel mond. De laatstgenoemde werd gekozen in de pkidts van den heer N. van Lookeren Cam pagne, die zich niet herkiesbaar had gesteld. II et Paleis' op den Dam. De Bond van Nederlandsche architecten heeft in zijn le Rotterdam gehouden vergadering be sloten, dat het bestuur het volgend adres aan II. M. de Koningin zal indienen: „Reeds sedert geruimen tijd, doch allengs meer bewust en krachtig, wordt de wensclic- lijkheid gevoeld en betoogd om het thans als Koninklijk verblijf in gebruik zijnde stadhuis aan den Dam te Amsterdam weder voor zijn oorspronkelijk gebruik te bestemmen. Een dér gevolgen daarvan was het onderzoek des wege door het Amsterdamsche Gemeentebe stuur ingesteld waaruit is gebleken dat het gebouw nog evengoed als in den stichtings tijd aan die bestemming kan beantwoorden; „de overtuiging dat Uwer Majestcits krach- lig streven zoowel op kunstzin cti beschaving als op geluk, vrede en welvaart van het volk is gericht; „de overweging dat de werkzame kracht slechts dan ten volle van een kunstwerk kan uitgaan als liet in overeenstemming met zijn oorspronkelijk doel en sticL.mgsmotief wordt gebruikt; „de zekerheid dal een rijke bron van lee ring weder onder het bereik van hei volk zal worden gcbrachT; en dc opwekkende kracht van dit grootste kunstwerk uit den tijd van groote groeikracht van het Neder landsche Volk, zijn invloed op het levende en toekomstige geslacht niet zal missen; „geven aan de vereenigingen wier streven het is den kunstzin van het Nederlandsche Volk te bevorderen en den velen die in den ontwikkelden kunstzin het teeken van ware beschaving erkennen, de vrijmoedigheid aan Uwe Majesteit eerbiedig le verzoeken, dat gene tc doen wat reeds de uitgesproken be doeling was van Z. M. Willem I. liet thans lot Koninklijk verblijf ingerichte Raadhuis aan den Dam, weder voor zijn oorspronke lijke bestemming beschikbaar tc willen stel len". Aan de algemeene kunslvcrcenigingcn in Nederland zal worden verzocht gezamenlijk dit adres te steunen. Het Neder 1. Paviljoen. Naar aanleiding van de berichten omftrent den verkoop aan België van het Nederlandsch Paviljoengebouw op de Brusselsche tentoon stelling, is gebleken dat de onderhandelingen betreffende cventueelen verkoop geheel zou den moeten gaan buiten de Ned. regeering of het commissariaat-generaal om. Immers zijn het de te Amsterdam ge vestigde aannemers van den bouw, de heeren Reyndcrs en Van 't Einde, die na sluiting der tentoonstelling de beschikking over het Pa viljoen krijgen, krachtens een met het tcn- toonstellingsbestuur aangegane overeenkomst waarbij zij zich o.a. verbonden hebben hot terrein in zijn vroegeren staat weer op te leveren tegenover de verplichting van de an dere zijde om u'iti hel gebouw in eigendom af te staan. De indijking der Lauwer zee. Nu bij de Regeering bezwaar bestaat, mede te werken tot de indijking der Lauwer zee, hebben de besturen der beide groote wa terschappen „Hunsingo" en „Westerkwartier" besloten, Gedeputeerde Staten van Groningen uit te noodigen een onderzoek te doen instel len naar de beste oplossing van het afwate- ringsvraagstuk dezer beide kwartieren. Die oplossing meenen deze waterschapsbe sturen te moeten zoeken in de richting van stoombemaling op de Lauwerzee of van eene nieuwe natuurlijke afwatering, hetzij bij de bocht van Watum achter Spijk, hetzij te Delf zijl, in welk laatste geval het waterschap „Fivelingo" mede in het plan zoude worden betrokken, waartegen, naar men meent, te minder bezwaar bestaat, omdat alle drie ge- noemide (waterschappen hetzelfde boezem- peil hebben. (L. Ct.) Een redddingboot voor on- derzeesche oorlogsschepen. De heer M. Reyngoudt, te Ierseke, die meent een reddingboot voor ondcrzeesche oorlogssche pen te hebben uitgevonden, heeft naar de „Nieuwe Zecuwsche Courant" meldt van hel Fransche ministerie van Oorlog bericht ontvangen, dat zijn uilvinding in handen is gesteld van een commissie van onderzoek. Eerst had de heer Reyngoudt zich tot het Nederlandsche ministerie van Oorlog gewend maar blijkbaar zonder succes. VLIEGEN. Als een bewijs, dat de luchtvaart voor velen een attractie is, kan wel dienen, dat bij het bestuur der Eerste Nederl. liegvereeniging, ruim 70 aanvragen zijn ingekomen (waaronder ook van dames) om toegelaten te worden als leerling(e). (N. y. d. D.) Eene frankeermachine. Er is een automaat bedacht, welke ons den posit- zegel geeft, dien wij voor een brief noodig hebben, hem vochtig maakt en stevig op hel couvert drukt en dit dan ons bovendien nog in de hand schuift. Ook houdt hel toestel nauwkeurig aanteekening van het aantal ge bruikte postzegels van elke soort. Raken dc postzegels ongeveer op, dan geeft de auto- maal een knorrend, hongerig geluid. De sleu tel tot het inwendige van de machine berust bij den patroon. Hier is wel het systematische en daarbij nauwkeurig gecontroleerde op dc spits gedre ven Men begrijpt dat dit niet een toestel is voor particulieren of kleine kantoren. Reeds het feit, dat op deze wijze tusschen 2500 en 3000 brieven in het uur gefrankeerd kunnen wor den, spreekt van groote ondernemingen, maar van deze zijn dan ook reeds eenige bijv. het kantoor Pathé frères met voldoening aan het werk met dezen bijna menschel ijken auto maat. Zijn naam is „Poko", wat eene samentrek king is van den vollen Duitschen naam „Por- to-Koniroll und Brieffrankicrmachinc". Nederlanders noodig. Men scl i ijft uit Kaapstad aan de N. Ct.: Er wordt druk geadverteerd om een steno graaf die Hollandsch in kortschrift kan op nemen. Zoo'n man bestaat in heel Z.-A. niet. De Engelschen, die Hollandsch geleerd heb ben en stenografie goed verstaan, durven 't niet aan, ook niet als ze Nederlandsche ste nografie kennen (één is er zoo). Voor hen is er le veel verschil tusschen het Kaapsch en 't Nederlandsch. Een Nederlander is hier de aangewezen persoon. Doch als gezegd, er is niemand. En toch zal ons parlement er een noodig krijgen. En aan elke groote Engclsche courant zal een Nederlander, die shorthand kent en vlug werkt, gemakkelijk geplaatst worden, vooral als hij ook op de typewriter terecht kan. Centrale Regelings Commissie voor Volksstemmingen. Bekend zijn de proefstemmingen die reeds te Dinxpcrloo, Stee.nwijk, Glanerbrug, St. Pancras, Hengelo o (O.), Smallingerland, de dorpen aan de Lanigedijk en Enkhuizen ge houden zijn. Thans is ook weer zoo'n stemming ge houden in Beverwijk. De uitslag was dat er van de uitgereikte stembiljetten, ten getale van 3157, 3053 wer den uitgebracht. Van onwaarde waren er 31, blanco 315, zoodal het aantal geldige stemmen 2707 bedroeg. Van deze verklaarden zich 61 voor onbe- perkten drankverkoop, 331 wilden handha ving van den huldigen toestand, 866 ver klaarden zich voor vermindering, terwijl 1 4 4 9 of ruim 53 de drinkgelegenhe- den geheel wilden laten verdwijnen. Staking geëindigd. Het arbeids conflict aan de Creosoteerfabriek der firma C. Gips Cz., te Dordrecht, is als geëindigd le beschouwen. De losse arbeiders ontvingen gingen niet meer aan den arbeid. ..an de „Ameland" wordt thans met vast personeel gewerkt. (D. Ct.) A n 1 i-m i 1 i t a i r i s m e. De aiïti- militairist D. K., als milicien-stukrijder van 1909 ingedeeld bij het 2de reg. veld-art. te Leiden, is thans weder in het Huis van Be waring le 's Gravenhage ter beschikking ge steld van den auditeur-militair om voor de derde maal wegens dienstweigering voor den krijgsraad terecht te staan. Hij onderging deswege reeds 4 maanden cn 8 maanden militaire gevangenisstraf. Een bclangrij"kc rechtszaak. De „Tel." meldt: Den 27en September 1H10 is te /.andvoort, waar hij een villa bewoonde, plotseling ge arresteerd zekere P. W., particulier, te Hil versum, en aldaar gedomicilieerd. De heer \V. werd naar het Huis van bewa ring te Haarlem overgebracht. Daar werd hem meegedeeld, dal de minister van justitie, op verzoek van den minister van koloniën, zijn arrestatie had gelast. Per telegram was de inhechtenisneming door den directeur van justitie te lialavia ge vraagd, op grond, dat de raad van justitie te Soerabaja de onmiddellijke arrestatie van W., die van oplichting werd verdacht, had be volen. De heer W. was met die tegen i.em te Soe rabaja ingediende aanklacht niet geheel en al onbekend. Er was reeds lang een civiel proces loo- pende óver aandeelcn eener suikerfabriek te Probolingo, in WVs bezit, en over den invloed door hem, met aanwending van "aandeelen, als toeziende voogd, le zijner beschikking, op een aandeelhoudersvergadering dier suiker onderneming, te Probolingo gehouden, uitge oefend. In dat proces was mr. Nauta, te Utrecht, W.'s advocaat. De bijzonderheden dezer civiele procedure kunnen, als zijnde ge heel van particulieren aard, achterwege blij ven. Dat dit civiele geding evenwel van bui tengewoon belang is, blijkt uit de omstandig heid, dat de oud-minister van justitie, mr. J. A. Loeff, voor dat proces in den afgeloopen zomer expresselijk naar Indië is vertrokken en daar, in afwachting van den verderen loop van het geding, nog vertoeft. Terwijl dit proces loopende was, werd de heer W., tijdelijk vertoevende in zijn villa te Zandvoort, aldaar den lOen September jl. op gezocht door den inspecteur van politie aldaar. Deze deelde W. mee, dat oij den raad van justitie te Soerabaja tegen hem een aanklacht van diefstal van een tiental aandeelcn van ae suikerfabriek Wono Langan, te r robolingo, en van de oplichting van 200 aandeelen van de suikerfabriek Wono Aseh, eveneens te Probo lingo, was ingediend. Na overleg mei zijn raadsman te Utrecht liet de heer W. de zaak op haar beloop, met het gevolg, dat 22 September zijn arrestatie volgde. De familie van den beklaagde nam, voor deze strafzaak, eenige dagen na de arres tatie, naast mr. Nauta, als rechtskundig raads man mr. L. W. van Gigch, te Amterdam. De beide advocaten van W. bezochten den minister van justitie, om Zijne Excellentie over de plotselinge arrestatie te spreken en hem te vragen, op welken grond die was be volen. Want niettegenstaande het feit, dat de be klaagde toen reeds, tijdens het bezoek van dc advocaten aan den minister van justitie gedurende eenige dagen in ue voorloopigc hechtenis vertoefde, was hem geen enkel stuk beteelcend, waarin de gronden waren vermeld, waarop het gerechtelijk vonnis, strekkende tot onmiddellijke inhechtenisne ming vaij. den verdachte, steunde. De minister van justilie kon niet anders mecdeelen, dan dat telegrafisch door de In dische justitie 's mans onmiddellijke arresta tie was verzocht, hij aan dat verzoek, hem door „Koloniën" gedaan, gevolg had gegeven en de op de arrestatie betrekking hebbenac stukken moesten worden afgewacht. Tevens deelde Z.Exc. aan de advocaten van den beklaagde mede, dat 't zijn voorne men was zoodira dc stukken waren gearri veerd, W. als gevangene naar Soerabaja te laten overbrengen. De advocaten hebben toen, in verband met de onregelmatigheid, dal den beklaagde, in voorloopigc hechtenis, niet binnen 24 uur het vonnis was beteekend, waarin de beweeg redenen der inhechtenisneming waren ver vat, een juridisch protest opgesteld, waarin zij hun bezwaar inbrengen tegen deze niet- beteekening binnen 21 uren na de arrestatie, en de rechtmatigheid betwisten van het laten overbrengen van een Nederlander als gevan gene naar Indië, om daar voor den straf rechter terecht te staan. Behalve dit, bij den minister van Justitie ingediend protest, hoeft bovendien de verde diging per exploit den minister van Justitie doen welen, dat Z.Excellentie met zijn per soonlijk vermogen aansprakelijk wordt ge steld voor alle schade, die voor W. uit diens onregelmatige inhechtenisneming zal voort vloeien. De minister van Justitie heeft blijkbaar geen termen gevonden, om dit protest en dit exploit iels te doen of na te laten. W. bleef in voorloopigc hechtenis en eerst op het eind der vorige week is hem hei stuk betee kend, waarin zijn arrestatie wordt gelast. Wel heeft de justitie het verbod, aan den bankier van beklaagde, door haar gedaan, om niemand tot de safe van W. toe te laten, opgeheven, en zijn door de familie van W. de aandeelen, waarover het civiele e.n het straf proces loopt, bij de justitie le Utrecht gedepo neerd, doch bij 's ministers voornemen, om W. als gevangene naar Indië te doen over brengen, is Zijn Excellentie gebleven. Den beklaagde is ter kennis gebracht, dat hij, op 's rijks kosten, als gevangene cn in de 4c kl. van een vrachtboot, naar Indië zal worden overgebracht. Hem wordt ook de ge legenheid geboden per le klasse en per mail- stoomer te gaan, op eigen kosten, mits hij dan ook betaalt een retour voor zijn bewa kers en de kosten van het verblijf dier ge leiders in Nederlandsch-Indië. De familie heeft nu den verdachte door prof. Pel laten onderzoeken, met dit gevolg, dat de professor het overbrengen van W., met hel oog op diens gezondheidstoestand, niet toelaatbaar acht. Ook dat is ter kennis van den minister van Justitie gebracht, die nog een beslissing in dezen moet nemen. Het groote, algemeene belang van deze zaak zit daarin, dat betwijfeld wordt, of met W. wel zóó is gehandeld als de wet toelaat en of het mogelijk is, eveneens op grond van dc Nederlandsche wetten, een beklaagde naar Indië te doen overbrengen, om hem daar voor de justitie te geleiden. Inmiddels heeft mr. Van Gigch plaats be sproken op dc „Rembrandt" en zal hij den lOen November a.s. met dit stoomschip van Genua naar Indié vertrekken, om tc Soera baja de belangen van zijn cliënt te gaan be hartigen.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2