BULLIVANT's HOOGERWERFF Co„ kan wedijveren met de beste Amerikaansche; staat onder controle van Dr. van Hamel Roos en Harmens te Amsterdam. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÈN. Dames- Hoeren- Kindsrschoeisel C. H. DE JONG, Hof 38. Bloembollen. S.M.PEREL, shir.PÉcnre, Naar Zuid- en Oost-Afrika per Ünion-Castle lijn. ZINGENDE VOGELS Buigzaam Staaldraadtouw. Kinderdijk en Vlaardingen. Het Nederlandsch Operette-Ensemble, Een Wals-Illusie Het Fraaie Boek DE KOENE WOUDLOOPSTER De Rivalen. De kokend-water-moord. Van de behandeling der bekende zaak van moordaanslag op mevrouw Winia, wo nende op de Nicolaas Witsenkade, die thans door de 5de Kamer der A'damsche recht bank zal worden berecht, volge hier nog dit: Ongeveer kwart voor elf werd de beklaag de, l'ieter Ronnner, een 24-jarig onverschil- lig jongmensch, en hot dienstmeisje Imke Beetsma, door Rijksveldwachters de rechts zaal binnengeleid. Imke Beetsma, 21 jaar oud, is een zeer ten ger meisje, die blijkbaar zeer nerveus was. Allereerst werd Pioter Hommer gehoord. Hij verklaarde, dat Impkc hem herhaaldelijk had medegedeeld, dat er bij haar mevr. geld te stelen was. Ze had er aan toegevoegd, dat de juffrouw zeer bang was, zoodat hij haar maar moest doodsteken. Bek), vertelde, dat hij altijd voor haar aanbod had be dankt. De president wees den bekl. er op, dat hij in den nacht van 25 op 26 Februari in het huis van mevr. W. is geweest, terwijl ZEd. Achtbare opmerkte, dal de verklaringen van bekl. geheel in strijd zijn met het proces verbaal der politie. Uit het verder verhoor bleek, dat Pieter Ronimer Impkc 's nachts met een pan dam pend water naar boven had zien gaan en gezien had, dat Impke heet water over mevr. W. had uitgestort. Hij had zulks nog willen voorkomen, waardoor hij zelf het warme water over een zijner armen kreeg. Toon beklaagde het huis verlaten had, werd hij kort daarna gearresteerd. Impkc werd hierna in verhoor genomen. Ze verklaarde, dat ze Rommer in den avond vain 25 Febr. bij zich had ontvangen. Ze deelde mede, dat er 's middags een heer, om den huissleutel was geweest. Ze had dien afgestaan, wal de president zeer vreemd vond. 's Morgens tegen half zeven was I. ontwaakt en zag ze dien heer uit de kamer van mevr. W. komen, die een nog dampende pan op de mat in de gang zette. Volgens haar, had die heer haar toegeroepen, dat ze f 300 kreeg als'ze de pan zou aanpakken. Ze had dit dadelijk ge daan. De getuigen hebben alleen P. zien weg- loopen. Impke's zenuwachtigheid was geheel geweken, ze antwoordde op alle vragen met een kalm overleg. De doctoren v. Dongen en Schoo brachten daarna rapport uit over de lijkschouwing. Volgens deze is mevr. \V. hét slachtoffer geworden van de gevolgen van uitgebreide brandwonden van den 2en graad. De dames N. van den Muyzenberg en A. van Vladeracken, verpleegsters in het Wil- helmina-Gasthuis werden gehoord. Mcj. Van den Muyzenberg hoorde mevr. Winia alleen zeggen: „hoe is het mogelijk, dat iemand zoo iets kan doen". Aan mej. Van Vladeracken zeide mevr. Winia, dat twee mannen v-oor haar bed hadden ge slaan. Over het houden van een prop in den mond heeft zij lal getuige niet gesproken. De getuige deskundige J. de Groot, arts in hel Wilhelmina-Gasthuis, bevestigde dat de huid van mevr. Winia er met lappen bij hing. liet waren brandwonden, die blijkbaar ontslaan waren door een zeer warm vocht. Zij besloegen een derde gedeelte van het lichaam. Mevr. Winia verklaarde aan ge tuige deskundige niet precies te weten hoe liet gebeurd is, maar dat het waarschijnlijk twee inbrekers waren geweest. De heer W. Th. S. Snieder, die in den .ochtend van 26 Februari als noodhulp-lan taarnopsteker in de buurt van de Nicolaas Witsenkade dienst deed, verklaarde her haaldelijk „moord!" te hebben liooren roe pen. Hij begaf zich onmiddellijk naar de Nicolaas Witsenkade en zag daar uit het raam der 3e verdieping van perceel no. 6 een vrouw met loshangende haren en in witte nachtjapon hangen. „Gasfitter," riep ze, „kom naar boven, „er zijn dieven en moordenaars!" Getuige wenkte, dat hij voor de deur zou blijven staan. En terwijl hij daar stond, zag hij een jongen man de deur uitkomen; deze werd uitgelaten door een vrouw In wat onderlijf en met bloote ar men. De deur werd halverwege geopend. In de vrouw herkent hij Imke De man, die de deur uitkwam, waS be klaagde Rommer. Hij hoorde hem hij het ver laten der woning zeggen: „het is in orde, het is afgeloopen." Nadat nog twee getuigen waren komen verklaren, dat ze bekl. Rommer de woning zagen verlaten, verscheen de agent van po litie F. II. Castelijn als getuige. Hij schelde aan en mevr. Winia trok hem open. Met ze kerheid kon hij zeggen, dat het niet bekl. Beetsma was, die opentrok. Bekl. Beetsma kwam toeloopen en riep: „God, mevrouw, wat is er toch gebeurd. Ik kan er toch niets aan doen." Mevrouw sprak getuige van twee perso nen, die haar een prop in den mond duw den. Agent II. Henrich verklaarde, dat mevr. Winia hem sprak van gemaskerde mannen en van het duwen van een prop in den mond. Een prop heeft hij in de woning niet kunnen vinden. Dr. Schoo verklaart, desgevraagd, dal het zeer wel mogelijk is, dat de vrouw, na de brandwonden te hebben bekomen, nog naar de trap is geloopen om de deur open te trekken. Een gansche reeks agenten, die onmiddel lijk na het misdrijf zich met de zaak heb ben bemoeid, leggen thans hun verklaringen ai', die weinig nieuws bevatten. Een hunner deelt mede, dat mevrouw Winia, zoo ver brand als zij was, nog in haar kasten en op haar toileHafel heeft nagezien, of ze ook iets van haar sieradiën en geld vermiste. Een ander verhaalt, hoe hij den beklaagde R. heeft gearresteerd. „Laat me los!" riep deze, „ik heb het niet gedaan, die meid heeft het gedaan!" Dezelfde agent heeft ook Imke gearresteerd; hij kreeg tegen haar het eerste vermoeden, toen hij op de dien&lbo- denkamer de pan, waarin bet kokende wa ter was geweest, had gevonden; die pan was toen nog warm. Toen de agenten aair stallen maakten om haar weg te brengen, riep zij: Mevrouw, ben ik niet den heelen nacht bij u op de slaapkamer geweest? Maar onmiddellijk herstelde zij zich, cn sprak tol haar meesteres, die het nog steeds uitjam merde van de vreeselijke pijnen, welke zij leed: Houdt u maar kalm, mevrouw, ik kom gauw terug!, waarop deze antwoordde: Ja, kom gauw terug, want ik heb hulp noodig. Nog verklaarden alle agenten, dat in de slaapkamer van mevr. Winia een tweede bed stond, dal onbeslapen was. De agent, die de meid op het politic-bu reau heeft moeten bewaken zegt, dat zij eerst zat te huilen, maar dit was blijkbaar komedie, want even daarna zat zij te zin gen. Gedurende de gehecle zitting loonde zij trouwens niet de minste ontroering, en zat maar schaamteloos om zich heen te kij ken. De inspecteur van politie, de heer Bak ker, heeft aan beklaagde R. het eerste ver hoor afgenomen. Hij geeft toe geen tijd te hebben gehad om aan dezen beklaagde de processen-verbaal van zijn verhoor voor te lezen, doch verzekert met groote beslistheid, dat R. inderdaad heeft verklaard, dat hij wist met welke bedoeling linke B. het heete water naar hoven heeft gebracht. Hij ont kende echter thans met heftigheid dit vroe ger verklaard te hebben. De president, mr. Witsen, wees hem erop, dal hij voor den commissaris dezelfde verklaring heeft afge legd. Uit de mcdedeelingen van dezen politie- inspecteur blijkt nog, dat de armband «van mevrouw Winia gevonden is in een latafel op Imke's slaapkamer. Hoe die armband daar gekomen is, zegt deze niet le welen. De zitting werd daarna geschorst tot Vrij dag a.s. '—Moord t e D e W ij k (Dr.). Voor de rechtbank te Assen is behandeld de zaak te gen L. v. d. B., 20 jaar, te De Wijk," beschul digd van moord op Hendrikje Dekker, dienst bode bij den landbouwer J. L. Nijsingh. Hen drikje had verkeering met beklaagde, maar had die afgebroken. Uit nijd daarover bracht hij haar zooals wij indertijd meldden Zondagmorgen 12 Juni j.l., onder melktijd, met een mes een diepe halswond loc, welke den dood tengevolge had. In deze treurige zaak waren acht getuigen gedagvaard, waar onder twee genecsltèercn als deskundigen. Verdediger was mr. A. Klockers te Assen. Het O. M. eischtc, onder verzachtende om standigheden, zes jaren gevangenisstraf. *-r Brandstichtin g? De Haagschc rechtbank heeft heden IJ. A. A. uil Sasscn- heim, vrijgesproken van de hem ten laste ge legde brandstichting. De diefstal in het Palace- II t e 1. Voor de Haagsche rechtbank stond gisteren terecht A. M. A. II., een jeugdig kantoorbediende, in dienst bij de Expl. Mij. Scheveningcn, tegen een honorarium van f 30 per maand met kost en inwoning, ver dacht van in vereeniging met een Duitscher uit een brandkast in het Palacc-hötcl een bedrag van ongeveer f 20,000 le hebben ont vreemd. Toegang tot de brandkast had men verkregen door een sleutel, die in een les senaar was geborgen, waarop een sleutel paste dien zij in him bezit hadden. Bekl. be weerde, door den Duitscher lot den diefstal te zijn aangezet. De Duitscher, hier afwezig, had daarentegen in een brief de schuld op bekl. geschoven. Het O. M. eischte 3 jaar gevangenisstraf tegen beklaagde. Mr. Lieftinck pleitte verzachtende omstan digheden, ook op grond dat het grootste gedeelte van de geldswaarde op f 175 na in 't bezit van bekl. was gevonden hij de inhechtenisneming te Keulen, cn op grond van de verleiding, waaraan beklaag de had blootgestaan, ook omdat de diefstal zoo gemakkelijk was gemaakt. K o 11 h e k v r ij g e s p r o k e n. De le kamer der Amstcrdamsclie rechtbank heeft den heer II. Kolthek Jr., die terecht stond wegens „opruiing" lol hel openlijk met ver eende krachten „plegen van geweld" in een op 1 Mei j.l. in „Plar.cius" gehouden ver gadering, vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De eisch van het O. M. was 3 maan den .gevangenisstraf. De Spaansphc schatgravers hebben een andere wijze van "Werken gekozen. Ze zitten nu niet meer in de gevangenis, maar heb ben een verren bloedverwant van u ontdekt, van wie ze een valsche overlijdensacte, af schriften van testamenten enz. toezenden. Die bloedverwant heeft u een som geld vermaakt, als gij de zorg voor zijn kind op u wil nemen. Als ge nu de reiskosten voor dat kind stuurt, zijt ge het geld kwijt en hoort natuurlijk niets meer van dien Spaanschen vriend. Avonturiers. Twee Amhemsche jongens van de vlakte, nuchtere kereltjes van 11 en 15 jaar, verlieten stiekum de ouderlijke woning. Zonder centen? Neen met geld op zak, want een der snuggers ging naar een kennis van zijn vader om zes gulden te lee- nen. Die goeie kennis was gek genoeg, ze te geven. Het tweetal pakte nu zijn biezen en lieten Arnhem de hielen zien. Zondag reisde een der vaders het duo achterna. Een der twee schijnt liet tot Zwolle ge bracht te hebben, waar hij door de politie werd opgepikt. Van Zwolle is hij weer naar Arnhem teruggebracht. School- en Kerknieuws. Intree-rede van Prof. F. K. Th. van 11 e r s o n w. i. Gisteren aanvaardde de heer prof. F. K. 'Th. van Iterson, w. i., het ambt van hoogleeraar in de toegepaste mechanica, aan de Technische Hoogeschool te Delft, met het uitspreken cener openbare rede, getiteld „De beteekenis van de leer der sterkte-berekeningen bij het tot stand brengen van ijzer-constructies en haar waarde voor de vorming van den ingenieur." De opening der neurologische kliniek. Gisterenmiddag had te Amsterdam de openingsplechtigheid plaats van het fraaie gebouw, dat volgens plannen van den architect H. Bonda ver rezen is aan het Valcriuspleïn cn dienst zal doen als neurologische kliniek. Vele genoodigden waren in de collegezaal van de kliniek aanwezig, waar prof. L. Lindeboom uit Kam pen, voorzitter der Vereeniging voor de verzorging van Krankzinnigen, met een toespraak de plechtig heid opende. Daarna werd het woord gevoerd door prof. dr. L. Bonman, hoogleeraar in de psychiatrie aan de Vrije Universiteit, die als directeur der neu rologische kliniek zal optreden. De vereeniging Thugatêr heeft aan den Amstcrdamschen gemeenteraad bij adres sen verzocht, ook voor bevoegde onderwijzeressen de gelegenheid open te stellen, om aan een ge mengde school als waarnemend hoofd op te treden en om mee te dingen nar eenc betrekking aan de gemengde scholen voor m. u. 1. o., te Amsterdam. Het bestuur van Middengewest der S. D. A. P. te Utrecht zal Zondag 6 November a.s., des morgens ten 11 ure eene groote openbare vergadering houden in de groote zaal van het Park Tivoli aldaar, ten gunste van het Volks-pelitionnement, war als sprekers zullen optreden de heeren Frank van der Goes, lid Van het partijbestuur der S. D. A. P. en F. L. Ossendorp, voorzitter van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Alle vereenigingen uit de prov. Utrecht, welke aan de betooging voor het algemeen kiesrecht te Amsterdam hebben deelgeno men, zijn uitgenoodigd. De meeting zal wor den opgeluisterd door muziek en zang. Voor de arrondissomenls-rechthank te Utrecht had zich Donderdagmorgen te ver antwoorden de heer E. I. E. B., van beroep electro technisch ingenieur, wonende te Over- veen. Hem werd ten laste gelegd in den middag van den 26en Juli van dit jaar, omstreeks 4 uur, op den weg van Amersfoort naar Oud- Leusden zoo snel met een automobiel en zoo onvoorzichtig te ihebben gereden, dat een meisje, W. J. v» K., komende uit de naburige school, werd aangereden, welk feit den dood tengevolge had. Nadat itwee geneeskundigen waren ge hoord, die den dood van het slachtoffer toe schreven aan hel ongeluk, had het verhoor van beklaagde plaats. Het liep voornamelijk over de vraag, hoe snel deze gereden had en of hij niet had kunnen vermoeden, toen hij verschillende kinderen tegenkwam, dat er een school uit ging. Beklaagde zed, dat hij zijn snelheid eerst weer liad aangezet, n a d a t hij enkele kinde ren gepasseerd was, en voor 't meisje, dat plotseling .op zeer korten afstand den weg nog wilde oversteken, niet tijdig genoeg meer sloppen kon. Hij had nog zijn wagen naar links gewend (het meisje stak nl. den weg, die aan beide zijden door zeer breede plas sen was begrensd, van rechts naar links over) doch het hleek le laat. Enkele getuigen, die den auto hadden ge zien, beweerden dat zijn snelheid overdre ven groot was geweest, anderen, di.e mee hadden gereden, verzekerden het tegendeel. De hoofdonderwijzer der school, waar het meisje uitkwam, verklaarde, dat de school vanaf den weg niet zichtbaar was en ook, dat het hek, waaruit de kinderen kwamen, slechts op zeer geringen afstand was op te merken. Bovendien konden slechts zeer wei nigen de school hebben verlaten. Drié deskundigen werden gehoord, die al len beweerden dat beklaagde gedaan had, wat hij in zulk een geval doen kon, en bo vendien dat de snelheid niet groot kon zijn geweest, daar anders de automobiel ontegen zeggelijk geslipt was hij het plotselinge rem men. De off. van justitie eiischte na al het ge hoorde vrijspraak. Toch vond hij beklaagde gedeeltelijk verantwoordelijk voor den dood van het slachtoffer. De verdediger, mr. Ilaersolte, wees op be- klaagde's blank automobiel-register, nog nooit had hij in de 6 jaar, dat hij reed, eenige be keuring of ongeval geliad. Uitspraak 10 November a.s. De ballon Rotterdam is gisterenmorgen om 10 u. 55 opgestegen te Zeist en is geland om 1.37 l, Deldenerbroek. Bij Delden werd de grootste hoogte, 2800 M., bereikt. In plaats van wijlen den heer II. N. baron Schimmelpenninck van der Oye is tot rentmeester van hel Kroondomein benoemd de lieer jhr. mr. dr. J. M. van Haersma dc With le Apeldoorn. Uit goede bron vernemen wij, dat het veel genoemde, vroolijké blijspel „Hotel De Poes", dat reeds meer dan vijftig malen ach tereen te Amsterdam is opgevoerd, ook in Amicilia zal worden vertoond en wel ver moedelijk op Zaterdag 12 November. Volgens het oordeel, dat wij in Haagsche bladen lazen, moot het een zeer vermakelijk blijspel zijn, dat door het gezelschap van den heer Jacques Sluijters, waartoe verschil lende bekende tooneelspelers(sters) behooren, met groot animo wordt gespeeld. lieden avond wordt in Amicilia een concert gegeven ten behoeve van de nage lalen betrekkingen van den loodgieter, die on langs door een noodlottig toeval het leven verloor. De uilvoering wordt gegeven door de Amersf. Muziekverccniging, directeur de heer Jochems. Men bericht ons, dat het bestuur der Afd. Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies zal trachten tegen half Januari een muzikale soirée te houden ten bate van de kas der afdeeling. Naar wij echter vernemen, is er reeds een andere liefdadigheidsvoorstelling voor de eerste helft van Januari in voorbereiding en zal de bovenbedoelde dus wel in de tweede helft of later moeten plaats hebben. Naar wij vernemen, zal er Woensdag worden gevlogen te Ede en vandaag over acht dagen le Soesterberg, op het terrein van de firma Yerwey en Lugard. Telegrafisch Weerbericht. Kaar waarnemingen in den morgen van 4 November 1910. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste stand 760.3 te Seydisfjord; laagste stand 735.2 le Riga. Verwachting tol den avond van 5 Nov.: Meest matige wind uil W.-richtingen, zwaar bewolkt Waarschijnlijk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Voorbanden een ruims keuzo: vanaf di goedkoopst tol da fijnste soorten Speciaal ingericht tot het leveren van schoenen voor ge brekkige ot gevoelige voe ten, in alle prijzen en kwaliteiten. N. B. Reparatie wordt spoedig geleverd Aanbevelend, Zendt postw. ran f 2.60 en U ontvangt franco huis, 260 «tuks, aantal en aoort zelf te kiezen, uit Tulpen, ink. in dubb. Haorltsin. Croeuisin, Montbretia'e, Anemonen, Ranunksls Izla'i, blauwe en witte Druifjes, 100 ituki f 1.25. KLEUVER, Velzen. Beatellingen voor 22 Oct., 100 bollen gratia niet goed, zendt ze m$ rembours terug. Stationsdwarsstrant 8, Utrecht. is dagelijks te consulteeron ot te ontbieden. Behandeling van Likdoorns, Nagels en vordere ongemakken aan den voet, geheel pijnloos en antiseptisch. Koninkl. Wekelijksche Maildienst via de Kaap. Maandelijksche dienst via het Suez-Kanaal. Mader» Inlichtingen bij de Agenten: DE VRIES 4 Co., HOTMAN SCHDDRMAI's SchsepsagentuurAmsterdam. mot J F. RIEM-VIS' Terpakte Zaden en Voeders. Op elk pak staat de gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogels 15 ct. Papegaaienvoeder25 Zevenzaad voor Wildzang10 Parkieten voeder10 Voeder voor Ind. Vogels16 Zoet Zomerraapzaad12 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per »/4 kilo18 Luster- Leeuwerikenvoeder, per */i kilo pakie25 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzand 15 J. F. Riem—Vis' Rrachtochtend- voeder voor Hoenders, bevordert het eierleggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken met naam en adres, men lette daarop 2llt 5 25 50 kilo. f 0.45 f O.OO f 4,— f 7.25 Verkrijgbaar bij J. VAN OEN DE REN, alwaar Prijscourant gratis ver krijgbaar is. J. F. RIEM-VIS. Zaadhandel, N. Molstr. 12, Den Haag. V Gevraagd te Zeist, s' winters te Utrecht, met 1 Februari, oen zeer bekwame Keukenmeid, P. G., niet onder de 25 jaar. Br. fr. onder lett. T 3910, Zoistor Boek- en Kunsthandel, ZEIST. Schouwburg TJfrccht. ZONDAG 6 NOVEMBET1910. Buitengewone Voorstelling te geven door DirecteurALPHONSE JANMART Jr. DV Op verzoek. Groot Succes. Groot Succes. (Eiu Walzertraum). Wiener Operette in 3 bedrijven van FELIX DORM ANN en LEOPOLD JACOBSON, verta ling van J. J. R. Muziek van OSCAR STRAUSS. RegioJ. J. RENTMEESTER. DirigentH. VAN DER NAATEN. De mise-en-scènes en regie zijn naar de gegevens van het Theater dos Weslens to Berlin. Ds schitterende Coslumes voor den intocht le acte zijn geleverd door de Firma SERNÉ Zn.. Amsterdam. Aanvang half acht ure. van Kapt. MAYNE REID. Groote uitgaaf met fijne gekleurde Platen wordt finaal uitverkocht voor slechts f I.—. De voorraad moet spoedig weg, daarom voegen wij er nog de volgende bij 1. BULL's Avonturen in het Oerwoud. 2. De IJzeren Duivel der Bleekgezichten. 3. De Verraderlijke Medicijnman. 4. De Scalpjagers van Platte Rivier. AT 7nn a^e samenvoor den spotpr^s AL&UU van f 1.-, zegge slechts f 1, te bekomen bij D. BOLLE, Bazaar v. Goed- koope Boeken, Hang 98, to Rotterdam. Franco na ontvangst van Postwissel, waar op melden: Pakket Reid. Schouwburg Utrecht. „De Hagespelers". DirecteurEDUARD VERKADE. Dinsdag 8 November 1910. Blijspel in 5 bedrijven (14 tafereelon) van RICHARD BRINSLEY SHERIDAN. Nederlandsch van CARRY VAN BRUGGEN. Aanvang half acht are. Prijzen der Plaatsen Balcon f 2.25, Stalles en le Amph. f2.—. le Zijloge f 1.75, Baignoires on 2e Amph. f 1.50. Parterre f 1.—, 3e Amph. f 0.80, 2o Zijloge 0.75, 4e Amph. f 0.50, Gaanderij f 0.3ü. PlaatsbesprekingVoor Aandoolhouders Maandag van 10 tot 11 uur; voor hot publiek denzelfdon dag van 11 tot 12 en van 1 tot 3 uur, en Dinsdag van 10 tot 12 on van 1 tot 3 uur.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3