BINNENLAND. port over douane- en bcgrootingsaangelegen- heden. Hij is eerst 12 jaar oud; hem wordt groote werkkracht toegeschreven. Ook de minister van koloniën Morel is even als Klolz in de debatten van den vorigen win ter over de verhooging van hel tarief van in- en uitvoerrechten bekend geworden. I'uech, de minister van openbare werken, is radico-socialist, advocaat, en een goed redenaar. Uriand heeft zijn medewerkers gekozen uit de groepen, die hem bij de Kamer-debatten de hand boven het hoofd hebben gehouden. Een derde der radico-soeialisten heeft zich thans tegen hem verklaard. Het ministerie wordt door allé het toegene gen radicale bladen met groote voldoening ontvangen. De gematigde bladen spreken over het ministerie tamelijk vriendelijk, doch maken reserves ten aanzien van de benoe ming van Laflcrre, een der invloedrijkste lei ders van de radico-socialisten. De Figaro heeft bezwaar tegen hem wegens zijn hou ding in de bovengenoemde officierenzaak. De rol die hij daarbij als grootmeester der vrij metselaarsorde heeft aangenomen, acht het blad niet ertoe geschikt om hem te begif tigen met een portefeuille en dat in een tijd, waarin men van het leger wellicht een krach- lig optreden tegen de dreigende revolutie zal moeten vorderen. Jaurès ten slotte qualificeert het ministerie in zijn „llunuinité" niet de woorden: „Uiter ste reactie, uiterste middelmatigheid". Spanje. Madrid, 4 No v. De Senaat heeft met 149 stemmen tegen 83 liet wetsontwerp tot beperking der geestelijke orden (de wet-Ca- denas) aangenomen. M a d r i d, 4 Nov. De regeering is vast besloten de groote arbeidersbetooging, die morgen te Barcelona is georganiseerd, te ver bieden of, zoo noodig, zelfs met geweld te verhinderen. Rusland. Hel opperbestuur van de afdeeling voor pers aangelegenheden voor Finland stelt den Senaat voor 12 Censors aan ic stellen en daarvoor 108.000 Finschc Marken 's jaar lijks uit te trekken. De zegeningen der Russische beschaving! Griekenland. De correspondent van het agentschap Ha- vas te Athene heeft een lang onderhoud ge had met Veniselos, die hem belangwekkende verklaringen heeft gedaan omtrent den po- litieken toestand in Griekenland en hem de algemeene lijnen van zijn regeeringsprogram heeft uiteengezet. De Griekschc premier heeft bevestigd, dat de toestand in het land veel verbeterd is, dat de bevolking beslist vrede lievend gezind is en dal er geen enkele re den is om gedurende den aanstaanden ver kiezingsstrijd wanordelijkheden te vreezen. Vervolgens heeft Veniselos het vertrouwen betuigd in het succes zijner zaak bij de aan staande verkiezing. „Ik heb zoovele goede redenen" zoidc hij „om op een verkie- zingssucccs te rekenen, op een compacte homogene meerderheid, die toereikend zal zijn om het werk der nationale verheffing van Griekenland, waaraan ik mij heb ge* wijd, tot een goed einde te brengen." Ten slotte sprekende over zijn regeerings program, besloot Veniselos het onderhoud met het volgende te zeggen: „Ik heb mijn program niet willen uiteen zetten in de nationale vergadering, welke geen wetgevend karakter luid. en zich uit sluitend met de herziening der grondwet moest bezighouden. De ontvouwing van een program zou tot langdurige debatten aanlei ding gegeven hebben, die het werk der grondwetsherziening aanmerkelijk zouden hebben vertraagd. Maar ik heb plan dit pro gram tot in zijn kleinste details uiteen te zette.i op de verkiezings-tournée, die ik in dc provincie ga ondernemen. Mijn program zal voor alles een program zijn van hervormingen, die zich tot alle tak ken van openbaren dienst zullen uitstrekken. De leidende denkbccldwi van mijn politiek kunnen trouwens in een paar woorden wor den geresumeerd: „Absolute eerbied voor wettige toestanden, blinde onderwerping aan de wetten des lands, geen sclupperen, geen niarchandccrcn, noch met de hooge, noch met de lagere volksklassen. Verzet tegen elke volksheerschappij, zoowel van hoogen als van lagen; de regeering «Is doel beschou wen en niet als middel; niets opofferen van dc denkbeelden, welke ik als nuttig voor liet land beschouw,eerder afstand doen van het bewind dan over te gaan tot compromis sen, die dc regeering onteeren en een be lemmering zijn voor den vooruitgang des volks." Ten slotte verklaarde Veniselos, dat zijn politiek zal strekken tot het behoud van den vrede met alle landen en tot bet wegruimen van beslaande misverstanden. Griekenland heeft een Lange periode van vrede noodig, om de uitvoering van het, door de omstan digheden geëischte, hervormingsprogramma mogelijk te maken. Perzië- Bombay, 4 Nov. Dc Bombay Gazette publiceert een bericht, waarvan de bevesti ging ontbreekt, dat, toen de Engelschc krui ser „Proserpine" een nieuw detachement troepen te Lingul ontscheepte, cr een botsing met de inboorlingen ontstond. De comman dant van het schip en verschillende matro zen werden verwond. De marine-autoriteiten tongeren inlichtingen te geven. Londen 4 N o v. Reuter verneemt dat gecnerlei bevestiging bij de admiraliteit is ontvangen van het bericht der Bombay-Ga- zette omtrent een gerecht tc Lingah. Londen, I No v. Officieel wordt heden avond bevestigd, dat er een gevecht heelt plaats gehad aan de Perzische Golf. Dc „Proserpine" heeft bij Chabar, zeven mijl ten westen van Bris, een detachement van 60 man aan wal gezet, ou den smoküel- handen in wapenen te beletten. De commandant van ue „Proserpine" en een kapitein van het Indische leger werden licht gewond in het gevecht. De „Proserpine" zette daarna een veel grooter detachement aan wal. Het bovenvermelde heeft niets te maken met de onlangs geschiede ontscheping van Brilschc troepen te Lingah, noch met de wanordelijkheden daar ter plaatse. China. Peking, 4 Nov. Een keizerlijk edict be paalt de opening van een uit twee Kamers samengesteld parlement op heden over drie jaar. Midden-Amerika. In dc republiek Honduras is tengevolge van een revolutie van generaal Valadores de krijgsraad uitgevaardigd. Volgens bij het staatsdepartement te Washington ontvangen officieel»; mededcelingen is de haven Ama- pola op het eiland Tigre gesloten en op het eiland de staat van beleg verklaard. Zuid-Amcrika. Volgens een bij het consulaat-generaal van Uruguay te Hamburg ontvangen officieel telegram zijn in twee departementen van den staal Uruguay groepen revolutionnai- ren, overigens in gering aantal, opgetreden. In liet overige gedeelte des lands is hol vol gens deze depêche, rustig. De openbare mec- ning is op de hand der regering. Het wordt onwaar genoemd dat de regeering het land een candidatuur voor de presidentsverkie zing wil opdringen. Zuid-Afrika. Kaapstad, 4 Nov. De plechtige ope ning van het nieuwe parlement der Unie van Zuid-Afrika had heden middag plaats in tegenwoordigheid van den hertog en de hertogin van Connaught, prinses Patricia, Lord Lady Gladstone e.a. De hertog van Connaught opende het parlement met eene redevoering, waarin hij uitdrukking gaf aan den levendigen spijt des Konings, dat deze op het oogenblik zich het genoegen had moe ten ontzeggen van een bezoek aan Zuid- Afrika. „Zijne Majesteit weet zeer goed, dat gij een verleden hebt van smart en onlusten en dat er ontevredenen zijn en dat het con flict een ramp over het land gebracht heeft maar dat alles is vreedzaam opgelost in het verleden. Alle Zuid-Afrikanen zullen eerlijk werken voor het welzijn van het groote, schoone land. Zijne Majesteit smeekt Gods zegen er voor af, dat de Unie een duurzame weldaad zal zijn voor allen en zal bijdragen tot den vooruitgang en de welvaart van Zuid-Afrika en het Britsche rijk." L o n d e n 5 Nov. Aan de Daily Chro nicle wordt uit Kaapstad gemeld, dat de on bevredigende gezondheidstoestand van Botha zorg inboezemt; men vreest dat hij aan geel zucht lijdt. Allerlei. II enri D u n a n t. Het stoffelijk over schot van Henri Dunant, den stichter van het Roode Kruis, is gisteren te Zurich ver brand. Bij <le plechtigheid bedankte zijn neef Mau rice Dunant uit Genève de aanwezigen. Hij deelde mede, dat liet de uitdrukkelijke wensch van zijn oom was geweest, dat er bij zijn uitvaart niet gesproken zou worden en ge ene godsdienstige plechtigheden ver richt zouden worden. Dunant was een vrij denker. Dunant heeft bij uiterste wilsbeschikking o.a. voor het oudemannenhuis te Heiden, waar hij zoovele jaren verpleegd is, een fonds gesticht voor de verpleging van een patiënt. Generaal Booth is overgrootvader ge worden. De oudste dochter van de Booth— Clibborns heeft een zoon gekregen. Het sociaal-democratische orgaan in de stad Breslau bevat een artikel over de so ciaal-democratische prinses Pauline van Wur- temberg. De prinses was de gade van den onlangs overleden arts dr. Willijn en zij is aangesloten bij de S. D. partij. Zij is inder tijd met den „burgerlijken" arts gehuwd, na dat zij hem had loeren kennen en liefheb ben aan het ziekbed harer moeder, en het huwelijk is voltrokken niettegenstaande het protest van de geheele Wurtembergsche ko ninklijke familie. De jonge doktersvrouw heeft zich terstond aan sociale en hygiëni sche vraagstukken gewijd. Maar vooral geeft ze om politiek en vaak ziet men haar in de sociaal-democratische bijeenkomsten, waar zij zelfs aan de debatten deelneemt. Zij is een merkwaardige verschijning: altijd in het zwart, op dc kortgeknipte haren een man- nenhoed en sandalen aan de voeten. M a r c o n i, de uitvinder der draad- looze telegrafie, is bezig met het construee- ren van een nieuw vliegtuig, dat zoo snel mogelijk zich in de lucht kan verheffen. Ook moet het toestel met een apparaat voorzien zijn, dat het mogelijk maakt marconigram- men te zenden van een hoogte van 2000 M. W ij n m a 1 e n's beroep verworpen. Dc Parijsche correspondent van de N. R. Ct. seint: Het beroep van Wijnmalen is gisteren door de sportcommissie voor Luchtvaart behan deld. Deze commissie van zestien leden be staat voor de helft uit leden van de Automo- bielcUib en voor de andere helft uit leden van de Luchtvaartclub. De commissie heeft van vijf lot bij negenen vergaderd. Aanvanke lijk waren veertien leden aanwezig, tegen het einde waren nog zeven leden van de Auto mobielclub aanwezig en vier van de Lucht- vaarlclub. De discussiën, die op sommige oogenblikken zeer heftig waren, liepen uit op het verwerpen van het beroep, zoodat de eerste beslissing bestaan blijft en Wijnmalen dus den prijs van 100,000 francs op 1 Januari a s. krijgen zal, wanneer geen ander dc rcisl binnen 36 uur doet. Thans kan geen appèl meer gedaan wor den door Wijnmalen; wel door de Neder- landsclte Luchtvaartclub. *- Een zonderling tooncel is in het opera gebouw te Bayonnc aanschouwd, gedurende een opvoering van „Carmen". Een der zangeressen, Lucie Sternel, werd plotseling krankzinnig. Zij schreeuwde hel publiek allerlei scheldwoorden toe, die door een deel der toeschouwers luidkeels werden beantwoord. Het was een ontzettend ru moer, tot eindelijk het scherm viel en de voorstelling gestaakt werd. De reusachtige machinefabriek van de firma Lang te Mannheim is door een zwa- ren brand geteisterd. Het hoofdgebouw is ge heel in asch gelegd, alleen de groote ma chines bleven gespaard. Dooden zijn gelukkig niel te betreuren. Nog is de oorzaak van den brand onbe kend. Miss Lc Neve heeft Woensdag Crippen in de gevangenis een bezoek mogen bren gen. Ze zagen elkaar voor 't eerst na een langen tijd terug, sedert ze te zamen het (verhoor van den politic-rechter ondergin gen. Wachters waren in de kamer, waar het gesprek plaats had, tegenwoordig. Naar verluidt zou Miss Le Neve versche nen zijn, om den laatston wil van Crippen te vernemen, ingeval hij mocht worden te rechtgesteld. De politie te Berlijn is nog niel veel ge vorderd niet haar ondei zoekingen omtrent den moord op het meisje, dat verleden week in dc Spree in een zak werd gevonden. Reeds 136 mcnschen meenden in het lijk een naaste bloedverwante of een goede kennis te hebben ontdekt. Allen zijn ten slotte van het onmogelijke ervan overtuigd worden. Nog 116 menschen moeten volgen, die nog steeds blijven beweren een bekende in haar te hebben gevonden. Dc zak moet reeds 20 October in het water gezien zijn. Brussel, 4 Nov. Een brand is gebleken te zijn ontstaan op het terrein van verma kelijkheden op de tentoonstelling „Bruxelles Kermesse". Het vuur kon echter spoedig be perkt worden. Brussel, 5 Nov. Het was vijf minuten voor half vijf toen de brand uitbrak. Drie cafétjes zijn geheel vernield. De Staatscourant van Zaterdag 5 No vember bevat o.m. de volgende Koninklijke Besluiten bevorderd tot consul-generaal te Venetië L. Bizïo Gradenigo, thans consul al daar benoemd lot hoofdcommies aan het kabi net der Koningin, jhr. mr. G. C. W. van Tets, adjunct-commies aan het departement van buitenlandsche zaken benoemd in de Oranje Nassau Orde lot ridder J. F. X. Hamer, oogarts te Leeu warden. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter van het college van regenten over het huis van bewaring te Almelo, aan mr. A. \V. C. Wentholt, onder dankbetuiging voor de daarin be wezen diensten, en is benoemd lot lid, tevens voor zitter, van het college van regenten over het huis van bewaring te Almelo, mr. P. J. M. Schnepman, officier van justitie bij de arrond.-reohtbank aldaar; op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. 1911, eer vol ontslag verleend als griffier der arrond.-recht bank te Breda, aan jlir. mr. A. Reigersman; benoemd lot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau J. F X. Hamer, oogarts te Leeuwarden; toestemming verleend om tot 1 Nov. 1911 te Vlis- singen te jvonen, aan P. II. G. Montenberg, burge meester der gemeente Breskens; pensioen verleend aan J. H. Ritmeester, gewezen kommies der le klasse bij 's Rijks belastingen, f G80. H. M. de Koningin-Moeder is gisteren avond naar Aschajffenburg vertrokken. H. M. de Koningin-Moeder zal den l4en November a.s. in het land terugkomen. H. M. zal zich alsdan van König in het Odenwald rechtstreeks begeven naar Het Loo. Z. K. H. de Prins nam gisteren met een gezelschap van 12 heeren aan een jachtpartij op het landgoed Ter Horst deel. De burgemeester van 's Graven'hage, baron Sweerts, die na zijn herbenoeming als zoodanig, wegens zijn buitenlandsch verlof, nog niet beëedigd kon - worden, zal den 9. November den ambtseed in handen van den Commissaris der Koningin afleggen, en den volgenden dag zijn functiën ten raadhuizc hervatten. A f s c h e i d van d r. J. Nouwcn s. Donderdag had te 's Hertogenhosch een alge meene vergadering plaats van de Vereeniging de Hanze in Noord-Brabant, waarbij gelegen heid was om afscheid te nemen van den geestelijken adviseur der vereeniging, tevens oprichter der Ilanze-vcreeniging, dr. J. Nou- wens. De algemeene voorzitter der Hanze in Noord-Brabant, dc heer Marinus van Hout, heette in zijn openingswoord de zeer talrijke aanwezigen welkom, in het bijzonder den pre sident van den Middenstandsbond, en mr. Aalbcrse. Hierna overgaande tot het eigen lijke doel der vergadering, zette de heer Van Ilout de groote verdienste uiteen van den be minden dr. Nouwens. Dc uitkomsten hebben het bewijs geleverd, dat zelfs de beminde doctor zich niet zal hebben voorgesteld, zóó ontzaglijk véél voor den middenstand in die korte reeks van jaren te zullen verrichten. Bij het dankbare gevoel, dat hun adviseui een zoo hooge onderscheiding ten deel viel, kwam het droeve, dat zij dr. Nouwens nog niet kunnen missen. Waar het evenwel niet mogelijk is, het besluit te veranderen, wilde de vereeniging dc Hanze niet achterblijven, om hem haar dankbaarheid te tooncn, en werd een teekening ontrold, waarop liet ont werp van een gouden miskelk, die te 's Her togenbosch vervaardigd zal worden, en zal dienen als geschenk van de Hanze. Hierna werd nog door een groot aantal voorzitters van afdeelingcn der Hanze hel woord gevoerd, en ten slotte door de heeren Meuwsen, voorzitter van den Middenstands bond, en mr. Aalbcrse, die beiden dr. Nou wens huldigden, voor hetgeen hij voor den middenstand in Noord-Brabant in het bijzon der heeft tot stand gebracht. Hierna verkreeg dr. Nouwens het woord en nam in een indrukwekkende improvisatie af scheid van bestuur en leden der vereeniging dc Hanze. De president van den Middenstandshond deelde nog mede, dal de commissie, die zich gevormd had om namens dc Nederlandschc organisaties dr. Nouwens een huldeblijk aan tc bicden, voornemens was, om met toestem ming van (Ir. Nouwens, een marmeren buste van hem te doen vervaardigen, door een te Rome gevcstigden beeldhouwer. Hierop ver klaarde dr. Nouwens zeer gaarne dit hulde blijk te zullen aanvaarden. VLIEGEN. Vliegen te Ede en Soesterberg. De heer J. F. Verwey deelde ons om trent de a. s. vliegdemonstraties op zijn vlieg kampen te Ede en Soesterberg nog de vol gende bijzonderheden mede: Er zijn uitgebreide maatregelen genomen, om te voorkomen, dat het publiek levergeef- sche reizen zou behoeven te maken. De ver schillende heeren, belast met de leiding, on der aanvoering van mr. H. A. G. Venema, zijn er in geslaagd, een inlichtingsdienst te organiseeren, die werkelijk goed in orde is. Bij het aanbreken van den dag zullen ge noemde heeren reeds op de twee vliegkampen aanwezig zijn, om zich daar in verbinding te stellen met deskundigen, die dan gezamenlijk zullen overleggen of er dien dag gevlogen zal kunnen worden. Om 8 uur stelt de heer Verwey, die te Zeist woont, zich persoonlijk in verbinding met hel Meteorologisch Insti tuut te De Bilt, waarmee ook reeds den vori gen avond overleg is gepleegd. Nadat het weerbericht ook uit de kampen is binnengekomen, wordt onmiddellijk een beslissing genomen. Nu zijn er op pl.m. 1500 posten over het geheele land verdeeld meest openbare ge legenheden (stations, koffiehuizen, kranten- bureaux, garages, verschillende winkels in hoofdstraten) aankondigingen in schelle kleu ren, dus zeer in 't oog loopend, geplaatst, waarop vermeld waar en wanneer gevlogen wordt. Is er nu vanwege het slechte weer besloten, dat er op een dag niet gevlogen wordt, dan zullen 's ochtends reeds voor 10 uur alle posten daarvan bericht hebben ge kregen en worden de vlieg-aankondigingen ingehaald. Op iallooze plaatsen in de ge meente van inwoning of aan het slation zal men zich kunnen overtuigen of en waar en of er niet gevlogen wordt. Van uit de hoofd steden worden de kleinere plaatsen in elke provincie weer gewaarschuwd, waarvoor met de meeste nauwkeurigheid wordt zorg gedragen. Zooals men weet zullen definitief aan de vliegdemonstraties, die Woensdag a. s., November te Ede beginnen, deelnemen: Henri Wijnmalen (Farman tweedekker), II. Ivüller (Antoinette ééndekker) en F. Koolhoven (Han- riot ééndekker). Hel schouwspel dezer eerste nationale lucht sport-betooging in Nederland belooft schitte rend te zullen worden. Op het programma slaan: hoogtevluchtcn, duurvluchten, snel- heidsvluchten, twee of drie overlandvluchten en het demohstreeren van de zoo veel bespro ken „vol plané". Wij vernemen, dat wanneer de toevloed van toeschouwers dusdanig zal zijn, dat de ondernemers tenminste eenige financieele me dewerking van de zijde van het publiek moge bobben, Wijnmalen c.s. eenige verrassende vluchten hebben toegezegd, waardoor nie mand den tocht naar Ede of Soesterberg zal betreuren. Küller heeft nog onlangs getoond, met elke weersgesteldheid le durven vliegen. Zoo zijn er hier een drietal stoutmoedige en zeer ervaren vliegers vereenigd. Deze 14-daagsche vlieg-meetings (die van wege het weer iets langer gesteld zijn dan aanvankelijk gedacht was), heioven het sport-evenement van dezen herfst te zullen worden. Getracht zal worden, zoo vroeg mo gelijk reeds le vliegen, waarschijnlijk tusschen 2 en 4 uur. Het Fannan-toestel van Wijnmalen is Don derdag te Ede aangekomen. Als eigenaardig heid dient vermeld, dat de enorme kist, waar in de machine met onderdeelen gepakt was, niet minder dan 2160 KG. woog. Op beide vliegkampen is acetyleenverlich- ting aangebracht. Op de villa Sleeswijkheuvel, le Soest, is een geneeskundige dienst en hospitaal ingericht, waar als dokters zullen fungeeren de artsen dr. Schoonderbeek, uit Soest, en dr. Bornc- man, uit Scheveningcn. Alles wordt in de puntjes gereed gemaakt, zooals men trouwens van de firma Verwey en Lugard, die flink aanpakken gewend is, verwachten kan. Waarschijnlijk zal, behalve de luxe-automo biel-omnibus-dienst tusschen de stations en de vliegkampen, nog een andere automobiel- dienst geopend worden, die tegen lagere ta- ricv. i bezoekers naar de kampen brengen zal. Daarvoor zullen de groote automobielen, die 's zomers tusschen het hotel De Plasmolen en Nijmegen loopen, dienst doen. Vliegen te Breda. Kiiller heeft Vrijdag weer eenige vluchten kunnen maken. Bij gunstig weder vliegt hij vandaag met passagiers en Zondag waar schijnlijk nog voor publiek. Da moard aan de „Witsenkade". Gisteren werd voor de Amsterdamsche rechtbank voortgezet het getuigenverhoor in het strafproces tegen Imke Beetsma en Pie ter Ronner. De openbare tribune en gereserveerde plaat sen waren gisteren geheel bezet en een 50-tal aanvragers voor geresei*veerde plaatsen moes ten afgewezen worden. Kwart voor elf uur werd aangevangen met het hooren der getuigen. Mr. Bekker begon met de .eclitbank een teekening over te leggen van perceel 6, de woning van het slachtoffer Winia. Het eerst werd gehoord de heer A. Rum mer, comm. van politie in de 5e sectie, i erd. Bolstraat, die beklaagden het eerst een ver hoor heeft afgenomen. Ronner had verklaard, dat hij na zijn ontslag uit de gevangenis slechts vijf keer met Imke geloopen heeft. Voor den avond van 26 Februari was hij nooit bij haar aan de Witsenkade geweest. Telkens als hij haar ontmoette had zij hem aangezet hare mevrouw te bestelen en haar eerst dood te stoken. Hij wilde daarvan niots weten en had haar gewezen op de zware straf, die daarop stond. In den avond van 25 Febr. had hij een briefje gekregen in de kruierij in de Regu liers-dwarsstraat, waar hij werkzaam was. hem uitnoodigend bij haar te komen. Verder gaf, volgons get., bekl. iionner een beschrijving van wat den Volgenden mor gen gebeurd was. Tusschen de verklaringen van den commis saris Kummer en den inspecteur Bakker be staat een verschil. Volgens den commissaris zou bekl. R. ver klaard hebben, dat hij aangetroffen was met Imke op de trap, volgens den inspecteur in een kamer. Vervolgens werden nog verschillende ge tuigen gehoord, allen zeer bezwarend voor Imke. Nadat nog eenige getuigen g.hoord waren, die verklaringen aflegden als hierboven ver meld, werd gehoord juffr. M. Winia, zuster van het slachtoffer, die mededeelde, dat zij haar zuster bezocht had in het gasthuis op 27 Februari, den dag na den misdaad. Haar zuster had haar medegedeeld, dat twee ver momde mannen haar met kokend water be goten hadden en haar door een hunner met zware slem gevraagd was om haar geld. Daarop had haar zuster gezegd, dat zij de sleutels onder haar kussens had te voorschijn! gehaald en ze hem gegeven had en daarna uit het bed naar het raam was gevlucht. Gel had toen haar zuster gesproken over den vrijer van Imke. Haar zuster wist van geen vrijer af en toen get. de berichten uit het N. v. d. D. voorlas, haalde zij haar schouders op. Get. Lémeyer, die ook lie* slachtoffer ba- zocht had, getuigde in gelijken geest. Beide getuigen verklaarden, dat het slacht offer niet steeds helder van geestvermogens was. Dan was zij helder, dan weer abnor maal. Dit wordt bevestigd door den inspec teur van politie Bakker. Te kwart vóór zes uur beëindigde d« ambtenaar van het O. M. bij de 5e kamer, mr. Luyken Glashorst, zijn requisi toir. Hij eischte veroordeeling va de beide beklaagden, en wel van Impke Beetsma tot v ij f t i e n jaar, van Pieter Ronner tot t w a a 1 f j a a r ge vangenisstraf, wegens het veroorza ken van lichamelijk letsel, den dood tenge volge hebbende. Na het requisitoir werd de behandeling van de zaak tot heden verdaagd; dan zul len nog de beide verdedigers, mr. Muller Massis (voor Impke Beetsma) en mr. J. H. G. Bekker (voor Pieter Ronner) aan hel woord komen. Dc mishandeling te Den Bosch. H. K., wonende te Den Bosch, thans gedetineerd, werd gisternamid dag door de rechtbank aldaar wegens mis handeling met doodelijken afloop van G. J. Rosa veroordeeld tot 1 jaar en 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. -- Diefstal in het groot. In Sep tember baarde te Middelburg de arrestatie van den 33-jarigen pakhuisknecht J. de R. werkzaam bij de firma Maas en De Groot, grossiers in koloniale waren, groot opzien, De politie was tot deze arrestatie overge gaan, nadat zij gedurende geruimen tijd ge zocht had naar den dader van herhaaldelijk bij genoemde firma voorgekomen diefstallen van groote hoeveelheden van allerlei artike len. Na deze arrestatie volgden spoedig die van de 42-jarige winkelierster J. M. A. en den 46-jarigen winkelier C. II., beiden ver dacht van heling van een gedeelte der ge stolen goederen. Gisteren stonden deze drie personen ach tereenvolgens voor de rechtbank te Middel burg terecht. De rechtszaal geleek wel een krui deniers winkel. Tegen de R. werd wegens diefstal een jaar geëiseht en wegens heling legen A. drie maanden en tegen H. vier maanden gevan genisstraf. In verband met dez-e zelfde "zaak is nog verwezen naar de openbare terechtzitting dc 34-jarige slager C. W., met wien de winke lierster A. samenwoonde en die ook van he ling verdacht wordt. '—Inbraak Fe Arnhem. Gisteren nacht is ingebroken ten huize van den heer James Meyer Fils, dansleeraar, aan het Roermondsplein te Arnhem. De heer Meyer, 's nachts halftwee thuis komende, be merkte, toen hij de deurkruk van zijn kan toor wilde omdraaien, dat deze werd vast gehouden. Duwen en trekken hielp niet en een oogenblik later bleek de sleutel aan de binnenzijde te zijn omgedraaid. De inbreker schoof het raam op en sprong van de bel étage op straat. De heer Meyer achtervolgde hem, doch struikelde. De onbekende inbre ker, die blootshoofds was, verdween in een achterbuurt „Het Doorzicht". In den kelder werd gevonden een. jas, pet en een paar schoenen. Den politiehond voor den algemeenen veiligheidsdienst werd lucht gegeven van de pet. De hond liep naar het kolenhok, waar de inbreker zich vermoede lijk eenigen tijd schuil hield en volgde daar na het spoor naar „Het Doorzicht". In een slop in de nabijheid Meld hij voor een deur stil en was er niet weg te krijgen. De politie arresteerde hier een 17-jarige jongen, die echter ontkent en ook geen bekende van de politie is. De dader moet achter in het huis door een privaatraam zijn binnen gekomen. In het kan toor werd hij door de komst van den heer Meyer gestoord. Het bureau was opengebro ken, doch alleen vijf a zes gulden uit een portemonnaie en kleinigheden zijn ont vreemd. Berooving. Gisterenavond werd een dame, mej. De V., op de Schiekade te Rotterdam, ter hoogte van den Proveniers singel door een straatroover beroofd van een taschje mei eenig geld. Een agent van politie, die juist uit de tegenovergestelde richting kwam, zette den roover na en mocht er na een lange drijfjacht in slagen hem in de Pie ter de Kaadtstraat te grijpen. Het bleek te zijn de 31-jarige G. H. Het taschje met geld werd in de Proveniersstraat teruggevonden. Een naakllooper. Een mevrouw le Haarlem waarschuwde de politie dat ze Woensdagmorgen tusschen 11—12$ uur in den Hout, onder de gemeente Heemstede, een man heeft zien loopen, die half ontkleed was. In den laatsten tijd komt 't naaktloopen In Haarlem en omstreken nog al eens voor. De politie heeft wel eenige verdachte personen op 't oog, maar is er nog niet in geslaagd, hen te vervolgen. (H. D.)

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2