Uit den omtrek. STADSNIEUWS. '—Door gas bedwelmd. Te Wage- ningen werd Vrijdagmorgen de 40-jarige mej. li. bewusteloos in haar bed gevonden. In de kamer was een sterke gaslucht, een gasbuis die door het vertrek loopt, bleek gespron gen; in de kamer zelf is geen gaslamp. Twee doktoren zijn den ganschen dag met de patiënte bezig geweest, hoewel des avonds het bewustzijn nog niet was teruggekeerd, achtte men direct levensgevaar geweken. Zeis t, 3 Nov. De raad dezer gemeente heeft een bedrag van f 39.0U0 gevoteerd voor den bouw van een nieuw post- en telegraaf kantoor. De uitvoering van dit werk zal worden opgedragen aan den heer J. Stui- vinga, architect alhier. 'sGraveland. In de vergadering van tien Raad der gemeente werd besloten de levering van de buizen voor de waterlei ding bij onderhandsche aanbesteding voor 12.3112.12^ op te dragen aan de N. Venn. „De Nederl. Staalindustrie" te Rotterdam en die van de afsluiters en de brandkranen aam de firma Bopp en Reulher le Utrecht, beide behoudens goedkeuring van Gedep. Staten. Over een verzoek van B. en \V. aan den Raad om machtiging tot hel benoemen van een machinist, staakten de stemmen, zoo- dal dit punt werd uitgesteld tot een volgen de vergadering. De suppletoire begrooling, dienst 1910, voor de oprichting der centrale werd ten slotte in ontvangst en uitgaaf vast gesteld op f 50.455. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 8 November 191U, des namiddags ten half twee ure. Voorstellen van Burgemeester en Wethou ders en motie van de leden H. W. van Esvelü e. a., betreffende de Handelsschool. De nota van Burg. en Weth. aan den gemeenteraad, naar aanleiding van de motie, betreffende de Handelsschool, ingediend door de leden II. W. van Esveld, C. J. Plomp, D. Gerritsen, N. Veis Ilcyn en M. R. N. Ooster veen, luidt ?ls volgt: „Naar aanleiding van de «motie betreffende de Handelsschool, die door uwe leden H. W. van Esveld, C. J. Plomp, D. Gerritsen, N. Veis Ilcyn en M. R. N. Oosterveen in uwe verga dering van 1 November j.l. is ingediend, heb ben wij heden eene 'bespreking gehad met het bestuur van de vereeniging „Handels school voor Amersfoort en omstreken". Het bestuur heeft ons medegedeeld, dat, zoodra de beschikking over de noodige subsidies ver kregen zal zijn, hel bestuur onverwijld zal beginnen met de noodige voorbereidingen en de exploitatie der school gaarne zal ter hand nemen. Aanneming van de malie zal dus, indien ook de provincie medewerkt, stellig exploi tatie van een dergelijke school in de gemeen te tengevolge hebben. Bezwaar tegen aan neming van de moLie bestaat bij ons college niet." De concert-directie Stoker en Reddin- igius te Hilversum hoopt een 3-ital kunst avonden in Amicilia te kunnen geven, waar van de directie is opgedragen aan ValMioff's Boekhandel alhier. De concerten zijn als volgt bepaald le concertmevr. Vogel—Van Vladeracken sopraan, Niel Vogel, viool, en Anton II. Ticrie, piano. 2de concertPercy Grainger, piano. 3de concertAldo Antonielli, viool. De Amsterdamsche vereeniging ter be oefening van Jacht- en Terreinrijden houdt morgen .in de omstreken van Amersfoort een jachtrit achter een ja germ Ce ster, als hoedanig fungecren zal de 1. luit. J. J. van Santen. Samenkomst te 10 uur van. op het Stations plein. Door het bestuur van den Algemee- ncn Nod. Wielrijders Bond is, zooals wij reeds gemeld hebben, bezwaar gemaakt te gen de door de S. Spoor in te voeren maat regel, dat reizigers kunnen verplicht wor den zelf hun rijwiel naar den bagagewagen te brengen en aldaar af te halen, zoo mede op overgangsstations voor over-lading te zorgen. Genoemd bestuur schrijft thans: „Geheel geslaagd zijn deze pogingen niet. Het nieuwe «tarief is door den Minister goedgekeurd, echter slechts voorloopig voor zoover dc gewraakte bepaling betreffende hel vervoer van rijwielen betreft. Natuurlijk is de bedoeling hiervan, dat de goedkeuring kan worden ingetrokken, als de maatregel aanleiding geeft tot ernstige klachten. Uit besprekingen met verschillende auto riteiten is gebleken, dat men de reizigers slechts bij uitzondering en onder bijzondere omstandigheden wil verplichten de rijwielen zelf le vervoeren. Dat dit ook de bedoeling van de directie der S. S. is, blijkt uit onderstaand schrijven van den Directeur-Generaal. Utrecht, 25 October 1910. Naar aanleiding van nevens aangehaalde missive hebben wij de eer U mede te dee- len, dal liet geenszins in onze bedoeling ligt, het vervoer van rijwielen bij de invoering der nieuwe tarieven moeilijker te maken. Integendeel, uil de invoering der zooge naamde rijwielkaarien, die desgewenscht voor 'den gebruiker vooraf verkrijgbaar zijn, en een uniiformtaricf voor el'ken afslaand in Nederland een maatregel, die ook door Uw Bond is bepleit moet blijken, dal wij het vervoer zooveel mogelijk willen vereen voudigen. In het algemeen stellen wij ons voor wei nig of niets aan de wijze van vervoer te ver anderen ook nu gebeurt het herhaaldelijk vooral bij clubs die op reis gaan, dat men wenscht zelf zijn rijwiel naar den 'trein <te brengen en aan den trein in ontvangst te nemen dat nu is in de nieuwe tarieven ge regeld, doch hier behoeft geen vrees te be staan, dat wij vrouwen en kinderen zullen dwingen fietsen trappen op en af te sjou wen. Tegen fooienjagerij zal w or dan gewaakt, en de stations krijgen ten dezen, evenals ten opzichte der lading, lossing en overlading, bepaalde instruction om het den reizigers niel lastig te maken. Uw schrijven geeft eene zoo levendige be schrijving van de moeilijkheden, die het ver voer van rijwielen kan opleveren, dat wij er geen woord aan behoeven toe te voegen, om aan te geven, welke moeilijkheden de Maatschappij nu voor dal vervoer heeft; dat wij dus soms van de vervoerders zelf voor hel brengen naar en halen van den Ircdn willen kunnen gebruik maken, zult U wel kunnen begrijpen en in veel gevallen billij ken; denk b.v. slechts eens aan de regelma tig op het laatste oogenblik van vertrek van den trein komende zelfde reizigers. Wij hebben U onze bedoeling eenszins uit voerig medegedeeld, ten einde U zoo moge lijk gerust te stellen; mochten na 1 Januari zich toch nog gevallen voordoen, waaruit voor de reizigers moeilijkl*eden voortvloei den, dan houden wij ons voor mededeeling aanbevolen ,en zult U ons gaarne bereid vin den, desgewenscht in overleg met Uw Be stal ur, het mogelijke te doen om aan ge gronde bezwaren tegemoet te komen. De Directeur-Generaal, (get.) VAN KRETSCHMAR. Aan den A. N. "W. B., Toeristenbond voor Nederland, te Amsterdam. Heerengracht 247. Wij hopen hartelijk, dat de toepassing van de nieuwe bepalingen werkelijk overeen zal komen met de bedoeling der directie, zooals dit uit bovenstaand schrijven blijkt, en dat het personeel inderdaad een zoo bescheiden gebruik zal maken van de bevoegdheden, die het met 1 Januari e.lc. zal verkrijgen. Indien zich echter gevallen voordoen, waaruit het tegendeel blijkt, gelieve men hiervan mededeeling te doen aan den len secretaris, Ileerenstraat 217, Amsterdam. Florence Nichtingale. Gisteren avond werd .in de Zwaan de eerste der vier cursus-vergaderingen gehou den voor den Bond en dc Vercenigng voor Vrouwenkiesrecht, waarin mr. M. W. II. Werker uit Utrecht zou behandelen „Onze politieke partijen". Aangezien echter om half negen nog geen spreker aanwezig was, deelde mej. Birnie een cm ander mede over Florence Nightin gale. Zij werd geboren bij Florence en ver trok op jeugdigen leeftijd naar Engeland. Er worden van Florence eigenaardige verhalen, verteld uit haar jeugd, waaruit reeds haar liefdadigheidszin sprak. Later was het haar grootste genot om voor haar moeder de ver kwikkingen te brengen aan de armen, die haar moeder klaar maakte. Toen ze op den leeftijd kwam, dat haar opvoeding met ernst moest beginnen, brachten ze den winter bij Londen door en den zomer in Devonshire. In Londen leerde ze den diplomaat Herbert kennen, die ze behulpzaam was bij zijn lief dadigheidswerken. Ook maakte ze kennis met Elisabeth Fray, die haar werk er van maakte de gevangenen te bezoeken om ze troo9t en opbeuring te brengen. Aan dit werk deed ook Florence mee. Zij bezocht verschillende gevangenissen ook in ons land o.a. die te Woerden. Nadat ze in de inrichting van pastor Friedner tot diacones was gevormd, zette ze haar werk in Londen voort, toen de Ivriin- oorlog uitbrak. De ziekenverpleging was toen in Londen in alles behalve goede han den. Uit een verslag van Lord Russell zag Flo rence, dat ook de toestanden van de hospi talen in hel oosten veel te wenschen over lieten en aan den oproep om daarheen te trekken en daarin verbetering te brengen voldeed zij aanstonds. Spoedig had ze een stof gevormd, hoofdzakelijk van Iersche nonnen. Veel werd over die plannen gespro ken, men kon aan het nul «'Ier beweging niet gelooven. Ondanks dat gingen dc dames toch naar het Oosten. Zij gingen in een zonderling toi let, een linnen japon, en een wollen sjaal met een bandelier, waarop stond Skoetari- hospilaal. In het Oosten aangekomen, troffen de ver pleegsters de treurigste toestanden. Het eerste cadeau, dat Florence aan haar patiën ten gaf was een schoon hemd. Daarna trachtte zij zooveel mogelijk verplegingsar- tikelcn te krijgen, maar door de heerschen- de verwarring, was daaraan haast niel te komen. En kort na haar aankomst kwamen de zieken en gewonden bij honderden aan. Daarom schreef zij om hulp naar Engeland. Een oproep in de Times bracht geld op, dat door een persoon naar Konstantinopel werd gebracht. Op zijn navraag hoorde hij, dat er van alles overvloed was en dat hij zijn geld goed kon besteden dooi- het bouwen van een Anglikaansche kerk. Hij wantrouw de dit echter en trok zelf naar Skoetari, waar Florence hem deed zien, dat er aan alles gebrek was. Spoedig zorgde bij voor het noodige en trok toen weer naar Enge land om meer geld bijeen te brengen. Kort daarop brak de cholera-opidemic uil, die ontzettend veel slachtoffers maakte. Floren ce werkte ijverig aan de verbetering van het hospitaal door uitstekende hygiënische maatregelen in te voeren, waarna ze naar het oorlogstooncel trok, waar ze met vreug de werd ontvangen. Wat mcnschelijke macht aan dc gewonden kon doen, werd aan hen gedaan, sinds Florence met haar helpsters was aangekomen. Spr. schetst dan de groo ve moeilijkheden, waarmee zij te kampen hadden, die zij echter wisten te overwinnen. De hospitalen liet zij inrichten naar het voorbeeld van Skoetari. Tc midden van haar werk werd ze aange tast door typhus, waarvan zij, hoewel haar toestand zeer ernstig was, genas. Toen ze weer kon reizen ging ze naar Skoetari waar ze geheel herstelde. Nauwe lijks genoegzaam hersteld ging ze naar hel oorlogsveld terug, kort daarop viel Sebastc- pol en kwam er een einde aan den oorlog. Men ried baar aan r.aar Engeland terug te ikecren, maar ze bleef nog geruimen tijd baar werk voortzetten in het Oosten. Daarna ging ze over Parijs naar Enge land terug. Tol rust gekomen, bleek het, dat ze uit haar ziekte een kwaal had over gehouden, zoodal ze niet meer haar werk kon opnemen. Toch zat ze niet stil. Men bracht een kapitaal bijeen om haar een hul deblijk te bieden, maar zij nam er slechts genoegen mede, als het geld besteed werd voor een leerschool voor verpleegsters, het geen ook geschiedde. In haar later leven werkte Florence voor namelijk aan de wijkverpleging en stichtte zij vacantiekolonies voor verpleegsters. De laatste jaren van haar leven bracht zij voortdurend op baar bed door, maar nog immer intcreesseerdc zij zich voor het ver- plegingswerk. Nadat mevr. Feis, mej. Birnie dank had gezegd, werd de vergadering, aangezien mr. Werker nog niet was gearriveerd, le half tien gesloten. Brand. Hedennacht, even na twaalf uur, brak brand uit in de kofferfabriek van den heer v. D. aan de Kampstraat. In liet achterhuis woedde het vuur hevig en tastte ook de aangrenzende gebouwen aan. Met slangen op de brandkranen werd getracht dit tegen te gaan. Intusschen brandde in het voorste gedeelte alles uil. Slechts enkele goe deren en papieren konden hier worden ge red. Al zeer spoedig moesten alle verdere pogingen worden opgegeven. Wat dc brandweer betreft, is dunkt ons, wel gebleken dat ze noodig eens gereorgani seerd moet worden. De „vrijwillige", on middellijk ter plaatse, mocht niets doen. Een spuit, geplaatst vóór 't huis in de Kamp straat, bleef werkloos, totdat de spiegelrui ten waren gesprongen en men vermoedelijk meende, er eerst toen met een straal water bij le kunnen. Eindelijk kwam de nieuwe brandweerladderlMaar zonder handle om de deel en op te draaien. Nadat dan veel ruimte was gemaakt voor lvet nieuwe toestel, dat bij een goede be diening, zéér practisch blijkt, liad de eerste demonstratie er mede plaats. Vermoedelijk werd van de idee uitgegaan, dat wanneer de spuitgast die er bovenop moet klauteren, maar niets ziet, hij ook niet zenuwachtig wordit en geen last krijgt van duizelingen. De ladder werd ten minste met haar top in de rookwolken geboord. Een proef van den dapperen spuitgast om hel daarboven zon der uitzicht, zonder vrees, maar bovendien zonderzuurstof le doen, mislukte daar een mensch nog steeds, ook in de meeat moeilijke oogenblikken, behoort te kunnen ademhalen. Met breeden zwaai werd daarna de ladder buiten den rook geplaatst, en waarlijker kwam redding, toen 't huis was uitgebrand! Opnieuw kan met pathos worden uilge roepen: de belendende perceelen werden gespaard. Had er ook meer kunnen gebeu ren? Naar wij vernemen zijn de predikbeur ten op Zondag 6 Nov. alhier als volgt: EYANG. LUTH. KERK. Voorin. 10i uur: Prof. dr. II. A. van Rakel, Iloogl. Evang. Lulh. Seminarium te Amster dam. REMONSTRANTSCI1E KERK. Voorin. 9J uur: Ds. Ilooykaas, godsdienst oefening voor jongelieden. Yoorm. 11 uur: Ds. Ilooykaas, gewone gods dienstoefening. DOOPSGEZINDE KRING. Het Logegebouw, van Persijnsltraat No. 1. Voorin, lüi uur: Ds. J. W. van Stuijvcn- berg, Doopsgezind predikant te Westzaan. GEREFORM. KERK (Lauigegracht). Yoorm. 1U uur en 's Av. 5i uur: Ds. Donner. (Collecte voor de Emerdtuskas). GEREFORM. KERK (Zuidsingelj. Yoorm. 10 uur en 's Av. 5i uur: Ds. Teerink. (Maandelijksehe collecte). VRIJE GEREFORM. GEMEENTE. Yoorm. 9J uur en 's Av. 5 uur: de heer II. J. Vaarties van Dordrecht. CHRIST. GEREFORM. GEMEENTE. Lokaal „de Zaaier". Voorin. 9$ uur en 's Av. 5i uur: Godsdienst oefening. HERSTELD APOST. GEMEENTE, in de eenheid der Apostelen. Gebouw Eben-IIaëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur en Nam. 4£ uur: Godsdienst oefening. Burgerlijke Stand. Van 28 October tot 4 November 1910. G e ib o r e n Jannetje Alberta, d. van Pietar van Gerderon en Jannetje Kreikamp. Jacob, z. vau Jan Mcijers en Margarelha van Binnendijk. Jan, z. van Jacobus Gom- mijs en Adriana Heijkoop. Elisabth, d. van Gerrit Snijders en Maria Petronella Meijer. Hendrikus Johannes, z. van Hendrikus Jo hannes Cirkel en Sara Margaretha van Binnendijk. Widhelmlna Petronella Maria Adriana, d. van Cornelis de Ruijter en An na Christina Jacobs. ConneLis, z. van Ger rit Drieënhuizen en Neelrtjc Sijtzema. Hen drikus Bcrnardus, z. van Hendrikus Bernar- dus Rouwhorst en Clasina Yelthuizen. Ma- rinus Adriamis, z. van Marinus Albertus Gouw en Petronella Lucia van Niftrik. Aart z. van Ghristiiaan van Puiteen en Nelletje van den Brink. Johanna Wiilhelmdna, d. van Joannes Kok en Willemina Koenen. Jan Arend Godert, z. van Lodewijk Arend ba ron Van Ittorsum en Maria Henriet/ta Stroe ve. Ondertrouwd: Andries Hcrmanus Paats en Margaretha Hcrmina Johanna van Bmpel. Dirk van der Linden en Prancisca Adriana Claus. Dries Bakkenes en Everdi- na ten Hoven. Tounis Iloogeveen en Stijn- tje Timmerman. Johannes van de Werke en Dorothea Eleonora Korthof. Adirianus Pe trus "Weisscher en Johanna Maria Schoon- derwoerd. Getrouwd: Carl Friedrich August Fickert en Maria Genoveva Sleeking. Mijn- dent Rottenburg en Geertje van Vulpen. Adriamis Arnoldus van Hamond en Annetje Alijda Hijmering. Wilhelmus Johannes van den Berg en Maria Catharina Schuiten. Overleden; Teunis van Ouwerkerk, 74 j., wedr. van Gijsbcrtje Meijer. Een levenl. aangeg. kind van liet vrouwelijk geslacht. Geertje Kok, 85 j., wed. van Darmen Everl- sen. Jan Meerwijk, 57 j., ongeh. Berbha Bri- getto Leeuwenkamp,3 w. Joanna Maria van Santen, 62 j., ongeh. Wilhelmina Petronel la Maria Adriana de Ruijter, 11 uur. Geer- truida Maria Bauer, 81 j., wed. van Bcr nardus Kraanen. Opgave van de Vereeniging *,Handel en Nijverheid". van personen, die zich in dc Gemeente hebben ge vestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Ge meenten, met vermelding van woonplaats van den 2G. October lot en met den 1. November 1910. GEVESTIGD. J. E. van Beek, v. Nijmegen naar Stellingwerf- straat 13. T. Schuurman, wed. E. Hoenderdaal, van Nijme gen, naar Stellingwerfstr. 13. M. A. Breman, v. Dnlfscn n. Kampstr. 82. T. van Tintelen, van Den Haag naar Aldegon- destraat 97. J. 't Hoen, van Utrecht naar Bisscliopweg 83. M. T. J. Janssen, van lluisscn naar Nieuwstraat 29. J. J. van Pellecom, van Leeuwarden naar Utr. weg 74. S. Jongsma, van Zeist naar Westerstraat 4. J. van Kooten, van Utrecht naar Aldegonde- straat 16. F. J. Klalte, wed. P. Fölkel, van Baarn naar Schimmelpenninckkade 6. A. W. Nicuborg, van Alkmaar naar Bolleweg 1. 11. S. Les, van Amsterdam naar Amhemsche- weg 51 E. Romijn, van Utrecht naar Davidshof 1. A. G. Vlaander, van Axel naar Beestenmarkt 12. W. Wetering, van Helmond naar Arnhemsche- poortweg 6. P. Keizer, van Oost-Indiê naar Soesterweg 10. J. Nel, van Ter Neuzen naar Havik 14. P. Vonhoff, van Amsterdam naar Stellingwerf straat 21. H. W. Tinneman, van Leusden naar Westerstr. 6. A. M. T. Ringers, van Utrecht naar Westerstr. 6. A. W. Helmerhorst, van Heusden naar Krom- mestraat 19. J. F. Pot, van DuitschlanÓ naar Aldegonde- straat 28. A. E. Kobus, wed. C. P. J. Verhoeven, van Utrecht naar Arnhemscheweg 19. A. A. Flik, van Den Haag naar Langestraat 1. C. Groenewoud, van Nijmegen naar St. Jorisstr. 27. K. van Koot, van Den Haag naar Arnhemsche weg 11. M. S. C. Reijnvaan, van Amsterdam naar Van Asch van Wijckstraat 3. J. Ordelman, van Deventer naar Blankenheim- straat 7. VERTROKKEN. G. Busquet, van Arnhemscheweg 160 naar Leus den. W. Willebroer, van Arnh. weg 160 naar Lcusden. II. Braat, van Bergstraat 41 naar Baarn. J. T. Stroeve, van Hof 44 naar Willemsoord. M. Vonk, van Havik naar Tiel. H. A. Jekel, van Soesterweg 122 naar Utrecht. J. F. Herschleb, van Schimmclpenninckstraat 62 naar Hattum. C. Coster, van Hendrik van Viandenstraat 10 n. Batavia (N. O.-I.) M. van Someren, van Soesterweg 2 naar Hil versum. M. van Moorselaar, van Hooglandscheweg 28 naar Zeist. J. Mestebeld, van Appelmarkt 2 naar Dalfsen. J. Mouthaan, van Soesterweg 53 naar Rotter dam. A. M. van Appelen, van Bloemendalschcstraat 45 naar Amsterdam. A. Meeleren, van Oliesteeg 2 naar Amsterdam. C. Meet eren, van Oliesteeg 2 naar Den Haag. M. H. van Gorkum, van Paulus Buijslaan 1 naar Utrecht. C. C. van Gorkum, van Paulus Buijslaan naar Den Haag. C. J. van Rees, van Pieter Bothslraat 9 naar Utrecht. I. de Leeuwe, van Muurhuizen 109 naar Amster dam. A. II. Unger, van Soesterweg 153 naar Rotterdam. B. Cramer, echtgenoot van II. van Straaten, van Bergstraat 23 naar Soerabaia (N. O.-I.) J. A. Jochems, van Kortegracht 7 naar Scher- penzeel. C. J. Dolman, van Arnhemscheweg 188 naar Den Haag. M. II. Klaassen, van Withoosslraat 18 naar Bus- sum. M. van dc Water, van Hendrik van Vianden straat 28 naar Santpoort. P. J. M. van Valkenhoef, van Weverssingel 36 naar Amsterdam. W. G. Wenting, van Bloemendalschestr. 5 naar Nijmegen. W. B. Wissing, van Langestraat 14 naar Arn hem. Faillissementen: Failliet verklaardUtrecht, 2 Nov. C. de Boer, koopman, te Zeist, handelende onder den naam van „Intern. Pharmaceutische Che mische Fabriek". Rechter-commissarisjhr. mr. J. Schuurbeque Bocyecurator mr. F. C. van Beusekom. Stoomvaartdienst. Opgave agentschap Alex Mackintosh en Co. Prinses Juliana van de Stoomvaart-maat schappij Nederland, arriveerde 1 November Le Sabang. Rotterdam arriveerde 28 Ootober te Rot terdam. Nieuw-Amsterdam arriveerde 31 October te New-York. Noordam passeerde Lizard 30 October. Rijndam vertrok van New-York 25 October. Potsdam vertrok van New-York 1 Nov. Alle van de Holl.-Amerikalijn. Marktberichten. Amersfoort, 4 Nov. Op r'e hot* en gehou den weekmarkt besteedde men voor aard appelen f 2.50 A 2.70. Appelen f 4.it 8. Peren f 4.A 10.per H.L., Iloendereieron f 7.50 it 8.50 per 100 stuks. Boter f 1.40 A 1.50 per K.G. Kippen f 0.90 A 1.40, Kuikens f 1.A 1.50, Piepkuikens f 0.50 A 1.Een den f 0.80 A 1.20. Hazen f 1.50 A 2.—, Wilde konijnen f 0.50 A 0.60, Tamme konijnen f 0.6) A 1.40 per stuk, Duiven f 0.50 a 0.70 per paar Magere Varkens f 20 k 25, Zeugen f 50 A 100. Biggen f 10.— A 15.—. Bruineeieren f 0.k 0.Jonge Eenden f 1.- A 1.20. Aangevoerd waren: 110 beet. Appelen10 heet. Poren, 150 heet. Zandaardappelen; 15000 stuks lloendereieren, 700 kilo Graabotor stuks Vee, Vette Varkens, 10 Magere Var kens, 450 Biggen en 25 Zeugen. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 5 November 1910. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste stand 765.0 te Horta; laagste stand 734.9 te Riga. Verwachting tot den avond van 6 Nov.: Zwakke tot matige Z. tot W.-wind. Verander lijke bewolking. Mogelijk regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Weakovarzlcht der Amsterdamsche Beurs. DeAmerikaanscho markt. De af- geloopen week is voor de Yankcemarkt niet zonder belangrijke wijzigingen in haar posi tie voorbijgegaan. Wij wijzen in de eerste plaats op de buitengewone inkrimping der affaires. Jongstleden Dinsdag daalde de om zet tot circa 280.000 shares. Zoo kort na een levendige hausse-beweging en terwijl de koersen nog zeer actief fluctueeren mag men het gewicht van een dergelijk klein omzet cijfer op een der doorgaans drukste dagen van de week niet onderschatten. O. i» is het een bevestiging van hetgeen wij tijdens de rijzing telkens hebben beweerd, n.l. dat zij geleid en bijna lütsluitnd gevoed werd door de groote financieele groepen als Mor gan c.s., Hawley enz. Om uit den aard der zaak verborgen mo tieven hebben deze kapitalisten zich enkele dagen meer op den achtergrond gehouden met het onmiddellijk gevolg, dat de transac ties met meer dan de helft verminderden. Wij kunnen op liet belang van deze feiten niel genoeg de aandacht vestigen. Het pu bliek toch verkeert in eeai zoodanige stem ming, dat zich tijdelijk, wanneer de bankiers het aantrekkelijk weten te maken, wel bij de marki wil interesseeren, maar is naar uit vele verschijnselen blijkt zoo afkeerig om bona-fide aankoopen uit te voeren, dat een succes op de pogingen om de pogingen om de markt daadwerkelijk in hausse-banen te leiden en duurzaam voor operatien op uit gebreide schaal aantrekkelijk te maken, bijna onbereikbaar mag heeten. In deze meening worden wij voortdurend versterkt door de telkens weer ongunstige economische berichten. Zoo blijkt uit de de zer dagen bekend gemaakte gegevens, dat de malaise in de staal- en ijzerindustrie ge durende de maand October haar toppunt be reikte, zonder dat zich nog iets voordeed, dat recht gaf om voor de ioopende maand betere resultaten te verwachten. Het be hoeft zeker geen betoog, dat het in de an dere takken van industrie gunstiger gesteld is. In het algemeen komt een verbetering of verslechtering van de economdschen toestand het eeirst tot uitdrukking in de uitkomsten der staal- en ijzer-industrie. Aan den anderen kant staan nog steeds de bankiers gereed de koersen op te zetten ondanks al deze tegenstrijdige factoren en kun tijdelijke werkloosheid van deze week is inmiddels weer opgevolgd door een nieu we actie welke onmiskenbaar sporen draagt van kracht en doortastendheid. Zij hebben trouwens geen oogenblik de markt aan haar lot overgelaten want ook op de ongeani- meerde dagen was hun invloed nag duidelijk merkbaar. Vandaar tevens, dat he* resul taat van de koersbe weging weer een flinke verbetering kon zijn. Het schijnt vrijwel zeker, dial zich naast de van den aanvang opgetreden groepen een nieuwe hausse-com binatie gevormd heeft, die speciaal in deze week de leiding bezat. Moeten wij aan de band van het hierbo ven vermelde onze meening herhalen, dat aankoop van Yankeeshares, over het alge meen genomen, onraadzaam is, wij kunnen niet bestrijden dat op het oogenblik een hausse-speculatie met het vooropgestelde doel bij de eerste gelegenheid die zich voor doet om met voordeel weer te realiseeren, inderdaad goede kansen van flink succes biedt. Als zoodanig hebben wij dus voor het oogenblik tegen aankoop geen overwegende bezwaren, doch het moeten krachtige na turen zijn, dde zich daaraan wagen. Het komt aan op de zelfbeheersching om een matige winst te realiseeren zoodra zij be reikbaar is ook al zijn de vooruitzichten op meerdere winst nog zoo mooi. Voor een dusdanigen aankoop komen zoo wel zware shares als Unions, Topeka's en Chesapeake's als lichte waarden, b. v. Roc kies, Missouri's en Rails in aanmerking. Voor alle zekerheid voegen wij hier nog aan toe, dat dergelijke speculaties voor het gewone, niet aan groote risico's gewende pu bliek, beslist onraadzaam zijn. Voor hen breekt de tijd van handelen eerst aan, wan neer de hausse-campagne van heden weer langen tijd tot het verleden behoort en in een, waarschijnlijk binnen eenige maanden intredenden opbloei in industrie en handel, een nieuwe, gezonde basis is ontstaan voor een natuurlijke, aan kunstmatige bewerking vreemde, hausse-beweging. Een reden van ongerustheid, welke de ntarkt tamelijk veel kwaad deed, was de stijging der geldprijzen. Call money klom op tot 32—4%, en noteerde zelfs éénmaal Verdere stijging wordt zeer waar schijnlijk geacht en dat zulks van grooten invloed zou zijn, ook op de houding der bankiers, staat buiten kijf vast. De thans bestaande flinke \jaag naar bonds zou on getwijfeld aanzienlijk verminderen, en dien tengevolge de positie der bankiershuizen verzwakt worden, die uit de verkoopen van bonds materiaal ontvangen voor hun opera ties in andere richting. S I a a t s f o m d s e n. Voor deze waarden was de stemming meerendeels zeer stil. Hol- landsche Drieën en Integralen waren tame lijk aangeboden, tengevolge waarvan de koersen een paar fracties verloren. In Oos- tonrijkschc fondsen werden eenige transac ties uitgevoerd tot vrij belangrijk lagere koersen. De handel in Portugeesche staatsfondsen was nogal levendig, in verband met de be richten, dat het gouvernement zal overgaan lot aflossing der bestaande buitenlandsche schuld, waarvoor het de gelden zou verkrij gen door uitgifte van een nieuwe 4 Lee- ning. Vielen deze berichten aanvankelijk in goede aarde, later werden zij meer scep tisch beoordeeld en werd de rijzing gevolgd door een reactie. Russen kalm, doch vast. Deze fondsen vinden voortdurend nieuwe koopers. Het rendement is dan ook wel verleidelijk. Chiiveezen stil. Ja pa neezen voor enkele soorten iets hooger. Voor Binnen]. Mexico was eenige belangstelling op te merken, haar aanleiding win nieuwe leeningsberichten. Argentijnen ongeanimeerd. Brazilianen aanvankelijk aangeboden en belangrijk in reactie. Tegen het einde der week ontwaak te dc belangstelling weer en kwam een flink herstel tot stand.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3