IÉ 182. Tweede Blad. Zaterdag 26 November 1Q10. BUITENLAND. O" Jaarganf. AMERSFOORT DAGRLAD. ABONNEMENTSPRIJS: maanden voor Amersfoortf l.OO. [era franco per post- 1.50. bndorl ijke nummers0.05. Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feost- lertentiënmededeelingen onz.gelieve men vóór 11 uur (morgens bij do Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1B regels f 0.50. Elke regel moer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. De laatste dagen van liet Britsche parlement. 'al in deze weck, voorafgaande aan de binding van het Lagerhuis, in de beide zen van hel Britsche parlement is behan- d, bepaalde zich tol de afwikkeling van :elc zaken van dringenden aard, als de kielen wet, terwijl in het Hoogerhuis een rt praeludium voor den verkiezingsstrijd ril geleverd, immers een positief resul- t werd van de debatten over Lansdow- s hervormings-resolutdcs niet verwacht. !en andere voorbereiding tot de verkic- gen bestond in de concessie, door de re- fring aan de arbeiderspartij gedaan einde zich haar steun bij de verkiezingen verzekeren inzake de bezoldiging der rlcmentsleden. In de Lagerhuis-zitting van nsdag heeft Asquilh niet alleen zijn belof- herhaald in de volgende parlementszit- ig een wetsontwerp in te dienen, slrek- nde tot het verleenen van toelagen aan do gc-vaardigden, doch ook een wetsvoorstel uitzicht gesteld, dat den Trade-Unions 1 veroorloven fondsen voor politieke doel- nden bijeen te brengen. Uit de tot dusver huldigde rechten der vakverecnigingen is, ijkens het in hoogste instantie uitgespro- ■n vonnis in het zg. Osborne-proces, deze ivoegdhcdd niet af te leiden en de arbei- erspartij heeft er daarom groot gewicht an gehecht, dat haar de verkiezings-aclie de afvaardiging van leden in de volks- erlegenwoordiging makkelijker worden ge- ïaakt door toezeggingen, gelijk Asquith ze ïans heeft verschaft. Ondanks het voorbe- oud dat daarbij gemaakt wordt, hierin be- laande, dat men zich voldoende zekerheid erschaffe van de goedkeuring der leden voor en bepaalde verkiezingsactie, dat de bijdra- en geheel vrijwillig zullen zijn en dat valc- ercetnigingen, welke niet tot dit fonds bij lragen, niet bestraft of op andere wijze ►euadeeld zullen worden, gelooft men toch, lit de arbeiderspartij met Asquith's verkla- ingen genoegen zal nemen, al zullen er wel 'il tegenwerpingen van socialistische zijde lan voorafgaan. Een ander vraagstuk, waarmede de regee ring met hel oog op de verkiezingen reke ning te houden had, is dat van het vrou wenkiesrecht. Ook hierover heeft Asquith eene verklaring afgelegd. Vele leden zijner pari ij hadden er bij hem op aangedrongen, zooveel mogelijk tegemoetkoming te toonen- anl de werkdadige vijandschap der \Vo- mens Social and Political Union zou in vele kiesdistricten voor de liberalen wel eens niet geheel zonder gevaar kunnen zijn. De suffragettes verlangden eene verklaring, dal de regeering uiterlijk Maart 1911 voor het llians reeds in tweede lezing aangenomen ontwerp, hetwelk het bestaand kiesrecht tot de vrouwelijke sekse uitbreidt, althans de mogelijkheid lol afdoening zal openen. Volgens het reglement van orde van het Lagerhuis, heeft nl. een niet door de regee ring ingediend voorstel niet het minste uit zicht 't tot de derde lezing te brengen, wat tot dusver het lol van alle ontwerpen inzake vrouwenkiesrecht, al waren ze bij tweede lezing ook nog met zulk eene groote meer derheid aangenomen, is geweest. Wanneer de regeering voor zulk een ontwerp geen tijd wenscht te vinden, blijft hot een dood geboren kind. In zijn Dinsdag in het Lagerhuis afgelegde verklaring beloofde Asquith wel is waar der- gelijl e faciliteiten te willen verleenen, doch verhond hij zich niet tot een bepaald tijd stip. Ilij sprak slechts van het volgende parlement in het algemeen hetgeen een even tueel uitstel tot aan hel einde der volgende parlemenlszitting en wel eens een afstel zou kunnen beteekenen. Asquith beloofde die vergemakkelijking niet voor het onderhavige voorstel dat, wijl het uit een vergelijk der verschillende rich tingen onder de vrienden van het vrouwen kiesrecht in alle partijen was ontstaan, de „conciliation-bill" genoemd werd, doch voor een ontwerp, dal amendementen zou toela ten, wat de „conciliation-bill" niet doet. De tekst dezer bill werd opzettelijk zoo gesteld, <lat ze niet door amendementen met geheel andere kwesties, b.v. met het algemeen kies recht, kon worden verward, waardoor hel Hoogerhuis ze zeker niet zou aannemen. Doordal nu Asquith aan zijn concessie uit drukkelijk de voorwaarde vastknoopte van een amendeerbaar ontwerp, wekte hij, daar hij doorgaat voor tegenstander van liet vrou werkiesrecht, hij de suffragettes den arg waan, dat hij aan een ontwerp dacht, het welk binnen geen jaren nog uitzicht had om wet tc worden. De „conciliation-bill" daaren tegen, welke slechts hel bestaande kies recht tot de vrouwen wil uitstrekken, had de meeste kans spoedig wet te worden, wan neer slechts de regeering niet belemmerend optrad. Dc suffragettes hebben met Asquith's ver- klaring geen genoegen genomen en onze le zers weten reeds hoe ze als furies hunne woede aan personen en goederen van eenige ministers hebben gekoeld en hoe clement de meesten op last van de regeering zijn behan deld. Wat de discussies aangaat, welke in de laatste dagen in hel Hoogerhuis zijn gevoerd omtrent Lansdowne s hervormings-resohUies, voel behoeft daarover niet meer gezegd' te worden. Uit onze telegrafische verslagen der Hoogerhuis-debatten is voldoende het ver schil tusschen het standpunt der Lords en dat der regeering aan het licht gekomen. Ernstig bekend staande mannen als Lord Rosebery, Lord Lansdowne, Lord Curzon e. a. verzekerden, dat zij oprechte medewer king zouden verleenen aan eene hervorming van het Hoogerhuis op de wijze als die was voorgesteld in de resoluties Rosebery-Lans- downe Rosebery's voorstellen betroffen, naar men weet, eene gewijzigde samenstel ling van hel Hoogerhuis uil Lords door het Hoogerhuis zelf, door de Koning, krachtens hun ambt of op nader vast te stellen wijze van buitenaf benoemd; Lansdowne's resolu ties betroffen de bevoegdheden en werk wijze van het Hoogerhuis, bij ern stige gevallen eulmineerende in eene vcreenigde zitting van beide Huizen, zoo noodig gevolgd door een refe rendum. Dat dit plan zoo op het oog vol strekt geen kwaad figuur maakt, valt niet te bestrijden en ongetwijfeld zal men het in re- geeringskringen niet zeer aangenaam gevon den hebben, dat deze manifestatie van goe den wil juist nog aan de verkiezingen moest voorafgaan. De regecring heeft niet aan het plan ge wild, wijl zij van meening is, dat indien het aangenomen werd, toch de Tories de over- .hand zouden hebben en, indien het middel van een referendum dikwijls werd toegepast, waarop alle kans zou zijn, dit in beslisten strijd zou zijn met het vertegenwoordigende stelsel. Als hoofdbezwaar tegenover de Lords heeft zij echter doen gelden, dat deze daarmede te laat voor den dag zijn gekomen, waarin ontegenzeggelijk veel waarheid ligt. De veto-conferentie is eenmaal mislukt; in- tusschen wilde de regeering op het oogen- blik nog van eene overeenkomst weten, dan zou 't nog niet absoluut te laat zijn. Der re geering is het er echter om te doen den ouden strijd tusschen Lagerhuis en Hooger huis eens en voor altijd uit te vechten en dit laatste voor goed onschadelijk te maken. Zulks in tegenstelling met vorige regeerin gen, b.v. die van Campbell Bannerman, wel ke zich tol resoluties van bloot platonische» aard bepaalden. Dat het tot het krasse op treden van het tegenwoordige kabinet is ge komen, daartoe zal ook de aandrang der in 't Lagerhuis den doorslag gevende Iersche par tij wel hebben bijgedragen. In het tegenwoor dige Lagerhuis had Balfour 273 aanhangers, aan de zijde van Asquith staan 275 liberalen, 40 leden der arbeiders- en 82 der Iersche partij. Om een meerderheid van 124 stemmen tot een acquit te maken, zoodat beide par tijen gelijk komen te staan, zou Balfour 62 winstzetels moeten verwerven, om een klei ne meerderheid te bereiken 75. Zulk ecaip gebeurlijkheid is nauwelijks mogelijk. Voor het geval, dal de conservatieven mochten overwinnen op de liberalen, zouden ze even goed van de stemmen der Ieren en der arbei derspartij afhankelijk zijn als thans hunne tegenstanders. Asquilh zou een formidabele oppositie-politiek kunnen voeren en dus is het risico aan liberale zijde niet bepaald le vensgevaarlijk voor de toekomst dezer partij. Het is op het oogenblik nog moeilijk te zeg gen of het „heroïsme", om eens een term tc gebruiken, die in het Nederlandsche parle ment dezer dagen op de lippen was, onder de liberalen al dan niet in belangrijke mate heerschend is. Sommigen, die verklaren al tienlallen van jaren tegen het Hoogerhuis te hebben gevochten, om het er onder te krij gen, spitsen er zich op het thans met huid en haar te kunnen verslinden. Lloyd George zal hun daarbij wel een handje helpen. Of echter de redevoeringen van dezen demagoog en handigen volksmenner, die uit stekend dc lachers op zijn hand weet te krij gen, met hare felle, op niet zeer hoog peil staande aanvallen tegen de Lords, op vele j gematigde kringen niet een averechlsch ef- j fect zullen teweegbrengen? De mogelijkheid daarvan is lang niet uitgesloten. Balfour's laatste redevoering vormde daarmede nu eens een waardige tegenstelling. België. j B i' u s s e 1, 2 5 Nov. Het hedenmorgen 9 uur uitgegeven bulletin omtrent den toestand der Koningin luidt: „De Koningin sliep ge- idurende e enige uren van den nacht. Dc ziekteverschijnselen in de borst nemen ge leidelijk af. liet verloop der ziekte is bevre digend. Brussel, 25 Nov. Het bulletin van he denavond-6 uur luidt: De dag van heden was bevredigend; de ziekte heeft een regelmatig verloop. I Engeland. Londen, 25 Nov. Ilet Lagerhuis kwam heden formeel bijeen, waarna de ziibting werd verdaagd tot Maandagmiddag, wanneer liet parlement op reces zal gaan. De ontbin ding zal dan kort daarop volgen. Londen, 25 Nov. Minister-president Asquith zeide in een rede te Huil, dat men over drie dagen zal staan in het midden van een der gewichtigste worstelingen, die de Britsche geschiedenis kent. j „Onze partij", zoo vervolgde Asquith, „is in uitstekende conditie, er bestaat bij haar geen verdeeldheid of naijver; overal is een heid, tucht, loyauteit en goede trouw." „Het Hoogerhuis is in zijn tegenwoordigen toestand een vervallen en waggelend gebouw, dat van den grond op herbouwd moet wor- den. „Niet de liberalen, maar lord Rosebery en diens aanhangers, hebben het doodvonnis over het Hoogerhuis uitgesproken. Wij hebben j ronduit en oprecht geweigerd voort te gaan i te ploegen in zand, als wij weten, dat onze wetsontwerpen op smadelijke wijze door het j Hoogerhuis verworpen worden." Asquith is ten sterkste gekant tegen het denkbeeld van een referendum, dat aan de lords in alle quaesties van grooten ernst de macht zou geven, waarop ze thans reeds aan- I spraak maken. Het plan der liberalen beoogd echter niet een éénkamerstelsel. Londen, 25 Nov. In een te Glasgow gehouden rede, zeide lord Lansdowne, dat de verantwoordelijkheid voor den komenden strijd op de liberalen zal rusten. Doch de unionisten zijn niet bevreesd de uitdaging der liberalen aan te nemen. Men heeft gezegd, dat vijf en veertig mil- lioen mannen en vrouwen tegen de unionis ten in het veld zullen komen, spreker hield echter vol, dal in Engeland de partijen tegen elkander opwegen. Daarna verdedigde hij in bijzonderheden de houding van het Hoogerhuis. Behalve over de bezoldiging der parle mentsleden door de Trade Unions, heeft de eerste minister Asquith in de parlemenlszit ting van Dinsdag ook eene verklaring afge legd over liet vrouwenkiesrecht en wel over dc houding die de regecring te dezen opzichte in do toekomst dacht in te nemen. Hot ant woord op de gestelde vraag was zoo wel levend, zoo tegemoetkomend, maar ook zoo in elkaar gedraaid en weinig verbindend, als con oude, juridisch gevormde, parlementariër het maar weet te geven. Wij komen er na der op terug. Onmiddellijk werd dit antwoord spoorslags naar Caxton Hall overgebracht, waar de suffragettes vergaderd waren, welker toorn in 'l bizonder werd opgewekt door de om standigheid, dat dc premier zijn vage toezeg ging niet voor de volgende zitting, doch voor het volgende parlement gedaan had, wat on geveer hetzelfde bcteekent als een uitstel ad kalendas graecas. De leden der Women's Social and Political Union verhieven zich als een man (het laat ste woord is tegenwoordig misschien het best gekozen) en daar weerklonk dc roep: „Op naar Downingstreet!" En in het volgende oogenblik stroomden driehonderd kiesrecht- dames de slraat op. De politie, die anders ander dergelijke omstandigheden steeds op haar hoede is, werd ditmaal overrompeld en reeds was de stool op weg, toen drie wiel rijders nog naar even zooveel politiebureaux moesten gaan. De eerste afdceling van 70 man werd door het hoofdbureau van politie onmiddellijk in den looppas naar Downing street gezonden, kwam daar aan op twintig passen afstands van de toornige stemrecht dames en zette de straat precies nog op het laatste oogenblik af, wat juist niet er loc hij- droeg aan de naderende amazones zachter te stemmen. Deze gingen onmiddellijk tol den stormaanval over, een oogenblik werd hef tig gestreden en de politie zelfs teruggedron gen. De vrouwelijke ontstuimigheid en liet aantal waren t e groot en wie weet wat er nog gebeurd zou zijn, ir.dien niet juist op het kritieke moment van de andere zijde dooi de binnenplaats van het Foreign Office ver sterking was konicn aanrukken. Daarmede was het pleit beslist. Menigeen kwam intus- schen leclijk in het gedrang. Men zag dames met loshangende haren, die liaar hoed ver loren hadden. Wel een dozijn vrouwen en politieagenten waren tegen den grond gewor pen. In een paar naburige regeeringsgebou- wen waren de vensters vernield, en de ccbt- genoole van den minister-president was nogal beangst. Asquith zelf kwam argeloos van het Lagerhuis te midden der vechtende bende terecht. Onder onze telegrammen over dc opstootjes heeft men kunnen lezen dat hij er nog al goed is afgekomen, door snel in een taxamoter te stappen. Inmiddels werd ook een storm ondernomen in Sl. James Park op den tuinmuur der ambtswoning van den pre- j sident. De vandaar terugkcerendc strijdsters I ontmoetten den minister van Ierland Birrell, I welken als zeer rechtvaardig en beminnelijk bekend staanden man, de hoed over het j hoofd geslagen werd en die door de dames zoo ruw onderhanden is genomen, dat hij mot een gekwetste knie het bed moet iiou- den. Of dit door een val of door een schop j is veroorzaakt, valt niet recht uit te maken, j Ten slotte werden op den thuisweg door de vertoornde kampvechtsters bij Sir Edward Grey, den minister van buitenlandsche zaken, Churchill den minister van binnenlandsche zaken, Harcourt, den minister van koloniën, en Burns den president van het departement van handel, een aantal vensterruiten vernield. In het geheel werd wegens deze wanordelijk heden 153 suffragettes en drie mannelijke partijgenootcn in Holland zouden ze hee ler.: leden van den mannenbond voor vrou wenkiesrecht 1 gearresteerd, en kort daar op in vrijheid gesteld. Tot aller verrassing en met zeer duidelijken tegenzin des politie rechters werd Woensdag, toen de kiesrecht- dames moesten voorkomen, de klacht tegen haar, die zicli slechts aan verzet hadden schuldig gemaakt, ingetrokken. Zoo komt de moedwillige onruststook.st-ers het vooruitzicht der op handen zijnde verkiezingen te stade. Mrs. Clark, een zuster van de beruchte Mrs. Pankhurst, wierp 'een venster in van het politiebureau in Gannon Row, toen men haar niet wilde toestaan, dat ze naar haar ge arresteerde zuster kwam zien. Ze werd daar op zelf gearresteerd. Onder de gearresteer den bevond zich ook de dochter van Richard Cobden, Mrs. Cobdcn-Sanderson. Zij was in het gedrang bijna onmachtig geworden en de politie had deze dame toegestaan binnen •*- politiecordon te komen, dat een gedeelte van Downingstreet afsloot. Toen ze den haar per soonlijken bekenden minister Winston Chur chill zag, ging ze op liem af en sprak hem aan, wat dc:i minister tot een politie-inspec- teur deed zeggen: „Waarom laat je deze vrou wen toch in de straat rondslenteren; jaag ze toch weg". Londen, 25 Nov. Een en twintig suf fragettes, welke gisterenavond waren gear resteerd, verschenen heden voor den politie rechter in Bowstreet. De eerste werd beschul digd met steenen te hebben geworpen naar de vensters van het ministerie van binnen landsche zaken. In antwoord op een vraag van den rechter verklaarde zij het feit be gaan tc hebben als protest tegen de regee ring. De rechter zeide hierop: „Gij, vrouwen, zijl tal van keeren met buitengewone toege vendheid behandeld. Thans veroordeel ik u tót twee maanden gevangenisstraf". Een jonge vrouw van twee en twintig jaar, d.ïe vensters van liet ministerie van binnen landsche zaken had verbrijzeld, zeide, dat zij bij hare moeder had willen komen, die gis teren tot twee weken gevangenisstraf was veroordeeld. De rechter veroordeelde haar tot een maand gevangenisstraf. De anderen werden gelijke straffen opgelegd, behalve in twee of drie gevallen, waarbij de beklaagden werden veroordeeld tot geldboete, subsidiair Onder de beloogsters bevond zich ook een dame, die verlamd was en zich in een rol wagen zelf voortbewoog. Den gehcelen dag had zc Parliament-street op en af gereden en had ze vlugschriften uitgedeeld. Bij het ge vecht in Downingstreet maakte ze gebruik van haar wagentje, door bet met alle kracht tegen de becnen der politieagenten aan te sturen; met moeite werd ze legen letsel be veiligd. liet bestuur der „Womens Socials and Poli tical Union" heeft dc beschikking over 300 dames, die bereid zijn in de gevangenis te gaan. Dc clementie van minister Winston heeft ongetwijfeld vele barer een teleurstelling be reid. Zc kunnen nu geen martelaresje spelen en niet het voorwerp van hulde- en sympa thie-betuigingen wezen, waarbij het misschien weer even onsympathiek zou toegaan als in Downingstreet. Een der aangeklaagde kiesrechtdames, dochter van den luitenant-generaal baron Abinger, bekende een politie-constabel op den mond geslagen en gezegd te hebben: „De vol gende keer breng ik een revolver mee en schiet". Portugal. Leden van republikeiaische en revolution- jiaire vereemiigmigen trokken Woensdagavond met muziek en fakkels naar het gebouw van het bestuur der republiikeinsche partij om hunne sympathie met de hoofden dier partij te kennen te geven. Het heet dat de betoo- ging hel karakter vaai een zekere oppositie tegen dc voorloopigc regeericig gedragen, heeft. Het hoofd der revolutbomiairen Machedo dos Santos geeft in zijn pair tijorgaan uiting aan een onmiskenbare oppositie jegens ver- schMenide handelingen der regeerimg, die hem zeker nog niet revolutionnair genoeg is. Rusland. Dc Octobristcnpartij heeft in de Doema wetsvoorstellen ingediend tot hel scheppen van instellingen voor volksonderwijs op staats kosten, lei- herinnering aan Tolstoï. Griekenland. Te Athene hccrscht groote voldoening over het verloop der eerste zitting der nationale vergadering op Kreta; men beschouwt liet daar voorgevallene als een succes voor de politiek van V-enisclos en is zelfs de Moham- medaansche leden der vergadering erkentelijk er voor, dat ze zich ditmaal ervan onthouden hebben door protesten incidenten te veroor zaken. Yeniselos heeft Donderdag de gretig ver wachte lijst van candidaten zijner partij voor Attika en Boeotie bekend gemaakt. Van de ruim 100 candidaten, die zich hadden aange boden, koos hij er 43 uit. De 44e plaats is voor den oud-minister Dragoemis vrijgelaten. De candidalenlijst ondervindt algenieene waar deering en be vat de namen van voor name vertegenwoordigers uit alle beroepen, daaronder een voorzitter van een arbei dersbond, verschillende grootindustrieelen cn reeders, verscheidene kooplieden en ban kiers, geziene advocaten en doctoren, bene vens eenige jongere mannen met zeer mo derne inzichten. Het meerendeel der candi daten zijn „homines novi". De minister van financiën Koromilas, waarvan het onlangs heette, dat hij ontslag genomen had, en Yeni selos zelf zijn ook onder dc candidaten. Turklj*. Salonika, 2 5 Nov. Een ministerieele aamsctirijviing bepaalt definitief de opheffing van de krijgsraden en van dein staat van beleg. Voorts geeft ze bepalingen omtrent de ontbinding der comité's en de bendenver- volging. De gewone strafrechtbainken zijn thans be last met het leiden dor instructies van de krijgsraden. Kreta. Kanea, 25 Nov. In de heden gehouden zitting der nationale vergadering dienden de muzelmansche afgevaardigden eene verkla ring in waarhij wordt gezegd dat de opening van de tweede gewone zitting van de derde nationale vergadering op Kreta in den naam van den Koning der Hellenen benevens de hernieuwing der verklaring van 1908 omtrent de vereeniging met Griekenland strijden tegen <le gevoelens der Mohammedaansche leden Deze verzoeken hunne verklaring in het pro ces-verbaal der zitting te willen inschrijven. Criaris is gekozen tot president der natio nale vergadering. Perzië* Heil miiin'iisteniie van buitenlainidischc zaïkem. noemt liet bericht vain hot Petersburgsobo telcgraafag&nitschap over geruchten der Turksche troepen met Perzen aam heit Oer- mia-meer onjuist. Tegenover het démenti van den Perzisclien minister van buitenlandsche zaken blijft het Petersburgsohe Telegraaf agentschap voort gaan met berichten de wereld in te sturen over gevechten tusschen Turken en Perzen bij het Oermia-meer. Het vertelt thans van een gevecht op den straatweg van Oermla naar SaLmas dat Donderdag is gestaakt, waarna men onmiddellijk begonnen is de wederzijdsche s'cllingen te versterken. De Turken liebben nieuwen aanvoer van troepen verkregen. Een delegatie van voorname grond eigenaars, kooplieden en geestelijken heeft zich naar den oostelijken oever van het Oer mia-meer begeven om vandaar uit telegra fisch met Teheran te kunnen onderhandelen. De delegatie heeft de opdracht de Perzische regeering te verzoeken onverwijld tegen dê onwettige handelingen der Turken werkda dige maatregelen te nemen, zoo niet dan zal de delegatie zich tot de groote mogendheden wenden. Een en ander altijd volgens bovengenoemd Russisch lelegraafagentschap. Mexico. De Mexiicaansche minister van financiën heeft op een hem van uit Londen gedane vraag omtrent de beweerde uitbarsting van eene revolutie in Mexico het volgende tele grafische antwoord gezonden: De bedoelde berichten zijn onzinnig overdreven. De on lusten in Torreon en omgeving zijn van gee- ncrlei beteekenis; de regeering is meester over den toestand. Er is geen sprake van, d il soldaten tot de oproerlingen zijn ovar- geloopen, of dat de steden Chihuahua en Pu- bla gevaar loopen in hunne handen te val len. De regeering staat in telegrafisch ver keer met het geheele land. De toestand is niet verontrustend; de eenige reden van on gerustheid zijn de van kwaadwillige lieden afkomstige sensatie-telegrammen. Uit New-York wordt gemeld, dat zestien jongelingen uit bekende Mexicaansche fami- liën, zijn opgehangen, klaarblijkelijk op last van Portirio Diaz. Deze laatste heeft stie rengevechten en andere feestelijkheden, dit veel volk trekken, verboden. Brazilië. Londen, 25 Nov. De blad-en mekten dat te Londen een particulier telegram ont vangen i«s, waarin wordt mc-dcgedeeld, dat de muiters zich onvoorwaardelijk hebben overgegeven. De rust in Rio de Janeiro it hersteld. Londen, 25 Nov. Men meldt uit Lon den uit Rio de Janeiro, dat de amnestie is goedgekeurd en de eischen omtrent afschaf fing van lijfstraffen en verhooging van de sterkte der bemanning zijn toegestaan. De muiters onderwierpen zich en zoo is dc rust hersteld. Rio de Janeiro, 25 Nov. De Kamer zet dc debatten over het amnestievoorst/el voort. De vergadering is zeer opgewonden en onder de afgevaardigden hadden vuistge vechten plaats. De muitende schepen, die sedert 's mid dags 12 uur bui-teji de roede op een sigoaal

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1