w°. 9rte Jaargaig. Dinsdag 29 November 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. ANNIE'S VERLOF. 184. ABONNEMENTSPRIJS: PRIJS DER ADVERTENTIËN: "Afzonderlijke nummers0.05. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Grooto lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen iw het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattonde de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Dezo Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmedodooimgen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij do Uitgevers in to zenden. Uilgevers: VALKHOFF C®. Utreclitschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. Politiek Overzicht De interpellatie over de rede te Koningsbergen. Op den 25en Augustus heeft Keizer Wilhelm eerxe redevoering in Koningsbergen gehou den en op den 26en November behandelde de Rijksdag eene interpellatie der sociaal-demo craten over uitspraken door den Keizer in die rede gedaan. Geen wonder, dal de belang stelling daarvoor wal verflauwd was. In on zen snel levenden tijd raakt een drie maanden oude rede, zelfs al is ze van een machtigen heerschcr, eenigszins in het vergeetboek, voor al wanneer hij inmiddels nog door andere uitingen in het openbaar de aandacht op zich gevestigd heeft, gelijk in casu bij de rede te Deuron over de Benedictijnen en over 't bij eikaar behooren van troon en altaar. En al was de Rijksdag, ook op de publieke tribunes, sterk bezet, in de zaal heerschte juist niet een koortsachtige spanning en de volksvertegen woordiging leverde volstrekt niet het schouw spel op van een „grooten dag", gelijk in de vermaarde Novemberdagen van 1908, toen ieder vol was van de Daily Telegraph-ont- hüllingen. In dc rede te Koningsbergen gehouden, heeft de Keizer gezegd dat de Pruisische ko ningskroon hem alleen bij de gratie Gods was verleend en niet door parlementen, volks vergaderingen en volksbcsluilen en de Keizer voegde er bij: „als instrument des Ileeren mij beschouwend, zonder rekening te hou den met de meeningen van den dag, ga ik mijn weg". Voorts werd in deze rede gespro ken over de positie der vrouw in onze maat schappij, die niet in vcreenigingen of verga deringen, doch in het huisgezin behoort en oyer nog andere dingen. De rede vormde natuurlijk hel onderwerp van veler gesprekken. Den 29en Augustus reeds kwam dc Norddeutsche Allgemcine Zei- luug verklaren, dal de redevoering geen regeeringsdaad was geweest, doch een per soonlijke uitspraak van den monarch; ze ademde den geest van op godsdienstige grond slagen berustend plichtsgevoel en hel zou een slechte koning zijn, die de meeningen van den dag ais richtsnoer van zijn handelen zou aan wenden. Doch geen minachting van de rech ten en besluiten des volks was bedoeld, dc Keizer blijft staan op den bodem der consti tutie en dc rijkskanselier zou Zijne Majesteit „tegen willekeurige uitleggingen en boosaar dige verdraaiingen verdedigen". Enzoovoort. Veel nieuws was er in deze Rijksdagzilling dus niet te wachten. Dc interpellatie werd ingeleid door Ledc- bour, die als onvcrvalschl sociaal-democraat bekend staat, vrij van revisionistische nei gingen, en van wien men dus heel wal woord- gedaver verwachtte. Dc rede was echter be trekkelijk kalm en zakelijk; ze werd in den aanvang met opmerkzaamheid aangehoord, doch daar Ledebour veel te lang sprak, ver minderde dc belangstelling meer en meer en bleef slechts een geeuwerige stemming over. Aan het einde, beging Ledebour de tactische fout de republikeinsche neigingen zijner par tij te proclameeren, waarvan de rijkskanse lier in zijn antwoord al direct een dankbaar gebruik maakte. Het antwoord van den rijks kanselier von Bethmann Hollweg was kort en krachtig en heeft daardoor zijn uitwerking op den rijksdag niet gemist. Hij bestreed na tuurlijk met alle beslistheid, dat de Keizer door zijn rede te Koningsbergen en door an dere in den jongsteu tijd gebdiidtti toespra ken in contrast was gekomen met z.jn grond wettelijke plichten en met de verklaringen, die Zijne Majesteit na de Novcmbercrisis in 19U8 in den Reichsanzeiger heeft doen publicee- ren en Vorst Bülow in den Rijksdag heeft doen afleggen. De kanselier wees er op, dal de rede niet door Wilhelm 11 als Keizer var. Duitscliland, docli als Koning van Pruisen was gehouden. Lil de Pruisische geschiedenis blijkt volgens den kanselier hei koningschap uil eigen recht. En al is er ook nu in Duitscliland een richting om den Koning te gaan beschouwen als een door liet volk benoemden dignitaris, dan 'mag men zich toch niet verwonderen, dat de Koning zelf het bewustzijn van niet aan de volkssouvereiniteil onderworpen te zijn, sleïk doet uitkomen. Na den rijkskanselier voerden de ccntruni- afgevaardigde Kreiherr von Hertling en de conservatief von lieydebrandt het woord. Uit hun woorden bleek, dat dc debatten van 1910 geheel anders zouden afloopen dan die van 1908, toen ook de clericalen en conservatie ven hunne bedenkingen legen liet persoon lijke régime niet verborgen. Nu na de ten val brenging van Vorst Bülow hun machtspositie onbestreden is, kunnen ze zich aan loyautcit niet genoeg te goed doen. Von lieydebrandt, de aanvoerder der Prui sische conservatieven, ging zelfs zoover te ontkennen, dat in 1908 van den Keizer belof ten waren verkregen of verlangd en benutte de revolutiounaire uitingen van sommige sociaal-democraten op vergaderingen en in de pers, o. a. naar aanleiding de revolutie in Portugal, om tegen hunne partij uitzonde ringswetten te vragen. Iets waarop von Both nia nn Hollweg wijselijk niet heeft geantwoord. Juister is misschien de oppierkkig van von lieydebrandt, dat speciaal de Keizer voort durend van de zijde der sociaal-democraten wordt blootgesteld aan eene reeks van sma delijke aanvallen, die g en enkele particulier zich zou laten aanlcum n. In een diplomatieke rede met heel veel „cenerzijds" en „anderzijds", heeft Basser- man de opinie der natior.aal-liberalcn ver tolkt. Ook deze zijn lang niet meer zoo tegen liet persoonlijke régime gekant als in Novem ber 1908, doch zij wensciien wel, dal dc toe zegging eener groolerc terughoudendheid des Keizers, waarmede de Novcmbercrisis ein digde, ook voortaan in acht zal worden ge nomen. Een krachtiger toon sloeg de spreker dei vooruitstrevende volkspartij, de Zuid-Duitsche democraat Payer aan, wiens rede voor alies de verdienste had de beraadslagingen lot haar eigenlijk thema terug te brengen en te constateeren, dat hier geen sprake was van revolutionnaii' optreden der sociaal-democra ten, doch van de laatste redevoeringen des Keizers. En tegenover de pogingen tot ver bloeming door dc conservatieve en clericale redenaars, constateerde Payer, dat de rede van Koningsbergen buiten twijfel uiting geeft aan eene neiging tot absolutisme en besloot hij met er op te wijzen, hoe noodzakelijk de staatsrechtelijke waarliorgcn zijn, welke de links-liberale partijen sinds de Novcmber crisis tevergeefs eischen. Eenige malen tijdens dc* debatten werden uitspraken vernomen, die in niet ver ver wijderd verband stonden roet de komende Rijksdagverkiezingen en zinspeelden op de houding, welke de partijen jegens elkander zullen innemen. Zoo verklaarde Ledebour de mogelijkheid van een samengaan van sociaal democraten en vrijzinnigen niet voor uitge sloten te houden, mits deze den weg van het Engelsche liberalisme wilden inslaan, terwijl Bassormann hel verzoek tot dc sociaal-demo craten richtte hunne republikeinsche en re volutiounaire allures af te leggen, wijl deze een toenadering lot de burgerlijke partijen onoverkomelijke hinderpalen in den w g legden. DuitschlancL B e r 1 ij n 2 8 No v. In den rijksdag zette de rijkskanselier von Betlmiann Hollweg bij de eerste lezing van hel wetsontwerp op de schcepvaartlollen uileen, dat het hier gaat om de vraag in hoever de bij de scheepvaart betrokkenen aan de kosten van uitbreiding en onderhoud der natuurlijke waterwegen in den vorm van scheepvaartrechten moeten deel nemen. Op staatsrechterlijk gebied zijn meeningsverschillen ontstaan op grond van art. 51 der Rijksgrondwet, terwijl op econo misch gebied moeilijkheden rezen, welke haar oorzaak vonden in de verscheidenheid van belangen van de afzonderlijke deelen des rijks. Pruisen heeft er naar gestreefd die moeilijkheden uit den weg te ruimen. Op maatschappelijk gebied werd een oplossing gezocht, door aan hel begrip „maatschappij" een nieuwen staatsrechterlijken vorm te geven door de instelling van nieuwe tusschen-' slaatschc bonden. Het wetsontwerp berust op het eenstemmige besluit van den bondsraad. „Ik hoop", zeide de rijkskanselier, dat ook de rijksdag de gronden zal goedkeuren. Na af doening der wel is het tijdstip gekomen om met die vreemde staten te onderhandelen, die bij de openbare Duitsehc natuurlijke water wegen zijn betrokken. Wij zullen de onder handelingen voeren op den grondslag van ge meenschappelijk belang en van de vriend schappelijke betrekkingen, waarin wij tot de naburige staten slaan. Wij zullen deze staten trachten te overtuigen, dat de door ons na gestreefde doeleinden op hel gebied der vcr- keerspolitiek en de daarvoor beraamde mid delen ook hunne belangen van nut zijn. Wij 'hopen dat wij langs zulk een weg tot eene voor alle partijen die nstige overeenkomst zul len geraken". B c r 1 ij n, 2 8 No v. De Pruisische minis ter van arbeid Breitenbach deed in den Rijks dag uitkomen, dat het wetsontwerp op de scheepvaartrechten slechts diende als blij vend middel om aan gelden te komen tot verbeteringen in de scheepvaert en niet als bron van inkomsten voor de staten". De maxi mum-tarieven blijven in sommige stroomge bieden lager dan de bestaande tollen. Zehnhoff, afgevaardigde van het centrum, gaf als zijne mecning te kennen dat de hel ling' der tollen aan de billijkheid en recht vaardigheid beantwoordt. Men kan met de toeneming van het verkeer rekening houden. Hij werd in deze opvatting versterkt door het feit dat Rotterdam zijn haven driemaal, Ant werpen de zijne viermaal zoo groot moest maken, en dat aan den Beneden Rijn nieuwe havens ontstaan. Kreht (cons.) verklaarde zich voor het ont werp evenals Wölzl (nat.-lib.). Frank (soc.-dcm.) meende, dat het ontwerp den prijs van hel koren zou doen stijgen en dat de reeliten van Nederland en Oostenrijk ondanks 6 van het ontwerp werden aan getast. Het moet daarbij kwetsen, dat deze staten voor een voldongen feit worden ge steld. Wanneer een vergelijk niet tot stand mocht komen, zullen buitenlandsche schepen datf tolvrij zijn? Bestaat de bedoeling Nederland en Oosten rijk op te nemen in de besturen der ver bonden? Kaempe (vrijz.) verklaarde zich tegen het ontwerp. Kreth (cons.) verbeterde zijn op 1 April 1998 in den Rijksdag getuite bewering, dat Neder land in eigen land voor den Rijn slechts ge ringe uitgaven deed en daardoor grootere voordeden dan Pruisen had, door te zeggen, dal thans bewezen was dat Nederland in de laatste 52 jaar grootere uitgaven daarvoor deed dan Pruisen. Morgen zal de behandeling worden voort gezet. Bolglë. Brussel, 28 Nov. Het heden uitgege ven bulletin omtrent den toestand der Ko ningin luidt: De nacht was vrij kalm. Het verloop der ziekte geschiedt zonder ecnig bijzonder inci dent. Brussel, 28 Nov. Het bulletin omtrent den toestand der Konmgin luidde gisteren avondDe dag was rustig. Dc bronchitis is verminderd, matige koorts. Frankrijk. Dc Rochette-comniissde uit de Kamer heeft Vrijdag Roebelle zelf verhoord en Zaterdag nog eenige andere personen. Zij is thans met haar getuigenverhoor goiecu gekomen en gaderl heden opnieuw, ten einde de con clusies te bespreken waartoe de verhoo- ren geleid hebben. Vervolgens zal ze den rapporteur het verslag doen opstel len. De Kamer zal het dan te behande len krijgen en moeten beslissen of de autori teiten in casu minister Olémenceau en de prefect van politie Lép ine, behoorlijk ge handeld hebben bij de vervolging van Ro- chette. Zij zal in de eerste plaats hebben uit te maken of het geoorloofd is dat de regee- ring een „strooman" zoekt om een klacht in te dienen legen een gevaarlijk geachten spe culant. Ten tweede zal zij moeten beslissen, of ïti dit geval uitsluitend zorg voor het al gemeen belang de drijfveer der autoriteiten geweest is, dan wel of er corruptie en spe culatie in het spel was. Op den dag van Ro- che-'te's arrestatie daalden ml. on de beurs dc aandeelen zijner maatschappijen kolossaal. Engeland. Londen, 28 Nov! In de toespraak door den Koning heden middag in het parlement gehouden, wordt o.a. gezegd: „Ik richt het woord tol u voor dc eerste maal na- en nog onder den indruk van de ramp, welke is veroorzaakt door den dood van mijn gelief den vader. Ik heb uit alle deelen van mijn rijk en mijne bezittingen overvloedige blij ken ontvangen, dat het onherstelbare verlies dut mij en mijn gezin getroffen heeft, diep wordt betreurd door mijne onderdanen. Iluunc sympathie verschaft mij troost in mijn droefheid. Ik heb mij zelf met ernst toegewijd aan de vervulling der plichten, waartoe ik ben geroepen en wensch de voet stappen van mijn geliefden vader te drukken". De kwestie der visscherijen bij Newfound land lusschen Canada on de Vercenigde Sta ten is onlangs definitief geregeld door het Iiof van Arbitrage te Den Haag. De Koning spreeki er zijn bijzondere voldoening over uit, dat het mogelijk is gebleken zulke inge wikkelde en moeilijke vraagstukken door middel van arbitrage op te lossen en dat de uiUpraak door beide partijen is aanvaard op eene wijze, die moet strekken tot verhoo ging van de wederzijdsche bereidwilligheid. De Koning wijst op de afvaardiging van den hertog van Connnaught ter opening van het eerste parlement der Zuid-Afrikaanschc unie. De Koning hoopt van harte, dat Zuid- Afrika zal blijven toenemen in geluk en wel vaart. Voorts zinspeelt dc Koning op de bc- stuurshervormingen in Indic. Ilij dankt het Lagerhuis voor de liberale voorziening in de vereischte bedragen voor het loopende jaar, waaronder begrepen (le verhoogde credie- ten voor de vloot en de suppletoire uitgaven voor de ouderdoms-pensioenen. De Koning spreekt zijn leedwezen uit over de misluk king der conferentie, welke was belegd, ten einde tot een oplossing te geraken der moei lijkheden tusschen de beide Huizen van het parlement. L o n d e n, 2 8 Nov. De Koning heeft pro clamatie geteekend, waarbij het parlement wordt ontbonden en een nieuw wordt bijeen geroepen tegen 31 Januari. Londen, 29 Nov. Merkwaardige uitin gen van geestdrift werd waargenomen bij een groote demonstratie der unionisten, welke gisterenavond le Belfast in Ierland gehouden werd Twintig duizend roenschen hielden een vergadering buiten het gebouw, waar de sprekers verklaarden, dat indien liet Home Rule de provincie Ulster zou overweldigen, deze niet alleen zou volharden in de weige ring belasting le betalen, doch zoo noodlg ook strenger maatregelen zou nemen. Een particu liere vergadering van den provincialen raad, welke overdag was gehouden, heeft een in schrijving geopend onder de bewoners van Ulster, ten einde zich wapenen te verschaf fen, om zich met geweld tegen het Home- rule te verzetten, Voor dit fonds zijn reeds 10,000 pond sterling toegezegd. Londen, 28 Nov. Joseph Chamberlain heeft de hem aangeboden unionistische can- didaluur voor West-Birmingham aanvaard en een verkiezings-manifest uitgegeven, waarin hij opnieuw de tariefshervorming en zijn andere welbekende theorieën verdeuigt. Londen, 2 8 Nov. De mannelijke pleit bezorger van het vrouwenkiesrecht, die Zater dag in den trein minister Winston Churchill aanviel, verscheen heden voor de politierecht bank in Bowstrcet. Ik' borgstelling, welke als voorwaarde voor invrijbeidsstelling pleegt te worden gevorderd, werd door hem gewei gerd. Rumenië. Boekarest, 28 Nov. De Koning heeft heden bij de opening van het parlement een koninklijke boodschap voorgelezen, waarin wordt gezegd, dat het parlement door 'de goedkeuring der door de regeering voorge stelde wetten een wclgevendcn arbeid heelt voltooid, die een weldaad is voor het land. Dc financiecle toestand van Roemenië is wel varender dan ooit. Dc lcgermanoeuvres boden de gelegenheid te constateeren, dat het leger in staal is op elk oogenblik een aanval op de Roemeensche natie te weerstaan. De Ko ninklijke boodschap constateert zonder eenige aarzeling het gewicht van Roemenië s positie in het midden der groote Europeesche belangen, terwijl het zich het vertrouwen en de vriendschap van alle staten verzekerde, in den vrede den grootsten waarborg voor ontwikkeling vindende. 3 Roman door Mevrouw M. C. E. OVINK—SOER. o— Annie herinnerde zich nog best hoe ont steld en verontwaardigd ze bij die gelegen heid geweest was. Die zooveel oudere man! gcdicdeerd haar mindere in stand en be schaving, hoe durfde hij 't burgemeesters- dochterje zoo iets onzinnigs voorstellen 1 Ze behoefde geen oogenblik bedenktijd, had stijf jes bedankt voor de eer. De weduwnaar toonde geen rancune, be handelde haar even beleefd en voorkomend als te voren. Toch was 't voor Annie een verademing geweest, toen ze werd overge plaatst (naar net zulk een stil, afgelegen oord, als ze pas verlaten had). Daar kreeg ze nó korten tijd haar tweede kans. Ditmaal bestond er geen standverschil. In tegendeel, de controleur B. B. was een be geerde partij, 't hoogste lot in de loterij op klein Waringin. Maar Annie liet zich niet bekoren door den zilveren band om des amb tenaars pet (met dc mooie positie van mo gelijke resident's vrouw in ver verschiet) nu ze geen sprankje liefde voelde voor haar donkeren, mageren aanbidder. Hij had zich geen tering gezet van 't blauwtje, was een maand later verloofd met 't mooie, coquette dochtertje van den zout pakhuismeester. Al voelde Annie geen oogenblik spijt, 't deed haar toch onpleizierig aan, 't paartje in j zijn jong geluk te zien. Diep in haar hart benijdde ze 't hun. In dien tijd had ze voor 't eerst last ge kregen van heimwee, en dikwijls in haar kus sen geschreid, omdat ze zich zoo eenzaam en verlaten voelde, zoo niemand had wien ze toehoorde, voor wiens geluk ze onontbeer lijk was. Die laatste jaren vóór haar verloftijd wa ren omgekropen, de warmte leek drukken der, haar werk op school ging eentoniger. Ze begon een afkeer te krijgen van het ge- heele Indische leven. Al 't goede voorbij ziend, dat 't Zonneland haar gaf, droomde ze met koortsachtig verlangen steeds over Holland, stelde zich voor er de menschen en toestanden terug te vinden, zooals zij ze ver laten had. O, hoe zou ze genieten van dat ééne jaar, dat haar voor tien lange sleurjaren vergoe ding moest geven! Frischheid, moed en hoop bijeengaren voor den langen tijd, die daarna weer op Java vóór haar lag. En nu was ze dan in Holland enreeds bekoeld en' ontnuchterd, met een geheim voorgevoel, dal ze luchlkasteelen bouwde. De Aprilregen kletterde tegen het venster wan haar kamertje, begeleid door een loeien- den wind, die het raam en de muren deed trillen en kraken, 't Was of zij den tocht in bead voelde, 't Iluis scheen licht en lucht gebouwd. Hinderlijk klonk 't gedempte pra ten van tante door den dunnen kamerwand. Af en toe verstond Annie een enkel woord. „Knap meisjeWare Jozefal niet jong meer Met een schamper lachje stopte Annie het hoofd onder de dekens.' Ze wilde niet meer hooren. Tante had gelijkeen meisje van bijna dertig jaar heeft niet veel kans meer om den waren Jozef tegen te komen. En oen anderen Jozef had ze niet gewil'd. m. Den volgenden morgen ontwaakte Ann ie door 't oorver doe vend geraas van een afloo penden wekker. Toen gestommel, gebrom in de naaste kamerJakkes! hoe vneeselij k gchoorig waren die nieuwerwetsche huizen! Ilaar horloge wees even zeven uur. Ze had in 't geheel geen lust al op te staan. Doch van slapen kwam niets meer in. Tan te's schelle stem riep onder aan de trap de jon gens en Catooljc wakker; even later schel de het dagmeisje. Toen, telkens een „dubbclschcl"" van bakker, melkboer, aschmanDe jongens sliepen boven de logeerkamer. Ze' bonsden er lustig op los, liepen op 't portaal om water te ha- lep) kibbelden met Tootje over een zoeik geraakt schoolschrift. Ieder geluid drong tot Annie door. Zuchtend besloot ze maar op te staan. lil de huiskamer vond ze oom alleen aan dc ontbijttafel. I>ekinderen waren naar school, een kleine meid redderde zoo wat rond „Tante is nog wat gaan liggen," vertelde oom, omdat ze den geheelen nacht niet heeft kui.nen slapen van de hoofdpijn. „Och heden! wat moet al dat lawaai van morgen vroeg tante dan gehinderd hebben," merkte Annie op. „Nou, kind, daar zijn wij aan gewend. Jij bent er zeker van wakker geschrikt, niet?" ,,'k Ilad dolgraag nog wal blijven luieren" bekende Annie oolijk, „maar ben nu wat blij gezellig met u te kunnen ontbijten. Mag ik wéér eens voor u zorgen, zooals ik vroeger zoo dikwijls deed?" Dc daad Bij 't woord voegend, smeerde ze een laagje van de kleur- en gcurlooze boter op de sneedjes en zette thee. En toen begon ze zoo prettig en vertrou welijk met oom te babbelen. Openhartig vertelde Annie alles van hare finantiëele omstandigheden, overlegde met haar pleegvader op welke wijze ze zooveel mogelijk profijt kon trekken van haar ver loftijd. „Je hebt 't zaakje netjes in elkaar gezel," prees oom ten slotte. „Natuurlijk blijf je bij ons. tot je naar Parijs gaat. Dat haalt je een boel geld uit. En wees nu niet te gul met presentjes geven en zoo. Menschen, die uit Indiê komen, worden meestal voor rijker ge houden dan ze zijn! Je bent altijd een finan cierster van den kouden grond geweest, juf fertje. 't Valt me een beetje tegen, dat je nog zoo weinig op zij hebt gelegd. Maar 'k weet wel boe dat komt. Je kunt niet weigeren, als ze bij je komen bedelen, en geeft dus veel meer weg dan je eigenlijk geven moogt. Zoolang je flink en gezond blijft en werken kunt, is dat niet erg, maar ieder mensch moet voorbereid zijn op tijden van ziekte en tegenspoed. Wees dus zuinig, kind, de be spaarde duitjes kunnen je later dubbel en dwars te pas komen." Annie, die oom en tante gaarne had voor- gc-sk lc in te brengen voor den tijd van haar verblijf ten hunnent, durfde na oom's „preek- je" hiermede niel goed voor den dag komen. Nu, ze kon allicht op een andere manier haar dankbaarheid loonen, door tante in 'l huishouden te helpen, kleine verrassingen te verzinnen voor de kinderen Toen oom naar de kazerne was, begon ze al vast den ontbijtboel op le redderen en af te wassahen, zich intiusschien er over verba zend, dat geen enkel stuk ongeschonden was. 't Viel eigenlijk niet te verwonderen, als men Trijntje, 't dagmeisje, bezig zag. Meer dan onhandig, liet ze onophoudelijk wat val len, bonsde oreral togen aan. De keuken was zoo klein, dat men zich met moeite kon omdraaien tusschen dc tafel en het aanrecht. De kamers stonden te vol met groote, ouder- wetsche meubelen, die slecht onderhouden waren. Zoo'n verschil roet vroeger, dacht Annie. In tante Elisabeth's tijd had alles er uitgezien om door een ringetje le halen. Ze zou graag haar koffer hebben uitge pakt, doch wist niet waar ze, bij gebrek aan een kastje, haar ondergoed moest bergen. Dus haalde ze alleen haar japonnen uit, en hing ze op en over elkaar aan den kleinen kap stok, achter de deur. Tegen elf uur kwam tante Line voor den dag, met Dikkie aan haar lippen hangend. Ilaar hoofdpijn was nu dragelijk, vertelde ze Annic, en er was nog zoo veel .te doen. Ben huisvrouw kan zich nu eenmaal geen rust gunnen. Had Annie 't ontbijt goed omgewasschen? O, dat was wel vriendelijk, maar eigenlijk niel noodig geweest. Trijntje nam de kopjes en bordjes altijd mee naar de keuken, waschte alles tegelijk af inet'dc vaten van den vorigen middag. Intusschen smeerde zij een boterham voor Dikkie, die hij uit zijn vuistje opal. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1