M*. ISO. fierste Blad 9" Jaargang. Zaterdag 3 December 1910. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeenngen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VAL.KHO FF C°. Utrechtschestraat I. lntercomtn. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke rogel moer 0.10. Dienstaanbiedingen en aart vragen 85 cent» bij vooruitbetaling. Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bopalinge.. loI het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement Een* circulairebevattende de voorwaarden, urorlt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht D e verkiezingen in Londen. Op politiek terrein geeft Londen voor het overige Engeland niet den toon aan. Het is cent' wereld op zich zelf, eene tamelijk losse opierihooping van onderscheidene bestand- deelen. Nagen -eg zeven millioen menschen wonen er bij elkaar, dat is het massakenmerk er van. Meer dan ergens anders is hier het kiezerscorps in aparte deeltjes opgelost, slechts een klein deel is er als elders in organisaties vereeniigd; en moeilijker dan er gens anders is de directe uitwerking van de politiek op de kiezers er na tè gaan. De twee machtigste publieke instellingen de con certen en de music-halls werken, de eerste overwegend, in het belang der conservatie ven. De massa der kiezers is nergens zoo on berekenbaar; de welgestelde klassen en de middenstand hebben zich meer dan elders van hei liberalisme afgekeerd; de invloed van vakvereenigingen, arbeiderspartij en so cialisme is er naar verhouding geringer. Wanneer men van „Londen" spreekt, is eigenlijk moeilijk aan te geven wat tot Londen behoort en wat niet. Het bestuursbegrip Lon den (dat overigens een drieledig is: graaf schap, postdistrict en politiedistrict) is niet voldoende. De fetielijke levensomstandighe den, de maatschappelijke verhoudingen geven er den toon aan. Om het eigenlijke Londen groepeeren z.ich districten, die, ofschoon tot andere graafschappen als Middlesex, Essex, Surrey, enz. beboerende, niets anders zijn dan gedeelten van Londen. Zelfs wanneer men geen rekening houdt met de verder (meer dan een uur niet den trein) verwijderde distric ten, die in de politiek daardoor beheerseht worden, dat de deftige middenstand en de plutocratie er hunne Landgoederen en jacht velden met een nasleep van uitsluitend van hen afhankelijke landarbeiders, bedienden en neringdoenden hebben, zelfs dan moet men bij de 58 kiesdistricten van het eigenlijke Londen met 59 zetels nog 16 districten met 17 mandalen tellen, waarvan er tot dusver slechts vier aan de liberalen behooren en een (South-Westham) aan de socialisten. Deze buil enki es districten, voor een deel niet an ders dan slaapsteden voor proletariërs (slee- ping towns), vanwaar de bevolking overdag naar de verschillende fabrieken en kantoren stroomt, voor een deel viJla-voorsteden, gob den vroeger overwegend voor vaste tory- ze'els of als in 't algemeen onbetrouwbaar of wankelmoedig, doch maakten in 1906 een zwenking naar links. In Januari 1910 bleven ze, voor zoover werkliedendistricten, den liberalen meestal trouw en de uitslag der on langs gehouden lusschentijdsche stemming in Walthamston, een van deze districten, waar de liberale meerderheid zelfs toenam, laat verwachten dat daarin ook ditmaal geen ver andering zal komen. De eigenlijke villa-voor steden zullen echter wei conservatief blijven, liet „villadom" is nu eenmaal conservatief, en hoe kleiner de villa en hoe armzaliger het leven daarbinnen, des le conservatiever is men. Voor deze lieden beduidt het stem men op den conservatief en het ophangen voor hunne vensters van conservatieve ver- kiezdngsbijelten de Jakobsladder, welke hen naar den hemel voert van maatschappelijk aanzien, al is het dan ook in hun verbeel ding. Als conservatieve kiezers voelen ze zich in hooger sferen, de afgesprongen splinters der „upper-circles". Van de 59 mandaten van het eigenlijke Lon den kwamen er in 1900 niet minder dan 51 aan de conservatieven; in het merkwaardige jaar 1906 echter slechts 19; in Januari 1910 werd met 33 mandaten weer een normaler verhouding geschapen. Minstens 15 mandalen zijn volkomen gewaarborgd, onaanvechtbaar bezit der conservatieven. Naar kiesdistricten als de City (twee mandaten), Strand, Hol- born, South-Kensington, Westminster, St. Georges-Hannover Square wordt door de li beralen slechts eerslialve gedongen. In de Ci'y zijn intusschen de conservatieven Balfour en Bambury gisteren bij enkele candidaats- stelling gekozen. Op 5 of 6 andere mandaten kunnen de conservatieven rekenen met groole waarschijnlijkheid. Van de door hen bezette 26 zetels zijn de liberalen er van niet meer daa 6 of 7 absoluut zeker. Binnen deze gren zen zal de eigenlijke verkiezinsstrijd zich be wegen. Zeven van de Londensche mandaten werden in Januari met zeer kleine meerder heden van 10 to-t 190 stemmen genomen. Vijf van deze mandaten vervielen aan de liberalen. Bij zulke kleine minderheden speelt de kwestie van de verkiezingslijst een groote rol. De kiezerslijst, welke voor de thans be gonnen verkiezing moet dienen, werd op 15 Juli vastgesteld. Wie er op ingeschreven staat, behoudt in het district (doch ook alleen in dit) of in de districten, voor welke hij in de kiezerslijst staat ingeschreven, zijn kiesrecht, zoolang de kiezerslijst van kracht blijft, ook wanneer hij siinds is verhuisd en niet op de eene of andere manier zijn kies- zersciiop heeft verloren. In Battersea is sinds Juli 1909 wellicht een derde der kiezers van woning verwisseld, in Mile End meer dan de helfl. Hoe armer de bevolking is, des te vlotlender. Een kiezer, die op 15 Juli 1909 in Battersea gewoond heeft en op de kiezers lijst van Battersea is gebracht, doch sedert Augustus 1909 iin het tegenovergestelde einde der stad, Bethnal Green, woont, is wijl de op 15 Juli jl. vastgestelde kiezerslijst van 1910 eerst met het aanstaand nieuwjaar van kracht wordt, nog altijd kiezer in Battersea, maar niet in Bethnal Green. Met andere woorden: Wanneer men hem niet vindtygeen automobiel tot zijn beschikking stelt en wanneer hij des ondanks geen tijd kan vinden om van Bethnal Green naar Battersea te rijden, dan is zijn slem verloren. Had men met de verkiezingen tot Januari gewacht, dan zouden de nieuwe kiezerslijsten van kracht geweest zijn. Daar om moet men op een geringer opkomst der kiezers als in Januari jl. rekenen. Op laatst genoemd tijdstip, toen de kiezerslijst nog nieuw was, brachten 84 der kiezers hunne s'em uit, ditmaal zal dat procent allicht ge ringer zijn. En hoe meer een partij op de stemmen der arbeiders rekent en hoe minder ze beschikt over automobielen en equipages, die overigens niet gehuurd worden docli kos teloos ter beschikking van den candidaat moeten worden gesteld, hoe meer nadeel ze ondervindt van de omstandigheid, dat vol gens de oude kiezerslijst zal worden ge stemd. De liberalen zullen van geluk mogen spre ken als ze behalve hun 26 mandaten te Lon den er nog een paar bijwinnen; in de om geving van Londen wordt door hen nauwe lijks weer op eene verovering gehoopt. Duitschl&nd. B e r 1 ij n, 2 Dec. Bij de tusschentijdsolie verkiezing in het tol dusver conservatieve kiesdistrict Lahiare-Wehlau hadden te 10 uur hedenavond de conservatief Burchard 6830 de vrijzinnige Wagner 5308 en de socialist Linde 348b stemmen op zich vereenigd. Er moet dus een herstemming plaats hebben lusschen Burchard en Wagner. B e r 1 ij n,' 2 D e c. Het lijk van Montt, den president van Chili, die in Augustus jl., kort na zijn aankomst te Breinen, overleed, is met groote plechtigheid naar het station gebracht, vanwaar liet naar Breinen zal worden ver voerd om daar door het Ghileensohe oorlogs schip „Blanco Encalada" te worden opgeno men. De treopen brachten de militaire eer bewijzen en losten saluutschoten. De Keizer was vertegenwoordigd door den generaal-adjudant von Ivessel. België. Brussel, 2 Dec. Het bulletin van lieden morgen 9 uur luidt: „De Kouingin ge noot een kalmen, vrij langdurigen slaap. Dc lemperaluurswisseling geschiedt op normale manier, dc ziekteverschijnselen nemen af. Frankrijk. Parijs, 2 Dec. In den loop va;i de Kamerzitting van heden morgen verklaarde Briand in antwoord op een motie van Four- nier, waarbij de opnieuw-aanstelling wordt verlangd van ontslagen spoorwegpersoneel, waartegen geen gerechtelijke vervolging is in gesteld, dat de regeering bij de maatschap pijen haar best zal doen dat deze bijzondere personen toegevend behandeld worden, maar dat er geen sprake kan zijn van eene alge mene amnestie. In de partij der Royalisten is een ernstig geschil ontstaan. De redacteurs der Action 1-raiifaisc waren reeds geruimen tijd op zeer gespannen voel niet graal De la Règle, den ieider van het politieke bureau van den her tog van Orelans, die was opgekomen voor een gematigder houding en nog kort geleden den aanslag van den Camelot du Roy Lacour op Briaiul had afgekeurd. Woensdag bevatte de Action Frangaisc onder den titel: „Een nood zakelijke executie", een bijzonder heftig ar tikel, waarin graaf De la Régie werd uitge- maaki voor een intrigant, die den hertog van Orleans bedroog. Als antwoord publiceert graaf De la Règle in de Gorrespondance Na tionale de opdracht van den hertog van Or leans, waarin den Royalisten eensgezindheid en wederzijdsche waardeering, tact en ge matigdheid wordt aanbevolen, en bijzonder wordt er op aangedrongen persoonlijke aan vallen te vermijden. Ten slotte spreekt de hertog de hoop uit, dat hij nooit zal noodig hebben op te treden tegen personen, die hiermede in strijd han delen. In een vergadering van verschillende groi pen der Action Frangaise hield Woensdag avond graaf Leon de Montesqieu een rede. waarin hij zonder omwegen verklaarde, dat de Action Frangaisc zonder zich te bekom meren om de voorschriften van den hertog van Orelans, wiens goedgeloovighcid was be drogen, als te voren haar eigen wegen zou gaan Een vergadering van besturen van alle vak vereenigingen te Havre besloot de algemecnc slaking te proclainceren in alle bedrijven in Havre en omstreken, wanneer binnen twee maanden het proccs-Durand niet zal zijn her vat. De Gonfédéralion generale du Travail heeft te Parijs biljetten doen aanplakken, waarbij vooral Briard, die voor 15 jaren zich door tl.- vakorganisaties tot de macht heeft witi-n op te werken, in heftige termen ver antwoordetijk wordt gesteld voor het bloed- vonnis. Het plakkaat eindigt met dc woorden: „Dwingen wij de ons regeerende boeven aeh- ting voor ons leven te hebben". De zaak van Lacour, de Gnmelot du Roy, die een aanslag op Briand beproefde, is door den rechter van instructie naar de Kaïner van strafzaken verwezen. Voor ecnigc dagen vertelde hel Journal des Débats eene ontzettende geschiedenis. Bij een strooptocht van eeii bataljon van li t vreem denlegioen van Ocdsjda in het gebied van vijandig gezinde Marokkanen, liep een pas in gelijfde soldaat, zekere Weisrock, afkomstig uit Sulz in Elzas, die nog niet aan den zwa re» dienst in Afrika gewend was, zich de voelen wond, zoodat hij de troep niet bij kon houden. De compagnie-luitenant ver dacht Weisrock van onwil en legde hem straf op. De troep voert voor iedere twee man een muildier met zich mee en de twee soldaten, die het gebruik ervan deelen, rij den ieder afwisselend er een uur op, tenein de van de moeizame marsch in de Afrikaan- sche gloeihitte te kunnen uitrusten. Toen de beurt aan Weisrock kwam, verbood de lui tenant hem hel muildier te bestijgen. De man wien het gaan moeilijker en moeilijker viel; raakte meei en meer achterop. Hij beging daarbij een tweede overtreding. Aan dc man schappen was, wat overigens te prijzen is, streng verboden om uit de waterputten en -plassen langs den weg le drinken. Weisrock echter werd dermate door dorst gefolterd, dal hij zich over het verbod he en zette en toch van het mei (le ergste ziektekiemen ver giftigde water dronk. liet gevolg bleef niet uit. ilij kreeg koliek en de afstand tusscben hem en de marcheerende troep werd met het uur grooter. 's Avonds, ontbrak hij in hel bivak, waar zijne kameraden den luitenant er op opmerkzaam maakten. Deze stoorde zich er evenwel niet aan. Eerst den volgenden morgen, toen men zou opbreken en Weisrock er steeds nog niet was, zond de luitenant er eenigc manschappen op uit; ze vonden niet Weirock, maar wel zijn geraamte, waarvan de wilde dieren de weeke deelen hadden af- gevreten. De ongelukkige was oogenschijnlijlc neergevallen, door hyena's en jakhalzen, wel licht ook door gieren en raven aangevallen, en, niet in staat zich te verdedigen, bij leven den lijve verscheurd. De hardvochtige lui tenant heeft het gruwelijke levenseinde van Weisrock vermeldt alsdesertie. De socialist WiUrn heeft in de Kamer den minister van oorlog inlichtingen over het ge beurde gevraagd. Deze, generaal Bruu, heeft een onderzoek toegezegd. Voor de militaire overheden is deze aangelegenheid ongemeen pijnlijk, daar ze wel geschikt is om de klach ten over slechte behandeling der manschap pen van hel vreemdenlegioen te bevestigen. Engeland. Londen, 2 Dec. Balfour en Sir Frede rick Bambury, conservatieven, zijn bij enkele candidaalstclling in de City van Londen ge kozen. Joseph Chamberlain, unionist, idem in West-Birmingham. Tot dusver zijn bij en kele candidaalstclling gekozen acht unionis ten en twee liberalen. Tweede telegram. Tot op het oogen- blik zijn bij enkele candidaatslelling gekozen elf unionisten en vier liberalen; daaronder begrepen de voormalige unionistische minis ter Wyndham. De unionistische candidaat in Zuid-Manchester, die 6 minuten te laat aan kwam, werd niet tot de candidaalstclling toe gelaten, zoodat de liberale candidaat voor gekozen -werd verklaard. Londen, 2 D e c. Minister Morèey verde digde heden de candidaturen van den libe raal Norman, en den socialist Snowden te Blackburn, dat een dubbel district is. Hij verklaarde volstrekt geen socialist le zijn e:i enkele voorstellen der socialisten be paald af te keuren, maar met hel oog op groole sympathie die de socialisten voor de misdeelden aan den dag te leggen weigerde hij ze uit te stooten. Wanneer het land de Tories weder op het kussen mocht brengen, dan zou men meer knoeierij en meer economische kwakzalverij bij hunne zoogenaamde sociale hervormingen te zien krijgen, dan wanneer honderd Snow- dens gekozen werden. Ulster, 2 Dec. De unionistische raad heeft besloten de partijgenooten uit te noo- digen wapens en munitie te verschaffen, om onmiddellijk vrij gemaakt te worden. Dit op treden kan echter nauwelijks als ernstig beschouwd worden. (Dc tegenstand tegen het Home-Rule in de provincie Ulster, waarover wij al meer be richten, moet vooral verklaard worden uit het overwegend protest®ntsch karakter der bevolking in dit deel van Ierland. Red.) Italië. Bij de behandeling der begrooting van bui- tnclandschc zaken 1 vee ft de eerste spreker, de oud-minister de Marinis, een waar re quisitoir gehouden tegen de buitemlandsche politiek, niet alleen van het huidige kabi net, maar ook van alle voorgaande minis ters van b uilei ilandsche zaken. De Marinis heeft aan de verschillende ministers die elkaar ia de laatste jaren zijn opgevolgd' verweten de staatkundige en economische belangen van Italië volkomen te hebben ver waarloosd, met name in Marokko waar men zich door de Franschen heeft laten verdrin gen, evenals in Tripolis, en verder op den Balkan. Mag men Marinis gelooven, dan is de Italïaansche Buitenlandsche politiek sinds eenige jaren er eene van afstand doen, wat de uiting is van eene inzinking van nationaal gevoel. Italië moet volgens dezen voormaligen staatsman uit zijn letbargi- schem slaap ontwaken. De afgevaardigde Brunialdi heeft het voor namelijk gehad over de betrekkingen tus- schen Oostenrijk en Italië en wees er op dat de Oostenrijksche krijgsmacht aan de grenzen aanmerkelijk sterker is dan de Italiaansche. Hij betreurde de houding der Ooöbenrijksche overheden tegenover de Ita lianen. De hoofdgedachte in Brunialdi's rede was, dat in verhouding onder de drie bond mogendheden verbetering moet in/tre den Een andere spreker, de afgevaardigde Bal- li, gaf te kennen dat, indien dc driebond zal worden vernieuwd Italië er naar moet streven in het verdrag bepalingen aan te brengen, die gunstiger zijn voor zijn belan gen dan de tegenwoordige. R o m e, 2 D e c. Bij de voortgezette behan deling van de begrooting van buitenlandsche zaken verklaarde de minister van buiten landsche zaken, dat jje Italiaansche staat kunde streeft naar het behoud van den vre de en bovenal naar handhaving van den sta tus quo. Noodig is kalm vertrouwen in het voortduren van den vrede, ter voortzetting van het hervormingswerk in het binnenland en tevens ter verhooging van de toenemende welvaart des lands. De buitenlandsche politiek beoogt niets an ders, beoogt geen andere politieke doelein den dan zulke, welke het parlement en het land reeds herhaaldelijk hebben goedge keurd. Het drievoudig verbond is voor een en ander de hechte grondslag. Italië staat op voet van volkomen gelijk heid met de andere bondgenooten; daaraan te twijfelen is beleedigend voor de waardig heid van het land. Vrijmoedige besprekingen met de bondge nooten vormen een noodzakelijke voorwaar de voor de eendracht. Dit was ook hel geval bij de samenkomsten te Florence, Berlijn, S&lzburg, Isckl en Turijn. Minister San Giiuliano zeide verder, dat het drievoudig verbond eensgezind is wat aan gaat de handhaving van den vrede, den sta tus quo en de onschendbaarheid van het Turksche rijk en van de Balkanstaten. Dit vormde hef voornaamste van de vraagstuk ken, die in de bovengenoemde samenkom sten zijn besproken. Ook de andere groole mogendheden zijn hef op dit punt eens. De hartelijke vriendschap met Frankrijk, Engeland en Rusland is volkomen in over eenstemming met den geest van het Drie voudig Verbond. De bijeenkomsten met de leidende staatslieden van de verbonden sta ten hebben de vriendschap, de sympathie en het wederzijdsch vertrouwen versterkt. De minister verklaarde op de hartelijke uitingen van den Oostenrijksch-Hongaar- schen minister van buitenlandsche zaken Aehrenthal vriendschappelijk te zullen ant woorden en hij voegde daaraan toe, dat hij aan den gezichtseinder geen enkele reden to» oneenigheid tusschen Italië en Ooctenrijk- Ilongarije ziet De beidé regeeringen zijn het over de wei nig bcteekenende grensincidenten ccn9 ge worden. Geen enkele stiaat mag zich mengen in de binnenlandsehe aangelegenheden van andere. Dat hel irredentisme bestaat, valt niet weg te cijferen, dc groote meerderheid echter van het Italiaansche volk wenscht niet alleen den vrede, maar ook, dat er vertrouwen en hartelijkheid heer-sekt onder buren en bond genooten. De oorlogstoerustingen van Oos tenrijk en Italië zijn niet tegen elkander ge richt De minister voegde daaraan toe, dat hel overbodig is te verklaren, dat Rome onaan geroerd blijft. De betrekkingen met Turkije zijn van zeer v ri endscha pp el ijken aard. Turkije ontkent, dat daar te lande wantrouwen wordt ge koesterd ten opzichte van de economische bedrijvigheid van Italië en Tripolis; feitelijk echter komt het dikwijls tot uiting. „Wij wiïlen de integriteit van het Qtio- maansche Rijk en wenschen, dat Tripoli Turksch blijft. Het is echter van belang dat andere buitenlandsche invloeden er niet de overhand krijgen. Pogingen zijn gedaan om de capitulaties le ontwijken ten opzichte van alle mogendhe den. Wanneer men de capitulaties zeul af- scaffen of wijzigen, zal Italië deze kwestie in overleg met de andere mogendheden on derzoeken. Maar zoolang ze nog van kracht J zijn, moeten ze op loyale wijze worden toe gepast. Onze politieke en oeconomische belangen zijn dezelfde als dlie van Turkije. Wat betreft den aanleg van spoorwegen im de Europeesche provinciën, verlangen wij de eommercieele ontwikkeling van Turkije en de ontwikkeling van onzen handel met Turkije. Verder verlangen we, dat Turkije door deze spoorwegen evenzoo in staat zal zijn in zijn verdediging en in de handhaving van zijn binnenlandsehe orde te voorzien. Onze handel met Turkije is zeer vooruitge gaan. De minister herinnerde aan de nieuwe blijken van vriendschap, door Frankrijk ge- gegeven en somde die met verschillende sta ten gesloten handels- en anbitra geverdra gen op. Een plan wordt bestudeerd tot het hou den eener internationale conferentie te Ro me, over landverhuizing. De redevoering van den minister werd zeer toegejuicht. Spanje. Volgens medcdeclingen die, volgens de Köln. Ztg., van den minister-president Canalejas zelf afkomstig zijn, bedraagt het aantal kloos ters in Spanje 3550 en het aantal mannelijke en vrouwelijke ordeleden 60,650. Dat kan, zoo zegt het blad, slechts ccn schatting zijn, daar geen beambten in de afgesloten kloosters mogen doordringen. liet inkomen der orde stichtingen wordt op 11,520,000 gulden per jaar geschat en vermeerdert jaarlijks met 10 pCt. liet inkomen zou dus f 1962 per lid be dragen. Daarbij moet tnen in het oog hou den, dat juist de Spaanschc kloosters een levendig bedrijf met onbetaalde leerlingen uit oefenen. Teneinde deze rijke instellingen, die zich tot dusver aan elke belastingbetaling onttrek ken, mede te doen deelen in dien plicht van alle staatsburgers, wenscht de regeering al lereerst een telling van haar leden en inschrij ving in registers te doon plaats hebben. Deze zaak heeft natuurlijk met den godsdienst niets te maken, niettemin verzetten de bisschop pen zich tegen dezen maatregel bijna harts tochtelijk. Alleen die van Madrid en Sara- gossa erkennen, dat het verlangen der regee ring rechtmatig is en de groote politieke par tijen, liberalen en conservatieven, zijn het in hoofdzaak over de noodzakelijkheid der her vorming in kerkelijke zaken eens. De president der Kamer heeft Donderdag een deputatie van Evangelische afgevaardig den ontvangen, welkic hem een voor de Cor tes bestemd adres overhandigden,, waarin werd verzocht om herstel der godsdienst vrijheid. liet adres droeg ruim 150,000 hand- teekeningen uit alle steden van Spanje. Portugal De verkiezingen voor de constitueerende Kamers zullen krachtens eonc beslissing van den ministerraad in Maart van het volgende jaar plaats vinden. Rualand. In de audiëntie die de president der Doema, Goctsjkof, naar aanleiding van de obstructie van den rijksraad, met den Gzaar heeft gehad krachtens den wensch der Oclobristenfractie, heeft dc Gzaar elk bepaald antwoord verme den, doch te verstaan heeft gegeven, dat 't niet de zaak der doema was den rijksraad te con- Irolecren. In reactionnaire kringen wordt aan genomen, dat de tegen den rijksraad gerichte actie van Goctsjkof mislukt is. Ook de hulde aan Tolstoi's nagedachtenis moet in de audiën tie aangeroerd zijn. De Gzaar verklaarde dat het voor een ieder gewetenszaak was te be slissen of bij aan zulk een hulde zou deel nemen of niet, doch dat de regeering er zich buiten heeft te houden. Tarkij*. De Turken lubben, volgens de Times, ver leden Maandag in een geveeld tegen de Droe- zen te Kerek I officieren en 77 man verloren. Dinsdag werden twee Turksche compag nieën uit hunne stellingen verjaagd met ver lies van twee kanonnen. K o n s t a n t i n o p c 12 Dec. De bladen deelen mede, dat tien Bulgaren tot levens lange gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens hun lidmaatschap van het Bulgaarschc comi té te Kruchcro. Vijftien zijn veroordeeld tot zestien jaren dwangarbeid. Twee Bulgaren cn vijf Albaneezen zijn gisteren te Monastir ter dood gebracht. Konstantinopel, 2 Dec. De bladen maken melding van nieuwe gevechten t»s- schen Turksche troepen cn Drusen nabij Merak. De Drusen verloren 1500 dooden en gewonden, terwijl de Turksche troepen 50 dooden en gewonden hadden. Griekenland. Tot de kwesties waarover dezer dagen in de Grieksche pers wordt gepolemiseerd, be hoort dc herbenoeming van den kroonprins tot opperbevelhebber van het leger. Het hof- blad „llestila" stelt zich daarvoor in de bres, doch het oppositieblad „Ernpros" wijst er op, dat dan de toestanden van voor de militaire omwenteling weer zouden terugkeeren. Veniselos heeft aan een journalist ver klaard, dat wanneer de verkiezingen geen Werkwillige meerderheid voor de tenuitvoer brenging van zijn program in de nationale vergadering opleveren, hij aal aftreden, daar

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1