W. »©6. 9" Jnargaig. Maandag 19 December 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. ANNIE'S VERLOF. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden toot Amersfoortf 1.00. Idem franoo per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant venehjjnt dagelijks, behalve ep Zon- en Feest dagen. Adrertentiönmededeenngen enz., gekteve men vóór 11 uur 's morgens bij ds Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C®. Utre»hts«h«straat I. Intersomm. T«lephoonnummer 66. PRIJS DER ADVKRTENTIBN: Van 15 regels f 0.50.1 Elke regel moer - O.IOJ Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bg vooruitbotaling™ Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handol en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepak.i6v.» bet herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Benj| circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanv: toegezonden. A.an hen, die met 1 Januari a. s. op dit blad inteekenen, ■worden de nummers die ge durende de maand December nog zullen verschijnenkos teloos toegezonden. Politiek Overzicht De grondwet voor Elzas- Lotharingen. De Duitsche bondsraad heeft in zijne Vrijdag gehouden zitting he* ontwerp-grondwet voor het rijksland Elzas-Lotharingcn aangenomen, in den vorm waarin hot bij dien raad was ingediend, benevens de kieswet voor de Tweede Kamer die er aan gepaard gaat. Bizonder enthousiast zal de bevolking der in 70 geannexeerde provincies over dit ontwerp wel niet zijn, het is maar een kleine stap voorwaarts. Het begint niet de verklaring dat bij de regeering het denkbeeld is gerezen aan het rijkslaind een grooterc mate van zelfbe stuur toe te staan, zonder met dat al wijzi ging te brengen in de historische positie er van in ihet Duitsche rijilc zelf. De Keizer blijft er de macht uitoefenen als erfelijk vertegen woordiger van de gezamenlijke bondsstaten, welke de souvereinen zijn over het rijksland. De functies welke de stadhouder uitoefent zullen geen wijziging ondergaan in haar, deels soeverein, deels ministerieel karakter. De twee in Elzas-Lobharingen in te stellen kamers zullen de weiten uitvaardigen die de bijzondere aangelegenheden des lands betret- fen Geen enkel aangenomen ontwerp zal kracht van wet hebben zonder de goedkeuring des Keizers. De bondsraad en de Rijksdag zijn dius feitelijk veranderd in even zooveel wetgevende lichamen voor Elzas-Lotharingcn. Van de samenstelling der Eerste Kamer werd onder onze telegrafische berichten even eens al in 't kort gewag gemaakt. Ze zal be staan uit zes en dertig leden. De helft daar van bestaat uit personen die krachtens hun ambt zitting hebben: kerkelijke en burgerlijke (hoog waardigheidsbekleedersliet zijn de bis schoppen van Straatsburg en Metz, de presi denten van het opper-consistorie der Augs- burgsche confessie en van de synode der Hervormde kerk, de voorzitters van het Hoog gerechtshof, een der hoogleeraren van de universiteit te Straatsburg; een vertegenwoor diger van den Israelietischen kerkeraad, een vertegenwoordiger van de vier voornaamste steden: Straatsburg, Metz, Colmar en Mühl- hausen, drie vertegenwoordigers van de Ka mers van Koophandel van Straatsburg* en Metz, Colmar en Mühlhausen, drie deden van den landbouwraad en een lid van de Kamer van arbeid le Straatsburg. De andere helft van het aantal leden wordt benoemd door den Keizer op voorstel van den bondsraad. Be noembaar zullen zijn de onderdanen van het rijk die in Elzas-Lotharingen verblijf hooiden en minstens dertig jaar oud zijn. De duur van het mandaat bedraagt vijf jaar. De Tweede Kamer zal worden gevormd door middel van het algemeen, en geheim kiesrecht. Zij zal bestaan uit 60 afgevaardig den (in plaats van de 58 die thans de delega tie van Elzas-Lotharingen omvat.) Elk kies district bevat gemiddeld 30000 personen. Het kiesrecht is hetzelfde als voor den Rijksdag, behalve wat aangaat het meervoudig kies recht: de kiezer die boven de 35 jaar oud is heeft recht op het uitbrengen van twee, hij die den leeftijd van 45 jaar heeft bereikt op het uitbrengen van 3 stemmen. Deze laatste bepaling wordt al direct leven dig becritiseerd door de Duitsche bladen van links en zal ongetwijfeld, wanneer het ont werp in den R'ijksdag wordt behandeld, daar op een krachtig verzet stuiten. Ziellier overigens hoe de officieuse Nord- deutsche Allgemeine Zeitung aan het slot van haar uitvoerig overzioht der grondwet het standpunt der Duitsche regeering motiveert: „Er is geen rekening kunnen worden ge houden" zegt het blad met de wenschen die strekken om aan Elzas-Lotharingen een vol ledig zelfbestuur toe te kennen, en met name het recht van vertegenwoordiging van het Rijksland in den bondsraad. „Om dit laatste aan Elzas-Lotharingen toe te staan zou men de heele machtsverdeeling in den bondsraad zooals deze door de rijks- grondwet is ingesteld, moeten omwerpen." De houding door de Slraatsburgsche pers aangenomen ten opzichte van het ontwerp grondwet is merkwaardig eenstemmig. Van eenige partij-motieven afgezien, vinden alle bladen de afbetaling, welke door het ontwerp wordt gevormd, wel klein, doch in elk geval aannemelijk. Zoo schrijft de Strasz- burger Post": „Het is niets nieuws, wat wij vernemen, geen verrassing, noch ten goede, nóch ten kwade. Men wist bijna alles wat thans met toestemming van den Bondsraad bekend is gemaakt. En ook wat wij vreesden is geschied. Het verleenen aan Elzas Lotharingen van een stem in den Bondsraad, zelfs in de zeer be perkte mate waarvoor wij bang waren is achterwege gebleven. De motieven die men legen het stemrecht in den bondsraad in het veld brengt, zijen oud, maar we vinden niet dat ze daardoor aan bewijskracht hebben ge wonnen. De kwestie is, dat de andere Bondsstaten bezorgd zijn, dat Pruisen aan macht zal win nen. Elzas moet daaronder lijden en de Duit sche zaak lijdt mede." De Post critiseert dan die bepaling dat het uitoefenen van het kiesrecht afhankelijk is van een drie- subsidiair éénjarig verblijf in het kiesdistrict. De aanleiding tot deze bepa ling ziet ze in den angst voor de sociaal-de mocratie, want men schakelt de vlottende dementen onder de arbeidersklasse er door van 'het kiesrecht uit, maar tevens worden ook de ambtenaren en beambten bij hunne over plaatsing benadeeld, terwijl de inheemsclie bevolking er een overwicht door verkrijgt, iets waartoe behalve dat ook nog liet meer voudige ouderdoms-kicsrecht meewerkt. (Wijl juist het oudere inheemsOhe deel der bevol king wel het meest anti-Duitsoh gezind zal zijn mag de invoering van het meervoudig oudcrdoms-kiesrecht zeer zeker vrij zonder ling heeten). Niettemin eindigt het blad met te zeggen dat het ontwerp-grondwet en het ontwerp-klesdwet een geschikten grondslag vermen voor een geleidelijken en rustigen vooruitgang van Elzas-Lotharingen. De democratische Neue Zeitung ziet in de bij het ontwerp bepaalde positie des Keizers een verhooging van Pruisen's macht en daar mede in plaats van een ontwikkelingsgang des lands in de richting van zelfbestuur hot gevaar eener verpruising des lands. Ze verzet zich tegen het meervoudig ouderdomskics- recht, noemt de Eerste lvamer in hare samen stelling reactionnair en zegt, resumeerende, dat Elzas-Lotharingen onder ide voogdij van het Duitsche rijk blijft. Die teugel wordt wel wat gevierd, het praktische zwaartepunt der wetgeving meer dan tot dusver naar Straats burg verplaatst, doch Elzas-Lotharingen heeft geen reden om het ontwerp als een vervulling zijner wenschen te beschouwen. Zijn parle mentaire vertegenwoordiging wordt onvol doende geregeld en nu evenals vroeger wordt het niet in den bondsraad vertegenwoordigd. De eerste belangrijke mijlpaal is echter be reikt. Alle krachten moeten blijven ingespan nen om het zelfbestuur des lands te ver werven. De sociaal-democralischen „Freie Presse" verwerpt het ontwerp geheel en al. En uil Mühlhausen wordt gemeld dat de klerikale por.; in den Opper-Elzas pessimistisch over het ontwerp is gestemd. Speciaal bevalt haar de samenstelling der Eerste Kamer niet. De klerikale „Elzasser Kurier" is tevreden over het ontwerp; het liberale „Eizassische Tagc- blalt" is van meening dal na aanneming van dit ontwerp door den Rijksdag de eonstitu- tioneele strijd eerst goed zal beginnen. Vooruitstrevende Duitsche bladen als het radicale Berliner Tageblatt en de Vossische Zeitung doen eveneens bedenkingen gelden. Waarom men zegt eerstgenoemd blad aan een bevolking, die men overigens een vooruitstrevender grondwet waard acht dan die van den leidenden bondsstaat Pruisen, de voldoening van den dringenden wensch tot opneming in den bondsraad niet schenkt, blijft een raadsel. Het ontwerp bepaalt er zich ongelukkig niet toe den in vloedrijksten man in den lande, den stadhou der, door den Keizer op voorstel van den bondsraad le laten benoemen. Het verleent Keizer en Bondsraad ook het voorrecht de helfl van de Eerste Kamer te benoemen. Aan gezien slechts een gedeelte van de andere helft uit gekozenen zal bestaan, en de overigen krachtens hun ambt zitting zullen hebben, is het 'duidelijk, dat de Eerste Kamer geheel van de rijksregeering afhankelijk zal zijn. Overigens is het niet onwaarschijnlijk dat het ontwerp bij de beraauslaging in den Rijks dag nog aanmerkelijke veranderingen zal ondergaan die allicht ook verbeteringen zul len zijn, te meer wijl de leden van het katho lieke centrum in deze zaak hunne bizondere wenschen hebben en niet dezelfde wegen zul len hebben te gaan als vele Pruisische con servatieven. Duittchland. B e r 1 ij n 17 Dec. Dr. Prins August Wilhelm van Pruisen legde heden voormid dag voor de examen-commissie van het „Kammergericht" het referendarisexamen af, waarbij hij het praedicaat „goed" behaalde. Frankrijk. De minister van openbare werken Louis Puech wil het niet laten aankomen op een aan klacht, waarmede de handelshuizen dreigen, welke door de wanorde op de spoorwegen ernstig worden benadeeld. Hij heeft Vrijdag in allerijl het besluit genomen iederen dag een extra-trein te laten vertrekken voor dc wol verzending van Havre naar de spinnerij districten in de Vogezen, en een anderen vooi de koopwaren, die bestemd zijn uit Havre naar verschillende plaatsen aan bet Noorder spoorwegnet te worden verzonden. De bedoe ling is goed, doch de vraag is of ze zal zijn te verwezenlijken. Uil een officiëele opgaaf blijkt, dat op het oogenblik 20,1 JÜ goederen wagens nog naar hunne plaats van bestem ming moeten gedirigeerd worden. 2800 andere goederenwagens zwerven op verschillende lij nen, zonder dat men weet waar ze tehuis be lmoren. 't Laatste is het werk van liet beminnelijke spoorwegpersoneel, dat, nu het door de sta king niet heeft kunnen winnen, op een andere manLr den boel tracht in de war te sturen. De mijnmaatschappijcn krijgen nauwelijks dc beschikking over een tiende deel van de bcnoodigdc wagens; de steenkolen-voorraden zijn daardoor reeds zóó groot geworden, dat er ernstig sprake van is om de werklieden voorloopig een paar dagen per week vrijaf te geven. In een in verscheidene Parijsche bladen opgenomen stuk verklaren de beambten bij de Nooiderspoorwegcn, dat de dienst bijzonder lijdt door de omstandigheid, dat tengevolge van de jongste staking bijna duizend beamb ten zijn ontslagen en tol nu toe niet vervan gen. Hun herstel in den dienst zou veel bij dragen ttot herstel van den normalen dienst. De jury te Mans heeft twee spoorwegbe ambten en den secretaris van de Arbeids beurs in die plaats, die gedurende de sta king in een vergadering een artikel van de llunmanité hadden voorgelezen, waarin de wettigheid van het bevel lot mobilisatie werd bestreden, vrijgesproken. Engeland. Londen, 19 Dec. De Daily Chronicle meldt, dat tegen Maart a.s. de bevalling der Koningin wordt tegemoet gezien. Londen, 17 Dec. Om 1.20 hedenmid dag waren gekozen 267 liberalen, 270 unionis ten, 42 leden der arbeiderspartij, 69 Rvdmon- disten, 9 Obrienisten. De liberalen winnen 23, de unionisten 27, de arbeiderspartij 4 zetels. Jones is te Montgomery Boros gekozen met 1522 stemmen legen 1468 op Owen, hetgeen een winstzetel is voor de unionisten. Fiennes is gekozen te Banbury met 3629 stemmen te gen 3538 op Brassey. Hiermede hebben de liberalen een zetel heroverd. Londen, 17 Dec. Om 3 uur 30 waren gekozen 267 liberalen, 270 unionisten, 43 leden dei arbeiderspartij, 72 Redmondisten en 9 Obrienisten. De liberalen winnen 23, de unio nisten 27, de arbeiderspartij 4 zetels. Cotton is gekozen in Zuid-Dublin met 5223 stemmen tegen 5090 op Cooper. Hierdoor hebben dc Redmohdisten een zetel gewonnen, wat de tweede is die de Redmondisten in Ierland op de unionisten hebben veroverd. Londen, 16 Dec. Om 11.30 hedenavond was gekozen 268 liberalen, 271 unionisten 43 leden der arbeiderspartij, 73 Redmondiisteii •en 9 Obri'endsiten. De liberalen winnen 23, de unionisten 28, de arbeiderspartij 4 zetels Minister Seely is herkozen. Denemarken. Kopenhagen, 17 December. Het orimineele gerechtshof veroordeelde heden den voormaligen minister van justitie Al- bert)' wegens bedriegerijen, die een bedrag van omstreeks 15 millioen kronen vertegen woordigden tot acht jaren tuchthuisstraf. Bovendien werd hij veroordeeld in de kos ten voor verdediger en aanklager, die elk 150J kronen bedragen. Het geding tegen den voormaligen mLJst van justitie Albert, die Zaterdag door het criniineele gerechtshof te Kopenhagen is ver oordeeld tot acht jaren tuchthuisstraf, is twee j aren hamgen de geweest. Aliberti was destijds minister van justitie onder hot ka binet Ghristensen en genoot bij deze zoowJ als bij bet Hof het grootste vertrouwen. radicale pers viel hem evenwel scherp a over zijne corrupte praktijken en drong een parlementaire onderzoekingso aan, welke echter steeds Ghristensen dool zijn persoonlijk overwicht wist tegen te hoij den. Toen Albert! in 1908 aftrad, werd door den koning tot geheimraad benoen] een onderscheiding, die vroeger alleen altredend mmisler-presiUent te beurt Dos te meer opzien wekte het, toen Alberl kort daarna, n.l. in het begin van de maanl September 1908, zich zelf bij de politie aanT gaf als schuldig zijnde aan verschillende Yen vals change n en bedriegerijen. Bij bet hier» gevolgde onderzoek kwam de groote ouivan van Alberti's frauduleuze handelingen aid het licht, die alleen bij de Scelandische boel renspaarkos een bedrag van 10 millioen krof nen vertegenwoordigden. Daarvan wer slechts 1.9 millioen kronen door borgtochtei gedekt. Bij deze verduisteringen, waarvool Aliberti meestal vaJsche acten bezigde, kwame nog 15 millioen kronen aan schulden. A ti legde wel is waar een bekentenis af, i trachtte niettemin de langgerekte kistructiJ in de war le sturen. Men weet dat het minis" terig Christens en, door welks gebrekkig t zicht Alberli s verduisteringen voor een dec| zijn mogelijk gemaakt, een maand na zijn j vangenncmimg moest aftreden. Rusland. .Minister Sassonof verklaart volgens cei telegram uit St. Petersburg aan de Köln. Ztg.J dat het bericht van den vertegenwoordigen van den Matin over het onderhoud tc Potsdam! onjuist is. Sassonof had geen gesprek med dezen journalist en heeft hem niet gemachtigd) eenige verklaringen in zijn naam af te 1 Vrijdagmiddag om 1 uur hielden de sttu-l denten der Petersburgsche universiteit in he tl academiegebouw eene politieke vergadering! Aan den ingang der aula hadden ze een bar-f ricade van banken gemaakt om de politici het binnendringen te verhinderen. Gesprokcnl zou worden over de doodstraf en over del mishandeling van politieke gevangenen in dof gevangenissen van Wologda en Sereivtui. Stu-I denten die zich verklaarden tegen het hou-l den van een politieke meeting, werden doorf hunne collega's afgeranseld en hardhandig! verwijderd. De uitnoodiging van den rector! om uiteen te gaan, werd met gefluit beant r woord. Een sterk escorte van politie te voetl en te paard hield voor de universiteit del wacht. In de polytechnische school werdl eveneens een vergadering gehouden. Del meeste andere inrichtingen voor hoogor on-| derwijs zijn krachtens ministerieel besluit gc-| sloten. De politie heeft zich gisteren heell kalm gehouden, .niettegenstaande de studen-r ten vaak een uitdagende houding aannamen. I Nadat ze een uur lang ongehinderd had-I den vergaderd, hebben ze besloten om bijl wijze van protest tot 21 December geen col-f leges bij te wonen. Turkije. De Tanin meldt dat Bulgaarsche Komi-| tadsji's in het dorp Preska drie Bulgaren, be nevens drie Bulgaarsche vrouwen hebben vermoord. Bovendien staken ze twee huizen in brand, waardoor een man en een vrouw omkwamen. Griekenland. De regeering gaat voort de fraudes in leger en vloot krachtig te vervolgen. Donderdag begon een proces tegen twee gepensionneerde Mbvmww M. C. E. OVINKSOER. o— „Annie, Anode," en oom dreigde nichtje met den vinger. „Zal je 't nooit loeren een beetje zuiniger te worden?" „Toe, niet knorren, KaneLooan. 'k Geef zoo graag, en 't kan er best af. 'k Ben in darijs zoo goedkoop uit geweest ,als U weet." „Weet je wolken bijmaam de jongens voor je hebben uitgedacht?" vroeg oom glim lachend. „Ze noemen je: „Annie de gullert." Want 't „nicht" laten ze gemakshalve bijna altijd weg. Dikhie heeft verklaard, dat een gullert cn een oolijkert bij elkaar hooren; subiet en zon der eenige gewetenswroeging zijn engage ment met mama afgemaakt, omdat hij zich van de toekomst met de gullert een paradijs voorstelt, waarin koekjes en witte drop de hoofdrol spelen." Oom Karei had zijn doel bereikt. Annie moest nu toch lachen. „Dan zit er niets anders op, dan dat ik mijn kleinen aanbidder maar gauw 't jawoord geef, en als bruidscadeau een groote doos witte drop meebreng. En daar zijn we heusch al thuis. Als ik mot U loop, is de weg altijd te kort, Karei oom." Bij 't afscheid nemen sprak Annie met oom Karei af, dat ze voorloopig in de Obrecht- slraat zou komen eten, en zoo spoedig haar kamerhuur om was, bij oom en tante zou intrekken tot dat ze naar Java vertrok. Oom had* er in toegestemd, dat ze voor kost en inwoning mocht inbrengen. XVI. Dien -avond bleef 't ongewoon stil in huis bij Horst. Hij kwam niet thuis, en de Juf frouw ging al vroeg naar bed. Maar Annie sliep nog slechter dan gewoonlijk. Tol drie, 'vier keer toe werd ze met een schok wakker, en dacht dan: er is wat akeligs gebeurd, wit ook weer? Met open oogen lag ze uren lang in de duisternis te staren, terwijl steeds dezelfde aftobbende gedachten in haar hersens rond- woeldon. Ze voelde zich zoo moe en op zoo niets meer hopend of verwachtend van 't lange leven, dat waarschijnlijk nog vóór haar lag. Oom had gezegd: 'k zou er veel voor over hebben, arm kind, als je Harden niet hadt leer en kennen." Maar dit wenschte Annie zelf geen oogenblik. Naast 't bitterste leed had de liefde haar ook 't grootst geluk ge bracht. En zacht prevelde zij voor zich heen Sie tragt die herben Schuier zen Viel iieiber in der Brust, Als dass sie nie auf Erden Von solchem Glück gewusst. Ze kon die woorden geheel nóvoelen. Den volgenden morgen ging Annie naar Mevrouw Coster om deze te vertellen, dat ze, op aandringen van haar oom, in de Obrecht- siraat ging logecren, en dus niet meer zou komen eten op 't Sweeliinckjpledn. Mevrouw Gostcr was heel hartelijk, zei dat ze 't best kon begrijpen, omdat Juffrouw Ve ringa niet langer bij die Hoesten kon blij ven. 't Verbaasde Annie een beetje, dat me vrouw zich in 't geheel geen moeite gaf haar van plan te doen veranderen. (Ze wist van Lucie, dat De Groot wegging en zijn kamertje in dun loop der week disponibel kwam). „Mevrouw Costcr heeft zeker iets gemerkt van John en mij en ze gelooft, net als oom, dat 't beter is den menschen geen aanstoot te geven," dacht ze moedeloos. In 't pension was er echter veel meer ge praat en gelasterd over Annie en Harden dan Mevrouw Coster wel wist. Evenals Lucie Bercndsc en Juffrouw Kroon, had ze innig meelijk met Annie Veringa, doch allen von den 't de beste oplossing, dat Harden en zij elkaar niet meer ontmoeten zouden. Er kon niets van komen dan verdriet en ellende. „Als er al niet veel meer van gekomen is," veronderstelde Mevrouw Hcnnevelt. ,,'t Is bepaald bespottelijk zooals die twee elkaar al door aankijken en samen smoezen. Wanneer ik U was, Mevrouw Coster, had ik er al lang een eind aan gemaakt." „Hè, hè," zuchtte Juffrouw Kroon uit den grond van haar hart. „Wat moeten we toch dankbaar zijn, dat mevrouw Go ster en U geen -sikkepitje van elkaar hebben. Maar ik ver geet. dat, als 't hier Pension Ilennevelt heette in plaats van Pensdon Coster, de logécs el kaar niet verdringen zouden Mevrouw Ilennevelt hield vol, dat 't een schandaal was: „Eens getrouwd, blijft ge trouwd," vond ze. „Ilélaas ja," gaf de andere toe, dat kunnen m»3r mannen Harden nazeggen." „Waar haalt u de wijsheid van daan? U mist alle eigen ondervinding op dit punt en „Wee mij, arme oude Jonge Juffrouw", viel Kroontje in „wie 't geluk des huwelij ken staats ontzegd bleef, 't Moet bizonder genoeglijk zijn met een Oceaan tusschen je beiden inEet me niet op, Mevrouw Ilen nevelt. 'k Ben oud en taai, 'k zou U niet meevallen." „Dat geloof ik ook," smaalde Mevrouw Hen- nevelt, „en bovendien is U 't imperii newtste merisch, dat 'k nog ooit ontmoet heb." „En dat zegt wat, daar U Mevrouw Ilenne velt zoo intiem kent," schaterlachte Sophie, en maakte dat ze weg kwam." „Komt Juffrouw Veringa hier niet meer eten?vroeg John Harden aan Lucie Be- rendse, nadat hij Annie twee dagen aan tafel had gemist. Zijn groote, donkere oogen keken Lucie zoo angstig en bedroefd aan, dat ze ontroerd 't hoofd afwendde, en prevelde, dat ze 't niiet zeker wist, maar wel dacht, omdat Juffrouw Veringa's oom zijn nichtje de laatste maan den van haar verblijf in Holland graag bij zich thuis had. Maar Harden wilde niet geïooven, dat deze reden de ware was. „Ze doet 't om mij te vermijden," dacht hij treurig. „Nu heeft ze de laatste deur geslo ten, waardoor ik haar nog bereiken kon. En 'k was met zoo weinig tevreden; eon blik uit haar lieve oogen, een vertrouwelijk woord af en toeDat is nu ook uit. Waarom doet ze mij dat groote leed aan? 'k Moet 't weten, ze moet 't mij zeggen." Annie verbleekte toen ze den volgenden morgen een brief ontving, waarvan zc 't handschrift op 't adres dadelijk herkende. Met bevende hand scheurde ze dc envelop pe open. Even draalde ze. Toon las ze gre tig, onder angstig beven, alsof ze iets deed, dat ze niet doen mocht. „Annie, waarom ontvlucht je me? Weet je wei, dat je mij bent wat dc zon voor dc wereld is? Zij moet sterven zonder licht en warmte, ik ook als ik jou bijzijn moot ont beren. Ik kan je niet missen. Als ik je stem een heelen dag lang niet hoor, je glimlach niet zie, is die dag voor mij verloren, en hunker ik naar don volgenden, die je weêr tot mij brengen zal. 't Laat me koud wat de menschen zeggen, hoe zc oordealen. Jij en ik hooren bij elkaar door 't hoogste recht, d it ter wereld bestaat: 't recht der liefde. Want durf 't te ontkennen als je kan, dat je mij ook liefhebtMag ik zoo niet spreken, lieve engel, ben je boos op me? Vergeet dan wat ik schreef, beschouw mij enkel als jc vriend, je trouwen berouwvolJen vriend, die vergiffenis vraagt en oprecht belooft, met geen enkel woord te zullen zinspelen op wat hij voor je voelt, wit je hem bent, als je maar terugkomt, hem een vriendelijk woord gunt, een handddruk af en toe. Is dat te veel verlangd? Annie schrijf mij gauw, of liever verras mij op je eigen lieve marnier, en laat ik je morgen op je oude plaatsje aan tafel bij mevrouw Coster naast mij vinden. John Harden. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1