Herstemming Gemeenteraad. H. P. „DE HERTEKOP", ":'£r BULLIVANT's BOOGERWERFF Col. van LESSEN Geef Acht!!! STADSNIEUWS. AD VERTENT I ÉN 1 Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor Stoomhoutzagerü- Sigarenkisten en Kistjes By de herstemming voor den Ge meenteraad op Donderdag 2 Maart wordt den Kiezers met den meesten aandrang aanbevolen hun stem uit te brengen op den Heer Ieder uitgebrachte stem heeft thans groote moreele waarde. 88, ARNHEMSCHEWEG, AMERSFOORT. Gunstig gelegen. Wandelingen in eigen Sparren- en andere bosschen. van ESCHSTRUTH Huisknecht, □AMXe.tJRÜK Buigzaam Staaldraadtouw. Kinderdijk en Vlaardingen. strekken tot verheffing van den werkenden stand; 2e, aan zieke leden een wekelijksche uitkeering te verzekeren, enz. Bij genoegzame medewerking zal op na der te bepalen datum een vergadering be legd worden tot verdere uilwerking der plannen. M o n cl- en klauwzeer. De mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft de Commissarissen der Koningin uitgenoodigd de aandacht van de veehou ders er op te vestigen, dat, aangezien het mond- en klauwzeer dikwijls wordt overge bracht door personen, die in aanraking zijn geweest met dieren, welke aan die ziekte leden, b.v. door veehandelaren, het aanbeve ling verdient, geen lieden op de boerderij toe te laten, van wie men vermoeden kan, dat zij de smetstof bij zich dragen, en de vee houders tevens te wijzen op de wenschclijk- hcid, dat zij bijzondere aandacht wijden aa« hun schapen, daar deze meermalen het eerst door mond- en klauwzeer worden aangetast en het daarom geraden is, wanneer deze die ren eenig verdacht verschijnsel, b.v. kreu pel hei cl, vertoonen, dadelijk den veearts te raadplegen. De Minister zoude het voorts op prijs stel len, dat, wanneer tot afmaking van vee moet worden overgegaan, ter zake van. de benoe ming van den schatter overleg worde ge pleegd met den dislricts-veearts. De tot ritmeester bij het Ie regiment huzaren benoemde 1ste luitenant v. d. lleuvel komt te Ede in garnizoen. De ritmeester Te Winkel wordt overgeplaatst bij het 3e regi ment huzaren tc 's Gravenhage. De le luitenant A. D. A. Tilanus van het 11c regiment infanterie, thans gedeta cheerd aan de Rijschool, wordt met ingang van 1 Maart a.s. van die detacheering ont heven en ingedeeld bij het 2e bataljon vam het regiment te Ede. In tegenwoordigheid van tal van auto riteiten werd gisterenmiddag in Ametrsfoo-rt het nieuwe Jongenshuis van het Leger des Heils geopend. Het is gelegen even buiten Amersfoort en wa.s eertijds bekend als het Instituut van dier Sluis. Het Leger heeft in deze nieuwe inrichting een aanwinst, diie mag worden genoemd. Het tgebouw maakt een buitengewonen massieven indruk- van builen af. Omgeven door ge boomte en een uitgestrekt grasperk, biedt 'het gelegenheid te over tot spel. Eigenlijk zijn er twee tuinen, elk voorzien van gym nastiek toestellen, één bovendien van schom mel, wip, enz. Bijzonder valt op, hoe smaakvol, eenvou dig, helder en frisch alles tot in de kleinste bijzonderheden gehouden is. Bedden, zooals men ze daar aantreft, moet menig gezin uit de burgerklasse ontberen. Voor voortdurend toezicht is zorg gedragen. In een bijgebouw tje bevinden zich de wdschinrachting, strijk- inirichliing en naaikamer. Uit alles spi*eekt orde en regelmaat. De inwijding dan had plaats gisterenmid dag half drie. Op verzoek van Luit.-k<o!onc\l Palstra werd een leger lied gezongen. Me vrouw Luit.-ikolonel Roussel opende vervol gens met gebed. Hierna was het woord aan Luit.-kolonel Schoch, dne er zijn vreugde over uitsprak, dat de opening kon geschieden van deze inrichting, die zoo pleitte voor de goede be doelingen van het Leger des Heils en van allen, die er toe hadden medegewerkt. Inzon derheid achtte hij het een vreugde, dat me vrouw Booth tegenwoordig was, de echtge- noote van den Chief van den Staf, die reeds meer dan vijf-en-twintig jaren gewerkt had in deze lijn en de moeder van het maat schappelijk werk van het Leger des lleils .kon worden genoemd. Mevrouw Booth krijgt nu. het woord, en spreek' eveneens haar vreugde over deze gebeurtenis uit. Zij liad het voorrecht, kort na haar huwelijk van den Generaal het be vel te ontvangen over het allereerste red- ding&liuis. Dal was 26 of 27 jaar geleden. Nu is het aantal inrichtingen geklommen tot 757, die een 3u,000 menscheu herbergen en over de gehcele wereld verspreid zijn. Tot zelfs in do sneeuwvelden van Klondyke wordt een toevlucht voor goedizookers ge vonden, zonder welke reeds menigeen zou zijn omgekomen. En voor alle klassen der maatschappij staan ze open. W© zijn het er over eens, vervolgt zij, dat het werk onder de kinderen zeer belangrijk mag worden genoemd. Velen gelooven dit niet ten opzichte van heit werk onder de ouderen van dagen. Het Leger des Heils heeft echter meer en meer hoop ook die allerdiepst igezonkenen to kimmen opheffen, door de wonderbare kracht G-ods, waardoor het ka rakter kan worden veranderd. Zoo worden dikwijls gevallen aan ons toevertrouwd, waarbij anderen den moed opgaven. Maar niet al onze vrienden zijn het te dien op zichte met ons eens. Zelfs wordt ons, als wij gevangenis werk dioen, wel eens door de overheid gezegd: verspil uw tijd toch niet. Maar iedereen deelt onze meendmg, dat het nuttig is, jonge menschen te grijpen in de jeugd van hun leven. Dat is ook nuttig voor den Staal. Er is liier plaats voor 60 jongens. We ne men ze van 6 jaren ouderdom tot den leef tijd waarop ze oud genoeg zij<n, hun eigen weg te vinden. Vele van de kinderen, die hier zijn, zijn afgenomen van hüri ouders, "omdat ze onge schikte voogden voor hen waren, zoodat er velen zijn, die een eigen *ehuis behoorden te hebben. Zeker zal aller hart uitgaan naar zulke kinderen. Ik vrees dat nooit een inrich ting als deze de plaats van het tehuis zal kunnen innemen. Toch spreek ik naar het hart van de officieren, die hier werkzaam zij.:, dat zij bun uiterste best zullen doen om dit gemis ivoor deze kinderen te vergoe den. Vervolgens is er nog een klasse vertegen woordigd. Dat zijn zij die geen tehuis heb ben, onwettige kinderen. Op 't oogenblik zijn er 29 jongens; 12 daar van zijn kinderen, waarover het Leger d© voogdij heeft aanvaard, 13 er van zijn kin deren van ongehuwde moeders, 8 zijn er van de geboorte aan onze zorgen toevertrouwd geweest. Mijn hart ging uit naar hen, toen ik ze zag. Eén van hen was zóó verwaar loosd, dat hij nooit op een bed had geslapen toen wij hem vonden. Eenige interessante geivallen vertelde me vrouw BooLh nu. Wij weerstaan evenwel de lust om ze in ons verslag op te nemen. 't Zij genoeg te vermelden, dat het Leger er niet Heen naar streeft, de kinderen aan de zorg van de ouders te onttrekken, wanneer ze monsterachtig behandeld worden, maar dat hel bovendien tracht, door ook de ouders tot hervorming te brengen, zoo mogelijk de kindieren weer aan de ouders terug te gaven en dus het gezin weer te maken wat bel be hoort te zijn. En wat gedegenereerde ouders betrof, Spr. hoopte dal de Staat er nog eens toe zou ko men zulke mensehen tegen zich zelf te be schermen. Een wet, dit l>eoogende, is in En geland in voorbereiding. Interessant was de uitdrukkelijke verzeke ring van mevrouw Booth, dat zij na zulk een lange ervaring hoe langer hoe minder kon gelooven in erfelijke belasting. Gedurig ontmoet zij lieve, trouwe menschen, gespro ten uit allerslechtste moeders. Op een won derbare wijze schijnt God aan elk nieuw ge slacht een kans te geven om goed te zijn. Ten slotte sprak z.j haar dankbaarheid uil jegens de vrienden, die hel Leger in staat stelden dit werk te doen. Zij dankte hen met geheel lioar hart voor hun aandeel. Na de vlot gesproken en door majoor Sijpkens vlot vertaalde rede, krijgt stafkapi tein Masle het woord, om de financieele kwestie op het tapijt te brengen. We onllee- r.cn aan zijn woorden het volgende: De koopprijs, inclusief transportkosten enz., bedraagt f 18079.66. Verbouwing, die als waardevermeerdering mag beschouwd worden, en verbouwing die niet als zoodanig mag genoemd worden, bedragen resp, 3061.1)9J en f 1702.171. Belasting, rentever lies enz. gedurende den tijd, waarop de in richting niet gebruikt kon worden, f 760.63, meubilair f 7616.15. Totaal der onkosten düs f 34252.71. Aan ontvangsten staan daartegenover een gift van f 5000, gecollecteerd f 3845, de ver koop van een inrichting te Hilligersbcrg, die door de ligging niet langen- geschikt was, bracht op f 4008.12, zoodat het tekort be draagt f 21399.59. Een gedeelte daarvan werd gedekt door hypotheeek, een ander gedeelte uit het centraal maatschappelijk fonds, zoo dat er nog een ruim veld voor hulp voor de vrienden overbleef. Daartoe werd door majoor Sijpkens de col lectie warm aanbevolen. Vervolgens nam mr. A. de Graaf, voorzit ter van den Voogdijraad *e Utrecht, het woord. Zeer gaarne had spreker als voorzitter van den Voogdijraad aan de uitnoodiging de opening bij te wonen, gevolg gegeven. Dik wijls wordt spreker door vrienden en ken nissen gezegd: Uw werk is toch 'zeker wel een interessant werk. Spr. heeft hen dan echter altijd gezegd, dat hij 't een afschuwelijk werk vond, om ouders hun kinderen te moeten ontnemen. Want dat is toch helaas het eenige werk van den Voogdijraad. Echter zijn er twee dingen, die er ons toch de kracht toe geven. Ten eerste de afschuw, die ons aangrijpt als we zien de omgeving waarin velen leven, het ontzaggelijk medelijden met hen cn in de tweede plaats de gedachte, dat er een beter leven zal kunnen beginnen voor hen. Nu zou ons onze taak onmogelijk zijn, wan neer wc niet den steun hadden van inrich tingen als deze. Het liecfl spreker goed gedaan, in de in teressante rede van mevrouw Booth zoo uit- (irukkclijk gereleveerd en uitgesproken le zien, dat er geen opvoeding is, zooals die in het huisgezin. Die is door niets werkelijk te vervangen. Spreker gelooft dat inrichtingen als deze slechts dan met vrucht zullen werken, als de leiders er van doordrongen zijn, dat hun werk in natuurlijken zin onmogelijk is. Als men zich dié illusie maakt, is mén op den verkeerden weg. Maar 'van waarde zal die arbeid zijn, wanneer mén zich er van .bewust is, dal we hiel ouder wérk uict kunnen ver vangen. Dan zal men Ipch uiterst nuttig, en met zegen werkzaam kunnen zijn. In don laatslcn tijd mceucn vele menschen, en hun bedoelingen zijn .dikwijls goed, dat de pliilantropie overdreven wordt. Wanneer zulke menschen hier in Amersfoort rond wandelen. vir.dcn ze dal de inrichtingen als addestoelen uit den grond rijzen. Met dat al toonen zij toch,niet op de hoogte te zijn; memen' dal de pliilantropie een soort van sport is geworden, dat wie r.iet tennist of cricket gestichten opricht. Ze zijn echter slecht op de hoogte. In de eerste plaats weten ze niet, dat het werk wel interessant is, maar zeer opofferend en nioelelijk, zoodat niemand hot zonder roeping doen zal, cn ten tweede welen ze niet hoeveel ellende er :s. Nooit wordt er door ons ingegrepen dan wanneer het streng noodzakelijk is, dikwijls zelfs grijpen we niet In, omdat wc niet weten w ar Int héén moet, wanneer we alle kin deren voor wie het eigenlijk noodig is, aan de ouders ontnemen. Dit geldt voor Utrecht, voor Amersfoort helaas niet minder. Ik ken Amersfoort cn als voorzitter van den Voogdijraad en als bestuurslid van „Pro Juventuto" en weet dat het een van de treurigste en slechtste plaat sen van ons land is. Wel wordt er veel ge daan, maar toch, nog wel kan gedaau wor den. En zoo zien wij gaarne, dat de gestichten hier als paddestoelen uit den grond rijzen, neen wij zien gaarne hoe hier toevluchts oorden ontstaan, zoodat Amersfoort niet al leen een treurige vermaardheid zal hebben door veel slechts, maar ook bekend zal zijn door wat er gedaan wordt om kinderen te redden, hen krachtige en ernstige menschen te maken. Ook was het spreker sympathiek geweest te hooren, dat het doel van het Leger des Heils was, de kinderen aan de ouders terug le geven. Dat toch blijve 't ideaal. Met een hartclijken gclukwensch besloot mr. de Graaf zijn rede, die warm werd toe gejuicht. Luitenant-kolonel Schoch sprak hierna het slotgebed uit, luitenant-kolonel Pals4ra den zegen. Met veel belangstelling bezichtigde nren nu de inrichting, de blijkens de opmerkingen de aanwezigen zeer in den smaak viel. Door don notaris A. Beets, te Baarn werden gisteravond in het hotel „De Zwaan" alhier in publieke veiling gebracht drie winkelhuizen staande aan den Utrechtschcn Straatweg nos. 46, 48 en 50. In massa gekocht door F. Volmer, voor f 7050. De apotheker squaesit ie. D© 3 a poéhek ens alhier hadden een overeenkomst gesloten, waarbij zij afspreken, om beurten des 'ZonJdags slechts één hu-nnor apotheken O'peci to houden en daarvan kennis te geven door aanplakking aan hun apotheken. De inspecteur van de Volksgezondheid achtte die overeenkomst in strijd met artikel 3, alinea 2 van de wet op de arlsenijbe- roidkunde, waarin bepaald wordt: hij (de apotheker) oefent zijn beroep niet anders uit dan in eon uitsluitend daartoe bestemd, bij dag steeds toegankelijk doel van een huis, dat ook des nachts door hem of door een hulpapotheker bewoond is. Op een Zondag (5 Juni 1910) belde daarom de inspecteur aan bij een der apothekers, J. J. P. van Wisseling, wiens apotheek toen ge sloten was. Eerst na 3 maal gebeld te heb ben, word hem de deur geopend door een zoontje van den apotheker, diic mededeelde dat vader uit was cn dal er ook geen hulp- potheker aanwezig was. De inspecteur maak te nu twee processen-verbaal op: 1. omdat luit huis hij dag niet steeds toegankelijk was; 2. omdat het huis niet bewoond was door een apotheker of oen hulp apotheker. Tc dier zake vervolgd, werd de apotlieker 'diooir helt kanton gerecht alhier ter zake van het eerste fbiit veroordeeld) tot f boete of 1 dag hechtenis, doch ter zake van hel tweede feil vrijgesproken. De rechtbank te Utrecht achtte beide feilen bewezen en ver oordeelde hem tot 2 geldboeten van f 1 of 1 dag hechtenis voor elke boete. Bij een anderen apotheker, D. G. H. Illman, waar de inspecteur ook op den bcwusten Zondag aanbelde, werd in het geheel niet open gedaan. Gelijke vcroordccling volgde. Van deze voroordeeling kwamen de ver oordeelden in cassatie en hun raadsman, mr. G. J. Salm, advocaat tc Amsterdam, betoog de gisteren dat lie* publiek tevreden was me* tl© getroffen regeling en dat ons land op liet oogenbljk vrijwel bet eenige is, waar op Zondag alle apotheken openge steld blijven. Men heeft nu een vervolging uitgelokt om te doen uitmaken of dtiartoc in derdaad de verplichting bestaat. De rechter had nu volgens pleiter de wet geschonden, door aan te nemen dat hier een strafbaar feit gepleegd was. Artikel 3 der wet van 1865 bepaalt alleen dal de apotheker alleen zijn beroep mag uitoefenen in de daarin ontschre ven lokaliteit. Daarbuiten mag hij dus zijn beroep niet uitoefenen. Maar dat de wetgever met dit voorschrift bcdockl heeft, het publiek steeds iu de gelegenheid te stellen daar phar- maceutische hulp te krijgen, blijkt uit niets. Het tegendeel blijkt. Mvn heeft alleen wil len bereiken, dat in een apotheek niet langer allerlei middelen werden verkocht, die met geneesmiddelen niets te maken hadden. Men hoeft daartoe het publiek de noodige con- tróle over dc apotheek willen verzekeren, teneinde te voorkomen dat de apotheker als oen alchimist op een zolderkamertje ging zit ten knoeien. Voor den medicus, die als apo theker optreedt, geldt trouwens artikel 3 niet. En bovendien wordt bij geen enkele bepa ling der wet den apotheker dwang opgelegd om dengeen, die zich bij hem vervoegt, in zijn winkel te helpen. Men heeft inmiddels reeds een ander mid del gevondon om de apo-tihcek 4e kunnen slui ten: men heft de apotheek eenvoudig tijde lijk op. Maar in elk geval: strafbaar Is alleen het uitoefenen van het bedrijf als apotheker bui ten de apotheek of in een niet toegankelijke apotheek. In de tweede plaats kwam pleiter op togen do voroordeeling wegens hot niet. bewonen van do apotfbeek. Als eon apotheek 's nachts bewoond wordt, dan ds zij ook overdag be woond. Maar „bewoond zijn" is nog niet .aanwezig zijn". Ware dit zoo, dan was de apotheker als een slaaf aan zijn huis geke tend cn was een nieuwe vorm van slavernij ingevoerd. Maar art. 25 der wot kent ook do afweaighedd van oen apotlieker en artt. 18 en 19 wijzen or op, dat do apotheker op reis mag gaan en zijn zaak laten leegstaan, liet is facultatief of hij zijn zaak wil laten waarnemen door een ander apotheker. Ton derde deed pleiter een beroep op art. 2 van de Zondagswet, volgens welke op Zondagen kooplieden cn winkeliers niet mot open deuren mogen vonkoopen. Eon apo theek is con winkel, do apotheker eon win kelier, zij hei een gestudeerd, oen geleerd winkelier. En eindelijk diieivdo het vonnis op verschil lende formeel© gronden te worden vernie tigd. Coonclusie O. M. 13 Maart. Telegrafisch Weerbericht. Nnw waarnemingen in den morren van 28 Februari 1911. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 768.1 tc Iiorla, laagste 719.1 tc Seydïsfjord. Verwachting tot den avond van 1 Maart- Meest stormachtige Z. tol Z.-W. wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Getrouwd Ch. Th. GROOTHOFF, Mijn-Ingenieur, en L. A. BUHLMAN. De Heer en Mevrouw GROOTHOFF—Bohlman betuigen hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwe lijk ondervonden. Amersfoort, 28 Februari 1911. De Heer en Mevrouw BÜHLMAN—Moohrees betuigen hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, by het huwe lijk hunner dochter ondervonden. Amersfoort, 28 Februari 1911. (Mr.! 6. VAN WELDEREN Baron REN6ERS Korte Graclit 11. Telegramadres: „Wisselkantoor". Teleph. Interc. 176. Assurantiën. Effecten. Credieten. Incasseering van Coupons. Wissels en Quit. Deposito's. Vreemd geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar J^zynen^antore^^ Onderwijzeres met Hooldacte heeft nog eenige uren beschikbaar tot hot geven voor examen-voorbereiding, voor algemeone ontwikkeling, enz. Br. fr. onder opschrift „Lessen" a. h. bureau van dit blad. van rsukeloos hout, ter verpakking van boter cacao, parfnmeriën, enz. KRAMER SMITSvoorheen VERMAAS, Delft J. van der Wal Kzn. BET BESTUUR DER KIESTEREEN1GING „GEMEENTEBELANG". Gelegenheid voor Officiers- i en andere Tafels, Bruidspartijsn, Vergaderingen, enz. In het Nod. Gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijdors te Utrecht komt l 1 Mei 1911 vacant de betrekking van in wonend Adjunct Directrice, belast mot het bestuur der huishouding en het toezicht op de verplegiug, op een aanvang-sa- laris van f 600 's jaars. Dames, beneden den leoftijd van 40 jaar on van een goede gezondheid, die naar de zo be- trokking wenschen to solliciteeren, worden verzocht zich vóór 1.1 Maart a.s. mot vol- i lodigo opgave van leoftyd, godsdienst, vorige j betrekking en verdore inlichtingen, selirlfte- lijk te wenden tot den Geneesheor Directeur van genoemde inrichting. Sollicitanten, die in aanmerking komen, zul len later uitgenoodigd worden, zich persoonlyk aan te meidon. Aan dezelfde inrichting kunnen tevens ge plaatst worden twee gedipt. eerste Verpleegster, op een tractement van f 800 's jaars. ÏO Werken 1. I>e Molciiprlns, 2. NaclitNCliixliiw. 3. lie DorpsMlrénc. 4. lil bol Narren pak. 5. Iliiziird. 6. Ongelijk. 7. De llcgimcntstante. 8. Lentestormen. 9. Elfenkoningin. 10. Chtsgamala. Ti on mooie werken ran ESCII- IlGll NTK1IT1I, wel f ÏOwaanl. voor f 3.75, zegge voor Nleclits ƒ3.75. In ÏO Praclitb. voor slechts 6.75. Verkrijgbaar by D. HOLLE» Bazaar van Goedkoopc Hoeken, Hang 98, Rotterdam. Franco na ontvangst Postwissel ad slechts 3.75 of sleohU 6.75, waarop melden: „16 Werken van Eschstriitli." Wordt gevraagd te Zeist met 1 Mei eene aeer bekwame ongehuwd, P.O., van goede getuigen voorzien. Brieven Ir. onder lett. Q 951 Zeister Boek- kunsthandel, Zeist. Brillen, Pince-nez en alle - Optische Instrumenten. Verband- en Zlekenrerplngings-Artikelen. Prima kwaliteit Scharen en Messen. Keparallc- en Siyplnrlehtlng W. F. A. GROENHUIZEN. Instrumentmaker. Langestraat 42 Telefoon Interc. 83. ET1KEL VRUCHT 5UIRER

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 3