Uit den omtrek. STADSNIEUWS. der verzamelde burgerij, die met Handen en zakdoeken wuifde tot de ho»ge bezoekers ziet» door de bekende glazen deur terug trokken. Ruim te 2 uur ving de audiëntie voor mill, talren aan. gevolgd tc 4.30 door die voor ci viele autoriteiten. Ter audiên ie verkreeg de burgemeester van Amsterdam Jhr. mr. A. RoêH de gelegen- hrid tot H. .4. i.et woord t«- richten. Spr. seide dat de toestand van Amsterdam ln tal van opeiehten op vooruitgang wijst, bovenal als ct ntrum van handel cn scheep vaart. H. M. antwoordde ongeveer als volgt: Mijne Heerent met groote voldoening herin ner ik mij de dagen van het vorige jaar, waarin deze stad mij en mijn dochter zulk «en hartelijke ontvangst heeft bereid. Het bewijst, dat de bevolking van Amsterdam meeleeft met ons huls en de geboorte van mijn dochter met groote vreugde heeft be groet. Ik hoop dan ook spoedig de Prinses weer binnen deze stad tc doen brengen, om de bevolking andermaal In de gelegenheid te steile» haren welstand te aanschouwen en haar hartelijke blijken vau belangstelling te geven. Met genoegen heb Ik uit den mond van den burgemeester de verblijdende mededee- Mngen vernomen, omtrent den toestand de zer gemeente. Ik wil dan ook niet eindigen alvorens de beste wcnschea te hebben uit gesproken ook voor de toekomst dezer stad". Behalve de daeelijksche gasten, zaten gis teren de wethouders van Amsterdam aan de Koninklijke tafel aan. Gedurende Hr. Ms. verblijf in de hoofd- Mad des Rijks zal H. M. de Koningin verge- jek! worden door de grootmeesteresse van R. D. Huis. baronesse Van Ilardenbrock van Bergambacht; mevrouw Van Loon. dame du palais; jonkvrouwe Van de Poll, dame du pa- ais honoraire; de hofdames baronesse Van Burmania Rengers en baronesse Taeta van Amerongen; generaal graaf Du Monceau, chet ran het Militaire Huis der Koningin; baron 5irtema van Grovestins. grootmeester: baron Bentinck, opperstalmeester; Boreel. hofmaar schalk; boron Snouckaert van Schauburg, ceremoniemeester, Jhr. Van den Bosch. Ie ka merheer; de adjudanten, generaal baron Van Serooskerken. luitenant-kolonel Van Hoogstra ten en luitenant trr-zee lc kl baron Van As- beck; de ordonnans-officieren baron Van Voorst tot Voorst en jhr. De Beaufort; de ka merheer en particulier secretaris jhr. v. Geen. 'L. K. H. de Prins zal worden vergezeld door H. D. adjudant kapt luit ter zee jhr. Van Suchtelen van de Haere. I)e kamer.ieeren I. h. d., baron Tindal en baron Róell zullen dienst doen gedurende Hr. Ms. verblijf te Am- rterdam. Hr Ms. adjudant-generaal de gene raal van Heutsz; de opperkamerheer baron Taets van Amerongen en de opperhofmaar schalk Van Bylnndt zuilen Hare Majesteit eveneens vergezellen bij verschillende gele genheden. De directeur van het Kabinet der Koningin baron De Vos van Steenwijk zaï ten paleize te Amsterdam aanwezig zijn gedurende Harcr Ma jest rits verblijf aldaar. Hare Majesteit de .\oningin-Moeoer zat Zaterdag 10 Juni. vóór den terugkeer naar Soestdijk, Hare Majesteit de Koningin verge leden op den rijtoer en bij de bezoeken wan bet Oude Mannen- en Vrouwenhuis en aan bel Modelhuis van den heer de Grand te Am sterdam. In de Nederlandsche afdeeling der In ternationale tentoonstelling Ie Rome bevindt «Ich thans ook het groote portret van H. M. onze Koningin, door mevr. Thérèse Schwart- ce—van Duyl. Tijdens het bezoek tc Amsterdam werd dit door den eigenaar Z II. Albrecht van Meck lenburg. regent van Brunswijk, ter beschik king van de kunstenares gesteld en er is nu bericht dat het onverlet uit Brunswijk a Rome is aangekomen en onmiddellijk ge plaatst. Rij koninklijk besluit is benoemd tot rech- fer plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Alkmaar, mr. W. F. A. Verhoetf, advocaat, procureur en kanlonrechter-plaats- vrrvnnger aldaar, onder toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag uit laatstgemeld be trekking. Algemeen dé p 61 van disci pline. Naar de N. R i2. verneemt, zal eer lang het algemeen depót van discipline te Vlissingen worden opgeheven. De kosten (f 40,000 'i jaars) worden niet evenredig ge- acht nan het nut. Voortaan tal wel kunnen worden volstaan ook met het oog op uo bestaande wettelijke bepalingen met het drillen van de bijzonder ongcxeggelijke min deren door een daartoe aangewezen olucier ln een der gewone garnizoensplaatsen. Begrafenis C W. Sauva ge /foiling. Men meldt alt Nijmegen; Op de begraafplaats Rustoord had heden onder veel belangstelling de Kr aarde be stelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. W. de Sauvage Nol- ting oud-Wethouder van Amsterdam die Za- teniag alhier overleed. Aan de groeve werd het woord gevoerd ioor prof. E. Cohcn uit Utrecht, dr. Jo- aephus Jit'.i uit Amsterdam, ds. B Haga no men» bet Nutsdepartement Nijmegen en ds. fl. A. Enklaar uit Hekelingen De oudste coon dankte voor de betoonde deelneming. Een gildefeest. Ter gelegenheid »an het 500-jarig beet aan van het St. Marga- ret ha gilde te Aarle-Rixtel zal een groot na tionaal gildefeest worden gehouden, en wel op 18 en 19 Juni e. k. Debietrecht op tabak. Te Rbe- oen werd na eena uitzetting van den heer Hermans, uit Arnhem, door de afd. van de Ned. Tabaksbewerkers- en Sigarenmakers- bond met al ge mee oe stemmen de volgende motie aangenomen: „De openbare vergadering enzq Kennis genomen hebbende wan bet door don minister ven Financiën bij de Tweede Kamer ingediende wet&ontwerp tot heffing van een dabirlrecht op tabak; Van oordeel, dat dit ontwerp, eenmaal tot .Wet verheven, van ouberekenbaar na daal aal zijn voor allen, die bij de tabakindustrie zijn betrokken, in hoofdzaak voor de werklieden, aangezien uitbreiding van huisindustrie en onrustbarende toeneming van werkeloosheid onder de tabakbewerkers daarvan o.a. de go- volgen zullen zijn, protesteert met alle kracht tegen de indiening van een zoodanig ontwerp, hetwelk het bestaan van duizenden bedreigt; en dringt er met klem op nan dut bedoeld ontwerp niet tot wet zal worden verheven." Jubileumwedstrijden vanNereus. In Inschrijvingen voor de jubileumwed strijden van de Amsterdamsche Studenten- roeivcreeniging ,,Nereus", ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan zijn gesloten. Al leen is nog aan eenige Belgische ploegen toe gestaan zich tot en met Donderdag a.s. aan te melden. De inschrijvingen luiden als volgt: Oude Acht: De Hoop, Laga, De Amstel, Triton en Nereus. Jonge Acht: Njord, Laga, De Amstel en Nereus. Oude Vier: De Amslel, Nautilus, Het Spaarne en Triton. Jonge Vier: Njord, Poseidon, Deutsche Turn- und Rudcrverein Rotterdam, Willem III, De Amstel, Maas en Triton. Oude Twee: De Amstel. Jonge Twee: Poseidon, Willem III, De Am stel en Het Spaarne. Twee zonder stuurman: De Amstel. Oude Skiff: De Amstel (Wielsma) en Nereus (Nijkerk). Jonge Skiff: Dordrecht, Poseidon, De Maas, Triton en Nereus. Overnaadsche Vier: Deutsche Turn-und Rudcrverein, De Hoop, Laga, De Maas en Nereus. Maasgieken: De Maas en De IIoop. Overnaadsche Twee: Dordrecht, Laga en Do Maas. Wherries (outrigged): De Hoop en Nereus. Wherries (inrigged): Poseidon, De Hoop en Nereus. Wherries (vaste banken): Poseidon en Nereus. Veteranen Vier: D? ÏToop en Nereus. In het geheel zijn 51 ploegen ingeschreven. De baanlengte voor de wherries en vetera nen bedraagt 600 meter, voor de overige nummers, en dat is iets nieuws, zal de leng te der baan phn. 1400 M zijn Gestart zal worden aan den Omval, terwijl de finish zal zijn even voorbij Nereus' boothuls. waar naast een groote tribune komt. Hierdoor wordt één rechte lijn verkr gen, waardoor drie vier ploegen tegelijkertijd zuller. star ten. Een krasse oude heer. Dezer dagen wandelde iemand, ruim 71$ jaar oud. rechtstreek» van Breuk eten aan de Vecht (wr Nieuwerslnis. Loenen, Loenersloot, Baambruüge. Abcoude, Diemerbrug, Zee burg. Oranjesluizen naar Buiksloot. De groo te afstand werd in 8J uur zonder over-ver- moeienis afgelegd. (N. v. d. D.) •—Royaal. De gemeenteraad van Dene kamp heeft met algemeene stemmen den on derwijzer G J. Meijnders een gratificatie van «eren golden toegekend voor het ..erbij" waar nemen van drie klassen en de plichten van het hoofd der school, gedurende 6 weken. Droogte. Ukt Twente schrijft men aan het Hkld. Dnpr de buitengewone droogte dor laatste weken komt op vele plaatsen in Twente groot gebrek aan drinkwater voor het vee ln de weiden. WH tracht men door het gra ven van diepe kuilen ln de weilanden hier in te voorzien, maar ook deze maatregel treft «iedits voor korten tijd doel. zoodat tel kens maar weer dieper naar water gezocht moet worden. In de meeste streken is hier ln den laatsten tijd geen regen gevallen. Geen wonder dan ook, dat de te velde staande gewassen kwijnen en de weilanden verdor ren en verschroeien. Wc zagen akkers, waar op de aardappels totaal verwelkt neerlagen. Daarbij neemt de insectenplaag onrustbarend toe. De groc 'cn ln de tuinen zijn baast on genietbaar door do vele slakken, bladluizen cn ander '-••gedierte, terwijl andere tuin vruchten. zooals groote boonen, komkom mers. enz. geheel door de insecten worden opgevreten. Ook de vruchtboomcn hebben enorm te lijden. AHeen de rogge, het hoofd product van den Twentsohen landbouw, staal allerprachtigst. Dit gewas doet dan ook de droogte goed. daar het op tal van akkers be denkelijk legerde. Wanneer er echter niet spoedig verandering komt, wordt de toestand voor het vee treurig. De koetsiersstaking te Arn hem is geëindigd. Op den len Pinksterdag hebbben de koetsiers het werk hervat met uitzondering van een twaalftal, dat ontslagen b. Schadelijke soep. Te Haaften rijn de vorige week aHe leden van een ge zin, de ouders en vier kinderen, ernstig ziek geworden na hot eten van soep, waarin ver moedelijk minderwaardig vleesch of spek ls gebruikt. Een der kleintjes is er zeer slecht aan toe. f 2 0,0 00 gestolen? De he Antwer pen verschijnende .Nieuwe Gazet" meldt Een Hollander van Amsterdam geraakte Zondag te -ntwerpen zijn brieventasch kwijt, met 20.000 gulden er in. De man denkt dat men hem net geld ontstolen heeft Bedrieg elljke bankbreuk. Van G., te Groosbeek, was failliet verklaard. Drie dagen daarna trok hij op zijn Lotisico-lot een prijs, waarvoor hem f 1300 werd uit betaald. Hij verzweeg dat evenwel voor zijn curator en werd vervolgd wegens bedriege- lijke bankbreuk. Voor de rechtbank te Arnhem hoorde hij 1 jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. D« verdediger, mr. Uon to Hertogeubosch, pleitte vrijspraak. Cantlnemeeater voortvin ct- tl g. Sedert eenige dagen is nit Lelden voort vluchtig do ruim 20-jarige wachtmeester M) de artillerie N. van der H., die als cantine- meestur een bedraa van ongeveer f 80 moet hebben verduisterd. Er wend tot dusverre vruchteloos een onderzoek naar hem Inge- s'-ld. Vergiftiging. Te Weener bij N.- Schans, g ng voor zes weken een 70-jarige trouwen met een 40-jarige schoone. Vrijdag j! werd de man plotseling na *t gebruik van koffie ernstig ziek rn overleed *ort erop. De dokter constateerde vergiftiging, de politie w rd gewaarschuwd; en na een langdurig vor koor bekende de vrouw arsenicum in de koffie te hebben gedaan. Zij is in arrest gesteld. (N. G. Ct.) Gevolg van een motoronge luk. In het St, Bonifaciushospitaal te Leeu warden is overleden de heer If., die eenige dagen geleden op den Groninger straatweg door het motorrijwiel van den heer Timmer, uit Meppel. werd aangereden Veenbrand. Men meld* uié Ensche de Het Aamsveen In de nabijheid der ooste lijke grens in onze naaste omgeving staat reeds tusschen Enschede cn AlstStte sedert eenige dagen in brand. Reeds berokkende de hevige vuurgloed zeer veel schade, niet alleen doordat 't veen inbrandt en het veen tot de grindlaag wordt verteerd, waardoor alle turf verloren gaat, doch ook ganschc hoopen turf, die stonden te drogen, zijn ver brand. Ofschoon allerwegen getracht wordt het vuur te stuiten, zal het bhisschen eerst don geschieden, wanneer flinke regenbuien het vuur zullen dooven. Onweer. Onder Wngeningen zijn op de weide aan de Blauwe Kamer, Zondag 6 pinken in één slag, door den bliksem gedood. Op het landgoed Angerenstein bij Arn hem zijn Zondag bij het hevige onweer «e vijvers van de forellenkweekerij overgeloo- pen. waardovr naar schatting een 50,0o- klei ne en groote forellen over het land zijn weg gespoeld Vele zijn gestorven, maar andere zijn terechtgekomen in vijvers in de buurt en zelfs in de beek op den Velperweg. Evenals op vele andere plaatsen had ook te Beekbergen Zondagmiddag een kort maar hevig onweer plaats, waarbij zich een hevige hagel- en regenbui ontlastte, die veel schade toebracht aan de te vekl staande gewassen De hoeveelheid gevallen water was zoo groot, dat niet alleen de wegen blank stonden, maar zelfs het water enkele huizen n.nnen- drong. Een en ander was zulk een ontzettend schouwspel, dat zehere vrouw v. d. P. van schrik voor hare woning dood neerviel. -Vervolgvandedrenkelingen- serie. Bij het Ververschingckanaal onder den Haag is een militair bij het zwemmen verdronken. Zondagnamiddag omstreeks 4 uur ia onder Ouderkerk in den Amstel een 16-jarige jon gen bij het baden verdronken. Een jongmensch van de Westerkade te Am sterdam is Zondagnamiddag bij bet boden in de Schinkel bij den Amstelveénsohen weg verdronken. Maandagmiddag is rijn lijk op gehaald en naar de ouderlijke woning ver voerd. Bij het baden In de Zuiderzee is verdron ken de 15-jarzge schippers jongen J. d. W. uit Hem-Polder. Up de Nieuwe Meer bij Amsterdam b een 16-jarige jongen bij het zwemmen verdron ken. Een 18-jarige stoker van een Zwoedsoh stoomschip is Zondag te Zaandam bij het zwemmen ln de zeehaven verdronken. Te Nijmegen is een 16-jarige jongen bij het zwemmen in de Waal verdronken. Maandagmiddag is te Sluiskil (Ter Neuzen) de 20-jarige E. J. D. bij het zwemmen fn bet kanaal verdronken. Te Ha ïrlemmermeer bij Halfweg is 2en Pinksterdag bij het baden in de Ringvaart verdrohken de 22-jarige, ongehuwde veenar beider C. van W. aldaar woonachtig. De vader haa'de met een schipper^haak vrij spoedig het lijk op. De onmiddellijk door deskundigen aangewende pogingen ter op wekking der levensgeesten mochten echter niet meer baten. Aan de Parkkade te Botterdam b gisteren middag de 8-jarige A. Blazer, wonende Aert van Neestraat, bij het spelen verdronken. Ned. Vereeniging tegen de Prostitutie. Bovengenoemde vereeni ging hiekl gisteren te Utrecht eene alge meene vergadering. Als leden van het hoofd bestuur werden herkozen de heeren mr. De Btecoart en ds. Pierson van Ressen, terwijl in de vacature, ontstaan door het aftreden van den voorzitter ds. II Pierson werd ge kozen mr. A. de Graaff te Utrecht. Op een vraag van den heer Veldhuyzen van Amsterdam, wie inlichtingen zou kun nen verschaffen aangaande het in de pers verschenen bericht, omtrent de intrekking \an het werkje van dr. Jansen: ,,De gezond heidsleer voor den soldaat", deelde de heer Hovy mede, dat de minister hem in een ge sprek te dier zake had medegedeeld, de in trekking der in voorraad zijnde exempla ren te hebben gelast, ten einde daarvoor een geheel nieuwe oplage het licht te doen zien, waarin de eerste zinsnede van het vierde hoofdstuk zou worden gewijzigd. En kelen toch hadden «ich tegen de redactie daarvan doen hooren. Het speet den minis ter evenwel dat men dadelijk dit alles als een wapen tegen hem had gebruikt. De aangekondigde bespreking van hel rapport in zake de bestrijding der geslachts ziekten werd uitgesteld tot eene volgende vergadering, ten einde den leden de gele genheid te bieden, zich daarvan op de hoog te te stellen. Het rapport znl eerstdaags in druk ver schijnen. In deze vergadering sprak hierop de- scheidende voorzitter ds. H. Pierson van Zetlca een afscheidswoord. Hij werd door dr. Mounter namens de Ne derlandsche vereeniging tegen de Prostitu tie en bij monde, van don beer Veldhuyzen ▼oor de Middernach*.'«£v»d4nj?-V«roeni<ziiua gehuldigd. Hetzelfde deed mevr. Mackay namens den Nederl. Vrouwenbond tot ver hooging van het Zedelijk Bewustzijn. Bij acclamatie werd ds. Pierson hierna benoemd tot eere-voorzitter der Vereeni- CRICKET. Het ligt in de bedoeling van de Utrechtsche Cricket Club Hercules Woensdag haar eer sten oefenwedstrijd op het Hilversumsche terrein tegen H. C. C te spelen Zaterdag middag, 10 Juni, spelen de Zuid-Afrikaan- ders tegen H. C. C. ook te Hilversum. Nederlandsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding. De 4 daagsche aLtandsmarschen te voet van den Nederlandschen Bond voor Licha melijke Opvoeding zullen dit jaar genouden worden van 22—25 Juli. Er is één parcours uitgezet in een der mooiste streken van ons land. nl. Gooi- en Vechtstreek, en loopende over Kaarden, Amersfoort, Amerongen en Utrecht. De aangifte tot deelname kan reeds nu ge schieden hij den heer Th. Boeree, Noorueinde 27. Leiden. Ililversum, Alhier is gisterenmiddag op 73-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer Albertus Vinke, een algemeen bekend en zeer geacht cargadoor te dezer stede. De heer Vinke was gedurende een reeks van jaren, naar wij meenen van 1868—1WJÖ, Vice- en deputy Consul der Vereen. Staten van N.-Amerika. Donderdag a. s., te 12 uur vindt de ter aardebestelling plaats op de N. Oosterbe graafplaats. Soesterberg. Tot het in gereedheid brengen van een kamp in de legerplaats bij Zeist, dat 26 dezer door het regiment genie troepen uit Utrecht zal worden betrekken, zal 6 dezer een detachement van dat korps naar die legerplaats vertrekken onder bevel van den 2en luit. jhr. J. M. van den Boscn. Vliegschool Soesterberg. Naar de N. R. Ct. meldt, wordt de Vlieg- school van de Mij. voor Luchtvaart van het vliegkamp te Soesterberg naar dat te Ede verplaatst. Rh en en. Alhier zijn tijdens het hevige onweder dat woedde, zes koeien in een wei de nabij de z.g. blauwe kamer, door het he melvuur gedood. Eene vergissing. Zaterdagavond laat ontving de burgemeester van Rhenen, als hoofd der politie, een telegram uit De venter. waarin Z.E.A. werd medegedeeld, dat met den 1« '.en trein een 18-tal huzaren, on der bevel van een dienstdoend officier zou arriveeren. Het telegraafkantoor was geslo ten en toen de zonen van Mars aankwamen, deHde de officier meé dat zij door den bur gemeester waren gerequireord ter bewaking van besmette hoeven en weilanden, waar mond- en klauwzeer heerschte. Er was hier echter geen enkel geval bij de autoriteiten bekend en wegens hel vergevorderde uur werden de soldaten onder dak gebracht en ontving den officier logics op het gastvrije Heimerslein, de buitenplaats van den burge meester. Den volgenden dag kwam de ont- knoopmg van het geval. Per abuis had men geseind Rhpnen in plaats van Rhcdcn. Zon dagochtend vertrok men dan ook spoedig naar de gewensebte plaats. Barneveld. Alhier is de bliksem inge slagen in een paar arbeiderswoningen, be woond door H. van Breenen en D. Oberink Bij eerstgenoemde werden een kachel en eenige andere meubelen verbrijzeld en werd zelfs de stoel g. troffen, waarop hij zat De bewoners bekwamen gelukkig geen letsel; ter wijl ook geen brand veroorzaakt werd. De Raad der gemeente Amersfoort wordt bijeengeroepen tegen Vrijdag 9 Juni a. s., des namiddags te 2 uren. Agenda: Ingekomen stukken. Bij Kon besluit van 2 dezer is bepaa-a, dat de Kamer van arbeid voor de bouwbe drijven alh'er wrike, volgens het Kon. besluit van 20 Maart 1902 was ingesteld voor de ge meenten Amersfoort en Hoogland, thans al leen is voor de gemeente Amersfoort. Door den directeur van het Rijksopvoe dingsgesticht voor jongens werd gisterenmid dag. behoudens nadere goedkeuring van den minister van justitie, in 't openbaar aanbe steed de levering van het roggebrood en de aardappelen, benoodigd voor het 2e halfjaar 1911 Inschrijvers waren: a. voor roggebrood W. H. Meursing ad 7 cent per KG en b. voor aardappelen J. C. v d. Logt f 1.59 en P. M- Putman f 1.57 ;>er 50 K.G. Men meldt ons: De 4 daagsche afstandsmarschen te voet van den Nederlandschen ->ond voor Lichame lijke Opvoeding zullen dit jaar gehouden wor den van 22—25 Juli. Er is één parcours uit gezet in een der mooiste streken van ons land, nl. Gooi- en Vechtstreek, en loopende over Naarden, Amersfoort, Amerongen en Utrecht. Logies en voeding zal in den geest van het vorige jaar weer op zeer eenvoudige en lan delijke wijze g.regeld worden. De aangifte tot deelname kan reeds nu ge schieden bij den heer Th. Boeree, Noordein- de 27. Leiden. Daartoe uitgenoodigd door de N. A. B. v. P. (Nederlandsch Alg. Bond van Postdui ven -liefhebbers Afd. B. te Utrecht) waren gis terenavond in het „Boompje" eenige liefheb bers van duiven uitgenoodigd, waaraan een 20-tal personen hadden gehoor gegeven. De vergadering werd gepresideerd door den heer van Tellingen te Amersfoort, eere-voorzitter van de „Koerier" te Utrecht De heer W. H. de Bauter te Utrecht, «ecretaris van het hoofdbestuur, hiekl een lezing over het fok ken van postduiven en over de posi duiven sport. waarvan hij het nul aantoonde, o. m. In oorlogstijd. De afdeeling Amersfoort werd geconstl- tueerd met aanvankelijk 10 leden, die een voorloopig bestuur van 4 personen kozen en als voorloopig secretaris den heer D^rreks, Puntanburecriaan 26. aihier. Handel en Nijverheid. Gisteren avond hield de vereeniging Handel en Nijverheid haar maandverga<ite ring in de Zwaan onder voorzitterecbam van den heer S J. van Duinen. Na opening der vergadering leest de secre taris de notulen der vergadering van 12 Met 1911, die worden goedgekeurd. De Voorzitter herinoert aan do cir culaire van het Hoofdbestuur betreffende technische bezwaren tegen de lariefwet» waaromtrent inlichtingen zijn ingewonnen bij tabakshandelaren en meelhandelaren. De eersten zijn niet bij de tardefwet betrolc ken en vallen er dus geheel buiten. Ook d< meelhandelaren blijven er ln zooverre bui« ten, dat zij de belangen van Amersfoort zul len naar voren brengen bij den Bond van Meelhandelaren, waarvan zij lid zijn. In zooverre kunnen dus van de vaklui geen bezwaren worden ingebracht namens Han del én Nijverheid. De heer de Pool gelooft, dat het .nel goed is, omdat de vaklui hier niet vercc-nigd zijn, nu ook geen bezwaren in te dienen. De middenstanders hebben die toch zeker wel. Daarom zou hij een circulaire willen rondzenden om op het belang van de zaak te wijzen, dan kunnen de verschillende groepen eens vergaderen om de bezwaren saam te vatten. De Voorzitter wijst er op, d*U lxe4 z i. uiterst moeilijk is adhaesie te betuigen door personen, die niet direct belangheb benden zijn Het krijgt dan zoo den schijn, dat de kwestie opgewarmd wordt. Boven dien blijkt uit de geringe opkomst, dat er niet veel belangstelling voor is. De heer de Pool wil, dat van uit den Middenstand komt een storm van veront waardiging tegen de wet. Hij zou niet graag den schijn vestigen, dat de Middenstand maar Gods water over Gods akker laat loo- pen. Hetzij men er voor is of tegen, de mid denstanders moeten zich in groqt aan'tal over de wet uitspreken. De Secretaris leest de circulaire van het hoofdbestuur voor, waarin gevraagd wordt uitsluitend de technische bezwaren te behandelen en n 'Jl het al of niet wen- schelijke van beschermende rechten te be spreken, daar dit, als zijnde van politieken aard, buiten het standpunt van den Bond valt. De heer de Pool twijfelt er niet aau of Handel en Nijverheid volgt den weg van het hoofdbestuur, maar z.i. is dit wel wat cons ciëntieus wat het poldtiek gedeelte betreft. De tariefwet is toch in de eerste plaats e«n vraag van economie en hij vindt het dan ook zonderling, dat deze niet zou mogen 'behandeld worden. Wareneer het Bestuur echter meent, dat het geen anderen weg kan inslaan, dan wil hij zich er gaarne bij neer leggen. Maar dan moeten de Amers- foortschc Middenstanders een actie tegen de Tariefwet op touw zetten. Aan de orde is hierna het voorstel van liet bestuur om adhaesie te verleene® aan het adres van de Ned. Vereen, van Sigaren winkeliers aan de Tweede Kamer, tot steun van hun adres tegen het debietreoht op ta bak. In dit adres wordt ernstige schade ge vreesd voor den taba-kshande! van bet wets ontwerp, waarom aan de Tweede Kamer verzocht wordt het ontwerp met aan te ne men. De heer K r o o k herinnert aan zijn mo tie in een vorige vergadering ingediend, die hij liever zou zien aangenomen, dan gaat er ook eens iets van Amersfoort uit. De Voorzitter vindt dat niet goed. Hij acht het beter, dat de actie van direct belanghebbenden uitgaat en als Handel en Nijverheid daaraan adhaesie betuigt, gaat er toch ook wel degelijk iets van Amers foort uif. Het vporstel van het bestuur wordt hier na aangenomen. Punt 2 van de agenda is het voorstel van het bestuur om adhaesie te verleenen aan de motie van het adres aan de Tweede Kamer van de Algemeene Winkeliersvereeniging te Amsterdam tegen het ontwerp Tariefwet. De Voorzitter herinnert er aan, dat de Amsterdamsche Winkeliersvereeniging voorstanders en tegenstanders van de wet "beeft opgeroepen. Als voorstander heelt niemand zich opgegeven en als tegenstan der de heer Gorris. Dat de bespreking bui ten de politiek staat, blijkt wei uit het Mt, dat die meeste leden der Amsterdamsche Winkeliersvereeniging niet behooren tot de vrijzinnigen richting. Het roomsch-katho- lieke element is er zeer sterk in vertegen woordigd, terwijl er eveneens veel anti-re- volutionnairen en christelijk historischen lid van zijn. De lezing van den heer Gorris nu was zoo ad rem, dat met op één na alge meene stemmen een motte is aangenomen, waarvoor steun gevraagd wordt. In die motie wordt bet uitgesproken, dat de belangen van den winkdsta d ten zeerste zonden worden geschaad door de invoering van de Tariefwei, waarom gevraagd wordt aan de Tweede Kamer die wet niet aan te nemen. De heer v. d. Meiden vestigt de aan dacht op de besprekingen in den Haag naa* aanleiding van de lezing van den. heer Gor ris, waar aan het woord kwamen de men- schen, die in alles politiek zoeken. Belas ting betalen beeft roet politiek' echter niets te maken, 't is een zaak van belangen. En stelt een regeering een wet voor. die niet met onze belangen strookt, dan zijn we «m legen, onverschillig van wc".:f regeering die wet komt. Met een verwijzing naar Dudtschiand wijst hij er op. hoe ten slotte, bij protectie, het volk geëxploiteerd wordt door «ijn eigen industrie. In ons land zal dat zoo'n vaart niot loopen, maar door hooge inkomendie rechten Ie heften, kweekt de regeering een kunstmatige Industrie, die de middenstand niet kan steunen, omdat hij dan «ich r.eii vermoordt. Ook de samenstelling van de wet acht de heer v d. Meiden zeer ongelukkig, terwijl bovendien de Middenstand in ons land veel kapitaalkrachtiger is dan ln Duitschlazsd, met al zijn protectie. De heer de Pool acht een van de grootste bezwaren dit, dat d« 10 millloen, die de minister uit de wet denkt te balen.

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 2