BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. bu art VAN Openbare vergadering van den raad der ge meente Amersfoort op Vrijdag 1 September 1911, de» namiddags ten 2 uur. Voorzitter de heer burgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers. Tegenwoordig do heeron wethouders W. II. Kam en R. G. Rij kens; do heeren A. A. Ha mers, A. M. Tromp van Holst. J. van de Wal Kz.. II. Kroes, J. C. Rolandus Hagedoom, M. R. N. Oosterveon, J. W. Jorissen, S. J. van Duinen, W. Salomons, D. Ruys, B. J. van Enst, N. Veis Hoyn A. H. van Kalken, H. W. van Esvold on I). Gerritson en do secretaris nr. dr. J. G. Stonfcrt Kroese. De notulen van de vorige vergadering wor den goedgekeurd. f Ingekomen zijn de volgende stokken: a. Een dankbetuiging van de leeraren Hoog en van Weezei Errens voor de toeken ning van periodieke verhooging van jaar wedde. Aftntrenomen voor keunisgeving. b. Ken dankbetuiging van Mej. Sinnige voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de Meisjesschool. Al8voron. c. Een verzoek van den leeraar W. Em mons hem ontslag te willen geven als leeraar aan het Gymnasium en de Hoogero Burger school Wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. d. Een verzoek van de wed. J. C. van Eij bergen—Lam om een in perceel Havik no. 27 gevestigd bedrijf, hetwelk veel stank verspreidt, te doen verplaatsen buiten de ge meente. Wordt, als zijnde ongezegeld, ter zijde ge legd. e. Do volgende adrossen betreffende den aankoop van Nimmerdor. Een adres van do afd. Amersfoort van de Sociaal democratische Arbeiderspartij, waarbij zij instemming betuigt met liet voorstel tot aankoop van Nimmerdor en waarbij voorts wensehen te kennen gegeven worden betref fende de exploitatie; Een adres van den Amersfoortschen Bestuur- dersbond, en van J. Visser e. a., waarbij in stemming betuigd wordt met bovengenoemd adres van de afd. Amersfoort vati 3e S. D. A. P. Een adres van H. de Kempenaer e. a. waarbij zij verzoeken het voorstel tot aankoop van Nimmerdor niot aan te nomen. Een adres van M. de Pool e. a. waarbij zij verzoeken het voorstel tot aankoop van Nim merdor wel aan te nemen. Een adres van de kiesvereeniging „Amers- foort's Belang", waarbij zij verzoekt het voor stel in zake Nimmerdor niet aan te nemen. Te behandelen bij punt 2 van de agenda. f. Verzoek van mejuffrouw Sinnige om eervol ontslag als onderwijzeres van de school aan de Pnntenburgerlaan. Wordt z. h. o. spoedeischend verklaard, waarna mede z. h. o. wordt besloten het ge vraagd ontslag te verleenon met ingang van den 2eu Scptcmbor, zijnde de dag waarop mej. Sinnige zal treden in hare nieuwe func tie aan de meisjesschool. Aan de orde is 1. Benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Puntenburgerlaan, ^vaca ture Mej. J. Eggink.) Voorgedragen worden: no. 1. Mej. J. W. L. S. Richard, no. 2. Mej. M. van Hoogevest, no. 3. Mej. J. Valkenburg. De Voorzitter verzoekt de heeren van Es- veld en van Kalken als stomopnemers te lun- geeren. Benoemd wordt mej. Richard met 9 stom men. Op mej. van lioogerest zijn 8 stemmen uitgebracht. Do Voorzitter dankt de stemopnemers voor de genomen moeite. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende den aankoop van het landgoed „Nimmerdor". Het voorstel strokt om te besluiten van mr. H. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout en van baronosse van Boetzelaor van Oostor- hout, geb. de Beaufort, aan to koopen het landgoed Nimmerdormet de daarbij bo- hoorende gronden, gelegen in de gemeenten Amersfoort en Leusden, te zamen groot on geveer 120 H.A., voor een prijs van f 200 000 en onder de voorwaarden en; bepalingen, ver meld in het aan het besluit gehechte gewaar merkt concept-koopcontract. Do heer van de Wal. Mijnheer de Voor zitter, ik wil uit mijn brochure het doel van gemeentegrond-politiek citeoren. „Het doel van gemeente grondpolitiek is: het in de hand hebben, en houden, van hot uitbreidingsplan der gemeente en hot beheer- schen van den verkoop van bouwierreinen, daardoor het verbeteren en leidon van econo mische en sociale toestanden, het streven naar do oplossing van het woningvraagstuk in zich sluitendevooral verbetering van hygiënische toestanden, het stichten van openbare inrich tingen voor volkswelzijn, als plantsoenen, sport en speeltuinen, volkstuinen, badhuizen, ruime straten en pleinen. Het naderen der oplossing van het woningvraagstuk niet uitsluitend arbeiderswoningen sluit weer in zich moreels en intellectueele verbeteringvooral vermin dering van alcohol-gebruik, het in de hand hebben van het uitzuig-systoem en tegengaan van hot algemeen belang van werkelijke grondspeculanten te verijdelen, het mede zeggenschap over vorm en inrichtingen van woningen en gobouwen en bij dat alles nog vergoeding te ontvangen voor dc daarstelling dier goede werken, m. a. w. een billijke winst te bedingen bij don verkoop der aangekochte gronden ten voordeele der gemeentekas." Hot hoofddoel heeft dus eon moreele strek king. Een noodzaak is het geworden, dat de Gemeente zich wapent tegen grondspeculanten. Dat wapen is tijdige grondpolitiek. Alleen de financieele zijde wil ik nogmaals bespreken omdat vele andcro, zooals het woningvraagstuk, bij niet aankoop toch vervallen. Bij aankoop van Nimmerdor is het eerste noodige dat de gemeentebedrijven met één worden vermeerderd n.l. met een grondbedrijf. Aan het hoofd van dat bedrijf staat, zoodra het eenigen omvang heeft, een bezoldigd directeur. Het dagelijksch bestuur bestaat uit een door den raad benoemde commissie, de kassier is de gemeenteontvanger de borg de gemeente. Het grondbedrijf bereidt voor en stelt voor alle bouwactics alsaan koop en verkoop van gronden, aanloggen van wegen, geldopnemingen en aflossingen; in een woord alle handelingen die hot grondbedrijf eischt. Voor verkoop kan men lezen orfpicht. De raad moet echter alle transactiën sanctionneeren. Men begint alle aan de ge meente behoorendc gronden „uls actief" in te brengen en deze zoo noodig in districten in te deelen. Op het passief komen de op die gronden rustende schulden. Bij het grondbedrijf neemt men voorbe houdens de noodige voorzorgen aan dat bouw gronden om do stad in waarde stijgen dat die voordeelen dus aan de toekomst zijn dat ook daarom de toekomst met de on kosten als: renten, verbetering der terreinen enz. bezwaard moeten worden, dat men die on kosten dus niet uit gewoon betaalt, maar uit buitengewoon, d. i. uit nieuwe leeninggeldon. Op die wijze komt dus de toekomst voor een grooter passief te staan maar ook, door de stijging der waarde, voor een grooter actief. Het belastingbiljet van heden wordt er dus niet door bezwaard. Mijn meermalen verkondigde financieele op zet is niet weerlegd Ik bedoel dat aangeno men er niets van Nimmerdor verkocht wordt, I de Gemeente bij een verstandig economische exploitatie 1 °/0 netto kan maken te betalen blijft dan 3 Indien wo jaarljjks de ronto bijschrijvendan kost, do aankoop is 17ife ets per M', de grond in 1935 35 ets. per MV Gegeven zelfs aanbouw van Amersfoort, dan /al toch ieder met mij eens zijn, dat die grond dan goedkoop geacht kan worden. Zij die na ons komen zullen zich verbazen, dat tegen den aankoop geagiteerd is, omdat in don grond der zaak ieder hot bezit wenscholijk voor de gemeente acht. Do togoustanders kan inon in 3 rubrieken verdoelen: a Zij die zelf grond exploitoeron, b. zij die bozig zjjn allo grond die om Arnorsfoort vorkocht wordt, in handen te krijgen om die duur gemaakt door de gemeen-chap later mot woekerwinst aan dio zelfde gemeenschap te verkoopen, c. zij die vreezen voor hun belastingbiljet. Du eerste rubriek geeft daardoor do krachtigst denkbare aanbeveling voor den aankoop, omdat ze zeer goed inziet dat de gemeente dan aanbevelens waardiger gronden heeft aan te bieden dan zij heeft en zij tot goredneoerde prijzen moet aanbieden. Dat de tweode rubriek zich eveneons roert is natuurlijk, oiudat hunne winstkansen tot eon verre toekomst verschoven wordeu. De derde rubriek de belastingbetalers zul len bij den opzet als door mij bedoeld door den aankoop niet bezwaard worden, maar ik vrees, met grooto vreeze, dat indien geon nieuwe bewoners toestroomen, het belasting pet. wel verhoogd zal worden. Voor en na zijn door een bekrompen, niet vooruitziend be stuur hier zeer vele noodzakelijke werken on uitgevoerd gebleven, verschoven tot later. Dat later is nu geworden. Do gemoente staat voor de noodzakelijkheid groote werken uit te voeren. Bij goode exploitatie kan Birkhoven en Nimmerdor hulp bieden. Dc exploitatie van Birkhoven kan beginnen met de gronden aan beide zijden van den nieuwen weg gelegen. Nimmerdor evoneens met gronden aan den weg. De onkosten daarop vallende zjjn gasleiding en rioleering dat is dus bijna zonder on kosten f 10 per strekkende M., en die gronden zullen dan wel meer opbrengen dan do inkoopsprijs. De berekening wordt belangrijk anders, wanneer do gemeente hot park begint to exploiteoron. Zoodra do vraag er komt kan zo met een klein gedeelte beginnen. Daarvoor legt ze aan wegen vau 15 M. breed, begrint of bestraat, met gasleiding, rioleering, zoo noodig beplant. Per strekkende meter kost dat: begrint f 26.bestraat f 31.—. Wij nemen aan dat per H.A. 100 strek kende M. noodig isis totaal oppervlak 1500 M' voor uitsparingen, kruispunt plant soentjes enz. oveneens 1500 M* is totaal verlies per H.A 3000 M* Een H.A. is 10.000 M*, blijft dan te ver koopen 7000 M* van de H.A. Do grond kost ons per H.A f 1750 Grintwegen c. a. voor 1 H.A. 100 X f 26 f 2600 Totaal f 4350 De M1 kost de gemeente dan f 0.62s, bij bestrating komt do prijs op f 0.70. Let wel. Bij deze exploitatie is gerekend, dat Vio benut wordt voor wegen etc., dat is op de 10 H.A. 3 H.A. Ik vertrouw dat die opzet ruim genomen is. Do gemeente ver koopt den grond niet direct en moet dus rente rekenen. Welnu bij niet in exploitatie zijnde gronden is dat jaarlijks eeno verhooging van «/e ctB- Per M1. Bij in exploitatie met wogen voorziene gronden is dat 3 ets. per M*. Dan komt deze vraagzou de gemeente de prijzen van 62 en 70 ets. niet een beetje kunnen opzetten, om koopers in die heerlijke omgeving te vinden, om nog wat over to honden voor onvoorzien. Volgens het Amersf. Dagblad is de prijs van gronden op den Berg van f 2.505.00, en is die prijs lager dan in andere plaatsen. Nog aannemelijker voor velen is, wanneer 13

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 5