de gemeente in erfpacht geeft. Stel een bouwterrein Tan 1000 M. a f 1.50 per M., is f 1500 tegen een crfpaehtrente van 4 is f 60 ssuien. betaalbaar in 4 termijnen. Het bouwkapitaal kan dan f 1500 minder zijn. Indirect is koop en erfpacht voor den bouwer geen verschil direct belangrijk. Ook van die zijde bezion is dus de onder- neaaingsrisico (geen risico en hoeveel waarde voller en mooier zal de omgeving van Amers foort blijven als het mooi van Nimmerdor be waard blijft door gemeente-exploitatie, waarbij geld maken geen doel maar gevolg is en mid del om het mooio mooier, het vriendelijke vriendelijker, het aantrekkelijke aantrekkelijker te maken. Het natuurschoon aan die zijde dor stad wordt beheerscht door Nimmerdor, eigendom der gemeente blijft het er voor altijd. All lea wisselt hier benton komt het tot een gemeente grondbedrijf dan moet, het spreekt ook bier het stram-stjjve één kant uit ziend bureaucratische paard op stal gezet of in Flóhite opgeborgen en daar voor het dartele, vroohike, commercieele paard van stal misschien, gemeente Amersfoort, ge tooid met reclame voor mooie en goedkoopo bouwterreinen. Wijnboer de Voorzitter, van welken kant ook bezien aankoop van Nimmerdor door do gemoento blijf ik aanbevelen. I)e heer Ge rritseu. Mijnheer de Voor zitter. Ik heb het voorrecht geboren Amers- foortor te zijn en ik zou mijn collega's, die een dertig of veertig jaren geleden hier woon den, een» uit willen noodigen, na te gaan, h e on zo gemeente er toen uitzag. De stad was geheel gelogen tusscben do sin gels en buiten niets. Hoe zal Amersfoort over 25 jaar zijn? Wij worden oud, de stad blijft eeuwig jong. Hadden ue toenmalige bestuurders meer in zicht gehad cn wat moed betoond, dan zouden we op 't oogenblik een beter geheel zien, dan hadden we goedkoope gronden gehad en de toegangen tot do stad waren niet verknoeid. By ieder voorstel van ingrijpenden aard zijn er pessimisten, die wol alles zouden willen en wsnsehen, mits het hen niet een opoffe ring kost. Het eind is altijd: het zal te daar zijn en wij krijgen belastingverhooging. Ik herinner me nog levendig, dat ik, onge veer 15 jaar geleden, eon voorstel deed om minimum loon en maximum arbeidsduur te krjjgen Wat een oppositie daartegen! Belas tingverhooging, niet meer houwen enz. en wat hebben wo van dat alles gezien? Zestien jaar geleden werd de inkomstenbe lasting ingevoord en was de opbrongst circa f 37000 en nu bjjna een ton. Dat is een bewijs van gestadigen vooruit- Belastingverhoogingen nu we Nimmerdor koopon, is in. i. uitgesloten; indien zulks meet geschieden, dan zal het zijn omdat er een complex van eenige groote jaarljjksche uitga ven moet gesohieden. Optimist als de heer v. d. Wal ben ik niet; in de eerste vijf of tien jaar zal het der ge meente ra. i. 4 a 5 mille kosten. De roordeelen aan dozen koop verbonden zijn: Ie omdat het goedkoop is; 2de de gemeente een begin kan maken met d<n grondaankoop; 3de wanneer het in handen van een combi natie komt, de gemeente alle medezeggen schap wordt ontzegd. 4de dat reeds tot aan Nimmerdor is ge bouwd eu we kunnen daar niot verder. 5de niet iedereen is genegen op den Berg te wonen, cn in. i. volkomen tcrecat. Ik voor mjj zou liever «>p Nimmerdor wonen dan op d>-u winderigen Berg. 6de do noodzakelijkheid dat Amersfoort een gedeelte van Lensden moet zien te krijgen, opdat or niet verder verknoeid wordt. 7de de gemeente nooit meer in de gelegen heid komt om Nimmerdor te krijgt n. Nu geef ik onmiddellijk toe, dat er een zekere durf bij moet komen. Doch is dat niet het geval bij iedere onderneming? Die durf wordt in deze zaak tot het minimum gereduceerd en hebbeu we de grootste zekerheid van slagen. De vraag wat zullen we er nu mede doen en hoe zal het geëxploiteerd worden, is een kwestie van latete zorg. Begin het te koopen on laten we daarna zien, wat het beste zal bljjken te zijn. De plaats mot eon 30 bunders omgeving moet verhuurd worden; dat zal gemakkelijker gaan dan met 100 H.A. Op deze gronden, mijnheer de Voorzitter, zal ik gaarne met het voorstel medegaan. Ik wil ten slotte nog de aandacht vestigen op oono mededeeÜDg, die de heer van Hasolou hoeft gedaan in een ingozonden stuk in een plaatselijk blad. Meu moge den heer van llaselen beoerdeelen, zooals men wil. maar hij heeft in ieder geval den moed gohad oui groote dingen te doen in een tijd toen niemand durfdehij heeft de stoot gegeven tot do exploitatie van den Berg. Welnu, do heer van llaselen, die zokcr wel als een deskundige mag worden beschouwd, heeft zijne meeaing over deze zaak doen kennen in een ingezonden stuk in het AmdT8foortsch Dagblad, dat eindigt met de eerlijke verklaring, dat bij voorstander is van den aankoop van Nimmerdor. Do heer van Es vu ld. Mijnheer de Voorzit ter, ik wil ook mjjno meening zeggen over dit voorstel, dat zou vele tongen en pennen in beweging heeft gebracht. Als bezwaar tegen don aankoop van Nimmerdor is in de eerste plaats genoemd de ligging, de verre afstand van de stad. Maar wij weten, dat toen het station van den Hollaiidscheu Spoorweg ge bouwd werd aan don toenmaligen Vlasakker- weg, er een storm van veroucwuardiging op ging. Men meende, dat het station to ver van do stad zou komen te liggen. Dat was toen ongeveer even ver al» nu de ligging van Nimmerdor. Maar wat zien wij nu? Het station ligt in do stad, terwijl het binnenkomen van Amersfoort zoo fraai is gewordendat menige grootere stad ons dit zal benijden. In Hilversum, Bussum, Boesierberg koopt men grond voor villabouw, die veel verder weg liet dan Nimmerdor. Dat kan trouwens moeieiijk anders, want aan de Varkenmarkt of aan den Hof zijn geen 120 H.A. bosch te krijgen. Men zegt Terder Amersfoort moet eerst gerioleerd worden." Maar de gemeente is voor een groot deel reeds gerioleerd. De wateraf voer is hier zeer goed in orde; het is hier nog nooit voorgekomen, dut bij eene donderbui de straten onderliepen of kelders moesten worden leeg gepompt, zooals «lat zich wel eens in grooter gemeenten voordoot. Voorts:. Minder waardige woningen motten worden afgebro ken." Ja dat moet gebeuren, maar dat moet geleidelijk geschieden. Op die wijze gebeurt het hiermaar dat kan saraengaau met ver betering van do woningtoestanden door aan bouw van woningen op Nimmerdor. Wjj kun nen aannemendut niemand zich zal luieii weerhouden zich hier to vestigen omdat het laatste krot nog niet is afgebroken. Do groote tegenstand tegen den aankoop van Nimmerdor bestaat alleen uit vrees voor belastingverhooging. Nu vraag ik: Is men er zoo zeker va», dat belastingverhooging zal komen? Alen behoeft in. i. daarvóór niet zoo bang to zijn, als men de volgende cjjfers no teert. Het kohier v#ii de inkomstenbelasting was in 1306 f85,368. in 1907 f88.812, in 190.1 f90,374, in 1»U9 f92,912, io 1910 f93,978. uit jaar wordt dit cgfer nog overschreden. Bij de gasfabriek overtreft het aantal geplaatste nieuwe meters dit jaar dat van het vorige jaar; do uitkomsteu van de exploitatie zullen dus dit jaar weder vt ordeeligor zijn. Wat den aan bouw van nieuwe woningen in de gemeonte betreft, in 1909 zijn gebouwd 10 woningen beneden f200 huurwaarde, 23 wonin.en van f200—f300, 5 woningen van meer dan f300, 1 woning van f 1000 huurwaarde. In 1910 was do aanbouw: 32 woningen van beneden f200, 13 woningen van f200 tot 300, 14 woningen van meer dan f300, 4 woningen van f 1000 huurwaarde. In d it jaar zijii tot einde Augustus gebouwd 29 woningen van beneden f200, 6 woningen van f 200 tot 300, 11 woningen van meer <:an f 300 en 2 woningen van f 1000 huurwaarde. Wanneer wij nagaan welke groote gebouwen, voor stichtingen en fabrieken, zijn gebouwd, dan vinden wij het rijksopvoedings gesticht, een klooster cn een retraitehuis, uit breiding van de werkplaatsen van de Ifolland- sche Spoorweg-Maatschappij. De firma Nefkens beeft een nieuwe fabriek gebouwd van rijwielen en automobielende firma Eysink heeft een prachtig gebouw gezet voor een nieuwe fabriek van auto's en rijwielen. Ik geloof, dat als men zich heeft voorgesteld dat Amersfoort toch aan den afgrond staat, deze cijfers dat tegonspreken en het bewijs leveren van den vooruitgang van Amersfoort, dio, al is 't ook niet met groote sprongen, toch voortdurend is toegenomen. Ik kan mij niet geheel vereenigen met het optimisme van den heer v. d. Wal, dat de aankoop van Nim merdor aan de gemeente niets zal kosten. Ik stel mij daarvan andere cijfers voor. Wanneer ik naga wat voor rento en aflossing van de koopsom on voor onderhoud zal moeten wor den betaald en de inkomsten, die uit het land goed zijn te verwachten, in mindering daarvan breng, dan zal zoker een bedrag van f8000 voor rente op de begrooting moeten worden gebracht Ik geloof dat dit kan, maar ouder ééno voorwaardedat de raad zich eenige be perking in de uitgaven oplegt. Ik geloof dit te meer, omdat ook groote gemeenten, zooals b.v. Utrecht, niet aan alle eischon kunnen voldoen. Ook Amersfoort, behoeft niet aan alles wat men wel wenschelijk zou vinden onmid dellijk te voldoen. Wij moeten altijd voor zichtigheid in acht nemen en niet te veel te gelijk tot stand willen brengen. ludien wij den aankoop tien jaren konden uitstellen dan waren wij uit de moeilijkheid. Maar dat gaat niet. Nu blijkt dat de eigenaar zich er van wil ont doen is het voor de gemeente zaak in te grijpen. Nimmerdor is het glanspunt van onze omgeving. Als het in andere handen komt dan zal misschien eene schade aan natuurschoon worden toegebracht, die in goeu hondord jaar is te herstellen. Het behoud van Nimmerdor is een eerste vereischte voor de gemeente. In handen van de gemeente zal Nimmerdor nog mooier wordenhet zal een middel zijn om nieuwe inwoners te trekken, en den trek naar Amersfoort bevorderen is een van do groote gemeentebelangen. Stilzitten en afwachten ia de dood voor onze gemeente. Do toenemende inkomsten zullen het offer, dat voor den aan koop moet wordon gebracht, steeds dragelijker maken. Als ik dit alles overweeg, dan meen ik, dat hot een dure plicht is, dat do aankoop van Nimmerdor door de gemeente geschiodt. De heer Veis II e y n. Mijnheer de voorzit ter, wie eenig oog heeft voor natuurschoon, dien zal het begeerlijk voorkomen, dat de gemeente dit schoone landgoed aankoopt. Maar de vraag, die ieder particulier zich moet stellen, wanneer hij zich geplaatst ziet voor iets dat hem be zwaarlijk voorkomt, geldt ook voor do gemeente. Wij moeten vragen Is de aankoop niet boven onze financieele kracht? Ik heb in de geheirae zittingen van 9 en 30 Juli met belangstelling kennis genomen van de belangrijke zaak. die ons daar werd voorgelegd, en heb ernstig het voor en tegen overwogen. Maar ik ben niet kunnen komen tot een conclusie ten gunste van den aankoop. Mijn groot bezwaar is dat een groot complex grond, dat diobt bij de slad is gelegen en dat grootendeels behoort aan den zelfden eigenaar, niet aan de gemeente zal komen. Ik geloof vast, dat de raad, door Nim merdor aan te koopon, precies aan het ver keerde einde int t de grondexploitatie zal beginnen. De publieko opinie heeft zich ook daaraan gestooten. Bij de stad behooren wij daarmee te beginnen en niet op zoo grooten afstand, waarnaar niet de trek zal zijn. Wie zich in Amersfoort wil vestigen, zal bij voor keur terrein zoeken in do nabijheid van het btation. Uit de rede va:: den heer Van Esvold mag ik afleiden, dat bij !t daarin met mij eens is. Hij heeft gezegd dat het station midden in de stad begint tc liggen. Ik mag dus mijne bewering handhaven, dat bet. statioD het cen trum van de stad is en dat de uitbreiding van Amersfoort vuu daar uitgaat. Ik geloof, dat de voorstanders van den aan koop van Nimmerdor te veel rekening houden met den toestand in Arasterdam, Botterdam en den Haag. Ik bon het eens met de schrij ver van het ingezonden stuk, geteekend Pru dence, dat men daar eene stelselmatige uit breiding kan hebben, omdat men daar een groo-

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 6