ten aanwas van do bevolking heeft en dos weet „Tegen dien tijd hebben wij den grond noo- dig." Men staat daar veel vaster in de schoe nen dan hier. Ik meen, dat mijne financieele bezwaren tegen den aankoop door B. en W. niet zijn opgelost. Ik heb gevraagdZal er geen aan leiding zrjn om de belastingen te verhoogen? Ik benoef niet te zeggen, dat eene rente van twee ton voor deze onderneming niet voldoende zal zijn, er zal meer noodig zijn. Dat zal men niet anders kunnen vinden dan door belasting- verhooging, en belastingverhooging zal de doodsteek zijn voor de uitbreiding van do be volking van Amersfoort. Dit zijn de redenen waarom ik rajj zal scharen bij do minderheid van het college van B. on W. Als ik nog mot een enkel woord den heer v. d. Wal mug beantwoorden, dan wil ik releveeren zijne bewering, dat niet is weerlegd zijn betoogdat al wordt Nimmerdor niet geëxploiteerd, dan toch de aankoop niet te daur zal zijn. Dat wil ik wal gelooven, want do heer v. d. Wal hoeft do opbrengst van den grond getaxeerd op f 75 per 11.A. Ja op die wijze komt men altijd klaar met do be rekening. Maar ik kan verzekeren, dat op Nimmerdor H's morgen grond verhuurd is tegen 4 cent per roede. Dat maakt 28 per II. A De prijs van 75 kan alleen verkregon worden voor het stukje weiland voor het heeren huis. Ik neem aan, dat de heer v. d. Wal dat oven goed weet als ik. De heer v. d. Wal maakt zijne berekening op gegevens, die niet evenredig zijn aan wat werkelijk de grond van Nimmerdor opbrengt. Ik geef hem in overweging naar die gegevens nog eens een nader onderzoek in te stellen. De heer Oostervoen. Mijnheor de voor zitter, ook ik kan mij niet verklaren als voor stander van den aankoop van Nimmerdor. Toen het voorstel hier inkwam, leek het mij opper vlakkig wel aardig en was ik er niet tegen het ernstig te overwegen. Maar hoo meer ik de zaak heb bekeken des te meer ben ik tot de overtuiging gekomen, dat wij verstan dig zullen doen niat tot den aankoop te be sluiten. De heer Veis Heyn heeft «enige groote steden genoemd, waarmee Amersfoort zich niet moet vergelijken Wij hebben echter ook te rekenen met de plaatsen in den om trek, mot Hilversum, Baarn, Zeist, de Bilt, allen plaatsen waar villaparken zjjn. Dio plaatsen heffen minder belasting dan Amers foort. Zij liggen meer onder den rook van de grooto steden en hebben daardoor meer kans van bewoners te trokken dan onze gemeente. Dat vind ik oen voordeel, dat Amersfoort niet heeft; de belastingen zijn hier hooger, de af stand van Amsterdam en van Utrecht is verder en de trek naar Amersfoort is daardoor minder. Aan den Berg zijD gronden als bouwterrein in exploitatie gebracht. De heer van Hasolcn heeft daartoe den stoot gegeven. Maar ik heb van den heer van Haselen gehoord, dat dit niet de resultaten heeft geleverd, die hij zich er van heeft voorgesteld. Nu verschil ik met den heer Gerritsen iu approciatie van don Berg. Ik vind den Berg heel mooi; zoo mooi, dat ik hem te liever heb hoe vaker ik er kom. Het waait er wel wat, maar dat heeft men overal. Er is nog bouwterrein genoog; er zijn wegen, waar nog geen huis staat. Ik weet wel den prijs van den grond is iets hooger dan bij op Nimmerdor zal zijn. De prijs loopt van t 1.5U tot f 5 per M5. Maar als men op Nim merdor wil bouwen, dan zal de grond niet kosten 17J cent per Al*. Dat is de prijs, dien de grond bij aankoop voor de gemeente kost. Maar er gaat direct heel veel grond af voor aanleg vau wegen, pleinen, plantsoenen, vijvers misschien. Dus men kan den prijs van den grond op Nimmerdor niet op 17'/j cent rekenen. En er komt nog heel wat bij wat den grond duurder zal makon het geld, dat zal moeten worden besteed voor het aanleggen van wegen, van gas. waterleiding enz. De buitenplaats, zooaln zij er nu staat, is kolossaal groot. Het heerenhuis is alleen geschikt om te worden ▼erhuuid aan iemand met een inkomen van 50.000 a 100.000, die het geheele buiten kan bewonen. Als men het heerenhuis gaat verburen, dan moet er eene kolossale opper vlakte grond bij verhuurd worden. Als iemand er wil wonen, dan heeft men allen grond noo dig langs den rijksstraatweg tot de Hertekop en een eind den Doodenweg op. Daardoor zal do gemeente in de eerste jaren dien grond niet kunnen verkoopon. Een godoolto van het voor deel, dat de directe verkoop of uitgifte in erf pacht van den grond tegen zooveel per M* zou opleveren, vervalt dus. Dat de toegangswegen tot de stad ver knoeid zijnis ook een groot bezwaar tegen de exploitatie van Nimmerdor. Do toegangen zijn niet zoo, dat er gemakkelijk villabowonerH zullen komon. Vandaar dat ik niot optimistisch gestemd ben ton aanzien van oen villapark op Nimmerdor. Nu is er gespro ken van eene arbeiderswijk. Ik geloof, dat daarvoor Nimmerdor veel te ver afligt. I)e weg er heen zal te vor zijn. Als men arbei derswoningen wil bouwen, dan zou ik in over weging gevon die liovor te bouwen a*u don kant van Hoogland en van Hoevelaken. Daar is ook do grond vruchtbaarder, zoodat de menschen beter wat uit den grond kunnen halen. Dan is er nog een bezwaardat voor mij zeer weegt met het oog op hot togonwoordigo geslacht. Mocht in do toekomst oono uitbrei ding naar Nimmerdor succes hebbendan is dat voor het tbans bestaande Amers foort eer nadeelig dan voordeelig. Als men eene rechte lijn van uit het hart van Nimmerdor trekt naar het station dan gaat die door dc infanterie-kazerne. Dat bo- teekent, dat al» Nimmerdor geëxploiteerd wordt met succes, Amersfoort eigenlijk verplaatst zal zjjn. Wij zullen krijgen een denkbeeldig, toe komstig Amersfoortinaar hot tegonwoordige Amersfoort zal uitdrogen, minder worden. Dat kan niet anders. Als Nimmordor bowoond wordtdan zal Amersfoort zich moeten ver plaatsen zoodat wijdoor Nimmerdor als bouwterrein te exploiteeron oigenljjk bezig zijn het tegenwoordige geslacht to benadeelen. Ik kan er dus heusch geen voordeel in zien dat de gemeente Nimmerdor koopt. Als ik alles goed overweeg, dan zie ik er geen heil in. k De heer van Kalken. Mijnheer de voor zitter ik moet erkennen dat hot eene zeer ernstige zaak is het besluit to nemen tot aan koop van Nimmerdor. Dat blijkt uit de ge schiedenis, uit de vergaderingen die er zijn gehouden om de zaak te boaprokon. Wij ver- keeren thans in een geheel anderen toestand dan bjj vroegere gelegenheden, toen verschil lende perceelen door de gemeente zijn aange kocht zooalsdo HooibergMa Retraite en Birkhoveu. Met die aankoopen had men een bepaald doel. De Hooiberg is aangekocht voor het bouwen van de gasfabriek Ma Retraite voor de inrichting van don reinigingsdienst, Birkhoven om Amersfoort voor vreemdelingen aantrekkelijk te maken. Hier echter geldt het ocno andere zaak. Men wil Nimmerdor koopen om een begin to maken met do grondpolitiek. Dat is de zaak. Maar is dat niet te gewaagd? Zoo iets kan goed zijn voor groote gemeenten, zooals Amsterdam. Maar hierwaar zoovool op de agenda staat wat nog niet is uitgevoerd, oen dorgelijken aankoop te doen en te beginnen met eene nieuwe gemeentepolitiek, zonder dat nog in principe is uitgemaakt of men daartoe zal overgaan zou een grooto dwaasheid zijn. Het zou niet verantwoordelijk zijn voor de ge meente. Ik wil dat met een enkel woord toelichten. Als wij Amersfoort beschouwendan hebben wij na te gaan of het waarschijnlijk is te ach ten, dat op eene plek als Nimmordor, zoo ver van do stad gelegenzal worden gebonwd. Als ik denk aan don Berg, waar vele wogon zijn waar nog geen villa staaten aan Birk hoveu met zijn schoone omgeving, dan vraag ik HoelaDg zal het duren voordat die terrei nen bebouwd zijn Ik durf daarover geen voorspelling doenmisschien zal men over honderd jaren daarmee klaar zijn. Als die gronden bebouwd zijn, dan kunnen wij vragen: Zullen wij aan grondpolitiek doen Misschien dat wij dan Nimmerdor zullen kunnen koopen; inaar dan zal het m. i. nog de vraag zijn of dat gewenscht is. Op dit oogenblik echter zal het eene zeer gewaagde onderneming zijn. Hoogstwaarschijnlijk zal het een strop zjjn dien de gemeente zich om den hals haalt. Nu zegt de heer van EsveldDe gemeente zal niet aan alle eischeu behoeven te voldoen." Juist dat echter is het angstigste wat hier geldt. Het blijft een feit, dat de gemoonto een aan- zienlijk kapitaal zal moeten steken in Nim merdor. Daarvoor bljjft do gemeonte voor du toekomst verantwoordelijk. Men zal zitten met dien strop. Daardoor zaI verhooging van do belastingen noodig zijn en dat is tegen bet belang van do gemeente, omdat als de belas tingen niet verhoogd worden, dat eeno aantrek kelijkheid is om zich hier te vestigen. Om aan belastingverhooging te ontkomen zal men noodige dingo» achterwege moeten laten die zouden inodewerken tot don bloei van Amers foort. Hot zal daarbjj misschien gaan om enlcole duizenden guldenstn&ar zij zullon op do begrooting niet gevonden kunnen worden. Dat zal het gevolg zijn van de groote uitgave, die moet worden gedaan om op Nimmerdor een villapark te krijgen. En zal daar gebouwd worden Ik ben overtuigd, dat mon op Nim merdor direct aan 't bouwen zal gaanmaar hot zullen helaas luchtkasteel*» zijn. De hoer R u y s. Mijnheer de voorzitter, daar ik mij van meet af aan steeds heb verzet togen den aankoop van Nimmerdorwil ik openlijk mededeelon, dat ik tegen het voorstel van B. en W. ben. Al de gronden daarvoor aan te voeren, zou te tijdroovond zijn. Ik be aam ten volle hetgeen door de tegenstanders is aangevoerd op de vergaderingen die over deze zaak gehouden zijnook de ffnancieelo beschouwingen die daarover zijn geleverd maar vooral kan ik mij vereenigen met de beschouwingen, die voorkomen in een stuk'in de Amersfoortsche Courantdat geteckend is „Prudence". Men weet waarvan prudence de moeder is. Het is gebleken dat de openbare mooning in het algemeen tegen den aankoop is gekant. Do vraag is Is de aankoop dit offer waard En op wien zal de aankoop hot meest drukken? Natuurlijk op den midden stand, die Amersfoort niet kan verlaten. Mijne vorwachting isdat degonon dio zich tegen belastingverhooging hebbpn uitgesproken, zich nu ook daarom tegen den aankoop van Nim merdor zullen verklaren. De heer J orissen. Mijnheer de voorzitter, eigenlijk zouden wij elke discussie over deze zaak achterwege kunnen laten, want wjj weten toch reeds hoe er straks zal worden gestemd. Maar het zou toch niet passond zijn hij eene zoo gewichtige beslissing, die zal worden ge nomen, niet in het openbaar onze meening to zoggen. Ik hob met belangstelling do rede neeringen van de voorstanders van den aankoop gevolgd. Maar het is mjj opgevallen, dat allo voorstanders geheel in gebreke zijn gebleven om datgene aan te toonen waarop het aankomt: namelijk dat do aankoop van Nimmordor oen goed en goedkoop ding is Men heeft van alles gezegd, maar niets geprccisoord. De hoer v. d. Wal hoeft verschillende opgaven gedaan, die vopr niemand van ons nieuw warenmaar hij weersprak zichzelf. Hij heeft ons voorgorokena wat de grond kost De heer Van Esveld heeft ook cijfers gegeven, waarop ik straks terugkom. Maar do heer v. d. Wal heeft gezegd „De belastingen zullen niet verhoogd behoeven te worden". Ja dat is wel gezegd maar ik zou het gaarne toegelicht willen zien. Hij zogt, dat als er niets van Nimmerdor wordt verkocht de gemeente 1 pet. netto zal kunnen maken. Dan blijft er 3 pet. te betalen. Ik wil aannemen, dat dit jnist is. Maar waar is dan het eind Wie zal dat betalen Belastingbetaling zal er wel komen, als de gemeente op Nimmerdor niet kan bouwen. De cijfers van den heer Van Esveld toonen, dat do toeneming niet goweest is, zooals zij moest zijn. De toeneming van do bevolking is oen toevallige toeneming geweest door de ver plaatsing van een deel van do werkplaatson van de Hollandsche spoor naar hier. Later is er stilstand gekomen en wij weten stilstand is achteruitgang. Er is gezegd: „De gemeente moet Nimmer dor koopen, om invloed te kunnen uitoefenen op d« n verkoop van bouwterrein". Maar als wij 60 jaren vcrdeE zijn, zal de gemeente dan nog meester zijn van den grond. Het is hier een kwestie van practyk, maar men heeft so ciale en economische theorieën verkondigd. Zoolang de gemeente den grond in handen heeft,

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 7