4 kan zij invloed uitoefenen, maar als zjj den grond van de hand heeft gedaan, kan zij dat niet moer doen zij kan dan niet anders doen dan niet beantwoorden aan do verwachtingen, die zij heeft opgewekt. Ik had omtrent dit punt raag wat practijk gehoord on wat minder theorie. Do heer v. d. Wal heeft aangovoord dat de grond in Nimmerdor zoo goed is en dat het bosch voordeel zal opleveren omdat or zulke mooie boomen iu zijn. Ik heb helaas andere inlichtingen gekregen. Men heeft mij gezegd dat het bosch niet veel waard is en dat de grond van den slechtsten iu den omtrek is. Het spijt mij, ik ben misschien ongelukkig geweest in het zoeken naar inlichtingen, muur waar ik gevraag! heb, altijd hoorde ik: ,De grond is t<> duur". Dat i* jammer, maar bet maakt mij huiverig om Nimmerdor te koopen. Ook do heer Gerritsen heelt go/.egd „Bo- lastinu'verhooging ton gevolge van don aankoop van Nimmerdor is uitgesloten". Dat is gemak kelijk gezegd, maar do last komt later als hot gezegde niet uitkomt. Nu is de lieer Gerritsen praciischer dan de heor v. d. Wal; hij zegt: ik hel» g.-tn tegenspraak ontmoet dat Nim merdor goedkoop is; toen de beer Gerritsen* dat zeidehad nog niemand van de tegen standers iets gezegd. Zoo is het gemak kelijker om gelijk te krygen. .Hot komt er alleen op aun of rr.cn durf heelt" zegt do heer Gerritsen. Maar men behoeft geen durf te hebben, als men de risico door andoren laat betalen. Wat moet or met Nimmerdor gedaan worden De hoor Gerritsen zegt„Ik weet hot niot". Dan zon men echter tot oen andore conclusie moeten komen. Men zou moe ten zeggen „Dan hebben wij Nimmerdor niet noodig". Als men niet weet wat men met Nimmerdor moet doen dan is het nog yoor f 100 to duur. De redeneering van den heer Van Esveld omtrent het station, dat midden in de stad is gekomen, gaat m. i. niet op. Het station is een noo izakelijk iets; daar moeten de menschon zijn. Maar op Nimmerdor behoeven zij niet te zijn. Do cijfers van don heer Van Esveld be wijzen niet wat hier zou zijn te bewijzen. Als ik zij no cijfers omtrent den aanbouw van nieuwe huizen in Amersfoort naga, dun is deze aan bouw bedroovend klein. Do heer Van Kalken heeft reeds geantwoord op 't geen de heer Van Esveld heeft gezegd over de beperking van noodigo uitgaven in de oersto jaron. ik behoef daaraan niet voel toe te voegen ik vr.»ag alleen Meent de hoer Van Esveld ook, zooais do beide andere sprekers, die het voor stel van B. en W. hebben verdedigd, dat do belastingen niet behoeven verhoogd te worden ten gevolge van den aankoop van Nimmerdor Do heer Van Esveld is van meoning, dat het kan worden gevonden als men zich beperkt op andere uitgaven. Denkt hij dat in de bo- grooting een bedrag van f 6 8000 kan wor den gevondpn om do uitgaven van Nimmer dor te dekken en dat daardoor geen enkele noodigo uitgave zal behoeven achterwege te blijven Meent hij niet, dat wij daardoor ook voor gewichtige en noodige dingen met de handen in het haar zuilen zitten en zeggen Hadden wij 't maar niet gedaan Die vragen bied ik don heer Van Esveld ter overweging aan. I)e heor van E n s t. Mijnheer de voorzit ter, ik ben een voorstander van den aankoop van Nimmerdor, maar des ondanks doe ik het voorstel om do beslissing over dezen aankoop uit to stellen tot de volgende vergadering. Was er eeDO overgroote meerderheid voorden aankoop, dan zou ik gaarne heden reeds mijne stem er aau geven. Maar naar allen schijn is er eeno spannende stemming te verwach ten en is het niet zeker hoe die' zal uitvallen. Dan is het een zeer gewaagde stap om nu reeds eeno beslissing te nemen. Wij staan voor oene vrij aanmerkelijke wjjzigiug in de samen stelling van den raad. Dinsdag a.s. zullen twee leden aftreden en door anderen vervan gen worden en twee nieuwe leden zullen aan den raad worden toegevoegd. Wanneer nu eene beslissing ten gunste van den aankoop genomen werd met ééne stem meerderheid en later bleek, dat in den nieuwen raad de meer derheid was omgekeerd en tegen den aankoop was gestemd, dan zou ik spijt hebben van mijne stem. Ik viud die verantwoordelijkheid zoo groot, dat ik voorstel do beslissing uit te stellen tot de volgeudo vergadering. De Voorzitter. De heer van Enst stelt voor do beslissing uit te stellen tot de vol gende vergadering. Wordt dit voorstel onder steund? Do heer It u y s. Ja mijnheer de voorzitter. De V o o r z i 11 o r. Het voorstel wordt onder steund en komt dus in behandeling. Wenscht iemand daarover hot woord? De heer Gorritsen. Mijnheer do voor zitter, ik begrijp niet hoe de heer van Enst aau oen dergelijk voorstel tot uitstel van de beslissing komt. Do heeren, die hier zitten, hebben alle gcheimo zittingen, die aau deze zaak zijn gewijd, meegemaaktzij hebben allen het voor on tegeu gehoord. Ik zou meenen Schrikt de lieer van Eust terug voor zijne stem, is hij baug voor den aankoop, laat hij dan royaui zijn en er tegen stemmen. Maar zich stilletjes terug to trekken en te zeggen: „Een ander zal 't beter yeteu dan ik", is oene zonderlinge houding. Ik zou in zijno plaats, als ik de stellige overtuiging had, dat de ge meente voordeel zal hebbeu van den aankoop van Nimmerdor, er eone eer in stellen mede te werken tot dit besluit in het belang van de gemeente. De heer van Enst zegt: „Ik bon er ook voor", maar hij durft niet voor te stemmenomdat in do volgende week do raad eenige leden zal krijgen, die er misschien anders over zullen denken dan hij. Is dat een argument Van een serieus man had ik iets anders verwacht dan wat ik nu vau dien kant ondervind. Ik moet mij stork tegen uitstel van de beslissing verklaren, ik zou kunnen vragen: Is er nog tijd om de beslissing uitte stellen? Dat weet ik niet; B. en W. zullen mij misschien daarover kunnen inlichten. Van een tegenstander had ik misschien kuunen verwaenten een voorstel om met do beslissing 14 dagen te wachten; maar dat dit voorstel komt van een vurig voorstander, viud ik vrcomd. Do hoer van Kalkon. Mijnheer do voor- zittor, niettegenstaande ik tegen den uankoop van Nimmerdor beu, ben ik er voor, dat heden over den uankoop wordt gestemd. Het is vol komen waar, dat do zaak in de geheime zit tingen breedvoerig is besproken en overdacht en do leden van deze vorgadering zijn krach- tig genoeg om de verantwoordelijkheid te dra gen of zij voor of tegen zullen stemmen. Doheer Gerritsen. Mynhoer de voor zitter, ik heb nog iets vergeten. Ik kan be- grijpon, dat als de beslissing wordt uitgesteld, cr uoor de nieuwe leden misschien bezwaar zal worden gemaakt om dadelijk hunne stom uit, te brengen. Er is to veel over dezo zaak voorgevallen, dan dat de nieuwe leden er aan stonds over zullen kunnen oordeelon. Wij heb ben alle stukken gelezenin de geheime zit ting hebben wij er ureu lang over gesproken. De heeren zullen zeggen„Dank je welAls wij dadelijk moeten beslissen, dan blijven wij liever weg". Of zij zullen vragon „Geef ons tijd om ons op de hoogte te stellen". En het is do vraag of dat mogelijk zal zijn. Zullen wij dan niet in conflict komen met den weusch die door den verkooper is geuit? Do heer R ij k e n s. Ik wil mij niet begeven in eene academische beschou wing over de zaak. Ik zal mij nu bepalen tot het geven van antwoord op de vraag van den hoer Gerritsen. Do heer van Boetzelaer heeft B. en W. verzocht zoo spoedig mogelijk de beslissing over don aankoop van Nimmer dor te mogen vernemen. Ik heb een brief voor mij liggen, waarin hij vraagt of hij het besluit van den raad vóór den 7en September mag vernemen, omdat hij met zijn huurder tot ccn einde moet komen. Ais men nu do nieuwe loden van den raad in do gelegenheid wil stel len aan de beslissing over deze zaak mede te werken, dan zullen zij minstens eeno maand verlangen om de zaak te bestudeeren. Do heer Jorissen. Mijnheer de voorzitter, ik kan begrijpen, dat de heer Van Enst met zijn voorstel gekomon is. De datum waarop do nieuwe leden zitting zullen nemen, volgt bijna onmiddellijk op don dag vau heden. Nu wordt er gezegd, dat het voor de nieuwe leden bezwaarlijk zal zijn mede te werken tot de beslissing. Maar de burgerij heeft zich ook uit gesproken voor do nieuwe leden. Heeft dat niets te zoggen in dit geval De zaak is in 't openbaar behandeld en van alle kanten be keken. Ik kan begrijpen, dat iomand, die weg gaat uit deze vergadering, 2pgt„Het kan bost zijn, dat de burgerij in deze zaak van opinie veranderd isik wil liever, dat de be slissing wordt uitgesteld dan dat ik mede de verantwoordelijkheid zal mooteu dragen". De heor Van Enst. Mijnheer de voorzitter, ik geloof, dat do kwestie zoo moet worden gesteld Deze vergadering zal over vier dagen anders zijn samengesteld dan nu het geval is. Nu is do vraag: Welke vergadering beant woordt het meest aan de pnblioko opinie, heeft het meest den stoun van de burgerij Dan is ontegenzeggelijk de vergadering, waarin twee nieuwe loden zitting hebben genomen ter vor- vanging van anderen, en die bovendien nog met twee nieuwe leden is uitgebreid, die welke liet meest nabijkomt aan do publieke opinie. Nu is, wanneer vier nieuwe leden in de ver- gaderiug zitting hebben genomen, de mogelijk heid niet uitgesloten, dat die allen tegenstanders zijn van den aankoop van Nimmerdor. Dan zouden wij, als heden tot den aankoop besloten wordt, hen stellen voor een fait accompli. Nu het argument, dat do nieuwe leden zich eerst in de zaak zullen moeten inwerken. De kwestie is gedurendo eenige weken tersprako geweest; ieder hooft het voor en togen kunnen ovorwegen. Men mug dus aannemen, dat als de nieuwe leden zitting hebben genomen, zij aan do zaak hun aandacht hebben geschon ken. en voldoende op de hoogte zullen zijn om hnnne stem uit te brengen. Dan de kwestie of er eene zekere lafheid in het voorstel zit, om de verantwoordelijkheid voor de beslissing te ostloopen. Och, ik zon dio verantwoordelijkheid graag aandurven. Maar het is eene meer dan gewone verant woordelijkheid en het is naar mijne meening niet laf om daarvoor uit te komen als men een besluit, helpt aannemen, terwijl de mogelijk heid bestaat, dat de raad vlak daarop een tegenovergestelde opinie heeft, 'tis dunkt mij zoo zwaar dat ik gemeend heb een voorstel to moeten doen tot uitstel van de beslissing. Ik zal mijn stem voor den aankoop uitbrengen als het uitstel verworpen wordt. Als ik moet kiezen, dan vind ik de aanneming van het voorstel beter dan de verwerping. Maar iets anders is het eene zuivere stemming te krijgen, die aan de opinie van de burgerij van Amers foort het meest nabjj komt. Dat wordt door uitstel van de beslissing verkregen. De heer Vols Heyn. Mijnheer de voor zitter, de eerlijkheid gebiedt mij te stemmen tegen het voorstel van den heer Van Enst. Dezo vergadering is van do zaak, die nu in behandeling is volkomen op de hoogte en zü is samengeroepen met het doel om daarover een besluit te nemen. Als ik mijne stem gaf aau het voorstel tot uitstel van de beslis sing, dan zou dat zijn een speculecren op een andoren toestand in den raad. Daarvoor is do zaak mij to ernstig. Wat ik gezegd heb is mijne bepaalde meening, maar wij allen wor den geleid door de wonsch om het belang van Amersfoort te behartigen. De heer R ij k e n 8. Mijnheer do voorzitter, het heeft mij eenigszins verwonderd in den heer Van Enst, dat hij eerst nu mot zijn voor stel is gekomen. Hij laat ons eerst anderhalf uur debatteeren in een alles behalve prettige atmosfeer en komt dan met het voorstel ora de beslissing uit to stellen. Alleen reeds als arts had de heer Van Enst ons dat moeten besparen. Hij had in het begin van de verga dering zijn voorstel moeten indienen. Maar de heer Van Enst heeft een mandaat van zijne kiezers, dat loopt tot 5 September. De kiezers die hem in den raad hebben gebracht, zullen or prijs op stellen, dat hij dit mandaat zal vervullen. En als hij deze beslissing tot na dien datum wil verschuiven, dan meen ik, dat dit van hom is gebrek aan durf. Het voorstel van den heer Van Enst wordt in stemming gebracht en verworpen met 13 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Ruijs, Salomons, Jorissen en van Enst.

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 8