u in het oog hob. Ik heb mij afgevraagd, krijgt de gemeente waarde voor haar geld Zal die waarde nog stijgen in de toekomst Ik meen die vraag bevestigond te kunnen beantwoor den, omdat ik vertrouwen heb in de toekomst van Amersfoort met hare gunstige ligging en hare schoone omgeviug. JÊr is veol bouwter rein aan den Berg, mnar er zullen velen zijn, die zich liever in het schoonerustige en boschrijke Nimmerdor willen vestigen. Hot komt mij voor, dat juist Nimmerdor eeno uit muntende gelegenheid aanbiedt voor villabonw en dat kan de gemeente bevorderen als zij zorgt voor het behoud van het schoono van dit landgoed. Als Nimmerdor in handen van sloopors komtzulks zon diep te bejammeren zijn. Dit zjjn de redenen waarom ik voor het voorstel van B. en W. zal stemmen. De Voorzitter. Hoezeer elk lid van den raad wel reeds zijn stem omtrent het voorstel zal hebben bepaald en dan ook wel geen invloed meer zal kunnen worden uitge- oofend op den uitslag van de stomming, acht ik mij toch verplichtin deze openbare ver gadering de aanneming van hot voorstel ern- Btig te moeten ontraden omdat er geen be hoefte bestaat tot aankoop van dit schoone landgoed en bovondien omdat de finantieele toestand van de gemeonte niet zóó rooskleurig is, dat do gemeentekas zonder dringende nood zakelijkheid met zulk een groote uitgave mag wordon bezwaard. Ik ben geen tegenstander van de instelling van een grondbedrijf! Integendeel! Maar indion men een bedrijf opricht, o. a. eon tram bedrijf, een eleetrisch- of gasbedrijf, moet daaraan in de gemeente behoefte bestaan. Zoo ook indien men een grondbedrijf opricht, ter wijl bij een grondbedrijf bovendien de terrei nen, die voor dat bedrijf bestemd zijn, gunstig moeten gelegen zijn en geschikt voor even- tneele exploitatie. Gedurende de laatste 10, 12 jaren nu heeft rondom de stad een belangrijke aanbouw plaats gehad, zonder eenige pressie van de zijde van het gemeentebestuur en zonder dat zulks één cent aan de gemeente gekost heeft en nog liggen er, voornamelijk op den Berg, duizenden vierkante meters bouwterrein braak, kant en klaar om bebouwd te worden. De voorstanders van don aankoop van Nim merdor voeren echter als argument aan dat het gemeentebestuur den prijs van de bouw terreinen zelf moet kunnen regelen als hot ware als marktprijs in de hand moeten hebben. Gesteld dat dit doel door den aankoop van Nimmerdor bereikt wordt on dat alzoo de prijzen van het bouwterrein op den Berg zich zullen regelen naar die waarvoor de grond op Nimmerdor wordt verkocht, dan vraag ik: zal de gemeonte dan niet bedrogen uitkomen P Want men zal bij gelijkstelling van den prijs voor bouwterrein op don Berg en op Nimmer dor dan toch altijd de voorkeur geven aan hot bouwen in hot centrum van het verkeer, vlak bij het station en vlak bij de stad boven een aanbonw in een geïsoleerd deel van de ge meente dat noch door spoor of tram aan de gemeente verbonden is. Ook is door de voorstanders van een aan koop van Nimmerdor aangevoerd, dat zioh mogelijk nimmer meer voor de gemeente de gelegenheid zal voordoen zulk een uitgestrekt en aanoengelegen terrein voor den spotprijs van 175 cent per Q Meter aan te koopen. Doch aan dit argument hecht ik bizonder weinig waarde; het dient m. i. slechts om de pil te vergulden die toch feitelijk 2 X f 100000.— kost, want indien men die ter reinen niet noodig heeft voor inrichtingen van openbaar nnt noch voor bouwterrein, dan is elke cent die men daarvoor nitgeoft nog te veel en verspild geld. Op deze gronden meen ik dat het niet wen- schelijk is tot den aankoop van Nimmerdor te besluiten. Gaarno waardoor ik do goode bedoeling van de voorstanders, maar .ik ben overtuigd dat or hetero wegen zijn om Amersfoort aantrekke lijk te makon. Het zou natuurlijk belachelijk zijn te be weren, dat Amersfoort door den aankoop van Nimmerdor ten gronde zal gaan, dooh ik ben overtuigd dat daarmode aan de gemeente een slag zal worden toegebracht, welke zij mooi- ljjk zal kunnen te boven komen. Dit hob ik willen aanvoeren om de denk beelden, die ik in de considerans van het voor stel van B. en W. hob neergelegd als ver tegenwoordiger van de minderheid van hot college, nader te verduidelijken. Ik stel thans voor tot de stemming over te gaan. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 10 togen 7 stemmen. Voor stemden de heoren van Es veld, Kam, Rij kensRolandus Hagedoorn Tromp van Holst, van de Wal, Gerritsen, van Duinen, Hamers, van Enst. Togen stemden de heeren Veis Ileynvan Kalken, Ruijs, Salomons, Jorisson, Oostorveen en Kroes. De hoor Hamers. Mijnheer de voorzitter, mag ik nog even het woord. Nu dit de laatste vergadering is, waarin het mij gegeven zal zijn tegenwoordig te wezen, wil ik de gelegenheid gebruiken om afscheid te nemon van U, van de leden van het college van B. en W. en van mijne verdere medeleden en U allen te danken voor do welwillendheidde vriend schap en do toegevendheid, die ik in zoo ruime mate tiidens mijn lidmaatschap van den Raad heb ondervonden. Moge het U allen wel gaan, U en de Uwen, ten allen tijde en in alle omstan digheden dos levens. En moge het mij gegeven zijn nog eenige jaren getuige te zijn van de welvaart en den voorspoed der gemeente dank zij het krachtige en energieke optreden en het wijs beleid van den raad. (Teekenen van instemming). De V oorz itter. Ik wilde ook nog een enkol woord sprekon. Ik ben een tegenstan der van den aankoop van Nimmerdor. Dat Aeomt echter niet wegdat ik het vol komen eens ben met bet denkbeeld van de meerderheid van B en W., dat de wijze waarop het initiatief genomen is tot dit besluit alle waardeering verdient, en in zoover kan ik mij er mee vereenigen, den heer Gerritsen dank te betuigen, dat hij den gomeenteraad van Amers foort in de gelegenheid heeft gesteld omtrent den al- of niet aankoop van Nimmerdor een beslissing te kunnen nemen. De heer Gerritsen heeft ons medegedeeld, dat hem was aange boden Nimmerdor te koopen en dat in de onderhandeling, die daarover door hem is ge voerd, hg op den voorgrond heeft gesteld, dat hij eerst aan de gemeente Amersfoort tot dezen aankoop gelegenheid wilde geven. Ik wil den heer Gerritsen daarvoor hulde brengen. De heer J o r i s s e n. Mijnheer de voor zitter, daarmee kan ik mij niet vereenigen. Het spijt mij wol, maar ik zeg dit liever rond uit. Ik kan niet inzien, dat de aankoop van Nimmerdor een goede zaak voor de ge meente is, en zoolang mij dat niet blijkt, kan ik er niet aan meedoen om een lid, die den raad in de gelegenheid heeft willen stellen dit besluit te nemon, daarvoor te danken. De V o o r z i 11 o r. Ik heb dit gezegd niet met de bedoeling om hierover eene stemming uit te lokken. De leden, die er niet mee in stemmen, worden door mijne woorden niet in hunne gevoelens te kort gedaan. De heer J o r i s s e n. Ik meende gerech tigd te zijn mijne moening ook te zeggen, mijnheer ae voorzitter. De heer Oosterveen. Mijnheer de voorzitter, het is mij opgevallen, dat de grach ten in een erg vuilen toestand verkeeren. De waterstand is erg laag en daardoor kan het vuil niet worden weggevoerd. Speciaal heb ik hot oog op de gracht in de bnurl van het postkantoor. Ik heb daar een sehuit ge zien mot twoo mannen, die bezig waren vuil op te halen. Toen ik hun vroeg naar hun werk, zeiden zij tot mij„Och wij maken de gracht in orde voor zoover wij dat kunnen". Maar het is een verschrikkelijk vuile toe stand. Ik geef B. en W. in overweging niet een, maar twintig schuiton aan het werk te zetten. Dan oerst zal men bohoorlijk kunnen opschieten. De Voorzitter. Ik kan het geachte lid verzekeren, dat B. en W. gaarne nog zul len overwegen wat er aan de zaak te doen is. Wanneer niemand meer het woord verlangt dan wil ik nog een enkel woord zeggen tot den heer Hamors in deze laatste vergadering, die hij bijwoont, om hem dank te zeggen, namens de burgerij on namens de vergadering, voor de groote belangstelling en ijver, die bij heeft aan den dag gelegd bij de vervulling van ziin mandaat als lid van den gemeenteraad. De heer Hamers is steeds een ijverig lid geweest. Hij heeft dat niet alleen getoond door getrouwe bjj woning van de raadsvergaderingen maar ook in de commissiën van bijstand, waarin hij zitting had. Ik breng hem daarvoor hartelijk dank. Ik hoop, dat het hem zal welgaan en vertrouwdat hij met belangstelling de besluiten van den raad zal bljjven volgen en dat ons zijne medewerking, als die wordt ge vraagd in bet belang van de gemeenteniet zal worden onthouden. (Teekenen van instemming). De heer Hamers. Mijnheor de voorzitter, ik dank u voor uwe vriendelijke woorden en de leden voor hunne instemming daarmede. De Voorzitter. Hoewel de heer van Enst slechts kort lid van den raad is geweest, wil ik ook tot hom een woord van afscheid richten. De heer van Enst heeft ons in den korten tijd van zijn lidmaatschap groote ver wachtingen doen koesteren. Wij hadden ge hoopt en verwacht, dat hij vooral op hygiënisch gobied ons nog van veel dienst zou zijn en van advies zou dienen. Het spijt mij zeer, dat de heer van Enst onze vergadering gaat verlaten. Ik hoop, dat wij kannen blijven rekenen op de medewerking van den heer van Enst, als zijne hulp ons van nut kan zijn, vooral op hygiënisch gebied. (Teekenen van instemming). De heer van Enst. Ik dank u zeer, mijnheer de voorzitter. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Eleotriscbo Drukkerij L. E. BOSCH ZOON.

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 9