BIJVOEGSEL Amersfoortscii Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. BIJ II ET VAX Openbare vergadering van den raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 November 1911 des namiddags ten half twee ure. Voorzitter de heer burgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuy tiers. Tegenwoordig do hoeren wethouders W. H. Kam H. W. van Esvold en R G. Rijkens de heeren J. W. Jorissen A. M. Tromp van HolstA. H. van Kalken D. GerritsenM. R. N. Oosterveen J. van de "Wal Kz.W. SalomonsS. J. van Duinen D. RuysH. Koning, P. C. II Briet, F. M. Houbaer, H. KroosA. Eysink, en de secretaris mr. dr. J. G. Stenfort Kroese. Afwezig de heoren'N. Veis Heyn met kennis geving en J. C. Rolandus Hagedoorn. De notulen van de vorige vergadering wor den goedgekeurd. Ingekomon zijn de volgende stukken a. Twee missiven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, d.d. 16 November 1911, no. 8871, houdende onderscheidenlijk bericht, dat do tijdelijke benoeming van J. A. H. Hoo- fendoorn aan het Gymnasium wordt goedge- eurd en dat diens ben» eming aan de Hoogere Burgerschool voor kennisgeving wordt aange nomen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Bosluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 13 November 1911,3e afdeeling no 4552/3205, tot goedkeuring van het raads besluit van 31 October 1911, no. 394, strek- kendo tot wijziging van de gemeentebegro ting, dienst 1911. Alsvoren. c. Boricht van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 13 November 1911, 3e afdeeling, no. 4553/3226, dat zij de voor 1911 verhoogde subsidie van het burgerlijk armbestuur voor kennisgeving hebben aangenomen. Alsvoren. d. Bericht van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 13 November 1911, 3e afdeeling, no. 4556/ 3225, dat zij de voor 1912 toege kende subsidie voor het burgerlijk armbe stuur voor kennisgeving hebben aangenomen, Alsvoren. e. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 20 Novomber 1911, 3e afdeeling, no. 4702/3254, tot goedkeuring van het op 24 November vastgestelde le aanvullingskohier der straatbelasting en 3e aanvullingskohier dor inkomstenbelasting. Alsvoren. f. Eene dankbetuiging van den boschbaas voor de verhooging zijner jaarwedde. Alsvoren. g. Eene dankbetuiging van G. J. Buijs voor de eenstemmige wijze, waarop aan de door Burgemeester en Wethouders voorge stelde eervolle omschrijving van zijn ontslag door uwe vergadering sanctie is verleend. Alsvoren. h. Een adres van N. G. W. Brandsen, waarbij hij verzoekt maatregelen te nemen tegen den overlastwelke adressant ondervindt door het onder water loopen van zijn kelder. Gesteld in handen van B. en W. om prae- advies, i. Een verzoek van den leeraar A. J. de Jong, om eervol ontslag als leeraar aan het Gymnasium en Hoogere Burgerschool. Gestsld in handen van B. en W. om prae- advies. j. Een adres van de afdeeling Amersfoort van do S. D. A. P., betreffende het nemen van maatregelen door de gemeente in verband met de „dure tijden" en een adres van den Amersfoortschen Bestuurdersbond betreffende hetzelfde onderwerp. Te behandelen bij no. 4 van do agonda. k. Een adres van het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging Heemschut, houdende ver zoek de Kamperbinnenpoort niet af te breken, doch haar te behouden en haar, zoo noodig, te herstellen. Nedergelegd ter secretarie, ter inzage van de leden. Aan de orde is 1. Benoeming van een onderwijzeres aan de school 2e soort aan de Hellestraat (vaca ture mej. J. M. de Bruijn). De Voorzitter verzoekt de heeren Gerritsen en van Kalken als stemopnemers te fungeeren. De voordracht luidtMej. C. C. de Jager, mej. W. M. van Eek en mej. C. E. Mensing. Mej. de Jager wordt benoemd met 9 stem men. Op mej. van Eek zijn 8 stemmen uit gebracht. De Voorzitter. Ik heb nog mede te deelen, dat zoo juist per expresse bestelling is ingekomen een adres van het bestuur van het Oudheidkundig Genootschap verzoekende afwijzend te beschikken op een adres van in gezetenen, waarbij wordt aangedrongen op het afbreken van de Kamper binnenpoort. Ik moet opmerken, dat een adres van inge zetenen van die strekking niet is ingekomen bij B. en W. Ik stel voor dit adres te voegen bjj het kndere adres, betreffende de Kamper binnenpoort, waaromtrent besloten is het neder te leggen ter secretarie ter inzage van de leden. Wordt z. d. en z. h. s. conform besloten. 2 Benoeqiing. van een leeraar in de wis kunde aan da Burgeravondschool (vacature- Slagter). De aanbeveling luidtT. Bevorloo en E. Lindenhovius. De heer Lindenhovius wordt bonoemd met 9 stemmen. Op den heer Beverloo zijn 8 stem men uitgebracht. 3 Benoeming van een leeraar in de Hoog- duitsche taal en letterkunde aan het Gymna sium en de Hoogere Burgerschool. De aanbeveling luidtW. Emmons. De heer Emmens wordt benoomd met 17 stemmen. De voorzitter dankt de stemopnemers voor do genomen moeite. 4. Rapport van de raadscommissie, benoemd in verband met den prijs der levonBmiddelen. De commissie beantwoordt de vraag, of in de tegenwoordige omstandigheden maatregelen genomen moeten worden in verband met den prijs der levensmiddelen, ontkennend. tn verband hiermede worden de i ngekomen adressen aan de orde gestold. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter! Een korte toelichting inzako de con clusie van de commissie in verband met het adres van Sociaal Dem. Arbeiders Partij. Het is ruim twee maanden geleden dat ik in een vergadering met gesloten deuren B. en W. attent maakte om goed toe te zien met het oog op de stijgende prijzen van enkele levens middelen en zoo mogelijk tjjdig maatregelen te nemen. Daarbij had ik geen enkele categorie van ambtenaren op het oog maar in 't algemeen. Ik voegde er dan ook aan toe, dat bij duur dere prijzen en eventueel weinig werk, maat regelen moesten genomen worden en gaf ik B. en W. in overweging om deze zaak ern stig onder het oog te zien. Deze zaak is door B. en W. in oenige ver gaderingen besproken maar zij konden tot geen resultaat komen, vandaar dat er uit den boezem van de vergadering door u con com missie werd benoemd. Als lid dezer commissie meende ik dat de ge meente als werkgeefster iets moest doen maar dan ook voor alle gemeenteambtenaren die een salaris van f 800 h f 1000 of minder verdienden en bovendien een commissie van ingezetenen benoemen die met subsidie van de gemeente geld zou by een moeten brengen om degenen te helpen die zondor* schuld wer keloos waren geworden. Van het eerste gedeelte moest ik direct terug komen, daar de ambtenaren die toch al in oen gunstige conditie verkeeren door hun vaat werk en betere loonon als bij eenig patroon, nog eons zouden gaan profiteeren van do belasting die ook door de ingezetenen met een gelijk inkomen wordt opgebracht en zoodoende dubbel zouden lijden. Alle inge zetenen met een vast inkomen lijden van de duurte. Wat het tweede gedeelte aangaat werd mij duidelijk gemaakt dat de gemeentewet eon dergelijke subsidie niet toelaat. Al wil ik gaarne toegeven dat er eenige artikelen zijn die zeor zeker zijn gestegen men mag niet vergeten dat aardappelen en brood niet hooger zijn dan vorige jaren. Bovendien mag nu toch gelukkig geconsta teerd wordon dat de meeste artikelen, vooral groenten, sedert September niet onbelangrijk zijn gedaald en de prijzen niet als noodprijzen meer zjjn'te beschouwen. Ook moet men niet vergeten dat het vorige jaar de loonon van de arbeiders veel beter zijn geworden. Zijn er eenige gemeenten die overgegaan zijn tot een bijslag dan zal dat ook wel in verband staan met mindere loonen, of grootere welvaart. Ik heb mot grooto belangstelling de uit voerige Memorie op het adres van de S. D. A. P. golozon maar moot ik tot mijn spijt zeggen dat het een aardige propaganda voor die partij is maar verder niets dan algemeen heden. In de eerste plaats wordt in de toelich ting te voel overdrevenuitgezonderd een enkel artikel kan men niet van noodprijzen spreken. Den weg op te gaan van do meeste Duitsche steden, is het kwaad verplaatsen; de kleine en middelstand heeft het toch al niet rooskleurig en zou door dien aangegeven maat regel gehoel ton onder gaan. Met een gemak wordt door de S. D. A. P. de post Gasfabriek voorgesteld om te gebrui ken voor do „duurte"; dergelijke nonsens- redoneering geeft zoo'n totale onkunde van onze gemeentebegroting te kennen, dat ik mij afvraag: of onze gemeentearbeiders die daar geen notitie van hebben, door deze tirade eenvoudig om don tuin geleid moeten worden Het centraal bureau geeft eenige cijfers van 19031910 van verhoogde levensbehoeften. Maar zijn de verhoogde loonen niet daarmede in ovoroonstemming gebracht P Waarom noemt do 8. D. A. P. niet de tal rijke zoowel groote als kleine gemeenten waar men zich op hetzelfde standpunt stelt als hier Of komt dat niet in haar kraam te pas Het geheele betoog van do S. D. A. P. is opgeschroefd en gaat de verwijzing naar Duitschland niet op, daar de duurte daar ten gevolge protectie en misgewas dit jaar zich buitengewoon hooft doen gevoelen. De S. D. A. P.-lui willen hier getuigen en poseeren, alsof zij de eenige zijn die voor de belangen van de minder bevoorrechten opkomen. Al is alles hier nog niet zoo als het moest zijn, geloof ik toch, dat de gemeenteraad steods getoond heeft een open oog voor hare ambte naren te hebben, en meen ik dat dergelijke opgeschroefde adressen niet in hun belang zjjn. Ik wil hier niet poseeron als arbeidersvriend, maar meen ik toch veel meer voor hen te hebben gedaan gekregen dan tot nu toe de S. D. A. P. voor hen deed en misschien nog zal kunnen doen. Een paar maanden geleden is in de com missie voor de gasfabriek de kwestie ter sprake gekomen om de cokes voor min- en onver- mogenden lager te stellen maar wij konden door de talrijke bezwaren niet tot een besluit komen. Ik geef B. en W. in overweging om deze zaak nogmaals onder de oogen te zien met een beetje goeden wil was het goed hiermodo nogmaals een proef te nemen. Het politiekorps behoeft verbetering van loonen, daar die nog niet zijn naar de eischen des tijds en hoop ik dat B. en W. daarnaar opnieuw een ernstig onderzoek zullen instellen, opdat het loon van de politieagenten in over stemming wordt gebracht met het werk, dat zjj prostoeren en met de behoeften van hunne huishoudingen. Do heer van Esveld. Mijnheer de voor zitter de commissiedie onderzoek heeft ge- 18

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 5