daan naar den noodtoestanddie gezegd word te bestaanheeft zich in do oorsto plaats de vraag gestoldIs er werkelijk een noodtoe stand De heer Gerritsen heeft reeds mede- gedoeld dat do levensmiddelen dit jaar over 't algemeen niet hooger in prijs sijn dan in andere jaren on dat or zelfs voor sommige artikelen oon daling is geweest. Ik kan daar aan nog toevoegen, dat door cene voreoniging hier ter stede de groene erwten voor een kwart gulden minder zijn ingeslagen dan vorig jaar en dat spek dit jaar 8 cent goedkooper is gekocht dan in 1910. Dat is een bewijs, dat er geen nood toestand bestaat. Het is een toestand, die zich ieder jaar zal horhalen, dat sommige artikelen duurdor zijn dan in andere jaren. Nu is in het laatste adres van de sociaal democratische arbeiderspartij als maatregel voorgesteld, dat de gemeente artikelen zal in- koopen en die tegen den kostenden prijs, liefst nog tegen veel vorminderden prijszal ver- koopen. Ik acht dat een middeldat orger zou zijn dan de kwaal, want als de gemeente dien maatregel zes maanden had toegepast dan ben ik overtuigddat hondorden kleine neringdoenden en handelaars daardoor ten gronde gericht en tot den bedelstaf gobracht zouden zijn. Verder wordt gezegd dat het loon van de gemeentewerklieden te gering is; zij moeten bijs'ag hebbon tot aan een loon van bijna f 1000 toe. Ik heb het kohier van de inkomstenbelasting nageslagen. Ik heb ge zien dat daarop 2500 aangeslagenen voorko men, die onder dezelfde categorie vallen van monschen, die beneden /"1000 verdienen. Zegge 2500. Dat is het grootste deel van de aan slagen, want er zjjn slechts ruim 800, die bo ven do f 1000 komen. Nu vraag ik, waarom, als er zoo velen zijn, die onder de dure tijden even veeljameer te lijden hebben dan de gemeente-werklieden en kleine ambtenaren voor deze laatsten eene uitzondering moet worden gemaakt. De gomoente-werklieden verkeeren in eeno zeer gunstige positie. Hunne loonon zijn verleden jaar in evenredigjheid ge bracht met den verhoogden levensstandaard. Zij genieten hun loon geregeld het geheele jaar door en verkeeren niet in de omstandig heden van anderen, die soms woken achtereen niots te verdienen hebben. Ik vraag waarom iuist die worklieden een extra-voordeel moeten hebben van de gemeente, terwijl or zoo velen in de gemeente zijn, die met even veel recht op eene vermeerdering van inkomsten aan spraak kunnen maken. Ik durf gerust verze keren dat B. een W. overtuigd zijndat de gemeentewerklieden eene zeer goede positie in de gemeente innemen. Nu wordt voor die monschen een bijslag op het loon verlangd maar ik ben persoonlijk overtuigddat zulk een bijslag de zorgeloosheid zeer in de hand zou werken en voor den werkman die hem ontvangt, zeer zeker een deprimeerende maat regel zou zijn. Wannoor men gaat zien in andero gemeenten waar de bijslag is inge voerd dan ziet men, dat b. v. in Amsterdam menschen, die 24 in de week verdienen, en in Utrecht personen die 18 per week ge nieten, hunne hand zullen ophouden voor eene bijdrage van 6070 cent in de week. Ik vraagIs dat niet een maatregel om de men schen moreel naar beneden te halen in plaats van hen op te heffen Ik vereenig mij dus volkomen met de con clusie van het rapport. Onze gemeente zal als de raad zich daarmede vereenigt', niet al leen staan; in den Haag>, Zutfen, Hilversum en vele andere gemeenten, gaat men ook niet over tot dezon maatregel. De heer Gerritsen heeft nog gewezen op de cokes van de gasfabriek. Een maatregel, zoo als de heer Gerritsen wenschtis te Bussum fenomen. Ik geloof niet, dat de gemeente ussum kan vergelokon worden met onze ge meente. Als men daar dien maatregel invoert ten behoeve van do minvermogendon, dan zal die weinig etfect uitoefenen, omdat daar wei nig armen zijn. Maar als men nagaat wat in Bussum geschiedtdan vindt men dat men schen met minder inkomen dan f 700 per jaar, cokes kunnen krijgen voor 40 cent por mud. Men redeneert in Bussum aldus: dat de gang bare prijs van de cokes is 60 centdegene dusdio de cokes krijgt tegen 40 centheeft 20 cent voordeol. Maar als men daarmede den gangbaren prijs vergelijkt van de cokes aan onze fabriek dan vindt mendat de prijs is van geklopte cokes 50 centvan on geklop to cokes 45 cent en van gruiscokes 25 cent. Dus or wordt aan onze gasfabriek waarschijnlijk met het oog op den zoogenaamden duren tijd en op oen mogelijkon strengen winter, in het belang van de minvermogenden al zeer veel gedaan. Misschien is hot mogelijk te overwegen of niet van wege het armbestuur bij strengen winter in die richting wat kan worden gedaan. De heor Oostervoen. Mijnheer de voor zitter, niet omdat ik van oordeel ben, dat dit direct noodig is na 't geen reeds is gezegd maar als medo-onderteekenaar van het rapport der commissie voel ik mij genoopt een enkel woord in 't midden te brengen. Het bestuur van de hier gevestigde afdeeling der S. D. A. P. heeft zeer uitvoerig zijne meening doen ken nen in het adresdat bij den raad is inge diend. Het komt mij voor, dat daarin ver schillende diDgen staan, waarop heel wat is af te dingen. Ik zal het geheele adres niet nagaandat lijkt mij niet noodig. Maar als men den weg opgaat, die daar is aangegeven, dan zou de gemeente 't als haar plicht moeten beschouwen, als er in eenig artikel prijsstij- £'ng voorkomt, direct de werklieden te helpen. Er staat verder in het adres, dat bij ziekte en bij andere dingen, die kannen voorkomen, de gemeente zou moeten ingrijpen. Ik geloof niet, dat dit noodig is. Ik lees in het adres „Het loon, dat elke werkgever zijn arbeider botaaltis juist zooveol als aan de noodigste levensbehoeften moet worden uitgegeven, in dien do prijs zich namelijk op normaal peil bevindt." Mijnheer de voorzitter, als men verlangt dat bij oene dergelijke stijging de gomeento een toeslag moot gevendan zcu volgons do- zelfde redeneering de gemeente bij ziekte of bij andere dingen, die intreden, direct een toeslag moeten geven op het loon. Ik kan begrijpen, dat men ijvert voor verhooging van het loon, omdat de lerersstandaard hooger wordt. Ik vind dat zelfs gewenscht en heb ook medegewerkt om de loonen van de ge meentewerklieden te verbeteren. Maar men moet niet uit het oog verliezen, dat de ge meentewerklieden ir eene bevoorrechte positie verkeeren door huD vast salaris. Zij hebben daardoor een voorsprong op vele anderen. In dezen tijd, nu er duurte bestaat in verschil lende artikelen, zal ieder zich moeten bezui nigen. Ik meen, dat ook de gemeentewerk lieden en kle'ne ambtenaren znllen moeten trachten naar bezuiniging op hunne uitgaven, en dat eerst daarna, als het niet anders kan te berde kan komen de vermeerdering van hnnne inkomsten. De Voorzitter. Wanneer geen der le den meer hst woord verlangt, stel ik namens B. en W. voor de adressen te wijzen van de hand. Wordt z. h. o. conform dit voorstel besloten. De Voorzitter. Ik wil nog een enkel woord zeggen om de commissie dank te be tuigen voor haar uitvoerig en helder rapport. Ik oen overtuigd dat de conclussie, die zij aan de vergadering heeft voorgesteld, in het belang van de gemeente is. Ik zeg de commissie dank voor do moeite en zorg die zij aan deze zaak gewijd heeft. 5. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een verzoek van R. L. E. de Bruijn, be treffende voorloopige concessie voor den aanleg on de exploitatie van een tram Amersfoort— Zeist. B. en W. stellen voor afwijzend op het ver zoek te beschikken. De Voorzitter. Nog juist vóór de ver gadering is een brief van den heer do Bruijn ingekomen, dien ik den secretaris zal verzoo- ken voor te lezen. De brief wordt voorgelezen. De Voorzitter. Ik kan mededeelen dat de inhond van dozen brief B. en W. geen aanleiding heeft gegeven om verandering te brengen in hun advies tot afwijzende beschik king. Wordt z. d. en z. h. s. besloten conform het voorstel van B. en W. 6. Voorstel van B. en W. betreffende ver haring van de tuinmanswoning met land op het terrein „de Hooibergen". Het voorstel strekt tot verhuring voor zes jaren aan J. van Ruitenbeek voor f 90 per jaar. Wordt z. d. en z. h. s. conform besloten. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentobegrooting, dienst 1911. Het voorstel strekt om het bedrag van het aan het burgerlijk armbestuur toegekende subsidie in overeenstemming te brengen met den begrooting8post. Wordt z. d. en z. h. s conform besloten. 8. Voorstel van B. en W. betreffende de verordening op het vervoeren en begraven van lijken in de gemeente Amersfoort. De Voorzitter. Do verordening, die op nieuw ter vaststelling is ingediend, heeft goene andere wijziging ondergaan dan dat in de considerans is vermeld, dat het advies is in gewonnen van de gezondheidscommissie, die geen bezwaar heeft. De artikelen 18 worden achtereenvolgens z. d. en z. h. s. voorloopig goedgekeurd waarna de verordening met 17 stemmen wordt vastgesteld. 9. Voorstel van B. en W. betreffende het bouwen van een waterreservoir op den Berg. Twee plannen zijn overgelegdwaarvan plan A is geraamd qp f 46,000 en plan B. op f 43,000. Nog een dorde plan is ter inzage ge logd dat ontworpen is op verzoek van twee leden van B. en W.die zich met geen van dezo plannon kannon veroenigen. Deze leden wenschen, dat aan B. en W. een blanco-crediet wordt gegeven om nog een ander plan door een deskundige te laten muken. De V o o r z i 11 e r. De heeren zullen gezien hebben dat B. en W. over deze zaak niet eenstemmig zijn. De heer Kroes. Mijnheer de voorzitter naar aanleiding van het meeningsverschil dat in het college van B. en W. bestaat omtrent de bouwplannen van het waterreservoirgebonw, heb ik de 3 ons voorgelegde ontwerpen nog eens nauwkeurig bestudeerd. Het resultaat hiervan is dat ik plan B niet alleen als het beste beschouwdoch dit zelfs zeer sterk aanbeveel om do volgonde redenen: Do grondgedachte van onzen gemeente-archi tect om een zoodanig goboow te ontwerpen dat in zijn uitwendigen vorm en geledingen zijn bestemming verraadt en aan de hoogst te stellen eischen voldoet, juich ik toe, want dat moet het streven zijn van iederen ontwerper. Ondanks de vele moeilijkheden welke de natuurlijke hoogte van den berg oplevert, waar door geen hooge toren geprojecteerd kon wor den, geeft plan B ons een gebonw te zien, dat niet alleen duidelijk zijn bestemming aangeeft, doch hoogst practisch is ingericht en door zijn bouwvorm het oog aangenaam aandoet. Dat ie commissie van fabricage, de commis sie Toor de waterleiding en de wethouder voor publieke werken tot uitvoering van dit plan hebben geadviseerd, verheugt mjj en het verwondert mij zeerdat ondanks dit advies de beide andere niet deskundige wethouders een voorstel doen om een blanco-crediet aan B. en W. te verleenen ten einde nog een ander plan door een deskundige te laten maken. Ik gevoel mij verplichttegen dit voorstel krachtig te protesteerenomdat hierdoor oen zeer bekwaam ambtenaar als 't ware wordt afgemaakt en omdat dit onnoodig geldverspil- len zal zijn. Ik vertrouw, mijnheer de voorzitter, dat de gemeenteraad mijn gevoelen zal deelen en zijne goedkeuring aan plan B zal geven. De heer R ij k e n s. Mijnheer do voorzitter, het spijt mijdat ik in deze zaak niet kan meegaan met mijn geachten collega, den wet houder vau publieke werken. Ik vind in tegenstelling tot den heer Kroes ik zeg niet dat het dit is het in plan B ontworpen gebouw een afschuwelijk gebouw. Dat is in- tus8cben een kwestie van smaak en ik zal daarover dus niet twisten. Maar erger is, dat daardoor het aspect van den oostkant en den zuidkant van den Berg geheel zal worden be-

Amersfoortsch Dagblad | 1911 | | pagina 6