9 raoeielijk er in te voorzien, de heer Brandsen had beter gedaan zijne keldergaten hooger te maken''. Maar omdat de toestand zóó is, dat er maar één goot is, geloof ik, dat er bij het riool, dat bij net perceel Tan den hoor Brand sen ligt, wel op mag worden gelet, dat het flink groot moet zijn, grooter dan anderen. Ik kan de afmetingen, die dit riool moet heb ben, niet beoordcelenmaar ik zou gaarne willen hebben, dat men er acht op geeft, dat het eene groote hoeveelheid water heeft te verzwelgen. Een rioolkolk bij het Lieve Vrouwenkerkhof zal niet baten, want de Krankenledenstraat helt naar de Langestraat. Mijne bedoeling is, (fat B. on W. er acht op zullen geven, dat het riool bij den heer Brandsen moet zijn ingericht op den afvoer van eene dubbele hoeveelheid water. De heer van Duinen. Mijnheer de voor" zitter, ik zou gaarne nog een onkel woord over dezo zaak willon zeggen. Wat is het geval In normale omstandigheden is er goed voor den afvoer van het water gezorgd. Maar bij zware stortbuien, vooral als het lang droog is geweest, klagen de menschen over hinder. Dat is echter een euvel, dat aan alle riolon verbonden is. Dan komt allerlei vuil, licht materiaal, strootjes en dergelijke door do spoe ling van het water naar het riool. Op een gegeven oogenblik kan het dus plaats hebben, dat het gat niet voldoende loopt. Op het kan toor van den gemocnto-architect heb ik de in richting van het riool voor het huis van den hoer B andscn gezien. Zoover ik er over kan oordeelen ligt het riool zeer practisch, omdat de vergaarput van het water en het vuil zoo is, dat het water hooger moet staan dan de afvoerbuis. Als er kleinigheden van licht ka liber meekomon, dan staat het wator toch nog boven den rooster. Ik ben het eens met den gemeente-architect, dat als er een tweede kolk bijgemaakt wordt, men niet zeker er van is, dat op een gegeven oogenblik het water niet zal bljjven staan. Het blijft mogelijk, dat men overlast van het -rioolwater krijgt, als er veel water toestroomt en de afvoer verstopt is door het vuil, dat zich voor den rooster heeft verzameld. Ik kan mij dus uitstekerjd vereenigen met het rapport van den gemeente-architect. Ik ge loof ook niet, dat de kelder erg donker zal worden door do kleine verhooging, die aan den rand van de helderlichten moet worden aan gebracht om te beletten, dat het water in den kelder komt. Als ik good heb gezien, dan zal daar nog een groot deel van hot licht in den kolder direct uit de lucht kunnen komen. En 'als mocht blijken, dat do kelder dan te donker wordt, dan is daarin met weinig kosten te voorzien door kleine daglicht-roflectors voor de ramen te zetten. Dat zijn kleine dingen, die zeer voel licht in den kelder kunnen bren gen. De kelder is zeer laag en moet daardoor wel donker zijn. Maar do oplossing kan op die wijze govondon worden. Men moot niet de oplossing zoeken door bf het riool te ver ruimen bf een rioolkolk bij te plaatsen. Er wordt gesproken van oen grooten toevloed van water. Ik kan daarmee niet meegaan. Wanneer mon den toestand nagaatdan wordt slechts het water afgevoerd van het ge deelte, dat begint bij don toren, naar de Lan gestraat too. Het hoogste punt van het Lieve Vrouwekerkhof is gelegen op den hoek, waar men er van gesproken heeft de kolk te maken. Van daar gaat het water toch niet naar dit riooldaar komt alleen het waterdat in een kort eindje straat wordt opgevangen. Ik voor mij kan mij dus zeer goed met het rap port van den gemeente-architect vereenigen. De Voorzitter. Verlangt iemand hoof delijke stemming Zoo niet, dan stel ik aan neming voor zonder hoofdelijke stemming. Wordt z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. 3. Voorstel van B. on W. naar aanleiding van een adres van de onderwijzeres aan de openbare lagere 'school le soort voor meisjes mej. 6. de Groot om verlof. Het voorstel strekt om verlof te verleenen gedurende de maanden Mei, Juni en Juli 1912 onder bepaling, dat de kosten van de vervan ging van dezo onderwijzeres door haar zelf gedragen worden. Wordt z. d. en z. h. s. conform besloten. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van eene verordening op het beheer vau het waterleidingbedrijf der gemeente Amersfoort. De voorgestelde verordening is behoudens afwijking op enkele punten, gelijkluidend aan die welke voor do gasfabriek is vastgesteld. Algemeene beraadslagingen worden niet ge voerd. Artt. 1—9 worden z. d. en z. h. s. voorloo- pig goedgekeurd. Art. 10. De heer Roland us Hagedoorn. Mijn heer de voorzitter, ik vertrouw wel, dat e* een goedo reden voor zal zijn, maar het is mij opgevallen, dat er geen tijd is bepaald, waarop B. en W. bij schorsingontslag of overlijden van den directeur zijne kas moeten overnemen. Is het niet gcwenscht eene tijdsbepaling op te nemen, b.v. binnen 24 uren of binnen 2 X 24 uren Als dat er niet staat, dan is het eene zeer rekbare zaakmen weet dan niet wanneer het moet gebeuren. De heer Kam. Mijnheer de voorzitter, er staat„bij schorsing ontslag of overlijden"'. Dat wil m. i. zeggen dat het onmiddellijk moet geschieden als een van die gevallen in treedt. De heer Oosterveen. Mjjnheerde voor zitter, als er bij gezet wordt „zoo spoedig mo gelijk", dan is er naar ik moen in de zaak voorzien. De heer Kolandus Hagendoorn. Mijnheer de voorzitterik geef het alleen in overweging, liet viel mij op, dat er iets aan het artikel ontbrak. Ik bon ovortuigd, dat al laat men alles achterwege, het dagelijksch bestuur, zooals het op het oogenblik is samengesteld dadelijk zal handelen in voorkomende gevallen. Maar wij konden ook wel eens een tijd krijgen, dat wij niet zoo'n actiof dagelijksch bestuur hadden, en dan zou het kunnen gebeuren, dat men eerst de kas kwam overnemen na veertien dagen en inmiddels de boel in 't honderd liet loopen. Het gemis van eene bepaling kan aanleiding geven tot dingen, die niet goed zijn. Ik geef in overweging te bepalen, dat de kas moet worden overgenomen binnen 2 x 24 uren om de menschen niet bot op het lijf te vallen. De Voorzitter. Kunt u er zich mee vereenigen om in te lasschen de woorden „zoo spoedig mogelijk"? De heer Rolandus Hagendoorn. Dat is mij wel, mijnheer de voorzitter. De V o o r z i 11 e r. Ik geloofdat de zin dan moet worden gelezen: „Bij schorsing, ontslag of overlijden worden onverwijld" enz. Do hoer Rolandus Hagedoorn. Wat beteekent „onverwijld"? Dat zou kunnen zijn, dat B. en W. per telefoon moeten worden op geroepen en zich per auto er heen moeten begeven. Dat is ook niet de bedoeling. Ik geloof, dat „zoo spoedig mogelijk" beter is. De Voorzitter. Dan stel ik voor inde eerste alinea na „worden" op te nemen „zoo spoedig mogelijk". Art. 10 wordt z. h. o. voorloopig goedge keurd en daarna z. d. en z. h. s. de artt. 11—19. Do verordening wordt met algemeene stem men vastgesteld. 5. Voorstel van B. en W. betreffende de helling van rechten op de algemeene begraaf plaatsen te Amersfoort. In do oorspronkelijk vastgestelde verordening wordt een aanvulling voorgesteld van de artt. 4 en 6. Wordt z. d. en z. h. s. conform besloten. 6. Vaststelling van het 5e aanvullingskohier der inkomstenbelasting, dienst 1911. Wordt z. d. en z. h. s. vastgesteld tot een bedrag van f 250.75. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van eervol ontslag op ver zoek aan den leeraar aan hot Gymnasium en de Hoogere Burgerschool A. J. de Jong, met ingang van 17 Januari 1912. Wordt z. d. en z. h. s. conform besloten. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van de jaarwedde en den pensioensgrondslag van den leeraar aan de Burgeravondschool E. Lindenhovius op f 320 met ingang van 1 December 1911.. Wordt z. d. en z. h. s. conform besloten. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van eervol ontslag op ver zoek aan de ambtenaren van den burgerlijken standmr. P. J. F. van Vrorst Vader Th. Sanders en J. C. ten Bruggenkate. Wordt z. d. en z. h. 8. verleend onder dank betuiging voor de bewezen diensten, wat den heer ten Bruggenkate betreft met ingang van 5 Januari 1912. 10. Benoeming van 3 ambtenaren van den burgerlijken stand. De Voorzitter verzoekt de heeren Veis Heyn en Oosterveen als stemopnemers te fungeeren. De aanbevelingen luiden (vacature P. J. F. van Voorst Vader) A. H van Kalken en N. Veis Heyn (vacature Th. Sanders) H. W. van Esvold en A. M. Tromp van Holst (vacature J. C. ten Bruggenkate) J. H W. Westhof, 2e klerk ter secretarie, en J. Proper, commies ter secretarie. Besloten wordt deze en de volgende benoe mingen telkens op één briefje te doen ge schieden. Benoemd worden de hoeren van Kalken van Es veld en Westhof met 13 stemmen laatstgenoemde met ingang van 5 Januari 1912. Verder zijn uitgebracht op den heer Veis Heyn 3 stemmen, op den heer Tromp van Holst 3 stemmen en op den heer Proper 2 stemmen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verlenging van de tijdelijke aanstelling van J. A. H. Hoogendoorn als leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan het Gymna sium en de Hoogere Burgerschool, van 1 Ja nuari tot 1 Februari 1912. De heer Hoogendoorn wordt benoemd met 12 stemmen. Een biljet is blanco en twee biljetten zijn van onwaarde. 12. Benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort in do Puntcnburgerlaan (vaca ture mej. van Haselen). De voordracht luidtmej. M. van Hoogevest, mej. J. Valkenburg en mej. W. M. Heere. Mej. van Hoogevest wordt benoemd met 14 stemmen. Een stem is uitgebracht op mej. Heere. 13. Benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat (vacature mej. De Bruyn). De voordracht luidtmej. J. Valkenburg mej. M. van Hoogevest en mej. W. M. Heere. Mej. Valkenburg wordt benoemd met 14 stemmen. Een stem is uitgebracht op mej. Heere. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de herbenoeming van de ge meente heel- en vroedmeesters en van een gemeente-geneesheer. Do benoeming geschiedt voor één jaar. Benoemd worden met algemeene stemmen tot heel- en vroedmeesters ar. II. W. Schreu- der en arts H. H. E. Morrentot geneesheer dr. F. A. F. Groneman. 15. Benoeming van 2 leden van het Bur gerlijk Armbestuur wegens aftreding van de heeren A. H. van Kalken en I. ter Schuur. De heeren van Kalken en ter Schuur wor den benoemd met algemeene stemmen. 16. Benoeming van 2 leden van de com missie tot bijstand in het beheer van de ge meentereiniging wegens aftreden van de heeren A. M. Tromp van Holst en J. van der Wal Kzn., en benoeming van 2 adviseerende leden dier commissie wegens aftreden van de heeren T. van Daal en N. Wolfswinkel. Benoemd worden de heeren Tromp van Holst met 14 stemmen, de heer van der Wal met 13 stemmen, de heer van Daal met 14 stemmen en de heer Wolfswinkel met 14 stemmen. Een stem is uitgebracht op den heer Oosterveen; een biljet is ongeldig. 17. Benoeming van 3 leden van de Fabri- cage-commis8ie wegens aftreden van de heeren A. M. Tromp van Holst, S. J. van Duinen en H. Kroes. De heeren Tromp van Holst, van Duinen en

Amersfoortsch Dagblad | 1912 | | pagina 6