BIJVOEGSEL Amersfoortsch Dagblad. Gemeenteraad AMERSFOORT. BIJ HET VAN Openbare vergadering van den gemeente raad van Amersfoort op Dinsdag 2 Januari 1912, des namiddags te drie ure. Voorzitter de heer burgemeester, jhr. .1. \V. A. Barchman Wuytiers. Tegenwoordig: de heeren wethouders \V. 11. Kam, H. W. Van Esveld en H. G. Rij- kens; de heeren N. Veis Heyn, II. Koning, A. Eysink, P. C. II. Briët, F. M. lloubaer, J. v. d. Wal Kzn., W. Salomons, A. II. Van Kalken, D. Buys, J. C. Rolandus Hagedoorn, J. W. Jo- rissen, S. .1. Van Duinen, A. M. Tromp van Holst, M. R. N. Oosterveen, D. Gerritsen en H. Kroes en de secretaris mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. De Voorzitter. Mijne Heeren! liet ver heugt mij, dal reeds de tweede dag in het nieuwe jaar ons samenbrengt, want daardoor ben ik in de gelegenheid, u bij de wisseling des jaars mijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden. Ik hoop, Mijne Heeren, dat het u in alle opzichten wel zal mogen gaan, en dat geluk en voorspoed, in uw gezin zoowel als in uw werkkring, u in hel nieuwe jaar in ruime male moge ten deel vallen. Het valt mij moeilijk, de wederwaardighe den in het huishouden der gemeente in het afgeloopen jaar in het kort te schetsen, niet uit vrees voor den stenograaf die heden voor de eerste maal als verslaggever zijn in trede in onze vergaderzaal gemaakt heeft, maar omdat er zooveel is geschied, omdat zooveel gewichtige besluiten door uw verga dering zijn genomen, dat het inderdaad moei lijk valt dit alles in weinige woorden samen te vatten. Ik wil er alleen dit van zeggen: het ver heugt mij te mogen constatecren, dat er in het huishouden der gemeente in het afgeloo pen jaar een opgewekte activiteit, een bedrij vig leven heeft gehcerscht. Daarvan, Mijne Heeren, verwacht ik het eerstkomende jaar en in de volgende jaren veel vruchten. Aan u, leden van den gemeenteraad, daarvoor mijn dank. Gij hebt daartoe het voorbeeld ge geven, zijt daarin voorgegaan/ maar ook de ambtenaren onzer gemeente hebben zich niet onbetuigd gelaten. Zij hebben als het ware ge wedijverd in activiteit en in nauwgezette plichtsbetrachting. Ik'dank de leden van den raad, den secretaris en alle ambtenaren der gemeente, voor de wijze waarop Amersfoort in het afgeloopen jaar heeft gewerkt. Ik breng hun daarvoor mijn oprechte hulde en ik hoop, Mijne Heeren, dat wij in het nieuwe jaar aangenaam zullen mogen samenwerken dat Gods zegen op onzen arbeid moge rusten! Ik heb gezegd! (Teekenen van instemming). De heer Van Kalken: Mijnheer de Voor zitter. Mij valt, als oudste lid van den gemeen teraad de eer te beurt, uw hartelijke woor den namens den raad te beantwoorden. Ik vertrouw, de tolk te zijn van alle leden van den raad, wanneer ik u mededeel dat ge immer op onzen steun zult kunnen rekenen, van alle leden, zonder uitzondering, wanneer het geldt de belangen van de gemeente. Ik hoop dat God u de kracht moge schen ken, om nog in lengte van dagen met lust en vrucht te mogen arbeiden als hoofd van deze gemeente. Ik hoop, geachte voorzitter, dat de leden van den raad in de ernstige aangelegenheden, die ons spoedig zullen bereiken, zooals door u werd aangestipt, tooiden zullen, dat de be langen van de gemeente Amersfoort hun nauw ter harte gaan. Ik hoop dat 1912 voor u, mevrouw en de familie zal mogen zijn een zeer gelukkig jaar! Dat is de wensch, niet alleen van mijn per soon, maar van alle leden van den raad! (Tee kenen van instemming). De Voorzitter. Ik dank u voor deze vriendelijke woorden en de leden van den gc- 'meenteraad voor hun instemming. De notulen van de vorige vergadering wor den goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken. a. Van heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht het besluit van 18 December 1911, 3e afdceling, no. 1991 3627 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 28 November 1911, no. 154 tot wijziging van de begrooting voor het 'dienstjaar 1911. Voor kennisgeving aangenomen. b. Van heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht het besluit van 27 December 1911, 3e afdeeling, no. 5255 3725 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 31 October 1911, no. 408 tot vaststelling van de gemeentebegrooting dienstjaar 1912. Als voren. c. Van heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht het besluit van 27 December 1911, 3e afdeeling, no. 5298 3675 tol goedkeuring van het raadsbesluit van 19 December 1911 no. 188 tot vaststelling van het 5e aanvullingskohier der inkomstenbelasting dienstjaar 1911. Als voren. d. Van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort het proces-verbaal van kasopna me bij den Gemeente-ontvanger op 22 Decem ber 1911. Ter visie gelegd voor de leden van den raad. e. Van ds. W. J. Meiners een bericht dat hij zijne benoeming tot curator van het Gymna sium aanvaardt. Voor kennisgeving aangenomen. Van T. Van Daal een bericht, dat hij zijne benoeming tot adviseerend lid van de com missie van bijstand in het beheer der Ge- meentereiniging aanvaardt. Alsvoren. 7. Van G. Bersma een bericht, dat hij on der dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen de benoeming tot lid der commis sie van toezicht op het lager onderwijs aan vaardt. Als voren. g. Van mej. M. Van Iloogcvest eene dank betuiging voor hare benoeming tot onderwij zeres in de nuttige handwerken aan de open bare lagere school 3e soort en de Puntenbun- gerlaan. Als voren. De Voorzitter. Mijne Heeren! Ik stel thans aan de orde het eerste en eenige punt van de agenda, t. w.: Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht tot niet-goedkeuring van het Raadsbesluit betreffende den aankoop van „Nimmerdor". De vraag doet zich hierbij voor, of de ge meenteraad wenscht te berusten in het be sluit van Gedeputeerde Staten, volgens het voorstel van de minderheid van het college van B. en W., of wel, daarvan voorziening wenscht te vragen bij II. M. de Koningin. De heer Gerritsen. Mijnheer de Voor zitter. Ik kan zeer kort zijn, daar het voor stel om in hooger beroep te gaan mijn volle goedkeuring wegdraagt. Het is echter noodig, dat ik nog enkele onjuistheden van Gedepu teerde Staten nader in het licht stel. De opmerking, die Gedeputeerde Staten maken met betrekking tot het aantal zielen is niet juist, daar het aantal miliciens niet wordt medegerekend bij de officieele telling. Boven dien hebben wij het gelukkig verschijnsel in de laatste jaren gezien, dat een groot aantal min gegoeden en paupers uit de gemeente zijn vertrokken en wij daarvoor belasting schuldigen in de plaats hebben gekregen. Met andere woorden, de conclusie van Gedepu teerde Staten, dat de bevolking niet erg voor uitgaande is, kunnen we naar mijn gevoelen buiten volkomen beschouwing laten. Wil Amersfoort groot worden welke il lusie wij allen voor de toekomst hebben dan moet de uitbreiding naar meer dan één kant kunnen geschieden. Bovendien, ik heb het reeds herhaaldelijk opgemerkt, niet iedereen wil op den Berg wo nen. Men zoekt rustiger plekjes met boomen en prachtiger omgeving. Waarom wordt èn de „Herlekop" èn „Oud- Lcusden" zoo druk des zomers door de vreemdelingen bezocht? Zeker voor een groot gedeelte door het prachtige „Nimmerdor". Een and.ere onjuistheid wil ik aanwijzen in de overwegingen van Gedeputeerden: „Nim merdor" ligt geen half uur gaans van de stad; nog niet de helft, vanaf het Juliana-plein ge rekend. Ten slotte de koopprijs: Deze is wel zeer billijk te achten, daar bij slooping van boomen en gebouwen, de op brengst op circa f60000 is getaxeerd; de grond zal dus niet meer dan 11,5 cent per vierkanten meter kosten en niet, zooals Gede puteerde Staten uitrekenen, 17 cent. De lieer Veis He vn: Mijnheer de Voor zitter. Met zeer veel belangstelling, echter met andere gevoelens dan de heer Gerritsen, heb ik kennis genomen van het besluiten van Ge deputeerde Staten tegenover hel raadsbesluit. Het ligt niet in mijn bedoeling, de discussies, op 1 September van hel vorig jaar over „Nim merdor" in deze vergaderzaal gehouden, te herhalen, maar ik wensch alleen te verkla ren, dat ik mij bij de meening van Gedepu teerden volkomen kan neerleggen. Ik zal dus stemmen voor het advies van de miifdcrhcid van B. en W. om niet in hooger beroep te gaan bij H. M. de Koningin. Ik zal mijn slem uitbrengen tegen het voorstel van do meer derheid van het Dagelijksch Bestuur, en dit wel op de gronden, door mij in de vergade ring van 1 September uiteengezet. De heer Jorisscn. Mijnheer de Voorzit ter. Op de gronden, door mij in de vergade ring van 1 September ontwikkeld, heb ik er thans niets tegen, dat wij ons neerleggen bij het besluit van Gedeputeerden, want dit be sluit strookt met de meening, die'ik toen heb uiteengezet. Maar er zijn nog enkele andere redenen, waarom ik geloof, dal de raad zich moeilijk legen dit besluit kan verzetten. Wil men die redenen een naam geven, laat men dan spre ken van „ethische, redenen" ik heb er vre de mee! Men weet dat een combinatie van in gezetenen '„Nimmerdor" in handen had. Men kan met die combinatie van meening ver schillen, over de vraag, of de aankoop rente- gevend was of niet. Maar het is een feit, dat die combinatie zoo welwillend was, de ge meente de voorkeur te gunnen, hetgeen valt te prijzen. Zou de gemeente nu niet onbe scheiden worden, wanneer zij nog eens van de welwillendheid van die combinatie ge bruik maakte ik zou haast zeggen m i s- bruik maakte? Moeten wij nu niet die combi natie de gelegenheid laten, de winsten die zij uit „Nimmerdor" denkt te trekken in mijn obgen zijn zij denkbeeldig, maar misschien vergis ik mij te erlangen? Mijn tweede bezwaar tegen het voorstel van B. en W. is dit: Er is hier uitdrukkelijk door den voorzitter verklaard, dat de heer Van Boetselaer op spoed aandrong. Men mag niet veronderstel len, dat hij dit zoo maar gezegd heeft. Daar voor staat de heer Van Boetselaer veel te hoog en was de verklaring van onzen voor zitter te duidelijk. Er was inderdaad haast bij zooveel haast, dat wij niet vier dagen hebben kunnen wachten, totdat de nieuwe le den zouden zijn geinstalleerd, zoodat de oude raad het besluit nog heeft genomen. Nu zijn er reeds vier maanden verloopen. Dat is niet

Amersfoortsch Dagblad | 1912 | | pagina 5