194. IOne Jaargang. Dinsdag 16 Januari 1912. BUITENLAND. FEUILLETON. „Het Levenslied." AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ff maanden Voor Amersfoort 1.00. Idem frAhcO per post- 1.50. Afwn^iyke - 0.05. D#ae Courant verschijnt dagelijks, behalte op Zor.« en Feest* dsgen. Adrertentittnmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 our morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: f 0.50. - 0.10. Van 16 regels Elke regel meer Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald advertoeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorgaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Het nieuwe Fransche ministerie. In de dagen, toeiv Gambetta -de leider was van de republikeinsche partij, is er veel ophef gemaakt van het optreden van een mi nisterie, waarin met Gambetta als president de voornaamste hoofden van de partij zit ting zouden hebben. Dit kabinet werd reeds vóór zijne geboorte genoemd „le grand mi nistère", maar toen het in 't leven trad, vol deed het niet aan de verwachting; de man nen van den eersten rang, waarop men, had gehoopt, hadden zich teruggetrokken en Gambetta had zijne medewerkers moeten zoeken onder de krachten van den tweeden rang. Wat aan Gambetta niet is gelukt, daarin is ditmaal de samensteller van het kabinet, de senator Raimond Poincaré, geslaagd. Het door hem samengestelde ministerie, dat heden zich aan de Kamers zal voor stellen, kan met reden genoemd worden een „grand ministère'', want onder zijne ambtgenooten komen twee minister-presi denten voor en een derde was aanvankelijk aangezocht om in zijne plaats als hoofd van he' kabinet op te treden. In een interview heeft de nieuwe minister-president zijne vol doening er over uitgedrukt, dat hij in zoo korten tijd een stel medewerkers van zoo groot aanzien had kunnen bijeenbrengen. ILj drukte zijne erkentelijkheid uit voor Bourgeois die zijne rust, misschien zijne ge zondheid ten offer brengt om hem zijne me dewerking te verleen en, aan Briand, die hem de kracht schenkt van zijn verwonderlijk talent, en aan al zijne medewerkers, wier goede wil in hel- parlement den steun moge vinden, dien zij behoeven om hunne taak te volbrengen. Raimond Poincaré, het hoofd van het ka- binety is in 1860 te Bar-le-Duc geboren en maakt sedert 1887 deel uit van het parlement. Hij behoort tot de gematigde republikeinen en is een van de beste krachten, die Frank- rija onder zijne staatslieden bezit. Hij is mi nister van onderwijs, van justitie en van financiën geweest, is een van de meest ge ziene advocaten der Parijsche 'balie, een man van de praktijk, die tegelijk uitmunt op het gebied van kunst en letteren. Drie jaren ge leden werd hij opgenomen in de Académie franyaise die steeds er prijs op stelt een goedl politiek redenaar en beproefd staatsman on der hare leden te tellen. Léon Bourgeois zou, als hij gewild had, heden aan het hoofd van den staat staan, want toen het mandaat van Loubet was afge- loopen, werd hem de candidatuur aangebo den voor het presidentschap der republiek. Hij is de eerste vertegenwoordiger van Frankrijk geweest op de Haagsche vredes conferentie. Te voren is hij minister van binnealandsche zaken geweesit, en als minis ter van buitenlandsche zaken heeft hij gedu rende de laatste en gewichtigste phases van de conferentie van Algeciras de Fransche politiek bestuurd. Aristide Briand heeft op 50-jarigen leeftijd reeds eene lange en met succes bekroonde loopbaan achter zich, die als lid van de Kamer begon met het rapporteurschap over de scheidingswet, welke hij als minister geroepen was uit te voeren, en later werd voortgezet als minister-president en minister van blnnenlandsche zaken. In het nieuwe kabinet is hem de functie van vice-president opgedragen; waarschijnlijk om hem in de Kamer te kunnen, doen optre den als verdediger van de algemeene poli tiek van hel kabinet, welke taak de minister president zich in den Senaat zal voorbehou den. Alexandre Millerand is, evenals Briand, zijne politieke loopbaan begonnen als socia list en werd als zoodanig opgenomen in het kabinet der republikeinsche verdediging, dat door Waldcck-Rousseau in 1899 is gevormd om de Dreyfus-zaak voor goed uit de wereld te helpen. Zijne partijgenooten namen 't hem kwalijk, dat hij als socialist zitting nam in een ministerie van bourgeois"; hij werd. daarvoor uit de partij gestooten. Sedert is hij onafhankelijk socialist; zijne kiezers zijn hem trouw gebleven. Delcassé is, nadat hij niet geslaagd was zelf een ministerie samen te stellen, in het kabi net van den staatsman, die na hem daarmee werd belast, als minister van marine geble ven. Van beteekenis is nog de overgang van den minister van onderwijs Steeg naar het be langrijke departement van bimvenlandsche za ken. Steeg, die 44 jaren telt, is een van de jorïgere elementen van de radicale partij, welker steun het kabinet behoeft, omdat zij in de Kamer het voornaamste bestanddeel van de meerderheid uitmaakt. Naar hunne rich ting behooren Steeg, Klotz, Guisthau en Ber nard tot de radicaal-socialisten; Delcassé en David zijn gematigde radicalen, wier linker vleugel door Chaumet, Lebrun en Bérard vertegenwoordigd wordt, terwijl Millerand onafhankelijk socialist is en Briand bij geene lractie is aangesloten. Het hoofd van het kabinet heeft zelf de portefeuille van buitenlandsche zaken voor zijne rekening genomen. Daaruit blijkt vol- uoende hoeveel gewicht wordt gehecht aan de afdoening van het met Duitschland - ge stolen verdrag en aan hetgeen daarna moet volgen: het accoord met Spanje en de vesti ging van het Fransche protectoraat in Marok ko. Italië tn Turkije. Marseille, 15" Jan. De kapitein van liet stoomschip Sinai van de Messageries Ma- ritimes bericht, dat toen op 8 dezer te 4 uur 's ochtends het schip met de vlag in top de haven van Smyrna verliet, het beschoten werd door de Turksche kustbatterijen, die meenden dat het schip oorlogscontrabande bevatte. Er werden verscheidene schoten ge lost, zonder het schip te raken. Er is een klacht ingediend bij het Fran sche consulaat te Smyrna. Londen, 16 J ia n. De Daily Telegraph Bericht uit Aden van den 15.: De kapitein van het stoomschip Africa nat Aden, bericht, dat die Italia ansiohe kruiser Yoltuirno gisteren zijn schip-in de buurt van Mocha, aanhield en twaalf le klasse passa giers gevangen nam op gronddat zij" Turk sche militairen waren. De Africa was van Hodeiidah op reis naair Aden. De Popoio Romano komt in een uit re- geeringekringen geïnspireerd artikel op te gen de door leden van het parlement tegen de oorlogvoering geoefende kritiek en trekt daaruft de conclusie, idat het verkeerd zou zijn thans het parlement bijeen te roepen. Blijkens de voorstelling, die van Italiaan- sche zijde van den toestand op het oorlogs terrein gegeven wordt, is thans een gebied, dat zich met een straal van 8 a 10 M. ten zuiden van Ainzai-a uitstrekt, in Italiaanscn bezit. De T-urken bezetten niet ver van daar stellingen aan beide zijiden van de van Ain- zara naar de Djebet Gharian leidende we gen. De Italianen hebben het voornemen, de bezetting voorshands uit te breiden naar de ten westen van Tripoli gelegen oase Zan- zoer, om op deze wijze de 1 n Tadjoera— Tripoli—Zanzoer met Ainzara als vooruitge schoven post te behcerschen. Uit deze stel ling zal in afzienbaren tijd de marsch naar Gharian beginnen, die thans wordt voorbe reid door dfen generalen staf en die eene on derneming van grooten omvang is. Men zal namelijk met eene troepenmacüt van 50,000 man, voorzien van eene sterke artillerie en van talrijke voorraden, die voor een gerui- men lijd zullen moeten dienen, een weg van 80 K.M. lengte moeten afleggen, gedeeltelijk door woestijngebied, eene taak, aan welker uitvoering groote moeielijkheden verbonden zullen zijn. De bezetting van Djebel Gharian is om strategische en politieke redenen on vermijdelijk. Alle expedition, die tot dusver in Tripolitanie zijn ondernomen, ont te be ginnen met die van de republikeinsche le gioenen, hadden het de kust in een halven. cirkel omsluitend bergland ten doel, welker verovering beslissend was voor het bezit van den' kustzoom en ook onder de huidige om standigheden is. Duitschland. Over de hei-stemmingen bepaalt de kies wet het volgende: "Wanneer op een candi- daat de volstrekte meerderheid van de in het kiesdistrict uitgebrachte geldige stemmen zich heeft vereemgd, wordt deze als geko zen geproclameerd. Is er geen© volstrekte meerderheid verkregen, dan moet eene her stemming plaats hebben. De termijn voor de herstemming moet door den verkiezings commissaris bepaald worden en mag niet langer uitgesteld worden dan hoogjstens veertien dagen na de vaststelling van den uitslag der eerst© stemming. Ingevolge de bepalingen van de wet zou het dus mogelijk zijn, dat de herstemmin gen zich verdeelen over deze veertien da gen. Het is echter tot dusver in het Duit- sche rijk gebruikelijk geweest, ook de her stemmingen op één dag te houden. "Waar schijnlijk zal dat den 22en Januari zijn. De nieuwe rijksdag zal reeds kort na de herstemmingen bijeen komen. De grondwet bepaalt daarover: ln het geval van de ont binding van den rijksdag moet binnen de 60 dagen daarop volgende een nieuwe rijks dag gekozen worden, die uiterlijk 30 dagen na de verkiezing moet hijeen komen. De ontbinding is den 7en December geschied; de nieuwe rijksdag moet dus uiterlijk den 5en Maart bijeen komen. Daar ©chter het nieuwe dienstjaar den len April begint en vóór dien tijd de begróoting moet worden vastgesteld, is het zeer waarschijnlijk, dat de rijksdag reeds vroeger zal bijeenkomen B e r 1 ij n, 1 5 Jan. De doer dien minister president voorgelezen troonrede tot opening der zitting van den Pruisischen imdklag dóet uitkomen, dat de financi'eele toestand van Pruisen zich ooik in het loopeaiide dienstjaar gunis'tilg ontwikkelde. Tegenover h'et matige tekort van ide 'begrooting doet een veel giroo- ttir bedrag als reserve in aflos&iïigsfondsen. De troonrede kondigt eene novelle aan. vaïi de belastingwet tot aanvulling van die inkomstenbelasting, waardoor de bestaande bijslagen in de belasting worden ingevoegd in het tarief, zonder dat 'dit zal leiden tot 'hoogere inkomsten van de staatskas. Verder worden aangekondigd bet ontwerp eenier eemermige regeling van het waterrecht en eene nieuwe regeling van :het visscherijireoht. In llnet belang van de handhaving en verster king van het Duitsche element on de deelen van het land, waar eene op het gebied van de taal gemengde bevolking woont, zullen de maatregelen tot het bevestigen m van schulden vrijmaken van het landelijke grond bezit, die in West-Pruisen en Posen die proef hebben doorgestaan, tolt andere ^landstreken uitgebreid worden. Een reeds igiereed zijnd wetsontwerp iza'1 door invoering van ar- beidsdwaing ide armenverzorging van arbeid schuwende en in den voedingsplicht nalatige elementen tegenwerken. Ten slctte wordt aangekondigd ©erne ver- hooiging van het staatsfonds tot bevordering va.n. het werk der verzorging van de jeugd. Het heerenhui© kwam bijeen voor zijne eerste zitting ©n koos tot voorzitter do stads- minister van Wedel-Pieedorf, tot eerste on dervoorzitter Becher ©n tot tweeden onder voorzitter baron von Landsberg. Het wetsontwerp tot wijziging van de weti tot .aanvulling van de inkomstenbelasting, dat heden bij den landdag wordt ingediend^ bepaalt o.a., dat de tijd, gedurende welke Pruisische onderdanen, die naar het buiten land vertrekken, aan belasting in Pruisen' onderworpen zijn, van twee jaren tot zes maanden wordt ingekort. Boeten wegens opzettelijk© belastingont duiking, die niet kunn©n worden ingevor derd, zullen niet meer, zooals vroeger, in hechtenis, maar in gevangenisstraf veran derd worden. Bij .belastingontduiking, in ge val van herhaling, kan behalve boete, ge vangenisstraf opgelegd worden. bcriijn, la J an. Naaat de minister van financiën Lenze in eene eerste vergadering de begrooting had ingediend, kwam het huis van afgevaardigden ofn vijf uur weder bij een tol verkiezing van het presidium. Baron von Erffa werd met 347 stemmen tot voorzitter gekozen, terwijl Porsch en Krause bij acclamatie resp. tot eersten en tweeden ondervoorzitter werden gekozen. Engeland. Het groote verschil van meening, dat on der de leden van het kabinet over de kwes tie van het vrouwenkiesrecht heerscht, heeft aanleiding gegeven, dat in den laatst en tijd meermalen geruchten zijn verspreid over een aanstaande politieke krisis. De vraag, die daarbij op den voorgrond staat, is of, als de regeering in den zomer het door haar aan gekondigde wetsontwerp tot invoering van hef. algemeen stemrecht voor mannen in dient, de leden van liet kabinet, die eene andere meening dan de eerste minister heb ben over het vrouwenkiesrecht, met Lloyd George aan het hoofd zullen stemmen voor het amendement, dat is te verwachten om aan de vrouwen het stemrecht toe te ken nen. De conservatieve Pall Mall Gazette heeft vernomen, dat er ernstig verschil van meening bestaat over de vraag hoe er een uitweg is te vinden uit de moeielijkheden. De eerste minister siclt een nationaal re ferendum voor; Lloyd George voert daarte gen eene hardnekkige oppositie, vooral om dat het tot dusver door de liberale partij afgewezen beginsel van de volksstemming daarmee zou wonden erkend. Op de verzekeringsbeurs is de premie voor het risico van algemeen© verkiezingen in het loopende jaar tot 20 pet. gestegen. De nor- mal© sitand' is 10 pet. Zweden. Stockholm, 15 Jan. De Zwcedsche rijksdag is heden bijeengekomen. Noorwegen. Cilir i s t i a nia, 15 Jan. De minister van buitenlandsche zaken Irrgems heeft hediem de Spitsbergen-conferentie geopend met eene toespraak, waarin hij. de noodzakelijkheid deed uitkomen om spoedig wettige toestan den op Spitsbergen in het leven te roepen. Spanje. Maidrid, 15 Jan. Canalejas heeft het bewind weder aanvaard met dezelfde mi nisters ais tot dusver. Portugal. Lissabon, 15 Jan. De minister van financiën heeft bij de Kamer een wetsont werp ingediend tot opening van een buiten gewoon crediet van 545,544,140 reis, ter beta ling van oude schuilden, aangegaan onder verschillende ministeriën. Verder is de algemeene begroeting inge diend voor het dienstjaar 1912/1913. De gewone ontvangsten bedragen 71,838 contos die reis, de buitengewone 3,185; do gewone uitgaven 73.835, de buitengewone 4,687. Turkije. K on sta nt inope 1, 15 Ja.n. De eer ste secretaris van het paleis deed voorle zing van een ha-tti hoemajoen (kabinetsorder) waarin de noodzakelijkheid wor.td betoogd van ontbinding der Kamer, overeenkomstig art. 7 van de grondwet, met bepaling, dat de meuwe Ivamer binnen drie maanden zal bijeenkomen, waarvoor de toestemming van den Senaat wo'rdlt gevraagd. De Senaat besloot in geheime zitting te ver gaderen. Tweede telegram. De Senaat heeflt het voorstel tot Kamerontbinding in handen van eene bijzondere commissie gesteld. De groote meerderheid van de leden der commissie is gunstig gestemd vóór de ont binding. China. G h ar bi n, 15 Jan. (Petersburgsch Tele graaf agentschap). De aan den Transsiberi- schen spoorweg gelegen stad Chailar is door gewapende Mongolen bezet. Het Chinee-scne garnizoen en de Chineesche auloriteiten zijn gevlucht naar de Russische nederzetting. De Mongolen hebben een nieuw bestuur in gesteld en zich onafhankelijk verklaard. Peking, 15 Jan. Telegrammen uit Sjanghai berichten, dat drie 'transportsche pen en drie kruisers met drie bataljons in fanterie van de revolutionnairen en elf ka nonnen de stad hebben verlaten om zich naar Sjifoe te begeven. Binnen' een week zullen nog meer schepen volgen. Het bericht van die slachting van tiendui zend Mandsjoes in de provincie Sjensi wordt bevestigd. Sjanghai, 16 Jan. De wapenstilstand is met veertien dagen verlengd. Peking, lo Jan. Toen Joeansjikai he den morgen van een bezoek aan hel paleis terugkeerde, werd er een bora naar hem ge worpen. Hij zelf bleef ongedeerd, maar twee politieagenten en twee soldaten werden ge dood en rwee politieagenten gewond. De revolutionairen in Nanking hebben door hun minister van buitenlandsche za. Bomaö ran RUD. HERZOG. f6 Naar htt DuiUch door J. L. VAN DER MOER. En Helga Nuntius zweefde over de weiden, en waar zij ging of stond, overal scheen de vriendelijke zon om haar heen, en de men- schem voelden haar weldoende warmte. Dit was de groote, imponeerende kuischheid van haar Kunst, die zelfs in de armen van den meest hartstochtelijken minnaar rein blijft als een vrouw, die lacht van gelukzalig heid, En het werd een Jubeldag Ook Johanna Grube ondervond er de zoe te, reine vreugde van. Geen enkele toon, geen gebaar ging voor haar verloren. Voortdurend waren haar blikken met een uitdrukking van zalige tevredenheid op Richard en op Helga gevestigd. Hun optre den was één groote uiting van gezondheid, opgewektheid, schoonheid en vreugde!. Vóór haar oogen doemde een wit huis op, te midden van een bloeienden tuin. In het huis ert in d'en tuin weerklonk het gejuich van groote en van kleine menschen. En wan neer zij aan een voorbijganger vroeg wie daar toch wel woortden, dan: kreeg zij ten antwoord: „Hier hebben het Leven en de Kunst zich met elkander gepaard; en de kin deren hebben den grootschen zin der Kunst en den. heerlijken, helderen lach van het Le ven geërfd." Dan knikte zij den voorbijganger toe, want zij. begreep wat hij bedoelde, en zij had' een gevoel alsof het bloed haar door de aderen stroomde als een snelvlietend, hel der, zilveren beekje. En daar boven, op he' tooneel, stonden haar beide lievelingen, om die uitbundige huldebetoogingen van de toe hoorders in. ontvangst te riemen. En toen het voordoek eindelijk voor goed was neergelaten, vatte Richard Marschall zijn „Hadwiga" bij het middel, terwijl hij uitriep: ,,Ik zou u tot in den Hemel willen dragen, want daar behoort gij tuhis. Ja, in den Hemel!" Maar zij. legde hem de handen op de schou ders en antwoordde niet minder geestdriftig: ,,Nee, nee, ik wil op de. Aarde blijven. Daar is alles immers zoo schoon!" Toen zij in haar hotel kwam, werd haar een telegram overhandigd; iMaar alvorens zij het opende, sloot zij Johanna Grube in de armen, en Johanna zei zachtjes: ,,Ik zou je zoo gaarne willen gelukwenschen." Het telegram was van den rentmeester uit Grubeshof. „Heden brief, expresse bestel ling, van advocaat voor Mevrouw Nuntius ontvangen. Met starren blik hield Helga het papier in de handen. Daar ginds wachtte het Nood lot. Ik reis nog vannacht met den sneltrein, die om drie uur passeert. .Dan kan ik te hall zes in Frankfort zijn. En i k ga met je mee. Johanna beefde eveüj toen zij het telegram, na het gelezen 'te "hebben, dicht vouwde. Richard Marschall pousseerde zijn kaartje. Zc zaten met hun drieën bij. elkaar in het kleine salon,'en alle'drie leden om elkander. Tot eindelijk het uur voor het vertrek .gesla gen was. Het afscheid duurd'e kort. Ze keken elkaar niet in de oogen. 'De trein reed met groote vaart door den nacht. Helga zat bij het portier en zag hoe langzamerhand lichte en rose strepen zich aan den oostelijken hemel begonnen te vertoonen. Zij aanschouwde de zacht-wiegende korenvel den, die door den nachtwind zacht bewogen werden, en de zacht-ruisdhende bosschen, wier lange armen zich naar haar schenen uit te strekken. En eensklaps overviel haar de ibange gedachte: „Je zit weer in een snel trein!" Loodzwaar dirukte deze gedachte haar op dé borst. Zij had wel willen uitschreeuwen, dat men stoppen moest en dat zij wenschte uit de stappen. Maar de trein reed in snelle vaart voort en de angst liet haar wiet los. Eindelijk was Frankfort daar 1 Nu ga ik vernemen of ik leven of ster ven zal,, zei ze. ■De zon viel door het ronde venster, waar voor zij eenmaal met Frans Grube gezeten had, en dan opende zij, heel kalm thans, den voor haar zoo gewichtigen brief. „Toen ik voor den eersten keer de „Had- wdga" zong", dacht 2ij, „verlangde ik naar de vrijheid. En nu ik haar voor de tweede maal gezongen heb Een rilling ging haar door de leden, zij' bracht de handen naar de borst, en als een jubeltoon klonk het uit haar mond: Vrij Johanna Grube had haar zachtjes gedwon gen te gaan zitten. Zij knielde bij haar neder, liefkoosde haar voortdurend en sprak haar hartelijk toe. Helga, nu is 't hoog tijd dat je ontwaakt! Hoor-je dan niet 'hoe alles zingt om je heen? Hoor-je dat niet? Ken-je die heerlijke melo dieën niet? Liefste, liefste, ruil je vrijheid voor dit Lied! Helga kwam tot zich zelve. Waarover spreek-je toch zoo druk? Over de Levensvreugde, Helga. Over de Levensvreugde van jou en van Richard. Van Richard? Ach, mijn genegenheid, mijn liefde komt zoo laat Maar ze i s gekomen, ze m o c s l komen, vroeg of laat! Zij kwam zóó laat, herhaalde Helga. Hoe zou hij daar iets van weten? Helga, 't is zonde, om zoo le spreken. Och, begrijp-je me dan niet? Ik heb ze hem toch getoond! Ik kan me toch niet aan bieden? Dat kan ik toch niet! Wijv vrouwen, kunnen zoo veel, .als we liefhebben! Ja, maar dat niet! 'Dat' niet! He zal hem wel antwoorden, als hij me vragen wil. Hij heeft-je reeds éénmaal gevraagd. Je weigering heeft hem veel verdriet gedaan. Nu is de beurt aan jou. Neem hem nu dien zwaren last van 't hart. Eu als je dit 'n offer kost, dan zal 't met recht 'n offer van vreugde zijn. En als ie dat offer niet aanneemt? Daarnaar vraagt de ware Liefde niet. Deze denkt alleen aan de mogelijkheid, den geliefde gelukkig te maken! Wees toch niet blind, Helga. I k, ik denk alleen aan die mo gelijkheid, want ik heb Richard Marschall lief. Helga stond .plotseling op en staarde haar vriendin verschrikt aan. Zij had een gevoel' alsof haar borst werd ingedrukt en riep wanhopig uit: Nee, nee! En ik herhaal dat i k Richard Marschall liefheb! Eéns had ik hem lief, zooals jij nu. Maar toen heb ik den aard van mijn liefde veranderd ter wille van hem en van jou, Helga. Ik zag waar hij zijn geluk zou kunnen vinden en daarom ben ik, zonder veel strijd, naar den achtergrond getreden. Want wij vrouwen kunnen wel strijden, al bekennen we dat ook niet. Hij is van jongs-af mijn vriend geweest. Indien ik had willen strij den, dan zou ik zeker overwonnen hebben. En wanneer ik overwonnen had door zijn medelijden op te wekken, dan zou dk dab me delijden aanvaard hebben, en dag en nacht zou ik alles hebben beproefd, om meer warme gevoelens bij hem op te wekken. Maar toen voorzaig dk de mogelijkheid;, dat ik hem nog veel gelukkiger zou 'kunnen maken. Zou ik dan niet mijn uiterste best hebben gedaan, om te verwezenlijken wat ik mogelijk achtte? J ij bent gekomen, Helga, en van af dat oogen- blik had ik nog slechts één doel: mijn liefde te doen veranderen in 'n moederlijke liefde voor hem en voor jou. Want voor mij waren jullie één! Wanneer we van offers spreken, Helgaj dan kunnen we" zeggen, dat i k 'n offer heb gebracht. En wie dit gedaan heeft, die heeft 't recht te weten waarom. En laat me nu eens hooren wat je te antwoorden hebt? Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1912 | | pagina 1