Van Houten's Cacao BINNENLAND. Reclame. Eiken dag wordt RONA meer gewaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voortdurend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan met gerustheid door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RONA minder noodig heeft dan van andere soorten, is zij zoo bizonder voordeelig in 't gebruik. Velen hebben dit reeds door ervaring geleerd. ewrt 11a het afnjren tod den vrede met Tur kije rich kunnen bezig houden met de an dere politieke kwestiën, die -betrekking heb ben op het vaststellen van nieuwe grenzen tussetoen de BaLkanstaten. Dal is de vraag wat voor de Rumeensche wenschen kan ge schieden en verder die, hoe eene grens kan worden bepaald tusschen de staten van den Balkan-bond, waarvan is te verwachten, dat ai] zooveel mogelijk na-bij komt aan de ver vulling van rechtmatige verlangens en ge schillen althans voor geruimen tijd uitsluit. Moeielijk zijn alle grenskwestien van den Balkan, zoowel tusschen Bulgarije en Grie kenland als tusschen Bulgarije en Servië. Rumenië heeft zijne toebereidselen gemaakt tot een oorlog uiet Bulgarije; alle transport wagens van de Rumeensche spoorwegen zijn Ou gereserveerd voor troepentransporten. Bulgarije zal zich daardoor echter niet la ten bewegen lot eene verandering van zijn programma: eerst de vrede met Turkije, -daarna de andere kwestiën. Belgrado, 12 Jan. Uit Sofia wordt be richt, dat volgens de laatste berichten de toestand tusschen Bulgarije en Rumenië eenigszins verbeterd schijnt te zijn. Men hoopt, dat de betrekkingen van Danew niet Mishu gemakkelijker zullen zijn dan me» Joncscu, die volgens de verhalen Danew he vig moet hebben verweten, dal hij niet meer de beloften wil houden, die liij tijdens zijn verblijf in Bukares had gedaan. Danew moet :ocn aan zijne regeering hebben verklaard, Jat -hij niet langer met Jonescu kon discutce- ren. Daaraan is de verwisseling van den Ru- meenschen gevolmachtigde te wijten. Men zegt, da* de Rumeensche regeering de uit voering van eiken militairen maatregel moet hebben uitgesteld, totdat Mishu en Danew opnieuw samen hebben gesproken. Ten aanzien van hel Reu ter-bericht, dat Servië besloten heeft, dadelijk na de .onder tekening van den vrede de troepen van de Adriatisdhe kust terug te trekken, heeft de Servische vredes-getlclegeerde Nowakowics aan den correspondent van de Matin te Lon den verklaard: Wij hebben -dit gebied onder groote offers aan goed en bloed ibezet. Da ai* echter de mogendheden verklaard Lebben, d-at zij een autonoom Albanië wenschen en niet willen, dat Servië in het territoriale bezit van een Adriatische haven komt, hebben wij ons loyaal geschikt. Door ons aan de beslissing ,van de mogendheden te onderwerpen, heb ben wij gelijktijdig willen bewijzen, dat wij in goede betrekkingen lol onzen machtigen buurman Ooslenrijk-IIongarije willen leven. Wij zullen dus niet alleen de Adriatische kust, maar alle ten westen van de meren en van de Drin gelegen landstreken ontruimen, omdat -deze lot het toekomstige Albanië zul len (behooren. Maar teigelijk verklaren wij openlijk, dal de door onze troepen ten oos- iten van de Drin bezette punten, zooals bv. Dit ra, Prizrend enz aan Servië zullen blij ven. Wij twijfelen er niet aan, dat de mo gendheden onze gezichtspunten en onze rechtmatige en loyale wenschen zullen on dersteunen. Servië heeft er een nieuw bewijs voor geleverd, dat het voor zoo ver dit in zijn vermogen is, tot eene snelle regeling van de hangende netelige kwestièn wil hijd-ragen, en wij hopen, dat men daarmee rekening zal houden. Belgrado, 12 Jan. Od verzoek van den Ooslenrijkschen gezant zal het hijschen van de vlag op het consulaat te Prizrend, dal den 13en zou plaats hebben, om dienstre- dencn den 15en geschieden. Dezelfde plech tigheid zal den lGen in Mitrovitza geschieden. Daar de toestand van den vice-consul Tahy, die in Uskub ziek ligt, niet verbeterd is, heeft de gezant den Oostenrijlcschen consul te Belgrado opgedragen de plechtigheid te Mi- ^trovitza bij te wonen. Frankrijk. P a r ij s, 1 1 Ja n. In den ministerraad op het Elyséc gaf de minister van oorlog reken schap van de redenen, waarom hij zich ver plicht achttct kolonel du Paty de Clam we der aan te stellen bij de landweer. Hij be schouwt dit besluit als een inwendigen be- slulrsmaatregel, waarvoor hij de volle ver antwoordelijkheid op zicb neemt. P a rij s, 11 Jan. De vergadering van den ninis/lerraad was zeer levendig; zij was bijna geheel gewijd aan de wederaanstelling van kolonel Dupaty de Clam. Verscheidene mi nisters verklaarden, dat de re.g-eerdng van de zen maatregel geen kenn-is droeg; als zij ge raadpleegd waren, zouden zij bezwaren heb ben gemaakt, die politieke moe leli j khed e n had-den kunnen doen ontstaan. De minister Afallerah'd verklaarde, dat de maatregelen vol strekt geen politiek karakter had. Hij nam de volle verantwoordelijkheid er voo-r op Óch, om de verantwoordelijkheid van het kabinet vrij te maken. Het kabinet besloot, dat het ontslag van een mini-ster, wien ook, op dit oo gen blik verkeerde gevolgen zou hebben; het stelde eene nota op. diie aan Mil- Brand de volle verantwoordelijkheid voor den maatregel overlaat. De bekendmaking van deze nota bracht de beweging in de po litieke kringen niet tot bedaren; talrijke par lementsledten vroegen nadere ophelderingen. Minister-president Poincaré hatd lange confe- renitiën met verscheidene ministers» Het ge rucht loopt, -dat het incident nog niet voor goed geëindigd zou zijn. 12 Jan. Poincaré ontving im den loop van den avond aan het ministerie van bu-iten- landsche zaken ecnigen van zijn am-btgenoo- ten om te beraadslagen over den toestand, die ontstaan a's door de weder aanstelling van kolonel Dupaty de Clam. De vergadering, die om 10.30 begon, eindigde om 1 uur 's mor gens. Millerand, die bij het uitgaan onder vraagd werd, verklaarde, dat hij de aanbie ding van zijn ontslag aan zijne ambtgenooten heeft herhaald. De ministerraad zal morgen DYcr de zaak beraadslagen. Eene nota van Havas zegt: "Wij meenen te ■weten, dat in den namiddag en den avond tonferentiën hebben plaats gehad tusschen parlementsleden en ministers1. In den loop van deze gesprekken herhaalde minister Mil lerand zijn aanbod om ontslag te nemen. Tweede telegram. De avondvergade ring had ndet het karakter van een kabinets raad. Verscheidene ministers woonden haar riet bij. Men as geneigd te denken, dat Mille rand zün verzoek om ontslag zal handha ven en dat het ontslag ten slotte aal worden aangenomen. Par ij s, 12 Jan. Nadat zij hadden ken- ns genomen van den brief van ontslag van Millerand, betreurden de leden van hel kabi net eenstemmig, dat zij zioh niet konden soli- dariseeien met de bestuursdaad van inwen digen aard, die door den minister van oorlog is verricht Zij waren van oordeel, dat het onmogelijk was gezamenlijk op-helderingen te geven, die vatbaar waren om door het parle ment te worden aanvaard, voor hel geval dat de regeering mocht worden geïnterpelleerd. De minister-president bracht in herinnering onder welke omstandigheden hel kabinet was samengesteldhij herinnerde aan de taak, die het zich had gesteld om aan de moeiten, die allen zich hadden getroost in de gedach te van aaneensluiting en eensgezindheid. Hij bleef van meening, dat hel aftreden van een lid van het kabinet moest na zich sleepcn een collectief ontslag. Dat was niet de meening van de andere leden van het kabinet. Allen deden opmerken, dat in de tegenwoordige zeer ernstige omstandigheden de minister president den gebiedenden plicht had om op zijn post te blijven, maar voegden er bij, dat het ontslag van Millerand behoorde te wor den aangenomen en dat hij moest worden vervangen. De president der republiek sprak zich uit in denzclfden zin. De ministerraad was van ineeuing, dat de nieuwe titularis van oorlog moest worden genomen onder de fungeerende ministers, omdat het kabinet noodwendig den 17en Februari zijn ontslag moest nemen bij de installatie van den nieu wen president der republiek. In gemeen over leg viel de keus op den minister van kolo- Diën Lebrun. Tweede telegram. Het verzoek om ontslag van Millerand is aangenomen. Le brun is benoemd tot minister van oorlog. Tot minister van koloniën is benoemd Besnard, onder-staatssecretaris van financiën Dit laatste ambt is opgeheven. Servië* "Weenen, 12 Jan» Een bericht uit Bel grado vermeldt onder voorbehoud, dat mi- nister-president Pasics ontslag heeft geno men. Er is geene officieele bevestiging. Belgrado, 12 Jan. Bevoegde kringen verklaren de berichten over het ontslag van Pasics voor ongegrond. Rusland. Petersburg, 11 Jan. De Bulgaarsche minister van financiën Theodorow is heden door den minister van buitenlandsche zaken en den minister-president ontvangen. Sofia, 11 Jan. Stanciow is naar Parijs vertrokken. China* P e k i n g, 11 Jan. De Russische regeering heeft aan China medegedeeld, dat zij de noodzakelijkheid niet inzag om voor de be taling van de uit den Boksers-opstand voort vloeiende schadevergoedingen, die China aan Rusland verschuldigd is, nog langer uit stel te verleenen, omdat China, ondanks zijne verzekering dat het over geene middelen kan beschikken, thans groote sommen be steedt voor aankoop van wapenen en opstel ling en beweging van troepen. Allerlei. Dezer dagen is de pooTon derzoeker Frederik Hjilmar Johansen, die Naiisen ver gezelde op de beroemde Fram-expeditie tus schen 1893en 1896, overleden. Met Nansen ging hij tot 86 gr. 14 min. N.B. Te Bradford hebben vijfduizend wolver vers het werk neergelegd. Zes-duizend an dere zullen hun voorbeeld volgen. Men vreest een stilstand in de wolitijyerlieid. Uit New-York wordt gemeld', dat de staking der confectie-arbeiders en kellners nog voortdurend tot ernstige conflicten aan leiding geeft. De politie moet niet in slaat zijn de werkwilligen tcgen de duizenden stakers te beschermen. Telkens wordeu ar- beidswilligen gemolesteerd en mishandeld. Eergisteren wierpen stakende kellners alle vensters der groote eetzaal van hel Aslor- hotel in. Zij wilden het gebouw bestormen; er ontstond een geregeld gevecht, waarin de politie ten slótte de overwinning behaalde en de woeste menigte op de vlucht joeg. Orense, 11 Jan. De droogte veroor zaakt eene groote crisis in de wereld der werklieden. In de gemeenten Carballino is daaruit een opstand voorgekomen. De dor pelingen wierpen met steenen naar het raad huis. Zij drongen in de kelders en plun derden de zolders. Zij wendden zioh daarop naar de naburige dorpen, alles op hun weg verwoestende. De gewapende macht is op de been gebracht; versterkingen zijn met spoed gevraagd. Deze gebeurtenissen zijn ook veroorzaakt door den invoer van Castillaanscke wijn, hetgeen aanleiding geeft tot eene waarde vermindering op de markt van de wijnbouw producten van de streek. Het Journal" verneemt dat Iochete, de Parijsche z wend el-bankier, dien men te Vera Cruz tevergeefs heeft opgewacht, reeds den 15 Dec. te New-York as aangekomen en zich vandaar na een kort oponühoud een hotel bediende had hem herkend naar Mexico heeft begeven, waar hij zioli thans in veilig heid bevindt. Volgens een bericht uit Brus sel zou zijn Belgische collega "Wilmart, die 40 millioen valsche spoorweg-obligaties uit gaf, zich eveneens in Mexico bevinden. Het proces tegen de autobandieten-ben de van Bonniet-Garnier zal den 3en Februari voor hel Parijsche Hof van Gezworenen be ginnen. Het aantal aangeklaagden bedraagt 21, dat der getuigen a charge 150, dat der getuigen décharge evenveel. Er zullen in het geheel 567 vragen aan de Jury gesteld worden. Voor de behandeling zijn 15 zit- Lingdagcn vastgesteld. De man, die een moordaanslag heeft gepleegd op Sir Edward Henry, den hoofd commissaris van de Londensche politie, en hem een schotwond toebracht, is veroordeeld tol 15 jaar gevangenisstraf. Zijn beweegre den was, dal hem het politieverlof om een autobus te sturen geweigerd was, op grond van een veroondeeling wegens openbare dronkenschap, terwijl de eisch is, dat gega digden drie jaar geen veroordeeling van dien aard mogen gehad hebben. Berlijn, 11 Jan. Heden namiddag is buiten allen twijfel vastgesteld, dat Ortwiger, die nu in voorarrest zit wegens een drievou- digen moord, door hem gepleegd, identiek is met den moordenaar Sternickel, die sedert acht jaren wordt gezocht Bij Bramfeld, in Holstein, heeft men een ernsitig misdrijf ontdekt. In het meer bij die plaats vond men de borstkas en de inge wanden van een man. Aan de borst waren sporen van een zaag waar te nemen. AaD den oever lagen een paar wildleeren hand schoenen cn in de takken van een boom hing een van bloed doortrokken knapzak, waarin de stukken van het lijk vermoede- lijk vervoerd waren. Naar uit Peking wTordt bericht werden zendelingen, die per boot van Tseioefsjing terugkeerden, aan den Jangtse, door roovers ov vallen. Een kind van den Canadeescben methodistischen zendeling werd door (het vuur der roovers gedood. De aanval werd echter afgeslagen en het gelukte den zendelingen een der roovers te pakken te krijgen, die bij een ondergaan verhoor zijne rolgenooten aanwees. De plaatselijke overheid beloofde het noodige te zullen doen om de schuldigen te vatten. Potsdam, 11 Jan. Heden voormiddag kort na tien uur, brak in den adjudanten vleugel van het nieuwe paleis brand uit. De Potsdamsóhe brandweer rukte terstond uit met de stoomspuit en alle beschikbare krachlen. Tweede telegram. De brand in den adjudantenvleugel van het nieuwe paleis, was slechts onbeduidend en werd spoedig gebluscht. Londen, 11 Jan. Gedurende een hevi- gen storm is gisteren nacht de Nederland- sche schoener Afiena, die van Bremen was uitgegaan, bij Carnoustie, in de buurt van Dundee op de kust geworpen. Hel schip werd geheel wrak. Van de bemanning zijn vier personen omgekomen; alleen de kapi tein is gered. Uit Astoria, in den Amerikaansc'hen staal Oregon, wordt gemeld, dat het stoom schip „Soseorans" op de kust gestrand is tij dens een hevigen storm. Hooge zeeën sloe gen over het schip heen en wanhopige po gingen wei den gedaan om het leven der be manning te redden, maar aöles was tever geefs. Men zag het schip ondergaan, terwijl alleen 3 man van de 36 koppen in leven ble ven, vastgeklampt aan den top van den groo- ten mast. die boven water uiLsleekt. Een van hen heeft zwemmende de kust bereikt (een afstand van 6 K.M.). De twee anderen wer den in een reddingsboot opgenomen, die ech ter niet naar de kust kon terugkoeren, doch «en lichtschip kgn bereiken, dat geredde nen redders aan boord nam. Omtrent d>e instorting van een huis in de Via del Trilone te Ro-ine vinden we in de bladen nog de volgende bijzonderheden. Het gebouw, waarin een pension gevestigd was, stortte in tengevolge van het onvoor zichtig uitgraven van aarde in den kelder, waardoor ©en muur verzakte. Onmiddellijk werden eenige compagnieën infanterie en pioniers ontboden o-m hulp te verleenen bij het reddingswerk. He?t verkeer in de straat is geheel gestremd. Reeds zijn negen lijken en zes gewonden onder de puinhcopen weg gehaald. Het aangrenzende huis, waarin het bunstnijverlieidsmuseum is ondergebracht, moest in allerijl gestul worden. Kiel, 11 J a n. De jol van de toTpedoboot S 70 is bij eene poging om een torpedo, die bij Schleimünde was komen aandrijven, te bergen, met drie man gezonken op eene wijze, die nog niet is opgehelderd. De pogin gen tot opsporing van de boot en van de opvarenden bleven tot dusver zonder resul taat. Jekaterinos'law, "l»l Jan. in de mijn Gorsko Iwanowsky zijn bij het afdalen van de werklieden in de mijn door het bre ken van den kabel van den vaarstoel vijf personen gewond en zeven gedood. a l i a x (Nieuw-Schotland), 12 Jan. Het stoomschip Uranium, van Rotterdam, is heden vastgevaren op Chebuclo head. De pas sagiers, 880 in getal, meest landverhuizers, worden allen overgebracht op de stoomsche pen Lady Laurier en Bridgewaler, die uit Halifax komen. Er zijn 17 vademen water on der den achtersteven; de boek is zes voet bo ven water. Het schip ligt in eene beschutte positie; het wordt door Chebuclo head be schermd tegen den hevigen zuidwesten wind. Was de wind gekomen uit de tegenoverge stelde richting, dan zou het schip gebroken zün. Er zullen pogingen worden gedaan om het schip bij hoog water weder vlot te ma ken. De Uranium is vastgevaren te middernacht bij mistig weder, een kwart mijl ten noorden \an den misthoorn te Chcbucto. Uit de Pers. Be Nieuwe Uniform* De (groene) Amsterdammer van heden bevat de volgende Kroniek"; Een lezer vraagt ons of er niets meer te doen is tegen de nieuwe militaire uniform ,,Het is of men in Duitschland verkeert", schrijft hij verschrikt, en inderdaad ook op ons hebben de kepi's, en vooral de grijze man tels, martiale herinneringen wakker geroepen aan Pruisenland. Een zeer hoog militair het is geen mysti ficatie waarin wij ons begeven, al is het ook ons advies om niet alles voetstoots te gelooven wat de pers u, naï ve lezer opdient, een zeer, een bijzonder hoog militair, die wel licht deel heeft uitgemaakt van de Hooge Krijgskundige Commissie Tot Wijziging Van De Uniformpet," gaf ons een verklaring, die bevredigend mag heeten. Gij weet, zei- de deze deskundige, dat eenige onhandige lieden er van 't jaar een geweldige drukte van gaan maken, dal wij onafhankelijk zijn, wa niemand tot heden was opgevallen. De gevolgen van deze lichtzinnigheid zijn niet te overzien. Duizenden "Amerikanen, die tot heden geen begeerige blikken hadden dur ven slaan op ons land, omdat zij het een deel meenden van het machtige Duitsche Rijk, duizenden Franschen, Russen, Bulgaren, zullen in 1913 weten, dat wij een land a part zijn. Begrijpt u nu reeds waarom de Duitsche kleeding is ingevoerd? Wij zeide nhet vooralsnog niet te begrij pen. Wel, was het antwoord, dat ons een idee gaf van het geniale inzicht van ons Hooge Legerbestuur, gij vat toch, dat de vreemdelingen, die weldra onze onafhanke lijkheidsfeesten bijwonen, onze officieren zul len aanzien voor Duitschers, en wel Duit sche instructeurs van het Nederland- sche leger! Welk een militair crediet geeft dat! Wij zullen dus, ging de hooge militair voort, speeches afsteken op onze onafhan kelijkheid, maar meteen alle bezoekers er van afschrikken te zeer er op te redenen, dat wij zoo'n erg onafhankelijk volk zijn! Berichten. De Staatscourant van Zondag 12 en Maandag 13 Januari bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd bij het 10e regiment infanterie tot kapitein de le luitenant H. C. P .Brandt, van het 9e regiment; bij den staf der genie tot kolonel de luite nant-kolonel W. J. A. Colthoff van dien staf, commandant van het 2e genie-commande- ment; tot luitenan-kolonel de majoor J. A. Nebbens Sterling-, eerstaanwezend ingenieur le Gorinchem; benoemd tot dirigeerend paardenarts met den majoorsrang de paardenarts le klasse A. Frcderikse van het le regiment veld-ar- tilleric; benoemd tot griffier van den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Rotterdam mr. C. A. M. Smeenk, advocaat te Amsterdam; benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw F. L. de Graeff, oud- voorzitter van het college van regenten over de gevangenissen te 's Gravcnhage aldaar; benoemd bij het Rijksprentenkabinet te Am sterdam tot directeur jhr. H. Teding van Berkhout, thans onder-directeur; tol onder directeur mr. N. Bcets, assistent bij dat kabi net; benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Amsterdam VII mr. C. Witholt te Rijswijk, met eervol ontslag als schoolopzie ner in het arronóisesement Delft; op verzoek eervol ontslagen N. J. J. de Voogd als leeraar aan de R. H. B. S. te Helder. benoemd tot 2de-luitenant bij bet korps, gevormd uit de afdeehng Rotterdam der te Utrecht gevestigde Koninklijke Nederlandschc "Weerbaariieidsvereeni- ging te Rotterdam, J. K. van Dijk vergunning verleend tol bet aannemen en dragen der versierselen van commandeur der 2de klas'e in de orde van St. Olaf, hem geschonken door Z. M. den Koning van Noorwegen, aan den kapitein-luite nant tar zee A. Pieren. De gewone audiëntie van den Mfens van Oorlog zal op Donderdag 16 Januarf niet plaats hebben De Minister van Justitie. Men meldt ons uit 'sGravenhagc, d.dL Januari: De Minister van Justitie, mr. E. B. H. Re- gout, die zich een paar weken geleden voor herstel van gezondheid naar het Zuiden van Frankrijk Ibegaf, doch wiens toestand, zooalg werd medegedeeld, daar verergerde, is hei den avond omstreeks 10 uur uit Nizza in dq residentie teruggekomen. De patiënt maake de reis in een speciaal daarvoor ingericht salonrijluig van de Fran- sche Spoorweg-maatschappij P. L. M., In go zeischap o.a. van zijn broedoi den Minister van Waterstaat, een geestelijke, familielid van den heer Regout, zoomede van diens ge» neesheer, Dr. Visser, die met een broeder van Joannes de Deo den patiënt tot Parijt was tegemoet gereisd. Hoewel de toestand van mr. Regout ern- stijg genoemd kan worden, had de lange reis hem niet te zeer vermoeid. Bij aankomst aan het Hollandsohe Spoor station stond op het perron een Roode Kruis automobiel gereed om den lijder naar diens wnning aan het Bezuidenhout no. 72 te ver voeren. Op hoogst zorgvolle wijze werd de patiënt op een rustbed uit het salonrijtuig overgedragen in de zieken-auto, waarin ook plaats namen Dr. Visser en de broeder-ver pleger. D.D. gisteren meldt men ons: De berichten omtrent den Minister van Justitie, mr. E. R. H. Regout, luidden Zon dag, dat de patiënt, wiens toestand intus- schen ernstig blijft, na de lange reis den nacht van Zaterdag op Zondag rustig door- bracot. De zieke, die bij zijn terugkomst behalve door zijn broeder, den Minister van Water staat, ook vergezeld was van zijne echlg* noote ©n nog enkele familieleden uit Belg» en uit ons land, onder welke zijn zrster, me vrouw Smits van Oycn—Regout, heeft- zijni groote voldoening er over te kennen gege ven, dat hij de reis zoo voed volbracht liad en gevelde zich tevreden en rustig, dat hij zich thans niet meer in het buitenland be vindt, maar nu verpleegd kan worden in zijn eJgen woning. Een tegenspraak. De „Ned." spreekt het bericht van den Haagschen briefschrijver der „Prov. Gron. Cl.", over een aanstaand, aftreden van d© ministers van Swinderen en Kolkman tegen. Vr ij zinnige candidaturen n Friesland. Naar aanleiding van hel be richt van de Tel. over het advies van den Provincialen Bond van Vrijzinnigen in Fries land, had Het Huisgezin geschreven: ,,Op het eerste gezicht lijkt dit bericht zeer onschuldig en de verdeeling billijk. Daar voor Schoterland een vrijzinnig-democraat, voor Leeuwarden een Unie-liberaal z.it, zou hel dus worden: twee vrijzinnig-democraten, drie Unie-liberalen en één vrij- of oud-liberaal Doch nu is er een maar. Friesland telt achl districten en in het bericht van de Tel wordt slechts over zes beschikt. De twee districten, die builen de verdeeling vallen: Wcststelling- werf en Franeker, zijn toevallig juist die. waarvoor thans sociaal-democraten zitting hebben. Het is natuurlijk niet zonder bedoc ling, dat deze twee buiten de verdeeling wor den gehouden. Willen de vrijzinnigen ze zon der slag of stoot aan de sociaal-democratc laten, teneinde daarmee den steun van Troe. stra's partij bij de herstemmingen te koo pen?" De Tel. schrijft in antwoord hierop het vol gende: ,,Wij zullen 't blad uit den droom helpen Er is geen sprake van, dat in Weststelling werf en Franeker geen vrijzinnige Candida ten zouden worden gesteld. Integendeel: ze zijn reeds gesteld, althans officieus; dooi verschillende kiesvereenigingen, n.l. in West stellingwerf den heer L. W. J. K. Thomson en in Franeker den heer W. J. C. van San ten, beiden Unie-liberalen. Maar hieromtren hopen wij binnenkort iets naders te beri b ten." Tramlijnen in Amsterdam. B. en W. van Amsterdam hebben bij den Raad een voordracht ingediend, waarin wordt voorgesteld de paardentrekkracht oj tramlijn 12 (Nnssauplein—Slolerdijk) doo electrische beweegkracht te vervangen en voor de uitvoering der werken een crediet van ƒ80,000 beschikbaar te stellen. Pensioenregeling Rijksveld- wacht. Het hoofdbestuur der Rijkspolitie vereeniging heeft in de indiening van hel wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der Burgerlijke Pensioenwet aanleiding gevon den aan de Tweede Kamer bij breed gemo tiveerd adres te verzoeken: a. voor de rijksveldwachters als dienstja ren te doen erkennen niet slechts dc jaren, te voren doorgebracht in gemeentelijke be trekkingen. maar ook de vroegere dienstja ren als onbezoldigd rijksveldwachter*, b. voor de rijksveldwachters het mogelljl te maken de jaren, in de sub. a bedoelde be trekkin c<en aangewezen, te mogen meetellen voor hun pensioen als burgerlijk ambtenaar, zonder deswege aan korting op hun traete- m-ent te word°n onderworpen; c. voor de rijksveldwachters, wanneer aar» het verzoek sub a en b niet of niet gebee! kan worden voldaan; vast te stellen een mil dere pensioenregeling, recht gevende op vol pensioen na 30 dienstiarem als bezoldigd rijksveldwachter en in ieder geval op 65-jari- gen leeftijd. Een bevoorrechting van in gezetenen. Onlangs is lp den Leidschen gemeenteraad een verschil gerezen tusschen B. en W. dier gemeente en de commissie van fabrioage over een onderbandsehe aanbeste ding voor het maken van gewapend beton werken, waarvoor B. en W. een vijftal firma's tot inschrijven had uitgenoodigd. De laagste insohrijfster was de Rotterdam* sche Boton-IJzer Maatschappij, voorheen Van Waning Co., terwijl daarop volgde dö Leidsche firma Wernink's Betonfobriek, ctëe slechts 2 hooger had ingeschreven. De commissie van fabricage wilde nu aan df

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 2