Uit den omtrek. STADSNIEUWS. krachten te vrijen aan het ecboooe werk voor 'zieke kiradeireiL Tijdens het directeurschap van <lr. De Ra- ndtz werd voor het eerst het idtiphtherie-serum ito het Emma-Ziekenbufe on kinderen toege past. Voorts werd onder zijin bestuur o.a. de *ui gelin,gen-afdeeling ingericht ür. de Ronitr was bovenal een echte tónder- vrfend. Het kostte hem tn Mei 1908 veel moei te, na ruik een langdurige®) arbeid rijn taak neder te leggen. J. H. van Oyen. f Tc Haarlem is in den ouderdom van 58 jaar onverwacht over leden de heer J. H. van Oyen, directeur van het openbaar slachthuis aldaar. Vóór zijn benoeming was de heer Van Oyen rijksveearts en directeur van de Paar dentram wegnïaatschapp ij. De 'begrafenis heeft Dinsdagmorgen plaats. Een zeer aanzienlijke iv o n d s i Bij hét omzetten van grond op het huiten „De Sterren boscli" nabij Arnhem. Is door werklieden in potjes onder een stomp van een omgehakten boom 448 zilveren en gouden munten gevonden. Op enkele gouden munten is afgebeeld een bisschop met een staf in de hand. De gouden munten z^n meerendeels ter .«rootte van een gulden. De zilveren, die aan den rand gesnoeid zijn, zijn nog iets grooter. Vrij. vervoer over de 1 ij n e n der Oosterstoomtram en den Ned. Tramwegmaatschappijen. De Directeur-Generaal dor Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwteigien imaakt aan het personeel bekend, dat met de directie Van bovengenoemde tramwegen is overeen gekomen om wederznids tot ten hoogste voor 4 reizen por Ira lender] nar vrij vervoer te ver- leenen aan de echtigienooben van personeel dn vasten -dienst. Gelijke gunlst Iran oo-k worden verkregen voor het oudste kind van een weduwnaar in Vasten dienst d'er Maatschappij; dat bij den Vader inwoont en bii de S. S. in de termen Valt voor vrij vervoer. Hollandsche visch in België. In een Belgisch blad wordt er den Belgen op gewezen, dat zij zich wat de zeevisscherij be treft. veel te veel de loef laten afsteken door de Hollanders. De totale invoer van Holland sche haring in België beliep in de laatste elf maanden van 1912 een bedrag van 12.746.262 francs. Daaruit moet het blad de gevolgtrek king maken, dat de Hollandsche visscherij door haar uitmuntende visscliersuitrusting en haar biizonderen toeleg, nog verre staat boven de Belgische. Kattenvellen. Men meMft uit Dru- ten: De laatste weken werd Maas en Waal door kooplieden bezocht, die aan hooge prijzen kat tenvellen opkochten. Vooral z.g. „blauwe" vellen wnfren zeer ge- Wild en golden tot f 25 per stuk. De Amsterdamsche typogra- fenstaking. Daar namens de gecombi neerde besturen van typografenvereenigin gen niet een bevredigend antwoord is gege ven op het bemiddeüiigs voorstel der patroons, u.L dat op de aangeboden voor waarden de arbeid Maandag zal worden her vat, heeft het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen aan die gecom bineerde arbeidersorganisaties medegedeeld dat de besprekingen over bemiddeling zijn afgebroken en dat het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen overeen komstig zijn schrijven van 16 Jan., het con flict te Amsterdam verklaart tot een, waar bij het geheele boekdruk] bedrijf is be trokken. Van werkgeverszijde wordt nog medege deeld. dat het niet aannemen van het ultima tum h.i. beteekent, dat te Amsterdam de strijd ten uiterste zal worden voorgezet en door het geheele land slakingen en uitsluit tingen het gevolg zullen zijn. Door de staking der typografen te Amster dam was het niet mogelijk verleden week een nummer van „Eigen Haard" uit le ge ven. Ook deze week zal geen aflevering het licht zien, doch de directie hoopt weldra den geregelde» gang van zaken te verzekeren en dc ontbrekende nummers in te halen. De redacteur van ,.De Wereld" verzocht aan de uitgeversmaatschappij „Elsevier", waar „de Wereld" gedrukt wordt, dit tijd schrift niet tc doen verschijnen, zoolang de lypografenstaking nog zal duren. De directie besloot na rijp beraad aan dit verzoek gevolg te geven. De Am sterdamsche typogra- fenstaking. De arbeidersorganisaties hebben Zaterdag aan de Amst. Drukkersver- eeniging en den Ned. Bond van Boekdrukke rijen als antwoord op het schrijven van het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Boek drukkerijen, waarin deze de bemiddeling als verbroken beschouwde, een schrijven verzon den, waarbij er door de werkliedenorgani saties op gewezen wordt, dat van bemidde ling geen sprake kon zijn, daar niet beide partijen werden gehoord, en dat zij verder de voortduring van het conflict aan de pa troons en niet zichzelven te wijten hebben. Zaterdagmiddag vergaderde wederom het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Boek drukkerijen en besloot het volgend schrij ven als oproep tot een spoedvergadering aan alle Nederlandsche boekdrukkerspatroons te verzenden: Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Boekdrukkerijen roent alle boek drukkerspatroons in Nederland op tot een rpoedvergadering op Woensdag 22 Januari te Utrecht. De staking te Amsterdam, van het hoogste belang voor heel Nederland, maakt het too- nen van een algemeen* solidariteit noodza kelijk. Onderhandelingen, ook van den Ne derlandschen Bond van Boekdrukkerijen, om tot een vredelievende oplossing te komen, fijn op den onwil der stakers afgestuit. Wat in Amsterdam geëischt wordt, zal in verhouding weldra in geheel Nederland ge- eischt worden, indien de Amsterdamsche ar beiders hun onredelijke eischen zien inge willigd. Komt allen op, leden en niet-leden, om ge zamenlijk paal en Derk te stellen aan de ver plaatsing van macht in de Nederlandsche boekdrukkerijen. Het werk in de Amsterdamsche boekdruk kerijen moet door een zoo groot mogelijk getal boekdrukkerijen worden uitgevoerd. De Amsterdamsche Drukker9vcreeniging heeft de volgende motie aangenomen: De vergadering enz., kennis genomen hebbende van den inhoud der brieven die tusschen den Nederlandschen Bond van Boekdrukkerijen en de werklie- denorganisatics zijn gewisseld, besluit, haar ingenomen standpunt krachtig te handha ven. Naar men verneemt, heeft de firma de Bussy pl.rn. 100 binders het werk opgezegd wegens slapte in het bedrijf. Dit valt dus geenszins ais een rancune-maatregel te be schouwen, doch is een direct gevolg van de staking. Een verzekeringspolis, die voorheen in ge wonen boekdruk werd gemaakt, doch thans in steendruk aan de lithografen hij genoem de firma werd opgedragen, weigerden de li thografen te maken. In verband daarmede is een hunner reeds ontslagen. Uitsluiting in het Haagsche loodgietersbedrijf. Door de werk lieden in het loodgietersvak te 's Gravenhage zijn, om eischen ingewilligd te krijgen, par- tieele stakingen aangekondigd en bij eene firma tot uitvoering gebracht. Om deze reden heeft de Vereeniging van loodgieters en fit- terspatroons te 's Gravenhage in hare ver gadering van 17 Januari besloten om met in gang van 25 Januari over te gaan tot het stopzetten van alle werkzaamheden op lood- gietersgcbicd. Een oneerlijke postcommies. De 18-jarige klerk der posterijen van B. te Stadskanaal, was belast met den verkoop van postzegels. Hij had steeds een waarde van 100 onder zich, doch ter gelegenheid van de tentoonstcllingsfeesten, den vorigen zomer, begon hij met uit de zcgelkas af en toe kleine bedragen weg te nemen. Toen hij geen kans zag het tekort weer aan te zuiveren, stortte hij in zijn zegelkas het geld van ontvangen postkwitantics en gaf bii deze in de boeken als „geweigerd' aan. De fraude werd ontdekt en toen bleek, dat een bedrag van 136.77 verduisterd ^ns. Voor dit feit veroordeelde de rechtbank te Winschoten hem tot 5 maanden gevangenis straf, onder rftrek der preventieve hechtenis. Een knaap vermoord. De 9-jarige jongen J. F„ wonende in de Cla- rasteeg te Leidcu, is Vrijdagavond 'half 9 op de Mare meegetroond door een als heer gekleed persoon, waarschijnlijk mei oneerbare bedoe lingen. Het lijk is Zaterdagochtend opgehaald uit de Zijl onder Leiderdorp, met een diepe halswonde en door de ouders herkend. De politie zoekt den dader. Reeds Donderdag avond kwam ee>n klacht bij de Leidsche politie binnen omtrent de vermissing van een bijna zevenjarig knaapje, hetwelk nog denzelfden avond door dc Katwijksche politie werd teruggebracht. Het vertelde dat het op de Lammermarkt te Leiden was aangeklampt door een als heer gekleed persoon, welke hem een dubbeltje had beloofd indien hij met hem wilde mee gaan. Zij zijn toen samen gewandeld naar Oegstgeest en hebben daar de tram genomen naar Katwijk. Daar ter plaatse was het kind door den onverlaat met een mes gedreigd, waarop het luidkeels begon te schreeuwen tengevolge waarvan zijn geleider de vlucht nam door op een voorbijgaande tram te springen. Op den laten avond werd het kind door de Katwijksche politie zwervende aan getroffen en naar zijn ouders te Leiden te ruggebracht. Vrijdagavond over elven werd bij de po litie te Leiden wederom aangifte gedaan van de vermissing .van een jongen, ditmaal den 9- jarigen J. Freeke. Ondanks het late uur wer den onmiddellijk de noodige maatregelen ge nomen en een uitgebreid onderzoek ingesteld. Daar direct gedacht werd aan samenhang tusschen beide gevallen werd Zaterdagoch tend het eerste knaapje in gezelschap van den rechercheur Lucassen naar Katwijk gezonden, omdat men het wel mogelijk achtte dat ook ditmaal het kind naar de duinen zou zijn meegetroond. Ook daar ter plaatse had zich het geval voorgedaan, dat Vrijdagmiddag een vijfjarig ventje was meegelokt, doch door een voorbijganger, die het kereltje kende, aan zijn geleider was ontnomen en thuis ge bracht. Hier kreeg de politie een spoor in handen, dat ook tot ontdekking van den moord-naar heeft geleid. v. d. S., de zoon van een bekend winke lier aan dc Haarlemmerstraat te Leiden, had voor zijn vader een kwitantie te Katwijk ge presenteerd en onderwijl ziin fiets in hotel „Dc Zwaan" gestald. Diens signalement kwam overeen met dat van den man, dien men met het Katwijksche jongentje had aangetroffen en eveneens met de beschrijving, welke de tramconducteur wist te geven van den man, die Donderdagavond op de in beweging zijn de tram was gesprongen. Inmiddels kwam°n bij de politie talrijke aanciften van kinderen, die zoogenaamd zouden zijn aangesproken door iemand, die geld geboden 1 ad indien ze wilden meegaan. Alle mogelijke uiteenloooende beschrijvingen van ciien persoon werden gegeven. In den vroegen ochtend van Zaterdag brachten drie losse werklieden het bericht, dat door hen het liik van een knaapje met doorgesneden hals drijvende was gevonden in de Ziil onder leiderdorp, welk lijk door den vader van den vermiste als dat van zijn zoon werd her kend Geliik reeds in het kort gemeld, was de on gelukkige Vrijdagavond in gezelschap van een kameraadje op de Mare aangesproken door een heer, die laatstgenoemden jongen een kwartje had geboden als hii hem den weg wilde wiizcn buiten de stad. Dc «evraag- de jongen was verhinderd, daar hij voor zijn ouders een boodschap moest doen, waarop het slachtoffer zich aanbood; hij wilde graag dat kwartje verdienen, daar zijn vader reeds sedert drie weken werkeloos was. De verdachte v. d. S. was spoedig opge spoord, doch ontkende eerst a Pes hardnek kig. Geconfronteerd met verschillende perso nen, die hem gezien hadden, o.a. het eerste knaapje, een tramconducteur en den tolwach- ter aan de Spanjaardsbrug, waar hij Vrijdag avond, eerst in gezelschap van rijm slacht offer, later alleen, ls voorbijgekomen, werd hij door deze allen herkend, waarop door hem een volledige bekentenis is afgelegd. Motieven voor zijn daad werden door hem niet genoemd; men denkt te doen te hebben met een geval van sadisme. De moordenaar is een 23-jarig jongmensch, zoon van een geacht winkelier hier ter stede, sedert 14 dacen thuis wegens zenuwover spanning, leerling van een seminarium in Limburg, waar hij werd opgeleid voor pries ter. Dc ouders van het vermoorde kind zijn radeloos, naar de vader ons vertelde moest hij zijn vrouw reeds tweemalen verhinderen in een poginr' tot zelfmoord De deelneming in de stad is algemeen, zoowel met het zwaar- bezochte gezin als met de ouders van den dader Zaterdagavond schoolde een dichte menigte samen voor het politiebureau, zoodat men den dader langs een achteruitgang heeft wegge leid bij zijn overbrenging naar het huis van bewaring te 's Gravenhage. De woning van de familie v. d. S. werd door de politie bewaakt, daar men vreesde dat het hier tot een manifestatie zou komen. Moordaanslag. Vrijdagavond heeft een moordaanslag plaats gehad op den boekhouder van de Houtwarenfahriek De Kroon te Noordwijk aan Zee. De dader heeft drie revolverschoten gelost op boven genoem den heer, doch zonder ernstige gevolgen. De vermoedelijke dader is Zaterdagmiddag in verhoor genomen, waarvan de uitslag nog niet geheel bekend was. Er schiinen geen plannen tot diefstal be staan te hebben, maar enkel wrok. De vermoedelijke dader, zekere V., toch was eenigen tijd filiaalhouder te Katwijk ge weest voor bovengenoemde firma, doch ont jagen. Op deze wiize vermoedt men heeft hij wraak willen nemen. (Nieuwe Gt.) Onverwacht slechte afloop. To Nederweert werd op den 6en Januari zekere TT. C. met een mes verwond. De ver moedelijke dader, G.t een landbouwer u.it Nederweert, werd niet aangehouden, aange zien de wonde niet van ernstigen aard bleek te ziin. Thans echter is C. aan de hekomen verwonding overleden. Na een onderzoek ter plaatse door de justitie uit Roermond, is G. aangehouden en naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht. Misdaad? In verband met het over lijden van den 92-jarigen J. IC. van Birrik te Buren, is na het hooren van 15 personen in in structie, -diens 40-jarige nicht Lapondervan Bimik aangehouden. De volgende bi iz onder beden worden over dit geval gemeld: De oude van Burik ontving wekelijks gelde lijke n onderstand van burgerlijk- en kerkelijk armbestuur ten bedrage van f2 per week. H.ij had vrije woning en zekere mej. Beekman zorgde sedert jaren voor warm eten, melk wat hem werd thuds gebracht, z-oodat hnj gecner- lei uitgaven bad. Met Kerstmis Ihaid ihij nog een ruime bedeeling in -geld ontvangen. Voor eeni ge dia gen vond men den ouden man dood in zijn huiisie op den vloer lig gen. Zijn bed was niet beslapen. Een wond je boven hot oog scheen door dem val ver oorzaakt te ziin De aanvankelijke geruchten van moord Te'dden de justitie tot opgraving en herschouwing van het lijk, waaibij drie ge ruchten onjuist bleken.. In huisje werden «slechts etenige eenten gevonden en genoemde vrouw is aangehou den onder vermoeden hot 'lijk beroofd te heb ben. De geheimzinnige diefstal aan de Hem brug. Uit Amsterdam meldt men: Naar wii van vertrouwbare zijde vernemen is het bedrag dat uit de brand kast aan de Hembrug werd ontvreemd ƒ15 300. Tn de brandkast bevond zich totaal een be drag van ruim ƒ19 000. Vroeger waren er op gezette tijden wel hoogere bedragen in de brandkast aanwezig, doch kort geleden is een aparte kassier aangesteld die thans het financieel beheer voert. De kaoitein F. D. de Witte, tevens hoofd der magazi'nen op wiens kantoor de brandkast staat, had nu nog, zoo- als hoven gezegd, een geldsom van ongeveer 19 000 onder ziin berusting om loopende be talingen af te doen. De Minister van Oorlog is van den dief stal in kennis gesteld, evenals de Amsterdam sche rerherrhe. De politie uit Zaandam heeft verschillende personen, waaronder het be- diendenpersoneel en de schoonmaaksters ge hoord, doch dit onderzoek heeft nog geen enkele aanwijzing omtrent de(n) dader(s) op geleverd. Ook de officier van justitie te Haarlem heeft aan de Hembrug in verband met deze zaak vertoefd. Laffe sujetten. De dames R., uit Hurwenen, werden, toen zii met Nieuwjaars avond van Bommel langs den eenzamen weg naar Hurwenen terugkeerden, deerlijk mis handeld door twee onbekende kerels. Mevr. R. kreeg een s>lng met een boksbeugel, wat baar twee kiezen knslte en bleef bewuste loos ter nlaatse. Het is thans aan hare doch ter gelukt, de daders die voor de politie te Znlt-Rommel onvindbaar waren, persoon- lük op te sporen. Het zi'n zekere den R. en C., metaalbewerkers, te Zalt-Bnmmel. Laatst genoemde heeft den slag toegebracht Reiden hebben reeds hekend. (N. R. Ct.) School- en kerkdiefstallen. In verband met verschillende school- en kerkdiefstallen in Noord-Brabant, heeft de politie te Nümepen zekeren G. aangehou den en naar Boxtel overgebracht Noodlottige val. De loodgieters knecht P. H. v. Lankeren. uit de Boezemstraat te Botterdam, die Vrijdagochtend aan de Tevlingerstraat uit een dakgoot viel, is des namiddags overleden. Dat liep goed af. Vrijdagmiddag om 5 uur is op het spoorweg-emplacement te Arnhem een rangeerende locomotief met zoo'n geweld tegen een leegen wagen aan gereden, dat deze uit de rails vloog, boven op een van de kolenloodsen terecht kwam en door het dak viel, maar aan de balken bleef hangen. Hoewel er menschen in de nabijheid waren, hadden er geen persoonlijke onge lukken plaats. (N. R- Ct.) Bange oogenblikken. Naar de „Zw. Ct.' verneemt, is een zoon van den heer N. X. Ph. M. Vos de "WaeL burgemeester van Oldenzaal, als door een wonder aan een doodelijk gevaar ontsnapt. De beer Vos de Wael Jr. was dezer dagen op de terugreis naar Katwijk, daar hij student is, toen hij zich achter Amersfoort in een zijgong langs de eoupé's van den sneltrein begaf. Waarschijn lijk tengevolge van een bocht, welke de spoorlijn daar heeft, maakte de trein een zwenking, waardoor de heer V. de W. Jr. te gen het portier terecht kwam, dat eensklaps openvloog. Door zijn tegenwoordigheid van geest wist hij zich aan 't portier vast te grij pen en in dien toestand ls hij, gedeeltelijk buiten den trein hangend, in bcwusteloozen toestand te Hilversum aangekomen, waar de conducteur hem opmerkte. Nadat hem in een wachtkamer eenige opwekkende middelen waren toegediend, kwam hjj weder b^j en bleek hij gelukkig ongedeerd. Schip vergaan. Het Zaterdag Vlissin^ gen gepasseerde Duitsehe stoomschip „Bonn" had aan boord dc bemanning van de Noor- sche bark „Sirrah", kapt. Eriksen, met cement van Antwerpen naar Santos bestemd, welk schip bij den West Hinder in ontred derden en zinkenden staat werd aangetrof fen. Een sleepboot is uitgegaan om te trach ten het schip nog te bergen. Binnenkomende schepen hebben echter bij den West Hinder niets van het verlaten schip gezien, slechts een witte sloop dreef er in de nabijheid. Vlot gekomen. Volgens bij de maatschappij „Nederland" ontvangen tele gram is het stoomschip „Boeton" Zaterdag nacht vlot gekomen en zal het heden te West-Hartlepool in het droogdok worden op genomen om te worden onderzocht en te repareeren. Bakboordschoef verloren. De Hollandsche Lloyd heeft een telegram ontvangen, luidende dat (het stoomschip „Hollandia", van Buenos-Ayres naar Amster dam, even voorbij Vigo zijn bakboordschroef verloren heeft. Het stoomt thans alleen met de stuurboordschroef met verminderde kracht verder. Het zal Boulogne sur Mer niet aandoen. Maandag wordt het schip te IJmui- den verwacht. Aan boord ls alles wel. IJ s. Men meldt uit Amsterdam: Buiten de Oranjesluizen is de zee, zoover het oog reikt, nog met ijs bedekt, waardoor wel stoombootcn. maar geen zeilschepen k in nen passeeren. Van af het Pampus langs de Hollandsche kust heeft de Westenwind thans het ijs afgevoerd en is eene strook open wa ter ontstaan. Enk huizen—Stavoren. De dienst der lijn Enkhuizen—Stavoren is gisteren in zijn geheel hersteld. Knnst en Wetenschap. Apeldoornsche Kunstvereenl- ging. Dc kunstvereeniging te Apeldoorn tot welker stichting het Allerzielen-verbod heeft aanleiding gegeven, is gisterenavond ge constitueerd. De belangstelling bleek buiten gewoon, Hadden zich in enkele weken tijds reeds 1100 personen als lid opgegeven, ter vergadering werd medegedeeld, dat dit aan tal weer gestegen is tot ruim 1500. Blijkens art. 1 stelt de Vereeniging „De Apeldoornsche Kunstkring" (zich) ten doel door beoefening der kunst mede te werken aan de geestelijke ontwikkeling en ontspan ning harer leden. Zij tracht dit doel te berei ken door het geven van lezingen, concerten, tooneel-, bioscoop- en andere voorstellingen, of tentoonstellen van schilderijen en andere kunstproducten." H. bl. Het bestuur van het Verbond van Siga renfabrikanten heeft Vrijdag te Utrecht vergaderd en de volgende motie aangenomen: ..De vergadering van het Verhondsbestuur, gehouden den 17en Januari 1913 te Utrecht, van oordeel, dat noch het belang van de aangesloten vereen i gin gen, noch het belang van het Verbond toelaten, dat door de arbei dersorganisaties partieele werkstakingen wor den afgekondigd om de gestelde eischen in gewilligd te krijgen, besluit: A van de vier arbeidersorganisaties te verlangen, dat vóór of op 25 Januari a s., des middags 12 uur, de aangekondigde werk stakingen bij de leden, aangesloten bij de Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Bot terdam, Dordrecht, Gorinchem en omstreken, worden opgeheven; B dat. indien aan dat verlangen niet wordt voldaan, aan een voor dat doel te be- Ipggen vergadering van het Verhondsbestuur zal worden voorbestemd een uitsluiting, ingaan de 10 Februari 1913, te proelameeren op grond van artikel 8 van het huishoudelijk reglement; c. de vergadering, bedoeld hierover, te houden op Dinsdag 28 Januari a.s. Het Dagelijkscli Bestuur. Het hierboven vermelde artikel 8 van het huishoudelijk reglement luid - Het Verhondsbestuur beslist, bij gewone meerderheid **an stemmen, in hoeverre de Vpreeniging, bij wier leden de staking is uit gebroken of een uitsluiting is geproclameerd, zal worden geholpen of gesteund. Het bepaalt o. m. de hoeveelheid sigaren, die door de aangesloten vereenigingen zullen worden ge maakt zonder directe schade voor den hel per voor de leden der Vereenigingen, bij wie de staking is uitgebroken of de uitsluiting is geproclameerd. Als uiterste maatregel kan door het Ver hondsbestuur een geheele of gedeeltelijke uit sluiting bij de aangesloten vereenigingen wor den geproclameerd. Het besluit hiertoe kan slechts genomen worden in een voor dat doel belegde verga dering, waar minstens f gedeelte der stem gerechtigde leden aanwezig is- en zoo'n be sluit heeft slechts bindende kracht voor alle aangesloten vereenigingen, indien het wordt genomen met minstens 9/10 gedeelte der uit gebrachte stemmen. Baam. Aïhrier is heden op vier en zeven tig jarigen leeftijd overleden de heer S. Gam- bier van Nooten, oud-nota ris -dezer gemeen te. E e m n e 8. Aan de St. Crt. wordt gcmeURt Nu de school der ruatere Maandag opend werd, verlieten vele kinderen de open4 hare school, zoodat de drie eerste klassen geheel ontvolkt werden. Eemnes. Nu door den Rood heloten Ja om een hulptelegraaf en telefoonkantoor op te richten en te Laren het eloctrisch licht tot aan de grenzen dezer gemeente h doorge trokken, verlangen vele ingezetenen dat hei ook langs deze gemeente in verbinding mei Baarn en Soest gebracht wordt. Hilversum. De anti-rcvol. kies vereen „Nederland en Oranje" besloot om bi} de a.s. raadsverkiezing in district I (vacnture- Wdstenhoff) de kiezers vrij te laten in hunne keuze. Hilversum. Do ontvangsten van de Gooische stoomtram bedroegen gedurende het vorige jaar totaal 182.667 tegen ƒ183.150 in 1911. Hilversum. Zaterdag werd door dot architect B. H. Bakker te Hilversum onder hands aanbesteed hel uitbreiden der fabrieks gebouwen aan den Laarderweg aldaar voor de N. V. Le Ripolin te Amsterdam, zonder de betonwerken. Ingekomen zeven biljetten. Laagste inschrijvers Gebr. Boonncker te Hil versum 13,176. Het maken van de beton sheddaken is opgedragen aan de N. V. Ne derlandsche Betonijzerbouw te Amsterdam. H. bl. Personalia. Bij Kon. besluit van 17 dezer is aan den eerste luitenant J. Doorman, van het le reg. veld-art., gedetacheerd bij do rij- en hoef- smidschool, vergunning verleend tot het dra gen van de medaille, ter herinnering aan de 5de Olympiade, ln 1912 te Stockholm ge houden, hom door den Koning van Zweden geschonken. Dragen cavaloriesabdl. Naar wij vernemen, wordt de bij het le reg. huzaren genomen proef met het dragen van de sabel aan de rechterzijde van het zadel ge staakt en zal de sabel voortaan weer links worden bevestigd. TourneeJohnnYdo. De violoncellist Johan Ydo zal op het con cert van Woensdagavond, in Amicitia, wer ken uitvoeren van Saint-Saëns, Bach, Haydn, Sinding, Popper, Valensin, Davidoff en Tsohalkowski. De Dageraad. Gisteren ls alhier eene afdeellng opge richt van De Dageraad, vereeniging tot be vordering der vrije gedachte. Secretaris la de heer P. Kortland, Westerstraat 115. Kon. Mil. Sportveroenlging. In de Zaterdag te 's Gravenhage gehouden algcmecne vergadering van bovengenoemde vereeniging is de kolonel der huzaren W. H. Piepers met algemeene stemmen als voorzit ter herkozen. Voor 1913 werd het volgende programma vastgesteld: I. Voorjaarswedstrijden: A. Wedstrijd beste officieren-dienstpaard, ln 4 klassen (A, B, C en D.) B. Jachtparcours voor onderofficieren der cavalerie en rijdende artillerie: C. Jachtparcours voor onderofficieren der veld-art.: D. Rijschoolnummers. II. Tweedaagsche nfstandsrlt, onder lel ding van den kapitein der Kon. Maréóhaus- sée H. A. Mos, 1e houden op 16 en 17 Mei. Dagelijks pl m. 50 K M. Het parcours ls Gor- redij'k—Assen—Groningen. In Assen en Gro ningen nachtkwartlei. III. Een afstandsrit in October. TV. Een Cross-Country, afzonderlijk te rij den. V. Een Cross-Country, gezamenlijk te rij den. VI. Jachtritten te Arnhem, met bijdrage van de Kon. Vel. Jachtvereeniging. 't V ij f d e—R henen 5—0. H Vijfde, dat gisterenmiddag tegen Rhenen moest spelen, heeft een gemakkelijke 5—0- overwinning mogen boeken, daar Rhenen den wedstrijd gewonnen gaf. H. V. C—Quick 1-3. Gisterenmiddag bracht Quick een be zoek aan li. V. C. achter Rustoord en, zoo als te verwachten was, waren honderden opgekomen om dezen wedstrijd te volgen. Na de twee nederlagen, die Quick dit seizoen tegen H. V. C. heeft moeten boeken, is dit maal H. V. C. de verliezende partij gewor den, daar Quick met 3—1 wist te winnen. En de overwinning was ten volle verdiend. Bij Quick werd gewerkt op een wijze, zooals we helaas maar weinig op Birkhoven te zien krijgen. Van het begin tot het eind was het elftal in actie en werd stevig op den bal gezeten. Daartegenover was bij H. V. C. het oude vuur zoek. Wielaert ontbrak in de voorhoede en het leek wel of daardoor het geheele ver band was verloren gegaan. Zonderen we de verdediging uit, die enorm heeft gewerkt en ook veel gevaar heeft be zworen, dan mogen we wel zeggen, dat de overige spelers buiten vorm waren. Mogelijk werden ze door het stevige spel van Quick overbluft, of hadden zij zich een gemakkelijke overwinning gedroomd? Zoo dom zijn de H. V .C.'ers tooh niet? Vóór rust ging het spel heen en weer met H. V. C. vaak iets in de meerderheid. Maar angstige oogenblikken beleefde het Quick- doel niet, daar er weinig geschoten werd, daar de H. V. C.'ers daartoe trouwens weinig «elegenheid kregen. Een enkele goede dooie

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 3