Van den Hak op den Tak. p& vervoer door geheel Servië en tevens vrij ver- «Oer van bagage. Dew bijzondere welwillendheid jwc door mij op hoogen prijs gesteld, en uit naam W 'iet Ned. Roode Kruis verzocht ik den heer port, onzen hartelijken dank te willen over men aan de Servische regeering. De moest ver- .n dat wd dien avond niet verder konden gaan, noesten wachten tot Dinsdagavond 6 uur. Hoe- lit een kleine teleurstelling was, stond daax- nover, dat we nu In do gelegenheid waren Bel- lo en do verschillende hospitalen te kunnen be- ks-iitigcn. Een allergezelligste bijeenkomst in het ...uuntend ingerichte Brlstol-hotel vormde het slot /Van den avond. Wij vernamen velerlei bijzonderhe den van dcu oorlog, en het werk van onze Holland- )Khe collega's. Opvallend was dc uiterst kalme •temming i hoewel er vele militairen in het restau- Jmnt van het hotel aanwezig waren, bemerkten wij jiiets van eenig enthousiasme. De Scrven zijn dezsn oorlog moede, bovendien zijn zij uiterst verbitterd 'Op Oostenrijk, dat volgens hunne meening er steeds Xïp bedacht is om Servië te vernederen en te plagen. Dinsdagmorgen kwamen dr. Van Tienhovon en Iltfr. Vermeulen ons bezoekendr. Vermeulen voerde ons door Belgrado, waar wij een eigenaardig men gelmoes van Oostersche en "Westersche menschen 'Aanschouwden. Het oude Turksche fort werd be zichtigd, en van daar genoten wij van het prachtige OitzicliL over de Sava en de Donau, met Semlin In het verschiet. Ons eerste doel was nu het militair hospitaalgelegen in een der buitenwijken, i9 dit toaviljoensgewijze gebouwde ziekenhuis, zeker een bezoek overwaardzes jaar geleden werd het ge heel naar de laatste eischen gebouwd. Het chirur gische paviljoen was aan prof. üischkn toegewezen deze hooglecraar uit Praag heeft alles op uitmun tende wijze georganiseerd. De zalen zagen er netjes en ordelijk uit, vrijwillige verpleegsters, onder wie Vele dames uit de beste standen uit Belgrado, ver pleegden de gewonden. Tal van belangwekkende gc vonden w erden door ons bezocht. In de gangen «tonden een aantal brancards gereed Yoor het ver voer der geworden, en in den tuin bevond zich een Roode Kruis-automobielaan alles kon men bespeu- ïen dat leze oorlog reeds jaren was voorbereid. Na een hartelijk afscheid Aan onze collega's en Van den heer Ropaport, die ons uitgeleide deden, «toomden wij om 5.5 uur uit Belgrado weg. Het Was geheel donker geworden en vinnig koud onze overigens goed ingerichte le kl. wagen was helaas door een defect aan de leiding met verwarmd, zoo dat wij in een hoekje samenkleumden Dc trein was o\ervol, bijna allen militairen; overigens was er Van den oorlogstoestand niets te merken. Ingedom meld bereikten wij om ongeveer 2 uur in don nacht Niscb, waar wij wakker schrikten door een gewel dig geschreeuw en gelier van talrijke soldaten, die een plaatsje trachtten te veroveren in onzen reeds overvoUcn treinruim een uur lang duurde dit tumult, herhaaldelijk werd onze coupé bestormd, maar dank zij de goede nfsluiting kon niemand bin nendringen. Ten langenleste zette de locomotief zich in beweging, alle zijgangen stonden volgepropt. Ik kreeg medelij len met ccn gewond Bnlgaarsch officier en bood hem een plaatsje aan, waarvan hij gaarne gebruik maakte. Tegen den morgen begon hij los te komen, en geraakte hij geheel in vuur, toen hij de geweldige gevechten beschreef van Kir- kilissehoe ontzettend Is daar geleden en gestre den, welk een gruwelen zijn daar gepleegd. Al pra tende ging de lijd 9nel voorbij, wij kwamen nu in de omgeving van Kunianova; afgebrande dorpen, tijken van paarden en honden, met wagensporen doonploegde velden en armzalige troepjes vluchte lingen deden een gevoel van afgrijzen opwekken met wanhoop schijnt hier gestreden te zijn. "Wij •passeerden groote trocpenafdeelingen en lange rijen ossenwagensvan afstand tot afstand stonden mili taire posten langs de spoorlijn. In Ueskjoeb, waar Wij moesten overstappen, heerschte een verschrik kelijke wanordehet kostte mij de grootste moeite onze bagage overgeladen te krijgen, dit gelukte mij met geld en gebaren. Nu moesten wij zelf nog een plaatsje zien te krijgenalles was echter overvol Inet soldaten en officierentijd om eten in te liaan had ik niet meer j trouwens er was ook niets meer te krijgen en voorraad had fle tot mijn spijt Öiet medegenomen. Zoo stonden wij daar In een Vrij benarden toestand. Tot ons geluk zagen we ten wagen met Servische zusters van bet Roode Kruiseen dezer dames had de bijzondere vriende lijkheid om uit de coupé te stappen en on» uit te Doodigen bij haar te komen, indien wij ons tevre den wilden stellen met een zeer beperkte ruimte. Wet graagte gingen wij op haar voorstel in. Onze Bervische epr«k uitmuntend Duitsch, zoodat aan conversatie geen gebrek was; gezeten hisschen etenswaren en bagage, ging 't nn verder. De zus- Iers haalden spoedig de eetwaren te voorschijn on groot was onze vreugde, toen ons met gulheid werd aangeboden toe te tasten. Sedert den vorigen mid dag hadden wij niets meer te eten of te drinken 'gehad en nergens had ik mij vnn voorraad kunnen doorzien j eenige hompen brood met varkensworst werden als het ware door ons verslonden. De vreugde steeg toen het bleek dat er ook wijn Was medegenomen. "Wij hebben werkelijk veel aan deze zusters te danken gehad, niet alleen dat zij toor den inwendigen rnensch zorgden, maar wij ver namen talrijke interessante bijzonderheden omtrent den oorlog, en omtrent hare diensten bij do verschil-, lende ambulances. De ellende, door haar aanschouwd, was ontzettend. Een dezer zusters, Saveta Andjelkowix, zorgde Iteeds op de meest beminnelijke wijze voor on«j •dj trad als tolk op waar dit noodig was. Den groot- Iten dienst bewees rij ons te Gumenye, de tegen woordige grensplaats tusschen Servië en Grieken land. Hier was het gedrang der militairen ver- ichrikkelljk en heerschte de grootst mogelijke ver- Warring. Door bemiddeling van onze ruster kon ik eindelijk den chef van het vervoer te spreken krij gen, die ons namens de Grieksche Regeering vrij kaarten le klasse aanbood tot Saloniki, en vrij ver- Toer van al onze b3gage. Onderwijl ik met deze Autoriteit in onderhandeling wa9, zorgde zuster Andjelkowix met mijne beide flinke verplegers voor de bagage; alles werd geteld en in ordo bevonden, *n met een gerust hart konden wij na ruim een uur heen en weer draven van de eene autoriteit naar de ander, ten 6lotte plaats nemen. Om elf uur werd ten langen leste Saloniki be reikt, waar wij reeds om 6 uur hadden moeten lankomen. De heer Lehmann had op zorgvuldige wijze overal voor gezorgd. Niet alleen stond er een rij- hDg voor ons gereed, maar tevens had de heer t/ehra-ann den heer Messala, den chef van de Inten dance en vervoer, van onze komst verwittigd. Ongeveer half twaalf des nachts konden wij onze intrede doen in Papafi, het paleis-achtige weeshuis, dat gedeeltelijk aan onze ambulance is toegewezen. "Wij werden hartelijk verwelkomd, en onder het ge not van eenige warme spijzen waren de vermoeie- fcs?en van de reis spoedig vergeten. Zondagmorgen werd ik aan de leden der ambu lance voorgesteld, en werd de geheele inrichting bezichtigd, alles maakte op mij een voortreffelijken indruk. De zalen zijn mm en niet overvuld met riekenverbandstoffen en medicijnen zijn in ruime tnate aanwezig; de operatiekamer is uitmuntend ingericht, in één woord, de lof die van zooveel lijd als ook van de hoogsten aan onze ambu lant is toegekend, is ten volle verdiend. Op zeer Doelmatige wijze is de dienst geregeld geworden flreel ;i hard is er gewerkt voordat alles op zulk leen uitstekende wijze tot stand ia gekomen. Dr. Jttmann heeft het interne* gedeelte op rich geno- pien, terwijl ik het chirurgische gedeelte zal behan delen. Een buitengewoon groote steun voor onze ambu lance is de he-er Lehmann, die ons op alle moge lijke wijze van dienst is; geen moeite as hem te Door zijne bekendheid met aöe mogelijke autori- JWuax «a met het KaniaMiüa Huis. bewijst hij onze ambulance onschatbare diensten j mevrouw Leh mann is onvermoeid werkzaam voor don bukhou- delijken dienst. Vervroegde, iwdnikelslui- tlnfl. De ajdeeliug 'sGravenhage vaat liet Nationaal Comité voor vervroegde winkel sluiting had gisterenavond In hotel Du Nord te Sdheveninqen eene vergadering bijeenge- roeoen voor winkeliers-voorstanders van wettelijke winkelsluiting uit Scheveningen en omgeving. Met od één na eenparige stemmen ver klaarde deze vergadering rich vóór het be ginsel van wettelijke regeling der winkel sluiting en dientengevolge vóór hetgeen door hert Nationaal Comité zal worden aangewend tot ihet doen aannemen door 'den Haagschen Gemeenteraad van eene verordening in den geest als die van Amsterdam, Middenstand of Mldeletand De redacteur van de R. K. .Middenstander» De Hanzebode, de (heer A. Kellenaere te Lei den, heeft rich -tot verschillende taalkundigen in ons land gewend met de vraag, wat taal kundig het meest moest heeten: MaddelsAand of middenstand. De vraag werd gesteld aan de heeren dr. J Verdam en dr. C. C. Uhlenbeck, hoogleer- aren aan de universiteit te Leiden; dr. R. C. Boer. hoogleeraar aan de universiteit te Am sterdam: dr. J. Muller en "W. Frantzen, hoog leeraren aain de universiteit te Utrecht; dr. J. H. Kern en A. Kluyver, hooigleeraren aan de universiteit te Groningen; dr. J. -Heinsi- us en G. J. Boekenoogen, redacteuren van 't Groot Woordenboek te Leiden; dr. A. Geurts, professor der scholen voor middelbaar on derwijs te Rolduc, en dr. H. J. van Swaaij. directeur der H. B. S. te Roermond. Van deze elf geleerden hebben er rich slechts vier verldaard voor middelstand, terwijl de overige zeven zich verklaarden voor middenstand of beide vormen taalkun dig even juist achten. Er is schrijft dc heer Kellenaers na dit onderzoek, voor ons dus geen reden het woord Middenstand in Middelstand ite ver anderen. •—De Dam'bebouwing. Naar men rich herinnert, was ten aanzien van de be bouwing op den Dam een voorloopige over eenstemming verkregen mei een combinatie die daar -ter plaa'ltse een hotel zou doen ver rijzen. Als erfpacht zou aan de gemeente jaarlijks 46.000 warden betaald. Het HbM. verneemt echter, dat de combi natie er tot dusver niet in geslaagd ds het benooddgde kapitaal met een dergelijke onderneming is ongeveer 3 miilioen ""Ide'n gemoeid hijeen te brengen, zoodat voor het o ogenblik geen nieuwe onderhandelingen worden gevoerd en deze wellicht geheel zul' len afspringen. -De gestorven orang-oeitang Wif meldden deze week, Idat in Artis een orang-oetang gestorven is en wel een kost baar exemplaar. Naar thans namens de di rectie aan de Tel. wordt medegedeeld, wordt het verlies niet door dit genootschap geleden. De orang-oetang, die aan een hevige darm- catarh bezweek, was Ide grootste van zijn soort, die men in den laatst en tijd in onzen dierentuin kon 'bewonderen en het eigendom van den Münchener Zoölogisohen tuin „Tier- parlk Hellabrunn." Wijl de diergaarde te Mönchen nog niet geheel in orde is, vond zij Artis alhier bereid, een aantal barer dieren zoolang logies te verleenen. In den laatst en tiid zijn reeds eenige dieren derwaarts ver zonden en ook de orang-oetang zou binnen kort naar Mönchen zijn overgebracht, ware de dood niet tusschenbeide gekomen. Vleermuizen. De bloemist H. Steij- gaman te Vlaardiingen, trof deze week in een hollen boom, welke voor brandhout gerooid werd, een kolonie van 38 vleermuizen aan. Door kunstmatige warmte bij te brengen hij zette de foeestejes in een 'kist, bedekt met glas in rijn bloemscrre ontwaakte ze na fcien minuten uit hun winterslaap en begonnen te loopen en po-gibigen aan te wenden om te ▼liegen. Hieruit blijkt dus, rijt het Hbld., dat behalve op planten, kunstmatige warmte ook op die ren invloed oefent De kolonie wordt nog eenigen tijd bewaard tot nader waarneming van hun levenswijs. Overtreding Waardewet. De 4e kamer der rechtbank te Amsterdam, heeft veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf, geëischt was 4 maanden, den schoen handelaar J. R. S., wegens het overleggen van valsche facturen aan de douanen, bij het doen inklaren van een zending van 36 kisten schoenen uit Neurenberg. In het bezit zijnde van blanco facturen van den afzender had hij bij ontvangst van de wezenlijke factuur ad. M. 8616.95, die op de blanco doen overschrij ven, doch met 25 ,pCt. korting, zoodat het be drag valschelijk met M. 2154.25 werd vermin derd- Abortus provocates. De recht bank te Breda, heeft mej v. d. M. en S., ter zake van abortus provocatus ieder tol li jaar gevangenisstraf veroordeeld. Verduistering. Voor de 4e Ka mer der rechtbank te Amsterdam is door het O. M. li gevangenisstraf geëisaht tegen een kassier van de naaml. venn. P. v. d. Brul Co., wegens verduistering van ƒ40.36, het bedrag van twee costumes- Hij bekende trou wens diverse bedragen, samen ongeveer ƒ1500, zich te hebben toegeëigend. Tegen een 18-jarig kantoorbediende van de firma Matthias Elias werd 6 maanden ge- eischt wegens verduistering va<n een postwis sel groot 5.40. Hij had dien uit de brieven* bus van zijn patroon genomen en het bedrag geïnd. Dierenmishandeling. Voor do 4e Kamer der rechtbank te Amsterdam ia door het O. M. 25 boete subs. 10 dagen hechtenis geëischt tegen een water- en vuur- vrouw aan de Lindengracht, die, toen een aan toevallen lijdende hond haar voorhuis was ingestormd, het dier den halven inhoud van een emmer kokend water over het lichaam had geworpen en toen het dier ker mend in een hoek kroop, nog eens de an dere helft. Tegen de mollenvan gere. Bet kantongerecht te Tl el heeft het eerste vonnis gewezen in zake het delven van mo len op verboden grond en deswege M. van N. te Kesteren veroordeeld tot 3 subs. 3 dagen hechtenis. Ontduiking der ongevallen wet. Voor het kantongerecht te Amsterdam, stond gasteren terecht een aannemer aldaar, die op zijn loonlijst voor het eerste halfjaar van 1912, de loonen van verschillende werk lieden te laag had opgegeven en andere in het geheel niet vermeid. Het betreffende werk was het weer opbouwen van de verbrande loods dei- stoomvaartmaatschappij „Oceaan", aande IJkade. Daar beklaagde ook vroegen reieds een dergelijke fraude- bad gepleegd, werd de hoogste boette, n.l. f 300 tegen hem ge- Valsche munter is. Men meldt ons uit Amsterdam: Het was der recherche reeds geruimen tijd bekend, dat zich in onze stad een paar indi- vdduën ophielden, die zich aan het vervaar digen van valsch geld schuldig maakten. Eenige rechercheurs van het Bureau St. Pie- fershal werd opdracht gegeven het onder zoek in deze zaak ter hand te nemen, teneinde zoo spoedig mogelijk de verdachten te kun nen knippen. Opmerkelijk is zeker wel dat tot voor eenige weken veel valsch geld in omloop was gebracht, dat, zooals gewoon lijk, voornamelijk aan personeel der ge meentetram in betaling werd gegeven. Op ren dag werden zelfs vier valsche rijksdaal ders, een valsche gulden, vijf valsche kwartjes en acht valsche dubbeltjes bij de politie ge deponeerd. Enkele dagen later weer een val sche gulden. Het onderzoek in deze zaak werd dan ook met den groolsten spoed, maar met nog grootere omzichtigheid door deze rechercheurs aangevangen. Het duurde niet lang of de recherche ontdekte dat de werkplaats der valsche munters in een per ceel aan de Dollebagijnensteeg in de nabij heid van het Oudekerksplcin gevestigd was. Een verder onderzoek wees uit, dal van uit een onbewoonbaar verklaard perceel in de St. Annadwarsslraat het „werk" der ver dachten kon worden gadegeslagen. Daartoe verschaften de rechercheurs zich toegang tot genoemd perceel, waardoor zij in de ge legenheid kwamen eenige kecren te bespie den, wat in liet perceel in de Dollebagijnen steeg gebeurde. De rechercheurs deden dit natuurlijk met de grootste voorzichtigheid om zelf niet de kans te loopen gezien te wor den. Op deze wijze konden, zooals gezegd, de politiemannen dc booswichten bij hun luguber bedrijf bespieden. Het mocht de recherche, ondanks haar ijverige nasporin gen echter niet gelukken de hand op deze individuen te leggen. Op onverklaarbare wijze werden zij waarschijnlijk door hand langers gewaarschuwd. De booswichten kre gen er „de lucht" van, dat de recherche van hun bedrijf op de hoogte was. Dezer dagen hebben zij hun werkplaats verlaten en zijn daar tot nu toe niet in teruggekeerd. Naar ons ter oore kwam, moet de ontsnapping dezer valsche munters voornamelijk haar oorzaak vinden in het feit, dot eenige buurt bewoners die van het onderzoek der recher che op de hoogte waren, hier ruchtbaarheid aan gaven. Het kind en de school, XLIIL Coëducatie* Het !s pas in den lateren tijd, dat er in op voedkunde over coëducatïe gesproken wordt. Zonder de vrouwenbeweging zou dat, wat men onder het woord verstaat, niet naar den voorgrond gebracht zijn. Toen toch door de veranderde omstandigheden, die meisje en vrouw veel huisarbeid uit de hand namen, als vanzelf haar beider werk naar maat schappelijk terrein werd overgebracht, en een andere opvoeding voor het meisje nood zakelijk werd, kwam daardoor het vraagstuk der coëducatie aan de orde. Het meisje had kennis noodig, die vóór die veranderde om standigheden de jongen zich slechts eigen hoefde te maken, omdat hij den strijd om het bestaan had te voeren en niet zij. De jongensscholen werden voor haar opengezet. Ook voor de grootere jongens en meisjes kwamen er de gemengde scholen, die er eerst slechts voor het kind .onder de twaalf jaar waren geweest. En met deze verandering, die een gevolg was van de veranderde omstandigheden, werd het denkbeeld der gezamenlijke opvoe ding van jongens en meisjes door de paeda- gogen van alle kanten bekeken. Er werd na gegaan welken goeden invloed jongens en meisjes op elkander konden uitoefenen, wan neer zij in elkander zoo lang mogelijk goede kameraden zouden zien en het sekseverschil zoo laat mogelijk zich zou doen gevoelen, omdat door de gescheiden opvoeding jongens en meisjes al vroeg tot het besef kwamen, dat zij van verschillend geslacht waren. Als alle beweging op geestelijk en maat schappelijk gebied heeft het begrip coëduca tie tot overdrijving geleid. Gelijk de vrou wenbeweging in het begin soms een strijd van de wouw tegen den man leek, en in sommige ijveraarsters nog niet die phase uit is gestreden, zoo heeft men gemeend, dat meisjes en jongens geheel als volkomen ge lijke individu's konden opgevoed worden. Van die meening begint men langzaam maar zeker terug te komen. Onderzoekingen en ervaringen bewijzen, dat óók niet naar het zieleleven man en vrouw dezelfde wezens zijn. Zij vullen elkander aan, hebben beiden eigenschappen, die niet gemist kunnen wor den. Op het eene gebied zijn mannelijke eigenschappen noodzakelijk, op het andere vrouwelijke. Hier is de man superieur, daar de vrouw. Men kan dus jongen en meisje niet zóó op voeden, alsof gemiddeld hij en zij dezelfden zouden zijn. Uit beiden groeit een andere mensch. Die opvoeding is dus de beste, die zich naar beider individualiteit richt. Er is dus geen sprake van coëducatie, als men den ouderen jongen precies dezelfde vor ming geeft als het oudere meisje. In het kind doet zich de psyche nog niet gelden. Een sekselooze opvoeding kan dus alleen den kleineren jongen en het kleinere meisje ten fioeda komen. Het oudere meisje komt lets van groote be- teekenis te kort, wanneer zij een opvoeding ontvangt, die zich naar den jongen richt en er in het geheel geen rekening wordt gehou den met haar intellect, haar zieleleven, haar vrouw-zijn. En dat geschiedt toch op alle middelbare scholen, waar slechts mannen les geven en geen enkel vak onderwezen wordt, waarin het vrouwelijke zich kan doen gelden. Coëducatie aldus toegepast, is een verbasterd iels. Allen nadruk laat men aldus vallen op het cohet samenzijn, maar de educatie, de opvoeding, raakt in het gedrang. Ida Heyermans, Rotterdam. (Wordt yervolgd.) GEMEENTE AMERSFOORT. Opgave van personen, die de Gemeente hebben verlaten van den 15. Januari 1913 tot en met den 2L Januari 1913. Bartiw Pleter van Ouwerkerk, van "Weversaingel 22 naar Putten. Metje van Koot, van K. Bergstraat 4 naar Bussrum. "Willempje Lubbereen, van Arnhemscheweg 44 naar Hoogland. Jan Johannes Sleeking, van "Weverssingcl 39 naar Leusden. Janna Louisa J-ochems, van So est er weg 1694 naar Utrecht. Aloisiua "Wilhelmus Lebuinus Voortman, van St. Andriesstraal 15 naar Maastricht. Arie Yan Essen, van Soeslerweg 309 naar Haar lemmermeer. Jacobus Krol, van P. Pijpersstraat 17 naar Am- «terdam. Johanna Arnoklina Imrnink, wed. Johs. v. Wijn gaarden, van P. Pijpersstraat 17 naar Amsterdam. Cornells Louwersc, van Lengcgracht 6 naar Serooskerke. Antonia Meyer, (woonwagen), naar Kansweert, gem. Kruiningen. Maria Johanna Jacoba Miarin, van v. Oldenbarne- veldiaan 30 naar 's-Gnvvenhagc. Willem Rljndcrs, van Weltevreden 7 naar Utrecht. Tennis van Roekei, van Soesterweg 3021 naar Weespercarspel. Lconaraa Jacoba van Eykelenburg, van Oude Die- ver. weg 19 naar Enschedé. Evert van Breukelen, Yan Koningstraat 139 naar Stoutenburg. Barta van Hoeven, van Arnhemscheweg 136 naar Baarn. Johannes Postma, yan Bloklandatraat 4 naar Nutv- speel. gem. Ermclo. •Heintje van Wiksclaar, wed. A. Sraink, van Kran- keledenstraat 20 naar Hof Yan Delft. Henriet te Hyacinthe de Kome, van v. Asoh v Wijckstraat 1 naar 's-Gravenhage. Opgave van personen, die zich in de Gemeente hebben gevestigd van den 15. Januari 1913 tot en met den 21. Januari 1913. Geertje Davelaar, van Zeist naar Wilhelm ra- straat 5. L.unberliis Antonius Kaspers, van Leusden naar Bisschopsweg 17. Elisabeth Snijders, yan Veenendaal naar Kleine Nachtsleeg 35. Hermanus Antonius Johannes Hermsen, van Arn hem naar Langestraat 20. Mathi 1de Bolder, van Emmerik naar Langestr. 20. Antonius Wilhelmus Helmerhoiut, van Tiel naar Krommeslraat 19. Christiaan Guillaume Hoentjes, van Rotterdam naar Nicasiusdwarsstraat 27. Gerarda Al ij da Wilhelmina Steenbeek, van Utrecht naar Havik 2. Adrianus Martinus den Hcyer, yan Groningen naar Langestraat 94. Dirk Cornelia Baikenes, van Hoevelaken naor Schimmelpenninckkade 11. Johanna Hendr'ka de Goede, van Amsterdam naar Utreehtschepoortweg 13. Willem Krijkamp, van Nijkerk naar P. Pijpers- straat 17. Gerrit Visser, van Barneveld naar Arnh.weg 139. Cornells Gcrandue Engelfriet, van Rotterdam naar Langestraat 91. Hermanna Everdina Hoogeveen, van Nijkerk naar Berken weg 6. Agnes Maria Kruysse, van Arnhem naar Lange straat 40. Aüda Everdina van Schaik, van Utrecht naar L. Vrouwekerkhof 4. (Weekpraatje). Een bord warme erwtensoep met een flink stuk worst, of, wat bescheidener, eenige dobbelsteentjes spek er in, ia nu met bet koude weer een heerlijk, door velen begeerd kostje. En daar is gelukkig voor de meeaten wel aan te komen. Ander3 was dat in de 17e eeuw, toen waren de groene erwten wegens den buitensporig hoogen prijs een kostje voor slechts einige monden. De erwten go'den als een buitengewone lekkernij in de 17e eeuw in Frankrijk. Speciaal in Parijs heerschte een ware groene-erwten-manie. In een tooneelspel, dat onder den merkwaardigen titel „La Cornédie des gateaux aux des friands marquis" in 1665 te Parijs werd opgevoerd, verklaart een der hoofdpersonen, dat baar middelen haar e'echts dan veroorloofden groene erwten te eten, als een litron (nog geen liter) niet meer kostte dan FX) francs. In „Het leven van Colbert", een in 1695 versche nen boek, wordt zelfs verteld, dat eenige bu'tenge- woue gastronomisch aangelegde personen zich het genoegen een litron jonge groene erwten te eten, voor den prijs van 65 gulden, verschaften. Een jaar later schreef over hetzelfde thema ma dame De Maintcnon„Het erwten-thema duurt nog steeds voorthet ongeduld en het genoegen ze te eten, de onverzadigbaarheid, het steeds nog meer daarvan begeeren, dat zijn de hoofdpunten, waar over 't hof sedert vier dagen «preekt. Was en is erwtensoep met wat er bij behoort een geliefkoosd gerecht, de eigenaardige drank, wel ke volgens do beschrijving van Gebbs en Angeaoli In het „Philippine Journal of Science" door de in boorlingen van het eiland Luzon met graagte wordt gedronken, zou bij ons zeker minder in den smaak vallen. De „sa-fu-eng". zooals de inheemsche 1.1am lui£t, wordt op de volgende manier bereid t Men kookt apart rijst, camoten- (een soort vruch ten), sprinkhanen, varkensvleesch en men giet deze ingrediënten in ec-n aarden pot, half gevuld met koud water, terwijl men er gekookte verbrijzelde beenderen bijvoegt. Dit mengelmoes laat men gedu rende een tiental dagen staan en krijgt aldus een zuren gistenden drank, waarvan de lucht een Euro peaan op de vhicht zou jagen. De inboorlingen ech ter drinken dit sprinkhanen-bier met grootcn smaak en bij verschillende stammen ls het de eenige drank, die gedurende de maaltijden gedronken wordt. Zoo zien we alweer, dat dc smaken verschillen en dat geldt zoowel in letterlijken als figuurlijken zin. Wat verschil is er ook In zeden en gewoonten bij de verschillende volkeren. Wat zonderüngo ge woonten b.v. bestaan, volgens ons oordeel ,bij de lijfstraffelijke rechtspleging van de gestaarte bewo ners van bet Hemelsche rijk. Om iets te noemen 1 Als een misdadiger ter dood is veroordeeld, wordt hem dit doorgaans «poedig medegedeeld en de te rechtstelling op den volgenden dag vastgesteld. Daartoe begeeft zich de rechter, die het doodvonnis ■uitsorak, naar de cel van den veroordeelde en overhandigt hem een geschenk van 400 koperen muntstukken, een handdoek, een parapluie en eejj lantaarn, waarbij bij och onder de hoffcUJkste be- woordingen voor den delinquent verontschuldigt en zijn leedwezen uitdrukt, dat hij, de wellen des lands volgend, hem heeft moeten véroordeelenHij zelf heeft natuurlijk niets anders dan vriendscbappeüjko en welwillende gevoelens Jegens hem gekoesterd en komt hem daarom deze geschenken overhandl- gn, die hem den weg naar de doodenwereld minder moeilijk zullen maken. Klinkt dat alles niet als een bittere bespotting, als gruwelijk comcdiespel? De scherprechter behatt» delt den veroordeelde den volgenden dag don ook minder zachtzinnig, want nauwelijks is het hoofd van den veroordeelde gevallen, of hij opent, m«d« op wettelijk voorschrift, het. lichaam van den te rechtgestelde, haalt de lever er nit en verdeelt die stuksgewijze onder zijne helpers. De lever toch van veroordeelden, die onder de handen van den bent het leven laten, bevat volgens Chineesche begrippen een universeel middel tegen alle kwalen. Dc verschillende gewoonten spreken allerduide lijkst ook bij de t a f el geb ed en. De negers zullen van geen enkele *plj* Iets gaan gebruiken zonder eerst een deel er van aan de goden te offeren. De Indianen en de volksstammen in Siberië zij® gewoon het eerste stuk van hun maaltijd in het vuur te werpen, om daarna den zegen hunner goden over het andere in te roepen. De Chinees gebruikt niets voordat hij de spijze op het huisaltaar heeft neder gezet, waardoor hij ze als 't ware eerst zijn God aanbiedten eer hij de schotels ucgncemt, verricht hij een korten huis- dienst voor zijn afgodsbeeld. De Brahmanen nemen voor het eten een stuk gewijde kool en roepen, terwijl zij daarmede het hoofd aanraken, luide den naam huns Gods aan. Dc oude Romeinen en Grieken plengden voor de maaltijden den goden een dankoffer. Dc heidensche bewoners van de Sandwicheilan den beffen voor den maaltijd een lofzang aan. De Nubiërs spreken voor en na het eten een gebed uit. De bewoners van Madagascar buigen zich diep al zij van talel opstaan en begroeten hun geesten. De Laplanders klappen in de handen en roepen j „Goede God, zij geloofd voor de spijze." De Muzelmannen zetten zich neder om te eten onder het zeggin „In den naam des genadigen en barmhartigen Gods." Van de negers vertelt de Franscbe arts Merab veel Interessants, die langen tijd aan bet hof van Mc- nclik vertoefde. Waar hij het heeft over geneeskunde en hygiëne in Aethiopië, schrijft hij De neger laat zich gauw imponeeran door d© uiterlijke verschijningen, zoowel als door de voor schriften van den geneeskundige. Komt de volgeling van Aesculapus op een prachtig ros aangesprongen, dan heeft hij al gauw een wit voetje bij. de voornaamste Aethiopiêre. De voorgeschreven medicamenten moeten vooral sterk de zintuigen aandoen, door een sterken smaak, een scherpen geur, een opvallende kleur of iels der gelijks. Veel geneeskracht schrijft men de hitte toe. OndaiKg hun liefde voor vuur zijn de Aethiopiêre bang voor de zon, vooral wanneer zij ziek rijn. Ze sluiten zich in hun kamer op en bedekken icdeie opening, opdat niet een straaltje binnenkom® en hun lijden erger make. Ze laten zich ook niet bij daglicht in de keel zien, wel bij kunstlicht, want olk binnendringen van een zonnestraal in hun inwend g lichaam zou volceris hen, de ergste ontsteking ten gevolge kunnen hebben. Dc Aethioplsche schoonen zijn ook deze meening toegedaan, want zij weten, dat de zon haar teint al is deze ook nog zoo zwart, beschadigt. Een zonderling gebruik van de Aelhlopiërs bestaal in het nuttigen van de rauwe maag van een dier na een overvloedigen maaltijd, d:e bestond uit de overige lichaamsdeelen van dal dier. Zij meenep, dat de toevoer van de sappen van een andere mang de werking van hun eigen maag bevordert. Dat alles vinden wij, beschaafde (I) menacheu, bij den eersten oogopslag erg zonderliug, maar staan wij werkelijk zoover van die dingen af. Ee' men ten onzent ook geen rauw yleesch, rauwe ham. hal/rauwe biofsluk, geen rauwe oesters en mosse len, enz. Zijn er onder ons ook nog geen mensehen te over, die alle zonlicht als 't ware uit hun hirzcn wzran die de waarde van den drank, van de medi cijn, beoordeelen naar zijn kleur en geur en smaak"' Laten wij dus heusch „die domme negers" niet zoo gauw bespotten. Wat voor malligheid haalt men in toonaangevende kringen van de Nieuwe Wereld b.\. niet uit! Zoo hebben daar de dames nu weer be dacht, om haar horloge niet meer In haar armband te dragen, maar op den neus van haar schoen. Waarom niet op haar eigen neus. mag men vragen dan was het uurwerk vlak onder de oogen. De nieuwe mode stelt de draagsters zoo heet het in staat onmiddellijk te weten hoe laat het islegi men eeo bezoek af, dan behoeft men niet op de pendule te kijken, noch het horloge uit den zak te halen, noch zijn pols om te draaien. Men slaat de oogen slechts zedig neer, en zonder dat iemand cr een oogeubük vermoeden van heeft dat men tegen de regelen der welvoegelijkheid zondigt, kan men zich van den stand der zon op de hoogte stellen. Voor bijziende menschen en langbeenen kan deze mode wel wat bezwaarlijk zijn, maar geen groote revolutie heeft het geheele menschdom bevredigd Ook wanneer men op straat rijn uurwerk gelijk wi' zetten met de torenklok, zal men in eenigszins moeilijken toestand geraken. Maar alles went, in Amerika verwacht men van de nieuwe mode uit stekende resultaten voor de alhletlck. wel om den acrobitenloer, die men heeft te volvoeren indien men het horloge aan zijn oor wil brengen, teneinde zich er van te overtuigen of het nog loopt. Nu, een beetje gvmnast'ek. wat meer en krach tiger lichaamsbeweging, zon voor die dames waar schijnlijk niet kwaad zijndat zou lichaam en geest wat frisscher maken en uit heur hoofd die dwaze malligheden verdriiven. De sport-professor aan de Universiteit van Minnesotte, Richard G -ant, moest die dames eens onder handen hebben. De professor is in 'l bezit van een wonderkind, dank rij zijn systeem. De kleine Margaretha zoo heet zijn dochtertje die thans ruim twee Jaar is. zal, volgens zijn berekeningen, eerst in het Jaar 2010 sterven. Dien hoogen ouderdom zal de kleine te danken hebben aan den uitstekenden invloed van de sport. In de oogen van haar vader is n.l Ie sport de eenige weg om steeds gezond te blijven en heel lang te leven en daarom is het sport-ouder- richt bij de lieve Maraifnretha reeds begonnen toen rij den tecderen leeftijd liad van drie weken. Spe lenderwijs greep het kind naar do vingers van haai vader. Hij tilde het daaraan op en binnen enkele weken had hij haar zoo goed geoefend, dat Marga retha aan zijn vingers hangen bleef, terwijl hij de trappen van zijn woning op en af liep. Men behoeft er zich bij een zoo ongewoon begaafd kind niet ovet te verwonderen, dat het reeds in haar eerste badje zwembewegingen maakte en voor haar achtste maand de zwemkunst inderdaad machtig was. Op dien leeftijd kon het meisje ook reeds loopen, en dank rij dergelijke oefeningen is rij thans een won der van *.Y)imaaktheid on een volmaakt wonder. Professor Grant vertelt t haar lichaam is A-rij Yan overdadig vet, men kan al haar spieren zien. als rij zich beweegt. Haar borslwijdte bedraagt 45.6 e.M. en zet zich bij het inademen 4.2 c M. nit. Het kind ziet er niet uit alsof hel 2 jaar oud ls en ledereen, die niet beter weet, schat het op 4. Thai® volvoert Margaretha de ongelooflijkste toeren. Zij turnt aan den rekstok, doet aan hardloopen en beoefent de meest verscheidene takken van sport. Haar vader draagt er evenwel zorg voor, dat de kleine zich nooit bovenmatig vermoeit. "Volgens rijn beweringen tl het kind nog nooit riek geweest. Zij zal eens een „volmaakte vrouw" zijn, zegt haar vader. Ah zfl dan maar een „volmaakten man" weet te vindeoJ tfEUVEL.VAIk

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 6