Uit den omtrek. STA DSN ÏEU W s7 ïoorgestelde motiwerd aangenomen i „Dc atdeeling 's-Gravenhagfc tan den Bond van Wederl Onderwijzers, vergaderd op 25 Januari 1913, kennis genomen hebbende van de verklaring van bet bestuur, dal de uitdrukking„De hoofden zijn de natuurlijke vijanden van de klasse-onderwijzers", Inhoudt, dai dc bijzondere belangen der hoofden tegenstekl zijn aan die der onderwijzers, waaruit voortvloeit, dat de hoofden in hun optreden in Hoofdenverec.niging en Ncd. Onderwijzers-Genoot schap noodzakelijk vijand g komen te staan tegen over het streven der klasse-onderwijzers, gaat met die verklaring geheel accoord, spreekt haar volkomen vertrouwen uit in het be stuur en betuigt voor het werken van bestu r en de redactie in het belang van het onderwijs, vooral in den srijd voor de zelfstandigheid der klasse-onderwijzers, haar groote waardeering Knust en Wetenschap. Julia Cuypers. Den 10. Februari zal mevr. JuiHa Cuvpers te Amsterdam haar 30-iarig jubileum als tooneeliste vieren. Er is teen circulaire verspreid om bijdragen be ver zamelen voor een huldiging. Maandag is te Utrecht een vergade ring gehouden van explicateurs in bioscopen, ten einde te komen tot de stichting van een vak vereeni ging. Door de heeren André de Jong en mr. J. A. Rosenveldt. werden redevoeringen gehou den, waarin zij hel nut van vakorganisatie uiteenzetten, om te komen tot positie-ver betering. Ten slotte werd door de aanwezigen be sloten tot stichting van een yerecniging. Tot leden van het voorloopig 1 bestuur, dat zich zal «belasten met het onlwernen van sta tuten, enz., werden gekoz *n de heeren L. Hartlooper, voorz'tler; A de Jo^g, seoretaris; en II. van Praag, penningmeester, uit Utredht lerwiil mr. J. A. Roscnveklt benoemd werd tot rechtskundig adviseur. Pupil van het Metalen Kruis. Naar aanleiding van het bericht van het over lijden van den laatstcn Mclalcnkruisridder, deelt jhr. L. W. van der Goes, te Zeist, aan het N. y. d. D. de volgende, zeker weinig beken de bijzonderheid mede: „Op den 9en Augustus 1860 werd mijn vader, jhr. mr. A. van der Goes, vroeger ge meente-ontvanger te Den Haag, toen hij een vergadering van de afd. aldaar presideerde, wegens mijn geboorte weggeroepen. De toen I aanwezige Metalcnkruisridders hebben mij tijdens die vergadering benoemd als hun pu pil en hebben mij tevens vereerd met een zil veren beker, die nog in mijn bezit is. „Op den eencn kant daarvan staal een af- beelding van het Metalen Kruis met' zijn „Trouw aan Koning en Vaderland 1830 1831", aan den anderen kant het opschrift: „De afdeeling 'sGravenhage van het Metalen Kruis aan haren pupil jhr. Lodewijk Willem van der Goes, geboren 9 Augustus 1860." „Ik meld u dit als een bijzonderheid, daar Ik zeker meen te weten, dat er geen tweede pupil van bet Metalen Kruis bestaat." Driebergen. 1 Februari hoopt dc heer G de Boer, stationchef bij de S.S., te Drie bergen, den dag te herdenken, waarop hij dertig jaren geleden bij de S.S. in functie trad. IJ ss eiste in, 27 Jan. Heden voormiddag kwamen eenige gemeente-ambtenaren in de burgemeesterskamer len sladhuize bijeen om den aft redenden gemeente-secretaris, den heer A. B. Michicisen bij diens aanstaand ver trek een toepasselijk geschenk aan te bieden. Dit bestond uit een fraai inktstel, waarvan In het midden een uurwerk was aangebracht, en waarboven een gegraveerde inscriptie. Voorts nog een briefweger met penschoon- houder. Dit geschenk werd hem met een toe passelijke toespraak namens de gemeente ambtenaren o-vcrhandigd door den oudsten ambtenaar, den heer A. J. Konings, gemeen te-ontvanger. Diep getroffen aanvaardde de beer Mi cbi eisen dit geschenk en betuigde daarbij in gevoelvolle bewoordingen zijnen oprechten dank aan alle gemeente-ambtena ren voor dit blijk van beloonde belangstel ling en vriendschappelijk aandenken, en gaf daarbij de verzekering, dat dit geschenk bij hem steeds in dankbare en aangename herin nering zal blijven voortleven. De heer Burgemeester, d*ie zijne kamer ge durende den tijd dezer overhandiging wel willend had afgestaan, was mede bij de plech tigheid tegenwoordig. Vcenendaal, 27 Jan. In de heden ge houden raadsvergadering werd de instructie voor «den nieuw le benoemen boekhouder op de gasfabriek vastgesteld, waarna nu spoedig de benoeming zal volgen. De Raad besloot loe te treden als lid der Kanaal-vereeniging „De Gcldersche Valled". Heb verzoek «der vereeniging „Teeken- Bdhool" tot het verstrekken van een kapdtaal van 15,000 voor bet bouwen van een de gelijke school, werd, na voorlezing van het advies van den inspecteur De Groot., zonder Stemming toegestaan. Ook werd thans zonder hoofdelijke stem ming' besloten tot het toevoegen van een klasse voor meer uitgebreid lager onderwijs can de openbare school met ingang van 1 April a.s. De toevoeging is .geschied naar aanleiding van een schrijven d d. 6 Januari jl. van Ged. Staten, waarin ingevoVe art. 18 der onder wijswet op de noodzakelijkheid van die uit breiding bedoeld bij art. 16 2e lid, werd go- wezen. Bij de rondvraag werd de zooveel stof op waaiende gebeurtenis op de secretarie (er zou nl. een handgemeen hebben plaats ge- bad) iusschen den secretaris en de gemeen tebode, in verband met een al of niet offi cieel genomen besluit van B. en W.. door den heer Jan van Leeuwen op het tapijt ge bracht De heer Van Leeuwen stelde voor om daaromtrent- een Raadscommissie van drie leden tot onderzoek en uitbrenging van rapport te -benoemen. Dit voorstel werd ech ter na een heftige discussie met 6 tegen 5 stemmen verworpen. (Hbld.) Hoenderloo. In de «dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering van be- ztuurderen der 6tiohüng „Hoenderloo" te Hoenderloo, zijn als leden van het bestuur gekozen de heereö Ds. C. P. van Eeghen Jr. te Amsterdam en B. van de Pol te Utrecht. Als nieuwe commissarissen werden benoemd. de heeren ihr. A. E. H. Röell te Velp, mr. B. F. baron Van Verschuer te Arnhem, jhr. L. H. Ouarlcs van Uffo>rt en dr. E. Bessem, heiden te Utrecht. Uit het overzicht van den directeur bleek, dat op 1 Januari 1913 312 jongens aan de stichting waren toevertrouwd, w.o. 151 Re- geeringskinderen en 88 Voogdijkinderen. Een inleiding over „de persoonlijkheid van den opvoeder", gaf aanleiding tot een geanimeerde en zeer belangrijke discussie over de kwestlie „straf" en over de vraag of strenge tucht, dan wel een meer zachtere be handeling wenschelijk is voor de jongens, die tijdelijk onder yreemde leiding moeten. Tot bepaalde conclusies wilde de Voorzit ter. gehoord de debatten niet komen, omdat het al of niet slagen afhangt van personen; toch meende hij te moeten vastleggen, mede op grond van ervaring en gezoen de vruch ten, dat op den ingeslagen weg moet worden voortgegaan. De verschillende onderhanden zijnde bouwwerken naderen hunne voltooiing, zoo- dat in 'l voorjaar alles gereed kan zijn. De raming aanvankelijk 230.000 is met ongeveer 25 000 ovenscbeden en naar mid delen zal worden omgezien, om dat saldo aangezuiverd te krijgen. De exploitatierekening over het dienstjaar 1912 wijst op een vermoedelijk tekort van 3000. Tot leden van de commissie voor het na zien der rekening zijn gekezen de Commis sarissen G. Wendelaar en A. \V. van Eeghen. It au «18 verslas. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 Januari 1913, des avonds kwart voor acht. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig wegens ziekte de heer Joris&en. De Voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen der vorige vergadering wor den gearresteerd, zooals ze ter visie Jiebben gelegen. Daarna wordt mededeeling gedaan van de voigende ingekomen stukken: Missive Aan Gcdep. Stalen van Utrecht van 23 December 1912, houdende bericht van goed keuring der begrooling van inkomsten en uit gaven der gemeente voor het dienstjaar 1913. Besluit van Gcdep. Staten van Utrecht van 23 Dec .1912, goedkeuring van het Raadsbesluit van 19 Nov. 1912 tot het aangaan een er tijde lijke geldleening van ten hoogste 175.000. Besluit van Gedep. Stalen van Utrecht van 23 Dec. 1912, goedkeuring van het raadsbe sluit van 3 October 1912, no. 411, tot wijzi ging van de gemcente-begrooling dienst 1912. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, d.d. 30 Dcc. 1912, tot goedkeuring van het Raads besluit van 21 December 1912, strekkende tot verlenging van den termijn van aflossing van tijdelijke geldleeningcn. Besluit van Gcdep. Staten van Utrecht, d.d. 30 Dcc. 1912, tot goedkeuring van het 4e en 5e aanvullingskohiier der Inkomstenbelasting en het 2e aanvullingskohier der Straatbe- lastang. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, d.d. 6 Januari 1913, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 21 Dec. 1912, strekkende tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1912. Besluit van Ged. St. van Utrecht d.d. 6 Januari 1913, tot goedkeuring van het raads besluit van 21 Dec. 1912, no. 505, strekkende tot aankoop van perceelcn achter de Sl. Jo- risstraat en tot wijziging der gemeente-be- grooling, dienst 1912. Besluit van Ged. St. van Utrecht d.d. 6 Januari 1913, tol goedkeuring van het raads besluit van 21 Dcc. 1912, no. 518, strekkende tot het aangaan eener tijdelijke geldleening en tot wijziging der gemeenle-begrooting, dienst 1912. Besluit van Ged. St. van Utrecht d.d. 13 Januari 1913, tot vaststelling van de reke ning van de inkomsten en uitgaven der ge meente over het dienstjaar 1912. Besluit van Ged. St. van Utrecht d.d. 20 Jan. 1913, tot goedkeuring van het raadsbe sluit van 21 Dec. 1912, no. 509, strekkende tot verlenging van den termijn van ontruiming van eenige on.bewoonbaar verklaarde per- ceelen in de Wolkerstraat. Besluit van Ged. St. van Utrecht van 6 Januari 1913, tol verdaging hunner beslis sing op het raadsbesluit van 21 Dec., waarbij j Burgemeester en Wethouders gemachtigd worden tot onderhandsche verhuring van landerijen en woningen onder Leusden. Besluit van Ged. St. van Utrecht van 6 Jan. 1913, tot verdaging hunner beslissing op het raadsbesluit van 31 Dec. 1912, waarbij Bur gemeester en Wethouders gemachtigd wor den tot oncterhnndsche verhuring van per- ceelen achter de St. Jorisstraal. Missive van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort d.d..30 December 1912, hou dende bericht, dat tot hoofd-commies ter secretarie is benoemd A. R. Veenstra, secre taris der gemeente Schoonhoven, onder toe kenning van het maximum van de aan dien rang verbonden jaarwedde. Alle stukken voor kennisgeving. De heer Leinweber wijst er op, dat een oproep is gedaan voor een hoofdcommies op een jaarwedde van 1600 tot 2000. De sollicitanten wisten dus, dat ze een aanvangs- Iractement van 1600 zouden krijgen. Door deze maximumtoekenning is een onbillijk heid begaan tegenover personen, die niet solliciteerden om het te lage tractement. Ook is het' onbillijk tegenover andere ambtena ren, die minder tractement genieten. Daarom geef ik in overweging de woorden: ,3- en W. zijn bevoegd hiervan af te wijken" uit de desbetreffende verordening te schrappen. De Voorzitter. Ik geef u in overweging dit voorstel in de volgende vergadering schriftelijk in te dienen, dan kan het om prae-advies gezonden en daarna behandeld worden. Aldus besloten. Adres van de Commissie voor Kindervoe ding, houdende verzoek ora subsidie. In handen van B. en W. om advies. Adres van het comité lot oprichting eener arbeidsbeurs in deze gemeente, houdende verzoek te willen overwegen of er middelen kunnen gevonden worden om te Amersfoort een gemeentelijke arbeidsbeurs op le richten. In handen van B. en W. om advies. AGENDA. 1. Voordracht van Burgemeester en Wet houders ter benoeming van 2 leden en hunne plaatsvervangers van het scheidsgerecht. De Voorzitter. Mag ik de heeren Koning en Briët uilnoodigcn als stembureau te willen fungeeren. Voorgedragen worden de heeren: J. Bolk, C. M. Cremer, A. Herschel Bzn., H. Noor man, F. J. van Grasstek, G. Bersma, T. van> Daal en E. J. Ruitenberg. Gekozen worden de heeren: Bolk en Cre mer (leden) en A. Herschel en H. Noorman (plaatsvervangers.) 2. Voordracht van de vaste gemeente-werk lieden ter benoeming van 2 leden cn hunne plaatsvervangers van het scheidsgerecht. De voordracht opgemaakt door de vaste gemeentewerklieden luidt als volgt: J. Hof land, G. v. Wijland, J. Overecm, J. C. Hage len, M. Kraayenhof, G. Stam, B. Noordewicr en A. A. van Eek. Gekozen worden de heeren Hofland en van Wijland en tot hunne plaatsvervangers de heeren Stam en Ovcrcem. 3. Voordracht ter benoeming van een lid van het bestuur van het Burger Weeshuis. De voordracht luidt: 1. M. van Heioma, 2. J. W. C. Bloem, 3. dr. F. A. F. Groneman. Benoemd wordt de heer M. van Heioma. De Voorzitter. Mag ik de heeren stera- opnemers bedanken voor hun moeite. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School E, mej. C. M. v. d. Stadt. Wordt z. h. st. verleend. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van verlof aan de on derwijzeres aan de O. L. School E, mej. J. S C. Bredcrode. Z. d. en h. st. verleend. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders lol verlenging van verlof verleend we gens ziekte aan -de onderwijzeres aan de O. L. School A, raej. M. C. E. Beek. Z. d. en h. st. verleend. 7. Voorstel van Burgemeester cn Weihou ders tot wijziging van het raadsbesluit be treffende den aankoop van perceelcn achter dc St. Jorisstraat. Z. d. en h. st. aangenomen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van landerijen, woningen onder Leusden. Z. d. en h. st. aangenomen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot onderhandsche verhuring van een woonhuis aan de Kamperbinnenpoort. De heer Kroes. Ik zou gaarne willen, dat B. en W. de voorwaarde yan verhuren zoo namen, dat er 3 maanden opzegging komt, dus een jaar verhuren en de opzeggingster mijn verkorten tot 3 mnd. Dat is meer plaatselijk gebruik en ook practischer. De Voorzitter. Hoe zou dan de redac tie moeten luiden van het besluit? Is het vol doende als wc tusschenvoegen: „met drie maanden opzegging"? De heer K r o e s. Ja, mijnheer de Voor zitter. Het voorstel wordt voldoende ondersteund, waarna B. en W. het overnemen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot onderhandsche verhuring van gron den aangekocht ten dienste van de waterlei ding. Z. d. en h. st. aangenomen. De Voorzitter. Als punt 11 willen B. en W. aan de orde stellen een verzoek ora verlof voor de onderwijzeres in de handwer ken mej. Verwey. De secretaris leest een schrijven daarom trent voor. B. en W. stellen voor verlof te verleenen tol 1 Juni a.s. onder voorwaarde dat de kosten der plaatsvervanging van af 15 April tot 1 Juni 1913 voor rekening van mej. Verwey komen. Aldus wordt besloten. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de splitsing van de 6e klasse van de O. L. School B. Z. d. en h. st. besloten. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van de jaarwedde en van den pensioensgrondslag van den leeraar in de gymnastiek aan de H. B. S. F. Rauh. Z. d. en h. st. aangenomen. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende den stalbaas bij de ge meente-reiniging. Z. d. en h. st. aangenomen. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de verordening tot regeling van de inrichting der plaatselijke politie. De heer van Achterbergh. Mijnheer de Voorzitter. In de vergadering van 29 Oct. heb ik er reeds op gewezen, dat de bezoldi ging der dienaren van de politie niet in over eenstemming is met het prestige, dat zij moe ten handhaven. Ook deze regeling brengt echter niet wat verwacht wordt en maakt de toestand nog lang niet rooskleurig. Nu is het wel waar, dat we eenigszins gebonden zijn aan het cijfer der begrooling, maar in de om geving is het toch beter. In Zeist bijv. hebben z*» na 4 jaar 850 en nog 150 voor kleeding en andere benoodigdheden. In Weesp 750 met 150 en in Hilversum 850. Daar u, mijnheer de Voorzitter de voorkeur geeft aan periodieke verhoogingen, zou ik wel willen voorstellen in het besluit op te nemen het volgende: Deze regeling zal dienen voor 1913. terwijl al de genoemde salarissen, zoowel wat de minima als de maxima aangaat met 1 Jan. '14 met 50 verhoogd worden. De Voorzitter. Wordt dit voorstel ondersteund? De heer Leinweber. Mag ik even toe lichten.... De Voorzitter. Wordt het onder steund? De heer Leinweber. Ja, mijnheer de Voorzitter. De Voorzitter. Dan is het woord aan den heer v. d. Wak De heer v. d. WaL Mijnheer de Voorzitter. Ik zou wenschen te lezen dat de hoofdagent inplaats van 2 driejaarlijksche verhoogingen van 25 er 4 krijgt en de agenten le klas 3 inplaats van 2. De heer Leinweber. Door a ie zeer juist gezegd, dal hel wenschelijk is, dat wc bij indiensttreding goede elementen krijgen. Maar we moeten die elementen ook houden. Waar nu de salarissen hier lang niet roos kleurig zijn, wil ik gaarne het voorstel van mijn geacht medelid, den heer van Achtcr- bergh steunen. De heer Oosterveen. Ik ondersteun het voorstel-v. d. Wal. De Voorzitter. Zooals de heer van Achterbergh terecht opgemerkt heeft, zijn we eenigszins gebonden aan het uilgetrokken be drag. Ik heb gemeend dat het best te kunnen verdoelen als ik heb voorgesteld, maar nu komt er weer een slem om het minimum te verhoogen. Dat is wel gemakkelijk, maar ik vraag toch of het wel goed is, dat zoo n stem uit den Raad komt. In de eerste plaats moet de Raad zorgen voor de zuinigheid. Wij heb ben gedacht met deze regeling een 6prong vooruit te doen en meenden hierbij stil te moeien staan. Vooral als we nog eens lezen, wat in de gemeentebegrooting staat, dat de Burgemeester zich nog geen oordeel kon uit spreken of reorganisatie der politie en in hoeverre noodig zal zijn. Dat standpunt neem ik nog in. Ik ben nog niet voldoende op dc hoogte. Ben ik dat en acht ik wijziging noo dig, dan komt er wel weer een voorstel. We leven zoo vlug en haast om de drie jaar wor den de tractementen herzien. Ik zou den> hee ren dan ook willen vragen het voorstel in te trekken. Laten we blijven bij deze bedragen. Als we de cijfers der voorstellen nemen, zul len we ook het salaris van den inspecteur moeten verhoogen. De heer v. d. W a 1: Ik stel gaarne vertrou wen in den Burgemeester en trek mijn voor stel in. De lieer van Achterbergh: Ook mijn vertrouwen heeft de burgemeester, maar het is treurig dat het salaris zoo laag is. Als u echter, mijnheer de Voorzitter, oor deelt, dat we moeten wachten, en we kunnen verwachten dat als u het noodig oordeelt, dan komt het ook, trek ik gaarne mijn voorstel in. De Voorzitter. Ik kan nog geen toe zeggingen doen, maar zal er gaarne mijn aan dacht aan schenken. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z. h. st. aangenomen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van pensioen en grati- calie aan den agent 3e klasse H. v- d. Kolk. De heer Leinweber: B. en W. stellen voor een pensioen te verleenen van ƒ79 en een gratificatie van ƒ77, dat is samen 156, dus 3 per week. In de toelichting wordt gezegd, dat v. d. Kolk drie volwassen zoons thuis heeft. Ik heb eens onderzocht en ver nomen, dat 2 daarvan los werkman zijn en een is sigarenmaker. De verdiensten zijn dus niet hoog en houden bij huwelijk geheel op. Bij liet verleenen der gratificatie aan dr. Van Driel is dat argument ook niet gebruikt. Met 3 per week nu zal hij aan het Burg. Armbestuur vervallen. Ik vrees dan ook dat v. d. Kolk na zijn ziekte weer in politiedienst zal treden en het hervatten van zijn taak is voor dezen zeventigjarige niet goed. De be waking is bij zoo'n ouden man niet in goede handen. Ik stel dan ook voor een gratifica tie te verleenen van 171, zoodat hij van zijn tractement krijgt. De heer Van Achterbergh onder steunt dit voorstel. De heer Gerritsen. Telkens wanneer dergelijke voorstellen aan de orde komen, wordt de billijkheid betracht. Men heeft er geen recht op, maar geven dat Maar als we nu dien weg opgaan van den heer Leinwe ber, dan kunnen we de heele pensioenrege ling wel wegredeneeren. Ik kan me zeer goed vereenigen met het voorstel van B. en W. en de man zal dankbaar zijn, omdat hij meer krijgt dan hem toekomt. De Voorzitter. Burg. en Weth. onder schrijven de woorden van den heer Gerrit sen. De heer Leinweber zegt. dat de man zal komen bij hel Bu«rg. Armbestuur. Maar v. d. Kolk heeft zelf verklaard, dat 3 per week voldoende was. Is het nu wel wenschelijk, dat er aandrang uit den Raad komt? We moeten ons daarvoor wachten. Straks komt weer een ander en vraagt precies hetzelfde. Dc heer Leinweber. Als v. d. Kolk ver klaard heeft, dat 3 voldoende K trek ik mijn voorstel in. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. 17. Prae-advies van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van Kerk voogden der Ned. Herv. Gemeente. De heer Veis H e Ij n. Mijnheer de Voor zitter. Met veel belangstelling heb ik kennis genomen van het prae-advies van B. en W. Gaarne breng ik hulde aan onzen ge meente-archivaris voor zijn rapport, dat zeer waar is, en ook voorzichtig is gesteld. Op het oogenblik valt het mij moeilijk mijn stem uit te brengen, omdat ik mis het stand punt van de kerkvoogden. Reden, waarom ik verzoek de behandeling uit te stellen om de kerkvoogden der Ncd. Herv. Gcm. gelegen heid te geven hun standpunt uiteen te zetten. De Voorzitter. Dadelijk toen ons ad vies klaar was is het aan kerkvoogden toe gezonden, maar we hebben geen adres ge kregen, Er is echter geen bezwaar dit punt aan te houden Aldus wordt besloten. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de verlichting van de kade aan de Groote Koppel. Z. d en h. st. aangenomen. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van den datum van het in werking treden van het reglement voor de brandweer. Z. d. en h. st aangenomen. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van terrein aan den Utrechtschen straatweg. De heer Va n Ac hterbergh: Met het indienen van dit voorstel, M. de V., geeft U blijk, voorstander te zijn van gemeentelijke grond-exploitatie, en daar ik zelf een groot voorstander daarvan ben, spijt het mij, in nlaats van mijn stem aan uw voorstel te kun nen geven, dit te moeten bestrijden. 'Uitdrukkelijk verklaar ik u. dat mijn be strijding niet geldt heb principe .gemeente lijke grond-exploitatie, doch slechts den aan koop van dezen grond, die, zooals Ik u hoop aan te toonen, zeker in de eerste 200 jaren niet voor exploitatie in aanmerking komt; omdat hii te ver van het bebouwde gedodte der gemeente gelegen is. Dadelijk zult u met mij eens zijn, dut er voor grond-explottatie niet alleen grond» maar eveneens bewoners noodig zijn. Zon der bewoners is grond-exploitatie i mm erf onmogelijk. En nu slaan wc hier voor het feit. dat er in de eerste 200 Jaren zeker geen bewoners voor dien grond te vinden zullen zijn. In 1888 kwam het -Bergkwartier in exploi tatie cn nu. nó 25 jaren, is daarvan circa 1/15 deel bebouwd, zooals U kunt zien op do teckcning, die ik U heb overgelegd. Gaat die bebouwing dus dn hetzelfde "tempo voort iels, dat nog lang niet zeker is. daar er in den Inatsten tijd veel minder gebouwd werd dan zou het Bergkwartier eerst na 15 x 25 inren bebouwd zijn. En aangezien het ter rein. dat U ons voorstelt thans aan te koo- pen, achter het in exploitatie zijnde Bergter- rein ligt. zou dit eerst in aanmerking komen voor bebouwing als het Bergkwartier be bouwd is. dus eerst nó 375 jaar. Nu zult U mij misschien tegenwerpen, dat de bebouwing van het Bergkwartier niet zóó lang zal duren, omdat «hoe grooter de Ge meente wordt, de bebouwing des te sneller gaat. In dc praktijk blijkt het echter niet zo0 le zijn; immers in het eerste gedeelte van de 25 jaren dal het Bergkwartier In exploitatie kwam, werd er meer gebouwd dan in de laatste iaren. Van het station heeft men 20 minuten noo dig om op het terrein te komen, dat Uw col lege thans voorstelt te koopen. Langs dien geheelen weg, gaande door de Koninginnc- laan. dc Emmalann cn den Utrcohtschcn straatweg, zijn slechts 4 particuliere huizen gebouwd. Op het geheele terrein om het Berg-hotel, waarin reeds voor circa 7 jaren de wegen gelegd en de gaslantaarns geplaatst zijn, is nog niet één huis gezet. Waarlijk, M. d. V.. ik begrijp niet, dat de wethouders, die toch op de hoogte van den toestand zijn, U, die nog zoo kort ihier Is cn daarom niet op dc hoogte kunt ®ijn, niet hebben gewaarschuwd, eer U dit voorstel hebt ingediend. Dc Voorzitter: Niet ik heb het voor stel ingediend, maar hri College van B. en W. De Burgemeester dient niet een voorstel in. maar het Dag. Bes-tuur. Dc heer v. Achterher gih: U hebt zich in dien korten tijd niet vertrouwd kunnen maken met de toestanden van een kleine ge meente als dieze. U inoet nog te veel, dunkt mii, de toestanden in het hoofd hebben v.»n een groote stad als den Haag. De Voorzitter: Ik vraag me af of het goed is, dat dit ter sprake komt. Het- col lege van B. en W. bestaat ui't 4 personen en nu .gaat U derden door 4 en richt U uitslui tend tot mij Maar het hcclc college is er voor aansprakelijk. De heer v. Ach terbergh: Ja, dat weet ik wel. M. de V. Procentsgewijze gaan wij met ons bevol kingsregister even sterk vooruit als groote steden; maar we moeten niet vergeten, dat het aantal procenten bijv. voor Den Haag, een veel grooter cijfer aangeeft dan dat voor onze gemeente. Koopt bijv. Den Haag grond voor exploitatie op een half uur afstands van ziin bebouwd gedeelte, dan kunnen wij, in verhouding tot onze toeneming van bevol king slechts op eenige minuten afstands van ons bebouwd gedeelte grond aankoopen. Amersfoort heeft 21 000 inwoners, Arasier dam 600 000. Wij staan dus in verhouding tot Amsterdam als 1 25. Koopen wij grond op een half uur afstands van het bebouwd- deel. Amsterdam zou dan op 25 x 4 uur stand grond kunnen opkoopen; dus te v kerft. Indien Amsterdam te Bussum of te Iliiv - snm grond opkocht voor zijn toekomstige uitbreiding, zouden wij torh dadelijk vragen of ze daar in den Baad aan hoogmoeds waanzin lijdende waren; maar volgens uw voorstel zou Amsterdn/m te Nükerk fctinnen koopen. Miin vaste overtuiging is: koopt de g< - meente dezen grond eh gaat «e op deze wij'-Y met aankoopen door, dan moet Amersfoort in plaats van vooruit, hard achteruit gaan, omdat voor het betalen van de rente voor die aankoopen, dc belasting bij eiken aan koop verhoogd zal moeten worden. Koopt de Raad dezen grond voor f 110.060 dan zal er mei de terreinen, op mijn kaart aangegeven door B en C„ die 19 September 1912 zijn aangekocht voor ruim f 26.000 te zamen voor f 136 000 ziin aangekocht. Dit is 4 pCt. per jaar f 5410. Dit bedrag moet dan elk laar door de belastingbetalers worden opgebracht, daar nit de gekochte terreinen geen enftele bate te verwachten is. We zullen dus verplicht ziin, voor hel volgende jaar de belasting weer te verhoogen, óf, wegens geldgebrek, andere nuttige werken onuit - voerd moeten laten De heer Kroes en ik zijn hier de eenigon in den Raad, die door ondervinding weten wat bouwgrond-exploitatie is en nu zou ik hot ge zicht van den heer Kfoes wel «eens hebben willen zten, als iik hem had voorgesteld om voor gezamenlijke rekening ddt terrein voor I 0 30 per M2. op te koopen. Wellicht had hij im'j .gevraagd of ik mijn verstand -had verforen. M. d. V., bij uw voorstel rekent U ons voor, dat, gerekend naar den koopprijs van f 0.30 per M2., het achtertearein, ter grootte van 311.870 M2., aan de Gemeente pflJn. f 60.000 zou kosten en het voorterrein, bij. een breedte van 520 M. en eene diepte van 80 M., f 1.20 per M2. Door ons den koop zoo voor te stellen, geeft U duidelijk blijk, in te zien, dat, als het terrein bonwgrondwaarde heeft, de waarde van het voorterrein grooter is d«an van het achterter rein. Die redeneering is volkomen juist; mazu* daardoor is uw voorstel tot aankoop van dezen grond meteen veroordeeld. Straks hoop ik U uiteen te zetten, dat de kostende prijs niet bedraagt f 1.20 per M2., maar veel moer. Stol echter, dat de grond aam den we*g ons op f 1.20 kwam te slaan, dan is een vraag van f 1.50 toch zeker niet le hoog. Maar, NL dL Vn kn die omgeving is immers gemakkelijk .grond te koop voor een beduidend veel latgeren prijs. Een 'bewijs heb ik daarvoor bij de hand. Mevrouw de wed. Roos-Vlasmain, te Abcoude de zelfde die ons haar grond fihana te koon

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1913 | | pagina 3